De blauwe auto Blote vuisten tegen pantserplaten Uaft de tSrcvincic De Spaanse monarchie Hoodwill KERKNIEUWS De Nederlandse douane veroverf een paniserv/agen op Belgische smokkelaars Koning Hoessein verloofd AGENDA TERNEUZEN. Complot op Cuba ontdekt SLUIS. BRESKENS. Brits rapport over behandeling van krijgsgevangenen in China bedden gemaakt! KOREA Koning Alfonso herdacht Nantsji bezet (Van een speciale A.N.P.- verslaggever) Nog nooit hebben Nederlandse kommiezen met zó weinig mid delen en met zó veel geluk in het holst van de macht een ge pantserde smokkelauto te pak ken gekregen. En het was nog «rel de „rode panserwagen", waarop reeds lang werd ge toerd. Men had tot dusverre de kans niet gehad om dit snelle, ge vaarlijke werktuig van een smok kelbende voldoende nabij te ko men, ook al waren reeds vele lis ten en lagen gelegd. Speurwerk, met oneindig ge duld en voorzichtigheid gedaan, wees op een kansje, dat de „rode wagen" in de nacht van Zondag op Maandag Nederlands grondge bied onder de wielen zou nemen. Groot alarm werd niet gemaakt. Ben dun bezette keten van zeer ervaren kommiezen werd opge steld in het gebied, waar de smok kelaars naar alle waarschijnlijk heid jongvee zouden laden. „Ik geef ons een kans van vijf ten honderd", zeide de inspecteur van invoerrechten en accijnzen, vóórdat wij met een ploegje kommiezen het veld introkken. Wij hebben die kans genomen en gekregen ook, zij het op het allerlaatste nippertje. Bepakt met een klapstoeltje en een nachtmantel sjokten wij in ganzemars kilometers lang langs dijken, door greppels en voren van de hardbevroren Zeeuws- Vlaainse klei. Het was nijpend koud, doch het sjouwen hield warm. Soms vielen we in dekking bij een verdacht verschijnsel. Wij slopen langs hagen, kropen door prikkeldraadhekken en aardap pelkuilen en kwamen zo onge zien in de buurt van een verdach te hoeve. Dat was de boerderij aan de in douanekringen zeer be kende figuur van de 72-jarige landbouwer I. Nortier. En dekking. Geluidloos 't stoel tje uitgeklapt, de deken om en in het hoge gras en struikgewas kan men niet anders meer con stateren dan een verspreid groep je verse molshopen. We wachtten en tuurden een ftatf uur. De minuten kropen. Sterren flonkerden aan het strak. %e uitspansel. De maansikkel kroop langzaam westwaarts. Dan een geluidje in de buurt '<*tn de boerderij. Voetstappen. Het ijs van een bevroren plas barst als met een pistoolschot open onder een zwaar tredende voet, EEN BRULBOEI. De voetstappen komen van de oprijlaan af. We zien een schim, «Be recht op ons toewandelt. Roerloos wachten we. De schim aarzelt. Heeft deze man ons ge hoord. Heeft hij zich niet laten misleiden door het hoesten van een der kommiezen. Welk hoes- lean, gecamoufleerd in de zwaar gewatteerde nachtmantel klinkt da de kuch van een aamborstige koe? Een zaklamp flitst aan. Met een vliegt de meest nabij zijnde kommies op en daar zet me die jchim het op een gillen en brul- «n. dat het in de wijde polders kilometers ver gehoord moet worden. Men heeft hem al bij de keel. De lamp uit en de mond ge snoerd. !De gevangene wordt naar een sdhuurtje verderop getranspor teerd. Hij sputtert tegen. „Ik was aan het wandelen en schrok me s-en aap van jullie", leutert hij. Van smokkel weet hij niets. Maar .bQ draagt een overall en is met ten draadtang uitgerust. Om ver sperringen door te knippen? Was Jare man een uitkijk? Is de zaak Koning Hoessein van Jordanië i» verloofd met prinses Dina, dochter van prins Abdoel Hamid ittoen, lid van de Hasjemietische koninklijke familie. Zij is een aacht van koning Hoessein. Een ander is door het hof te Am- eaan medegedeeld. Prinses Dina «B. Hoessein hebben elkaar twee yaar geleden ontmoet, toen Hoes sein, toen Emir Hoessein, als zes tienjarige jongeling leerling was san het Victoria college. Prinses Dina, die twee jaar ouder is, stu deerde toen te Cambridge, waar at haar B a cum laude behaalde. Si studeerde af in Cairo in de Sngelse litteratuur. De prinses woont in Cairo. Ko ning Hoessein is thans 19 jaar. Naar prinses Dina medegedeeld feeeft had koning Hoessein Zater- tifcagavond, op een tuinfeest van Se Jordaanse ambassade, zijn .aanzoek gedaan. Hij had haar en kele uren bedenktijd willen ge- doch zij had nauwelijks en- minuten nodig gehad om hem Üket ja-woord te schenken. Ko- alng Hoessein ging toen naar een ■sangrenzende kamer, waar zich iwremier Nassar bevond en zei: ,IV wil dat U de eerste bent, die weet dat ik verloofd ben". De koning trof toen maatregelen «>or een bekendmaking door het bof te Amman. De prinses do- -wert thans zelf Engels te Cairo. In betrouwbare kringen ver- wxit. dat het huwelijk tussen honing Hoessein en prinses Dina 3Ubdel Hami binnen enkele maan- fc-r. gesloten zal worden. Waar- whijnlijk reeds na het officiële aeaoek van de koning aan Pakis tan, dat Vrijdag a.s. begint. nu verraden? Een kommies blijft ter bewa king van deze zeer onwelkome Zondagswandelende brulboei achter. Het is nu tegen twee uur in de nacht. De maan is bijna on der. De groepsleider besluit een van zijn mannen naar de chef van de operatie te sturen om de toedracht van zaken te vertellen en te vragen, of de boerderij ge visiteerd moet worden. Doodstil is het dan. Totdat zacht motorgebrom klinkt. Wij loeren voorzichtig over de dijk. Het licht van een paar grote kop lampen zweeft door de polder met zijn kronkelweggetjes, die meestal naar... de grens leidden. „Het is niets", zegt een der kommiezen. Dat „niets" zijn twee verlate autobussen, die over een parallelweg snorren. Stil is het dan weer en bitter, ijzig koud. „Tegen half vier, tijd om op te stappen", fluistert een stem. Maar meteen, als geëlectri- seerd, zit iedereen rechtop en luistert. Een zware motor gromt in de nachtlucht. Koplampen be schijnen de bermen. „Duiken, die komt hierheen". We duiken; net op tijd. En daar komt dan een log en snel vehikel door de bocht, vermin dert vaart en zwenkt de brede oprijlaan van de boerderij op. Als een schim zien wij kom mies P. B. van Waas over de weg schieten en in de duister van de hofstee verdwijnen. Uit de rich ting van de ruime stallen van dit 56 ha grote bedrijf knippert plot seling een klein lichtje. Vrijwel meteen zwenkt de auto, keert en komt met volle lichten de oprij laan weer af, recht op ons toe. Een noodgedwongen duik in 't hoge gras verhinderde ons de vol gende scène waar te nemen. MET BLOTE HANDEN „Ontsnapt", denken wij. Want er was geen tijd om een versper ring te leggen. De auto stormt naar de weg. De lichten zwaaien naar links, de weg op. Wij kun nen weer kijken. Snel vermeerdert de krachtige wagen vaart. Wij hebben het na kijken. Dan een geweldige klap. Vuur-, spatten vliegen langs de wagen. Van Waas schreeuwt om hulp. De motor snokkert nog even, staat stil. Een startpoging... Wij rennen met de kommies C. Th. Houtepen uit Oostburg mee naar de wagen. Daar zien we Van Waas bezig een uitermat-e forse kerel uit de cabine van de pantserauto te trekken. Het lukt hem. Er vallen harde klappen. Nog rennend haalt Houtepen uit en verkoopt de chauffeur zó een klap op zijn oog, dat deze door zijn knieën zakt en kreunend op de grond blijft liggen. Houte pen laat zich op hem vallen. De man haalt met armen en benen uit. Maar met twee stevige kom miezen tegen zich, moet hij zich in dit felle, verbeten handgemeen gewonnen geven. (Een niet fashionabel woord)... joh, we hebben de panserwagen, maar hoe heb je hem dat geflikt? Met hijgen en horten vertelt Van Waas dan, dat hij het zonde vond om zo'n mooie prooi te laten lopen. Wij konden niet zien, dat hij, tóen de wagen draaide en de oprijlaan afreed, de kommies op het spatbord sprong en vandaar op de motorkap klauterde. Hij brulde door het open mangat in het dak: „Stoppen, handen om hoog", en liet de chauffeur en diens maat in de loop van zijn pistool kijken. De bij-rijder haal de venijnig met een ontaard zwa re gummiknuppel uit, doch raak te niet. De chauffeur gaf vol gas, nam de bocht en ging ook een gummiknuppel hanteren. Van Waas wilde schieten, maar het pistool weigerde. De auto hotste over de hard- bevoren karresporen. De kom mies gleed weg, kwam met zijn lichaam voor het uitkijkraam te liggen en benam de chauffeur zo het uitzicht. Een meter of zestig verder lag een linker bocht in de weg. De wagen schoot recht door, pardoes in de afgraving van een oude dijk aan de Veerhoek. Een enorme klap. „En toen viel ik er af en dacht, dat hij ontsnapt was", zo vertelde Van Waas. „Ik was dan ook stom verbaasd, dat ik de wagen nog zag, toen ik op keek. De bij-rijder ontvluchtte uit de deur. „Grijp de ander" dacht ik, krabbelde op en begon aan de chauffeur te rukken, die tracht te de pantserauto weer te star ten. Ik trok steeds meer chauf feur naar buiten... nou en de rest hebben jullie zelf meege maakt". Maar er zou nog meer komen. KLAVERBLAD ARRESTAN TEN. Nauwelijks was men uitgehijgd van de slag, of opnieuw schenen lichten over de velden. Een per sonenauto, die wordt aangehou den. Het zijn de zoon van land bouwer I. Nortier en zijn vrouw. Zij weten van niets, vinden het verschrikkelijk van die pantser wagen op hun erf. Zij kwamen uit België, uit Gent, van een feestje. „Prachtig", zeiden de kommie zen opgewekt. „Dan bepraten we dat verder wel in het warme kan toor in Oostburg". Nortier Jr vindt het ook prachtig. En zo rijdt hij zijn eigen wagen met de gevangen chauffeur van de pant serwagen, de brulboei en een kommies naar Oostburg. Wij kunnen daarna niets an ders doen dan huiverend en stampvoetend van de kou op versterking te wachten. Welnu, versterking kwam er per kerende post. Autoladingen vol. De inspecteur van invoer rechten en accijnzen, de heer P. J. van Soest, die de leiding van deze actie had, kwam ook uit Terneuzen gesnord. De oude boer I. Nortier, een rustig, stoer man van 72 jaar oud, werd uit zijn bed getrom meld. We vertelden hem van de pantserwagen. „Tjonge, dat was kwaad werk", maar hij wist er niets van. Hij sliep, deed niet aan smokkel (Men vroeg hem maar niet, of hij de zes maanden ge vangenisstraf van het vorige jaar vergeten had). Of hij bezwaar had, of we eens een kijkje in huis en stallen na men? Natuurlijk niet, heren. Hij ging wel even mee. Op zijn slof fen en onder zijn Zondagse hoed. Wij scharrelden met behulp van een zaklantaarn door een der aardedonkere stalgebouwen. Toen we met het tweede gebouw klaar waren, zag een onzer, dat er electrisch licht was. Of dat aan mocht? „Natuurlijk heren, alstublieft, natuurlijk". (Maar dat had hij wel geweten en toch liet hij ons rustig in het duister met balen, troggen, rieken, koei en en paarden stoeien). Enfin, stal nummer twee was ook mis. Maar in stal nummer drie was het raak. Twaalf prachtige, vette graskalveren in vers stro, de kop. touwen om, klaar voor vervoer. „Hoeveel vee hebt u, Nortier?" Dat kon hij op geen stukken na zeggen, omdat zijn zoon óók op de boerderij zit. „Zijn die kalveren van u?" „Ik weet er niks van heren, nee..." „Nou", zo besliste de inspec teur, „dan zijn ze van mij!" De kalveren bierden hun nieu we heer en meester vriendelijk toe. De pantserauto, die een zware tik op de neus had gehad, kon nog rijden. Bij het felle licht van schijnwerper uit de smokkelwa- gen werden de kalveren geladen en naar Oostburg gereden. Een partijtje drank, waarvan boer Nortier óók al niets wist en dus voor de inspecteur was, werd ook opgeladen. Een kommies bleef voor bewaking achter en terug ging het naar Oostburg met DINSDAG 1 MAART: TERNEUZENLuxor-Theater 8 uur: „Een seconde beslist". Kerkgebouw Ger. Kerk (Art. 81), 7 uur: Lezing van de Stichting „Vrederust". „Hotel Rotterdam", 8 uur: Causerie met film. WOENSDAG 2 MAART: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Eén seconde beslist". AXEL. Het Centrum, 8 uur: „Gangsters zonder genade". grootvader en kleinzoon Nortier (de laatste werd ook uitgenodigd voor de séance) als geliefde gas ten aan boord van de douane auto's. En, daar zaten ze dan. Een sombere J. Dierks uit Breskens, die in overall en met een nijp tang in het holst van een ijzig koude nacht in de Veerhoek bij Oostburg komt wandelen. Een opgewekt glimlachende bonkige Robert van Kerckhove uit Mid delburg in België, die ontkent de wagen gereden te hebben, hoe wel hij van achter het stuur van daan was getrokken. Een gelijk moedige grootvader Nortier, wandelend en rokend in de gang. Zijn zoon zwijgend en rokend in een kamer. Zijn vrouw een paar stoelen verder en zoonlief in een vertrekje apart. Niemand wist iets. Nu ja, de douane heeft óók de tijd om maandenlang op een pantserauto te loeren. Mevrouw Nortier mocht spoedig naar huis om voor het ontbijt te gaan zor gen. Zij vond de situatie kenne lijk weinig bevredigend, maar de achterblijvenden waren niet som ber. Ze vonden het zelfs niet erg om bij naam en toenaam in de krant te worden genoemd. Midden op de ochtend vond het traditionele „verven" van de buitgemaakte wagen plaats. Vol gens de wet vervallen alle ge pantserde voertuigen bij in be slagname dadelijk aan het rijk. Op de rode flanken van de pant serwagen verscheen trots het op schrift „Terneuzen 8", ten teken, dat de achtste sinds 1950 was „aangehaald". „Tsjonge", zo zei een der zich verkneukelende kommiezen, „douane, wat een vak, wat een sport!" Generaal Franco heeft ver klaard, dat, als de monarchie in Spanje hersteld wil worden, de toekomstige koningen „zich geheel moeten vereenzelvigen" met de beginselen van het hui dige regiem. In een vraaggesprek met het blad „Ariba" verklaarde de caudillo, dat het verworvene in stand gehouden moet wor den. De belangrijkste punten op sociaal en politiek gebied van de Spaanse nationale bewe ging mogen niet in gevaar wor den gebracht. Het is noodzake lijk de welvaart en sociale voor uitgang van het volk, zoals de beste perioden van de monar chie te zien gaven, te bereiken. Meer dan de helft van het volk weet weinig af van de monarchie, aldus Franco, en velen beoordelen haar naar haar laatste decadente stadia. Daarom ook staat een groot deel van de jongere generaties onverschillig tegenclver het koningschap. Franco prees „de voorzichtig heid en het gezonde verstand" van de laatste Spaanse koning, Alfonsus xm, die veertien jaar geleden overleed. Generaal Franco heeft een herdenkingsdienst voor koning Alfonsus in het klooster El Es- toril bijgewoond. Het monarchistische blad „A.B.C." wijdde zondag een lang artikel aan koning Alfonsus en koningin Ena. Politieke waarnemers geloven dat Franco's verklaring bedoeld is ter geruststelling van de falange en andere groepen in het huidige regiem, die vrezen dat haar positie zal worden aan getast bij een herstel van het koningschap, dat in 1931 werd afgeschaft. DE ZORG VOOR DE BEJAARDEN. De Provinciale Diaconale Com missie Zeeland heeft een sectie gevormd, die zich zal bezig hou den met de vragen rondom een verantwoorde zorg voor de be jaarden. Deze Sectie Bejaarden zorg bestaat uit de volgende per sonen: L. Everaars, Middelburg, voorzitter; J. P. Ie Clercq, Mid delburg, secretaris; J. v. d. Bos, St. Annaland; D. van Es, Terneu zen; Ds. G. Huizing, Dreisohor; A. Kerkhof, Goes; M. Maas, Bier vliet; Ds. J. v. d. Graaff, Nieuw- vliet. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE". In de gisteren gehouden alge mene vergadering van aandeel houders der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" werden de jaarstukken ongewij zigd goedgekeurd en het divi dend vastgesteld op resp. 9 voor de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" en 9% voor de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen der Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Bij de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" werd de heer A. Ruys tot commissaris herkozen. Ir H. W. van Tyen werd hij de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" her kozen tot lid van de Raad van Beheer. Schoorsteenbrandje. Gistermiddag omstreeks half twee ontstond brand in een GROOTS PLAN AAN DE BELGISCHE KUST. Tengevolge van de jaarlijkse weerkerende ontzanding van het strand heeft de Belgische bad plaats Knokke al jaren achter een grote bedragen uitgegeven om door middel van bulldozers het strand weer in orde te bren gen. Thans zijn de plannen zo ver uitgewerkt, dat men in het najaar een meer radicale werk wijze zal volgen. Het ligt in de bedoeling het kilometerslange strand met een pijpleiding van het nodige zand te voorzien. In de buurt van Heist wordt het aangevoerd uit de haven van Zeebrugge. Verderop, in de rich ting van de Nederlandse grens zal het worden betrokken van de zandgronden enkele kilometers achter de kust. Ongetwijfeld zal dit plan vele millioenen kosten, doch het bezit van een mooi strand is voor Knokke, welke stad in de zomer honderdduizend personen kan onderbrengen, een levensbelang. schoorsteen van een in de Aza- ieastraat staande woning. Door de brandweer was het brandje jpoedig geblust. Ouderavond Chr. school te Driewegen. -De vereniging voor Ghr. onder wijs te Driewegen hield vorige week Vrijdag een ouderavond in een van haar schoollokalen. Vóór de opening van de avond werd door de aanwezigen gezon gen Ps. 89 1 en 3 en ging de voorzitter, de heer J. de Feijter, voor in gebed, waarna Schrift lezing volgde uit Pred. 1 111. Het hoofd der school, de heer P. Kaan, hield, nadat de voorzit ter de aanwezigen had verwel komd, een interessante lezing over het onderwerp „De leugen in het kinderleven." Dat dit onderwerp de volle be langstelling had, bewezen de na beëindiging der lezing gestelde vragen, die door de heer Kaan uitvoerig werden beantwoord. In de pauze, tijdens welke cho colademelk werd rondgediend, werd het werk der leerlingen be zichtigd en beantwoordden de leerkrachten diverse vragen van ouders der schoolgaande kinde ren. Het tweede deel van de avond werd aangevangen met het zin gen van Ps. 98 1 en 4. De voorzitter hield hierop een causerie over de geschiedenis van Terneuzen en omgeving. Hoewel bleek, dat de heer De Feijter uitstekend op de hoogte was van de geschiedenis en ont- Op Cuba zijn twee vrouwen en zeven mannen op grond van on dermijnende activiteit in staat van beschuldiging gesteld, naar aanleiding van het ontdekken van een hoeveelheid wapens op Don derdag j.l. Bij die gelegenheid ontstond een vuurgevecht waar bij twee „revolutionairen" wer den gedood. Volgens de politie gaat het hier om een complot om door brand stichting de suikerrietoogst te vernielen en om een poging pre sident Batista te vermoorden. Letter. Het werk werd opgedra gen aan de fa. J. Stokkerman te Groede Het bouwen van1 een woonhuis met bijbehorende wenken voor rekening van de heer A. Luteyn- de Hullu te Nieuwvliet, werd op gedragen aan de fa. Gbr. Visser te Breskens. Visserijfeesten 1935. Ook dit jaar zullen te Breskens weer de Visserijfeesten gehouden worden en wel op 12, 13 en 14 Augustus ajs. Met de voorberei dingen is men mi reeds begon nen. Jubileum De heren J. de Bliek uit Brug ge en A. Vermeersch uit Sluis herdachten de dag, dat zij vóór 25 jaar in dienst traden bij het meubelbedrijf van de heer Joh. du Fossé. Beiden ontvingen een fraaie Eva-cluhfauteuil. Boven dien 'kreeg de heer Vermeersch en rookstel en de heer De Bliek een porceleinen vaas. Ouderavond van de Christe lijke school. In het jeugdgebouw vani de Ned. Herv. Kerk te Sluis werd een bijeenkomst gehouden van het onderwijzend personeel, ouders en leerlingen van de Chr. school. Op deze drukbezochte avond werden de gebruikelijke punten afgewerk. Er werd een film vertoond over het Neder landse blindenwerk. Bovendien vertoonde de heer J. de Feijter wikkeling van Terneuzen, kon den door enige aanwezigen nog wfTtfonff nadere aanvullingen worden ge geven en zo ontstond een zeer INTERNATIONALE KANTTENTOONSTELLING TE BRUGGE. Het is niet te verwonderen, dat België de achteruitgang van zijn kantwerkindustrie met bezorgd heid gade slaat. Vooral voor Brugge, waar dit bedrijf nog veel als handwerk wordt uitgeoefend, zou verdere achteruitgang een groot nadeel betekenen, gezien het de belangstelling heeft van de vele toeristen. De Belgische regering heeft het derhalve nuttig geoordeeld medewerking te verlenen aan het organiseren van een grote internationale kantwerktentoon- stelling te Brugge in de zomer van dit jaar. Elf lauden ontvin gen een verzoek tot deelname, waaronder ook ons land. Het is te verwachten, dat vooral uit Zeeland voor deze tentoonstelling grote belangstelling zal bestaan. levendige discussie, getuigende van de belangstelling, die dit on derwerp mocht genieten. Over de verstrekking van melk tijdens de schooltijd aan de leer lingen vond nog een onderlinge bespreking plaats. Aan het slot van de geslaagde avond werd gezongen Ps. 146 1 en 3, waarna de heer Kaan de ouderavond sloot met dankgebed. B. B.-Blokpioeg Driewegen. In het kader van de opbouw van de B. B. ter plaatse vond gister avond te Driewegen in de zaal van café Klaassen een geslaagde bijeenkomst plaats. Mededeling werd gedaan, dat de burgemeester tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. Nadat het doel van de zelfbe- soherming door het hoofd der B. B. Terneuzen, de heer K. Rein- ders, was uiteengezet, traden staande de vergadering bijna alle aanwezigen tot de B. B. toe. Door dit mooie resultaat, dat overigens getuigt van een gezon de gemeenschapszin, is het mo gelijk geworden, dat Driewegen zijn eigen blokploeg met eigen materieel krijgt. Ter tegemoetkoming aan de uit de vergadering naar voren ge komen wens, zal reeds binnen kort te Driewegen zélf met een brandweercursus worden gestart. Voor de volledige bezetting van de reddings- en E. H. B. O.-ploeg in dit blok zal nog nader contact worden opgenomen. Dat men te Driewegen ook hierin zal slagen, staat buiten kijf. Reeds Maandag a.s. zal een aan vang worden gemaakt met de uitreiking van de benodigde uit rusting aan de leden van de Drie- wegense blokploeg. Aanbesteding. Door het architectenbureau J. C P. Loonen te Breskens werd aanbesteed het bouwen van een wagenberging voor mej. M. de over het leven van de kinderen op de school, zoals het spel op de speelplaats, een uitstapje naar Knokke. Alles bij elkaar een zeer geslaaigde avond. NED. HERV. KERK. HOEK. Door ds D. A. ten Haaft is het beroep naar genomen. Nieuw-Guinea aan In een rapport, dat door het Britse ministerie van Defensie ls gepubliceerd, wordt verklaard, dat de Chinese communisten in de twee en een half jaar waarin zij in Korea aan de strijd deelna men. „Elk middel, van morele druk tot lichamelijke foltering" aanwenden om hun krijgsgevan genen voor de communistische doelen te gebruiken. Het rapport bevat een uitvoe rige beschrijving van de behan deling van 978 Britse gevange nen, die in de Koreaanse oorlog gevangen genomen en in kampen langs de rivier de Jaloe werden opgesloten door de Chinezen en Noordkoreanen. HAZil ft D D S N- IN VM! o moderne SCHUIMRUBBER BE? mensen MAimlIN-FAMlUIN II jnlNIIISINUUFOONN.I door A. H. VAN OMMEN. 661 „Heel goed, mijn jongen., ofschoon ik dat van die inspec teur met een glaasje bier te veel in zijn kraag minder goed vind.." lachte Bijlman. „Wie de schoen past hangt er aan, zou m'n tante zeggen. Maar wie krijgen we nu op het schavotje?" „Pak die beeldhouwer maar eens in z'n kraag." Drost haalde Kees Geerling zij het niet zo letterlijk als hij het uitdrukte. Kees Geerling was een fors ge bouwde man van tegen de veer tig jaar. Hij had een innemend gelaat en het donkerbruine haar, dat hem schijnbaar onver zorgd over het hoofd hing, de fanatieke oogopslag en de wils krachtige mond gaven hem wer kelijk iets artistieks. Hij was gekleed in een lange beige over jas, die vol witte kalk en gips- vlekken zat. Hij groette joviaal met de hand en met gekruiste armen leunde hij tegen de deur. post. Zijn stem was zwaar en er eens een hooglopende ruzie over gehad en sinds die tijd be-1 sta ik gewoonweg niet meer voor hom. Hij weigert zelfs met mij aan dezelfde tafel te eten." „Good, ik zal straks met dit heerschap kennis maken en dan kan hij eventueel uw alibi bevestigen. Nu iets anders: hebt u zo tegen elf uur een schot ge hoord?" De beeldhouwer trok ver baast de ogen op. „Een schot?" herhaalde hij vragend en het duurde even voor hij antwoord de. „Nee.. Ik heb géén schot gehoord," maar het antwoord klonk niet zo overtuigend als zijn eerste verklaring. „Uw atelier is toch aan de achterzijde van dit huis niet waar? Was u omstreeks elf uur in uw atelier of op uw woonver trek aan de voorzijde." „In bed zelfs,inspecteur, dus in het woonvertrek," lachte hij. „Dank u. Een andere vraag: hebt u een auto?" „Een tweedehands wagentje, (maar 't loopt als een kieviet." „Welk merk en welke kleur?" „'Een blauwe Chevrolet." Hij lr chte breed en het verwarde atelier te komen, zult u h ar met uitgespreide vingers dat dit gedeeltelijk aar naar achter strijkend, vervolgde hij met lichte spot: ,,'n Typische overeenkomst met die geheim zinnige blauwe auto op de Kalf jeslaan, zou ik zo zeggen." „Inderdaad," beaamde Biji- (Nadruk verboden.) melodieus, toen hij Bijlman z'n naam en beroep noemde. „En waar hield u eergisteren ialvond verblijf?" vroeg Bijlman hom. „Ik ben die avond niet weggeweest, inspecteur. Dit ge beurt mij niet iedere avond, maar dig avond gelukkig (mag ik wel zeggen) wèl. „Beslist geen ogenblik wegge weest? Iemand, die dat getuigen kan? „Als die iemand wil, dan kan hij dit bevestigen, doch ik be twijfel er aan of hij hiertoe ge neigd is. Ik bedoel mijn buur man Pa Hazelaar." „Dat is de oude heer, met wie u niet direct op vriendschappe lijke voet leeft, nietwaar?" „Precies inspeceteur. Als u mij eens het genoegen wilt doen op mijto zien, zijn kamer grenst. Als beeld houwer moet ik natuurlijk met hamer en beitel omgaan en dit getik werkt blijkbaar nogal op z'n zenuwen, althans we hebben De neutrale commissie van toe zicht op de naleving van de wa penstilstandsvoorwaarden in Ko rea zal twee mobiele groepen naar Zuid-Korea sturen om een onderzoek in te stellen naar com munistische beschuldigingen dat de Verenigde Naties de wapen stilstand hebben geschonden door het invoeren van nieuwe wapens en uitrusting op zes plaatsen. De V. N. hadden de communis ten ervan beschuldigd, dat zij on wettig Mig-straaljagers Noord- Korea hebben binnengevoerd. De Zuidkoreaanse politie ver klaart 16 mannen te hebben ge arresteerd, die betrokken waren in een Noordkoreaans complot om de Zuidkoreaanse regering omver te werpen. man. „Heeft u rij- en nummer- bewijs bij1 de hand?" „Ik heb nog geen rijbewijs, inspecteur. Als ik ga rijden, ben ik in overtreding," glimlachte hij. „Maar ik heb de aanvraag reeds ingediend. En wat het nummerbewijs betreft., hier heb ik het nummerfoewijs van de autohandelaar, want ook de aanvrage voor het nummer is onderweg. Ik heb dit wagentje twee weken geleden gekocht. Wel eens gemakkelijk om mijn werkstukken te vervoeren en kunsthandelaars te bezoeken. Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft Maandag een bezoek gebracht aan het (kloos ter) Escoriaal bij Madrid, de tra ditionele begraafplaats van de Spaanse koningen, ter bijwoning van een herdenkingsdienst voor koning Alfonso XHI, de laatste monarch van Spanje, die 14 jaar geleden stierf. In Madrid woonden monarchis ten in de kerk San Manuel y San Benito een herdenking bij, die door de raad der edelen was ge organiseerd. De kerk was over vol. Zondag heeft generaal Franco tegenover het blad „Arriba" ko- nin„ Alfonso geprezen. Hij Geeft tevens meer cachet, voelt b +nJL™ctitr~ q™ zei- u. Kijk, en hier is de kwitantie," en hij hield het papier onder Bijlmans neus, die er een vluch tige blik op wierp en bevesti gend knikte. „Naar mijnheer Belfort mij vertelde, bevindt de garage zich een honderdtal meter hier van daan. Wanneer u met uw wagen wegrijdt, kan men dat vanuit dit pension niet zien!?" „Nee, of men moet speciaal voor de ruiten gaan zitten om mij te zien passeren als ik voor bij het pension langs de Amstel in de richting van de stad rijd. Maar inspecteur, om verdere vragen te voorkomen,ik heb de laatste drie dagen van mijn auto géén gebruik gemaakt." „Dank u voor uw waardevolle inlichtingen. U kunt gaan." (Wordt vervolgd.) de ook, dat toekomstige Spaanse koningen „zo volkomen mogelijk vereenzelvigd" moesten worden met het huidige bewind. Naar 't communistische nieuws bureau „Nieuw China" heeft be kend gemaakt, hebben Chinese communistische troepen het eiland Nansji „bevrijd", na de nationalistische strijdkrachten op het eiland van drie zijden omsin geld en tot vluchten gedwongen te hebben. Het nationalistische ministerie van Defensie had Vrijdag de ont ruiming van het eiland door het 3000 man sterke garnizoen ge meld. Nantsji was de noordelijk- tse voorpost van de nationalisten.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2