Uit de Provincie met me!l V la V 4 GEMEENTERADEN Kring Axel der Z.L.M. vergaderde KERKDIENSTEN Voor de Zondag LEZERS die schrijven AXEL. HTST ZEEUWS-VLAANDEREN, ZATERDAG 26 FEBRUARI. TERNEUZEN. AGENDA BIERVLIET. OOSTBURG. M// ÏsHj ©f IJJ Cf f!S I DRIEKWART KAN YERSEKE. Secretaris van het Landbouwschap vraagt. krachtige landbouwpolitiek naast verbetering kwaliteitsproducten GROEDE. IJZENDIJKE. En voorts wordt vereist, dat elk trouw bevonden worde. 1 Cor. 4 2. Niets meer, maar ook niets Minder wordt van ons geëist. De stouw staat vooraan als levens voorwaarde, in hemel en op aar de. De Heiland zeil heelt het ons gezegd. Daarnaar zal Hij een maal ten jongsten dage ons oor- ieien. Dat zal Zijn vredegroet yjn ol wel Zijn afwijzing, of wij jebrouw geweest zijn in net rent- •neesterschap over de gaven, die Hij ons toegediend heeft. „Wel u, gij getrouwe dienst- taaecht", of wel „gij boze en luie dienstknecht", zó zal het dan klin ken uit Zijn mond. „Wie niet ge trouw is in het minste, die kan sok in het grote niet getrouw syn," zo leert ons de Heiland. Wij doen wel, dat wij daarop acht seven ook heden, waar Zijn zege lende hand ons de nieuwe levens Sag beschikt en ons een dagtaak te verrichten geeft, geëvenredigd mo onze krachten. Hij vraagt van ieder onzer naar wat Hij ons gaf, an naar de gelegenheden, die Hij ane brengt op onze weg. Wij hebben een God, die trouwe houdt in eeuwigheid: is het won- ier, dat Hij trouw van ons «raagt? Wij hebben een Heiland, die ons alle dingen doet vermo- yn door Zijn kracht. Kan het sin anders, dan dat Hij ook van sn6 vraagt, dat wij in Zijn voet- stappen volgen? Overdenken wij seden, wat de Here ons toever trouwde, wat Hij ons gaf om mee le woekeren'. O Heil'ge Geest, schenkt mij de [kracht, Die 't hart herleven doet, Var drijf de zonde door Uw macht, En reinig mijn gemoed, v Utt: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) ®t06T ZEEUWS-VLA ANDEREN. KONDAG 27 FEBRUAKL NED. HERV. KERK. &kb1: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2J50 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- 'teek» Blalst: 10.30 uur Ds. J. Homan Sfcilippine2.30 uur Ds. A. C. Hon- Sws^van Gent: 10 uur Ds. A. C. Bonders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Temeuzen: 10 uur Ds. P. A. van fler Vlugt: 3 uur Ds. J. Schol ten. 10 uur: „Bethel" (dienst voor Jongeren van 12 t/m 15 jaar) fle heer A. Ruben. Driewegen7 uur Ds. J. Scholten. öuunslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. lansma. (Bed. H. Doop.) RIJKSBELASTINGDIENST. Mutaties. Bij besluit van de staatssecre taris van Financiën zijn met in gang van 16 Maart a.s. verplaatst de navolgende hoofdassistenten- titulair van 's rijksbelastingen: M. W. Goudzwaard van Ter- neuzen naar Inspectie belastin gen Brielle met standplaats Dirksland, S. van Leeuwen van Terneuzen naar Winterswijk en F. M. Wiersma van Breskens naar Arnhem. hun nieuwe standplaats tevens Beide laatstgenoemden zijn in belast met de functie van dienst- geleider. hierdoor zó ongelukkig te vallen, dat hij zijn rechter onderbeen brak. Door dokter Van Breda Vriesman, die de eerste hulp ver leende, werd het knaapje naar het Juliana-ziekenhuis overge bracht. Examen Kraamverzorgster. Gisteren slaagden voor het di ploma kraamverzorgster, welk examen uitging van de commissie inzake kraamhulp te 's-Graven- hage, de dames: J. M. Bakker en G. Schieman—De Jonge, beiden te Axel en I. W. Vorster te Sluis kil. Opening ,,De Zuivelbron." Een zaak, die zich uitsluitend op het gebied van de verkoop van zuivelproducten beweegt, was on ze stad nog niet rijk. Hierin is thans voorzien door de opening van de speciaal zaak „De Zuivel- bron" van de heer W. Bolleman, ging op SchcuwenJDuivelana jjg ter gelegenheid hiervan heden een bedrag van f 500 te schen recipieert ken. Schouwen-Duiveland telt In een 'kort tijdsbestek is het 12 muziekverenigingen, zodat perceei Weststraat 35 totaal ge- deze vriendelijke geste 6000 moderniseerd en alle noviteiten kost. Bedoeld ls het geld te zijn jn het aan de hoogste eisen schenken voor aankoop van' muziekinstrumenten. SCHOUWEN-DUIVELAND KAN MUSICEREN DANK ZIJ DE ROTARY. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Rotary- clubs, heeft de Rotary-afdeling te Zierikzee toesloten om aan elke plaatselijke muzieikvereni G. Sdhoondijke: 6.30 uur Avondgebed. ZONDAG 27 FEBRUARI. Agrdenburg: 10.30 uur Ds. L. S. St^Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Htervliet: 10 uur Eerw. heer P. de Visser, van Vlissingen "Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 6.30 uur Ds. J. v. d. Graaft, van Nieuwvliet. Obdzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten -3roede: 10 uur Ds. W. S. Even buis, van Biervliet. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eugen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de öostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. T uur Liturgische Jeugddienst, (ftetranchement: 6.30 uur Ds. J. B. van Bork. T i*r Sehoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Avondmaal.) 9t. Anna ter Muiden: H uur Ds. L. P. W. Groenveld. (Bed. H. Avondmaal.) a Waterlandkerkje: 2 uur Ds. W. S. Evenhuis, van Biervliet Dzendiike: 10 u. Ds. C. Blomaard. lEndl; 10 uur Ds. H. Kufjlman. DOOPSGEZINDE gemeente. Aardenburg: 10.15 uur Ds. S. A. Vis. gereformeerde kerk. Soek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L. Schalkwijk. Terneuzen10 uur en 3 uur Ds Otterlo. van Rotterdam. Zbamslag9 30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Ondcrh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. n Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. COÖP. VLASZWIN GEL TURBINE TE BREISCHOR. Vandaag zal de Commissaris der Koningin in Zeeland de „Coöp. Vlaszwingel Turbine Dreischor U. A." te Dreischor openen. De vlassers van Dreischor hebben een coöperatie gesticht, om met een moderne vlasziwin gel-turbine economischer t werken, dan op de oude manier waarbij iedere vlasser oip eigen gelegenheid met verouderde werktuigen het vlas bewerkte. Gemeenteraad. In de op Donderdag 3 Maart, des avonds te 7 uur te houden vergadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten in behandeling. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van eervol ontslag per 1 Januari 1955 aan J. M. Fabriek als tijdelijk leraar aan de gymnasiale afde ling van het openbaar lyceum, wegens vertrek uit de gemeente. Idem tot het verlenen van machtiging tot het exploiteren van een werkplaats voor minder- validen. Idem tot het verlenen van een toeslag op grond van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 voor de bouw van een één gezinswoning. Idem, inzake diverse transac ties in verband met de bouw van woningen in de Zuidlandpolder en Louisapolder. Idem: a. tot verkoop van een perceel grond aan de Axelse- straat; b. tot verkoop van een perceel grond in de Zuidlandpol der. Idem tot het verlenen van een bijdrage voor een in te stellen helicoptèredienst. Idem tot het beschikken op be zwaarschriften hondenbelasting. Zaterdag 26 Februari: TERNEUZEN. Luxor-Theater, 3 en 8 uur: „Peter Pan." Concertgebouw, 8 u.: „Tar- zan in de woestijn". Parochiehuis, 7.30 uur: Prijskaarting. DRIEWEGEN: 7 uur: Café Klaassen, Prijskaarting. AXEL. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Mensen zoals jij en ik". Zondag 27 Februari. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Peter Pan"; 2 uur: „Tarzan in de woestijn"; 4.30 uur: „Peter Pan". Concertgebouw: 8 u.: „Tar zan in de Woestijn". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Mensen zoals jij en ik"; 8 u.: „Gangsters zonder genade". des tijds beantwoordend winkel pand aangebracht om de grote verscheidenheid in zuivelproduc ten op de meest aanlokkelijke wij ze presentabel te stellen. Reinheid en frisheid zijn heden ten dage eerste vereisten, maar ook de comforbaliteit is voor de zakenman, maar meer nog voor de cliëtèle, gewenst. Hieraan is door de heer Bolleman alle zorg besteed en zo is onze gemeente een modern zuivelbedrijf rijk ge worden, dat alles biedt wat een dergelijke zaak te bieden heeft. De ondernemer zij veel succes met zijn nieuwe zaak toegewenst. Een serenade. Donderdagavond kreeg de nes tor der Biervlietse kon. harmonie ter gelegenheid van zijn 75-ver- jaardag een serenade van de harmonie, die klonk als een klok. De heer J. Anthoniisse is bijna 54 jaar als werkend lid aan de harmonie verbonden. Voor zijn trouw aan d;e harmonie, werd hem bij monde van de voorzitter, de beer H. A. M. van den Vijver, hartelijk dank gebracht.. De muzikanten, die al blazend een hevige sneeuwbui moesten trotseren, werden onthaald in 't „Oude Raedthuys." Vergadering pluimveehou ders. In hotel Mabesoone alhier ver gaderde de afd. V.P.Z. afd. West Zeeuws-Vlaanderen. De heer Iz. van Cruijningen uit Zuidzande opende de druk bezochte bijeen komst met een welkomstwoord. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat ondanks het slechte weer, er zovelen aanwezig wa ren. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging een behoorlijke ac. tiviteit ontplooid. Na aftrek der uitgaven ad. 211,97, is het be zit der vereniging 1221,03. Be sloten werd de contributie te ver hogen van 2 tot 3. Het leden tal blijft constant op 118. Naar de algemene vergadering te Goes werden afgevaard de heer E. H de Milliano en mevr. Gosseije uit Oostburg. De heer H. Joziasse van de vei ling te Middelburg, deelde mede, dat de ophaaldienst voor eieren vaak te kampen heeft met ver- Hip Pafnr» a#" ,-ti-i 1 NEEM PER MAN voermoeilijkheden. Totaal wer den 3.353.211 stuks eieren gele verd of 20.576 kg. Per 100 stuks werd 1,16 minder uitbetaald dan vorig jaar. De rijkapluimveeconsulent, de heer B. H. van der Zande, be sprak vervolgens enkele ver schijnselen van pluimveeziekten. Over 't interessante onderwerp dat de pluimveehouders na aan het hart lag, werden vele vragen gesteld. Tot slot vertoonde de voorlich tingsdienst een film over pluim, veehouderij. Komen er diepvries-installa ties te Breskens, Biervliet en Aardenburg? Tenslotte werd een huishoud- visserij-belangen te behartigen, aardappelschilmachine gedemon-1 Hij zeide dat de reacties die hei* De leden van de vereniging Ceres" hoorden met belangstel ling van de grootse plannen van het bestuur, om nu de diepvries installatie te Oostburg in een be hoefte voorziet, ook in de boven genoemde dorpen tot een derge lijke installatie te komen. Er blijkt veel belangstelling te zijn op het platteland voor deze installaties^ die op een voordelige wijze de overvloed van voorjaars groenten etc. bewaard voor late re tijden. Dat bovendien de voe dingswaarde op peil blijft, is een groot voordeel. Ook voor de slacht in de winter is het een ideale oplossing, daar men dan steeds vers vlees heeft, zulks deelde de voorzitster der vereni ging, mevr. M. J. van Cruijnin- gen-Erasmus in haar openings woord tmede. In Mei zal een ontvangst geor- ganiseerd worden voor de ont vangst van vrouwen uit Schou wen en Duiveland. Op 17 Mei zal een 'bezoek gebracht worden aan de Gero-fabrieken te Zeist. streerd, en konden belangstellen^ den een blik in enkele huishoud- koelkasten werpen. Bezoek van minister Mansholt Teneinde zich op de hoogte te stellen van de problemen die ver band houden met de uitvoering van het Deltaplan heeft de minis ter van Landibouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, gisteren een bezoek gebracht aan Yerseke. Na enkele 'bedrijven te hebben bezichtigd, deelde de minister mede, dat 'hij voornemens is na een eventueel besluit tot uitvoe ring van het Deltaplan een be langrijk studie-apparaat in het leven te roepen, dat 'n diepgaand onderzoek naar de mogelijkheden ter bescherming van de visserij- belangen zal instellen en moet onderzoeken, welke aspecten in terdepartementaal bekeken kun nen worden. Enige richting kon de minister niet aangeven, maar hij verzekerde, dat de regering zal trachten zo goed mogelijk de van belanghebbende zijde berei ken ten zeerste worden gewaar deerd. Op objectieve wijze zulle® de tegenstellingen landbouw visserij moeten worden bestu deerd. MAN DOOR BIJWAGEN VAN AMSTERDAMSE TRAM OVERREDEN. Vrijdagmiddag om vijl uur Ut op het Damrak te Amsterdam 'h man onder een wagen van lijn 5 geraakt, tengevolge waarva* hem beide benen werden afgere den Het slachtoffer, F. G. uit Naar- den, die op weg was naar het Rhijnspoorplein om vandaar per -bus naar buis te gaan, is bij de tramhalte tegenover de Bijen korf vermoedelijk op een reeds rijdende tram gesprongen en daarbij onder de bijwagen terecht gekomen. Hij is ter verpleging in het Binnengasthuis opgeno men. Tengevolge van het ongeval was het tramverkeer op dit spits uur geruime tijd gestagneerd. Chr. Winterlezing. Breen. CHR. GEREF. KERK. bomslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds, H. van Leeuwen, ifexel: 7 uur Ds. H. van Leeuwen, in de Chr. Bewaarschool Ds. Jan Scharpstraat. GEREF. GEMEENTE, (Vlooswijkstraat.) Ifleraeuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 unr leesdienst. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- fienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Te-neuzen: 10 uur en 3 uur lees- flienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Tfemeuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 nur Ds. A. de Reuver. LEGER DES IIEILS. Ttemeuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. «OOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur Hk. Missen. Cffinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur Hulst: R30euur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H Missen. Sta van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Jfcmeuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 •our H.H. Missen. JWestdorpe7 uur, 8.30 uur en 10 our H.H. Missen, amdstraat: 7.30 uur en 10 uur KH. Missen. 't Was Donderdagavond voor de laatste winterlezing van dit seizoen wel bijzonder slecht ge troffen met de weersgesteldheid, waardoor velen die plan hadden gemaakt ds. C. B. Bavinck van Amsterdam, die ook in Terneu zen geen onbekende is, te komen beluisteren, verstek moesten la ten gaan. Na te zijn ingeleid door de voorzitter van het comité, de heer J. de Vast, verkreeg ds. Bavinck het woord voor zijn lezing over „Levend geloof en Farizeïsme" Spreker begon met er op te wij zen dat het woord Farizeër een scheudwoord is dat wij niet ne men. Ze kunnen ons desnoods schelden voor dief, of leugenaar; we laten het over ons gaan. Maar als ze ons schelden voor Fari zeër dan worden we kwaad. Maar wat is eigenlijk een Farizeër? Spr. zette uiteen wat een Fari zeër is en waar de naam vandaan komt. Wij kennen de Farizeër al leen in het licht dat Jezus er over laat stralen, en wanneer dat licht over óns Straalt, dan staan wij zeer dicht bij de Farizeër. Laten we oppassen anderen te zien als Farizeër en ons daarboven te plaatsen. Juist dan benaderen we de Farizeër 't dichtst. Levend ge loof ligt tussen twee paden in. Vervlakking en verstarring. Aan de ene zijde kan alles er mee door en laten we Gods woord los, aan de andere zijde kan er niets mee door en worden we koud en liefdeloos door dit mag niet en dat mag niet. Wij moeten ons bui gen voor Jezus en ons aan Hem overgeven, want dit is de over eenkomst tussen levend geloof en Farizeïsme, dat aan beide zijden t gevaar schuilt van zelfhandha ving. Alleen het zich overgeven aan Jezus Christus doet ons leven in het geloof. Dan zullen we ons er voor wachten om ook maar iemand Farizeër te noemen. Met grote aandacht hebben de aanwezigen de zeer begaafde spreker beluisterd. Moge het co mité de middelen ter beschikking krijgen om met dit werk voort te gaan. VeerkeersongevaL Doordat het 6-jarig zoontje van de familie H-, wonende in de Steenkamplaan, ter hoogte van de slagerij De Theye in de Axel- sestraat onverwachts de rijweg overstak en niet lette op het ver keer op het rijwielpad, liep hij tegen de fiets van de wielrijdster mevr. M J. O. Het knaapje kwam Donderdagmiddag hield de Kring Axel der Z.L.M. in „Het Centrum" haar druk bezochte jaarlijkse algemene vergadering, onder voorzitterschap van de heer Abr. Haak uit Zaamslag. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter in het bijzon der de heren ir Smeenk, secreta ris van het Landbouwschap, ir Bouman, rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen, en de vertegenwoordiger van de P. V. C. de heer Burger Spreker deelde mede,dat het le dental belangrijk is gestegen, wat hij toeschrijft aan de activiteit, die alle afdelingen van de kring ont plooien. Door deze stijging kon worden voorkomen, dat tot con tributieverhoging moest worden besloten. Ook het Kringbestuur, dat vrijwel iedere maand bijeen kwam, heeft een druk jaar achter de rug. De wijze, waarop de afde lingen zowel als de kring de be langen der leden behartigen, ver dient alle lof. Het behoeft niet herhaald te worden, dat '54 voor de landbouw een zeer moeilijk jaar is geweest. Door de weersomstandigheden ontstond een opeenhoping der werkzaamheden, hetgeen, mede door de krappe arbeidsmarkt, tot gevolg had dat duur moest wor den gewerkt. Mede hierdoor lie pen de bedrijfsuitkomsten vér uit een; voor enkelen was het een goed jaar, voor de meesten min der goed en voor enkelen slecht. In Zeeuws-Vlaanderen zijn in de landbouwsector nog 500 bedrij ven, die verstoken zijn van elec- triciteit en waterleiding. Dit pro bleem heeft de volle aandacht van het bestuur, dat hoopt te berei ken dat in de naaste toekomst ook deze bedrijven op aannemelij ke voorwaarden kunnen worden aangesloten. Na gewezen te hebben op de da lende tendenz van de prijzen der landbouwproducten en de stijging der lonen, die eerlang gelijk moe ten komen met die, welke in de industrie worden betaald, besloot de voorzitter met de hoop uit te spreken, dat Gods zegen op aller arbeid zal mogen rusten. Na de rede van de voorzitter las de secr.-penningm. de heer M. Boogerd, het jaarverslag over 1954 voor. De actie tot ledenwerving is dermate geslaagd dat het leden tal zeer beduidend steeg. T.o.v. de onrendabele gebieden die nog van water- en stroomvoorziening verstoken zijn, werden weer vor deringen geboekt. Verder werden ook gememoreerd de acties tot afschaffing der grondbelasting. Ook de vereveningsbelasting blijft een belasting waartegen de landbouwer zich op billijksheids- gronden dienen te verweren. Met grote dankbaarheid werd gewezen op het feit dat men voor rampen gespaard bleef, doordat de laatste storm geen grote on heilen aanrichtte. De landbouw droeg weer haar machtig aandeel bij tot de algemene welvaart. Toch dient men in het agrarische kamp paraat te zijn t.o.v. de* in sommige opzichten onjuiste fata le prijzenpolitiek. Een stem van protest tegen verlaging der tar- weprijzen dient men zeker te ver heffen. Het financieel overzicht van de penningmeester was eveneens hoogst bevredigend en toonde een stationair beeld. Bij de periodieke bestuursver kiezing werd de heer W. Koster Jz. he:kozen. Daarop verleende de voorzitter het woord aan de alg. secr. van het Landbouwschap, de heer ir Smeenk uit Den Haag, die een causerie hield over: De positie van de landbouw in de huidige omstandighe den, Spr. begon zijn rede met een bespreking van de ontwikkeling van de toestand na diverse crisis sen van 1880 en in de dertiger ja ren. In de eerste was het spoorweg verkeer mede oorzaak van moei lijkheden bij de graanteelt. Tegen veel te lage prijzen kwam het graan op de wereldmarkt. De uit de crisis van '80 voortvloeiende resultaten waren verbeteringen op het gebied van onderzoek on derwijs en voorlichting) en had den tot gevolg, dat de landbouw op hoger peil kwam, in weerwil van het feit dat goedkope granen werden ingevoerd. Na 1880 kreeg onze landbouw meer en meer het karakter van een „veredelings"-landbouw. In het bijzonder deed zich dit ook gelden t.o.v. de veehouderij, maar vooral van die producten, die veel arbeid vorderden. Kwaliteitsproducten. wij weer een vastere bodem moe ten zien te verkrijgen, want de geslonken reserve dient te wor den aangevuld door een verho ging van 40 tot 80 per ha. Stabiliserende maatregelen gewenst. Door de geringe exportmoge lijkheden, die momenteel bestaan (alleen naar Zweden werd 20.000 ton geëxporteerd) zijn onze kan sen op exportgebied gering te noemen. uovendien accepteert men in Zweden geen aardappelen uit Zeeuws-Vlaanderen met het oog op de Coloradokever Ir Smeenk noemde het in Bel gië, Frankrijk en Denemarken la ger liggende prijspeil hoofdoor zaak van onze verlaagde export. De vlasteelt. Dank zij de behoeften van de Franse industrie kan men de vlasteelt zeer behoorlijk beoefe nen. Tengevolge van de Franse beschermende maatregelen neemt België n.l. geen Frans vlas. Doordat Novivlas in nabije toe komst tot een nieuw procédé kan komen is het perspectief ten deze gunstiger. Tarwe. De prijs van dit product werd terecht gekwalificeerd als de vas te basis van 't akkerbouwbedrijf, hoewel het moeilijk te interprete ren valt, dat bij de door de minis terraad in het algemeen geconsta teerde grotere nationale welvaart een loonronde met 6 noodzake lijk was, waartegenover men de redelijke winst der boeren op de tarwe met 1 verlaagde. Suiker. Uit het feit, dat onze landbouw producten een gerenommeerde naam op de wereldmarkt bezitten biedt dit ook nog geen waarborg voor onbelemmerde afzet. Daardoor moet het protectio nisme van de producten van agra. rische aard ook verstaan worden gezien als een logisch verklaar baar feit In allerlei landen zien wij dan ook belemmeringen en contingenteringen De pootgoedverwisseling in Frankrijk is hiervan een spre kend voorbeeld. Eens in de 5 jaar is voor ons de mogelijkheid ge opend voor export. De Fransen hebben ons pootgoed ten enenma le dringend nodig voor de eigen consumptieteelt. Onze pootgoed- positie is zeer sterk, getuige het contact op dit gebied met België. Afgezien hiervan zijn er overi gens nog tal van landen waar nog ruime behoeften bestaan en is hier vooralsnog geen reden tot verontrusting zolang men aan de behoeften van bepaalde rassen, maten en klassen kan voldoen. Het pootgoed-egalisatiefonds. Door de overbekende omstan digheden heeft men in het afgelo pen jaar dit fonds in belangrijke mate moeten aanspreken en is dit van ƒ9 millioen geslonken tot de helft. Door een zo spoedig mogelijk in te voeren areaalhetfing zullen De z.g. garantieprijs, die kunst matig lager wordt gehouden, heeft ook rekening te houden met de wereldmarkt. Bij een areaal van 79.000 ha suikerbieten met een opbrengst van 380 tot 390.000 ton stelt spr. hier een verlies voor de regering in het vooruitzicht mede gelet op de voor de veenkoloniën en zand gebieden te verlenen toeslag. Spr. heeft daarmede verschil lende problemen van eerste orde aangesneden en zou deze gaarne discutabel stellen. De vragenstellers brachten o.a. ter sprake de invloed van de Bel gische Boerenbond, die zeer groot schijnt te zijn, op de gevolgde landbouwpolitiek t.a.v. de invoer van aardappelen, alsook in ander opzicht. De moeilijkheden, die integra tie in beperkt verband b.v. ople vert t.o.v. de suikerprijzen en de invoerrechten daarop, 't systeem van monopolieheffingen, het be raad -van de landbouworganisa ties ten deze en de grote prijsver schillen der consumptie-aardappe. len in de grote steden, vormden wel de voornaamste punten, die op deskundige wijze door de spr. werden beantwoord. Na de rondvraag sloot de voor zitter, vooral de inleider dankend voor zijn causerie, deze zeer vlot verlopen vergadering, waarna men zich aan een koffietafel ver enigde. Uitbreidingsplan herzien. Donderdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van burge meester Everaars in spoedeisende vergadering bijeen. Als eerste punt kwam aan de or de de herziening van het uitbrei dingsplan. Ged. Staten hebben na bestudering van genoemd plan en kele bezwaren ter kennis van B. en W. gebracht. Overwegend be zwaar bleek te bestaan tegen het driehoekige stuk grond langs de Walendijk (kuststrook), waarop in genoemd plan de bouw van 'n aan tal zomerhuisjes is voorzien, aan gezien de bouw hiervan strijdig is met de verhoging der dijken in het kader van het Deltaplan. B. en W. stelden de raad in dit verband voor op genoemd terrein, overeenkomstig de wensen van G. S. een bouwstop te leggen. Voorts werden nog enkele wijzigingen in het uitbreidingsplan aangebracht, welke gezien moeten worden als correcties van onjuistheden in het plan. De raad ging met een en ander accoord. Sinds geruime tijd is de gemeente bezig het raadsbesluit tot aanleg van een sportterrein uit te voeren. Het sportterrein zal aangelegd wor den langs de Woordweg, waar thans de volkstuintjes zich bevinden. B. en W. hebben reeds een aantal grondeigenaren, die bij de aanleg van het sportterrein betrokken zijn, bereid gevonden de hiervoor beno digde grond aan de gemeente te ver kopen tegen 80 ct per m2. Een drie tal eigenaren zijn echter hiertoe niet genegen. Teneinde niet in een impasse te geraken en de uitvoe ring van het sportterrein niet te vertragen,' hebben B. en W. zich genoodzaakt gezien, na haar mis lukte pogingen, de raad voor te stellen tot onteigening van bedoel de grond over te gaan. Z.h.s. besloot de raad conform het voorstel van B. en W. Te Groede is opgericht een z.g. „Hobbyclub," welke tot doel heeft de opgroeiende jeugd van de straat te houden door het scheppen van de mogelijkheid hobby's en huis vlijt te beoefenen. Reeds werd eén gebouwtje hiervoor gehuurd van de heer Vermeulen. Thans richtte ge noemde club zich tot de raad om de huur ad 2 per week uit de ge meentekas te mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W. verleen de de raad hieraan zijn goedkeu ring. Voorts besloot de raad ten behoeve van de club nog een be drag van 150 uit te trekken voor de aanschaf van een kachel en de aanleg van electriciteit in het club gebouwtje. Bij de rondvraag bracht de heer J. Vermeulen de noodzaak onder de aandacht bij de openb. lagere school een fietsenstalling te maken. De voorzitter zeide toe, dat B. en W. dit onder het oog zullen zien. In de Donderdagavond gehou den raadsvergadering was de heer A. Dellaert afwezig. Op voorstel van B. en W. werd het ontwerp herziening van het uitbreidingsplan vastgesteld. Een verzoek om subsidie van de tentoonstellingscommissie 1955 voor een te organiseren tentoon stelling werd in principe toege staan, zonder een bedrag vast te stellen. Op voorstel van B. en W. werd het bedrag van ƒ1000,— uitge trokken voor het doen instellen van een onderzoek inzake huis vesting van bejaarden verhoogd tot ƒ1500, De verbindingsweg Ponte naai de Belgische grens kreeg de naam „Passageulestraat". De classicale-commissie Aan M. Quaak en J. de Buck werd een premie toegekend in de kosten van verbetering van hun woningen, tot een bedrag van 467,—. Op voorstel van B. en W. aai worden overgegaan tot uitbrei ding van het badhuis en zullen enige verbeteringen aan de brandweergarage worden aange bracht. Een prijsopgave door de Gebrs. Krieckaert was aange vraagd. De heren P. van Hij f te en TYi- zelaar zouden liever zien dat de IJzendijkse ambachtslui ook ee* kans krijgen. Tijdens de rondvraag drong de heer F. Tazelaar er op aan om de uitweg voor de woningen in de Goudenpolder te verharden. De voorzitter zeide dit toe. voor maatschappelijk werk en bijzon dere kerkelijke gezinszorg der Ned Herv. Kerk in W. Z.-Vlaan deren krijgt 'n subsidie ad 50,90. Voor één leerling, die het col lege „St. Joseph" te Weert be zoekt werd een subsidie toege staan van ƒ100, LEZERS DIE SCHRIJVEN, Mijnheer de redacteur, Wie is Kick Morris eigenlijk? Uw „sportmedewerker" Kick Morris heeft de sportminnende en naarstig sport napluizende lezers al meermalen reden tot vrolijk heid verschaft. Hij kraamt er nu en dan maar wat uit'. Wat hij echter in uw blad van Zaterdag 19 Februari heeft klaargemaakt in zijn „artikel" over de wereldkampioenschappen schaatsen, gaat bepaald alle per ken te buiten. Zonder blikken of blozen debiteert hij daar de dave rende onzin, dat die wedstrijden werden verreden op de wonder haan Alma Ata teMoskou. Leest die meneer Morris geen kranten? Iedere sportliefhebber weet toch, dat de wereldkampioen schappen zijn gehouden in het Dynamo-stadion te Moskou. De wonderhaan Alma Ata ligt zes da gen sporens van Moskou van daan, diep in Siberië, dicht bij de Chinese grens. En onder dat artikel zet meneer Morris nog in alle*ernst: „Na druk verboden". Alsof zelfs een kind zulk een enormiteit als die Alma Ata-baan in... Moskou zou overnemen! Ik geloof werkelijk, dat uw krant naar een beter geïnfor meerde „sportmedewerker" zal moeten uitzien. Maar... heeft uw „sportredac teur" dat artikel niet doorgeno men. vóór het gezet werd? Dank voor de plaatsing. Sportliefhebber. Geachte „sportliefhebber", Uw niet-ondertekende brief (wie bent eigenlijk?) verbaasde mij allerminst. Helaas te iaat voor de correctie ontdekte ik de schrijffout. De naam Alma Ata hing mij klaarblijkelijk nog in het hoold door de recente recordver beteringen der Russen. Hoe gemakkelijk het echter is fouten te maken, blijkt mij weder om uit uw schrijven. De baan Al ma Ata ligt niet in Moskou, doch evenmin, zo als u beweert „diep in Siberië", maar in de landstreek Kazakstan, waarschijnlijk ook wel zes dagen sporens van „diep uit Siberië" uit. Evenwel ben ik mij terdege bewust van de ge maakte vergissing, maar alsnog maak ik bezwaar tegen uw uit drukking „Hij kfaamt er nu en dan maar wat uit", daar ik mij volkomen onbewust ben van „enormiteiten" die u reden tot vrolijkheden zouden geven. Gaarne houd ik mij dan ook voor uw verdere „vrolijke" op merkingen aanbevolen en ver trouw, dat u voor bovengenoem de vergissing mijn verontschuldi gingen wil aanvaarden. Hoogachtend. KICK MORRIS

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2