De ontslag-aanvrage van Dr Bluecher De overstromingen in Australië Engeland maakt de waterstofbom Overleg met Rusland in New-Delhi Pontecorvo laat van zich horen Ernstig Israelisch-Egyptisch grensincident Atoomontploffing in Nevada, De Bondsraad en de verdragen van Parijs WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 2 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3395. De Belgische schoolstrijd De fatale explosie nabij Matta Koninklijk bezoek aan Suriname Premier Churchil openf defensiedebat in Lagerhuis Schade „Hazel' op Aruba Aanslagen in Noord-Afrika 1* De winter 1954-1955 Frankering bij Abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N .ordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 Per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adreo Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Br F. Blueoher, de Westduitse vAce-kanselier heeft zijn woord gehouden en heeft Maandag dr Adenauer zijn ontslag aangebo den. Daarmee is het geschil over de vraag of de aanvaarding van de Saarovereenkomst door de Bondsdag tot een splitsing in de regeringscoalitie zal leiden, offi cieel ingezet. Dr Adenauer heeft reeds gisteren besprekingen met de fractieleiders gevoerd, doch hij sal niet voor het midden van de week beslissen of hij de ont- slagaanvrage van zijn plaatsver- In antwoord op het door de Katholieke Volkspartij aange kondigde offensief tegen de wetsontwerpen Collard, heeft het bestujur van de Belgische socialistische partij in een com muniqué bekend gemaakt dia het „maatregelen ter bestrij ding van de Katholieke agitatie heeft opgesteld, die zonder zwakheid zullen worden uitge voerd. De partij heeft de socia listische kamerleden en senato ren opdracht gegeven sehikkin gen te treffen om de wetsont werpen zo spoedig mogelijk t doen goedkeuren door het parle ment, zo heet het in dit commu niqué. De Katholieke bladen kondig den inmiddels aan dat na de eerste faze van de oorlog tegen de wetsontwerpen Collard - massabetogingen In de hoofd stad, schoolstakingen enz. een tweede faze zal worden in geluid, die zal bestaan uit het saboteren van het economisch qn financiële leven. Dit zou o.a. Inhouden het terugnemen doo alle Katholieken van hun te goed bij de spaarbank. „Wij zijn voornamens te strij den tot de overwinning, zo schrijft het blad van dé Katho lieke Franssprekende arbeiders Dinsdagmorgen. Eerst zullen de wetsontwerpen moeten worden ingetrokken en pas daarna gaan wij praten". De ontploffing van een land mijn, welke aan 6 dienstplichti gen Vrijdag j.l. het leven kostte, geschiedde tijdens een oefening vanger zal aanvaarden. In par lementaire kringen iwordt ven klaard dat dr Adenauer Blueeher slechts ongaarne zou zien ver dwijnen. Deze is sedert Adenauer het heft in handen nam, onafge broken zijn plaatvervanger ge weest en is zich consequent ach ter de politiek van de bondskan selier blijven stellen, ook toen de oppositionele richting in de libe rale partij gaandeweg veld begon te winnen. Bluecher heeft voor deze trouw aan de kanselier binnen zijn eigen partij reeds enkele malen geleden tol moeten beta len. Hij heeft eerst moeten tole reren dat een leider van de natio nalistische richting in de partij dr Middelhauve als vice-voorzit- ter naast hem werd gesteld. Later heeft hij de leiding moeten overdragen aan de vroegere minister van Justitie, dr T. Deh- ler, die aan de oppositionele houding der partij in de rege ringcoalitie een zeer critische instelling tegenover het beleid van dr Adenauer persoonlijk ver bond. Of de breuk in de rege ringscoalitie nog gelijmd zal kun nen worden is een vraag die dr Adenauer kennelijk aan de libe rale partij zelf wil overlaten. Hijzelf vindt blijkbaar geen reden om zich van de liberale ministers te ondoen. Het is aan de liberale partij zelf nu te be slissen of hij consequenties wenst te trekken, zo meent de leiding der Christelijke partij. De liberale fractie wenst over zulk een besluit echter eerst grondig na te denken. Een beslissing van haar zijde is pas na 9 Maart te verwachten. Op die datum zal de fractie met de partijraad over leg plegen. Wellicht zijn dan de nogal verhittte gemoederen weer wat afgekoeld. Er zijn in de liberale partij veel elementen die gaarne de rol van nationale op positie zouden spelen, maar Adenauers militaire verdragen zijn juist door hen zeer toege juicht. Of de rol van nationale oppositie lonend is zal in hoge mate afhangen van de vraag hoe het uitzicht op nieuwe onderhan delingen over Duitslands een heid zich zal ontwikkelen. Juist de opponerende vleugel der libe rale partij heeft in de laaste maanden getoond dat zij met groeiend ongeduld zulke onder handelingen tegemoet ziet en dat zij met groeiende argwaan jegens de Westelijke mogend heden vervuld is. Na zijn terugkeer uit Neder land van een dienstreis, heeft Dr. C. Nagtegaal, directeur van het kabinet van de gouverneur, medegedeeld, dat het aangekon digde bezoek van H. M. Koningin Juliana, tussen 10 en 20 October zal plaats vinden. H. M. zal ver gezeld worden door Prins Bern- hard. Gouverneur J. Klaasesz, wiens ambtstermijn dit jaar is verstre ken, zal in elk geval niet vóór het bezoek van de Koningin Su riname verlaten. Dr. Nagtegaal deelde ook mee, dat het plan bestaat, dat minister Luns Suriname zal be zoeken in gezelschap van mr. Schürmann, permanent verte genwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties. Een definitieve beslissing hieromtrent is nog niet genomen. De nadruk bij de hulpverle ning aan slachtoffers van de overstromingen in Nieuw-Zuid- Wales valt, nu het ergste gevaar van het water geweiken is, op het lyoorteomen van epidemieën. Met vliegtuigen wordt anti- typhusseruun overgebracht naar de getroffen gebieden, waar het teruglopende water een stin kende massa slijlk en talloze kadavers van verdronken vee achterlaat over een gebied van honderden vierkante kilometer In Narromine (1825 inwoners) werken dokters, verpleegsters en Op 6 April zal In New Delhi een niet-officiële bijeenkomst worden geopend van vertegen woordigers van Aziatische lan den en de Sowjet-Unie. Op deze bijeenkomst, die wordt georganiseerd door een particu lier comité, zullen, in voorberei- tn het opruimen van mijnenvel- j ding van deAziiatLschAf^aan- den. De oorzaak der ontploffing was gisteravond nog niet vast gesteld. Vermoedelijk waren de genen, die er het dichtst bij heb ben gestaan en werden gedood, de enigen die een verklaring hadden kunnen geven. Alle zes omgekomenen waren Nederlanders: de soldaat Küian was afkomstig uit Indonesië. De Surinaamse politieke par tijen hebben op de dag der be grafenis, Zaterdag, de bijeen komsten van hun verkiezings campagne afgelast. se conferentie die op 23 April in Bandung (Indonesië) zal worden geopend, bepaalde problemen worden besproken. Dit is Dinsdag bekendgemaakt door het parlementslid mevrouw Ramesjwari Nehroe, aange trouwde nicht van premier Dja- waharlal Nehroe. Mevrouw Neh roe is voorzitster van het comité voor het organiseren van Aziati sche conferenties. Elf van de 21 landen, die tot bijwonen van deze voorbereidende conferentie zijn uitgenodigd, hebben reeds On half zes plaatselijke tijd is Dinsdagochtend de derde atoom bom in 1955 in Nevada tot ont ploffing gebracht. Waarnemers zeide, dat de lichtflits deze maal groter is geweest dan bij de voor gaande twee proeven. De flits was eerst geel en ver- volgens oranje en was te Los Angelos, 400 kilometer verder naar het Zuidwesten, nog duide lijk ziohtbaar. Voor de eerste maal kregen journalisten de gelegenheid de atoomwolk in een vliegtuig te volgen. De bom is op een honderd me- ter hogie toren tot ontploffing gebracht. In de omgeving bevon den zich uitrustingsstukken, zo als auto's, stukken artillerie en lichte wapens. Zeshonderd soldaten werden pa raat gehouden om na de ontplof fing op te rukken. Kort na de flits ontstond de gewone paddestoelvormige wolk, die in de duisternis een blauw achtig violet voorkomen had. De proef werd 120 kilometer ten Noordwesten van Las Vegas genomen. Eén van de verslaggevers, die de atoomwolk volgden, verklaar de, dat zijn vliegtuig onder de bovenkant van de paddestoel had doorgevlogen en ruim drie uur langs en door het randgebied van de wolk had gecirkeld. Radiologische deskundigen van de Amerikaanse luchtmacht in 't toestel verklaarden, dat de vlucht bewees, dat er „betrekkelijk wei- alg" straling komt van kleine atoomwapens in heldere lucht. Canadese militairen naar de atoomproeven in Nevada, Canada zal een 60-tal officieren en manschappen van land-, lucht en zeestrijdkrachten naar de atoom proeven zenden, die thans in Nevada worden gehouden, al dus maakte het departement van Buitenlandse Zaken bekend. De eerste Amerikaanse na-oor- logse atoomproeven in 1946 in de Stille Oceaan werden ook door buitenlandse waarnemers bijge woond. Sedert dien werden alle proeven zonder buitenlandse mi litairen genomen. politiemannen dag en nacht om een dysenteria-epidemie, die is uitgebroken onder kinderen, de kop in te drukken. Het overstromingsiwater vloeit naar het Westen, waar een aan tal steden gevaar loopt over stroomd te worden. Het aantal slachtoffers van de overstromingen toedraagt vol gens de jongste ramingen 70 doch doordat veel verbindingen verbroken zijn, is het nog niet mogelijk een juist beeld van de ramp te krijgen. De evacuatie van Maiüand (21.520 inwoners) ca het nabijgelegen mijniwer kersstadje Singleton duren nog voort. geaccepteerd. De conferentie wordt, volgens A.F.P., georgani seerd door een dertigtal leden van het Indiase parlement. De Indiase regering heeft met deze conferentie formeel niets te ma- ken. Men verwacht, aldus A.F.P.. dat de conferentie zal worden bijgewoond door 300 gedelegeer den, onder wie 35 uit communis tisch China, 30 uit de Sowjet- Unie, 30 uit Japan, 15 uit Indo nesië en 15 uit Birma. Ook Lybië en Syrië zijn tot de conferentie uitgenodigd. De belangrijkste kwestie waar mee de conferentie zich zal bezighouden, zijn volgens A.F.P.: 1. Atoomwapens; 2. Het kolonialisme; 3. Buitenlandse inmenging in binnenlandse aangelegenheden van Aziatische landen; 4. Het gevaar van verdragen en militaire verbonden. Mevrouw Nehroe voegde hier aan toe, dat de conferentie ten doel heeft de samenwerking tus sen de Aziatische landen te be vorderen. De schade die de orkaan „Ha- zei" op Aruba heeft veroorzaakt is in totaal na 700.000 gulden (nu ƒ1.400.000). In 1954 werd reeds een bedrag van 100.000 uitge geven voor de direct noodzakelij ke herstellingen. De begroting 1955 bevat een post van 500.000 gulden, zodat in dat jaar vrijwel alle schade kan worden hersteld, omdat de rekening 1953 een on verwacht batig saldo toont, waar uit nu geput kan worden. Bij drie aanslagen zijn Maan dagavond in Casablanca twee personen gedood en drie ernstig gewond, De aanslagen werden gepleegd door enige mannen die in een auto rondreden en hun slachtoffers met machinepisto len beschoten. Dinsdagochtend hebben twee verzetslieden Sjerif Moeilai Idris, de stichter van de pro- Franse .Democratische partij van Vrije Mannen", doodgescho ten, toen deze zijn woning in Casablanca verliet. De plegers van de aanslag wisten te ontkomen. Premier sir Winston Churchill heeft Dinsdagmiddag bij de ope ning van het defensiedebat in het Lagerhuis verklaard, dat Enge land is begonnen een waterstof bom te maken. Hij zei dat, hoewel Rusland misschien een grotere voorraad atoombommen heeft, Engeland door zijn ontdekkingen op het ge bied van de kernenergie mogelijk meer heeft toereikt op het gebied van de fundamentele wetenschap. Hij verklaarde verder dat er nog geen methode is gevonden om een natie volledig te waar borgen tegen de enorme vernie tigende uitwerking van zelfs 'n klein aantal waterstofbommen in grote gebieden. Churchill zei in zijn 'betoog: „Er is geen verdediging geen af doende verdediging tegen de waterstofbom en ook is er geen methode in zich waarop enige natie of land volledig zou kun nen worden beschermd tegen de enorme vernietigende uitwer king die zelfs maar een klein aan tal van deze bommen kan hebben op grote gebieden". De enige manier waarop we on ze levens kunnen redden, is, vol- gehs de premier, door middel van een bonafide systeem' van al gemene ontwapening. De moei lijkheid is echter, zo zei Chur chill, om een uitgebalanceerd systeem van ontwapening te vin den op basis waarvan geen enke le deelnemer op een bepaald ogenblik in het voordeel zou kun nen komen, zodat de veiligheid van de anderen in gevaar zou kunnen worden gebracht. Zulk een systeem, opgesteld door En geland en Frankrijk, wordt thans besproken op de bijeenkomst in Londen van de commissie voor ontwapening van de Verenigde Naties. De premier vervolgde: „Mocht er echter een oorlog komen, wat God moge verhoeden, dan zijn er een groot aantal doelen dat de Amerikanen en wij onmiddelliik zullen moeten kunnen treffen. Er zijn een groot aantal vliegvelden waarvan de Russen aanvallen met waterstofbommen zouden kunnen lanceren, zodra zij de bommenwerpers hebben om deze bommen vervoeren". Churchill verklaarde dat vol gens inlichtingen die hij had kun nen verkrijgen, de Verenigde Staten tot nu toe het enige land zijn dat binnen enkele uren een grootscheepse aanval met water stofbommen zou kunnen uitvoe ren. Hij zei vervolgens: „Het is denk baar dat Rusland, uit angst voor aanval met atoomwapens een door de Verenigde Staten, zelf bij wijze van voorzorg, zou kun nen trachten de achterstand te overbruggen door een verrassen de aanval te doen met de kern wapens die het thans ter beschik king heeft. Rusland moet er van overtuigd worden, dat een verrassende aan val een onmiddellijke vergelding op een veel grotere schaal in houdt. Al deze overwegingen brengen mij tot de brede overtuiging dat de Russen zeer onverstandig zou den zijn, als zij zich binnen de komende drie of vier jaar schul dig zouden maken aan agressie op grote schaal". Churchill zei dat allen het eens zijn, dat een algemene interna tionale ontwapening het doel ia waarnaar moet worden ge streefd", doch het is gemakkelijk te zeggen „laat ons alle kern-wa pens verbieden" terwijl dit zou betekenen dat de communistische overmacht op het gebied van conventionele bewapening over weldigend zou worden. Dat zou vrede brengen dooh alleen in de vorm van de onderwerping van de vrije wereld aan het com munistische systeem". De verdragen van Parijs zijn na de goedkeuring door de bondsdag thans weer terug ge gaan naar de bondsraad, waarin de regeringen der negen Duitse staten zijn vertegenwoordigd. De bondsraad zal vermoedelijk op 18 Maart zijn beslissing over de verdragen nemen en in poli tieke kringen in Bonn neemt men aan, dat daarbij geen moei lijkheden voor de verdere proce dure zullen rijzen. In eerste in stantie heeft de bondsraad de verdragen reeds zonder bezwa ren laten passeren. De strijd, die rondom het sta tuut voor de Saar is ontstaan, leidt er niettemin toe, dat spe culaties worden opgesteld over de mogelijkheid, dat er voor dit deel der verdragen geen meer derheid in de bondsdag gevon den zou kunnen worden. Sedert de Beierse regering in handen van socialisten en liberalen js overgegaan, is de meerderheid van dr. Adenauer in de bonds raad namelijk zeer verzwakt. Beieren controleert namelijk vijf van de 36 sternen in de raad. Een meerderheid is in de bondsraad thans alleen te verkrijgen, als de regeringen van Rijnland-Palts en Württemberg dr. Adenauers Saarpolitiek ondersteunen. In Rijnland-Palts regeert de Chris telijke partij, doch de minister president van dit land, Altmeier, heeft zich tegen het accoord uit gesproken. In het Rijnland, dat aan de Saar grenst, leven de grootste bezwaren tegen het ac eoord. Ook in Württemberg re geert een christelijke minister president, doch deze heeft een meerderheid van socialisten en liberalen in zijn regering. Dit be hoeft hem overigens niet te be letten zijn stem naar eigen goed dunken uit te brengen. In Bonn verwacht men even wel niet, dat de Christelijke re gering van het Rijnland dr Adenauers politiek zal dwarsbo men door haar oppositie tegen het Saaraccoord ook in de bonds raad vol te houden. Veeleer kan verwacht worden, dat de bonds raad de ratificatiewet zonder meer zal laten passeren. Deze mogelijkheid bestaat, daar de wet niet aan de uitdrukkelijke toestemming van de bondsraad is gebonden. In dit geval wordt de Rijnlandse regering dus ont slagen van haar pijnlijke keuze tussen eigen overtuiging en trouw aan de regering Adenau er. De speculaties over de krachtsverdeling in de bonds raad lijken daarom volkomen theoretisch te zijn. Dr. Bruno Pontecorvo, die sinds 1950, toen hij met zijn gezin op vacantie ging, was verdwenen, heeft in „Prawda", en „Izwestia" een artikel geschreven, waarin hij zegt, dat hij in de Sowjet-Unie tezamen met andere geleerden werkt aan proeven voor 't vreed zame gebruik van atoomenergie. Pontecorvo is in Italië geboren. Hij werkte tot 1950 in het Britse atoomcentrum te Harwell. In genoemd artikel zegt hij, dat hij tot de slotsom gekomen was, dat het wetenschappelijke den ken in de Sowjet-Unie gericht is op het gebruik van atoomenergie voor het welzijn der mensheid, ten behoeve van de vrede en de verbetering der materiële om standigheden van het volk. Pontecorvo schrijft verder, dat de technische uitrusting, waar over de geleerden in de Sowjet- Unie beschikken „prachtig" is en dat het werk op hoog niveau staat. Dit alles had hem in staat gesteld tezamen met enige ande re geleerden proeven te nemen. Men werkte thans aan de voor bereiding van de publicatie van de resultaten dezer proeven. Hij zegt te werken aan de Sowjet- academie voor wetenschappen. In 1935 was hij anti-fascist ge worden en sindsdien hadden vast staande feiten hem getoond, dat de Sowjet-Unie een leidende rol speelde in de strijd tegen oorlog. Daarom was hij in 1950 met zijn gzin „geëmigreerd" en had hij asyl gevraagd in de Sowjet-Unie. In de Sowjet-Unie was hij met zorg omringd en hij dankte de Sowjet-regering en het Sowjet- volk hiervoor. De titel van het artikel luidt: „Verbiedt atoom wapens" de oproep van de ge- een gevecht tussen Israëli sche en Egyptische troepen ten N.-O. van Gaza zijn een Egypti sche officier en 35 onderofficie ren en manschappen gedood en dertig gewond, aldus is officieel in Cairo bekendgemaakt. De leden van het Egyptische opperbevel en de officieren van de revolutionnaire raad zijn Dinsdagochtend vroeg bijeenge komen om de toestand te be spreken. Volgens mededelingen van majoor Salah Gohar, directeur van de afdeling Palestijnse za ken van het Egyptische ministe rie van Oorlog, hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag enige honderden Israëliërs met automatische wapens een Egyp tisch kamp ten Noordoosten van Gaaa aangevallen. Terwijl het kamp onder spervuiur lag hebben de Israëliërs het water reservoir van het kamp en het omliggende gebied in de lacht laten vliegen, aldus deze woord voerder. Onmiddellijk na het bekend worden van de aanval iwerden versterkingen naar het kamp gezonden. Eén 'der vrachtwa gens met soldaten liep echter op eqn mijn. De inzittenden werden door de Israëliërs met mitrailleurs toeschoten en daar na met handgranaten bestookt. 37 militairen o. w. een officier zijn gedood en 30 gewond, aldus deze mededeling. Na de aankomst der verster kingen trokken de Irsaëliërs zich over de demarcatielijn te rug. (De woordvoerder noemde het IneideDt het ernstigste sedert het sluiten van de wapenstil stand in 1949. Het gebied van Oaza, langs de zuidelijke grens van Israël, is het enige deel van Palestina dat door Egyptische troepen be zet wordt gehouden sedert de Britten hun mandaat over het land in 1948 opgaven. De bevol king van het gebied bestaat ge heel uit Arabieren. Er zijn 250.000 inwoners, van wie 200.000 oorlogsvluchtelingen. Het gebied wordt bestuurd door een Egyptische gouverneur.' Het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te Jeruzalem heeft later bekend gemaakt, dat „een Israëlische strijdmacht een Egyp tische militaire stelling bij het station van Gaza hevig heeft aangevallen". Onder de 37 doden en 30 gewonden aan Egyptische zijde zijn slechts weinig burgers. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr Mahmoed Fawzy, heeft de ambassadeurs van Engeland en de Verenigde Staten ontboden. In diplomatieke kringen te Cairo werd verklaard, dat de mi nister de ambassadeurs inlichtte over het incident bij Gam en hen deed weten, dat de Egyptische regering zich het recht voorbe houdt te doen wat zij noodzake lijk acht om het hoofd te bieden aan de toestand aan de grens. De Israëlische delagtie bij de Verenigde Naties heeft in een verklaring aan de pers Egypte er van beschuldigd, dat het incident bij Gaza heeft georganiseerd ten einde de aandacht van de crisis in Egypte zelf af te leiden. leerde Pontecorvo aan de geleer den in de gehele wereld het was getekend met: „Bruno Pon tecorvo, professor, houder van de Stalinprijs". Dit, zo tekent Reu ter aan, is de eerste aanwijzing er voor dat hem de Stalinprijs toegekend is. Pontecorvo zegt verder in zijn artikel, dat de toestand in Enge land na 1950 onhoudbaar was ge worden en dat hij onderworpen was geweest aan rechtstreekse verhoren en chantage van de zijde der politie. Toen hij zich er van bewust was geworden, dat hij een natuurkundige was, terwijl de atoombom in Hirosjima was ge bruikt, had hij „moreel leed" on dergaan. In de Sowjet-Unie was hem daarentegen reeds dadelijk de gelegenheid geboden om aan proeven voor het vreedzame ge bruik van atoomenergie te wer ken. Hij had de beschikking ge kregen over een synchro-cyclo- tron. Pontecorvo zegt verder nog, dat „de ernst van de toestand, ont staan door de wederopleving van het Duitse militarisme en de be doelingen van de oorlogsstokers om een atoomoorlog voor te be reiden ieder eerlijk mensèlijk wezen en in het bijzonder de we tenschapsmens nopen alles in het werk te stellen teneinde een nieu we oorlog te voorkomen." Hij had kunnen constateren dat „imperialisten in landen als Ame rika en Engeland de ontdekking van de atoomenergie onderge schikt maken aan de voorberei dingen van een nieuwe oorlog, waarbij atoomwapens gebruikt worden om een wereldheerschap pij te verkrijgen". Reuter tekent hierbij aan, dat het gezin Pontecorvo in 1950 op vacantie naar Italië ging en van daar naar Zweden vertrok (mevr. Pontecorvo is Zweedse). In Hel sinki „verdween" het gezin. Pontecorvo heeft ook in Cana da en Amerika gewerkt. Het KiNjM.I. deelt mede: Hoewel de winter nog niet ge heel achter de rug is, zoals uit de temperatuur van Dinsdag ochtend bleek, Is dit wel het ge ve1 r^ot de drie wintermaanden December, Januari en Februari, zodat hiervan reeds enige gege vens kunnen worden vermeld. De gemiddelde temperatuur van dit drietal maanden be draagt te De Bilt ditmaal 1.9 graad Celcius tegen 2.2 graden Celsius normaal. Het verschil met de normale waarde ls dus, ondanks de koude van de laat ste weken niet groot, hetgeen voornamelijk te danken ls aan het vele bijzondere zachte weer van December. Het gemiddelde van 1.9 gra den ls Iets hoger dan dat var de. twee vorige winters. In D< Bilt waren vijftig dagen van de negentig kouder dan normaal. Vorst kwam voor op 51 dagen tegen op 42 dagen normaal. Het aantal uren zonneschijn be droeg 151 uren togen 172 uren en de hoeveelheid neerslag 166 mm tegen ongeveer 175 man nor maal. Opmerkelijk groot was het aantal dagen waarop sneeuw viel. Dit 'bedroeg te De Bilt 35. terwijl dit aantal dagen normaliter 14 bedraagt. medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. WEINIG VERANDERING Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige Zuid oostelijke wind. Maximum tem peraturen om het vriespunt tot lichte dooi. DONDERDAG 3 MAART. v.m. n.m. Breskens 8.47 9.41 Terneuzen 9.22 10.16 Hansweert 10.02 10.56 Walsoorden 10.12 11.06 ZON MAAN op onder op v.m. onde? n.m. Mrt. 3 7.26 18.24 12.24 4.28 4 7.24 18.25 13.40 5.09 5 7.22 18.27 15.00 5.39 6 7.19 18.29 16.19 6.04

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1