M Spionnage in Zweden ontmaskerd Aantal nieuwe Russische maarschalken benoemd Vermeende premier aanslag op Nehroe de V.S. Voorstel van Reynaud KALODERMA GELEE Verklaring van admiraal Stump Nieuwe atoomproeven De Amerikaanse regering en de eilanden bij de Chinese kust Debat in Senaat uitgesteld WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN in MAANDAG 14 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3405. Botsing in Algerije De kwestie-Bevan EVANGELIST GRAHAM VERTROKKEN VOOR KRUISTOCHT DOOR EUROPA. salons „robent' Aanslagen in Cassablanca De India apen De geruchten over Prinses Margaret en Kolonel ïownsend Cabot Lodge keert naar de V. S. terug Hamsteren in O.-Duitsland op onder op onder v.m. n.m. Mrt. 15 6.59 18.45 1.44 9.26 16 6.57 18.46 2.39 10.13 17 6.54 18.48 3.24 11.10 Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. Wh Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; miainanm per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrts Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Zweedse veiligheidspolitie heeft tien personen, onder wie 2 vrouwen, gearresteerd op be sehuldiging van militaire spion nage tegen in Zweden wonende politieke vluchtelingen ten be hoeve van „twee kleine Oost- Baropese staten", aldus is van de zijde van de procureur-generaal te Stockholm bekend gemaakt. Be tien personen, die deel zou den uitmaken van een commu nistische spionnagegroep, zijn 5 aweden, 1 Tsjech, 1 Duitser, 2 voormalige Tsjechoslowaakse staatsburgers en een voormalige Roemeense staatsburger. Er wor de» nog meer arrestaties ver wacht. Volgens de bekendmaking kon den er geen verdere gegevens voorden verstrekt. Zo werd niet gesegd, welke de „twee kleine Oost-Europese landen" waren, «toch naar van welingelichte zijde verluidt is. met één van de staten Roemenië bedoeld. Saterdag zijn ibij een treffen te Stti Ali Boe Nab in Algerije tus sen Franse troepen en opstande lingen drie opstandelingen ge dood, twee gevangen genomen e» drie gewond. 'Eén van de beide gevangenen is zwaar gewond. Aan Franse zijde vielen één do de en één gewonde. aUID-VIETNAMESE PREMIER BANG VOOR STAATSGREEP? De Rooms-Katholieke premier van Zuid-Vietman, Ngo Dinh Dtiem, zal, volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in Saigon, 2Ö00 man geoefende Noeng-troe- pen in de hoofdstad van Vietnam stationneren om hem tegen een mogelijke staatsgreep te bescher men. De premier meent op de Noengs die afkomstig zijn uit het ge bied langs de kust van de Golf van Tonkin bij de Chinese grens te kunnen rekenen, omdat zij zich niet bij de opstandelingen onder de Zuid-Vietnamezen zul len aansluiten. Zij beschouwen de laatste namelijk als buiten landers. Verantwoordelijke Franse, Viet namese en buitenlandse waarne mers zijn het er over eens, dat de regering van premier Diem moet gaat, doch dat er geen aan leiding is te spreken over het uitbreken van een burgeroorlog. Elr is geen georganiseerde, over het gehele land verspreide, gewa pende oppositie tegen de rege- rittg. ITALIAANS INITIATIEFVOORSTEL TBGEN MONOPOLIEVORMING Liberale leden van het Italiaan se parlement hebben bij het Huis van Afgevaardigden een anti-mo- nopolie-wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft de vrijheid van commerciële concurrentie te be- vorderen en de Italiaanse markt tegen buitenlandse dumping te beschermen. Volgens het wets ontwerp zal iedere burger of elk regeringsministerie 't récht krij gen schendingen van de wet te rapporteren aan een speciale commissie. De minister voor In dustrie en Handel zou een han delaar moeten bevelen zijn prak tijken te wijzigen, wanneer de commissie tot de gevolgtrekking kwam, dat hij de regels van vrije en eerlijke concurrentie overtre den had. Wanneer de handelaar hieraan niet voldoet, zal de commissie hem voor een Hof kunnen bren gen, dat zware boeten kan op leggen. Volgens de politie zijn alle tien arrestanten communisten of met het communisme sympathiseren- den. De groep zou reeds sinds 1952 werkzaam zijn. Naar van gezaghebbende zijde te Stockholm wordt vernomen, 1 heeft de Tsjechische militaire de enige attaché Vrijdag j.l. Zweden ver iiitH. iid11h" gmuciuuc arrestant laten. Het Tsjechische gezant aangehouden. Een zekere Evert schap wilde geen reden voor zijn Albrahamssori, een werktuigkun- vertrek opgeven. Woensdag j.l. was met name genoemde dige in de geheime Bofors wa penfabriek te Karlskoga. Voorts werden twee Zweden en een bui tenlander te Stockholm gearres teerd, wie spionnage betreffen de een nieuwe vlootbasis en ande- Het is de derde maal sinds de oorlog, dat er van een groot com munistisch spionnagecomplot in Zweden sprake is. De vorige ge vallen, die in 1951 en 1952 werden Ut' Wil Hieuwt? viutHuaato Lil anuc VOJ1C11, uic ill en re militaire installaties in aanleg ontdekt, (betroffen spionnage ten op de eilandengroep voor Stock- behoeve van de Sowjet-Unie. In in,r,iarrA i t0taai werden drie Zweden toen tot dwangarbeid veroordeeld, ter wijl vier Zweden gevangenisstraf fen variërend van zeven jaar tot acht maanden kregen. In verhand met deze twee za ken kregen drie Russische diplo maten, aan wie de beklaagden in lichtingen hadden verstrekt, de aanzegging dat zij Zweden moes ten verlaten. holm ten laste zou worden gelegd. De twee Zweden, een onderof ficier en een magazijnmeester bij het leger, hebben volgens de po litie een bekentenis afgelegd. De man, die men als de leider van de groep beschouwt en die als „de sfinx" wordt aangeduid, ontkent echter ten stelligste. De afdeling van de groep te Stockholm had haar hoofdkwar tier in één van de voornaamste winkelstraten. maakt handen zacht als jluweel De plaatselijke afdelingen van de Labourpartij in Birmingham, Manchester, Liverpool en Coven try hebben Donderdag aan de af gevaardigden van deze steden in het Lagerhuis boodschappen ge zonden, waarin zij protesteren tegen de mogelijke uitsluiting van Bevan uit de Labourpartij. In de wandelgangen van het Lagerhuis deden Donderdag avond geruchten de ronde, vol gens welke mogelijk voor eind Juni algemene verkiezingen zul len worden gehouden. Bekend is, dat bepaalde conservatieve afgevaardigden profijt zouden willen trekken van de huidige beroering in de Labourpartij. Een besluit om verkiezingen te nemen zou moeten uitgaan van premier Churchill. Ook zijn er arrestaties te Go- thenborg verricht. Deze perso nen worden beschuldigd van spionnage betreffende de twee nieuwe Zweedse torpedobootja- gers, „Smaaland" en „Halland", waarvan het voornaamste ge schut uit robotwapens bestaat- De afdeling te Gothenborg zou ook belangstelling hébben gehad voor de vliegtuigfabriek te Troll- haettan, waar in het geheim aan automatisch luchtdoelgeschut wordt gewerkt en waar straal motoren wprden vervaardigd. Zondagavond werd te Malmoe de arrestatie van een Tsjechisch onderdaan bekend gemaakt. Leden van de veiligheidspolitie konden zich in de groep dringen door zich als arbeiders in de Bo fors wapenfabriek voor te doen. Admiraal Stump, de opperbe velhebber der Amerikaanse vloot- strijdkrachten in de Stille Oceaan heeft verklaard, dat naar zijn mening communistisch China geen oorlog op grote schaal zal begin nen. De Chinese communisten hadden weliswaar wat strijd krachten in het gebied van Que- moy en Matsoe samengetrokken, doch „niet te veel". De Ameri kaanse troepen waren in staat „binnen enige uren" aan een eventuële agressie het hoofd te bieden. De admiraal zeide te geloven, dat communistisch China geen verdere vorderingen in welke richting ook, kan maken als de Ver. Staten vastbesloten zijn, de communisten te weerstaan. Zelfs als de communisten er in zouden slagen, Quemoy en Matsoe te veroveren, dan nog zouden zij, volgens admiraal Stump, niet op Formosa kunnen landen. Op de vraag of de Amerikanen de atoombom zouden gebruiken als zij met de communisten in een strijd zouden worden gewik keld om Quemoy en Matsoe, ant woordde de admiraal, dat eilan den zonder het gebruik van kern wapens verdedigd kunnen wor den, doch dit betekende niet, dat „dit de beste manier van verde digen zou zijn". (Advertentie.) Aan de stroom van berichten over een aanslag op de premier van India, Pandit Nehroe, is door premier Nehroe zelf snel een ein de gemaakt door een telefoontje aan zijn secretaris in New Del hi, dat het gehele geval berustte „op een misverstand". Nehroe zei dat de man een stuk papier in zijn hand had. Waar schijnlijk een verzoekschrift. Na zijn arrestatie werd in zijn bezit een roestig mes aangetroffen. Een riks ja-bestuurder sprong onverwachts in de auto, waarin Nehroe op weg was van het vlieg veld naar de woonplaats van de eerste minister van „central provinces". Nehroe zag de aanvaller en duwde hem onmiddellijk de auto weer uit. Motorpolitie sloot de man onmiddellijk in en arresteer de hem. De man is afkomstig uit Satara in de staat Bombay. Nehroe zette na het incident zijn tocht onverstoord voort en sprak normaal zijn rede uit op een conferentie van sociale wer kers in de staat Madhya Pradesj. Na afloop van deze redevoering begaf hij ziöh naar de woon plaats van de gouverneur. Politieautoriteiten in Nagpoer verklaarden later dat de aanval ler, Baroerao, dronken scheen te zijn en „geestelijk gestoord" is. Hij 'bevindt zich thans onder ob servatie in een ziekenhuis. Reuter verneemt dat oorspron kelijk werd gedacht dat Baboe- rao een aanslag op de premier wilde plegen, doch dat men nu van mening is dat de riksja-be- stuurder de premier een verzoek schrift wilde aanbieden. Volgens een communiqué van de politie bracht de aanvaller eerst de auto van de premier tot stilstand door zijn riksja er voor te zetten en sprong daarna op de treeplank van de auto. Hij had 'n mes in zijn hand, aldus het com muniqué. Later nam de politie nog een riksja-bestuurder en twee ande re personen in hechtenis. Na een verhoor werden de drie later gearresteerde personen weer op vrije voeten gesteld. De Amerikaanse evangelist Bil ly Graham is Zaterdag uit New- York vertrokken met het passa giersschip „Liberté" voor een kruistocht van vier maanden door Europa. Vóór zijn vertrek zeide hij tot verslaggevers, dat „er binnen vijf jaar een herleving van !de Godsdienst moet komen, daar het anders wel eens te laat kon zijn voor de wereld." Sir Winston Churchill heeft, zo zeide dr Graham, in een onlangs gehouden toespraak verklaard, dat een oorlog drie tot vier jaar kan worden uitgesteld. In deze drie tot vier jaar kan veel worden gedaan, indien er in de wereld een herleving van de Godsdienst plaats vindt. Dr Graham wordt vergezeld door twee andere evangelisten, Howard Butt en Grady Wilson. Radio-Moskou heeft Vrijdag bekendgemaaktdat bij decreet van het presidium der Opper ste Sowjet tien nieuwe maar schalken zijn benoemd en dat de maarschalk van de lucht macht P. U. Zhigaref is bevor derd tot oppermaarschalk. (Men gelooft, dat de post van oppermaarschalk tevoren niet bestond.) De nieuwe maarschalken zijn: Generaal I. K. Bagramyan, voormalig bevelhebber van de Russische legers aan de (Baltii sche (kust. Generaal V. I. Tsjoeikofvoor malig opperbevelhebber in Duitsland, kolonel-generaal A. A. Gresjko evenals voormalig opperbevelhebber in Duitsland. Generaal S. S. Beroesof, voor malig opperbevelhebber in Oos- tenrijik, koloneUgeneraa! K. Mos kaienido, een Sowjet-held uit de oorlog, generaal A. I. Jeremen- 'kc, kolonel-generaal S. S. Va- rentsef, kolonel-generaal V. I. Kazakof, kolonel-generaal S. I Roedenko (maarschalk bij de luchtmacht)kolonel-generaal V. A. Soedets (id.). Het decreet van het presi dium was getekend door maar schalk Worosjilof, voorzitter, en Zateidagmorgen vroeg is als vijfde in de huidige serie atoom proefnemingen in Nevada op nieuw een kernwapen tot ont ploffing gebracht. De ontploffing van een kern wapen op een 90 meter hoge toren was niet zwaar. De kor te, heldere witte flits, die door de ontploffing werd veroorzaakt, was tot in Los Angelos, op onge veer 400 kilometer afstand zicht baar. Na de ontploffing vormde zich een grote witte wolk. De witte wolk steeg tot een hoogte van 6000 tot 7500 meter en viel toen snel uit elkander. Een half uur na de ontploffing was de grote wolk overgegaan in een aantal wolkenbanken, die een zig-zag vorm hadden en in Oostelijke richting afdreven. Ambtenaren deelden mede, dat in de omgeving van de ontplof fing een rookgordijn werd ge legd. Een dergelijk gordijn kan worden gebruikt ter bescherming tegen de uitstraling van hitte van een atoomontploffing. Het biedt geen bescherming tegen de luchtdruk en de gamma-stralen. Tevoren werd verwacht, dat dit gordijn ongeveer 20 meter hoog zou worden. Pegof, secretaris. Tot de bevor derde generaals behoren de be> velhebbers van de belangrijkste militaire districten op de wes telijke toegangswegen naar de Sowjet-'Unie, t.w. Duitsland, de Baltische kust, de hoofdstad en de voornaamste stad van de Oekraïne en de Oeral, het arse naal van de Sowjet-Unie. Men gelooft, dat dit de eerste massale benoeming van gene raals tot maarschalken sedert de tweede wereldoorlog is. Tij dens de oorlog werden slechts enkele legerbevelhebbers tot maarschalk betvorderd, izoals Zjoetoof en Wassiliewsky. Zjoekof is op het ogenblik mi nister van Defensie, Wassiliews ky is eerste onderminister van Defensie. Verscheidene nieuwe maar schalken zijn afgevaardigde in de Opperste Sowjet. Vier van hen, Bagramyan, Gretsjko, Tsjoeikof en Zhigaref werden in December 1952 gekozen tot candidaat lid van het Centrale comité. Benoemingen, een maand na het ontslag van Malenkof als premier, zijn nieuwe aanwij zing, dat de leiders van het Russische leger nu een veel grotere macht vormen dan on der Stalin. Volgens A.F.P. zijn de 'bevor deringen kennelijk bedoeld als demonstratie van deverbon denheid van legeren partij.Ook na de val van Beria werd een aantal militaire leiders bevor. derd. Zhigaref kreeg toen de rang van maarschalk. de kapper mef het aparte cachet markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. Bij aanslagen te Casablanca zijn Zaterdag een Franse onder wijzer en een Marokkaan, die be last was met handhaving van de veiligheid in een stadswijk, dood geschoten. De lijfwacht van de Marokkaan en een jonge onder wijzeres werden gewond. Franse autoriteiten te Rabat maakten Zaterdagavond bekend, dat sedert 6 Maart reeds negen personen bij aanslagen zijn ge dood en veertien gewond. Op 2 na vonden al deze aanslagen te Casablanca plaats. in Twee professoren van de me dische faculteit der universiteit van Colorado hebben Zaterdag verklaard, dat het neervallen van radio-actieve stof in Colorado, af komstig van de atoomproeven in Nevada, thans een zodanige om vang heeft aangenomen, dat de genen die te maken hebben met volksgezondheid en openbare vei ligheid er niet langer geen aan dacht aan kunnen schenken. Eén der professoren zeide, dat zijn afdeling met een onderzoek bezig is en haar bevindingen aan de commissie voor atoomenergie zal mededelen. Hij voegde er aan toe, dat een gevarengrens niet bestond of tenminste niet bekend was- De commissie voor atoomener gie heeft bekend gemaakt, dat er voor de 'bevolking geen gevaar bestaat en dat de radio-activiteit onbeduidend was. De gouverneur van Colorado, Johnson, zei, dat ihet verslag van de twee profes soren „geheel vals" is. Leden van het Indische parle ment hebben premier Nehroe verzocht, maatregelen te nemen om hen te beschermen tegen apen, die hun woningen in de nabijheid van de parlementsge: bouwen hebben geplunderd. Zij waren deze week de woning van een parlementslid binnengedron* gen, hadden zijn boeken vernield en flessen en kisten opengebro ken. Tenslotte waren zij met levensmiddelen weggerend. Het debat in de Franse Senaat over de Barijse accoordfen, dat met spanning wordt tegemoet gezien, zal één of twee dagen later beginnen dan oorspron kelijk was vastgesteld. De de batten zullen, naar wordt ver wacht, op 23 of 24 Maart be ginnen omdat de Senaat beslo ten heeft op 22 Maart de be groting te behandelen. Het uitstel is gedeeltelijk het gevolg van acties van de tegen standers van de Duitse herbe wapening, maar men verwacht niet dat de uitslag van het de i bat hierdoor merkbaar zal wor den beïnvloed. De meeste Franse waarnemers menen, dat de overeenkomsten ivan Parijs zonder meer zullen worden bekrachtigd ondanks de pogingen van hen, die een herbewapening van Duitsland willen vertragen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, had de bedoeling in zijn toespraak van Dinsdagavond een nauw keurig omschreven verklaring af te leggen, waarin nationalis- tisch-China hulp wordt beloofd bij de verdediging van de eilan den Qumoy en Matsoe, maar „iemand die hoger geplaatst was dan hij", verhinderde zulks aldus zeide de democratische afgevaardigde Zablooki, lid van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis, tot de jour nalisten. Zabloeky dacht niet, dat er verschil van inzicht over deze kiwestie in de regering-Eisen- hower is. Wel schijnen „zekere personen een beetje te aarze len" ten aanzien van een ver dediging van deze eilanden on der alle omstandigheden. Toen men de perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty cm commentaar op Zablocki's verklaring verzocht, zeide hij niet op de hoogte te zijn van een meningsverschil tussen de president en de minister van Buitenlandse Zaken over welke kwestie in de buitenlandse poli tiek ook. Hagerty zeide niet te denken dat er enige grond voor de ver klaring van Zalblodki is. QUEMOY EN MATSOE. In de Chinese kustprovincie Foekien zijn ongeveer 250.000 man troepen bijeengebracht, die gereed zijn om „elk ogenblik" 'n aanval te beginnen op de natio nalistische eilanden Quemoy en Matsoe, die dicht onder de kust van het vasteland liggen, aldus is uit gewoonlijk betrouwbare na tionalistische bron op Formosa vernomen. Volgens deze zegslieden hebben Admiraal Pride, bevelhebber van de Amerikaanse zevende vloot, en de nationalistische autoritei ten „een concreet plan" uitge werkt om aan een communisti sche aanval op deze eilanden het hoofd te bieden. aan Formosa sedert 1 Juli j.l. ge stegen tot 128 millioen dollar. FORMOSA TEGEN STA KING VAN HET VUREN. Het parlement van nationalis tisch China heeft Zaterdag een resolutie aangenomen, waarin het zich uitspreekt tegen elk voorstel om te komen tot bespre kingen over een staking van het vuren in de Straat van Formosa. De inhoud van de resolutie is aan de Verenigde Naties doorgeseind. GRIEKS SCHIP IN IONISCHE ZEE GEZONKEN. Het 449 ton metende Griekse schip „Iason" is Zondag in de Ionische Zee, ongeveer 100 mijl ten oosten van de zuidpunt van Italië, (gezonken. Het 23.732 ton metende Britse s.s" „Stratheden", dat dit Zondagavond mededeelde, voegde hieraan toe, dat zich on geveer twintig opvarenden van de „Iason" in het water bevinden. Het Britse schip zou de gehele nacht in de omgeving blijven om overlevenden op te nikken. Dr Alfred Blunt, de Anglicaa* se bisschop van Bradford, heeft in een vraaggesprek met het En gelse blad „The People" ver klaard, geen mogelijkheid te zien dat de Anglicaanse kerk een soe- peler houding zou kunnen aanne men om een huwelijk van prin ses Margaret en kolonel Town- send te kunnen toestaan. Op de vraag wat zijn mening zou zijn als koningin Elizabeth toestemming zou geven voor dit huwelijk, zeide de bisschop, dat dit een zuiver hypothetisch geval was. Persoonlijk zag hij niet in hoe zij haar toestemming sou kunnen geven, daar zij ook ver dediger was van het geloof. Als de geruchten over huwe lijksplannen op waarheid berus ten, zou de enige oplossing sche nen, dat een der betrokkene» verklaarde, deze plannen op te geven, aldus dr Blunt. MAATREGELEN TOT BEPERKING VAN HET VERBRUIK IN DENEMARKEN De Deense regering heeft Za terdag aan het Folketing eem groot aantal nieuwe indirecte be lastingen voorgesteld, waarvan het doel is het verbruik in de komende twee jaar met 500 mil lioen kronen te verminderen. De nieuwe belastingen krijgen de van omstreeks 15 procent op een groot aantal industrieproducten als textiel, kleding, radiotoestel len, televisietoestellen, speelgoe deren, sieraden, schoenen en le derwaren, plastic-artikelen, thee, koffie en benzine. De belastingen houden verband met het tekort aan buitenlandse valuta, dat reeds 253 millioen kronen bedraagt. Gevreesd wordt, dat dit tekort sterk zal toenemen, wanneer het verbruik niet drastisch wordt be perkt. BESTRIJDING VAN DE SPRINKHANENPLAAG. Een groep Franse technici van het nationaal instituut voorland- bouw-onderzoek heeft ontdekt, dat lie paalde geluiden zeer sterk op dieren inwerken. Door geperfectioneerde toestel len als de magnetophone, de os- cillograaf e.a., konden geluiden van insecten bestudeerd worden. Men heeft toen ontdekt, dat de frequentie van de geluidsgolf er weinig toe doet. Hoofdzaak is de vorm van het „signaal." Een ge moduleerde klank werkt niet, een zeer korte uitzending, een z.g. „transitoire," brengt 'n auto matische reactie bij de dieren te weeg en wel van de mug tot de walvis, die onweerstaanbaar wor den aangetrokken of afgestoten. Dit wordt technisch gesproken een positief of negatief phono- tropisme genoemd. Men heeft proeven genomen met afzonderlijke insecten, maar en dat is het doel van deze onderzoekingen door proeven op zwermen sprinkhanen, waar van de gedragingen verschillen, kon een bestrijdingsmiddel ge vonden tegen deze vraatzuchtige insecten. Misschien is het moge lijk, door 't uitzenden van roep- geluiden, zwermen sprinkhanen aan te trekken om hen te ver delgen en zodoende het gewas te behouden, zo eindigt de mede deling. Henry Cabot Lodge, de Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de ontwapeningsonderhandelingen te Londen, zal heden naar de Verenigde Staten terugkeren. Zijn terugkeer is in overeenstem ming met eerder bekend gemaak te plannen, aldus is van officiële zijde verklaard. James Wadsworth, waarne mend hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de V-N., zal Maan dag in Londen aankomen om de plaats van Lodge in te nemen. MEER HULP VOOR FORMOSA. De Verenigde Staten zullen aan de nationalistische strijdkrachten op Formosa aanvullende hulp ter waarde van 48 millioen dollar verschaffen, aldus is in Washing ton officieel bekend gemaakt. Dit geld zal worden gebruikt voor aankoop van graan, katoen en brandstof ten behoeve van de nationalistische strijdkrachten. Door deze nieuwe toewijzing, uit het speciale fonds van 700 millioen dollar waarover presi dent Eisenhower „voor onder steuning van strijdkrachten van landen in het gebied van Zuid- Oost-Azië" kan beschikken, is 't totaal van de Amerikaanse hulp De Franse oud-premier Paul Reynaud heeft een wetsontwerp ingediend ter versterking van de regering in Frankrijk en ter ver mindering van de wankele positie van de kabinetten. De kern van zijn voorstel is, dat er onmiddel lijk nieuwe verkiezingen worden gehouden als een regering, die nog geen twee jaar in het zadel zit, door het parlement wordt omvergeworpen. In dit geval zullen de afgevaardigen zich wel tweemaal bedenken voor zij het kabinet doen vallen, aldus meent Reynaud. Hij schreef in de inleiding op dit wetsontwerp, dat de wankele positie van de kabinetten er waren in tien jaar tijds twintig regeringscrises het prestige en de levensbelangen van het land schaadt. In de huidige algemene verga dering is, als men de communis ten buiten beschouwing laat, meer dan een vierde deel lid van een regering geweest. „Het he I gint een belediging te worden dat men geen minister is geweest „oals een ander", aldus Reynaud. Reynauds wetsontwerp wordt gesteund door conservatieven, dissidente Gaullisten en radicaal- igezinden. Ook de Gaullisten zijn er voor. De kwestie wordt nog bestudeerd door de radicalen, so cialisten en volksrepublikeinen. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Noordwestelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige noordewstelijke wind. In de mid dag iets hogere maximumtempe raturen dan gisteren. DINSDAG 15 MAART. Volgens het Oostduitse blad „Neties Deutsohland" hamsteren Oostduitse huisvrouwen meel, suiker, zout en zeep, omdat zij rantsoenering van deze artikelen vrezen. Het hamsteren is een ge volg van „valse" Westduitse pro paganda over mogelijke rantsoe nering van sommige producten in Oost-Duitsland als gevolg van tekorten, aldus het blad. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.44 6.19 6.59 7.09 n.m. 6.08 6.43 7.23 7.33 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1