Uit de Provincie de zware stiag! De blauwe auto Waterman DOUWE EGBERTS FaPJ.vandeSande TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. BRUINISSE. AGENDA SLUISKIL. ZAAMSLAG. BBSCHADIGING BREDE PER SONENAUTO'S OP HET VEER VLISSINGENBRESKENS. De laatste tijd ondervindt het beladen der veerboten „Prins Bemhard" en „Koningin Juliana" tp de veerverbinding Vlissingen Breskens moeilijkheden, door het steeds groter aantal brede perso nenauto's, dat niet in de voor personenauto's bestemde zijgan gen kan worden opgesteld, zon der grote kans op beschadiging. De A.N.W.B. heeft zich hierover tot de Prov. Stoombootdienten in Zeeland gewend. Deze deelde de bond mede, dat er een proef zal worden genomen met een nieuwe laadmethode. Er komen twee op- stelruimten, n.l. de zijgangen voor kleine personenwagens en het middendek voor vrachtauto's en brede personenauto's. Men hoopt dat deze nieuwe methode een ein de maakt aan de vele klachten over beschadiging, die de auto's opliepen tijdens het op- en afrij den Openbare Jaarvergadering Kleuterschool. In richt een daartoe gezellig inge- lokaal hield de Stichting Openbare Kleuterschool Vrijdag avond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer Van Vugt, het college van B. en W. dank voor de grote medewerking, die steeds van het gemeentebestuur wordt ontvangen. Ook richtte hij enkele hartelijke woorden tot de oud-voorzitter de heer Heideman, die binnenkort de meente gaat verlaten. Daarna ging hij uitvoerig in op de treurige toestand, waarin het onderwijs in Nederland verkeert. Gebrek aan geldmiddelen, gebrek aan bevoegde krachten en veel te grote klassen zijn oorzaak, dat bij ~dke tak van onderwijs onhoud bare toestanden bestaan. Als de hoofdoorzaak van het ontstaan hiervan, zag spreker het gebrek aan belangstelling dat het Neder- iandse volk voor het onderwijs toont. Hij vroeg zich af of de ■nieuwe wet op het kleuteronder wijs voor deze tak van onderwijs de oplossing zou brengen. Als voorwaarde voor het overwinnen van de moeilijkheden moest vol gens hem het onderwijs meer dan ooit volkszaak worden. Uit het jaarverslag van de se cretaresse, mevr. Burger, bleek, dat vooral moeilijkheden met de bersoneelsvoorzieninig de voort durende aandacht van het bestuur hadden gevraagd. Aan de hand van uitgereikte be- scheiden gaf de penningmeester, de heer J. Hamelink, zijn finan cieel overzicht. De gezonde toestand van de fi nanciën en het nauwgezet beheer der gelden had aller waardering. Binnen een uur was de omvang rijke agenda afgewerkt en kon aan de rondvraag worden begon- HgQ Het bestuur mocht het genoe gen smaken geen critiek, doch uitsluitend waardering en belang stelling voor de school en het verrichte werk te ontvangen. Hierdoor gesterkt is het bestuur direct begonnen met het opstellen van nieuwe plannen. Zo wordt nu reeds een oproep voor aangifte an nieuwe leerlingen geplaatst. Aan de hand van de binnenge komen opgaven kunnen dan tij maatregelen voor het nieuwe iooljaar worden genomen. Aan deze ontboezeming van de filmcriticus Cor Dokter (in Vi zier) moesten wij onwillekeurig terugdenken, toen wij Zaterdag j.l. in het Luxor-theater de verto ning bijwoonden van twee origi nele films t.w. getiteld „Beren- land" en een, de hoofdfilm, „Pe ter Pan", beide in technicolor en van... Walt Disney. De een een film naar „een waar avontuur", de andere een sprookje. In „Berenland" ontrolt zich een pracht brok natuurschoon in de U.S.A. aan ons oog. In dit para dijs leven o.m. de beren, aan wier leven deze fantastisch mooie kleurenrolprent is gewijd. Even als bij de mensenkinderen heeft ook in de dierenwereld het ene dier het nogal wat moeilijker dan het andere. Want als het meters dikke sneeuwkleed de velden be dekt en vele dieren van honger moeten omkomen, houden de be ren, verscholen in holen, hun 5 tot 6 maanden lange winterslaap. Van geheel andere constructie, doch eveneens boeiend van 't be gin tot het einde, is de tekenfilm „Peter Pan", geheel Nederlands gesproken, naar het bekende ver haal van James M. Barrie. Vele nieuwe figuren, gecreëerd door Walt Disney, en vele nieuwe ORCAM de laatste tijd. Is het wonder dat vooral in de middagvoorstellingen de talrijke jeugdige bezoekers in tens hebben genoten van de nieu we grote successen van hun favo riet? Maar laten we eerlijk zijn: al ligt de sprookjestijd ver achter ons, ook wij hebben onze vreugde beleefd aan deze nieuwe creatie van Walt Disney, de onovertrof fen maker van zovele tekenfilms. voeten nodig?; c.) Is waarlij-ke arbeidsvreugde nodig?; d.) Het songs maken deze sprookjesfilm sociale leven; e.) Vernedert ar- tot een der meesterwerken van beid de mens? Aan het slot van zijn afscheids rede wees de heer De Putter op de gesproken woorden van dr Schweitzer ter gelegenheid van diens 80ste verjaardag: „Groei zo in uw idealen, dat 't leven ze U niet meer ontnemen kan!" Eén onzer idealen is vrede! Vrede voor onszelf en voor de werled! L.J.G.-ers blijft daarvoor op de bres staan! Beide films draaienhedenavond Reedg d t in voor 't laatst in 't Luxor. Actueel f e wereldnieuws completeert het ge- heel Van harte aanbevolen. Examen Pontschool. Voor het examen Nederlandse handelscorrespondentie, uitgaan. 4e van de Nederlandse associatie -«oor practijkdiploma's, slaagde ,iwej. Cath. de Pooter te Axel. Voor het Unie-practijkdiploma !®achineschrijven slaagden de da- ,-oes M. S. van den Berg, I. de .-Smet en F. de Kraker, allen te Axel; A. M. van Hecke, C. M. Meulenberg, J. S. C. Verbiest, A. A A van Mossevelde, A. J. Ma nure," J. N. van der Molen, E. M. nan Bendegem, F. de Haas en L. Leunis, allen te Terneuzen. Ernstige waarschuwing. "Door het gemis van een ijsbaan aacken de schaatsliefhebbers in fieze dagen van vorst naar een Aaantje waar zij deze gezonde jport kunnen beoefenen. Dit meenden zij gevonden te lebben in het oude Schelde-zwem- bad in de voormalige oesterput ten en er werd gisteren een druk <webruik van gemaakt. Het bleek echter dat het ijs al daar. ondanks de felle vorst der matste dagen, nog zeer onbe trouwbaar is en daar er in ge doemde putten op sommige plaatsen niet minder dan 4 meter axaat, werden de schaatsliefheb bers door de politie ervan verwij derd. Zolang deze baan nog niet offi cieel wordt vrijgegeven, houde men zich, en vooral de kinderen, «-van verwijderd. Walt Disney's „Berenland" en „Peter Pan". „Ook de filmwereld leeft in Kastjes en alles goed beschouwd beeft men steeds weer te maken roet enkele wei-ompaalde „gen res", waarin de ene film als twee druppels water gelijkt op de an dere: slechts de namen verschil len, de gezichten zijn (soms) een wetje anders en de décors heb- wen een ander vormpje of een an- *sr kleurtje. Hetgeen niet weg- wemt, dat wij er ons altijd nog ■mar weer mee vermaken en dat a misschien het geheim van het fenomeen „film", dat ons steeds •«eer in de ban houdt". Afd.-Axel der L-J.G. nam af scheid van streekvoorzitter J. W. de Putter. In de jeugdherberg „Bleije Ha- ghe" nam in het afgelopen week end de afd.-Axel op hartelijke wijze elfscheid van de streekvoor zitter der L.J.G., die wegens over schrijding van de reglementair be paalde leeftijdsgrens, verplicht is de gelederen te verlaten. In zijn openingswoord verwel komde de heer M. Murre met de heer De Putter vnd., ook de voor. zitters van de afd. HoekTerneu. zen, de heer J. Haak Pz te Hoek en de afd.-voorzitter van Zaam- slag, de 'heer W. Koster Az„ als mede de talrijke aanwezige le den. Door de tweede voorzitter, de heer J. Dieleman werd een inlei ding over „De toekomstplannen der L.J.G." gehouden, die was onderverdeeld in de navolgende punten: 1. Het in het leven roe pen van een toneelcommissie; 2- Het houden van declamatie-wed strijden in streek en afd.-ver- band; 3. Het benoemen van ere. leden; 4. Het houden van een zaaiwedstrijd; 5. Het aanleggen van een proefveld; 6. Het vormen van studieclubs; 7. Het organise ren van excursies. De punten werden volgens het voorstel omgezet in besluiten en de heren De Visser en H. de Feij- ter werden in de bedoelde com missie benoemd voor de L.J.G. De afd.-Axel zal een bijdrage leveren voor de te houden bazar voor de jeugdherberg, waarop door de heer A. de Putter Hz. een declamatie werd ten gehore ge bracht. Door de streekvoorzitter, de heer J. W. de Putter, werd ver volgens een afscheidsrede gehou den, die was onderverdeeld in 'n 5-tal punten, nL: a.) Hoe staan wij in de samenleving?; b.) Heb ben wij vaste grond onder onze Het licht schijnt overal, Hij komt de volken troosten, Die eeuwig leven zal! Leve de L.J.G.! Leve afd.-Axel! Deze rede werd met applaus 'begroet, waarna de voorzitter, de heer De Putter dank bracht voor de gedurende zovele jaren trouw en betoonde energie. L.J.G. en de heer De Putter waren eigenlijk één. Als blijk voor het zegenrijke werk als streekvoorzitter werd hem een geschenk aangeboden. Tevens deelde de voorzitter mede, dat de heer De Putter benoemd werd tot ere-lid der L.J.G. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de scheidende streek voorzitter op Woensdag 2 Maart in de jeugdherberg afscheid hoopt te nemen van de streek Oost Zeeuws-Vlaanderen. Hierna werd de vergadering gesloten. herhaling van deze ellende en be laging onzer vrijheid te helpen voorkomen. Overste De Feijter verklaarde de door de burgemeester tot hem gerichte uitnodiging een kort woord te spreken op prijs te stel len. In zijn geboorteplaats vindt hij het altijd nog iets anders dan elders te moeten optreden. Het stemt hem tot voldoening hier in Riekwel en zijn mannen een kern van plichtsgetrouwe vaderlanders te zien. Hij herdenkt de rol die Axel eenmaal in de historie heeft gespeeld. Spr. besprak bon dig de internationale toestand en zinspeelde vooral op de atoom onderzoekingen die steeds verder voortschrijdend ook een steeds onheilsvoller verschiet openen in een eventueel opnieuw uitbreken van een wereldbrand. Hij besloot kustlicht Zijpe omhoog gevaren Eervol ontslag. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer J. D. Risseeuw op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van lid van het be stuur der waterkering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens. Motorsleepbootje omhoog gevaren. Het vijf ton metende motor sleepbootje „Stormvogel" van ka pitein C. Hooglander uit WameL dinge, is Vrijdagnacht omstreeks 12 uur in het Zijpe nabij Bruinis- se tegen de steenglooiing bij het dat daarom niets beter is dan zich samen te harden voor de strijd en de gelederen te sluiten. Met de hoop, dat God het vaderland moge behoeden voor verdere oor logsrampen beëindigde spr. zijn opwekkend woord. Burgemeester Van Oeveren sprak na de vertoning van een tweetal films die betrekking had den op de achter ons liggende De opvarenden kapitein Hoog lander en zijn knecht J. C. van den Boogaard zijn door veerman Maas uit Zijpe met een veerboot- je van boord gehaald. Coöp. vlasbewerkingsfabriek geopend. ervoor, dat het geheel een feeste lijk karakter kreeg. Op deze bijeenkomst werden naast de leden met hun echtgeno ten extra begroet de geestelijk ad. viseur, de landelijke bondsvoorzit. ter de heer H. Vink uit Den Haag, districtsbestuurder van de K.A.B. de heer J. v. d. Voorde en afge vaardigden van de zusterorgani satie uit omliggende plaatsen. Zoals gebruikelijk liet de voor zitter het afgelopen jaar de revue passeren. Resumerend noemde hij de toestand van de afdeling goed, gezond en normaal. Was het ener. zijds jammer dat de tweejarige sociale cursus bij gebrek aan be langstelling is gestopt, anderzijds was het verheugend dat 't leden tal beduidend is toegenomen. Re gionaal bezien was er in de ka naalzone volop werkgelegenheid, hetgeen verheugend is en welke tot gevolg heeft gehad een bijzon, dere activiteit. De fabriekskern heeft in het afgelopen jaar zeer goed werk verricht. Op de C.N.A. had een gewaardeerde sociale vooruitgang plaats gevonden door het in gebruik stellen' van een moderne en ruime cantine. Met klem wees hij er op dat het een plicht is der arbeiders om de cantine goed te gebruiken. De 42- urige werkweek is nog steeds, het streven van de vakbonden. Op landelijk niveau is er een wijzi ging ondergaan. Het N.V.V. is uit de raad van vakcentralen en men is tot stichting van bedrijfsgroe pen. overgegaan. Ook uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat er gewonnen en ook verloren was. Het jubi leumfeest van het 25-jarig be staan was wel het hoogtepunt van het verenigingsjaar. Het verslag van de penning meester gaf een optimistisch ge luid. De heren G. Wullems en A. van Dinteren zullen als afgevaardig den van de afdeling naar de alge mene vergadering in Den Haag gaan. De aftredende bestuursleden C. J. Compiet, J. Lafort en Ch. van Hecke werden bij acclamatie her kozen. De heer C. J. Compiet werd met algemene stemmen tot voorzitter gestemd. De landelijke voorzitter lichtte 'n tipje op van de sluier van de problemen die een oplossing vra gen in landelijk verband. De vak bonden zijn niet alleen nodig om plaatselijke of regionale belangen te behartigen, maar hebben terde ge rekening te houden met de ve le problemen die er momenteel MAANDAG 28 EEBR. TERNEUZENLuxor-Theater 8 uur: Peter Pan". ZAAMSLAG: 7 uur: Ned). Herv. Kerk, Winterleizing. AXEL: Het Centrum, 8 uur; ,A4ensen zoals jij en ik". -Chr. Kleuterschool, Ds Jan ©charpstraat, Openlbare Vergadering A.R.-kiesvereni ging .Nederland en Oranje" DINSDAG 1 MAART: TTHRINEUZENLuxor-Theater 8 uur: „Een seconde 'beslist". Kerkgebouw Ger. Kerk (Art. 31), 7 uur: Lezing va» de Stichting „Vrederust". No tel Rotterdam", 8 uur: Causerie met film. Lustrumviering tig Gezag". „Steun W et- In 't Gezellenhuis had Vrijdag avond j.l. op feestelijke wijze de herdenking plaats van het 5-jarig bestaan van de plaatselijke com missie „S.W.G." en de Nationale Reserve, welke bijeenkomst on der leiding stond van de heer J. Francke, alhier. De voorzitter verwelkomde met de vele vrijwilligers met hun echtgenoten de talrijke genodig den onder wie wij o.a. opmerk ten overste W. G. de Feijter, de voormalige commandant van het gewest Zeeland; de gew. secr. N. S. de Kam, majoor Hapspeek, de commandant der Nat. Reserve in Zeeland; kapitein Fassaert en burgemeester Van Oeveren, die in het bijzonder werden begroef. De voorzitter deelde mede, dat naar het algemeen gevoelen de viering van het eerste lustrum niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Zomin als over vijf jaar is de politieke hemel vrij van drei gingen en onder het voor de geest roepen van wat wij in de bezet tingstijd hebben doorgemaakt, stemt het tot voldoening, dat te Axel over een vaste kern van jon. ge mannen beschikken die zich willen inzetten om nogmaals een Te Dreischor heeft de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr zijn rondom de econominsch gun oorlogsgebeurtenissen. Een dezer mr A. F. C. de Casembroot, Za- stige positie van ons land en de films droeg de titel „Met vereen- terdagmiddag de nieuwe coöpera. verhoging van de welvaart door de krachten" en vormde op zich- tieve vlasbewerkingsfabriek ge- opvoering van productiviteit De zelf een pleidooi voor de doelstel- opend. Tevoren was het woord opvoering van de productiviteit lingen van „Steun Wettig Gezag" gevoerd door de heer J. J. Klaas-; moet gepaard gaan met een ver en Nat Reserve, zodat de burge- se, voorzitter van de coöperatie groting van de koopkracht van de meester aanknoopte bij de inhoud van vlasbewerkers, ervan Spr ziet de tegenstelling Na de plechtigheid verenigde niet als kapitalisme—communis- men zich in café Slager, waar ge- me, doch veeleer dictatuur—'vrije sproken werd door de Commissa- wereld. En daar het bijna niet ris der Koningin, burgemeester Vermeulen van Dreischor, de gaat zonder een dictator zal er wel weer eens één komen, die de boel in het honderd stuurt, waar tegen wij ons paraat moeten stel len in deze wereld. Spr. besloot met de opwekking: „Treedt in de rijen van hen die bereid ziin voor onze vrijheid pal te staan!" In de pauze had een verloting plaats. Intussen waren de „Zang merels" uit Sluiskil gearriveerd, die in de tweede helft een luchtig programma van zang, muziek en sketches brachten in non-stop tempo. Vooral „de Zingende Zus jes" waren het, die met hun hoogst beschaafde en met veel gevoel en stemzuiverheid de eer van de Merelstraat te Sluiskil hooghielden. Aan deze straat ont. lenen deze dilettanten n.l. hun naam en niet zozoeer aan de vo cale kunst, vertelde de conferen cier. Maar „de Zingende Zusjes" waren hun naam volkomen waard en deden ook die van hun straat veel eer aan. Met een spontaan gezongen „Wilhelmus" werd deze prettige „S.W.G."-avond besloten en de heer Francke wekte nog eens op tot toetreding in de gelederen van de Nat. Reserve, die haar eerste lustrum glorieus had gevierd. van heer Van Praag namens de Lions club (de vereniging die een be langrijke gift beschikbaar heeft gesteld om de bouw van de mo derne vlaszwingelturbine moge lijk te maken), drs M. C. Verburg namens het Zeeuws Economisch Technologisch Instituut, de heer Van der Velde namens de aanne mers, de Belgische fabrikant die de turbine bouwde en vele ande ren. Allen memoreerden de moei lijkheden, die moesten worden overwonnen om tot deze belang rijke stap te komen en zij spra ken de goede hoop uit voor de toe komst. Jaarvergadering en huldiging. In het parochiehuis hield de R.K. bond van werknemers (sters) in de industriële bedrijven onder presidum van hun voorzit ter, de heer C. J. Compiet, haar jaarvergadering. In tegenstelling met voorgaande jaren droeg deze jaarvergadering een feestelijk ka rakter door de huldiging van 2 be. stuursleden die resp. 25 en 12% jaar de belangen van de organisa tie behartigen. De K.A.V. zorgde door A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. „U is de danseres Sylvia Sna- bel?" stelde Bijlman de formele vraag. Ze boog even het hoofd en open de de rood-geverfde lippen tot een innemend glimlachje. Wilt u mij even vertellen, waar u zich eergisterenavond tussen half elf en half twaalf bevond?" begon Bijlman het verhoor. „Ik treed op in „Nieuw Lido". Haar stem klonk zacht en melo dieus. „Dat is mij bekend, maar ik stel veel belang in een direct ant woord op mijn vraag." Ze zuchtte even en liet het hoofd op de schouder rusten. „Half elfwel, dan treed ik met mijn broer op in een komisch dansnummer en omstreeks elf uur nogmaals." „Ik meende, dat U gisteren avond voor de laatste maal om half elf bent opgetreden en Bijlman waagde een schot in de ruimte„óók eergisteren avond" Ze streek zich even langs het voorhoofd. „Gisteren avond ja, maar de avond daarvóórJa, U hebt gelijk! Zo nu en dan last de directie een speciale attractie in, waardoor mijn optreden van elf en twaalf uur komt te verval- len. Erg vreselijk vind ik dat niet. tafel vandaan en nam daarop I Het honorarium blijft hetzelfde, plaats. I „Dus U bent die avond om- 65) „Alles kerel!" Hij stak naden kend een sigaret op en presen teerde ook zijn collega, waarna hij vervolgde: „Ik weet niet hoe ik het zeggen moet... de kerel moet wel vlot zijn uit de aard van zijn beroep, maar ik vond hem een beetje tè vlot, opgeschroefd zelfs 't Kan verbeelding zijn En dan dat liedje van 'm. Sinister zei ik, maar ik vind 't banaal, zelfs schunnig." „Weet je Bijl, ik vond zijn woor den: „Wie kreeg een kogel door zijn hoofd, wie heeft het meisje meegeroofd" nét klinken als een uitdaging...alsof hij ons tartte", vond Drost. „Verdraaid kerel, dat is een goede opmerking!... Haal nou eens die Sylvia binnen, maar denk er aan: geen vragen stel len, die ook maar iets op een ver dachtmaking lijken!" Sylvia Snabel, gekleed in een zacht rose ochtendjapon, die tot op de enkels viel, trad de kamer binnen. Ze was een vrouw van omstreeks 25 jaar, groot en slank en ontegenzeggelijk knap. Het krullende blonde haar was achter de oren naar achteren gekamd en ze keek Bijlman met een paar grote blauwe ogen onschuldig aan. Ze trok een stoel onder de streeks half elf naar Uw kamer teruggegaan?" „Jadat wil zeggen, ik heb helemaal naar het pension ge wandeld." „Tjonge, da's een hele wande ling," vond Bijlman. „Na dat dan- sen „Het is inderdaad vermoeiend, maar U moet niet vergeten, dat wij zo'n hele avond in een be dompte atmosfeer zitten en blij zijn als we weer in de frisse lucht zijn. Bovendien was het eergiste ren avond prachtig weer." „Ongetwijfeld," moest hij be amen. Hij drukte even z'n sigaret uit en hernam: „Was mijnheer Bruggeman nog in het cabaret, toen U het verliet?" „Nee! Nadat hij ons nummer had aangekondigd ik treed namelijk altijd met mijn broer op is hij weggegaan." „Hebt U hem die avond nog ontmoet?" „Neeja tóch. Ik zat in de conversatiekamer, dit vertrek, toen hij omstreeks half één bin nenkwam." „Hoe laat kwam U dan thuis?" „Ja... 't zal zo ongeveer kwart over twaalf geweest zijn. 't Is een hele wandeling naar 't pen sion vanuit de middenstad." Ze lachte uitdagend en ontblootte haar prachtige tanden. Bijlman glimlachte terug hij moést wel en gaf met een hef tig hoofdknikken te kennen, dat 't een hele wandeling was. „En Uw broer? Weet U ook, waar hij na half elf is geweest?" wilde Bijlman nog weten. Ze schudde het hoofd. „Fred die en ik treden samen op, maar meer ook niet. Wij gaan altijd afzonderlijk en dan hebben we de minste kans op ruzie." „U weet dus niet hoe laat hij thuiskwam?" „Geen idee van." „Dan dank ik U voor Uw in lichtingen, juffrouw Snabel." Ze verliet de kamer. „Stapelgek word ik er van! Na half elf géén alibinaar huis gewandeld!" Bijlman ging lui achterover in z'n stoel liggen. „Wat schiet ik eigenlijk op met dit verhoor?Geen snars! Ik geloof, dat het hele stel zit te lie gen. Wat denk jij er van, jonge man?" „De jongeman krijgt kramp in z'n vingertjes van het stenogra feren en hij denkt, dathi; zweeg en bracht nadenkend een vinger naar het voorhoofd. „Noumoedigde Bijlman aan. „Wordt niet boos, beste Bijltje, maar als je zo aandringtIk denk, dat óf een zekere inspec teur Bijlman gisterenavond een glaasje bier te veel op had en een paar alledaagse dameslipjes voor een paar speciale lipjes aanzag, ofdat Sylvia Snabel liegt, alsof 't gedrukt staat! En deze laatste mogelijkheid bestaat! Met een auto kom je binnen een half uur gemakkelijk op de Kalfjes laan om daar precies om elf uur of omstreeks die tijd een sinister plan ten uitvoer te brengen. Maar toch ze moet zich haas ten en daarom neemt ze na haar optreden van half elf snel de benen en verdwijnt uit „Nieuw Lido" mét haar dansschoentjes aan. Ze mag namelijk géén tijd verliezen om deze voor haar ge wone schoenen te verwisselen! Zó kan dus het goudglanzende schilvertje bij de zwarte Buick verklaard worden." (Wordt vervolgd.) consument en niet ten koste van werkloosheid. Door voorbeelden uit andere landen aan te halen wees hij er op, dat het eerst en vooral nodig is dat wij een chris telijke economie krijgen, die pro duceert om de mens. Nadat hij gewezen had op het belang van de organisatie en hierbij aanha lend de pauselijke encyclieken en het mandement der bisschoppen besloot hij zijn gloedvol betoog. Naar aanleiding van vragen uit de vergadering kwam hij tot de problemen die regionaal aan de orde zijn. De grootste zorg van de vakbonden gaat uit naar de vol continu-arbeiders. In dit verband is er nog steeds geen oplossing betreffende de 42-urige werk week. Ook het in het leven roe pen van een pensioenfonds voor de arbeiders is even dringend als noodzakelijk. De vakbonden wa ren geheel ontstemd over de gang van zaken die zich in verband met de uitbetaling van de 2 va- cantietoeslag hadden voorgedaan op de Stijfselfabriek. Bij monde van de secretaris werden de voorzitter en de pen ningmeester ter gelegenheid van hun jubileum namens de leden gehuldigd. Als stoffelijke blijk van waardering mochten beide jubilarissen een prachtig cadeau in ontvangst nemen. Ook mevr. Compiet mocht in de feestvreugde delen. Aan haar werd een sierschaal aangeboden. Namens het hoofdbestuur com plimenteerde de heer Vink. Het hoofdbestuur gaat trots op deze idealisten en was dankbaar voor het vele werk. Vriend Van Hecke, die 25 jaar een bestuursfunctie vervult en reeds vele jaren de fi nanciën van de afdeling beheert, werd een vulpen-set aangeboden, De landelijke voorzitter kende de heer Compiet van zeer nabij. De liefde voor zijn eigen mensen en de oprechtheid hadden hem tot een geziene persoonlijkheid in de beweging gemaakt en hebben hem geplaatst in een van de grootste functies in de beweging, n.l. als lid van de bestuursraad. Mede namens zijn collega bracht de heer Compiet dank voor deze huldiging. Hij besloot met de toezegging dat zij, evenals voorheen, op de bres zouden blij ven om de belangen van de mede arbeiders te behartigen en de or ganisatie tot grotere bloei te brengen. Onder het genot van een roker tje en enkele verversingen, geof freerd door de K.A.V. was het 'n geslaagde feestbijeenkomst. Vergadering Chr. Volkson derwijs. De Zaterdag gehouden algeme ne vergadering van de vereniging voor Ghr. Volksonderwijs, werd door de voorzitter, de heer Jac. van Hoeve, met gebed geopend waarna Schriftlezing volgde uit Jozua 1 1—9 en een gedeelte uit het Bijbels Dagboek. In zijn openingswoord zeide de voorzitter dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. De grote zorg is echter het ver voer der schoolgaande kinderen, daar de heer K. de Jonge hier mede is geëindigd. Het bestuur 'bracht de heer De Jonge, die dit vervoer vele ja ren heeft verricht, zijn- harteï| ke dank. Met de heer A. de Keijzer, is hierop contact gezocht, die beden, Maandag, deze schoolbus- dienst zal onderhouden. Om deze dienst te kunnen ven onderhouden, is financiële steun' van de ouders der school gaande kinderen nodig en het 'bestuur is dankbaar dat velen reeds steun hebben toegezegd. Na vaststelling van de notulen van de secretaris, de heer J. W Kusee, en het rapport der com missie belast met het nazien dei- rekeningen van de lagere en k!®u tersohool, bracht de penning meester, de heer C. H. Heijboer, zijn financieel verslag uit, waar. uit bleek, dat de exploitatie dezer scholen sloot met een batig sal do van 89,14 en de rekenirfe der vereniging met een batig alot van 111,41. De begroting voor 1955 be draagt in ontvangsten en uit gaven 3321,68. Hierna volgde het jaarverslag der Chr. bewaarschool. Bij de periodieke verkiezing van 4 bestuursleden werd de heer Wieland, die de gemeente verlaat, dank gebracht voor hetgeen door hem als bestuurslid in het belang der vereniging is verricht. De heer M. J. Galle deelde me de niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking te willen ko men. De voorzitter betuigde ook hem dank voor zijn arbeid in het be lang der vereniging. De aftredende heren A. Kaijser Scheele en J. M. de Zeeuw wer den bij acclamatie herkozen en werd in de beide vacaturen voor zien door de benoeming van de heren I. Nouse en Joh. Lensen. Ds. Jansma werd bij acclamatie herbenoemd tót lid der commis sie van de bewaarschool. Het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, gaf een overzicht van hetgeen in het afgelopen jaar is voorgevallen, waarbij hij o.m. in herinnering bracht het gehou den verkeersexamen, de kinder spelen tijdens het Oranjefeest, de te Axel gehouden sportdag en het geslaagde schooluitstapje naar Breda en omgeving. Nadat bij de rondvraag de voor zitter de gestelde vragen had be antwoord, dankte hij de aanweri- gen voor hun belangstelling, waarna de heer P. de Leeuw het dankgebed uitsprak. Voorhanden bij: Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2