De zorgen van BONN en PARIJS Als stagiaire naar het buitenland NAEUE's De actie voor de vluchtelingen Zuid-Slavisch rapport over vijandelijke activiteit Pontecorvo hield een persconferentie Ondernemingsarbeiders dreigen met staking ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER en de toekomst van Zuid-oost-Azië De vier millioen overschreden ZATERDAG 5 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3398. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het standpunt van de West-Duitse vrije democraten WONINGINRICHTING Zitting Veiligheidsraad Eden in Bagdad aangekomen „New York Post over atoomproeven in' Nevada Frankrijk en de atoombom Izwestia over Churchill Frank er ing bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N jordftraat 55-57 Terneuzen Reéactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum (W advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AxiroB Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. elementen in deze partij zijn, die niet gevoelen, hoe gevaarlijk een samengaan met de sociaal-demo cratische oppositie, juist inzake de herbewapening, is. En Ollen- hauer heeft aangekondigd, dat zijn partij de strijd zal voortzet ten en daardoor verdeeldheid zal brengen in West-Duitsland op een ogenblik, dat de communis ten gereed staan van elke derge lijke splitsing partij te trekken. Voor Adenauer nieuwe zorgen; voor het (buitenland de vraag of West-Duitsland dan van de jaren 1929 en 1933 niets heeft geleerd en zich een nieuwe dictatuur zal laten opdringen. FAURE AAN HET BOER. Het woord is intussen nu aan FTankrijk. Faure, de minister van Buitenlandse Zaiken pnder Mendés-France, is erin geslaagd de nieuwe regering te vormen, die op een vrij sterke meerder heid in de Nationale Vergadering steunt. Zulks echter alleen, om dat Faure, tot grote boosheid van Mendès-Franoe. naar rechts is gegaan en nu een regering van centrum en rechts heeft ge vormd, waarin Pinay de porte feuille van Buitenlandse Zaken heeft. Dat men in de eerste vergade ring van de nieuwe ministerraad het nog niet eens kon worden over de toekenning van de porte feuilles der staatssecretarissen, spreekt niet voor de homogeni teit van 't nieuwe stel ministers. Faure, die bij zijn investituur de politiek van Mendès-France in Noord-Afrika prees, heeft een Gaullist het betrokken ministerie opgedragen en dit, gevoegd bij de nog op rekening van Mendès- France te stellen benoeming van een gaullistisch gouverneur, generaal van Algiers, toont in wendige tegenstellingen. Het sociaal programma van Faure gaat minder ver dan dat van Mendès-France en het vol doet een deel der radicalen slechts matig en de socialisten in het geheel niet. Faure heeft de verwachting uitgesproken, dat de 'Raad der Republiek de accoorden van Parijs zonder ver andering zal goedkeuren; dit zou dan de zekerheid in zich be vatten, dat vóór Pasen de ratifi catie is verkregen. Er zal wel licht een motie van deze raad, waarin op een nieuwe conferen tie met Rusland wordt aange drongen, voordat de ratificatie in werking treedt, maar, gezien b.v. het standpunt van de volks republikeinen, zal deze zeker worden verworpen. RESULTATEN TE BANGKOK. Intussen heeft de crisis tenge volge gehad, dat Frankrijk nau welijks heeft kunnen medespre- ken ter S.E.A.T.O.-conferentie te Bangkok, die binnen de beperk te tijd van drie dagen is geëin- bespreking zal zijn de vraag ofidigd. het vertrouwen in vice-ikanse- Er is een permanent secreta- lier Franz Blücher moet iworden riaat geschapen, dat te Bangkok Te Bonn is de beslissing van Duitsland inzake de Parijse ac coorden gevallen: met grote meerderheid voorzover betreft de toetreding tot N.A-T.O. en Westeuropese Unie en de bijzon dere rechten, die de geallieerden na opheffing van het bezettings statuut blijven genieten; met kleiner meerderheid, maar toch altijd een van 60 stemmen ter zake van de Saar-overeenkomst, heeft kanselier Adenauer de overwinning behaald. De debatten hebben 42 uur ge duurd; zij hebben hier en daar een ietwat emotioneel verloop gehad. Dit eigenlijk minder tus sen de regering en de oppositie leider Ollenhauer, dan wel tus sen Adenauer en enkele sprekers der vrijzinnige fractie, wier meningsverschillen over het Saarstatuut tot heftige uitlatin gen leidden. De overwinning van Adenauer brengt het nadeel met zich, dat de kans op verbreking der coali tie van christen-democraten en vrijzinnigen bestaat. Reeds is Blücher, als vice-kanselier op perste vertegenwoordiger der F.D.P. in de regering, afgetreden om te bewijzen, dat hij met zijn stemmen vóór het Saarstatuut geen persoonlijke bedoelingen had. Adenauer zal ongetwijfeld trachten hem te behouden en zal ook, aangezien voor de wetten op de herbewapening hier en daar 2/3 meerderheid vereist is, trachten het verbreken van de coalitie te voorkomen. De F.D.P. zal zioh ook moeilijk in 1957 kunnen handhaven, in dien zij de coalitie verbreekt. Immers, er is een zekere stro ming in deze partij, die naar rechts, volgens sommigen naar een herzien nationaal-socialisme leidt. Er zullen echter weinig De Westduitse „vrije democra tische partij" heeft verklaard in baar „parlementaire nieuws brief", dat zij lid van de rege ringscoalitie wenst te blijven. De verwerping van de Frans- Duitse Saarovereenkomst door de partij moet niet worden op gevat als een verwerping van de regeringscoalitie, die vijf jaar met succes geregeerd heeft, zo werd gezegd. In de „nieuwsbrief" spreekt de partij zich uit voor volledige steun van dr Thomas Dehler, de leider van de partij, die Zon dag in de bondsdag in conflict kwam over de Saarkwestie. Volgens dit bericht is er geen sprake van een wijziging in de partijleiding. Het partijbestuur zal volgende week Woensdag met de parlementsfractie toe spreken of, en zo ja welke, stap pen genomen moeten worden. Het voornaamste punt van opgezegd, die als enige der vier ministers van de partij1 voor de Saarovereenkomst stemde, te gen een toesluit van de partij in. Blücher heeft, zoals gemeld, inmiddels aan Adenauer zijn ontslag aangeboden. wordt gevestigd. Siam heeft dus in zoverre wil van zijn pogingen om een zo modem mogelijke hoofdstad aan de conferentie te tonen. Maar deze S.E.A.T.O.-raad zal bewegelijker zijn dan b.v. de N.A.T.O.-raad, al is het niet ze- ker, dat deze meer dan eenmaal per jaar zal bijeenkomen. Er is geen militaire organisa tie gevormd, en er zijn geen bin dende toezeggingen gegeven voor hulp, indien agressie wordt gepleegd. Wel daarentegen is sterke nadruk gelegd op econo mische hulp aan achtergebleven Zuidoostaziatische landen en ver meden een tegenstelling te scheppen met de in April te hou den conferentie te Bandoeng, waarbij India en China vermoe delijk de leiding zullen hebben. Er is zelfs besloten een groet aan deze conferentie te zenden. LONDEN ACHTER WASHINTON? Achter de schermen zijn be sprekingen gehouden, vooral tus sen Dulles, Eden en de Austra lische vertegenwoordiger Casey. Inhoeverre overeenstemming is bereikt betreffende de inzake Formosa aan te nemen houding, in 't bijzonder wat betreft de om streden eilanden Kwemoi en Matsoe, staat niet vast. Niet ten onrechte wordt er in Amerika op gewezen, dat Eisenhower door toe te geven tegelijk aan Know- land en aan de meer verzoenings gezinde elementen, In een moei lijk vaarwater is verzeild ge raakt. Bepleit wordt overeenstem, ming met Engeland op deze basis dat, blijkt communistisch China bereid tot een wapenstil stand m de wateren rondom Formosa, Kwemoi en Matsoe niet zullen worden opgenomen in de gordel van te verdedigen gebieden. Zou Peking niet tot een dergelijke wapenstilstand be reid zijn, dan zou Engeland wel achter Amerika moeten staan. Dit te meer, omdat het door Lon den gepubliceerde rapport, waar in melding wordt gemaakt van de mishandelingen, waaraan honderden Engelse krijgsgevan genen in de Koreaanse oorlog hébben blootgestaan, de sympa thie voor China aanmerkelijk heeft doen dalen. Sir Anthony Eden bezocht op zijn weg naar Bangkok zowel Egypte als Pakistan. En op de terugweg India en Irak. Blijk baar teneinde beïnvloeding inza ke het veel omstreden tractaat met .Turkije te voorkomen, heb ben regering en parlement van Irak dit tractaat tevoren be. kraohtigd. zodat het in werking kan treden. Egypte wil nu, dat de Arabische Liga Irak zal uit stoten; doet zij dit niet, dan maakt Egypte zich los van het verdedigingsstatuut, dat overi gens nauwelijks georganiseerd is. STRUBBELINGEN IN LONDEN. Eden vindt, als 'hij thuis komt, een verscherpte oppositie. Dit bleek reeds uit de houding, die Labour aannam toen de regering er, tegelijk met een disconto-ver- laging, toe overging nieuwe ver soberingsmaatregelen in uitzicht te stellen. Het blijkt ook ten op zichte van de verdediging van Engeland en de vermeerderde uitgaven voor de luchtmacht, waartegen de oppositie zich niet kant, maar waarbij zij wel de fouten blootlegt, die de regering heeft gemaakt. (Inmiddels is te Londen de klei ne ontwapeningsconferentie be gonnen, waarin de vier grote mogendheden met inbegrip van Canada zijn vertegenwoordigd. Rusland heeft, reeds voordat deze conferentie der V.N. werd geopend, de resultaten ervan in twijfel gesteld door met nieuwe voorstellen inzake volledig ver bod van het atoomwapen te ko men. De aandacht is getrokken door een redevoering van maarschalk Zjoekow, waarin hij zich verzette tegen de uitspraak van het cen traal comité der partij in Rus land als zou twijfel bestaan om trent de paraatheid van het rode leger. De rede, die ook tegen het Westen was gericht, doet zien, dat het met de spanningen in Rusland nog geenszins ten einde is. Dit zou men ook kunnen af- lenden uit het feit, dat Mikojan, de voor de val van Malenkow af getreden minister van Buiten landse Handel, nu weer in de eerste rij is opgenomen door be noeming tot vice-premier, welker aantal trouwens is vergroot, ter wijl de „Prawda" reeds een cam pagne is begonnen tegen de niet voldoende efficiënt geoordeelde maatregelen van Malenkow's nieuwe ministerie van electrische kracht. Japan hield verkiezingen, waarin de z.g. democraten, in wezen conservatieven, die thans de regering in handen hebben, het grootste resultaat boekten. Zij kunnen echter geen regering vormen, indien niet de medewer king van de liberalen wordt ver kregen, die deze wel zullen moe ten geven, omdat zij anders met een aantal kleiner of groter par tijen zouden moeten samenwer ken. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden) Bij ons vindt U de grootste sor tering KINDERWAGENS BOXEN LEDIKANTJES enz. TERNEUZEN TeL 2124 - 2404 AXEL Tel. 763 Bezoekt onze speciaalzaak: VLOOS WIJK STRAAT 5 De Zuidsiavische regering deelt mede, dat in 1954, 173 „spionnen en revolutionnairen" zijn aangehouden. Daaruit bleek dat de buitenlandse spionnage- centra (hun activiteit in Ziuid- Slaivië niet hadden verminderd. De activiteit van de cornin- iform was daarentegen wel ver minderd en beperkte zich in 1954 in hoofdzaak tot vijandige propaganda. In 1954 waren 109 cominformisten naar de gevan genis gezonden. Een deel van de clerus had religieuze plechtigheden voor politieke doeleinden gebruikt. Een en ander was vervat In een verslag van de regering aan het parlement, waarin ook werd gesproken over de buitenlandse minderheden in Zuid-Slavië. Daaruit blijkt, dat in 1954 een vijfde deel van de Turkse min derheid in het land, 98.000 zielen telt, naar Turkije is geëmigreerd. De Duitse minder heid, die voor de oorlog een half millioen personen omvatte, do^h die na de Duitse capitulatie ge leidelijk aan werd teruggebracht De naar de Sow jet-Unie uitge weken Britse atoomgeleerde Pon tecorvo heeft Vrijdag op een persconferentie te Moskou ver klaard niet te werken aan mili taire toepassingen van de atoom energie. Het Atlantische blok heeft, aldus Pontecorvo, in December 1954 een zeer ernstig besluit ge nomen over voorbereiding tot de atoomoorlog. De Sowjet-Unie voerde volgens hem een vredes politiek. Verder zelde hij: „Ik richt mij tot alle eerlijke mensen, in het bijzonder tot de geleerden en deskundigen met wie ik heb samengewerkt, en ik verzoek hun partij te kiezen. Thans kan men niet meer ter zijde blijven staan." Hij verzocht de journalisten door middel van de pers zijn groeten over te torengen aan de familie van hem en zijn vrouw. Het Ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid deelt het volgende mede: Nog steeds zijn er jongeren, die uitsluitend met een paspoort op zak ons land verlaten om in den vreemde hun beroepskennis te vermeerderen of een andere taal te leren. Wie op deze wijze als stagiaire of volontair denkt te slagen, vergeet, dat hij grote kans loopt moeilijkheden te krij gen, wanneer hij in het land van bestemming een werk- en een verblijfsvergunning aanvraagt. Daaraan zijn dan vaak hoge kos ten verbonden, welke bij vooraf in orde maken niet in rekening worden gebracht. Een verder risico is gelegen in uitwijzing, waarbij de eventueel door de Ne derlandse regering te maken kosten op de uitgewezenen wor den verhaald. Een en ander geldt evenzeer, wanneer men zelf reeds een werkgever heeft gevonden of van deze bericht heoft ontvangen, dat de werk kring terstond kan worden aan vaard. Evenals Nederland hebben de andere West-Europese staten stringente bepalingen terzake van arbeid door vreemdelingen. Het rijksarbeidsbureau onder houdt nauw contact met de be voegde instanties in de betref fende landen. Aspirant-stagiaires doen er daarom verstandig aan zich tot één van de arbeidsbureau's in ons land te wenden en niet te vertrekken, voor dat van de of ficiële instanties bericht is ont vangen, dat verblijfs. en werk vergunningen zullen worden ver leend. De arbeidsbureau's zijn van alle voorschriften op de hoogte, zoggen op grond van de met de verschillende Europese landen gesloten stagiaire-over eenkomsten voor de vereiste pa pieren en verlenen zo nodig tevens bemiddeling bij het zoeken van een werkkring. Naar thans bekend is gewor den, heeft de inzameling van het comtié vluchtelingenhulp 1954 de vier millioen gulden over schreden. ƒ4.123.274,19 is thans de totale opbrengst. Dit .bedrag werd gisteravond in het gebouw voor kunsfen en we tenschappen te Utrecht symbo lisch door het comité Vluchtelin genhulp 1954 overgedragen aan de hoge commissaris der V. N. voor de Vluchtelingen, mr G. J. van Heuven Goedhart. Boodschap van secretaris generaal der V. N. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjold, heeft rich in een boodschap tot het Nederlandse volk gericht. Deze boodschap is gisteravond door mr Van Heuven Goedhart voorgelezen. „Door meer dan één millioen dollar ten behoeve van de vluch telingen bijeen te brengen, geeft het Nederlandse volk", aldus de secretaris-generaal van de V. N., De veiligheidsraad van de Ver enigde Naties is Vrijdag bijeen gekomen ter bespreking van het recente EgyptischIsraëlische grensincident in het gebied van Gaza, aan de zuidelijke grens van Israël. Zonder bespreking hechtte de raad onmiddellijk zijn goedkeu ring aan een agenda welke de Egyptische en Israëlische weder zijdse beschuldigingen omvat. Na de goedkeuring van de agenda werden Omar Loutfi (Egypte) en Abba Eban (Israël) uitgenodigd hun zetels aan de vergadertafel in te nemen ten einde de debatten te kunnen vol gen. Zij hebben echter igeen stem recht. Vervolgens verklaarde de gede legeerde van de Verenigde Staten dat het gevecht nabij Gaza „van uit welk standpunt dan ook" niet te verdedigen is. „een groots voorbeeld van solida riteit en van geloof in de idealen van de Verenigde Naties. Het is nog maar kort geleden, dat Ne derland zwaar werd getroffen door een overstromingsramp, die 'n belangrijk deel van zijn grond gebied teisterde. Tegen de ach tergrond van die gebeurtenis en zijn gevolgen kan men eerst recht de waarde schatten van de uurlonen die de arbeiders van Ne derland hebben toeschikbaar ge steld, van de verdubbeling daar van door de werkgevers en van de milde giften uit alle andere la gen van de Nederlandse gemeen schap. Ik toeschouw het als een voor recht u allen als secretaris-gene raal van de V. N. te danken voor uw prachtige bijdrage tot het werk van de organisatie op het terrein van de bescherming van en de hulp aan vuchtlelingen". Telegram van de Koningin. Medegedeeld werd dat Konin gin Juliana een telegram had ge zonden aan het comité. Daarin zegt zij met grote belangstelling kennis te hebben genomen van 't bijzondere resultaat dat het comi té Vluchtelingenhulp 1945 met zijn inzamelingsactie heeft be reikt. „Het vervult mij met blijd schap", aldus H. M. de Koningin, „dat het Nederlandse volk door deze vrijgevigheid opnieuw heeft getoond begaan te zijn met het droeve lot der vluchtelingen". De Koningin spreekt de hoop uit dat het voorbeeld, dat ons kleine land met deze door parti culier initiatief gedragen actie aan de wereld heeft willen ge ven, in andere landen navolging zal vinden. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft een schrijven van dezelfde geest tot het comité gericht. Enkele cijfers van het Vluch telingenhulp 1954. Het comité Vluchtelingenhulp heeft rond 75.000 girostrookjes ontvangen, dit is in gewicht uit gedrukt ongeveer 70 kilogram. De „gewichtigste" zending kwam bij het secretariaat binnen op 18 October: 3,8 kg; in geld uit. gedrukt 66.000. Het hoogste dagtotaal werd be reikt op 4 Maart, nl. rond een half millioen, waarbij de bijdrage van 't Rijk, groot ruim 492.000. Nadat de actie op 14 October op gang was gekomen, bleef liet dagtotaal tot 1 December steeds boven de 30.000, met maxima van 66 en 140 duizend gulden. De gezamenlijke lengte der tel- stroken die voor het verwerken der ontvangsten werden ge bruikt, enerzijds bij de Giro dienst, anderzijds bij de medewer kers die de splitsing naar groe pen van gevers en naar regionale herkomst rangschikten, was op één dag 4000 girostrookjes, 50.000 ca 45 meter. Als men dit als maatstaf van de gehele actie neemt, dan hebben de reken machines in totaal ongeveer lVz kilometertelstrook verwerkt. HET DELTAPLAN EN HET BRUGSCHE HANDELSBLAD. Het Nederlandse deltaplan is destijds aan de Belgische kust met weinig enthousiasme ontvan gen. Het Brugsche Handelsblad schreef er deze week o.m. het vol. gende over: „Voor het ogenblik worden te Delft in laboratorium proeven gedaan en een Belgische deskun dige is er aanwezig. Van Holland se zijde kwam al protest tegen deze aanwezigheid, omdat men tenslotte zelf vaststelt, dat het voor België een ongunstig plan wordt. Het zou zonder meer de teloorgang van het uitbatings- strand kunnen worden voor on ze badsteden. Want hoger vloed betekent ook vermindering van droog zand; en waar dit nu reeds tot een minimum herleid is, te kent de ramp zich in de mogelij ke toekomst van het deltaplan af". Meer belangstelling toont men er voor het plan van ir Mesu, die ook de Schelde zou willen af sluiten „in samenwerking met België", zoals hij deze week te Amsterdam in een inleiding op merkte. „Mijn aandeel in de ontwikke ling van de eerste atoomkracht centrale is gelijk nul. Ik kap eerlijk zeggen, dat ik in die din gen minder ervaring heb dan de Sowjet-geleerden", aldus Ponte corvo. Hij zeide in 1954 de Stalinprijs tweede klasse te hebben ontvan gen samen met een jonge na tuurkundige, Soliwanof. Ponte- corvo's werk op het gebied van de natuurkunde, die zich bezig houdt met grote energie, zal worden gepubliceerd. Toen men hem vroeg een een voudige uitleg te geven van zijn werk op dit terrein, keek hij op zijn horloge en zeide scherp: „Dit is geen universiteit". Ver volgens zeide hij, dat hij werkt aan vraagstukken op het terrein van het ontstaan van mesonen in botsing met deeltjes van grote energie en de verspreiding van mesonen. (Een meson is een deeltje, dat het midden houdt tussen een proton en een elec tron en slechts een millioenste deel van een seconde bestaat Volgens Reuter wordt aangeno men, dat de mesonen nog altijd een mysterie zijn op het gebied van het atoomonderzoek.) Pontecorvo gaf zijn persconfe rentie in een voormalig zomer paleis van de tsaar, dat nu in gebruik is van de academie van wetenschappen. Verder zeide Pontecorvo grote vriendschap en eerbied te voelen voor de Britse geleerden en in het bijzonder voor het hoofd van het laboratorium waar hij heeft gewerkt, prof. Cockcroft. tot ongeveer 30.000, is verder afgenomen. In dat jaar zijn 9712 „Volksduitsers" naar West- Duitsland vertrokken. Het verslag somt ook de resul taten op die tot dusver zijn be reikt bij; het streven naar een vreedzaam naast elkaar bestaan met de Sowjet-Unie en Oost- Europa. Het vraagstuk van de ZuicLslaivische minderheden en burgers in die landen is echter nog niet opgelost. Hoewel de be handeling van deze minderhe den is verbeterd, is de toestand nog niet bevredigend. De Britse minister van Buiten landse Zaken, sir Anthony Eden, is Vrijdagmiddag uit India in Bagdad aangekomen voor be sprekingen met de Iraakse pre mier, generaal Moeri es Said. De „New York Post" heeft ge meld dat de huidige serie proef nemingen in Nevada „het opzien barende succes" hebben aange toond van een nieuw atoompro jectiel. Het blad zei: „Dit unieke atoom projectiel, dat door een straal vliegtuig wordt afgevuurd, is in staat vliegtuigen op vrij grote af stand te vernietigen. Andere, even bijzondere, nieuwe wapens zullen ook in de huidige serie proefnemingen worden gepro beerd. De proefnemingen zullen tot Mei voortduren". Het Franse weekblad „Express" organiseert een opinie-onderzoek onder zijn lezers over de vraag of Frankrijk atoombommen moet maken. In een artikel in het jongste nummer van het blad wordt ge- zegt, dat in militaire kringen een sterke stroming zich ontwikkelt ten gunste van de vervaardiging van de bom. Aan de andere kant zouden de Franse geleerden „zo lang mogelijk een stap willen uit stellen, die zij ondoeltreffend en onvruchtbaar achten". De politici in het algemeen had den nog geen besluit genomen, aldus het Franse weekblad. Izwestia, het orgaan der Sow- j ét-regering, bevatte VrijcLag een artikel uit Londen, waarin wordt gezegd, dat premier Chur chill in het def ensiedetoat in het Lagerhuis, „zich één van dé oorlogzuchtigste vertegenwoor digers van het imperalisme, die alles wat nieuw en vooruitstre vend Is haat, heeft getoond". Sir Winston „negeerde de stemming van het Britse volk" en hij! sprak als „de kampioen voor een wedloop op het gebied 'Vtan atoom, en Waterstnfiwa- pens", aldus Izwestia. Het secretariaat van de Sarbu- pri (Sobsi) voor West-Java maakt bekend, dat binnenkort zal worden overgegaan tot een staking bij 21 rubber- en thee- ondernemingen, die onder direc tie staan van Tiedeman en Van Kerchen in West-Java. Aan de staking zullen ongeveer 13.500 arbeiders deelnemen. Aanleiding tot de staking is het feit, aldus verder de bekend making van de Sarbupri, dat de door de vakvereniging gestel de eisen door de directie van Tiedeman en Van Kerchen wer den verworpen. De eisen betreffen kwaliteits verbetering van de te distribué ren rijst, betere huisvesting voor arbeiders, vergoeding voor huis huur ten bedrage van 15 rupiah per arbeider per maand en dis tributie van petroleum. Reeds vele malen werden onderhande- ZON MAAN op onder op v.m. onder n.m. Mrt. 6 7.19 18.29 16.19 6.04 7 7-17 18.31 17.36 6.23 8 7.15 18.32 18.51 6.41 9 7.12 18.34 20.04 6.57 10 7.10 18.36 21.16 7.14 lingen gehouden, maar de werk gevers blijven de eisen verwer pen en gaven zojuist te kennen, niet meer te willen overgaan tot het voortzetten van de onderhan delingen, aldus de bekendmaking van de Sarbupri. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Noordwesten wind. Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot krachtige noordwestelij ke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren. ZONDAG 6 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.08 12.41 0.43 1.16 1.23 1.56 1.33 2.06 7 MAART v.m. n.m. 1.01 1.27 1.36 2.02 2.16 2.42 2.26 2 52

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1