Verklaring van Katholieke het bestuur Volkspartij der RECHTSZAKEN Binnenlands nieuws De blauwe auto Moeilijkheden in Italiaanse liberale partij bedreigt regering Hr. Ms. «Vos» vertrekt Nederland spoedig naar Vierkleurenpotloden TfTEEDE BLAD Zaterdag 26 Februari 1955 10e Jaargang No. 3392 Posthume onderscheiding voor Roemeense chauffeur Opstellenwedstrijd van de Verenigde Naties Negenjarig kind docr tram overreden In gezelschap van iwee, eveneens ex-Amerikaanse, mijnenvegers Nationalislische Chinezen ontruimen Nantsji Berichten over Britse proeven met waterstofbom Het .bestuur van de Katholie ke Volkspartij heeft de volgende verklaring uitgegeven: Met de woorden „onze plaats, de iplaats van de Katholieke werkgemeenschap, is en blijft in de Partij van de, Arbeid" heeft de heer Willems op het jongste ■congres zijner partij het stand punt van de grote, meerderheid der Katholieke werkgemeen schap bekend gemaakt, daarme de partijpolitieke eenheid ver worpen en de grondslag aan het „eenheidsgesprek" thans ontnomen. Het spreekt vanzelf, dat het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij de genomen beslis sing ten zeerste betreiurt. Het oordeelt niet over het geweten van enig lid der Katholieke werkgemeenschap. Het partij bestuur heeft echter eigen zwa re verantwoordelijkheden en ■het is op grond daarvan, dat het reeds thans zijn standpunt heeft 'bepaald t.a.v. het een heidsgesprek in verband met bepaalde gedeelten in de ver klaring van de heer Willems. Het partijbestuur heeft er kennis van genomen, dat de be slissing rvan de Katholieke werkgemeenschap in foelangrij Ike mate'is ingegeven door be zorgdheid voor geestelijke be langen en voor de taak van de kerk in de maatschappij. Het acht zich echter verplicht erop te wijzen, dat bedoelde bezorgd heid weliswaar ons allen moet bezielen, doch dat de eerstge- poepenen tot die geestelijke be zorgdheid niet de leken zijn maai' de bisschoppen. Welnu, jiuist uit de ernstige bezorgd heid wan de bisschoppen zijn de bekende verklaringen en de op roep tot eenheid ook in het staatkundige voortgesproten. En lals dan ook in de verkla ring wan de Katholieke werkge meenschap te lezen staat: „Wij menen, dat in de gegeven situa tie /van ons land de doorbraak de voorkeur verdient" en elders: „Maar juist omdat we |van dat alles (de geestelijke nood in deze tijd en de taak van de christen daarbijzo diep zijn doordrongen, daarom kozen we vctor de doorbraak" en nog weer cp een andere,plaats: „Wij heb ben gekozen voor de doorbraak, omdat we menen, dat zij de po sitie van de kerk in ons land ten zegen strekt", dan is dit alles in flagrante strijd met de opvatting van het mandement, dat in het meedoen aan de doorbraak niet „de weg" ziet ,jcm de maatschappij in christe- Radio-Boekarest meldt dat het presidium van de Roemeense na tionale vergadering posthume de orde van de ster der Roemeense volksrepubliek derde klasse heeft toegekend aan Aurel Setu, de chauffeur die werd gedood bij de aanval van anti-communisten op de Roemeense legatie te Bern. Ook dit jaar organiseren de Ver. Naties een opstellenwedstrijd voor personen tussen 20 en 35 jaar. Gevraagd wordt een be schrijving en beoordeling over hetgeen particuliere organisaties gedurende de laatste tien jaar in Nederland hebben gedaan om meer begrip te wekken voor de Ver. Naties. De deelnemers moeten lid zijn van een organisatie, die actief samenwerkt met de vereniging voor internationale rechtsorde (V.I.R.O.) of is aangesloten bij een internationale particuliere orga nisatie, die samenwerkt met de Ver. Naties. De prijzen bestaan uit een ver blijf van enige weken op 't hoofd kwartier of een regionaal bureau der V. N. De opstellen, die niet meer dan 2500 woorden mogen bedragen, moeten vóór 1 Mei 1955 in bet bezit zijn van de Nederlandse in lichtingendienst voor de Ver. Na ties, Alexanderstraat 2 te Den Haag. Cp de Koningin Wilhelmina- laan, hoek Broekslootkade, te Voorburg is Donderdagavond de negenjarige Freddy Pasman, wonende aan de Laan van Nienw-iOosteinde, onder een tram geraakt en om het leven gekomen. De jongen, die juist uit de van Den Haag kamende Blauwe tram was gestapt, heeft vermoe delijk niet goed uibgekeken, toen hij het andere tramspoor wilde oversteken met het gevolg dat hij door een naar IDen Haag lijdende tram werd gegrepen. lij'ke geest cp te bouwen en de door Paus Pius XI zo noodzake lijk geachte hervorming der ze den door te woeren". Nog op een ander uiterst ge wichtig punt meent het partij bestuur der Katholieke Volks partij de aandacht te moeten vestigen. De heer Willems ver klaart, dat, als consequentie (van de genomen beslissing „dit niet anders kan betekenen dan dat (wij daarmede, ook de taken en verantwoordelijkheden aan vaarden, die het lidmaatschap van een politieke partij mee brengt". Dit is inderdaad een onvermijdelijk gevolg en dus omkatten die taken en verant woordelijkheden even onvermij delijk de propaganda voor het eenmaal gekozen ideaal. Zo blijft de -Katholieke werkge meenschap trachten ook ande ren op een weg te voeren, waar van bisschoppen verklaren, dat het niet de weg is om tot een maatschappijboulw in christelij ke geest te geraken en waarom trent zij dan ook de mening uit spreken, dat het onverantwoor delijk is die weg te gaan. Het partijbestuur is derhalve een stemmig van oordeel, dat het tegen hqldsgesprek, voor zover de> verklaring werkgemeen- Nederliand. Nu der Katholieke schap 'uitdrukkelijk de be staanamogelijkheid van partij politieke eenheid onder de katholieken van Nederland voor de huidige omstandigheden ontkent, is daarmee de basis aan het eenheidsgesprek voor zover het de Katholieke werkgemeenschap betreft ont vallen. Het partijtoestuur heeft aan de K.V.P.-delegatie verzocht de ze opvatting aan de gespreks partners van de Katholieke werkgemeenschap mede te delen. DIEREN IN NOOD. De gezamenlijke organisaties op 't gebied van dieren en vogel bescherming hebben zich gewend tot de burgemeesters, die gun stig hebben gereageerd op de eerste circulaire van genoemde organisaties, om bij koude en vorst in het wild levende vogels, te willen helpen. In een tweede circulaire heb ben de organisaties de desbetref fende burgemeesters thans ver zocht, om, nu zoveel binnenwa teren dicht zijn gevroren, een be- 28 Februari toelegde een- g;n maken met het doen voe- ,je deren der VOgeis> (jie jn deze da Katholieke werkgemeenschap gen 0p menselijke hulp zijn aan betreft, thans zijn grondslag gewezen. heeft verloren. Het partijtoe- in deze tweede circulaire wor stuur herinnert er aan, dat in den allerlei raadgevingen gege- de uitnodiging tot hervatting Ven over de verschillende soorten van het eenheidsgesprek van de voedsel, die voor de diverse soor- K.V.P.-delegatie op 7 Januari ten vogels geschikt zijn. 1955 er duidelijk (blijk van ge- De organisatie van deze actie geven is, dat het te herwatten berust bij de heer K. Visser, eenheidsgesprek gerichtï diende hoofdinspecteur van de Neder- te zijn ap het toereiken van de landse vereniging tot bescher- door het mandement zo duide- ming van dieren, Prinses Marie- lijk gestelde partijpoliteke een- straat 40, Den Haag, die alle ge heid der Katholieken van wenste inlichtingen verstrekt. ENGELAND EN AMERIKA De Amerikaanse en de Britse standpunten ten aanzien van de kwestie-Formosa zijn niet gewij zigd na de bijeenkomst, welke minister Dulles en zijn Britse ambtgenoot Donderdagavond hebben gehad, zo meldt Reuter uit Bangkok. De ministers hebben hun denk beelden uitgewisseld over de strijd tussen nationalistisch en communistisch China. De minis ters waren vergezeld van de op perbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, admiraal Felix Stump, en de chef van de imperial staf, Sir John Harding. ll!!!lll!!!!l!ililll!llllllllllllllllllllllllllllll!lllllll(lllllll!llll!IIIIHIIIIIIII!!!llllllllllllllllllllll!ll N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE Hr. Ms. „Vos", een ex-Ameri kaans fregat, dat Nederland on langs overeenkomstig het pro gramma voor wederzijdse mili taire bijstand (M.D.A.P.) van de Verenigde Staten heeft ontvan gen, zal binnenkort de reis naar haar nieuwe thuishaven Den Hel der aanvaarden. Naar men ver wacht zal het schip, dat in Ame rikaanse dienst werd aangeduid met het nummer PCE („Patrol Craft Escort") 1606, omstreeks 17 Maart in Nederland arriveren. Hr. Ms. „Vos", die deel uitmaakt van de zogenaamde roofdierserie, In de. Italiaanse liberale par tij toestaat een belangrijk me ningsverschil ower een voorge stelde pachtwet, dat mogelijk tot .een regeringscrisis zal leg den. Dq drie liberale leden wan het kabinet Martino (Buitenland se Zaken), Villalbruna (Indu strie) en De Caro (minister zon der portefeuille) staan in hun opvattingen 'betreffende de genoemde wet, die de reeds lang toestaande grieven tussen landeigenaars en pachters be oogt uit de weg te ruimen, lijn recht tegenover het secretariaat van hun partij. Het geschil is thans voorgelegd aan de natio nale partijraad. Indien deze raad het partijsecretariaat in het gelijk stelt, zullen de drie ministers, volgens gewoonlijk (betrouwbare kringen, waar schijnlijk aftreden, hetgeen het aftreden wan het gehele kabinet tengevolge zou hebben. 'De litoe- De nationalistische Chinezen zijn thans bezig met het ont ruimen van het eiland Nantsji, de meest noordelijke voorpost van Formosa. Een officiële woordvoerder verklaarde dat met de ontrui ming Man het eiland door na tionalistische troepen drie da gen geleden is begonnen. De verwachting was datdeevacuatie Vrijdag zou worden voltooid. Hij zei dat zich ap het eiland, dat slechts 25 mijl uit de kust van het Chinese vasteland ligt, on geveer 3000 man troepen bevon den. Nantsji ligt ongeveer 120 mijl ten N. van Formosa. Volgens A.F.P. is tot de ont ruiming van het eiland besloten vanwege de ongunstige strate gische ligging, waardoor het rechtstreeks door de communis ten wordt bedreigd. Aan de ont ruimingsactie nemen geen Ame rikaanse schepen en vliegtuigen deel. De burgerbevolking van het eiland was reeds eerder naar Formosa en andere natio nalistische eilanden overge bracht. Nader wordt vermeld dat de ontruiming van Nantsji Vrijdag was voltooid. De laatste troepen van het garnizoen verlieten het eiland kort na 12.00 uur plaat selijke tijd. Volgens een bekendmaking van het nationalistische minis terie van 'Defensie is het eiland ontruimd „ter heikorting van de verdedigingslijn en om de verde diging van Formosa, de Pesca dores Quemoy en Matsoe te consolideren". ralen beschikken over 14 zetels van de 590 zetels in de Kamer van Afgevaardigden. Aangezien het coalitie-kabinet van Sceltoa echter slechts een meerderheid van 16 zetels heeft, is de steun der liberalen onontbeerlijk voor hem. Naar Reuter uit Canberra heeft gemeld, is daar in officiële krintgen verklaard, dat Engeland en Australië „waarschijnlijk spoedig" bekend zullen maken, dat Engeland van plan is een waterstofbom in het Zuid-pool gebied tot ontploffing te bren gen. Van de zijde van het Britse miniserie van 'bevoorrading is te Londen eohter verklaard, dat het ministerie „'niet op de hoogte is" van een spoedige (bekendma king in deze van Australië en Engeland. Een woordvoerder van het ministerie zeide, dat er geen mededeling hieromtrent te Lon den wordt verwacht. VOETBALSCHEIDSRECHTER MCEST VLUCHTEN VOOR PUBLIEK. Voetballers hebben Vrijdag morgen hun getuigenis voor het gerechtshof te 's-Gravenhage af gelegd over een onplezierig voor val bij een voetbalwedstrijd tus sen „Wassenaar" en „De Postdui ven" uit Loosduinen. Het ging in die wedstrijd om de eerste plaats in de derde klassecompetitie. Het werd een gedenkwaardige Zon dag, die 25ste April van het vo rig jaar. De twee sterkste spelers van de „Postduiven" Gerard en Wim Z., twee broers moesten goed bewaakt worden. Wel, voor de rust kwam Gerard ten val de match was fors en verliet het veld, en na de rust zeeg Wim terneer. Hersenschudding, zoals later bleek. Kees Z., de derde broer, die langs de lijn stond ren de het veld op om te kijken wat zijn broer mankeerde. En met hem bestormde velen uit het pu bliek het strijdperk. De scheids rechter moest het ontgelden. Er klonken woeste kreten zoals „ik rijg je aan het mes, ik bijt je strot open", en er vielen klappen en er werd geschopt. De scheids rechter moest vluchten. Kees Z. werd wegens poging van het misdrijf bedreiging met geweld en mishandeling door de politie-rechter tot een week ge vangenisstraf veroordeeld. Nu, in beroep voor het hof, houdt hij 75 boete, subs. 15 dagen, een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week met 3 jaar proef tijd tegen zich eisen. Er waren vier getuige a char ge en vier a decharge. De mees ten hunner hadden niet gezien dat Kees Z. had geslagen. De verdediger, mr. A. v. d. Wilde, die juridisch adviseur van de K.N.V.B. is, achtte het niet be wezen dat Kees de scheidsrechter had geslagen. „En de bedreigin gen", zo zeide pleiter, „ik heb ze wel eens erger gehoord. Het was een belangrijke wedstrijd. Het ging om de eerste plaats. Dan zijn de zenuwen hoog gespannen". Pleiter vroeg vrijspraak. Arrest 11 Maart a.s. DE MOORD TE WARFFUM. Het hof te Leeuwarden heeft Donderdagmorgen de zaak tegen de 53-jarige vrouw Jantje van Bergen uit Warffum (Gr.), die door de rechtbank te Groningen tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld ter zake van moord d'oor middel van vergif, weder om in handen gesteld van de rechter-commissaris voor het doen uitbrengen van een nader psychiatrisch rapport. Zoals bekend is, wordt de vrouw ervan verdacht een zeven tal jaren geleden haar man (Pie- ter van der Veen) te hebben ver moord1. Verleden jaar werden in het dorp de geruchten, dat de man geen natuurlijke dood zou zijn gestorven, zó sterk, dat de Justitie het lijk liet opgraven. Bij het gerechtelijk onderzoek wer den daarin sporen van arseni cum gevonden. DE NIEUWE STAATSMIJN „BEATRIX". Naar de voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen mededeelt, zal in April of Mei van dit jaar worden begonnen met de boor- werkzaam'heden aan de nieuwe Sstaatmijn „Beatrix", die nabij Vlodrop zal worden aangelegd. zal de tocht naar Nederland ma ken in gezelschap van Hr. Ms. „Onbevreesd" en Hr. Ms. „Onver moeid" (resp. ex-AM-481 en ex- AM-483), twee oceaanmijnenve- gers, die de Kon. Ned. Marine eveneens op grond van de bepa lingen van het MDAP van Ame rika heeft verkregen. Hr. Ms. „Vos", de zesde van een serie van zeven, is op 2 December van het vorige jaar te Boston in de Amerikaanse staat Massachu setts overgenomen en in dienst gesteld. De regering van de Ver enigde Staten werd daarbij ver tegenwoordigd door schout bij nacht John A. Snackenberg, com mandant van het eerste district van de Amerikaanse marine, die van Nederland door kapitein-lui tenant ter zee L. E. H. Reeser, die in deze optrad namens de Neder landse marine-attaché te Wa shington. J. A. baron de Vos van Steenwijk, de Nederlandse con sul-generaal te New-York, was bij de plechtigheid aanwezig. Het type fregat, waartoe Hr. Ms. „Vos" behoort, is ontworpen en uitgerust voor het begeleiden van konvooien. De schepen heb ben een standaard waterverplaat sing van 640 ton, een grootste lengte van 56,2, een grootste breedte van 10,0 en een gemiddel de diepgang van 2,76 meter. Zij worden voortgestuwd door mid del van twee schroeven, die wor den aangedreven door twee die selmotoren met een totaal ver mogen van 2400 apk. De maxi mumsnelheid bedraagt 15 zeemij len per uur. De bemanning telt A. H. Riemens uit Zaamslag, Plein West A 3, korporaal schrijver aan boord van Hr Ms fregat „Vos". 63 koppen. Behalve met onder zeebootbestrijdingsmiddelen zijn zij bewapend met een kanon van 7.6 cm, 6 mitrailleurs van 40 mm en acht mitrailleurs van 20 mm. Commandant van Hr. Ms. „Vos" is luitenant ter zee der le klasse F. de Blocq van Kuffeler uit Den Helder. Van de fregatten in roofdier serie zijn Hr. Ms. „Wolf", Hr. Ms. „Fret", Hr .Ms. „Jaguar", Hr. Ms. .Panter" en Hr. Ms. „Hermelijn" reeds eerder in. Nederland aange komen. Het zevende schip de „Lynx" is momenteel overeen komstig het „Off-Shore Procure- ment"-programma in Italië in aanbouw. 64) Hoe vindt u dat bijvoorbeeld als refreintje," en tot grote ver bazing van beide inspecteurs be gon hij te zingen: Oh inspecteur, al dat gezeur, Gaat mij hartelijk vervelen. En wie die moord nu heeft [gepleegd Of de brandkast heeft geleegd, Kan mij geen sikkepit schelen. Wie kreeg een kogel door zijn [hoofd, Wie heeft dat meisje [meegeroofd. Oh inspecteur al je gezeur [stelt mij teleur! „Nou?" besloot hij met een triomfantelijke blik. Bijlman kuchte eens achter zijn hand. ,,Mag ik u even op merkzaam maken, mijnheer Bruggeman, dat u hier niet op de planken staat om het |:u- Ibliek te vermaken. Deze zaak is te ernstig om er een lolletje van te maken en ik moet u daarom verzoeken uw.eh sinister lied- door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) je daar te zingen, waar men uw humoristische gaven meer ap prijs stelt," merkte hij streng ap. Bruggeman maakte een kleine réverence en glimlachend ant woordde hij„Zo u wilt, inspec teur welnuu vraagt en wij draaien." „U treedt 's avonds op in „Nieuw Lido", als ik mij niet vergis?" „U vergist zich niet, inspec teur. „Van hoe laat tot hoe laat bent Ti daar eergisterenavond geweest?" „Om half negen trad ik voor de eerste maal op en om 12 uur voor de laatste maal, ergo was ik daar tot twaalf uur." ,Js uw aanwezigheid daar steeds gewenst? Ik bedoel hier mede, of u tussen -uiw eerste, tweede en derde optreden of hoelvaak dat ook is kunt gaan en staan waar uwilt." „Buiten mijn eigen repertoir ben i!k daar tevens conferancier GEÏMPORTEERDE TRACTOR VOOR DE KANKER BESTRIJDING. Een importeursfirma te Roer mond heeft Donderdag haar 2000ste tractor uit Duitsland ge- importeerd en deze ter beschik king gesteld van het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker, bestrijding. Het is de bedoeling, dat het fonds de tractor (die een waarde heeft van 7000) op een nog nader uit te werken wijze zal verloten onder de Nederlandse landbouwers. Het Koningin Wil helminafonds heeft dit geschenk gaarne aanvaard. INBREKERS HADDEN PECH. Dezer dagen werd in een expe ditiebedrijf aan de Leeghwater- kade te 's-Gravenhage ingebro ken. De daders rukten de brand kast uit een nis en trachtten deze te openen, hetgeen mislukte, ook al omdat bij deze manoeuvre het slot onzet was. Zij namen toen maar 5 aan geld weg. De onge node gasten hadden helemaal niet gezien, dat boven de brand kast een gat was geboord. Dit gat had men indertijd aange bracht, toen de brandkast niet open was te krijgen. In de brand kast bevond zich een bedrag van ƒ500. TEGEN DE LAMP GELOPEN. Donderdag kwam een houtbe werker uit Leiden, de 24-jarige J. A. S„ 'n tweedehandswinkel te Den Haag binnen om een elec- trisch scheerapparaat ten ver koop aan te bieden. dus moet ik steeds zo veel mo gelijk in het caibaret aanwezig zijn". „Zoveel mogelijk,dat is reklbaar. Waar bevond u zich bijvoorbeeld tussen half elf en half twaalf die avond?" „Tjiaik kan wel goed ont houden, maar niet lang, be grijpt u?" Hij glimlachte weder om. ,,'s Kijken.inderdaad, om streeks die tijd toijft de band ■bijna achter elkaar dansmuziek spelen. Soms behoef ik daarna niet meer op te treden, maar nu ik goed nadenk was dit eergiste ren wèl het geval. Ach, ik ben tot half twaalf een straatje om gegaan, hè?.. As je zo'n hele avtond in rook en smook je kost je moat verdienen, krijg je wel eens trek in een hapje frisse lucht, zo voor niks nul nie mendal gratis voor niets." Hij lachte om zijn eigen grapje, doch hij! kon de lachers dit keer niet op zijn hand kijgen, want zowel DrcJst als Bijlman vertrokken geen spier van het gelaat. „Dus u heeft omstreeks half elf het cabaret verlaten. En ■waar heeft u dat uur doorge bracht?" „Hier en daar en overal. Zo een beetje getippeld. Alleen met m'n eigen eentje. Ziet u heren, als je alleen met jezelf bent, toen je toch niet zo helemaal alleen. Maar heus, waar ik ge weest 'ben kan ik u niet zeggen, Toevallig bevonden zich twee rechercheurs in deze winkel voor controle. Toen zij hoorden dat S. voor dit apparaat, dat 100 waard was, slechts een tientje vroeg, was hun belangstelling ge wekt. Zij voelden S. aan de tand, waarbij bleek dat het hier om een scheerapparaat ging dat deze in Leiden in huurkoop had gekocht. Proces-verbaal werd wegens heling opgemaakt. SCHUUR MET PLUIMVEE VERBRAND TE DEN HAAG. Aan de Houtweg te 's-Gravenha ge, een zijweg van de Leyweg, is Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur 'n schuur met pluimvee in brand geraakt. Hoewel de brandweer zeer spoedig ter plaatse was, kon niet worden verhinderd dat de ge hele schuur een prooi van de vlammen werd. In deze schuur bevonden zich ruim 80 kippen en 250 kuikens van drie a vier we ken oud. Met uitzondering van 2, vonden de dieren de dood in de vlammen. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in het onklaar raken van een vergasser die in deze schuur stond. GROTE UITSLAANDE BRAND IN AMSTERDAM. Een grote uitslaande brand heeft Vrijdagmorgen een oud pand aan de Prinsengracht 242 244 in het hart van Amsterdam geheel in as gelegd. Dank zij het oak al zou ik nóg zo graag wil len." „Hoe laat was u die avond in uw pension terug?" „Tegen half één, inspecteur. Geweldig dqftig met een échte taxi, die ik even na midder nacht cp het Leidseplein aan z'n staart trok." „Heeft iemand u thuis zien komen?" feit, dat met groot materiaal werd uitgerukt slaagde de brand weer er in de aan weerszijden gelegen huizen voor het vuur te sparen. In het pand waren gevestigd de showroom en de werkplaats van een meubelmaker J. Densla gen. Twee gezinnen en de be jaarde dame, die op de bovenver diepingen woonden, zijn dakloos geworden. Straalkacheltje vermoede lijk de oorzaak. De 56-jarige mevr. J. E. Oost veen, die zich alleen in het pand bevond, heeft zich te nauwernood kunnen redden. Toen omstreeks kwart voor tien bij haar gebeld werd en zij uit het raam keek, zag zij reeds een grote vuurgloed, waarvan de vlammen zich snel naar de bovenverdiepingen een weg baanden. De vrouw kon slechts haar jas pakken en vluchtte op haar pantoffels met haar hond het huis uit. Vrij snel was de brandweer ter plaatse en met elf stralen aan de voorzijde van de woning aan de Prinsengracht en met twee stra len aan de achterzijde op de Lau riergracht ging men de vlammen te lijf. Het vuur sloeg toen reeds uit het dak naar buiten en zware rookwolken ontwikkelden zich uit het raam van het historische geveltje. Behalve de op de bovenverdie ping wonende 71-jarige weduwe mevr. Tot, zijn de beide gezinnen bestaande uit man en vrouw, als- Vijf personen dakloos mede de eigenaar van de meubel- geworden. inrichting verzekerd tegen brand schade. Na een half uur was de brand weer onder leiding van de com mandant J. B. Schuitemaker, de brand reeds meester, en de drij vende motorspuit „Jan van der Heyden", die zich een weg moest banen door de bevroren grachten, behoefde niet in actie te komen. Het achterhuis bleef voor een groot deel gespaard. De eigenaar van de wooninrichting, de heer J. Denslagen was tot omstreeks half tien in de werkplaats ge weest en had daarna zijn zaak verlaten, terwijl hij een electriscb straalkacheltje heeft laten bran den in liet kantoortje, waar men vermoedt dat ook de brand is be gonnen. Honderden toeschouwers heb- Nee.dat wil zeggejv.Ix ben het schouwspel op de fraaie ging nog even dit vertrek bin- Prinsengracht, ondanks de koude, nen omdat ik licht zag branden. gade geslagen, en gezien hoe de Sylvia iSnalbeloht die kent u verkoolde resten van meubelen nog niet, hè., een sdhat van uit showroom naar buiten wer- een vrauiwtje, heren, moet u den gesleept. De mannen van de eens in „Nieuw Lido" zien dan- gemeentereiniging strooiden sen.enfin, Sylvia zat daar en kwistig met pekel en zout om de ik kon aan d'r ogen zien, dat ze gladheid van het wegdek tegen gehuild had. Zeker weer ruzie te gaan. gehad met d'r broer, 'n Akelig chagarijnig stukkie mens. Ik Drie dieren in vlammen probeerde een praatje met haar omgekomen, te maiken maar lau/w ikans hoor. En ik naar boven toe en 't was de nablussingswerkzaam- maffen geblazen." ^eden heeft de brandweer uit de Ik dank n voor uw inllch verkoolde resten van het mte- tin-.Pn mijnheer U kimt eaan" rieur op de derde verdiePing- JI?Ïhï» waar de 7l-jarige mevr. de wed. „Geen dank heren, en zijn woonde, de stoffelijke res- nieuwste „schlager flmtend ten gevoncien van <je grote her- verliet hq de conyersatiekamer. dershond Herta, van een poes, t lOude liedje, geen alJbi aisrnede van een kanarie. Geen tussen half elf en half twaalf, van deze dieren heeft de snel om mopperde Bijlman. zich heen grijpende vlammen „En in dit uur is veel ge- kunnen ontvluchten, omdat zij in bqurd," zei Drost. één der gesloten kamers zaten. De cadavers zijn overgebracht naar het asyl voor dieren. Het (Wordt vervolgd.) onderzoek naar de oorzaak van de brand is nog in volle gang.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5