De achtergrond van Formosa Woningnood en Woonruimtewet Bemanning van de «Pollux» terug in het vaderland De blauwe auto VULPENNEN Ook een gekocht huis mag men niet zonder meer betrekken Luxe Schrijfmappen Souvereiniteit van het eiland nog niet vastgesteld Nederlandse melk voor Amerikaanse troepen in Noord-Alrika Melk wordt in vaten naar Cacablanca verscheept t I'WE EDE BLAD Donderdag 3 Maart 1955 10« Jaargang No. 3396 Het is jammer, hoewel waar schijnlijk onvermijdelijk, dat de discussies over het voorstel van Nieuw-Zeeland om tot een staken van het vuren te komen tussen de Chinese communisten en de Chinese nationalisten zijn dood gelopen in, de wettelijke en poli tieke kwesties over de status en de toekomst van Formosa. Want één van de centrale en, naar men hoopte, aanvaardbare punten van dit voorstel was juist, dat daarin getracht werd' deze kwestie erbuiten te laten. Het voorstel had ten doel de oude toestand weer te herstellen, zoals deze dé facto tot Augustus 1.1. be staan had. Het is wel goed om hier even melding van te maken. Want ve len denken, dat de vijandelijke gevechtshandelingen op en rond om de eilanden bij de kust en de Straat van Formosa reeds jaren onafgebroken aan de gang zou den zijn. Dit is niet zo. Afgezien van enkele gevechten, die slechts sporadisch zijn voorgekomen en die geen van alle veel te beteke nen hadden, bestond er een soort stilzwijgende en onofficiële wa penstilstand in dit gebied. Deze toestand dateerde vanaf het mo ment, dat de Kwo-Min-Tang re- gering en strijdkrachten het hoofdeiland verlaten hadden. NA VIETNAM Op 23 Augustus hervatten de communisten plotseling de vij andelijkheden. Na vijf jaar rust deden zij' een aanval op het eiland Kwemoi, die werd gevolgd door gesohutsvuur en luchtaanvallen. De nationalisten antwoordden hierop met tegenaanvallen. Naar de motieven van de regering van Peking om weer de fakkel te werpen in dit zo gevaarlijke ge bied kan men slechts gissen. Doch het kan haast geen toeval, lige samenloop van omstandighe den zijn, dat de openlijke vijan delijkheden op Kwemoi precies 12 dagen na de wapenstilstand in Vietnam begonnen. De regering van Nieuw-Zee- land hoopte dat deze gevaarlijke episode beëindigd kon worden en de toestand, waar de regering van Peking Klaarblijkelijk vijf jaar tevreden mee was geweest, weer hersteld kon worden zon der dat, althans voorlopig, de wettelijke en politieke kwesties aan de orde zouden komen. Maar dit gebeurde helaas niet. En nu zit men met de hele warboel van argumenten betreffende de hui dige wettelijke status van For mosa en met de vraag wie, als er tenminste zo iemand bestaat, de wettige „heerser" over Formosa is. Alle rechtsgeleerden hebben hierover een andere mening. De rechtsgeleerden van de re gering te Peking beweren, dat 't verdrag van Shimonoshekii waar bij China in 1895 Formosa aan Japan afstond, verviel bij de Chi nese oorlogsverklaring aan Ja pan en dat Formosa daarop weer wettelijk onder Chinese heer schappij kwam te staan. Dit is een stelling, die volgens de in ternationale wetten niet bestaat. De beroemde verklaring van Cairo in 1943 is er het bewijs van, dat dit niet aanvaard werd. Anders had men toen niet ge sproken over een teruggave van Formosa aan de republiek China. Evenmin raakt deze stelling het andere geschilpunt: wie op het ogenblik wat in 1943 „de repu bliek China" was, vertegenwoor digt. EIGENLIJK JAPANS. Afgezien van deze door de com munisten verdedigde stelling, schijnt men het er wel algemeen over eens te zijn, dat tot de in werking treding van het Japanse vredesverdrag, Formosa, hoewel het met algemene stemmen van de zegevierende bondgenoten on der bestuur van Tsjang Kai-Sjek geplaatst werd, die verantwoor delijk was aan de verzamelde bondgenoten, desondanks juri disch nog steeds onder Japanse sofuvereiniteit stond. En onder de rechtsgeleerden schijnt men het er volkomen over eens te zijn, dat de verkla ring van Cairo (die int Potsdam bevestigd werd) slechts een ver klaring is met 'n bepaalde strek king, doch zonder juridische rechtsgeldigheid. Wat nu is de wettige positie van Formosa sedert Japan in het vredesverdrag „van al zijn rech ten, aanspraken en eisen op For mosa en de Pescadores" afzag? Wie volgde de keizer van Japan op? Dit is het moeilijke punt, waar het om gaat. Bén van de meest vooraan staande internationale rechtsge leerden, dr Schwarzenberger, is van oordeel, dat „de andere par tijen ibdj het Japanse vredesver drag gezamenlijk de gezagheb bers over Formosa waren gewor den". Dit is echter een twijfel achtige uitspraak. Het vredesverdrag vernietigde alleen maar de aanspraken van Japan zonder dat het enige ver andering in het vroegere bestuur brecht. Hieruit zou men redelij kerwijze kunnen concluderen, dat het de stelling, volgens wel ke het de vroegere geallieerde mogendheden en niet de mogend heden van het Japanse vredes verdrag zijn, ten behoeve waar van de nationalisten Formosa be sturen, onaangetast liet. VACUUM! Het Japanse vredesverdrag maakt geen melding van een op volger. Juridisch is er dus een soort vacuum ontstaan, 't eiland staat onder geen enkele souve- reiniteit. Men zou daarom kunnen rede neren, dat, indien Formosa dus in feite sedert 1952 in het oog der wet een niemandsland is ge weest, Tsjang Kai-Sjek volgens de leerstelling van doeltreffende bezetting, zich het recht tot sou- vereiniteit heeft verworven. In Engeland is deze wet bekend als het recht om zich op grond te vestigen, die geen eigenaar heeft. Het standpunt van de wettelij ke raadslieden van de Britse re gering is echter, dat de souverei- nifeit over Formosa niet ophield te bestaan toen Japan er af stand van deed. Het eiland is dus geen niemandsland gewor den. De souvereiniteit erover is eenvoudig nog niet vastgesteld. Deze kwestie is nog één van de punten, die na het vredesverdrag nog niet behandeld werden. De moeilijkheid is echter om uit te maken, wie het recht heeft om het eiland over te dragen en een wettelijke opvolger van Japan te benoemen. De Verenigde Naties zullen deze puzzle moeten oplossen. Of het zal lukken al de ingewikkel de juridische geschilpunten, die zich hierbij voordoen, recht te zetten? Wat hierbij niet verge ten mag worden, is, wat de toen malige Britse minister van Bui tenlandse Zaken in 1951 zei: dat er rekening moet worden gehou den met de wensen van de bevol king van Formosa. (Nadruk verboden.) Geruchten over terugkeer van Guy Burges In Londen hebben Maandag avond geruchten de ronde ge daan, volgens welke Guy Bur gess, die in Mei 1951 met Donald Maclean, evenals hij een Britse diplomatiek ambtenaar, naar OostdSuropa verdween, in Lon den was teruggekeerd. Zijn moeder verklaarde Maan dagavond, dat zij niets wist van een terugkeer van haar zoon. Wel hadden velen haar gevraagd of zij de geruchten bevestigen kon, zo zei zij. De droogte in Tunesië Maandag is in bijna geheel Tu nesië, voor het eerst sinds maanden, regen gevallen. Het is echter te laat om de graanoogst te kunnen redden, die met uit zondering van het Noord-Wes ten, als verloren wordt be schouwd. Bovendien moest een groot deel van de met graan be bouwde stukken grond voor het vee worden opengesteld, bij ge brek aan voedsel. Men hoopt evenwel, dat de regen, hoewel de hoeveelheid, die gevallen is niet groot is, de olijf- en amandelbomen zal red den. De regen zal ook de weiden van het zuiden en het midden van Tunesië goed doen waardoor de schapen en kamelen, die de voornaamste rijkdom van deze gebieden vormen gespaard wor den. 'iiniiiiiiffliiiiiiiiiiiiiiii N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE niiHiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiumitihinuK Grote hoeveelheid radio-actief lood bij Parijs gestolen Uit het fort Chatillon bij Parijs zijn 208 blokken radio actief lood gestolen, die voor ondeskundigen een groot gevaar vormen. De Iblakken, die teza men ongeveer een ton wegen, hadden gediend als bescher ming tegen de stralingen van een atoomauil, waarmee in het fort is geëxperimenteerd. Volgens de voorlopige resul taten van het onderzoek moeten de dieven Maandagmiddag ham slag geslagen hebben. Het lood moet zijn vervoerd', op een vrachtwagen, die bij het fort stond De Franse radio heeft omge roepen, dat het aanraken van het lood gevaarlijk is. Voorts is een toeschrijving van de vorm' der blokken gegeven. Blijkbaar hebben de dieven het lood in een vrachtauto, die zich'toinnen het fort bevond, naar een gat in de muur, dat'"zij eerst ge maakt hadden, gebracht. Daar na moet het lood overgeladen Dagelijks .bereiken onze redac tie vragen over huisvestingsperi kelen, moeilijkheden in verband met de vordering of de toewijzing van woonruimte en brieven over gekochte huizen, die men niet mag betrekken. Wij. geven daarom een beknopt overzicht van de geldende woon ruimte en hopen onze lezers daarmede een inzicht te geven in deze materie. Ter voorziening in de heersen de woningnood is vastgesteld de woonruimtewet 1947. Volgens deze wet zijn burgemeester en wethouders ener gemeente be voegd woonruimte te vorderen. Vordering gescheidt slechts, na dat het oordeel is gevraagd van zijn op een vrachtauto van de een daartoe ingestelde gemeen- dievan buiten het fort. J telijke commissie van advies. De- Sterovita is begonnen met de levering van melk en melkpro ducten aan de in Noord-Afrika gelegerde Amerikaanse troepen. Hiervoor is een nieuwe moderne fabriek gebouwd in Casablanca, welke op 1 Maart in gebruik is genomen. Wanneer de Amerikaanse troe pen in Marokko thans hun kar- tonneh bekers openmaken en zich verfrissen met de koele, verse melk, die daarin verpakt is, dan De 31-j,arige 'kapitein W. Wychgel uit Groningen is met izeven jeugdige leden van zijn bemanning Dinsdagavond met een K.L.M.-toestel uit Oslo op Schiphol teruggekeerd. Zijn schip, de'450 ton meten de kustvaarder „Pollux" ligt zestig mijl ten Noordwesten van Blaavand (Denemarken) op de bodem van de Noordzee. Kapitein Wychgel was na aan komst op Schiphol weinig spraakzaam. Eén van de vele verslaggevers die de onfbrtuin- lijke zeelieden opwachtten, liet hem ter informatie een kran tenknipsel lezen, waarin het vergaan van de „Pollux" Zaten, dagochtend JJ. werd gemeld en waarin gesuggereerd werd dat sterke ijsafzetting op het scheepje de 'oorzaak van slagzij en het kapseizen zou zijn ge weest. „Geen sprake van," zei de ka. pitein, maar toen hem gevraagd werd wat dan wel de oorzaak was bleef hij het antwoord schuldig. „We maakten ongeveer 40 graden slagzij,"vertelde hij, „en probeerden dé deklast over boord" 'te zetten om het schip weer omhoog te brengen. Het hielp echter nieit. Integendeel 1 een' uur later kapseisde de boot' plotseling helemaal. We had den geen radio aan boord maar schoten enkele noodsignalen af." Sledhts één van de reddingbo ten kon nog worden losgemaakt. Dat geschiedde en met zeven ondergeschikten nam kapitein Wychgel er in plaats en roeide midden in de nacht (het was drie uur 's ochtends) de Noord zee op. „Het wias mooi weer, hoewel erg koud," vervolgde hij. „We zagen hoe'de „Pollux" helemaal ondersteboven kwam te liggen met de kiel* iboven water. Na een uur kwam een Noorse tan ker in zicht, dié onze vuurpijlen opmerkte en ons heeft opge pikt"; De kapitein verklaarde verder niets over het lot vari zijn schip af te weten. Het was hem onbekend dat een Duits schip nog getracht 'zou hebben het op sleeptouw te nemen. Hij wist zelfs nog niet of het'gezonken was. De „Pollux" was met een la ding houtpuip van Tvede- struand op weg naar Londen. Volgens de kapitein kon de tien zaten zij op de banken van de trein, die uit het Centraal station naar het Noorden ver trok. Van de adht bemannings leden wonen er namelijk zes in Groningen, dé' twee overigen gingen naar Gist en Bussum. De ..Pollux" is eigendom van de gebroeders B en K. Pronk te Groningen, het schip was ge bouwd in 1951. Amerikaans straal- bommenwerper stort op kampeerterrein slagzij nog' het kapseizen ge weten worden aan de lading, die naar hij zedde niet1 aan het schuiven was geraakt. Het groepje schipbreukelin gen arriveerde op Schiphol in fonkelnieuwe kledij, hun ver schaft'in Lorvik, waar de Noor. se tanker „Rogn" hun aan wal had gezet. Zij zijri met de „Pollux" al hun persoonlijke be zittingen kwijt geraakt en zij droegen onder hun arm alleen hun in dik pakpapier 'gewikkel de scfheepskleding. Kapitein Wychgel toonde de verslagge vers' Ihet enige, wat hij van Een straalbommenwerper van 'boord: had meegenomen: een de Amerikaanse luchtmacht is fraaie leren actetas met" gou- Maandagavond laat neergestort den letters „m.s. Pollux", waar- op een terrein met kampeerwa- in de scheepspapieren waren gens te LakeOharles in de opgeborgen. Amerikaanse staat Louisiana. Nog was het groepje geen vijif i De drie bemanningsleden van 't minuten op Schiphol of het vliegtuig, een Boeing B.-47, zijn haastte zich naar een gereed, om het leven gekomen. Twee be staand busje. Om kwart voor woners van één der huizen die 't neigen Dinsdagavond zetten ze vliegtuig raakte, worden vermist, voet' op het vliegSveld, om (half I Eén kampeerder werd gewond. door A. H. VAN OMMEN 68) Na enige tijd werd de deur ge opend en trad een oud-achtig, enigzins gebogen man binnen. Hij was gekleed in een donker grijs costuum, vol vlékken, dat hem slobberig om de gebogen schoudérs hing. Zijn hoofd was bijna kaal en de weinige haren zaten verward door elkaar. De vermoeid staand'e ogen keken van onder een paar zware bor stelige wenkbrauwen door een bril met bolle glazen, waarom heen dikke (hoornen randen. Bij de neerhangende mondhoeken vertoonden zich een paar diepe plooien, welke hem eert min of meer chagarijnige uitdrukking gaven. Ofschoon de man ouder leek, schatte Bijllman hem hoog stens 55 jaar. Bijlman bood hem met een handbeweging een stoel aan, doch hij weigerde met een kort hoofdschudden en leunde met de rug tegen de deur. „Mijnheer Hazelaar, portret- ONadruk verboden.) tekenaar?" vroeg de inspecteur. Na een bevestigend knikje van Hazelaar vervolgde Bijlman: „Wilt iu mij even mededelen, waar en hoe u gisteren de avond hebt doorgebracht?" „Van acht tot kwart over ne gen heb ik een wandelingetje gemaakt, zoals ik bijna iedere avond doe. Daarna ben ik hier gebleven." „(Bedoelt u hier in de conver- satieJiamer?" „Neen, jammer genoeg in mijn eigen vertrek." Hij zuchtte even en vervolgde daarna: „Liever was ik in dit vertrek hlijven le zen, maar ik had nog een por tret te tekenen en daarom was ik wel verplicht op mijn eigen kamer te blijven. Jammer ge noeg. herhaalde hij. Blijlman trok de wenkbrau wen op. „Waarom is dat zo jammer?" „Omdat ik op mijn eigen ka mer geen levengeen rust heb zullen zij zich nauwelijks kunnen indenken dat de producenten van dit gezonde vocht lopen te gra zen op de vlakke groene weiden van het op duizenden kilometers afstand gelegen Nederland. Als speciale bijzonderheid kan n.l. worden gemeld, dat in de nieuwe Sterovitafabriek te Casablanca uitsluitend Nederlandse melk zal worden verwerkt, die in ons land in vaten wordt verpakt en dan per schip naar Noord-Afrika ver voerd wordt. Vervoer van melk in vaten is iets nieuws, zo gelooft de Stero vitafabriek. Teneinde bederf te gen te gaan worden de vaten in speciale koelruimten van de sche pen op de juiste temperatuur ge houden. De fabriek in Casablanca is door de Nederlandse architect Lelieveld ontworpen en op grond van een reeds voor de levering van melk bestaande overeen komst tussen Sterovita en de Amerikaanse troepen in Marokko gebouwd. Hoeveel melk en melk producten de fabriek zal verwer ken en hoeveel melk derhalve in de toekomst zal worden ver scheept, kon men bij de Stero- vitafrabriek te Amsterdam nog niet zeggen. Het zal uiteraard af hangen van de consumptie in Noord-Afrika. Bovendien bevindt de directeur der Sterovita, de heer R. Talsma, zich op het ogen blik in Casablanca. Vele der de tails zijn hem daar thans bekend. Hij wordt deze of volgende week in Amsterdam terug verwacht. Wel kan nog worden gemeld, dat in de meeste leiding gevende posities Nederlanders in de nieu we fabriek zijn aangesteld en dat van flessen geen gebruik zal wor den gemaakt. De verpakking van de melk geschiedt in karton. In Nederland zorgt de Stero vitafabriek te Breukelen voor de verpakking van de melk in vaten. De fabriek in Dordrecht voorziet reeds geruime tijd de Amerikaan se troepen in Europa van melk en melkproducten. en vandaar dat iik mijn kamer aan Belfort ga opzeggen," barst te hij los, wild met de armen zwaaiend. ,,En nou komt dat er nog bij'n Verhoor door de politie. „Als u zich niet zo opwindt en mijn vragen rechtstreeks" be antwoordt, kunnen wij dit ver hoor zo kort mogelijk maken, mijnheer Hazelaar. Maar ver telt u mij eenshoe komt 't, 'dlat u op uw kamer zo weinig rust hebt. U hebt immers geen bovenburen?" ,,'Nee, maar ik' heb wel een huurman naast me, /en dat is erger dan een heel huisgezin iboven je hoofd." „Ah zooooo. Zo'n druk heer schap, die beeldhouwer?" .jMoet u maar eens een dag je op mijn kamer komen, 's Morgens is 't rustig, want dan trekt hij. er meestal tussenuit, maar zo 's middags en vooral 's avonds is 't geen uithoulden. Steeds maar dat geklop en dat getik.om d'ridol van te wor den. Onze kamers zijn geschei den door een gewoon houten schot, dus Ik fbehoef u niet te vertellen hoe gehorig het is." ..En hebt u eergisteren avond dit getik ook gehoond?" vroeg Bijllman schijnbaar onverschil- Ug. „Eergisteren avond, gisteren gene tegen wie vordering wordt overwogen, moet door de com missie worden gehoord en in de gelegenheid worden gesteld zijn bezwaren kenbaar te maken. Indien de vordering geschiedt overeenkomstig eenstemmig ad vies der commissie, is tegen de vordering geen rechtsmiddel toe gelaten; alleen bij kennelijk machtsmisbruik zou men een eis kunnen indienen bij: de rechter, welke eis veelal in kort geding voor de president der rechtbank wordt behandeld. Indien het advies der commis sie niet eenstemmig was of in dien het besluit genomen is ter wijl meer dan één lid der com missie afwezig was, kan de huis eigenaar tegen de vordering be roep instellen bij Gedeputeerde Staten, in welk geval de vorde ring moet worden uitgesteld tot dat Gedeputeerde Staten beslist hebben. WAT ZIJN DE RICHT LIJNEN? Burgemeester en wethouders houden zich bij de vordering aan richtlijnen, die door de minister van Binnenlandse Zaken zijn vastgelegd, alsmede aan een eventuele gemeentelijke verorde ning. De richtlijnen houden o.m. in, dat de burgemeester slechts bij hoge uitzondering mag ingrijpen in ontruimingsprocedures, die bij de kantonrechter aanhangig zijn. De vergoeding (d.w.z. de „huur") welke de bewoners voor wie een huis gevorderd is, moe ten betalen, wordt door de bur gemeester vastgesteld. De ge meente is derhalve verantwoor delijk voor de regelmatige inning der vergoedingen. Bij wanbeta ling zal de verhuurder zich der halve beroepen op de gemeente, die van haar kant natuurlijk wel zal zorgen, dat de huurder aan zijn verplichtingen voldoet, want ook in dit geval van wanbetaling •hangt natuurlijk het zwaard van ontruiming boven zijn hoofd. In de praktijk komt het hierop neer, dat de bewoner van een gevor derde woning rechtstreekjs be taalt aan de venhuurder, zoals dat in normale huurgevallen ook geschiedt. ZONDER VERGUNNING. Nog maar al te veel worden woonruimten .betrokken zonder de vereiste vergunning van B. W. (het huisvestingbureau). Het doet er niet toe of men woon- ruimteaan 'n eigen kind beschik baar wil stellen, b.v. als dit kind van elders komt of in het huwe lijk treedt, ook in een dergelijk geval is vergunning vereist. Vergunning is eveneens nood zakelijk, als men de ruimte niet als woning maar bv. als kantoor in gebruik wil nemen. Van een verleende vergunning moet binnen 30 dagen gebruik gemaakt worden, anders is zij vervallen. Wie een woonruimte zonder de vereiste papieren in gebruik neemt, kan daaruit worden ver wijderd, zelf met behulp van de politie. Hij loopt bovendien de kans, dat hij veroordeeld wordt tot ten hoogste 5.000 of een hechtenis van ten hoogste drie maanden. Artikel 23 der woonruimtewet luidt als volgt: „De burgemeester kim bevelen dat personen, die in strijd met de bestaande bepalin- avondbijna iedere avond kan iik wel zeggen," klonk het woest. „Ik (kan mij indenken, dat zo iets niet prettig is. En alleen daarom bestaat er een soort vijandschap tussen uw beiden?' „Ja.idat wil zeggen: we heb ben er ruzie om gehad en na die tijd kan ik die kerel niet meer luchten of zien," antwoordde hij hartgrondig. „Enfin, dat is een .kwestie tussen u beiden. In ieder geval .bent u dia ajvonid dius op uw ka mer gebleven?" ,J>at heb ik al gezegd: Ja!" „Hebt u die avond nog een schot gehoord?" Hazelaar scheen te schrikken. ,JNu n 't vraagt geloof ik haast .van wel, ofschoon die klopgeest naast me zo'n lawaai maakt, dat. ,/Hoe laat was dat ongeveer?" vroeg Bijlman iets gretig. „Eens even nadenken, mijn heer de inspecteur. Ik was aan het portret bezig en had mijn spullen juist opgeborgen.Ja nas weet ik het weer. Kees Geer- ling had met werken opgehou- idten en ik daicht, nu1 scheiik er ook mee uit, want dan .kan ik tenminste rustig slapen. Dat was zowat tegen elf uur." „Varder niets bijzonders ge hoord of gezien?" (Wordt vervolgd.) gen woonruimte in gebruik heb ben genomen, deze binnen een door hen te bepalen termijn moe ten ontruimen. Hij is bevoegd zo danig bevel na verloop van be doelde termijn zonodig met be hulp van de sterke arm op kos ten van de nalatige te doen uit voeren. Als nalatige geldt ook degene, die in strijd met de be staande bepalingen de woongele genheid in gebruik heeft gege ven. De burgemeester bepaalt op welke nalatige de kosten in de eerste plaats zullen worden ver haald. DE KOOP VAN EEN HUIS. Wie een huis koopt in een an dere plaats, met de bedoeling daarin te gaan wonen, ook als men in die plaats zijn werkzaam heden niet heeft, of bv. trekt van de noodwet ouderdomsvoorzie ning, dient zich vooraf op de hoogte te stellen of men voor de nieuwe woonplaats wel 'n woon vergunning kan krijgen. Boven dien is het nog lang niet zeker, dat, al heeft men een woonver gunning voor die plaats, men ook het gekochte huisje mag be trekken. Het doet er niet toe, of dat huis je bij de koop al dan niet be woond is. Ook al zou het leeg staan, is het nog niet zeker, dat men er in komt. De plaatselijke overheid ver deelt ook hier de beschikbare woonruimte en er wordt natuur lijk rekening gehouden met aan wezige aanvragen van hen, die reeds eerder op de lijst der wo ningzoekenden stonden vermeld. Aanbeveling verdient het dus, er steeds voor te zorgen, dat men in het bezit is van woonvergun ning en vergunning van het huis vestingbureau. Pas dan is men er zeker van, dat men zijn eigen dom zal (mogen betrekken. IDENTITEITSBEWIJZEN. De ambtenaren der gemeente, die gerechtigd zijn een woning te betreden voor het verzamelen van gegevens omtrent het aantal personen, dat zich in die woning •bevindt, alsmede voor het uit oefenen van contróle op de nale ving van de wettelijke bepalin gen, moeten zich kunnen legiti meren door een schriftelijke, al gemene of bijzondere lastgeving van de burgemeester. Van deze bevoegdheid kan slechts gebruik worden gemaakt tussen zonsop gang en -ondergang. Zonder die vergunning en op andere tijden behoeft men betrokkene niet toe te laten. (Nadruk verboden) V. S. doen nieuwe step inzake Amerikaanse gevangenen in China Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft bekendgemaakt, dat dé V. S. tot communistisch-Chlna èeri nietlw verzoek tot vrijlating van 41 Amerikaanse burgers hebben gericht. De Amerikaanse consul-gene raal te Genève, Franklin Gowen, verzocht de waarnemende com- munistisch-Chlnese consul-ge neraal, generaal Sjen Ping, na mens zijn regering de 41 man in vrijheid te stellen op grond van het feit, dat hun gevangen houding „ongerechtvaardigd" is. Generaal Sjen Ping herhaal de de Chinese opvatting, dat er In China „geen Amerikanen ten onrechte worden vastgehou den". Het „State Department" voeg de hieraan toe, dat er,'sinds het Amerikaans-Chinese. overleg vorig jaar in Juni 'te Genève be gon, achttien Amerikanen uit China hebbgn kunnen vertrek ken^ Communistische leiders in de V. S. vrijgelaten en weer aangehouden Zes leiders van da Amerikaan se communistische partij, die tot vijif jaar gevangenisstraf wa ren veroordeeld wegens het pro pageren van het omverwerpen van de regering door 'geweld, zijn Dinsdag in vrijheid geoteld om enige ogenlikken later weer ta worden gearresteerd op grond van de nieuwe wet op het com munisme. Twee van hen, onder wie de voormalige secretaris-generaal Eugen Dennis, werden onder borgstelling vrijgelaten. Bij twee anderen zal dit waarschijn lijk ook geschieden. (De overige twee, wier uitwijzing is geëist op grond van him buitenlandse afkomst, worden echter vastge houden. N.V. Fa. P. VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5