De blauwe auto Puistjes nam Het Zeeuwse paviljoen op de E 55 Kantongerecht te Terneuzen Uaft de Srcvincie 'f)e van cfamste tang. KERKDIENSTEN Terneuzen komt met een stand van de Jachthaven Prof. Mr. I. A. Diepenhorst sprak voor A.R.-Ki esveren. „Nederland en Oranje'' te Axel AGENDA Roemenië eist schadevergoeding van Zwitserland TERNEUZEN. AXEL. DONDERDAG 3 MAART. GEREF. GEMEENTE. SLUIS. De plannen voor het Zeeuwse paviljoen op de E 55 zijn, op en kele details na, gereed. Zij wer den, in overleg met de deelne mende gemeentebesturen van Vlissingen, Terneuzen en Middel burg, ontworpen door ir. N. Lu lling Prak en konden de goedkeu ring van de tentoonstellingslei ding verwerven. Het leidend mo tief bij het ontwerpen van de stands is geweest het element van het water Zeelands vriend en vijand in verleden en heden tot uitdrukking te brengen. Dat komt in alles uit. Er is een „nat" en een „droog" gedeelte in het paviljoen. Er komt een geluids- acbtergrond, die het geruis van d« zee, het loeien van de mist hoorn en het gekrijs van de meeuwen zal suggereren. Het pa viljoen wordt met betrekkelijk eenvoudige middelen ingericht, maar zal, naar het zich laat aan- itn, aantrekkelijk worden. De plaats van het Zeeuwse pa viljoen is zeer gunstig, n.l. aan bet begin van het complex der eincies, met een harmonische overgang van Noord-Brabant. Herinneringen aan de zware tij den, die Zeeland de laatste jaren had te doorstaan, zijn achterwege gelaten. Men wil de provincie to nen als een gewest, dat èn eco nomisch èn cultureel bloeit. Het paviljoen heeft de vorm van een kubus, waarbij de wanden zijn weggelaten. De ribben zullen be staan uit zware ducdalven, die rijkswaterstaat er voor afstaat terwijl de scheiding tussen land en water zal worden gevormd door een houtenpaalwering. die door de polder Walcheren be schikbaar wordt gesteld. Het is gebruikt materiaal, zodat de wer kelijkheid nog dichter wordt be naderd. Om het natte element nog meer te accentueren zullen aan het plafond van het 72 vier kante meter beslaande paviljoen gebogen electriciteitsbuizen wor den aangbracht. Van fotografisch materieel wordt zo weinig moge lijk gebruik gemaakt: het levend element krijgt alle nadruk. In het natte" gedeelte komen drie stands. Het middelste deel bestaat uit een stuk van een De aanhangwagen van E. A. V., landbouwer te Hulst, trilde op 30 November van het vorige jaar, te Westdorpe los en ging alleen op stap. Hij kwam enkele meters verder tegen een muur tot stil stand. Oorzaak van dit gevaarlij ke voorval was, dat de koppeling tussen aanhangwagen en truck te zeer slechte toestand verkeer de. Zowel de ambtenaar van het O. M. als de kantonrechter wa ren het er over eens, dat dit wel één van de gevaarlijkste ver- Sseersovertredingen is. Eis en von nis luidde 50 of 20 dgn. W. J. B., chauffeur te Hulst, baalde met zijn met grind bela den truck, op 22 October 1954, op de Hulsterweg bij Kloosterzande vlak vóór een bocht een perso nen-auto in. Van tegengestelde richting naderde met grote snel heid een luxe- en een vrachtauto. De luxe-wagen kon door uiterst rechts te rijden een aanrijding ontgaan, maar voor de bredere vrachtwagen mocht uitwijken niet meer baten en een vrij ern stige botsing was het gevolg. Eis en vonnis 75 of 25 dgn. G. Dh., winkelier te St Jansteen, had reeds vele maanden nagela ten radiozegels te plakken voor zf}n in gebruik zijnde radio-ont vangtoestel. Eis en vonnis 20 of 10 dgn. A. D. H-, landbouwer te Vogel waarde, stuurde op 3 Dec. van bet vorige jaar, des avonds zijn knecht met een met paarden be spannen landbouwwagen de openbare verkeersweg op. Zowel baas ais knecht vergaten echter een deugdelijk rood-aohterlicht aan de landbouwwagen te han gen. Het gevolg was, dat even la ter een best el-auto met vrij grote snelheid tegen de wagen opbotste, waardoor één der paarden zó «ernstig werd verwond, dat het enkele dagen nadien gestorven is. Daar hierdoor de 'landbouwer needs ernstig financieel was ge troffen, eiste de ambtenaar van het O. M. 15 of 6 dgn. Het von- üs luidde conform de eis. Hu J. M„, caféhouder te Koe wacht, betrok op 7 Dec. '54 zon der schriftelijke toestemming van B. W. der gemeente Koe wacht een kamer van een pand, dat naast zijn café staat. Ter ver binding had M. een deur in de ge meenschappelijke muur laten aanbrengen. Eis en vonnis 2 X 50, waarvan 2 X 40 voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. J. H. R, landbouwer te Clinge, parkeerde op 9 Dec. 1954 zijn ■vrachtauto gedeeltelijk op het fietspad in de Nieuwstraat te Clinge. Eis 6 of 3 dgn. Vonnis 10 of 5 dgn. J. R, grossier te Hulst, liet 'n sdbolier te St Jansteen rondgaan om alcoholische drank aan de man te krijgen. Daar B. een vol ledige vergunning voor verkoop in de gemeente Hulst bezit, nam hij aan, dat hii dit ook mocht doen in de gemeente St Jansteen. Eis 2X (ƒ20 of 10 dgn). De kantonrechter stelde zijn uitspraak uit om over enige tijd schriftelijk vonnis te wijzen. J. L.., commissionnair te Zaam- stortte op 11 Dec. van het vorige jaar bij het „Gat van Pin- te" (Spui) langs de kant der kreek een lading onverkoopbare uien. Doordat het waterpeil van deze kreek geregeld van hoogte verandert, zijn vele uien in de kreek terecht gekomen, waar door de afwatering ernstig werd belemmerd. Eis 40 of 20 dgn. L., verklaarde echter, dat hij indertijd toestemming had gekre gen om aan de rechterzijde van de weg de uienafval te storten. De hoop werd daar zó groot (500 ton), dat hij dit keer maar aan de linkerzijde van de weg had gestort en liep hiervoor een pro ces-verbaal op. De kantonrechter veroordeelde L. tot 5 of 2 dgn. J. de B., landbouwer te Honte- nisse, verleende met zijn auto op 9 jan. j! op het kruispunt Fre- derik HendrikstraatDreel te Hontenisse geen voorrang aan het van rechts komend verkeer. Eis 30 of 15 dgn. B. verklaarde dat hij wel de auto van rechts had zien aanko men, maar doordat de bestuur der hiervan niet van plan bleek om door te rijden, reed hij zeil door. Op dat ogenblik besloot ook zijn tegenligger door te rijden. Door de gladheid van de weg kon verdachte toen niet meer tij dig stoppen. Vonnis 10 of 5 dgn. J. C. V., smid te Hoek, maakte het op 26 Jan. j.l. wel al te bont. Daar hij van mening was, dat door werkzaamheden de rijweg Hoek—Terneuzen versperd was. reed hij met zijn auto gemoede reerd op het brede fietspad om zijn weg te vervolgen. Eis 15 ot 8 dgn. Vonnis 20 of 10 dgn. J. F. de B., commissionnair te Graauw, werd des avonds op 6 Febr. j.l. op de Poolse dijk aan gehouden daar zijn rijwiel zowel achter als vóór geen licht voerde. Eis 5 of 3 dgn. Omstandigheden in aanmerking nemend, veroordeelde de kan tonrechter hem tot 1 of 1 dag. S. W. K., arbeider te Axel, reed op 10 Febr. j.l. te Axel des avonds zonder enig licht op zijn fiets. Eis en vonnis luidde 10 of 6 dgn. P. W., fabrieksarbeider te Phi lippine liep te Sas van Gent voor een zelfde feit een proces-verbaal op. Eis en vonnis 10 of 6 dgn. A. K., caféhouder te Terneuzen, liet op 5 Febr. j.l. in zijn looali- teit een jongedame met accor deon optreden, waarvoor hij evenwel geen vergunning had aangevraagd. Eis en vonnis 6 of 3 dgn. F. W. H. L„ chauffeur te Ter neuzen, haalde op 17 Dec. van 't vorige jaar met zijn drie-assige, zes-wielige truck met oplegger op de weg van Kloosterzande naar Rapenburg een luxe-auto in. Doordat L. te spoedig naar de rechter zijde van de weg reed, greep het achterste gedeelte van de oplegger de voorkant van de luxe-auto, welks bestuurder da nig in de knel tussen truck en heg kwam te zitten. Eis 20 of 10 dgn. Vonnis 30 of 15 dgn. wl i* schip (geleverd door De Schelde te Vlissingen) met daarachter een diorama van het Vlissingse bad- strand, waar de vlaggetjes zullen wapperen en waar om de vijf mi nuten het licht zal uitgaan om de sfeer van „Vlissingen bij nacht" wakker te roepen. Door een ope ning in de scheepswand zal men hierop een fraai gezicht hebben. Terneuzen komt met een stand van de jachthaven. Een jachtje en allerlei zaken, nodig bij het zeilen komen tegen een zeewe ring, tezamen een beeld vormen de van de zeilsport in open wa ter. Een blik door een grote kij ker geeft de bezoeker een idee over de wijdten van de Zeeuwse stromen. De Zeeuwse visserij komt met een stand, waarin een flink zee aquarium met oesters, mossels, kreeften en garnalen, is opge steld. Er boven komt een net met dezelfde dieren in vergroot for maat. Een aan- en uitflitsende, 4% meter hoge lichtboei van het loodswezen komt aan het uitein de van het paviljoen. Het Zeeuwse land zal ook met drie stands voor de dag komen. De gemeente Middelburg brengt, als een symbool van de cultuur achter de dijken, het historische stadhuis. Van buizen van onge veer een centimeter doorsnede wordt een draadmodel van 4% m hoog gemaakt. In het midden van het landgedeelte komt een kast met Zeeuwse industrieproducten en een kaart, waarop de ligging van de industrieterreinen der drie deelnemende gemeenten zal wor den aangegeven. Over de aparte stand voor de Zeeuwse landbouw is nog weinig te vermelden. Er naast zal in levende lijve een houtsnijder zijn kunst demonstre ren o.m. door het maken van mes heften en broodplanken. Gedurende de tentoonstelling zal een versierde boerenwagen, met een boer in Zeeuws costuum als wagenvoerder en getrokken door een versierd Zeeuws boeren paard over het terrein rijden. Een aantal verenigingen zal worden uitgenodigd voor de Zeeuwse dag op de E 55. De organisatie van deze dag is in handen van de vereniging „Zeelandia" uit Den Haag. WOENSDAG 2 MAART: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Eén seconde beslist". AXEL. Het Centrum, 8 uur: „Gangsters zonder genade". DONDERDAG 3 MAART: TERNEUZEN. Jeugdgebouw, Kerkhof laan, 8 uur: Culturele filmavond Ned. Chr. Reisver- eniging. GRAAUW. Gemeentehuis, 10 uur: aanbesteding uitvoeren rioleringen en bestratingen met bijkomende werken in de kom van Paal. Roemenië eist van Zwitser land vergoeding van de schade, die doior anti-communisten is toegebracht aan de Roemeense legatie in Bern. Ook wordt schadevergoeding geëist voor de nabestaanden van de chauffeur der legatie, Sebu, die toij de aan val van de anti-communisten op het legatiegehouw, op 15 Feibr., werd gedood. Deze eisen zijn vervat in een nota, die Maandag is overhan digd op de Zwitserse legatie in Boekarest. De Roemeense lega tie in Bern heeft een afschrift van de nota verstrekt aan het Zwitserse persbureau. Voorts eist Roemenië van de Zwitserse regering, dat alle da ders en organisators van de overval op de legatie zullen wor- deft opgespoord en dat de Roemeense regering op de hoog te wordt gehouden van het ver loop van het onderzoek en de voorgenomen gerechtelijke ver volging van de daders en hun medeplichtigen. Roemenië eist ook, dat de Roemeense zaakge lastigde in Bern, Stoffel, toege laten wordt bij het verhoren van verdachten. De nota vraagt afdoende maatregelen om de aanwezig heid in Zwitserland van anti- Roemeense organisaties te ver hinderen. GRIEKS SCHIP AAN DE GROND VOOR MONDING VAN WESTERSCHELDE. Het 7176 ton metende Griekse stoomschip „Panaghia K", dat Dinsdagmorgen nabij de West- hinderbank ter hoogte van de Westersohelde aan de grond is gelopen, is Dinsdagavond om 19 uur vlot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. DE ONDERZEEBOOTJAGER „ZEELAND"OVERGEDRAGEN AAN DE KON. MARINE. Dinsdagmiddag is de bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" té Vlissingen gebouwde onderzee bootjager „Zeeland" aan de Kon. Marine overgedragen. De plech tigheid werd opgeluisterd met muziek door de Marinierskapel en werd o.m. bijgewoond door de commandant zeemacht, vice- admiraal F. T. Burghard, de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. A. F. C. de Casem- broot, de vlag-officier materieel der Kon. Marine, commandant H. A. L. Propper en veel autori teiten, bij wie een aantal leden van Gedep. Staten. Enkele uren tevoren was het schip in het hoofdgebouw van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" schriftelijk door de directie overgedragen aan de minister van Marine, ver tegenwoordigd door de vlagoffi cier materieel, commandant Propper. Verkeersongeval. Gistermorgen te half tien had in de Axelsestraat ter hoogte van de garage Cappendijk een aanrij ding plaats tussen een auto, be stuurd door de heer F. H. W. uit Terneuzen, en een motorrijwiel bereden door de wachtmeester der marechaussee J. van 't H. van de brigade Hansweert. De heer W., vermoedelijk ver blind door de zon, zag op het moment dat hij zijn auto naar 't linkergedeelte van de weg zwenk te om genoemde garage in te rijden, niet dat een in de rich ting van de stad rijdende motor naderde. De afstand was voor de heer Van 't H. te kort om de zwenken de auto te ontwijken, met het ge- Voor een geheel bezette zaal trad Maandagavond alhier in net gebouw der Chr. Fröbel school aan de Ds. Jan Scbarp- uraat voor bovengenoemde kies- ver. op Prof. Mr. I. A. Diepen horst van Amsterdam met als onderwerp: „Tegen welke achtergrond leeft de Anti-Rev, partij?" De vergadering stond onder presidium van de heer J Franoke, die bij de opening ver zocht gemeenschappelijk te zin gen Psalm 25 2, waarna hij een gedeelte voorlas van de on berijmde 145ste Psalm. Spr. be gon met te wijzen op de zeer veranderde verhoudingen in on ze maatschappij, economisch sowel als politiek. Economisch gezien heeft dit ook op gezin, kerk en politiek gebied een gro invloed. De grondige verande ring in de wereld die zich sedert een halve eeuw geleden voltrok heeft ons een ontzaglijke ver snelling van het levenstempo te zien gegeven al is het gevolg hiervan ook dat het maatschap pelijk bestel Ingewikkeld en ge comipliceerd is gemaakt. Spr wijst er bjv. op hoe men vroeger in een goed jaar de bouw van een school, kerk of ziekenhuis voor elkaar had. Tot in alle facetten is dit grondig veran derd en is ons land nu een klein deel in het grote geheel, dat op zichzelf staand weinig te bete. kenen zou hebben en zelfs dood gedrukt zou kunnen worden tus sen de andere volken. Daarom is ook een andere oriëntatie en instelling geboden al blijft het beginsel hetzelfde. De onderlinge verhoudingen vragen nu éénmaal andere maatregelen dan 50 a 60 jaar geleden. De gemechaniseerde arbeid brengt veel problemen mede, werkt eentonigheid en verveling in de hand en wekt ontevreden heid. Zo is de vrije-tijddbeste- ding problematiek geworden. Sterk is de ontkerstening toe genomen hetgeen vooral in de grote steden opvalt. Was de taak van dé staat vroeger beperkt, thans verzorgt zij heel veel en de economisch zozeer gewijzigde positie van ons land tot andere landen werkt dit in de hand. De indu strialisatie, die terwille van onze groeiende bevolking noodzake lijk is, noopt de staat tot deel neming aan het economisch- maatschappelijk 1 erven. Willen wij onze vrijheid hand haven, zo dienen wij behalve economisch ook militair mee te werken in groter verband in WestlEuropa. Wij ziin als anti- revolutionnair principieel tegen ean sociale verzorging van de mens „wan de wieg tot aan het graf" zoals de soc.-dem. die voorstaan. Wel zijn wij voor sociale voorzieningen, die armoe de voorkomen, en aanvaarden wij ook overheidsbemoeiing als hot gaat om de bestaansmoge lijkheid en de welvaart van ons volk te verhogen, hetgeen de veranderde positie van ons volk in Europa noodzakelijk maakt. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel «.7 67) „En wat zou je tante in een dergelijk geval zeggen?" vroeg Bijlman zijn collega, die zijn vingers zat te masseren. „Zij zou plechtig verklaren: Al is de leugen nog zo snel, een automobiel loopt toch veel har. der," was het prompte ant woord. „Waarmee ik maar zeg gen wil, dat al liegt het hele pension dat de stukken er van aflvlietgen, ik, ik zeg ik de grootste leugenaar tenslotte zal ontmaskeren." ,,'n Schitterend voornemen, knaapje. Dus je denkt, dat ook onze vriend de beeldhouwer aan' z'n duim stond te zuigen?" .Absoluut! Hij was thuis en toch heeft hij het schot niet ge hoord." „Ergo moet hij dus liegen. Zo denk ik er ook over. Weet je wat hier zo ellendig is?.Nie mand, zelfs het dienstmeisje kan niet verklaren, wie het pen sion in en uit gaat. Alle gasten door A. H. VAN OMMEN (Nadruk verboden.) hebben een eigen sleutel van de voordeur en als ze ons wijs wil len maken, dat ze de gehele avond thuis met het ganzenbord hebben zitten spelen, dan heb ben we dit zonder meer te slik ken, ook al zijn we er zo goed als zeker van, dat Jan, Piet of Kees niet thuis was, maar een moord op de Kalfjeslaan pleeg de. Kijk Drost, bewijzen moeten we hebben en tot nog toe heb ben we niet anders dan wanke le alibi, woorden enleugens. Die blauwe auto is wel erg toe vallig, vind je niet? En dan 'n ChevroletTja., en toch kan het niet ónze auto zijn, want die heeft een ander num mer en is bovendien later terug gevonden. En wat dat schot be treft: na de verhoren begeef jij je naar de kamer aan de voor zijde van de beeldhouwer en dan zal ik met mijn dienstrevolver bij het priëel een schot lossen. Zorg ervoor, dat alle ramen en Er was een tijd dat wij dit zelfstandig opknapten. Doch noch in 1813, noch in 1945 was zulks mogelijk en moesten wij anderer hulp aanvaarden. Trouwens handhaving van ons levenspeil dwingt tot inter national samenwerking. Als West-Europa niet samenwerkt is de kans veel groter dat Rus land alle vrijheid en zelfstan digheid onder de voet loopt. De portatie van een groot deel van ons volk zal dan niet denkbeel dig zijn, maar kan rauwe wer kelijkheid worden Men kan afkerig zijn van internationale samenwerking, doch daar komt men niet mee klaar. De staat heeft tot taak voor de vrijheid en zelfstandig heid te waken en daarbij kun nen andere omstandigheden noodzaken tot andere maatre gelen dan wij gewoon zijn. De A.R. blijft bij de oude be ginselen, al is ide uitwerking daarvan wel gewijzigd t.a.v. verschillende problemen, welke door de omstandigheden nood zakelijk waren. Met een opwekking de antl- rev. beginselen uit te dragen die een boodschap aan ons volk betekenen, beëindigde de1 be gaafde spr. zijn hoogstaande rede. Nadat door enige der aanwe zigen gebruik was gemaakt van de gelegenheid tot vragen stel len, ging op 's voorzitters ver zoek de spreker voor in dankge bed, waarna de vergadering werd gesloten deuren gesloten zijn'. Ik heb zo'n idee, dat je het schot wèl zult horenMaar wat zal onze bes te brave beeldhouwer dan ant woorden? Hij lag immers om elf uur in bed en hij sliep na tuurlijk als een marmot! Hope loos Drost.Volgend nummer." Freddy Snabel kwam binnen, onverschillig, bijna brutaal. Hij bevestigde de verklaring van z'n zuster Sylvia in korte antwoor den, terwijl hij met de handen op de rug tegen de muur leun de. Hij was niet ouder dan 23 jaar, slank gebouwd met smalle heupen. De blauwe ogen en het blonde haar deden hem spre kend op zijn zuster lijken, doch de norse trek op zijn gelaat duidde op een ontevreden karakter. „U heeft wel eens hosglopen- de woorden met uw zuster, naar ilk van betrouwbare zijde verno men heb," sprak Bijlman. „Een kwestie van niet begrij pen tussen broer en zuster. Knmt in de beste families voor. Onze ruzies zijn overigens strikt persoonlijk," 'besloot hij op een toon van waar bemoei je je mee. „Bent u eergisterenavond ge lijk met uw zuster weggegaan, na. uw optreden in „Nieuw Lido?" Ben naar de cineac geweest. volg dat de motor op de auto in reed. Door de botsing werd de motorrijder op de grond gewor pen, waardoor hij zodanig werd gewond, dat hij, nadat hem eer ste hulp was verleend, naar het Juliana-ziekenhuis werd overge bracht. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd, terwijl de auto gerin ge materiële schade opliep. Kon. onderscheiding. Wegens ruim 40-jarige trouwe dienst werd Maandagmorgen de eremedaille in zilver verbonden aan de Oranje-INassau-orde uit gereikt aan de heer Jan de Rid der (Koedijk) alhier. De jubila ris is in 1913 in dienst gekomen bij de vader van de landbouwer J. J. Huijssende Bruijne alhier en bij laatst genoemde, toen hij 'het bedrijf overnam, onafge broken in dienst gebleven al3 „grote knecht". Het was dan ook een welver diende onderscheiding, die hem in. een intieme kring ten huize van zijn werkgever door de burgemeester Tellegen werd uit gereikt. De jubilaris was één der eer sten. die destijds in het genot van landbouwpensioen werd ge steld. Het is hem, die nog steeds normaal zijn werk verricht, niet aan te zien, dat hij reeds onge veer 4 jaar in het bezit van dit pensioen is. Het is hem van harte gegund, dat hij nog vele jaren de veesta pel mag verzorgen op het be-' drijf, dat thans langzaam maar zeker als slachtoffer zal vallen aan de steeds uitgroeiende stad Terneuzen. „Mangrove." Voor de leden van de Z. V. U. hield drs P. Creutzberg in het Luxor Theater een lezing over een gedeelte van Afrika's West kust, Sierra Leone. Na een korte inleiding over de ontdekking van het land door de Portugezen, de slavenhandel en de langdurige strijd hiertegen door de Engelsen, vertoonde de heer Creutzberg 'n tweetal films over de bewoners en hun ge woonten. Zeer interessant was het optreden van de neger Joseph Coker in de door de heer Creutz berg, die een tijdlang aldaar ver toefde, vervaardigde film. Vooral de nog op primitieve wijze door de inboorlingen uitge oefende visvangst was bijzonder belangwekkend en boeide de, helaas weinige, belangstellen den in hoge mate. Na afloop dankte de voorzitter van de afd. Terneuzen der Z. V. U., de heer Gietelink, drs Creutz berg voor zijn zeer interessante lezing en sprak daarbij de hoop uit, dat de heer Creutzberg, die binnenkort naar Suriname zal vertrekken, na zijn terugkeer in het vaderland weer van zijn on derzoekingen aldaar zal komen vertellen. Bevordering. Onze oud-stadgenoot de heer A. J. Faas, opzichter C bij de afd. Onderzoek en voorbereiding van werken van het technisch bureau der Domeinen te Den Haag, is bevorderd tot technisch ambte naar bij genoemde dienst. Optreden van de woordkun stenaar Jo Stemheim. Reeds ruim dertig jaar geleden hadden wij 'het genoegen de toen nog zeer jeugdige, maar reeds alom in wijde kring ver maarde kunstenaar, Jo Stern- HOEK: 's avonds 7 uur Ds. D. Aangeenbrug. (Bidstond.) GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Ontsmet uw huid m« de helder vloeibar» D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest BALSEM ZEEP „Misschien vijf minuten later. Daarna met do tram tot de Ber- lage brug en verder langs de Amstel naar mijn kamer gewan deld." „Juist.Hoe laat was u onge veer thuis?" „Eh.. ongeveer kwart over twaalf." ,;Nog iemand ontmoet, toen u het pension binnenkwam?" „Ja.. Mickey Tienhoven kwam gelijk met mij binnen." „Dank u.U kiunt gaan." Bijlman sprong van z'n stoel op, toen de deiur achter Freddy Snabel, dichtsloeg. „Cineac tram wandelen. Pracht alibi, zoek maar uit," 'barstte hij nij dig los. ,,'t Lijkt wel of ze afge sproken hebben mij tegen te werken!Wat heeft die kerel na half elf uitgespookt? Weet jij "t?.Ik niet! Eén ding weten we: Mickey tMouse heeft in ieder geval gelogen. Hij kwam pas om kwart over twaalf bin nen. Hem zullem we straks nog even aan de tand voelen. Doe me een lol en vraag mijnheer Belfort, of hij die ouwe baas oven beneden wil laten komen. Laat 'm maar vertellen, dat zijn aartsv"~-u pi op 't schavotje is geweest." V (Wordt vervolgd.) heim hier ter plaatse te mogen introduceren. Maandagavond ontmoetten wij de nu bedaagde woord-kunste naar andermaal, ditmaal optre dend in de Ned. Herv. kerk al hier, met de vertolking van „Je- remia." Deze avond was georga niseerd door de Culturele com missie der Ned. Herv. Kerk in onze provincie. Ter inleiding werd door Ds. P. J. Pennings een uiteenzetting gegeven van inhoud en strekking van dit meesterwerk van Ste- phan Zweig. Op aangrijpende wijze weet de woord-kunstenaar alle in dit machtig werk voorkomende per sonen te creëren, zodat het voor een ieder duidelijk wordt hoe zich de val van Jeruzalem en de ondergang van Israël voltrekt. Zoals ten alle tijde in de ge schiedenis putte Israël uit deze vernederingen toch weer moed en kracht om voort te gaan en zich weder omhoog te werken. „Men kan een volk overmeeste ren, maar nooit zijn geest!" wa ren de laatste woorden van dit Bijbelse epos. Op diep-ontroerende wijze heeft Sternheim, die nog altijd een kunstenaar „pur sang" is, andermaal in Axel getoond een boeiende vertolker van het levenswoord te zijn. Door de jaren rijper, zagen wij hem Maandag in zijn Oud-Testamen - tisch gewaad op zijn grootst en als een trouwe zoon van het „Oude Volk". Zij, die deze avond bijwoonden, zal dit optrede» blijvend heugen- Tewaterïating mijnenveger „Axel." A.s. Zaterdag zal op de scheeps werf te Slikkerveer de mijnen veger „Axel" van stapel lopen. De doopplechtigheid zal geschie den door mevr. Van Oeveren. De leden van de gemeenteraad met hunne echtgenoten zullen zoveel mogelijk de tewaterlating bijwonen. Namens de gemeente en diver se Axelse verenigingen zullen daarbij geschenken worden aan geboden, die een blijvende plaats op de mijnenveger zullen inne men. Jaarvergadering Ned. Herv. Kerkkoor. Onder presidium van de heer J. C. Overdulve hield bovenge noemde vereniging haar jaarver gadering in het torenlokaai van de Ned. Herv. kerk. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer A. P. Esselbrugge, bleek er een na delig saldo van 24,81 te zijn. De aftr. bestuursleden de heren J. v. d. Hout, J. C. Overdulve en P. Verijzer werden herkozen. Door de secretaris, de heer J. v. d. Hout, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental stationnair was ge bleven. Gememoreerd werd de deelname aan het jaarlijks con cours van de Zangersbond, waar bij het kerkkoor in de le Afd. een eerste prijs behaalde. Vervolgens hield de directeur inleiding over „Het kerkkoor in de eredienst," welke met aan dacht werd gevolgd. Aan de vleugel begeleid door mej. Houg vertolkte de directeur in een populair lied de weder waardigheden van het kerkkoor in het afgelopen jaar, waarna men nog enige tijd genoeglijk bijeen bleef. Overplaatsing. De ambtenaar der Invoerrech ten en accijnzen de heer E. A. Musson is met ingang van 1 Maart, overgeplaatst van Axel naar Oostburg. Ontspanning op Rozenoord. Voor de bewoners van de stichting „Rozenoord" te Sluis vertoonde de heer R. Grahame een aantal door hem zelf ver vaardigde kleurenprojecties over het interieur en het exterieur van de stichting. Het behoeft geen betoog, dat de bewoners verrukt waren over de fraaie beelden, welke in duidelijke kleuren op het scherm versche nen en die het dagelijkse leven op Rozenoord voorstelden. Een film werd ook nog ver toond over het leven van Kazan de Wolfshond. Deze film werd belangeloos aangeboden door het Prinses Irenefonds. Dit fonds verzorgde meerdere keren op Rozenoord een goede ontspan ning. Overigens hebben de oudjes hier niet te klagen over een klein verzetje. Deze week zal de Sluisse Rederijkerskamer „De Oranjebloem" het toneelspel „De beste jaren van ons leven" voor hen opvoeren. AMELAND NOG GEÏSOLEERD Dinsdagmorgen zijn mevrouw Walda en haar dochter, de beide wethouders, secretaris Visscher, de eerste ambtenaar van de se cretarie en de directeur van de gemeentewerken van Ameland, door twee van het vliegveld Leeuwarden opgestegen Domini- vliegtuigen opgehaald, ter bij woning van de installatie van ex-burgemeester Walda van Ameland tot burgemeester van de gemeente Idaarderadeel. Deze plechtigheid heeft gistermiddag om 2 uur te Grouw plaats ge had. Een ander vliegtuig bracht drie passagiers naar Ameland en 236 kg post. Van Ameland vertrokken geen passagiers doch er werd 50 kg post meegenomen. Vier beurt schepen van Ameland liggen reeds meer dan 14 dagen te wachten op open water.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2