Nieuw Frans kabinet gevormd Verklaringen van Churchill Formosa en de eilanden bij de Chinese kust Eisenhower tegen verbod van atoomproeven WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Toespraak van Du hes op de conferentie te Bangkok Bonn aan de vooravond van het ratificatiedebat Kou en Pijn DAMPO Brand in een in Engeland olieraffinaderij DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955. 10e Jaargang No. 3390. Geen conflictsituatie huisartsen-ziekenfondsen Handelsovereenkomst Nederland Tsjecho- Slowakije Premier Fau re wenst spoedige bekrachtiging van Parijse accoorden Attlee naar Londen Trambotsing in Hannover Frankering bij Abonnement Terneuzen Dieeeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande N jordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, iedejre regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Van de zijde der huisartsen- hereniging wordt medegedeeld, dat „er geen spraike is (van een conflictsituatie tussen huisart sen en ziekenfondsen. De afwij zing door de huisartsen van de door de ziekenfondsen aangebo den /verhoging der netto hono raria met 6 procent is met waardering voor deze geste van de ziekenfondsen op uitslui tend practische gronden ge schiedt. De huisartsen waren nJ. juist gereed gekomen met hun voorstellen betreffende de definitieve huisartsenhonoraria zodat het h.i. meer zin had, om aanstonds over deze voorstellen in hiun geheel te gaan spreken. De onderhandelingen worden gevoerd volgens de normale routine. „Het is te hopen, dat zij spoedig tot resultaten zullen leiden". Nederland en Tsjecho-Slowakije hebben naar het Tsjechoslo- waakse nieuwsbureau „Ceteka" mededeelt, Dinsdag te Praag een nieuwe handelsovereenkomst on dertekend. Volgens het bureau aal door de overeenkomst de om vang van de handel tussen beide landen met meer dan een kwart vergroot worden. Nederland zal aan Tsjecho-5lowakije leveren: vlees, reuzel, boter, zaden, cacao- prod neten, landbouwproducten en grondstoffen voor de indus trie, in het bijzonder voor de che mische en de textielindustrieën. Tsjecho-Slowakije zaïl, aan Neder land automobielen, motorrijwie len, mout, gerst, textiel, hout, papier, cellulose, producten van de glas. en cerarrdekindustrie en wateproducten leveren. De 16-jarige radicaal Edgar Faure is Woensdagochtend vroeg gereed gekomen met de vorming van een nieuwe Franse regering. In een uiteenzetting over het programma van zijn regering verklaarde Faure: „De regering zal streven naar de bekrachtiging van de Parijse accoorden en wenst deze bekrachtiging in de kortst mogelijke tijd te verkrij gen- De overeenkomsten voor zien in een beperkte bewapening van de Wastduitse federale repu bliek doch tegelijkertijd dn de op neming van Duitsland in de ge meenschap van Westelijke lan den. Dit is de werkelijke inzet van de overeenkomsten. Het is de opoffering die we ons ge troosten waard." Faure heeft aan de nationale vergadering een kabinetslijst voorgelegd waarop de namen voorkomen van een coalitie van radicalen, volksrepublikeinen, conservatieven, Gaullisten en afgescheiden Gaullisten. In zijn uiteenzetting over het regeringsprogramma zei Faure verder dat zijn regering van plan is de Frans-Duitse overeenkom sten inzake de Saar van 23 Oct. 1954 „naar de geest en de letter" wrijft U weg met Sir Winston Churchill heeft Woensdag in het Lagerhuis een voorstel verworpen, dat het ge bruik van atoomwapens door een N.A.V.O.-land wil verbieden, be halve na overleg met de andere N.A.V.O.-landen, zelfs als dat land militaire operaties zou voeren waaraan de andere leden niet deelnemen. Het voorstel was afkomstig van mevr. Barbara Castle, een lid van de linkervleugel van labour. Zij drong aan op een dergelijk ver bod, omdat bij het gebruik van atoomwapens door een der N.A.- V.O.-leden alle andere leden in ge vaar zouden worden gebracht. Churchill zei, dat een land als Engeland, met verplichtingen over de gehele wereld, geen con trole van de N.A.V.O. over activi teiten buiten N.A.V.O.-verband kan aanvaarden. Dat kunnen wij ook niet van andere N.A.V.O.- landen verwachten, zo zei hij. Mevr. Castle zei, dat er gevaar bestaat voor vergeldingsaanval- len op Amerikaanse bases in En geland, als de Ver. Staten b.v. atoomwapens zouden gebruiken in geval van een communistische aanval op Formosa. Churchill wees er nogmaals op, dat de Amerikaanse luchtmachteenhe den op bases in Engeland slechts met goedkeuring van de Britse regering zullen worden gebruikt. Namens minister Eden gaf pre. mier Churchill een antwoord op de vraag van een iabourlid, of premier Tsjou en Lai van com- munistisch-China uitgenodigd zou worden voor besprekingen in En geland over de kwestie-Formosa en andere internationale vraag stukken. Churchill geloofde niet, dat der. gelijke besprekingen nuttig zou den zijn. Communistisch-China heeft een goede gelegenheid om zijn standpunt uiteen te zetten voorbij laten gaan door een uitno diging van de Veiligheidsraad der Ver. Naties om over de kwestie te komen spreken te verwerpen, zo zei hij. Churchill over Formosa. De Britse premier, sir Winston Churchill, heeft Woensdag ver klaard, dat er geen sprake van is, dat Groot-Brittannië militair be trokken raakt bij de verdediging van de eilanden voor de Chinese kust. De premier zeide dit in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het parlement. uit te voeren. Zijn regering is verder van plan de onderhande lingen tussen Frankrijk en de Saar voort te zetten en te beëin digen en „tot een oplossing te komen die in het belang is van de Saar, Duitsland' en Frankrijk." Over de betrekkingen tussen Oost en West zei Faure: „We zullen onophoudelijk blijven uit kijken naar mogelijkheden voor onderhandelingen. Zodra de Parijse accoorden zijn bekrach tigd zal ik voorstellen, in overleg met onze geallieerden, de moge lijkheden voor onderhandelingen in Europa en Azië te onderzoe ken." Hij verklaarde vervolgens dat zijn regering zal voorstellen de Europese economische samen werking uit te breiden tot het gebied van atoomenergie, krachtstroom en tramsport. Op het gebied van de binnen landse politiek zal zijn regering streven naar: 1. Een verhoging van sala rissen en lonen in overeenstem ming met het toenemen van de nationale inkomsten. 2. Volledige werkgelegen heid. 3. Meer huisvesting. 4. Een geleide economie ten aanzien van de verbruiksgoede- ren. 5. Maatregelen in de strijd tegen het alcoholisme. Met toetrekking tot Tunesië zal de regering de onderhande lingen voortzetten die door de regering van Mendès-France zijn begonnen. Faure zei er zeker van te zijn dat over alle nog be staande geschilpunten overeen stemming zal kunnen worden bereikt, op basis waarvan de Franse aanwezigheid in Tunesië kan worden gehandhaafd. Hij waarschuwde dat onge regeldheden in Tunesië met het doel deze kwestie te forceren 'met kracht zouden worden onderdrukt. Faure heeft tut dusverre een staatssecretaris benoemd, n.l. senator Gilbert Jules, een radi caal, die reeds in de regering van Mendès-France staatssecretaris van Financiën en Economische De uitvoerende raad van de Britse socialistische partij heeft er Woensdag bij de regering op aangedrongen de Verenigde Sta ten mede te delen, „dat zij niet kunnen rekenen op enige militai re hulp van Engeland bij vijande lijkheden, die verband houden met de eilanden voor de Chinese kust". De uitvoerende raad heeft ook verzocht om een wapenstilstand tussen de Chinese communisten en nationalisten en de evacuatie van alle eilanden voor de kust door de nationalistische strijd krachten. De raad, waarin ook de leider van de socialistische partij, Att- lee, zitting heeft, heeft zijn stand punt over Formosa neergelegd in een lange resolutie, die op de Woensdag gehouden vergadering van de raad is goedgekeurd. (De Britse (conservatieve) re gering is van mening, dat de eilanden voor de kust aan com munistisch China, dat door haar wordt erkend, toebehoren. Zij is In een olieraffinaderij van „Shell Mex. and B. P. Ltd" in Thames- haven, Essex, is Dinsdagmorgen vroeg brand uitgebroken. Het vuur werd bestreden met behulp van dertig brandweerwa gens en twee brandweersohepen. Volgens Reuter staan 7 tanks met napthaline en petroleum in brand, de zwaarste brand sinds het einde van de tweede wereld oorlog. De brand ontstond na een zware ontploffing die tot op een afstand van 24 km kon worden gehoord. De raffinaderij kwam in 1952 in bedrijf en was ontworpen voor het verwerken van een jaarpro ductie van meer dan twee mil- lioen olie. De brandweer beperkt haar blussingswerk hoofdzakelijk tot het nathouden van de tanks, die het dichtst bij de vuurhaard van de tot het staan, om uitbreiding brand te voorkomen. Naar Reuter verneemt is dusverre een werkman bij ontploffen van een tank gewond geraakt. Later op de morgen verklaar de een woordvoerder van de olie maatschappij dat het vuur bijna geheel is bedwongen. Hij voegde eraan toe dat voorzorgsmaatre gelen zijn getroffen om te voor komen dat in de nabijheid staan de olietanks door de hitte van de brand tot ontploffing zullen ko men. De brand is ontstaan door het tot ontploffing komen van een tank met 900 ton naphthaline. Het vuur breidde zich ogenblik kelijk uit tot een andere tank met naphthaline, die er vlakbij stond. Voordat het vuur onder controle kon worden gebracht, kwamen nog twee andere tanks tot ontploffing. De brandschade is aanzienlijk. Zaken was en thans in deze func tie wordt gehandhaafd. De ande re staatssecretarissen zullen later worden benoemd. Na zijn toespraak kreeg Faure een matig applaus van de leden van de nationale vergadering. FAURE KREEG VERTROUWEN. De nationale vergadering heeft met 369 tegen 210 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de radicaal Faure. A.F.P. meldt, dat 28 afgevaar digden zich van stemmen hebben onthouden. Negen namen niet aan te stemming deel. Onder de 210 tegenstemmers zijn 98 sommunisten en 105 socia listen. Onder de 28 onthouders zijn 8 radicalen (onder wie Mendès- France), 7 republikeins-socialis ten en 5 volksrepublikeinen. De regeringscrisis na de val van het kabinet-Mendès-France heelt twintig dagen geduurd. Faure was laatstelijk minister van Bui tenlandse Zaken in het kabinet van Mendès-France. Vóór Faure stemden de radica len, de volksrepublikeinen, de meeste Gaullisten, de conservatie ve groeperingen en enkele radi caal-socialisten. Tegen hem stem den hoofdzakelijk de socialisten en communisten, terwijl een vijf tigtal afgevaardigden zich van stemming onthield. Volgens een woordvoerder van de radicale partij heeft Mendès- France, tegen het gebruik in, zich er van onthouden zijn stem voor zijn opvolger uit te brengen. Hoe. wel Faure eerst minister van Fi nanciën en later minister van Buitenlandse Zaken in het kabi net van Mendès-France was, werd melding gemaakt van een zekere spanning tussen beide mannen. In zijn Woensdag gehouden toe spraak wees Faure in het geheel niet op datgene wat Mendès-Fran. ce heeft bereikt. Na de stemming werd de zit ting van de nationale vergadering verdaagd tot Dinsdag. verder van oordeel, dat de toe komst van Formosa en de Pesca- doren onbeslist is. Krachtens het vredesverdrag van 1951 met Ja pan, doet Japan afstand van alle aanspraken op Formosa en de Pescadoren. Het verdrag heeft echter geen andere voorzieningen getroffen). De resolutie vraagt de regering haar invloed aan te wenden bij de Amerikaanse regering teneinde ontruiming van de kusteilanden door de nationalistische troepen te verkrijgen. De resolutie zegt verder, dat toelating van commu nistisch China tot de Verenigde Naties een noodzakelijk onderdeel is van een regeling voor het Ver re Oosten. Formosa en de Pescadoren moe ten volgens de resolutie geneutra. liseerd worden onder internatio nale waarborg en onder het be heer en de bescherming van de V.N. worden geplaatst. Hierdoor zou zekerheid verkregen worden, dat de bevolking van de eilanden vrij haar eigen lot zou kunnen be palen. Dit hield in, dat Tsjiang Kai Sjek en zijn voornaamste volgelingen de eilanden zouden moeten verlaten. De communistisch-Chinese mi nister van Defensie, generaal Peng Teh Hoeai, heeft Dinsdag te Port Arthur verklaard, dat, indien iemand een agressieve oor log begint, communistisch China en de Sowjet-Unie elkaar „te allen tijde" zullen steunen. Hij beschuldigde de Verenigde Staten er van zijn land vrees te willen inboezemen door „bedrei ging en chantage" en waarschuw de de Amerikanen er voor geen „misrekening" te maken, anders zou hen niets dan „een zeer be treurenswaardig en smadelijk einde" wachten. Een communistisch-Chinese af vaardiging onder leiding van mi nister Peng is Dinsdag te Port Arthur aangekomen om deel te nemen aan de viering van de 37e verjaardag van de Sowjet-strij 1- krachten. Krachtens een vorig jaar te Peking gesloten Russisch- Chinees accoord zullen de Sow- jet-strijdkrachten zich dit jaar uit Port Arthur terugtrekken. Volgens Peng „roepen de Ver. Staten openlijk om een atoom oorlog". President Eisenhower heeft zich Woensdag uitgesproken tegen een internationaal verbod van proefnemingen met atoom, en waterstofbommen. Hij deed dit op zijn wekelijkse persconferentie in Washington, toen hem de vraag werd gesteld, of hij commentaar wilde leveren op suggesties, dat wellicht een tussentijds verbod van atoom- proeven zou kunnen worden afge. kondigd in afwachting van een volledig plan voor ontwapening. De president zei te geloven, dat niets gewonnen kan worden door het afzonderlijk behandelen van kleine stukjes van het grote probleem. Er is een oprecht en goed ontwapeningsvoorstel nodig, zo meende hij. Ook de suggestie dat de Ver. Staten wellicht tarvteoverschot. ten aan de Sowjet-Unie zouden kunnen zenden vond geen gunstig onthaal. Eisenhower vreesde, dat wat de Ver. Staten zouden zien als een vriendschappelijk gebaar, door de SowjetUnie zou kunnen worden verwrongen en verdraaid, tot nadeel van de Ver. Staten. Het voorstel wordt op het ogen. blik bestudeerd, doch hij zelf voel. de er niet veel voor, zo verklaar de hij. President Eisenhower verklaar, de voorts, dat de Ver. Staten met alle mogelijke middelen streven naar een bestand in het gebied van Formosa, dat aan een ieder recht laat wedervaren. Hij zei, dat minister Dulles in Bangkok met minister Eden en anderen over leg zal plegen, doch hij kon geen voorspellingen doen. De president sprak ook de hoop uit, dat de Parijse accoorden over Westduitslands bewapening spoedig geratificeerd zullen wor den, zodat de Ver. Staten geen al ternatief voor de overeenkomsten in overweging zullen hoeven te nemen. Hoewel de nieuwe West- europese unie volgens hem niet zo doelmatig zal zijn als de ver worpen Europese verdedigingsge meenschap, achtte de president de unie wel van groot belang voor de vrije wereld. Op een vraag naar de Ameri- MIJNHARDTJESsterke bestrijders van kou en griep. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig vami Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Oostenwind. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of sneeuw. In het Noorden van het land over wegend lichte vorst. In het Zui den temperaturen om het vries punt tot lichte dooi. Matige tot krachtige Oostelijke wind en aan de Waddenkust aanvankelijk har de wind1. VRIJDAG 25 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 3-27 3.51 Terneuzen 4.02 4.26 Hansweert 4.42 5.06 Walsoorden 4.52 5.16 kaanse plannen voor de economi sche ontwikkeling van Azië ant woordde Eisenhower, dat de toe stand in dat werelddeel zich blijft wijzigen. Daarom is er geen defi nitief antwoord mogelijk. De Amerikaanse regering blijft sa menwerken met de Aziatische bondgenoten om veiligheid en vooruitgang te bevorderen. In antwoord op een andere vraag verklaarde de president, dat er geen nieuwe ontwikkelin gen van betekenis te melden zijn met betrekking tot de elf Ameri kaanse vliegers, die in communis- tisch-China veroordeeld zijn. De Ver. Staten blijven trachten de vrijlating van de mannen te be werkstelligen. Deze pogingen zul len voortduren tot het onrecht ongedaan is gemaakt, zo zei hij. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, heeft Woensdag bij de opening van de conferentie van de raad van de Zuid-Oost- Aziatische verdragsorganisatie te Bangkok verklaard, dat het verdrag tegen niemand gericht is en bedoeld om bevriende en vrije volkeren" te bescher men., Alles iwat op deze confe rentie gedaan en gezegd wordt, zal inivloed hebben tot ver bui ten het gebied, dat door het verdrag wordt bestreken. Naar mate de /wetenschap de afstan den heeft verkort, voelen wij ons steeds meer met andere landen verbonden door een ge voel van een gemeenschappelijk lot. Daarom is het verdrag van Manilla, dat ons samenbrengt, een pact, dat de onafhankelijk heid, onschendbaarheid en het welzijn van bevriende en vrije volkeren moet beschermen, al dus Dulles. Ons voorbeeld en onze daden kunnen bijdragen tot de verwer kelijking der verlangens, die in het handvest der V. N. en ons handvest van de Stille Oceaan tot uitdrukking zijn gebracht. De vooruitgang der mensheid mag nóch door aardrijkskundige ligging, noch door verschillen van ras, klasse of geloof worden belemmerd. Da minister uitte tenslotte de hoop, dat tezijnertijd de ,;boeien der slavernij, van het onrecht en |van willekeurige voorrech ten" verbroken zullen worden en dat alle mensen Vrij zullen zijn. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casecy, waarschuwde, dat „de communistische poging om de vrije landen in Azië te ondermij nen" veel effectiever dan in het verleden moet worden bestre den. Australië is van mening, ZON MAAN op onder op onder v.m. n.m 24 7.41 18.11 7.51 21.02 25 7.39 18.13 8.10 22.25 26 7.37 18.14 8.32 23.48 27 7.35 18.16 8.58 De Bonnse politie is gisteren met het oog op het hedenochtend beginnende debat over de verdra gen van Parijs met vijfhonderd manschappen uit Keulen en van de landelijke politie van Noord- rijn-Westfalen aangevuld. Of schoon er nog generlei tekenen zijn van een mogelijke communis, tische demonstratie voor de bondsdag heeft men geen enkel risico willen nemen en alle maat regelen getroffen om ongewenst bezoek nabij het parlementsge bouw op een afstand te houden. De politie van Bonn, die zelf 800 man sterk is, heeft van elders een waterkanon geleend om het witte gebouwencomplex aan de Rijn in geval van nood beter te kunnen verdedigen. Bij de ratificatie van de verdra gen der Europese verdedigingsge meenschap waren drieduizend communisten naar Bonn opge. marcheerd, die toen echter met het ene Bonnse waterkanon en de nodige brandslangen gemakkelijk op veilige afstand gehouden kon den worden. Ook een uit Oost-Berlijn geko men delegatie van de volkskamer der „Duitse democratische repu bliek" zal geen kans krijgen het parlementsgebouw te benaderen. Geen der politici in Bonn heeft zich van deze gasten tot dusver iets aangetrokken. Bondskanselier Adenauer kan er zodoende verzekerd van zijn, dat hij voldoende verdedigd wordt tegen een verrassing van buiten. Na het laatste beraad der coali tiepartijen kan hij het debat ook ingaan met de zekerheid, dat van binnenuit geen gevaar voor de verdragen en zijn plan om de ra tificatiedebatten nog deze week te voltooien, dreigt. De gunstige ont vangst van de regeringsverkla ring hebben kennelijk de laatste liberale bezwaren tegen een snel le afwerking weggenomen. De li beralen hadden namelijk aange kondigd, dat zij de beslissing zou. den willen uitstellen, indien in Pa rijs een ongunstige wind tegen de Verdragen zou gaan opsteken. De socialistische oppositie heeft dan ook ingezien, dat zij tegen de tweederde meerderheid voor de verdragen in de bondsdag 'n ver geefse strijd voert. Dat zij zelf bij voorbaat zeker is van de afloop van het debat, blijkt wel uit het feit, dat de socialistische fractie reeds een voorstel heeft inge diend, waarin wordt verlangd, dat de ratificatie eerst van kracht zal worden een week nadat de bonds dag zal hebben vastgesteld, dat nieuwe onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de Duitse een heid zonder resultaat zijn geble ven. Dit socialistische voorstel wordt bij voorbaat kansloos geacht, ook al zijn bij de liberale bondgenoten van Adenauer hevige neigingen om de verdragen tenslotte slechts als ruilmiddel te gebruiken om tot een vereniging van Oost. en West-Duitsland te komen. Het geldt als zeker, dat de bondsdag de ratificatie met een nieuw een heids-besluit zal opluisteren, doch aan de vooravond van het debat is over de inhoud daarvan nog geen overeenstemming onder de partijen gevonden. Zulk een be sluit, dat de richting zou aange ven, die de bondsrepubliek na de ratificatie der verdragen zou in slaan, wordt evenwel als het wel licht meest interessante deel van het debat aangezien. De houding der partijen tegenover de verdra gen zelf ligt namelijk vast. Welis waar heeft een vleugel van de li berale partij ter elfder ure in het weekblad ,Die Deutsche Zukunft' de bondsdag opgeroepen niet ac coord te gaan met de bepalingen van de verdragen, die de inbeslag. neming van Duits vermogen be vestigen, doch deze oppositie wordt niet ernstig genomen. Wat het Saar-aecoord betreft, waarvoor Adenauer slechts op een beperkte meerderheid kan re kenen, hebben de socialisten het initiatief genomen om drastische eisen te formuleren voor een volksstemming in het Saargebied. Onder meer zouden de Fransen vóór de stemming 't gebied moe ten ontruimen en de politieke po litie aan de kant moeten worden gezet. Voorts eisen de socialisten, dat geproclameerd zal worden, dat Saarland in elk geval Duits staatsgebied en de Saarlanders Duitse staatsburgers zullen blij ven. De door de socialisten op touw gezette „buitenparlementaire ac tie' 'tegen de ratificatie is intus sen aan de vooravond van de de batten al9 een nachtkaars uitge doofd. Als niet zeer indrukwek kend slotstuk van dit vuurwerk heeft de socialistische partij de re. sultaten van de door haar op touw gezette proefstemmingen, gepubliceerd. In Dortmund, van ouds een burcht der socialisten, hebben 170.000 inwoners het ma nifest tegen de bewapening on dertekend. Het aantal ingezetenen der stad dat voor ondertekening in aan merking kwam, wordt op 460.000 geschat. Volgens de socialisten was ech ter een kwart van dit aantal „niet thuis" of wegens het slechte weer niet bereikbaar" geweest. Bij de laatste bondsdagverkiezing be haalden de socialisten in Dort mund 140.000 stemmen. In de landelijke districten, waar de socialisten een proef hadden genomen, verklaren zij meer dan de helft der bevolking achter hun manifest te hebben geschaard. dat het communistische gentaar urgent is, zei hij. Zijn Nieuiwzeelandse ambtge noot, Thomas McDonald, verze kerde de Aziatische leden ran de Zuid-iOost-Aziatisohe ver dragsorganisatie, dat Nieuw- Zeeland zijn aandeel zal bijdra gen om de organisatie te maken tot een „werkelijk bondgenoot schap tussen Oost en West". Hij voegde hieraan toe, dat de „expansiedrang van het nieuwe communistische impe ralisme, dat de gehele wereld tracht te overheersen, een ernstig en al tijd aanwezig gevaar" vormt eo vooral communistische infiltra tie en ondermijning, welke in de onmiddellijke toekomst, wei- licht groter 'blijken te zijn dan openlijke communistische agres sie". Henri Bonnet, voormalig Frans ambassadeur te Washington verklaarde, dat men alleen zou slagen, indien de raad de volke ren kan doen geloven in zijn wens om de levensstandaard der volkeren te verhogen. De ministerpresident van Pakistan, Mohammed Aii, ver klaarde, dat het verdrag een overeenkomst vertegenwoordigt tussen grote en kleine landen, op basis van gelijkheid en bond genootschap, om te streven naar gezamelijke doelstellingen en idealen. De volkeren van Zuid-Oost- Azië, zo zei hij, moesten zich realiseren dat de Westelijke leden van de verdragsorganisa tie zich hebben gebonden de grondstellingen van gelijke rechten en het recht zelf beslui ten te nemen te eerbiedigen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, sir Anthony Eden zei dat Engeland altijd zal blij ven streven naar een uitbrei ding van de vreedzame samen werking tussen de landen. Hi| zei dat de minsters van Buiten landse Zaken op de conferentie in Bangkok in de eerste plaats tot taak hebben de basis te leg gen voor de uitvoering van een doeltreffende samenwerking. De minister verklaarde dat de doelstellingen van het verdrag van Manilla, het versterken van de vrede, het /verdedigen van de grondstellingen van de demo cratie, persoonlijke vrijheid en rechten, het bevorderen van het economisch welzijn en de econo mische ontwikkeling en het coördineren van de verdediging van het gebied, wijdverbreide instemming en steun verdienen. De minister legde er de nadruk op dat op het gebied van de verdediging, de activiteit van de Z.O.A.V.O. niemand bedreigt. „Deze activiteit vormt een on derdeel van een poging om on ze verdediging te verbeteren en te versterken in een deel van de wereld waar dat duidelijk nood zakelijk is". De conferentie werd officieel geopend door prins Wan, minis ter van Buitenlandse Zaken van Thailand. Nadat alle aanwezi gen een minuut stilte in acht hadden genomen, sprak de pre sident van Thailand, maar schalk Fiiboel Songgram, zijn openingsrede uit. Prins Wan werd vervolgens éénstemmig tot voorzitter gekozen. De prins verklaarde dat de conferentie een grote taak heeft te verrich ten Hij" zei: ,De conferentie moet het verdrag van 'Manilla vlees en bloed, leven en bezie ling geven. Alles wat ik wil vra- ge is, dat dit snel en op doeltref fende wijze zal gebeuren". Nadat de leiders van alle de legaties hun openingsredes had den uitgesproken, werd de zit ting achter gesloten deuren voortgezet. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zou mi nister Dulles (V. S.) op deze be sloten zitting mededelen dat de Ver. Staten van mening zijn dat enige verandering in de leiding op Formosa en in Zuid-Korea op het huidige ogenblik een chaos in het Verre-Oosten ten gevolge zou hebben. De leider van de Britse Labour Partij, de heer Clement Attlee, die Dinsdag het congres van de Partij van de Arbeid heeft bijge woond, is gistermorgen am 8.45 uur per K. L. M.-vMegtuig van Schiphol naar Londen vertrok ken. In een buitenwijk van Hanno ver zijn Woensdagochtend twee trams op elkaar gereden, waar door acht personen ernstig wer den gewond. Van vier van hen werden beide benen afgekneld. Voor hun leven wordt gevreesd. De twee bestuurders, wier toe stand ook ernstig is, konden nog niet worden gehoord.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1