Binnenlands nieuws RADIO? DE SCHEEPSBOUWER Wat brengt de Afscheid Burgemeester Vermet van Zuidzande POLITIE TE BERGEN OP ZOOM DEED GOEDE VANGST. TROELSTA-OORD TE BEEK BERGEN AFGEBRAND. OUDE VROUW IN GRONINGEN DOOD IN HUIS AANGETROFFEN. Ion Cimpu krijgt twee weken gevangenisstraf Verhogingen van salarissen van congresleden De produciie van Amerikaanse geleide projectielen Baranes beëindigt hongerstakinq VLIEGBOOT HAALT ZWAAK GEWONDE VAN BOORD. Aan boord van de IJmuidense viskotter „Wiron IV" heeft zich een ongeval voorgedaan, waarbij één der opvarenden ernstig is ge wond. Aangezien de „Wiron IV" op bijna 200 zeemijlen van Valken burg is verwijderd en de actiera dius van de Nederlandse helicop ters niet voldoende is voor een dergelijke vlucht, moest een Cata- lina-vliegboot uitkomst brengen. Onder commando van luitenant ter zee eerste klasse Th. M. A. Hoebink startte deze om 15.21 uur naar de IJmuidense botter. Vóór die tijd was een der art sen van het vliegkamp, luitenant ter zee arts F. Feenstra, nog ge waarschuwd. Deze spoedde zich in allerijl naar Valkenburg. Met het schip werd een gesprek gevoerd, waarin de bijzonderhe den over een landing werden uit eengezet. De schipper deelde me de, dat liet goed weer was en de deining zeer zwak. Een landing op open zee, die altijd de nodige risico's met zich mee brengt, was echter dank zij de weersomstan digheden te proberen. Inderdaad wist commandant Hoebink zijn Oatalina prachtig „neer te zet ten". Het was de eerste Noordzee- landing van een Catalina in de geschiedenis der Nederlandse op- sporings. en reddingsdienst. De schipper van de IJmuidense kot ter had een sloep gestreken en deze zette koers naar de vlieg- boot. Dokter Feenstra ging aan boord en liet zich naar de zieke brengen. Na deze te hebben on derzocht, liet hij de patiënt weer per sloep overbrengen naar de Catalina. De medicus kreeg van de schipper uit erkentelijkheid een mandje vis voor de beman ning van de vliegboot. Om 18.20 *uur startte de Catali na van zee naar Valkenburg, waar de vliegboot om 20.07 aan kwam. Een gereedstaande ambulance vervoerde de patiënt naar 't Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. Hier was men van zijn komst op de hoogte. De redding, die uitstekend is geslaagd, is mede te danken aan Scheveningen Radio, waar men voor snelle berichtgeving zorg droeg. De schipper van de kotter kon namelijk via de radio contact opnemen met de commandant van de Catalina. RRAM) IN GROSSIERDERIJ TE APELDOORN. Zaterdagochtend is in het kan toor van de firma W. van der Beid, grossier in rijwielonderde. len, aan de Brinklaan te Apel. doom brand uitgebroken. Het vuur, dat door onbekende oor- aaak in 't kantoor was ontstaan, brak spoedig door naar de zol der, waar het gretig voedsel vond b> het aldaar opgeslagen embal lage-materiaal. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in het vuur DINSDAG 1 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; X10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 750 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.15 Kookpraatje; 11.30 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Landb.med.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Amus.muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Altviool en piano; 15.30 Voor de vrouw; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 Causerie; 17.30 Jazz-competitie17.50 Gr.; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Cau serie; 18.40 Orgel; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Paris vous parle, 19.10 Fanfare orkest; 19.45 To- aeelbeschouwing20.00 Nieuws; 30.05 Journaal; 20.15 Gevar. pro gramma; 22.35 De antwoordman; J2.50 Gram.; 22.55 Causerie; 13.00 Nieuws; 23.15 New York Calling; 23.20 Gram.; 23.25 Film programma. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Licht baken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Amus. orkest; 31.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.; 12.30 Land- bouwmed.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 14.00 Gevar. progr.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Ben je ïestig; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Koersen; 17.45 Cau serie; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sport; 18.30 Amus. muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichte muziek; 19.30 Gram.; 19.45 Lijdensmedita tie; 20.45 Gram.; 21.00 Act.; 21.15 Causerie; 21.20 Opera; 22.25 Uit het boek der boeken; 22.40 Gram. 22.45 Ken een haan 'n ei liggen?; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; *2.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; na een strijd van ongeveer drie uur te blussen. De zoiuer en het kantoor wa ren geheel uitgebrand. De schade kan nog niet worden geschat. Het bedrijf is verzekerd. KIND DOOR IJS GEZAKT EN VERDRONKEN, Zondagmiddag zijn drie perso nen door het ijs achter het Rus tenburg te Zaandam gezakt. Het waren het tweejarig zoontje van de familie Vethaak, zijn moeder en grootvader. Zij liepen op het ijs van een vaargeul, die Zater dagmiddag nog open was ge maakt. Verscheidene helpers schoten toe en zij slaagden erin het drietal op de kant te brengen. De levensgeesten van het jonge tje bleken toen reeds geweken te zijn. LOSWAPPEREND ZEIL VAN AUTO MAAKTE SLACHTOFFERS. Een loswapperend zeil met een daarin bevestigde stok van een achter een personenauto beves tigde tweewielige vrachtwagen, heeft te Veendam-Wildervank Zaterdagmorgen twee slachtof fers gemaakt, waarvan één vrij wel onmiddellijk werd gedood, zonder dat de bestuurder van de genoemde personenauto het heeft gemerkt. De textielhandelaar W. uit Wildervank reed in zijn perso nenauto met daarachter een aan hangwagen. De zijkanten kun nen worden dichtgemaakt met zeildoek. In de zoom van deze zeilen bevindt zich een stok. Het rechter zeildoek is Zaterdagmor gen blijkbaar onvoldoende beves tigd geweest, of losgeraakt, in elk geval is in Veendam eerst de wielrijder C. K. door het slinge rend zeil met stok getroffen. Hij werd van de fiets geworpen, doch kon zijn weg vervolgen. Enkele minuten later passeer, de de auto Wildervank, waar, na bij het gemeentehuis, de circa 30- jarige arbeider A. D. uit Stads kanaal door de stok in de nek werd geraakt met het gevolg dat hij direct werd gedood. Ook deze keer heeft de bestuurder niets van het ongeval gemerkt. De rijkpolitie uit Winschoten heeft de zaak in onderzoek geno- men. De bestuurder werd aange houden. D. was gehuwd en had één kind. De vader van het slachtoffer kwam enige jaren geleden even eens op tragische wijze om het leven door een aanrijding met 'n auto. DE „BRAKZAND" IS VLOT GEKOMEN. De postboot „Brakzand," die bij Schiermonnikoog in het ijs heeft vastgezeten, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag vlot geko men en is er in geslaagd de stei ger te Schiermonnikoog te berei ken. Inmiddels zijn twee vlieg tuigen met passagiers en post op Schiermonnikoog geland. LUCHTVERBINDING TUSSEN AMELAND EN VASTE WAL. Gistermiddag te kwart over 2 zijn op het vliegveld Ballum op Ameland van de vliegbasis Leeu warden opgestegen vliegtuigen geland. Aan boord bevonden zich acht vliegtuigen en 150 kg post. De terugtocht werd aanvaard zon- der passagiers, doch wel met 30 kg post aan boord. WAAR IS HET IIUIS VAN DE TELEGRAFIST VAN DE „KAREL DOORMAN"? Telegrafist Wim van Schaik aan boord van de „Karei Doorman" heeft aan zijn vader een telegram gezonden, dat niet hij, maar zijn BRAN™ TN atst icpt.AATS VAN OUD-PAPIER. Voor ue tweeue maal tijds is Amsterdam opgeschrikt door het alarm „middelbrand". In een twee verdiepingen hoog gebouw aan de Vierwindenstraat waar 600 ton oud-papier lag opgesla gen, was aan de voorzijde op de begane grond brand uitgebroken en grote rookwolken boven de pakhuizen van het Realeneiland nabij de westelijke havens van Amsterdam deden het ergste vre zen. De brandweer was snel ter plaatse met zeer veel materiaal en na vijf kwartier, omstreeks half vijf kon het sein „brand meester" worden gegeven. Vele brandweerlieden voorzien van zuurstofmaskers, waren toen nog druk in de weer om de smeulende balen uit het gebouw te slepen met behulp van een vorkheftruck. De directeur van de in dit pand gevestigde oud-papierhandel M. A. Wessels, deelde mede, dat hij nóg zeer onlangs het gehele 40 meter diepe gebouw brandvrij had laten maken. Mede daardoor en mede doordat weinig zuurstof in het gebouw kon komen, wijl hermetisch was afgesloten, is de brand van beperkte omvang ge bleven. De N.V. is verzekerd te gen brandschade. Nog zeer onlangs heeft brand gewoed in een andere opslag plaats van hetzelfde bedrijf, n.l. in een pakhuis aan de Groenburg wal, ontstaan tengevolge van kortsluiting. Ook toen is de brand beperkt gebleven. Omtrent de oorzaak staat nog niets met zekerheid vast. Met 8 stralen is de brandweer aan het werk geweest. De drijvende mo torspuit „Jan van der Heyde", die aan de achterzijde van het ge bouw in de Zoutkeetgracht lag, heeft geen dienst behoeven te doen. De Bergen op Zoomse politie heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een goede vangst ge daan. De Bredase politie had het bericht doorgeseind dat aldaar 'n aanrijding was gebeurd. De auto, een groene Ford, was doorgere den. Aanhouding hiervan was verzocht. Met de surveilancewagen toog de politie de Wouwseweg op en reeds bij het Canadese kerkhof werd een auto aangetroffen wel ke vrij goed aan het signalement beantwoordde. De bestuurder, de 19-jarige B. S. uit Amsterdam bekende direct en deelde tevens mede dat hij ook door de politie van enkele andere plaatsen werd gezocht. In Am sterdam had hij namelijk vorige week Zaterdag bij zijn patroon 1600 gestolen en met dat geld was hij op stap gegaan en had hij goede sier gemaakt. Hij had er thans nog slechts 98 van over. Hij was in Rotterdam, Deventer, Enschedé en Arnhem geweest en in Arnhem had hij de auto zien staan welke hij en passant had gestolen, zodat hij verder per wa gen zijn „snoepreisje" vervolgde. Tussen Deventer en Voorthuizen had hij twee liftende militairen opgepikt waarvan er een naar Gorinchem en een naar Bergen op Zoom moest. Hij had de eerste naar Gorinchem gebracht en de militair bestemd voor Bergen op Zoom was nog in zijn gezelschap en kon bevestigen dat B. in Breda inderdaad een aanrijding had ge had en was doorgereden. Boven- die zou hij tussen Breda en Etten door verkeerscontrole van de rijkspolitie zijn gereden waarbij de betrokken politiemannen op het nippertje het vege lijf hadden kunnen redden. Bij navraag bleek dat daar de auto niet van de straat maar uit ide garage was gestolen en dat zamenlijk zullen zij dan pogingen in het werk stellen alsnog het voor hen zo kostbare lot te vin den. Zij hebben tot 8 Augustus de tijd. Daarna kunnen zij geen recht meer doen gelden op het woonhuis. DEN HAAG, EEN PROPERE STAD. Om de properheid van een landstreek of stad aan te duiden wordt in de laatste jaren vaak gesproken over „waterbescha ving". Welnu, Den Haag is mooi op weg met 'n warmwater-be schaving. Gisteren verhuurde het gemeentelijke gasbedrijf n.l. het veertigduizendste gasgey- sertje voor keuken- en douche- gebruik. In Den Haag, de propere stad, is thans een vierde van de 160.000 woningen van zo'n gas» geyser voorzien, ongeacht het aantal grote en kleine geysers in eigen bezit. Bovendien verhuurt het electriseh bedrijf ook warm water-apparaten. De verhuur van de geysertjes begor als unicum in den lande in 1932. Tot aan de oorlog wer den er 13.500 geplaatst. Tijdens de oorlog liep dit aanal tot 10.500 terug. Eerst na 1949 kon met vier tot vijfduizend geysers per jaar het plaatsen op aanzienlijke schaal worden voortgezet. Op het ogenblik moet een aanvrager nog een jaar tot anderhalf jaar op een geyser wachten. Er is op het ogenblik nog een wachtlijst met 3500 Hagenaars. Het initiatief van het Haagse gemeentelijke gasbedrijf om op zo goedkoop mogelijke manier de burgerij aan warm water te helpen is overgenomen door de steden Apeldoorn, Groningen en Tilburg en door het Zuid-Lim burgse gasbedrijf voor 25 ge meenten. Onlangs heeft ook de stad Antwerpen het Haagse sys teem ingevoerd. Het plaatsen van de 40.000ste geyser was aanleiding tot enige feestelijkheid, temeer, daar een fabriek tegelijkertijd daarmee haar 10.000ste geyser voor Den Haag afleverde. Het echtpaar N. Bakker, dat zojuist een nieuw nuis betrok en het 40.000ste gey- sertje krijgt geplaatst door de voorzitters van de Bonden van Loodgieters en Fitters, voer bij deze feestelijkheid een voordelige koers. In- de werkkamer van ir E. H. Berkhuyuen, directeur van het gasbedrijf vond een feestelijke bijeenkomst plaats, die later ten huize van de familie Bakker is voortgezet. Een enorme brand heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag het Troelstra-oord te Beekbergen vrijwel geheel in de as gelegd. Met uitzondering van de toren werd het gehele gebouw een orooi der vlammen. Slechts enig ïeubilair kon worden gered. De chade, die nog niet te schatten s, is zeer groot en bedraagt zeker meermalen 100.000. Zij wordt vermoedelijk grotendeels door verzekering gedekt. De brand werd tegen midder nacht ontdekt door een zoon van de beheerder, die zich te ruste wilde begeven in zijn slaapkamer op de eerste étage. De zuidelijke muur van deze slaapkamer, die uit zogenaamd cellotex bestaat, brandde toen fel. Men neemt aan, dat de brand ontstaan is door kortsluiting in een electrische I lamp met snoer, die aan deze muur was bevestigd. Er bestaat hierover evenwel nog geen enke le zekerheid. De beheerder en zijn zoon I van het aan de garage grenzende trachtten het vuur te blussen kantoortje tegelijk ƒ234 was met een brandslang en een meegenomen. B. ontkende echter schuimblusser, maar stonden voor een onmogelijke opgave, want het vuur vond gretig voed- meisje in het bezit moet zijn van 1 sel in het vele houtwerk dat voor het lot van de S. U. S.-loterij ten de bouw van de bovenverdieping bate van zes Rooms-Katholieke was toegepast. instellingen. Hij heeft het num mer genoteerd en deze notitie bij zijn vader achtergelaten. Vader Van Schaik is daarop naar zijn toekomstige schoon dochter, mej. Th. Sluis, gestapt, Ook de brandweer van Beekber gen en die van Apeldoorn, die sterk door de koude werden ge hinderd, stonden practisch mach teloos. Slechts de grote toren, die uit vele verdiepingen bestaat en die natuurlijk onmiddellijk overal een gedeelte van de inventaris gezocht heeft naar het lot, waar konden worden gered, een huis ter waarde van 15.000Een detachement van 20 leden op is gevallen, doch het waarde- j van het depot der koninklijke ma- volle papiertje is nog niet gevon- reehaussee te Apeldoorn, dat ter den I assistentie was opgeroepen, ver- Mej. Sluis wacht nu maar tot leende hulp bij het in veiligheid haar verloofde over vijf weken in brengen van de inventaris en bij Rotterdam is teruggekeerd. Ge- het vorming van de afzetting. zich daaraan schuldig te hebben gemaakt. De man is door de Bredase po litie verhoord en zal nu door de politie naar Arnhem worden overgebracht, van waar hij na verhoor weer verder naar Am sterdam zal worden getranspor teerd. B. schijnt een goede bekende van de politie te zijn. AMELAND GEÏSOLEERD. Zowel door de lage waterstand als door ijsgang op de Wadden, kon de postboot Zaterdagmorgen niet varen, zodat de verbinding over zee tussen Ameland en de vaste wal verbroken werd. Ameland is nu voor de eerste keer in deze winter geïsoleerd. Zaterdagmiddag werd in de vergaderzaal van café De Witte onder voorzitterschap van burge meester Vermet een openbare raadsvergadering gehouden, waarin de raad voltallig aanwe zig was, en vele genodigden als belangstellenden de vergadering volgden. Na opening der vergadering en aanhouding van de notulen der vorige vergadering werd door de wnd.-voorzitter, de heer H. P. Everwijn, het ontslagbesluit van Burgemeester Vermet voorgele zen. De burgemeester getuigde in zijn afscheidsrede van zijn grote lof voor de leden van de raad, die steeds aan het burgemeesters ambt het gezag heeft toegekend, dat nodig is ouru het voorzitter schap van de raad te bekleden en met genoegen de vergaderin gen te leiden. Wederkerig heeft spreker steeds getracht aan de raad de plaats te geven, die hem in het staatsbestel is toegedacht en daarbij zo goed mogelijke voorlichting gegeven, opdat de raad steeds goed gefundeerde be sluiten kon nemen. Spr. bracht in herinnering dat hij bij zijn komst in Zuidzande een volkomen verwoest dorp aantrof en het vervult hem met trots, dat hij aan de wederopbouw een steentje heeft mogen bijdragen. Juist door de goede samenwer king met de raad en het college van B. W. en ook omdat de in gezetenen het hem niet moeilij ker hebben gemaakt dan door de omstandigheden geboden was, valt het afscheid hem niet ge makkelijk. Er is een grote ver bondenheid ontstaan, die door zijn vertrek naar 's Heer-Arends- kerke niet te niet kan worden ge daan. Niettemin is spr. dankbaar voor de gemaakte promotie en is hij vervuld van gevoelens van grote dankbaarheid tot God, Die hem! zoveel zegen schonk. Dankbaar is hij voor alle steun, die hij bij de vervulling van zijn ambt heeft mogen ondervinden van de zijde der gemeente-ambte naren, het onderwijzend perso neel en de politie. Steeds heeft hij een goed-willende raad en een homogeen college van B. en W. ge. had, benevens een goed ambtena ren-corps, dat hem in staat stel de om het burgemeesterschap uit te oefenen, zoals het behoort. Eén der ambtenaren bracht spr. zijn bijzondere dank en wel de heer H. P. Everwijn. Alles wat hij in Zuidzande heeft be reikt, is mede voor een belang rijk deel aan zijn kunde en ijver te danken. Dank bracht spr. ook aan zijn collega's en aan de pers. Zich tenslotte tot de ingezete nen wendend, bracht hij woorden van dank voor de wijze waarop izij hem en zijn gezin in de ge meente hebben opgenomen. Voor hun medeleven in blijde en droe ve dagen. 78-JARIGE VERDRONKEN. Zatemacht omstreeks twaalf uur hoorden schippers, die met hun boten waren gelegen in het Apeldoornskanaal, hulpgeroep. Zij snelden naar de plaats, waar het geroep vandaan kwam en troffen daar twee mannen te water. Met enige moeite slaagde men erin de mannen op het dro ge te brengen. Medische hulp, die spoedig aanwezig was, con stateerde, dat één der drenkelin gen, de 78-jarige H. D„ reeds was overleden. De andere de 50- jarige D. de J. werd snel naar het Julianaziekenhuis overge bracht. De mannen zijn vermoe delijk door de duisternis misleid. De 82-jarige weduwe M. H. is Vrijdagavond in haar woning aan de Zwarteweg te Groningen door haar buurvrouw dood aange troffen. De buurvrouw wilde de oude vrouw de krant brengen, toen ze haar dood op grond zag liggen. Ze waarschuwde de po litie, die een onderzoek instelde. Ook het parket was spoedig ter plaatse. De politie wenste geen com mentaar te geven. Buurtbewo ners wisten te vertellen, dat in d'e woning een ravage was aan gericht. Spr. heeft geen andere conclu sie dan dat hier een goede bevol king is en het voor hem een voor- ecnt was in Zuidzande te hebben mogen werkzaam zijn. Spr. besloot met de wens uit te spreken, dat het Zuidzande in de toekomst onder Gods zegen goed moge gaan en dat met zijn opvol ger in alle eendracht samenge werkt zal worden tot heil van de gemeente en haar ingezetenen. Nadat wethouder A. Luteijn de burgemeester had "eluk gewenst met zijn benoeming tot burge meester te 's-Heer Arendskerke, gal hij een overzicht van de voor naamste werken gedurende de 8 jaar dat burgemeester Vermet in Zuidzande is werkzaam ge weest. Bij zijn komst trof deze de gemeente in een troosteloze toe stand aan, thans is de wederop bouw zo goed als voltooid. Na de opsomming van al de uit gevoerde werken, concludeerde spr., dat de gemeente-financiën, ondanks de grote uitgaven, geen onoverkomelijke zorgen baren. Spr. memoreerde, dat burge meester Vermet ook op ander ge bied zeer veel baanbrekend werk heeft verricht. Mevrouw Vermet bracht hij dank voor de waardige wijze waarop zij haar plaats als eerste burgeres der gemeente heeft vervuld en voor haar mede leven met iedere ingezetene en al les wat in de gemeente plaats vond, waardoor zij bij de bevol king zeer gezien was. Spr. eindigde met de burge. meester namens de gehele ge meente dank te brengen voor al les wat hij tot stand heeft ge bracht en wensté hem en zijn ge zin in zijn nieuwe gemeente alle goeds toe. Namens het gemeentebestuur bood spr. de burgemeester als aandenken een vulpen-set aan. Namens de raad sprak het oud ste raadslid, de heer I. van Cruij- ningen. Ondanks de blijdschap over de mooie promotie van de burgemeester, gevoelt Zuidzande hierover grote spijt, omdat wij U als hoofd der gemeente zullen moeten missen. U waart een wa re burgervader, hetgeen méér is dan burgemeester, aldus wendde spr. zich tot de heer Vermet. U had een bijzondere tact om de raadsvergaderingen te leiden, zakelijk met zo nu en dan een kwinkslag. De raadsagenda werd door U steeds zorgvuldig voorbe reid, zodat de raad altijd uitste kend werd voorgelicht en de ver gaderingen een vlot verloop had. den. Spr. memoreerde nog in het bijzonder het grote aandeel dat de burgemeester heeft gehad in de herbouw van de Ned. Herv. kerk en bracht tenslotte dank voor de prettige samenwerking, waarbij spr. namens de bevolking de beste wensen aan de familie Vermet overbracht. Wethouder Goedegebuur zwaai de de burgemeester lof toe voor de wijze waarop hij in het bijzon der de minder met aardse goede, ren bedeelden, wist tegemoet te komen. Steeds kwamen er voor stellen van de burgemeester om hun lasten zoveel mogelijk te ver lichten en het was spr. een genoe gen hem hiervoor namens deze groep van ingezetenen hartelijk dank te betuigen. Namens het gemeente-personeel sprak vervolgens de heer H. P. Everwijn, die de scheidende bur gemeester dank 'bracht voor de prettige leiding. Spr. noemde twee voorname kenmerken van die leiding, nl. de grote zorg voor de materiële belangen der ambte naren en de antipathie tegen al te strenge voorschriften, waar- door de ambtenaren een grote mate van zelfstandigheid bij de uitvoering van hun taak geno ten. Na ook mevrouw Vermet dank te hebben betuigd voor haar medeleven met het ambtenaren corps, bood spr. namens de raads leden en het gemeentepersoneel aan burgemeester Vermet een ac- tetas aan, en eindigde met een persoonlijk woord van dank voor de ondervonden prettige samen werking. Nadat de burgemeester alle sprekers dank had betuigd voor de toi hem en zijn echtgenote ge richte welwillende woorden, werd de vergadering gesloten. In de daarop volgende af scheidsreceptie werd door tal van sprekers het woord gevoerd. Ds Kuijlman, Ned. Herv. predi kant, bracht mede namens kerfce- raad en kerkvoogdij dank, voor de grote steun van burgemeester Vermet op verschillend gebied ondervonden. De voorzitter van het- Oranje- comité, de heer J. Kools, deed zulks namens de 'bevolking en. zeide de burgemeester namens de ingezetenen als aandenken een clubstel toe. Als voorzitter van de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in West Zeeuws» Vlaanderen, sprak burgemeester F. van Rosevelt uit Sohoondijke. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door burgemeester Hoek- zema van Oostburg, de heer Van den Broecke, dijkgraaf van het Vrije van Sluis, kapitein Stoor vogel van de rijkspolitie, adju dant Hariot, groepscommandant der rijkspolitie te Oostburg, de heer A. I. Catsman uit Aarden burg ais kringhoofd B. B., de heer I. Luteijn, als voorzitter van de afd. West Zeeuws-Vlaan deren der Ned. ver. van gemeen te-ambtenaren, de heer A. Hoo-I- horst uit Oostburg, als voorzit ter van de Mij van Ooft- en Tuin bouw, de heer Z. C. Salomé na mens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, de heer B. van de Reepe, hoofd der openib. lage re school, de heer H. Goedege buur, als voorzitter der Kleuter- schoolvereniging, de heer M. de Bruijne, voorzitter van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z. L. M., de heer Boes als jacht vriend, mevrouw Beek, namens haar echtgenoot, dokter Beck, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, de heer H. P. Everwijn na mens het Groene Kruis en de Wijkverpleging benevens de Zuid- zandse sportvereniging, en ten slotte de heer A. Luteijn, als voorzitter der muziekvereniging. Nadat burgemeester Vermet alle sprekers had beantwoord, werd de receptie, tijdens welke verversingen werd rondgediend, besloten. Een rechtbank te Kopenhagen heeft Ion Cimpu, de voormalige chauffeur bij de Roemeense lega tie in de Deense hoofdstad die asyl in Denemarken heeft ge vraagd, veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf, omdat hij een bedrag van 6000 kronen van het gezantschap zou hebben ge stolen. Cimpu verklaarde, dat hij het geld bij zijn vlucht „in verwar ring" had meegenomen en dat hij de som op 230 kronen na aan de Deense politie had overhandigd toen hij asyl vroeg. Zoals bekend is mevr. Cimpu enige dagen geleden naar Boeka rest teruggekeerd, waar zij echt scheiding zou aanvragen. Het Deense ministerie van Jus titie heeft indertijd laten weten, dat Cimpu asyl krijgt, zodra de kwestie van de 6000 kronen is ge regeld. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zonder debat, een eompromiswetsont- iwerp goedgekeurd, dat voorzie'; in verhoging van de salarissen van de congresleden tot 23.750 dollar per jaar. Het huidige salaris bedraagt 15.000 dollar. De Senaat heeft later geheel onverwachts, het wetsontwerp verworpen en naar het Huis van Afgevaardigden teruggezon den. De meerderheid in de Senaat maakt bezwaar tegen een belastingvrije toehve van 1250 dollar per jaar, die het Huis aan het compromisont- werp had toegevoegd. 91. De veronderstel ling dat hij Eric niet meer in leven zou zijn, bezorgt de Noorman een niet ge ringe schrik, want hij kan zich maar al te goed voorstellen, hoe Winonah en alle ande ren daar in Noorwe gen zich wel gevoeld moeten hebben bij het vernemen van zijn doodsbericht Erwin leidt echter zijn gedachten weer op de gebeurtenissen van het ogenblik, als de heethoofdige knaap eensklaps tot vlak \i Senator Richard Russel heeft verklaard, dat de Ver. Staten verder dan de Sowjet-Unie zijn bij de productie en ontwikke ling van geleide projectielen voor lange afstand. Russel, die voorzitter van de senaatscommissie is voor de strijdkrachten, verklaarde dit tegenover verslaggevers nadat drie dagen lang op geheime zit tingen van decccnimissie deskun digen van leger, vloot en lucht macht waren gehoord. Hij zei, dat de Russen aan het einde van de oorlog Duitse fa brieken voor raketten en Duitse H°»iVnndio-an ot> dit gebied in handen hadden gekreeen, doch sedertdien hadden de Ver. Sta ten snellere vorderingen, ge maakt. 13.00 Nieuws; 13.15 Gram; 14.00 voor Svein Langtand springt en Schoolradio; 15.45 Vlaamse liede ren; 16.00 Koersen; 16.20 Orgel, W5.30 Gram.; 16.40 Meisjeskoor; 17.00 Nieuws; 17.10 Gevar. muz.; 17.40 Orkest; 17.50 Boekbespr.; ÏB.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor 4e soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Kamerkoor; 19.50 Causerie; 20.00 ▼oor de vrouw; 21.00 Orkest; 12.00 Nieuws; 22.15 Pianorecital; 12.40 Gram.; 22.55 Nieuws. hem driftig toeschreeuwt: „Wat denkt ge mijn vader tot leugenaar te maken, kinkel? Als hij zegt, dat hij de Koning der No ren is, is dat zo! En ieder die dat in twijfel trekt krijgt met mij te doen „Kijk me zo'n ventje eens aan," grijnst de grote Sakser. Ge wilt natuurlijk zo'n prins zijn, hé?" Ja, ja, ik begrijp dat best..." Het lijkt er een moment op of Erwin de reus aan wil vliegen, maar dan treedt Eric haastig tus sen beiden. „Om het even, of ge mijn woor den geloven wilt of niet, Svein Langtand," zegt de Noorman kalm, „het blijft toch in ieder geval zo als werd afgesproken. Gij schaart U allen onder mijn bevel. Wees er dan verzekerd van, dat ge van dit besluit geen spijt zult hebben Als even later Eric met Erwin en Axe naar de plaats gaat waar de oude Gendrach met een gebroken been terneer ligt, ontgaat het hem niet, dat de krijgers druk met el kander aan het redeneren zijn. Klaarblijkelijk zijn zij er toch niet zo zeker meer van, dat hij niet de waarheid sprak... Ook Gendrach deelt hij mede wie hij is. De oude man raakt er niet bij zonder van onder de indruk, doch De andere krijgers krijgen de op- Branwen slaakt een opgewonden dracht alles voor een spoedig ver- kreet en schijnt door deze onthul- trek gereed te maken, ling nogal van streek te zijn. i Glimlachend slaat Branwen de Dan doet de Noorman het voor- bedrijvige Noorman gade. „Koning stel met hen mee te gaan naar vriend Eric, dat weet ik reeds se- zijn land en tot zijn grote verba- dert de dag dat uw heetgebakerde zing stemmen zowel Branwen als zoon het aan de Saksische hoofd- de oude Gendrach direct grif toe. man vertelde, daaop het eiland... Eric roept een paar krijgers en Ik heb er tot nu toe mijn voordeel beveelt hen de oude man voorzich- mee gedaan en dat zal ik blijven tig naar de aanlegplaats te dragen. doen... De Franse journalist André pn-o-pos die verleden iaar be schuldigd werd van verraad in het s-h.andaal van.de uitgelek te defensieveheimen, heeft zijn hongerstaking na veertien da gen (beëindigd. Baranes, die se dert 3 October in de gevangenis V3~(bli;|ft, was op 9 Februari be gonnen voedsel te weiveren tut protest teven de manier waarop hét onderzoek naar het uitlek ken der geheimen wordt'ge- voord. Zijn advocaten hefbben hem aangeraden de hongerstaking „tijdelijk" te beëindigen, „om ziin leven niet in gevaar te brengen".

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3