Burgers van Atjeh zonder vorm proces terechtgesteld? van VULPENNEN Plannen van dominee Nederlandse in Nieuw-Zeeland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Engeland en het Frans-Duitse geschil het Saargebied over Conferentie van Oosteuropese premiers aangekondigd Brits schip Straat beschoten Formosa in De Centrale werkgeversverbonden over de prijspolitiek DINSDAG 8 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3400. Frank er in g bij abonnement Temeuzen Dire«teur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum ptr advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,*—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdrM Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Prinses Beatrix geopereerd van H. M. de het volgende De secretaris Koningin deelt araede: „Prinses Beatrix is Maandag morgen door prof. dr J. F. Niutooer in het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht qperatief behandeld wegens aoute blindedarmontsteking. De operatie is goed verlopen ea de toesband laat niets te wensen over." E. K. H. Prins Bernhard heerft Maandagmorgen een bezoek aan Prinses Beatrix gebracht. Prinses Beatrix maakt het naar omstandigheden zeer goed. Prof. dr. J. F. N.uboer deelde Maandagmiddag om vier uur het volgende mede: *HJK.H. Prinses Beatrix heeft ztah na de narcose goed hersteld ea «naakt het naar omstandighe- zeer goed". Geruchten •ver Prinses Margaret Het Buckinghampaleis heeft geen commentaar willen leveren op berichten in de „Daily Mirror" en de „Sunday Pictoral" (een Zondagsblad van de „Daily Mir ror"), volgens welke prinses Mar garet op het punt staat te beslui ten afstand te doen van haar rechten op de Britse troon, ten einde te kunnen trouwen met ka pitein Peter Townsend, de Britse loehtvaartattaché in Brussel. Ben verslaggever van de „Dai ly Mirror" heeft met de 40-jarige Townsend, die gescheiden is, ge sproken over een bericht in de „Snnday Pictorial", waarin mei-, ding werd gemaakt van prinses Margarets voornemen. De ver slaggever verklaarde, dat dit be richt voor Townsend niet als een verrassing kwam. In feite ver wachtte hij dagelijks, dat het nieuws bekendgemaakt zou wor de», aldus de verslaggever. Townsend wilde zich echter niet direct over deze kwestie in het openbaar uitlaten. Townsend, een beroemd vlieger uil de tweede wereldoorlog, is fcfldelijk intendant van de huis houding van koningin-moeder Bfeabeth geweest. Volgens berichten, die Maandag in Djakarta zijn ontvangen, zijn onlangs in Atjeh 94 burgers zon der vorm van proces door het leger terechtgesteld. De gouver neur van Noord-Sumatra, Amin, is naar Kotaradja gezonden om een onderzoek in te stellen. Volgens het blad „Peristiwa", dat in Kotaradja verschijnt, zijn Donderdag j.l. 31 mannen geëxe cuteerd in de desa Tjot Djeumoa en 63 op 25 Februari in Leupong. Volgens niet bevestigde berichten werden deze mensen terechtge- Regering van Irak wil conferentie in Cairo bijwonen In betrouwbare kringen in Bagdad is gisteren vernomen dat de Iraakse regering, die door de andere Arabische landen is be- critiseerd voor het tekenen van een verdedigingsverdrag met Turkije, er „geen bezwaar" tegen heeft de komende conferentie van de Arabische liga in Cairo op 22 Maart bij te wonen. De Iraakse regering heeft Maandag een uitnodiging tot bij. woning van de conferentie ont vangen van de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Abdoel Khaliq Hassoena. De regering heeft nog niet bekend gemaakt de uitnodiging te heb ben aanvaard, doch in betrouw bare kringen werd verklaard „Wij geloven nog steeds in het versterken van de politieke en militaire structuur van de Ara bische Liga". Op de conferentie in Cairo zal worden gesproken over de toe stand van de Arabieren die in Israël wonen, het versterken van de economische blokkade tegen Israël en de kwestie van het lid maatschap van de Liga van de sheikdommen aan de Perzische Golf. IUIlllllll!llillUUI!lllll!lllllinillllllli!jil!9IIHII)t<tffl)l!tniHI steld als onderdeel van de strijd tegen de opstandelingen. De gouverneur van Noord-Su matra heeft bij zijn vertrek naar Kotaradja geweigerd commen taar te leveren op deze berichten. Hij gaf echter toe, dat onlangs de activiteiten van de opstande lingen in Atjeh zijn toegenomen, aldus A.F.P. De „Pristawa" meldt tenslotte nog, dat een organisatie van jon geren heeft gedreigd de kwestie voor de Ver. Naties te brengen, indien de regering in Djakarta niet spoedig een onderzoek zou instellen. Naar aanleiding van het be richt, dat een aantal desabewo ners door een eenheid van het le ger zou zijn neergeschoten, heeft de chef-staf van het Indonesische leger, kolonel Bambang Sugeng, een onderzoek gelast. Een zegs man van de staf deelde mede, dat over deze executie, vermeld in een klein, te Kotaradja verschij nend nieuwsblad, te bevoegder plaatse niets bekend is. illinium (met gouden pen) vanaf 6,25 tot 66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE aiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuKiiuiuimiiiijHiiifliiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiniiiiiiJ Een Nederlandse dominee van de Nieuwzeelandse Pre^byte idaanse kerk, ds. P. H. de Bres, heeft plannen iets te gaan doen aan het overschot van vrouwen in Nederland en het overschot van Nederlandse mannen in Nieuw-Zeeland. Op een bijeenkomst van Ne derlandse emigranten in Eltham, aan de westkust van de provincie Taranaki op North Island, legde da De Bres. een plan voor om een huwelijksbureau voor Nedlpr- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Enkele opklaringen. Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen, maar hier en daar ook nog enige sneeuw. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. Middagtemperaturen en kele graden boven het vriespunt WOENSDAG 9 MAART. Breskens Temeuzen Hansweert v.m. 2.20 2.55 3.35 n.m. 2.39 3.14 3.54 ZON MAAN op onder op onder v.m. n.m. Mrt. 8 7.15 18.32 18.51 6.41 9 7.12 18.34 20.04 6.57 10 7.10 18.36 21.16 7.14 11 7.08 18.36 22.27 7.32 12 7.06 18.39 23.36 7.52 14 7.01 18.43 0.43 8.48 landse emigranten in Nieuw- Zeeland op te richten. Hij stelde voor dat dit huwe lijksbureau aanvragen zal behan delen van Nederlandse mannen in Nieuw-Zeeland en van meis jes in Nederland. Aan een hu welijkscommissie zal dan een medisch rapport en een rapport van een geestelijke moeten wor den overgelegd. Dan zal een ana lyse van het karakter van de aanvrager (of aanvraagster) moeten worden uitgewerkt, door de betrokkene moeten worden goedgekeurd, en worden toege zonden aan de eventuële toe komstige huwelijkspartner. Ds. De Bres zei dat aldus geep van de betrokkenen elkanders identiteit zouden kennen doch wel op de hoogte zouden zijn van elkanders karakter en interes sen. Als deze karakters en inte ressen dan zouden blijken bij el kander te passen, zou de identi teit kunnen worden onthuld en de correspondentie verder vrij worden gesteld. Het paar zou dan zelf verdere bijzonderheden moeten uitwerken en moeten be slissen wat verder te doen. Ds, De Bres gaf op de bijeenkomst de verzekering dat de medische rapporten streng geheim zouden worden gehouden. De reactie van de Nederlandse mannen in Nieuw-Zeeland op deze plannen Is nog niet bekend. Incidenten in Mombasa Tweehonderd stakende Afri kaanse havenarbeiders hebben Maandag de exclusieve Europese club in Mombasa met stenen be kogeld. In Afrikaanse stadswij ken van Mombasa werd ook naar een aantal auto's met Europea nen met stenen gegooid. De stakers hjelden verder een aantal bussen aan en dwongen de passagiers uit te stappen en verder te lopen. De politie heeft versterkingen opgeroepen. Mobilisatie van politie in Noord-lerland Duizenden zwaar gewapende politiemannen hebben Zondag avond gepatrouilleerd langs de 320 km lange grens tussen Noord- lerland en de Ierse republiek. Volgens geruchten werd een overval verwacht van de verbo den organisatie „Het Ierse repu blikeinse leger". De mobilisatie van de politie in Noord-lerland was de grootste in tien jaar. Een 20-jarige vrachtautochauf feur is het slachtoffer van de spanning in het grensgebied ge worden. Hij werd gedood toen een jtiepatrouille op zijn auto it. Een andere chauffeur, die geen acht had geslagen op stop tekens van een patrouille, werd door geweerschoten ernstig ge wond. Ook de gedode chauffeur, even als de gewonde in Noord-lerland woonachtig, had geen gehoor ge geven aan een bevel tot stoppen van de politie. Een naast hem zit tend meisje werd gewond. De politiemannen zijn gewa pend met machinepistolen, gewe ren en revolvers. Politie stelt volledige censuur in De politie van Noord-lerland heeft Maandag een volledige censuur ingesteld op nieuws over politiemaatregelen langs de grens met de Ierse republiek, naar aanleiding van de schiet partijen van het afgelopen week einde, waarbij één man werd ge dood en twee personen wei-den gewond. De politie weigerde inlichtingen te verstrekken aan de hand van vragen of de alarmtoestand langs de 300 kilometer lange grens Is opgeheven. België en het Nederlandse Deltaplan Het Belgische raadgevende comité der Bcheldediensten heeft te Antwerpen onder voor zitterschap van de gouverneur van de provincie Antwerpen, Declerclk, onderzocht welke in vloed de plannen van de Neder landse Delta-commissie zouden kunnen hebben op de Schelde. Als mogelijke gevolgen werden voorzien 1. Een stijging van gewoon water -bij de monding van de stroom. 2. Een stijging van de storm- vloedstanden, wat nadelig is in verband met het gevaar voor overstromingen. 3. Een ondieper worden van de toegangswegen tot de Schel de. De Belgische technische in stanties houden zich bezig met een diepgaande studie van het geheel van dit vraagstuk en voeren besprekingen over deze kiwestie met de .bevoegde Neder landse deskundigen. Het raadgevend comité heeft herder een onderzoek gewijd aan de toestand van de bevaar baarheid van de Schelde, welke alleszins bevredigend bleek. Vliegtuigongelukin Brazilië Te Conquista In de Brazilaanse staat Bahia is Maandag een pas sagiersvliegtuig bij het landen verongelukt. Vijf inzittenden werden gedood en dertien ge wond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Engeland is sinds het ogenblik dat de Saar-kwestie weer op de voorgrond kwam, met Frankrijk en Westduitsland in contact ge weest, aldus heeft een woord voerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken Maandag verklaard. De woordvoerder zeide, dat op een vredesconferentie, Engeland een oplossing zou steunen, die de Saarlanders en de regeringen van Frankrijk en West-Duits- land zouden willen aanvaarden. Evenais de Verenigde Staten had Engeland doen weten, dat het de huidige Frans-Duitse Saarover- eenkomst, die voorziet in een .Europese" status voor het be twiste gebied tot een definitieve vredesregeling, wil garanderen. Het hernieuwde geschil is ont staan na een onlangs door de Wervelstorm treft Noord-Queensland Een tropische wervelstorm heeft Maandagmiddag de kust van Noord-Queensland bereikt en trekt met een snelheid van 21 km per uur in westelijke richting landinwaarts. De storm, die me teorologen de codenaam „Annie" hebben gegeven, gaat gepaard met zware regenval en windsto ten variërend van 95 tot 125 km per uur. Het anti-communistische in lichtingenbureau West te Berlijn heeft Maandag meegedeeld, dat de premiers van Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije in het begin van de volgende maand zullen bijeenkomen teneinde te spreken over gemeenschappelij ke defensie. Het bureau, dat kringen aan haalt van het Oostduitse minis terie van Buitenlandse Zaken, zegt, dat tot deze conferentie werd besloten op de bijeenkoms ten van de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, Lothar Bolz, en de Poolse premier, Cyrankiewicz, die de vorige week te Warschau zijn gehouden. Het officiële Oostduitse communiqué over deze besprekingen zei, dat zij de Moskouse verklaring van 2 December, de gemeenschappe lijke defensiemaatregelen van de acht staten van het Oosteuro pese blok overwoog in geval van bekrachtiging der Parijse over eenkomsten, ten grondslag had den. Bij de besprekingen te War schau zou volgens een bericht van het anti-communistische in lichtingenbureau, dat door D.P.A. is verspreid, ook het beschikbaar stellen van een zone in het havengebied van Stettin voor Oost-Duitsland ter sprake geko men zijn. Daarvoor zou Oost- Duitsland aan de opbouw in Stettin moeten meedoen. Verder zou Oost-Duitsland een eigen rechtstreekse spoorwegverbin ding tussen een nog te bepalen plaats in Oost-Duitsland en Stet tin krijgen. Deze voorrechten zouden te danken zijn aan de op heffing van de staat van oorlog tussen Polen en Duitsland, aldus zou in kringen van het Oostduit se ministerie van Buitenlandse Zaken volgens het inlichtingen bureau-West gezegd zijn. Verklaring van Ulbricht Westduitse bondskanselier in het Westduitse parlement afgelegde verklaring, dat Engeland en de V. S. hun belofte van 1947 om de Franse eisen inzake het Saarge bied op een vredesconferentie te steunen hebben ingetrokken. Vrijdag gaf het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken een verklaring uit volgens welke het Engeland en de V. S. nog steeds gebonden acht door gedane be loften. Het Britse ministerie van Bui tenlands Zaken heeft pertinent geweigerd te verklaren, of Enge land in 1947 werkelijk toezeggin gen heeft gedaan. De Franse senatoren wachten op verduidelijkingen van het Frans-Duitse Saaraccoord van 23 October, die Donderdag door de minister van Buitenlandse Za ken, Pinay, gegeven zullen wor den. De houding van de senato ren zal grotendeels afhangen van de uiteenzetting van Pinay evenals van de waarborgen, die de Westelijke bondgenoten Frankrijk uitdrukkelijk zouden kunnen geven. De vorige premier, Mendès- France, had verklaard, dat het stadium van de interpretatie van het accoord voorbij was en dat men tot het stadium van de uit voering gekomen was. De leden van de commissie van buiten landse zaken hadden evenwel na dere precisering verlangd. De gaullistische afgevaardigde Jacques van Drous, een zwager 60.000 Eendeneieren naar Korea De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen in Nederland, heeft 60000 eenden?- eieren aangekocht. Deze eieren worden eind dezer maand naar Korea verzonden, waar ze zullen worden uitgebroed. De eieren* die een bedrag van 15.000 verte genwoordigen, zijn een geschenk van de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen aan de boerenbevolking van Ko rea. De K.L.M. zal de eieren tot Bangkok vervoeren, waar ze weer worden overgeladen in een ander vliegtuig. Het transport van de eieren zal worden meege maakt door de secretaris van de stichting drs. O. W. Heldring. De K. L. M. neemt speciale maatregelen om de eieren te vervoeren. Deze maatregelen houden verband met tempera tuur en luchtdruk. De partij zal in drie gedeelten worden ver voerd. Het eerste gedeelte gaat op 27 Maart met de lijnmachine naar Bangkok. Arrestaties in Israël Het hoofdkwartier van de Is raëlische politie heeft Maandag de arrestatie bekend gemaakt van vier jeugdige personen, die ervan worden verdacht verleden week Vrijdag in het gebied van Hebron vijf Jordaniërs te hebben vermoord. Eén van de verdachten is üe broer van het 18-jarige Israëli sche meisje Sjosjana Harzion, dat volgens legerkringen in Dec. 1954 door Jordaniërs werd ver moord. De Jordaanse autoriteiten dien den Zaterdag bij de gemengde bestandscommissie een aan klacht in, waarin werd gezegd van generaal De Gaulle, heeft dat 20 Israëliërs de Jordaanse Maandag een motie in de natio nale vergadering ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op de regering om verdere dis cussie over de Parijse overeen komsten uit te stellen totdat de regeringen van Engeland en de Ver. Staten formeel hebben ont kend, dat zij de toezeggingen om een autonoom statuut voor het Saargebied te zullen steunen als niet langer geldig beschouwen. grens waren overgetrokken In het gebied van Hebron en vijf Jordaniërs werden door de Is raëliërs vermoord, de zesde werd weer vrijgelaten. De vrijgelaten Bedouin ver klaarde later dat hem was ver teld, dat zijn vijf medegevange nen waren vermoord als vergel ding voor het vermóórden van het Israëlische meisje en haar reisgenoot, Oded Wachmeister. Walter Ulbricht, de eerste vice- premier van OostDuitsland, heeft in een rede, die Maandag in Berlijn is gepubliceerd, ver- and Company" te Hongong, zeide, klaard, dat OostDuitsland niet dat de vrachtboot 25 kilometer Een Brits oorlogsschip is Maan dag het 3538 ton metende Britse s.s. „Westway" te hulp gesneld, dat na een beschieting door een kanonneerboot van de Chinese nationalisten, in de straat For mosa in brand is geraakt, aldus heeft de Britse marine te Hong kong bekendgemaakt. Een woordvoerder van de rede rij van de „Westway", „Wang Kee van plan is zijn grens met West- Duitsland te sluiten niettegen staande bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten. ten zuidoosten van het eiland Ockseu wordt vastgehouden door nationalisten. Dit eiland ligt 125 km ten N.O. van de communis- De vier centrale werkgevers verbonden, te weten het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot.-Christe- lijke Werkgevers in Nederland hebben aan de industriële leden en aan de leden van de aangeslo ten industriële verenigingen een rondschrijven gezonden over het beleid ten aanzien van de prijzen. De inhoud van dit rondschrij ven luidt als volgt: „De dagelijkse besturen van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Kath. Verbond van Werkgeversvakver enigingen en het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers in Neder land wenden zich tot u met be trekking tot een onderwerp, dat onder de gegeven omstandig heden door hen van groot actueel belang wordt geacht. Tengevolge van enkele prijsstijgingen, welke zich in de laatste maanden heb ben voorgedaan en welke onder meer tot uitdrukking komen in een geringe stijging van het in dexcijfer van de kosten van levensonderhoud, is het vraag stuk van lonen en prijzen op nieuw in het centrum van de be langstelling komen te staan. Een analyse van deze stijging wijst uit, dat deze zich overwegend buiten de industriële sector heeft voltrokken. Indien evenwel in de naaste toekomst ook het prijspeil der industriële producten in be langrijke mate in beweging zou komen, zouden spanningen kun nen ontstaan, welke tot zeer on gewenste gevolgen zouden kun nen leiden. Het is in het algemeen be schouwd verklaarbaar, dat zich een tendenz tot het stijgen van de binnenlandse prijzen open baart in een tijd van grote vraag naar goederen, zowel in het bin nenland als met name ook in het buitenland. Met de regering zijn de bestu ren van mening, dat moet wor den vermeden, dat zich in een snel tempo algemene loonsverho gingen gevolgd door prijsaanpas singen zouden voordoen, omdat deze dan weer kunnen leiden tot verdere loonsverhogingen met als resultaat, dat het kostenpeil in Nederland en de werkgelegenheid in ongunstige zin worden beïn vloed. Onder de gegeven omstan digheden is rust op het gebied van prijzen en Ionen geboden. Welke gevolgen verdere loons- en prijsverhogingen voor onze welvaart zouden hebben is im mers duidelijk. De in Nederland geproduceerde artikelen moeten voor een zeer belangrijk deel hun weg vinden naar de buitenlandse markten. Het staat onomstotelijk vast, dat, indien wij niet in staat zijn om de internationale concur rentie het hoofd te bieden, dit een ernstige terugslag moet hebben op onze bedrijvigheid met alle ge volgen van dien voor de werkge legenheid. Zouden de lonen en daarna weer de prijzen stijgen, dan geeft dit de werknemers zeker geen baat omdat hun reële inkomen hoogstens zou worden gestabiliseerd, terwijl het doel moet zijn om allen te laten delen in een stijgende welvaart. Voor de z.g. „vergeten groepen" zou een dergelijke ontwikkeling be paald zeer ernstig zijn. Van een stijgende welvaart kan slechts sprake zijn, indien het kostenpeil van ons land zich niet op een te hoog niveau beweegt. Het is dus noodzakelijk, dat getracht wordt een noodlottige spiraalbeweging, die niemand voordeel kan bren gen, te voorkomen. De besturen achten het verheu gend, dat het in ons dicht bevolk te land sedert de bevrijding is ge lukt een kostenpeil te handhaven, dat een intensieve deelneming aan het internationale verkeer toelaat. Om dit te bereiken is veel Inzicht en zelfbeheersing ge toond door allen die hiervoor verantwoordelijkkheid mochten dragen. Dit beleid zou groten deels vergeefs zijn gevoed, indien het ons niet zou gelukken het kostenpeil thans in de hand te houden. Plet behoeft nauwelijks betoogd te worden, dat een infla toire ontwikkeling het op zo ver heugende wijze bereikte economi sche herstel van ons land en zijn economische ontwikkeling op lan ge termijn, waarbij de export zo'n belangrijke plaats inneemt, ern stig in gevaar zou brengen. Onder deze omstandigheden verdient, naar de mening van de besturen, het streven van de re gering om voorshands een stij ging van het loonpeil tegen te gaan, de volledige medewerking van de industrie. Dit houdt ech ter in, dat ook op het gebied van de prijzen rust gewenst is. Deze rust op het gebied van de prijzen, ook van de industriële goederen, vraagt van de onderne mer de bereidheid, om ernstig na te gaan in hoeverre tevens een verlaging van de prijzen tot de mogelijkheden behoort. Prijsstabilisatie kan uiteraard slecht worden bereikt, indien naast een doorwerking van mo gelijke kostprijsverhogende fac toren zoals een onverhoopte belangrijke stijging van heit in- voerprijspeil doorwerking in de prijzen plaatsvindt van kost prijsverlagende invloeden. De besturen richten derhalve langs deze weg tot alle leden met klem de oproep mede te werken aan deze beoogde stabilisatie en waar mogelijk tot prijsverlaging over te gaan. Zoals U bekend, tracht de rege ring deze stabilisatie o.m. te be reiken door een ingrijpen in die kartelverhoudingen, die een te grote verstarring met zich bren gen. Het behoeft geen betoog, dat dit ingrijpen beperkt en zelfs ver meden zal kunnen worden, naar mate de ondernemerswereld zelf standig nagaat, in hoeverre be staande bindingen in overeen stemming zijn met de huidige economische situatie. De besturen zijn er van over tuigd, dat hiervoor in de kring van de leden begrip zal bestaan. Aangezien het gehele Neder landse volk bij deze belangrijke aangelegenheid direct betrokken is, achten de besturen het ge wenst dit schrijven openbaar te maken". tisch-Chinese havenstad Amoy. De „Westway" is met 3500 ton kunstmest op weg van Hongkong naar Tsjoeantsjou, een havenstad ten N.O. van Amoy. Het Britse oorlogsschip, dat koers heeft gezet naar het vracht schip, is de torpedobootjager „Concord", aldus werd van een woordvoerder van de Britse ma rine te Hongkong vernomen. Later seinden de „Westway" en een andere Britse vrachtboot, die 2500 ton metende „Tai Seun Hong", dat alles in orde is. Het laatstgenoemde vrachtschip had eerder gemeld, dat het bij punt Rogues was aangevallen door nationalistische oorlogssche pen. Beide schepen seinden, dat nie mand werd getroffen en dat et- geen schade werd aangericht Zij zetten hun reis normaal voort Eden in Londen teruggekeerd Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken is Maandag in Londen terugge keerd van een reis van 16 dagen, gedurende welke hij de Zoavo- conferentie in Bangkok bijwoon de en besprekingen voerde met vertegenwoordigers van 16 sta ten en gebieden. Hjj zal deze week een verklaring afleggen in het Lagerhuis. Tegenover verslaggevers ver klaarde Eden o.m., dat een con ferentie van vier of vijf over het Verre-Oosten en Formosa geen nut zou hebben wanneer niet twee voorwaarden waren ver vuld. Men zou het eens moeten worden over de taak van deze conferentie en over de landen die er aan deel moeten nemen. Overstromingen in de Verenigde Staten Tengevolge van de hoge wa terstand in de Ohio hebben hon derden gezinnen in vier Ameri kaanse staten hun huizen moe ten verlaten, aldus maakte het Amerikaanse Rode Kruis Maan dag bekend. Tot dusver liepen 1600 gezin nen schade op aan huizen en eigendommen, aldus het Rode Kruis.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1