Binnenlands Nieuws RADIO? Marktberichten DE SCHEEPSBOUWER i WIELRENNEN RHEUMATIEK:SLÏ Kloosfterbalsem Wat brengt de H.H. LANDBOUWERS PH. A. KNIJFF en Zn Luxe Schrijfmappen Beursoverzicht Officiële publicatie N DE BRAND IN HET TROELSTRA-Ormn TE BEEKBERGEN. De brand, die in de nacht van Zaterdag op Zondag het hoofd gebouw van het Troelstra-oord aan de Loenenseweg te Beekber gen op de Veluwe grotendeels in de as heeft gelegd, heeft zeker een schade van 350.000.a 375.000,aangericht. Hoeveel de schade eventueel meer be draagt, kan men eerst bepalen nadat de verzekeringsexperts een onderzoek hebben ingesteld. Het gebouw en de inventaris waren tegen brand verzekerd, tegen bedrijfsschade evenwei niet. Ruim 2500 personen, die in het komende seizoen hun vacan- tie in het Troelstra-oord zouden doorbrengen, zijn door deze brand ook gedupeerd. Hoewel men plannen tot spoedige weder opbouw heeft, gelooft men niet dat een en ander nog vóór 1 Juni a.s. zijn beslag zal kunnen krij gen. VIA LUCHTBRUG NAAR NIEUWE STANDPLAATS. De veerboot van Ameland „De Waddenzee" en de barkas „Born- diep" zijn beide in de greep van het ijs gevangen, zodat Ameland geïsoleerd zou zijn, indien de luchtbrug AmelandLeeuwarden niet de verbinding met de vaste wal zou onderhouden. Maandagmorgen zijn op het vliegveld Ballum vier vliegtuigen geland, die 'behalve 5 zakken post ook zes passagiers van de vaste wal op het eiland brachten. Met tien passagiers zijn de toestellen vertrokken. Bij deze bevond zich de burgemeester van Ameland, de heer R. Walda, met zijn echt genote, die Dinsdagochtend 1 Maart als burgemeester der ge meente Idaarderadeel in Fries land zal worden geïnstalleerd. Alle wethouders van Ameland, de leden van de gemeenteraad en het personeel van de secretarie deden de heer Walda op het vliegveld uitgeleide. PASSAGIER SLOEG TAXICHAUFFEUR GAT IN HET HOOFD. Een onbekend gebleven passa gier, die Zaterdagavond laat per taxi naar de Ruysdaelkade in Amsterdam was vervoerd, heeft de 35-jarige chauffeur Fr. Albers met een straatsteen een gat in het hoofd geslagen. De ongeveer 30-jarige man 'nam daarop de .<*»»-ia».-JUSB yy Uw spit. Uw lendenpijn weg /s\ met Akker 's Kloosterbalsem, die \E/ onder de huid doordringt en Uw V pijn verdrijft. Spoedig zeg^gij: „GEEN GOUD ZO GOED WOENSDAG 2 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 7.45 „Even opkrikken"; 7.50 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 School- radoi; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Caus.; 11.30 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Tentoonstellings agenda; 13.18 Dansmuziek; 13.50 Gram.; 14.00 Medische kroniek; 14.10 Strijktrio; 14.30 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Veor de jeugd; 16.50 Gram.; 17.00 Dansmuziek; 17.35 Sport; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nws; 18.20 Aet.; 18.30 Caus.; 19.00 Liedjes voor de jeugd; 19.10 Congres van de Partij van de Arbeid; 19.25 Vara-varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Pol comm.; 20.15 Voor de militairen; 20.50 Gram.; 81.05 Radiodocumentaire; 21.40 Pianospel; 22.20 Caus.; 22.35 So praan en piano; 23.00 Nws; 23.15 Socialistisch nieuws In Esperan to; 23.20 Rhythm, muziek; 23.40 Gram. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; f.10 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; Ö.#0 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.20 Hoor spel; 12.05 Viool en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Metropole-ork.; 13.55 Opera; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Or gelspel; 18.15 Voila da gamba en eembalo; 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigings leven; 19.00 Nws; 19.10 Muzikale caus.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kon. Militaire Kapel; 20.50 Caus.; 21.10 Gram.; 21.20 Amus. muziek; 81.50 Reportage uit Seoul; 22.05 Volksmuz.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.: 12 30 weerbericht; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Orkestconc.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.25 Voordr.; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Omroepkoor; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 10.00 Hoorspel; 21.45 Gram., 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuziek^ 22.45 Gr.; 22.55 Nieuws. benen, zonder de reis te hebben betaald. De klap werd gegeven op het moment, dat de heer Ai-bers zich naar de taximeter voorover boog om te kijken hoe veel de passagier hem schuldig was. De Ciiauj.±eur heeft de on verlaat nog 'n klap teug gegeven, doch de m in wist te verdwijnen. De chauffeur is verbonden in het Wilhelminagastihuis. Hij kon de politie s.eonts een vaag sig nalement geven van de over valler. ADMINISTRATEUR VERDUISTERDE ƒ20.000. De Haagse politie heeft de 38- jarige administrateur J. W. van A. te 's-Gravenhage aangehou den, die ƒ20.000 heeft verduis terd ten nadele van de Naamloze Vennootschap, waar hij in dienst was. Volgens de aangehoudene, heeft deze in 1954 in de boeken geknoeid en giro's van de N.V. op zijn eigen rekening overge schreven. Toen v. A. hoorde, dat er ge controleerd zou worden, maakte hij zich uit de voeten en liet een briefje achter, dat hij met zijn auto bij Krimpen aan de IJssel in het water zou rijden om een einde aan zijn leven te maken. Inderdaad werd bij Krimpen de onbeheerd staande auto van v. A. aangetroffen. De aange houdene verklaarde later, dat hij de wagen in de rivier had willen rijden, doch dat hij de auto niet over de berm had kun nen duwen. Hij had toen de wa gen maar in de steek gelaten en was naar Parijs gelift, waar hij tien dagen verbleef. Daar had hij, om in zijn levensonderhoud te voorzien, nog zijn horloge moeten verkopen. Toen het geld op was, was hij naar Den Haag teruggelift, waar hij Zondag werd aangehouden. Van de 20.000 had hij onder meer een flat gekocht en ver- Ier schulden afbetaald. GEEN MISDRIJF IN GRONINGEN. Naar ons Maandagmorgen door Je Groninger politie werd mede gedeeld, is uit het politie-onder- ioek naar aanleiding van de raad selachtige dood van de 82-jarige weduwe M. Hummel aan de iwarteweg te Groningen, van >nig misdrijf niet gebleken. Vol- ;ens de politie kan worden aan genomen, dat hier sprake is van sen normaal sterfgeval. TWEE BOERDERIJEN BIJ HIERDEN AFGEBRAND. In het buurtschap Hierden zijn Zondagmiddag twee boerderijen met twee hooibergen en twee schuren een prooi van het vuur geworden. 'De brand is ontstaan in de boerderij van de landbouwer D. v. d. Berg en is kort na het be- 3 gin overgeslagen op die van de landbouwer M. Franken, die in de onmiddellijke nabijheid stond. De brandweer van Hierden werd direct gewaarschuwd en kort daarna ook die van Harder wijk. Zij konden echter piet ver hinderen, dat beide boerderijen met schuren en hooibergen ge heel in de as werden gelegd. Een gedeelte van de inboedel kon tijdig in veiligheid worden gebracht, evenals de koeien, doch drie pinken en negentien varkens kwamen in de vlammen om. Voorts gingen de inhoud van de hooibergen en vele gereedschap pen uit de schuren verloren. De landbouwers waren laag verzekerd. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. GEVALLEN VAN PAPEGAAIEN ZIEKTE IN AMSTERDAM. In de hoofdstad hebben zich 'n tiental gevallen van papegaaien ziekte voorgedaan en de patiën ten, allen volwassenen, zijn in ziekenhuizen opgenomen. Parkieten hebben in al deze ge vallen de besmetting overge bracht. De directeur van de Am sterdamse G. G. en G. D. heeft een circulaire aan de huisartsen doen uitgaan om hen verdacht te doen zijn op deze ziekte. Zij wor den verzocht zo zich gevallen voordoen, deze terstond te mel den aan de afdeling volksgezond heid van genoemde dienst, die dan de patiënten onder zijn con- t.oie zal nemen. Inmiddels zijn nog een paar van deze ziekte verdachte patiën ten voor een nader onderzoek in een ziekenhuis opgenomen. De papegaaienziekte (ornitho sis) beperkt zich niet tot de fa milie der sprekende vogels al leen. Ook andere vogelsoorten, o.a. vinken, meeuwen en duiven, kunnen er aan lijden en daardoor een bron van gevaar worden voor de mens, bij wie de smet stof een zeer ernstige vaak do delijke longontsteking kan te weeg brengen. Vroeger stierven bij kleine epi demieën 20 tot 30 procent der pa tiënten. Tegenwoordig, zo deelde de directeur der G. G. en G. D. mede, is deze ziekte lang niet meer zo gevaarlijk. Men beschikt over een uitste kend geneesmiddel in de vorm van het antibiotica aureomycme, waarmede de ziekte op afdoende wijze in korte tijd kan worden bestreden. Verwacht wordt dat zich in de komende periode nog een aantal gevallen zal voordoen. Er is ech ter geen reden tot enige onge rustheid nu de huisartsen ge waarschuwd zijn dat zij in prac- tijk dergelijke ziektegevallen kun nen tegenkomen. Het is dikwijls zeer moeilijk om te constateren dat parkieten aan deze ziekte lij den. Het gebeurt vaak dat de vo gels ineens dood blijven en ach teraf blijkt wat de oorzaak hier van is geweest. De parkieten die aan deze ziek te lijden moeten uiteraard wor den afgemaakt. KLEUTER DOOR IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. De achtjarige C. H. G. T. en zijn 11-jarig broertje H. L. P. T„ beiden uit de Ermelostraat te Den Haag, zijn gistermiddag door het ijs gezakt van de z.g. tweede vijver in het Zuiderpark te Den Haag. De elfjarige knaap heeft zich kunnen redden, zijn broer tje is verdronken. Tot omstreeks negen uur 's avonds zijn politie en brandweer aan het dreggen geweest. Vandaag zal met het dreggen worden voortgegaan. De jongens waren het ijs opge gaan, omdat zij er een bal op za gen liggen. OUDE MAN VERBRAND. In huize „Assumptio" te Nij- im0en is Zateruagavond een 78- ja.ige oude man, zekere W. B., die daar al geruime tijd werd verp.eegd, levend verbrand. De man ging te dicht bij de gashaard Ziuen, waaraoor zijn Kre.en viam vatten. In de kamer was nog een 80-jarige metgezel, die niets be- ïuerKte. Toen een der meüebewo- ne s binnenkwam bxeeK, dat de toestand van de oude man levens gevaarlijk was geworden. De kle- en werden van zijn lijf gerukt ca onmiddellijk werd hij overge- cat naar het Canisiuszieken- huis te Nijmegen, waar hij enke le uren later aan de brandwon den is bezweken. DE RONDE VAN NEDERLAND De Waal In ploeg A. De Nederlandse ploeg voor de ronde van Nederland (23 tot en met 30 April) zijn als volgt sa mengesteld: Pioeg A: W. Wagtmans (St Willebrord), H. van Breenen (Amsterdam), D. de Groot (Am- ste.dam), W. van Dongen (Bre da), J. Hofland (Beverwijk), E. de Waal (Kloosterzande) en H. Dekkers (Eindhoven). Pioeg B: G. Voorting (Roosen daal), H. Faanhof (Amsterdam), Th. Roks (Zundert), J. Maenen (Valkenswaard), H. Stevens (Elslo), N. Koch (Utrecht) en Sj. de Vries (Parijs). Ploeg C: G. Schulte (Den Bosch), P. Haan (Mechelen), G. Peters (Haarlem), J. Suyker- buyk (Breda), J. van Osta (Fijn- aait), T. van Oers (Langeweg) en J. Plantaz (Eindhoven). Ploeg D: W. van Est (St Wil lebrord), A. Voorting (Roosen daal), N. van Est (St Wille brord), C. Bakker (Zaandam), P. van As (Roosendaal), M. Brink man (Rotterdam) en H. van de Kamp (Gennep). Binnenkort zal de samenstel ling van de Belgische, de Zwit serse en de Franse ploeg bekend worden gemaakt. Wat de achtste en laatste ploeg aangaat is nog niet beslist of deze uit Engelsen Duitsers dan wel Italianen zal worden gevormd. Geriefelijker reizen over de lange afstand Indertijd is door de N. S. bij de Nederlandse industrie een be stelling geplaatst van 186 stalen doorgangsrijtuigen, te weten 46 tweede klas, 114 derde klas en 26 derde klas met keuken- en baga ge afdeling. Onlangs zijn hiervan de eerste rijtuigen afgeleverd en in dienst gesteld. Ze zijn bestemd voor het binnenlands vervoer over de lange afstand. Sinds kort rijden de eerste rijtuigen van dit nieuwe type op de verbinding met Maastricht. Gebleken is dat ze ook bij over lange afstanden gehandhaafde hoge snelheden een rustige gang blijven houden. Het nieuwe materieel heeft door ver scheidene verbeteringen een ge riefelijkheid en o.m. ruimere cou- pé's in de derde klas rijtuigen. \/o!k'.politie ontvoert d esert eu'- In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben drie leden van de Oostduitse volkspolitie een 20- jarige gewezen lid van de volks politie uit de Amerikaanse sec tor van Berlijn ontvoerd. De ontvoerde had zijn toevlucht ge nomen in een tuinhuis van een vriendin, dat binnen de Ameri kaanse sector was gelegen. Het hek om de tuin vormde de sec torgrens. De op zijn hulpgeroep toegesnelde West-Berlijnse politie kwam te laat. Laat Uwe aanhangwagens en tractor» voorzien van de wettelijke verlichting. U voorkomt dan proces-verbaal en wij doen dit gaarne voor U. Aanbevelend, ZAAMSLAG Eisenhower over de V.N. President Eisenhower heeft ver klaard, dat het leiderschap en de visie van de Ver. Staten een grote rol hebben gespeeld bij de in standhouding van de organisatie der Ver. Naties in de eerste tien jaar van haar bestaan. In een boodschap aan het Ame rikaanse genootschap voor de Ver. Naties zei de president er op te vertrouwen, dat dit leider schap, uitgeoefend door de rege ring en verantwoordelijke parti culiere organisaties, de Ver. Na ties in de komende jaren niet minder steunen zal. VEEMARKT ROTTERDAM. 28 Februari. Aangevoerd werden in totaal 1849 stuks vee, n.l. 1261 vette koeien en 588 varkens. Prijzen per kg: Vette koeien: le kw. ƒ2,60 ƒ2,75; 2e kw. ƒ2,30—ƒ2,50; 3e kw. ƒ2—ƒ2,30. Varkens (lev. gew.): le kw. 1.91; 2e kw. 1,89; 3e Kw. 1,86 Overzicht. Vette koeien: aan voer als vorige week, handel re delijk, 3e kwaliteit iets stijver in prijs, verder prijshoudend, prima's boven notering. Varkens: aanvoer even minder, met goede handel en iets stijver in prijs. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers 10,50— ƒ12,50; Bintjes ƒ6—75; Al pha's ƒ5,75—ƒ6; Bevelanders 10,50—11,50; Furore ƒ9— 9,50; Meerlanders en IJselster geen noteringen. Zandaardappelen: geen notering Voeraardappelen 3,504,50. De pfijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam: Tarwe, rode op vochtconditie tot ƒ27,65. Voedergranen, met weinig koop lust. Zomergerst naar kwaliteit en vochtgehalte ƒ26,tot ƒ28, geschoonde gedroogde daarboven. Haver naar kleur en vochtge halte ƒ25,— tot ƒ26,—; extra blanke tot 26,50. Rogge doorsneekwaliteit ƒ21,50 tot 22,25; bakrogge 23,75. Peulvruchten, zeer flauwe han del, groene erwten tot 72,50; Schokkers tot 102,50; bruine bonen onveranderd tot 52,50. De buitenband zonder binnenband en de bela std g Naar aanleiding van het feit, dat de minister van Verkeer en Waterstaat op korte termijn de van 26 April 1927 daterende be schikking in die zin zal wijzigen, dat ook de z.g. buitenbanden zon der binnenband terecht als lucht banden worden beschouwd, heeft de K.N.A.C. zich tot de minister van Financiën gewend. Zij wijst er daarbij op, dat inmiddels ver schillende belastingplichtigen reeds de 60 pet. verhoogde belas ting hebben betaald, en zelfs en kele processen-verbaal terzake zijn opgemaakt, omdat op hen aan de hand van bovengenoemde beschikking het tarief van niet- luchtbanden is toegepast. Aangezien de voortschrijdende technische ontwikkeling de voor schriften heeft voorbijgestreefd en er nimmer twijfel heeft kun- nen bestaan, dat deze nieuwe band in technische zin een lucht band is, meent de K.N.A.C. de minister te mogen verzoeken ten spoedigste 'n regeling te bevor deren waardoor belanghebbenden restitutie worde verleend, zodra wijziging van de bedoelde be schikking heeft plaats gehad. N euwe benoemingen in Russische regering j3 Radio Moskou heeft Maandag avond bekendgemaakt dat Anas- tias Mikojan is benoemd tot eer ste vice-premier van de Sowjet- Unie. Ook de voorzitter van de staats „planning"-commissie, Maxim Saboerof, is benoemd tot eerste vice-premier. Tot dusverre waren er slechts twee eerste vice-pre miers, namelijk Wiatsjeslaf Mo- lotof, de minister van Buiten landse Zaken, en Lazar Kagano- vitsj. Mikojan is op 24 Januari j.l. afgetreden als minister van Han del. Hij werd opgevolgd als mi nister van Handel door D. V. Paf lof doch bleef zelf vice-premier. Ook vice-premier Mikail G. Per- voekhin is benoemd tot eerste vice-premier. De radio maakte verder de be noeming tot vice-premier bekend van Zaveniagin, Koetsjerenko, Lobanof en Chroenitsjef. De mi nister voor de middelzware ma chine-industrie, V. A. Malisjef, is van zijn functie ontheven. Hij wordt opgevolgd door Zavenia gin. Volgens radio Moskou zijn alle benoemingen gedaan door de opperste Sowjet op voorstel van premier maarschalk Boelganin. Malisjef, de afgezette minister voor de middelzware machine-in dustrie, heeft in de ministerraad de verantwoording gekregen voor een groep machine-indus trieën. haa arriman mag ontmoeten r zoon Na maandenlange onderhande lingen heeft ex-koningin Narri man van Egypte toestemming gekregen haar zoontje Foead te zien, aldus is uit betrouwbare bron te Lausanne vernomen. Maandagmiddag zou Narriman uit Lausanne naar Zermatt ver trekken, waar zij Foead van daag, voor het eerst sedert Maart 1953, ontmoeten zal. In Zermatt zullen de advocaten van Narriman en ex-koning Faroek tevens trachten enkele nog han gende kwesties te regelen. - -v!«. Prinses Margaret tree dt tegen politie op Prinses Margaret van Enge land, die thans een bezoek brengt aan de Britse bezittingen in, de West, heeft op het eiland Nassau twee leden uit haar gevolg ge zonden om tussenbeide te komen bij een handgemeen tussen de plaatselijke politie en twee jour nalisten. De politie wilde voorko men, dat de twee journalisten, een Fransman en een Brit, foto's maakten. Van de één werd èn camera èn kleren vernield en de andere journalist liep zodanige verwondingen aan zijn arm op, dat er veiligheidshalve een rönt genfoto genomen moest worden. De gouverneur van de Baha ma's heeft inmiddels namens zijn bestuur zijn verontschuldi gingen bij de journalisten aan geboden. HlffillinillllllllllllllHIIIIIWIIIIH N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE IRIIinHItliiail8ll)tUUnil!llll)FIUQin!llllll!inill1IIIJII!l!l!lll!IIIIIUUlllD(!llllll!IIIII[ll!!in Tsjou en-Lai bereid niet-officiële Amerikaanse missie te ontvangen Premier Oe noe van Birma heeft Zaterdag aan minister Foster Dulles meegedeeld, dat premier Tsjou en-Lai van com- munistisch-China bereid is een „niet-officiële Amerikaanse mis sie" in Peking te ontvangen. lOe noe deelde dit Maandag op een persconferentie in Ran goon mede. Hij wilde niet me dedelen, hoe Dulles op deze me dedeling had gereageerd. Tsjou en-Lai had de bereid heid om een niet-officiële Ame rikaanse missie te ontvangen in December utgesproken tijdens besprekingen met premier Oe Noe in Peking. PLANNEN VOOR UITBREI DING VAN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Vernomen wordt, dat Antwer pen aan de bevoegde instanties een ontwerp voorgelegd heeft tot annexatie met 'het oog op ver dere havenuitbreiding, van de gemeenten Berendrecht, Lillo; Zandvliet, Stabroek en Hoeve nen, waardoor Antwerpen aan Nederland zou grenzen en de op pervlakte van het stacLsgrondge- bied ongeveer verdubbeld zou worden. Het plan zou in beginsel de goedkeuring van de regering wegdragen. Iets betere stemming, II.A.L. flauw. De beurs is de nieuwe week vrij opgewekt begonnen. De discon toverhoging in Engeland heeft de markt niet uit zijn evenwicht kunnen brengen. Alleen Vrijdag reageerde de beurs even, doch gisteren was men er weer geheel overheen. A.K.U. en Philips pro fiteerden het meest van de gun stige stemming. Het rayonfonds sloot op 304%, na tijdelijk 306 te hebben gestaan, tegen Vrijdag 302. Philips avanceerde circa 3 punten tot 356%. Unilever en Kon. Olie nagenoeg op peil. Het lagere exploitatiesaldo der Holland-Amerikalijn veroorzaak te gistermiddag een flinke reac tie voor deze aandelen. Geopend werd op 188 tegen Vrijdag 197. Later volgde een licht herstel tot 191%. De overige scheepvaart papieren goed op peil tot een kleinigheid beter. Ook de cultuur afdeling gaf fractionele verbete ringen te zien, doch de handel hier blijft gering. Claims Vlismar maakten hun entree op circa 165 gulden bij een theoretische waar de van 156 gulden. Claims Arnold Gilissen werden voor het laatst verhandeld op 380 gulden. Dit is meer dan 100 gulden boven de theoretische waarde. De belang stelling voor deze aandelenemis sie is dus wel zeer groot geweest. Kemo wist enkele punten te ver beteren dankzij 't gunstige jaar verslag. Heemaf daarentegen moest enig terrein prijsgeven wegens het lagere exploitatiere sultaat. Guldensbeleggingen tenslotte stil en onveranderd. Prolongatie 2% pet. LEERGANG OPLEIDING BEROEPSKEUZE-ADVISEUR. Het Ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid en het Centrale comité van samenwer king inzake voorlichting bij be roepskeuze organiseren een leer gang ter opleiding van beroeps- keuze-adviseur-adviseuze. Deze cursus is op de eerste plaats bestemd voor hen, die voor deze tak van sociaal-psy chologisch werk belangstelling hebben en daarin hun werkkring willen vinden. Voorts voor hen, die krachtens hun functie in nauw contact komen met hun medemensen (personeelschefs, onderwijzers, leiders van tehui zen en verenigingen, etc.). Zij moeten in het bezit zijn van de onderwijzersacte, of van het einddiploma gymnasium, hogere burgerschool of middelbare meis jesschool en vóór 1 Januari 1932 geboren zijn. In uitzonderingsge- 92. Ze schepen zich in en zo wordt de tocht aangevangen naar Noorwegen naar huis! Bij nadere beschou wing geven de Noor delijke Saksers er toch maar de voor keur aan, hun eigen weg te zoeken blijkbaar zijn ze er niet erg op gebrand, zo onder „koninklijk" toezicht te blijven va ren en Eric ziet ze zonder veel spijt ver trekken. De mannen, die niets weten van Cen- drachs verklaring over de ontploffing, geloven me rendeels, dat de hevige knal te danken was aan de speciale tus senkomst van bepaalde, hun wel gezinde goden en Eric laat ze maar in die waan. Later, in open zee heeft Biar een onderhoud met de Noorman. „Ik ben niet slechts een gewone Heruli krijger," zegt hij, doch één van de zeven schriftkenners van BwS ©1955 fWNS KRH3B zich scheiden. „Ik heb wel bemerkt, dat ge geen gewone krijger zijt," glim lacht Eric, „daarvoor kunt ge veel te goed met een zwaard overweg! Aldus wordt de Heruli aan land gezet op 'n door hem aangegeven plaats, hij krijgt voldoende pro viand wuift De overigen verkiezen allen bij Eric te blijven, de twaalf slaven, waaronder enkele Britten en een Romein, zijn al zoveel jaren ver van huis geweest dat ze er geen heil in zien, op eigen risico rond [te trekken. Dan bepeinst de Noorman, hoe en wapens, en zo uitgerust dit alles toch nog een goede kant hij vanaf het strand van heeft gelt lid, want de landen rond zijn land een laatste vaarwel aan de Britse zee zijn voorlopig van de onze stam en onze wegen moeten Eric en de zijnen. Iplaag der Saksische zeerovers ver lost. Ook Ragnar zal wel niet weeT zo gauw in staat zijn, de zeeën onveilig te maken, al valt het te betreuren, dat hij de papie ren van Cendrach in zijn bezit heeft. Maar de scheepsbouwer zelf is veilig bij mij, denkt Eric, en dat is van meer belang! De zee is kalm, de wind gunstig en de stemming aan boord is op perbest. Eric zet er echter spoed achter, want hij wenst geen tijd te verliezen. Hoe sneller de vaart, hoe beter, om geen moment lan ger dan nodig is, Winonah en alle anderen ginds in treurnis te laten over zijn vermeende dood. En zo, monter en vol goede moed, koerst Eric de Noorman huiswaarts. Einde van dit verhaal. vallen kan de toelatingscommis sie genoegen nemen met een ont wikkeling, welke aan één der hierboven genoemde gelijk wordt geacht. De cursus vangt eind April aan, duurt twee jaar en wondt door de Stichting voor opleiding van maatschappelijke werkers (gevestigd te Haarlem) gegeven in Utrecht 's Zaterdags om de 14 dagen, gedurende 7 lesuren van 50 minuten, zodat iedereen des avonds nog thuis kan kamen. Na afloop van de cursus, be.- gin 1957, wordt een examen af genomen. Zij, die dit examen met goed gevolg afleggen, komen in aanmerking voor een aanstelling als beroepskeuze-adviseur. Aan deze functie is bij de gewestelijke arbeidsbureaux een salaris ver bonden volgens de schaal van commies 376,30 508,80 per maand), voor enkele grote ar beidsbureaux van hoofdcommies 535,30 672,04 per maand). De particuliere bureaux voor be roepskeuzevoorlichting hebben salaris-regelingen, welke m grote trekken met de rijksrege ling overeenkomen. De leerstof omvat o.m. psy chologie, paedagogie, psycho techniek, interview-techniek, be- roepenkunde, organisatie van het onderwijs, medische aspecten, arbeidsrecht, arbeidsbemidde ling. De kosten van de gehele cur sus bedragen 400,— bij vooruit betaling, te voldoen in driemaan. delijkse termijnen. Gegadigden dienen hun schrif telijke (niet met ballpoint ge schreven) aanmelding uiterlijk 14 Maart te zenden aan een der vol gende adressen, waar tevens een prospectus met nadere gegevens kan worden aangevraagd. Links boven op de enveloppe vermel den: „Opleiding beroepskeuze adviseur". Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Zeestraat „73, 's-Gravenhage; Chr. Psychologische Centrale voor school en beroep, Hoofdweg 2a, Amsterdam. Katholieke Centrale voor be roepskeuzevoorlichting, Heem raadsingel 38, Rotterdam. Vereniging tot bevordering van de voorlichting bij beroepskeuze, H. J. Coenenstraat 9, Haarlem.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3