West-Duitsland en de Parijse verdragen Wat brengt de Radio De blauwe auto Saaraccoord komt afzonderlijk in behandeling HAHEA-GELEI KALODERMA GELEE MIMmh Ook Nederlandse ingenieur vervaardigt synthetisch diamant Rauwe hoest GEMEENTE TERNEUZEN TWEEDE BLAD Woensdag 23 Februari 1955 10e Jaargang No. 3389 Spionnageproces in Oost-Duitsland Russen maken winst op verkoop van Oostenrijkse olie Een „voetbalpool" voor sportbevordering op jCuragao Philippijns voorstel op komende conferentie van Z. O. A. V. O. Brand in Amerikaanse benzineopslagplaats in Japan Perzië en een verdedigingsverdrag voor het Verre Ooster VRIJE ZEEUW De Westduitse bondsdag wil voor de bondsrepubliek een plaats opeisen in de „standing group" der Navo. Uit de gepubli ceerde berichten van de buiten landse commissie van de bonds dag over de verdragen van Parijs blijkt, dat de commissie het over eens was, dat de bondsrepubliek een vertegenwoordiging in het uitvoerende militaire orgaan der verdragsorganisatie diende te krijgen, naast de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk. Bo vendien wenst de bondsdagcom missie, dat ook de indeling der Navo-commando's zal worden herzien. Men wenst, dat het ge bied der bondsrepubliek niet lan ger onder de commando's Noord en Midden zal vallen, doch dat het aan één enkel commando zal worden toevertrouwd. Het rapport, waarin deze wen sen zijn vervat, omvat in 75 blad zijden het resultaat van de be spreking der verdragen in negen commissies van de bondsdag. Hoewel de grote meerderheid van de bondsdag zich in het rapport vóór een aanvaarding van alle Parijse verdragen heeft uitge sproken, staat men aan de voor avond van het ratificatiedebat nog voor enkele onopgeloste pro blemen. Het debat wordt op de eerste plaats overschaduwd door het voortduren van de kabinets crisis in Frankrijk en de daardoor bestaande onzekerheid over het lot, dat de verdragen in Parijs beschoren zal zijn. De christelijke fractie van de bondsdag, die, wanneer zij alle hens aan dek kan brengen, over de absolute meerderheid beschikt, staat eens gezind achter dr. Adenauers wens om het Duitse jawoord onafhan kelijk van de houding van Frank rijk te geven. Bij de drie andere regeringspartijen zijn echter ster ke stromingen om, hangende de Franse onzekerheid, de beslissen de lezing in de bondsdag uit te stellen. Reeds enige tijd geleden heeft dr. Adenauer getracht hun argumenten te vernietigen door te verklaren, dat de ratificatie oorkonden tegelijk dienden te worden gedeponeerd door alle partners. Daarmee wilde de bondskanselier overigens ook de vrees uitbannen, dat Parijs ten slotte alleen het Saaraccoord zou aanvaarden en dat de bondsrepu bliek alleen aan dit accoord ge bonden zou worden. Daarnaast wordt in liberale kringen der regeringscoalitie nog altijd gecoquetteerd met de ge dachte om na de ratificatie door de bondsdag een pauze te laten intreden, die da ngebruikt zou kunnen worden om nieuwe con tacten met de Sowjet-Unie te laten opnemen. Dr. Adenauer heeft zijnerzijds verklaard, dat zulke contracten niet zouden behoeven te worden uitgesteld tot Duitse strijdkrach ten zijn opgesteld. Zij zouden vol gens hem terstond na de ratifica tie moeten worden gestimuleerd. De fracties van de bondsdag over leggen nog in koorstachtige haast, hoe zij de ratificatie zou den kunnen doen vergezeld gaan van een besluit, dat de drang naar overleg met de Sowjet-Unie over het vraagstuk der Duitse eenheid zou bekrachtigen. Over de vraag hoe en wanneer de Duitsers zelf zulk een overleg zullen doen stimuleren, is in feite de hele felle buiten-parlementaire strijd over de verdragen gegaan. Deze is ook in het vorig week einde voortgezet, zij het ook dat de partijen het carnaval vierende Rijnland zijn ontlopen om haar politieke licht in Noordduitse ste den te gaan opsteken. Deze actie heeft het herenigingsvraagstuk volkomen in het centrum van de belangstelling geplaatst en de bondsdag kan daaraan dan ook moeilijk zonder meer voorbijgaan. De vraag, die bij het komende debat in het geding is, is of de beëindiging van de parlementaire strijd over de verdragen ertoe zal kunnen leiden, dat regering en oppositie het eens zullen kunnen worden over hetgeen na de rati ficatie te doen staat. Adenauers verklaring, dat men met onder handelingen over de nationale eenheid niet zal behoeven te wachten tot de Duitse troepen er zijn, is ook bij de oppositie opge vat als een mogelijkheid om tot een nieuwe gemeenschappelijke gedragslijn te komen. Hereni- gings-resoluties heeft de bonds dag in het verleden al herhaalde malen eensgezind kunnen formu leren, ook al ontbrak het bij de twee vleugels der Duitse politiek aan onderling vertrouwen. De kleine regeringspartijen hebben nu het initiatief genomen om ook nu zulk een eensgezind besluit te nemen, teneinde de partners van het Atlantische front nog eens opnieuw duidelijk te maken, dat Duitsland de verdragen sluit ih de hoop, dat deze dienstbaar gemaakt zullen worden aan de nationale eenheid. Liberalen en de Duitse partij hebben reeds een voorstel ingediend, waarin op nieuw om onderhandelingen over Duitsland wordt opgeroepen. Men hoopt daarvoor ook de socia listische oppositie te kunnen win nen, maar deze schijnt niet be reid te zijn haar medewerking te geven aan een verklaring, die niet concreet is. Een nieuwe algemene aandrang op een conferentie der vier bezettende mogendheden kan volgens de socialisten de werke lijke situatie alleen maar vertroe belen. Het wordt niet mogelijk geacht, dat nog voorstellen zullen worden ingediend om een onder handelingstermijn te bepalen, binnen welke de oorkonden der ratificatie nog niet zullen worden gedeponeerd. Zulke pogingen kunnen echter in het oog der bondsregering geen genade vin den, aangezien voor haar de pe riode der vruchtbare onderhan delingen eerst na de voltooiing der ratificatie kan beginnen. Dr. Adenauer heeft deze opvat ting tijdens zijn campagne voor de verdragen onder meer verde digd met het argument, dat de verdragen de bondsrepubliek zelf het reoht zouden geven bij onder handelingen mede aan de tafel te zitten. De vraag of hij dan ook bereid zou zijn daar de vertegen woordigers van de Oostduitse re publiek te ontmoeten, is hij even wel ontweken. Overigens blijkt uit de rapporten van de commis sie voor buitenlandse zaken, dat de opvatting, dat de bondsrepu bliek door de verdragen bevoegd zou worden in alle vraagstukken een eigen, zelfstandige en onaf hankelijke buitenlandse politiek te bedrijven, door een grote min derheid niet wordt gedeeld. Wel was de commissie het erover eens, dat de bondsrepubliek di plomatieke betrekkingen zou kunnen aangaan met wie zij wil de, ook met de Sowjet-Unie. Het minst populaire deel van de Parijse verdragen, het Saarac coord, zal in de bondsdag afzon derlijk worden behandeld. Hoe wel het op een veel minder in drukwekkende meerderheid kan rekenen dan de overige verdra gen, is dr. Adenauer ook hier ze ker van zijn zaak. Hoe zwaar het verdrag de bondsdag op de maag ligt, blijkt wel uit de waardering van de commissie, dat het „beter dan geen accoord" is. De commis sie heeft niet geaarzeld het aan vaarden van het accoord „een waagstuk" te noemen, aangezien de waarde ervan geheel en al van de uitvoering zou afhangen. De bondsdag zal dan ook het accoord wel vergezeld doen gaan van zijn wensen betreffende die uitvoering en van zijn opvatting, dat ondanks alles de Saar een deel van Duitsland zou blijven. Daarover was men het in de com missie reeds roerend eens. Het weekeinde heeft nog en kele nieuwe pogingen van de Oostduitse communisten gebracht om zich in het Donderdag begin nende dispuut te mengen. De Oostelijke volkskamer wenst een delegatie naar Bonn te sturen om mee te praten. Grotewohl stelde bovendien een gezamenlijke op roep der beide Duitse republie ken aan de vier bezetters voor. Het spreekt vanzelf, dat alles in Bonn voor kennisgeving wordt aangenomen. Aan Grotewohl en zijn mede werkers wordt in Bonn elk reoht om zich in die zaken te mengen, ontzegd. Van regeringswege heeft men het in Bonn dan ook niet nodig geacht uitvoerig op deze voorstellen te reageren. Meer aandacht schonk men daar aan de oproep van het Westduit se vakverbond aan de bondsdag om de ratificatie uit te stellen. De bondsregering liet daarop ver klaren, dat de vakbonden door deze oproep hun politieke neu traliteit hebben geschonden en zich aan de zijde van de socia listen hebben geschaard. „Het wordt steeds duidelijker, dat be paalde krachten in de leiding van de vakbonden met alle middelen proberen het vakverbond aan het sleeptouw der socialisten te han gen", zo heet het in een officiële verklaring der regering. Ook de katholieke arbeidersbeweging ontzegde de leiding van het vak verbond het recht zich op deze wijze in het politieke dispuut te mengen. Alles bijeen een slecht begin voor de nieuwe pogingen om het contact tussen vakver bond en regering te verbeteren. President Heuss had daartoe en kele dagen geleden nog een ini tiatief genomen en ook minister Erhard en het verbond van werk gevers hadden de president van het vakverbond tot overleg uit genodigd. Deze heeft evenwel af gezegd, aangezien naar zijn op vatting het klimaat voor nieuwe besprekingen thans al te ongun stig zou zijn. maakt ruwe handen in 1 nacht gaaf en zacht Naar het Oostduitse perstou- rilaiu AJDiN meldt* zijn zeven Oostduitsers door een rechtbank te Frankfort aan de Oder schul dig bevonden aan spionnage ten behoeve van de Westduitse ge heime dienst onder leiding van ex-generaal Gehlen. Een partijsecretaris van de Oostduitse liberaal-democrati sche partij, Paul Fischer, werd veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Zes anderen, on der iwie trwee vrouwen, 'kregen dwangianbeidstraffen variërend van vijftien tot zes jaar. Het, bulletin der socialisti sche partij schrijft, dat de Rus sen door de verkoop van Oosten rijkse olie aan de volksdemocra tieën een winst maken van ruim 30 gulden per ton. Volgens het bulletin zijn er in het grote ge bied der olievelden van Neder- Oostenrijlk, die door de Russen na de oorlog in beslag zijn ge nomen, slechts twee particuliere Oostenrijkse oliefirma's. Deze worden gedwongen haar olie te verkopen tegen 284 k 300 shil ling per ton. Naar verluidt ver koopt het Sowjetrussische olie- administratiebureau de Oosten rijkse olie aan Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije te gen 520 shilling per ton. Omtrent de plannen tot op richting van een /voetbalpool" onder auspiciën van het eilands- bestuiur van Curasao deelde de heer Corsira mede, dat deze „pool" (bedoeld' is om de eilands. begroting te ontlasten. De gel den zullen geheel voor de 'bevor dering van sport worden aange wend, maar tegelijkertijd' zullen posten ten behoeve van de sport op de eilandsbegroting worden afgevoerd. Geen subsidies dus meer, maar een ,/pool". De plannen zijn thans bij de procureur-(generaal, die nog geen beslissing heeft genomen omtrent zijn advies aan de landsregering. Het inste'len van een „voetbalpool" zal namelijk een wijziging van de landsrege- linig nodig maken. maakt handtn zacht als jluwttl DONDERDAG 24 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 De antwoordman; 11.15 Orgel; 11.30 Lichte muziek; 12.00 Zang; 12.25 In het spion netje; 12.30 Landbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.50 Uit het be drijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Gevar. muziek; 13.55 Koersen; 14.00 Cabaret; 14.45 Viool en piano; 15.15 Voor de zie ken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd 18.30 Jazzmuziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Theaterorkest; 19.45 Buitenlands overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Journaal; 20.15 Or kest; 21.05 Gram.; 21.35 Gevar. progr. voor de militairen; 22.20 Bariton en piano; 22.40 Sport; 22.50 Sportactualiteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Piano; 12.00 Angelus; 12.03 Con cert; 12.30 Landbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Verv. concert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Viool en piano; 13.50 Gram.; 14.00 Kamerorkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Vocaal ensemble; 15.35 Gram.; 16.00 Bij bellezing; 16.30 Piano, klarinet en cello; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Gr.; 18.05 Kamermuz.; 18.30 Fries progr.; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal gesprek; 19.35 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 22.00 Tijd schriftenkroniek; 22.10 Gram.; 22.20 Orgel; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gr.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Clavecimbel; 16.00 Koersen; 16.02 Orkest; 16.40 Meisjeskoor; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Trompet en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Verzoekprogr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. De Phlllpipijnse vice-presi dent en minister van Buiten landse Zaken, Oarlos P. Garcia, heeft Maandag verklaard dat zijn delegatie op de komende conferentie van de Z.O.A.V.O. in Bangkok een voorstel zal in dienen tot de vorming van een gezamelijke luchtmacht van de acht landen, die lid zijn van de organisatie. Hij weigerde verdere bijzon derheden over het voorstel te verstrekken. De uit 25 personen bestaande Philippijnse delegatie is Maandagmorgen per vlieg tuig uit Manilla naar Bangkok vertrokken. De conferentie in Bangkok zal heden beginnen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, is Dinsdag per vlieg tuig in Bangkok aangekomen om de Ver. Staten te vertegen woordigen op de komende con ferentie van de acht landen, die lid zijn van de Zuid-Oost- Azlatische verdragsorganisatie. De minister verklaarde bij aankomst dat „vrede en vrij heid" de doelstellingen zijn van de conferentie, die vandaag zal worden geopend. Bij een brand in een benzine opslagplaats op de Amerikaan se luchtmachtbasis Misawa (Hokkaido) in Japan is Maan dagmorgen een lid van de Japanse brandiweer om het leven gekomen. Ongeveer 1.600.000 liter ben zine werden een prooi der vlam men. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek in gesteld. (61) „Niet onaardig uitgedacht," meende Drost en hij schudde goedkeurend bet hoofd. Hij wil de er nog iets aan toevoegen, maar hij kreeg er geen gelegen heid voor, want de deur werd geopend en Belfort trad aan het hoofd van zijn gasten het vertrek binnen. Nieuwsgierige, onverschillige, vragende en niet-begrijpende blikken werden op belde inspec teurs geworpen, maar zonder uitzondering waren allen onrus tig in hun bewegingen. Bijlman stelde zichzelf en Drost voor en viel meteen met de deur in huis. „Mijn collega en ik zijn belast met het onderzoek in de overval en moord, die eer gisteren avond in de Kalfjeslaan is gepleegd en aangezien zekere sporen naar dit pension leiden, ben ik verplicht U allen enige vragen te stellen. Ik vertrouw, dat U het onderzoek niet zult be moeilijken. en ik verwacht der halve van U allen een onomwon den en eerlijk antwoord op mijn vragen." Zijn stem had vriendelijk ge klonken, doch de blik, die uit zijn grijze ogen straalde was scherp en hard als staal. Hier en daar klonk een onderdrukt afkeurend gemompel, maar niemand, die een woord van protest durfde te uiten. De resolute toon, waarop Bijlman gesproken had, maakte hen bij voorbaat duidelijk, dat door A. H. VAN OMMEN Nadruk verboden. voor niemand een uitzondering zou worden gemaakt, ook al voelde men zich nog zo onschul dig. Bijlman keek op de platte grond van het pension en her- nam: „Ik moet U allen verzoe ken voorlopig verblijf te houden in de kamer hier achter en juf frouw Koning zal wel zo vrien- de lijk willen zijn hiervoor haar kamer beschikbaar te stellen. Met Uw aller medewerking kan ik het verhoor zo kort mogelijk maken en bent U allen weer vrij gaan en te staan waar U wilt, tenzij... enfin, U begrijpt me! Onthoudt U echter goed, dat degene, die ik verhoord heb, zich niet meer naar de kamer van juffrouw Koning mag begeven, althans zolang allen nog niet verhoord zijn. Mag ik U allen verzoeken?... En a'is juffrouw Koning misschien als eerste hier wil blijven..." „Eén ogenblik nog," sprak Drost en hij sprong van zijn stoel op. „Ik tel hier mijnbeer Bel fort niet meegerekend zeven personen. Ik meende, dat U ons zojuist vertelde, dat U in totaal acht gasten hebt," zo wendde hij zich tot Belfort. „Pa Hazelaar zit natuurlijk nog op z'n kamer," riep een vro lijke stem en Bijlman bemerkte, dat het de humorist was. Drost trok vragend de wenk brauwen op. „Ik heb U reeds verteld," ant woordde Belfort, „dat mijnheer Hazelaar nogal humeurig is. Nu mogen de gasten hem niet erg, doch er 'bestaat een bepaalde vijandschap tussen hem en de heer Geerling, zijn directe buur man. Pa Hazelaar weigert be slist mijnheer Geerling te ont moeten en hij gaat zelfs zó ver, dat hij alleen op zijn kamer wenst te eten. Enfin, hij is een oude man en daarom geef ik hem bij uitzondering zijn zin maar. In ieder geval heb ik hem gezegd beneden te komen en hij zegde dit toe, zodra... Geerling van het toneel zou zijn verdwe nen." „Accoord," glimlachte Bijl man. „Laat de oude heer dan maar als laatste by my komen. En thans, dames en heren...," en hij maakte een uitnodigend ge baar naar de deur. „Goed opgemerkt, knaap!... Ik had het warempel over 't hoofd gezien," fluisterde hy Drost toe en zich daarna tot jufrouw Ko ning een mollig vrouwtje van omstreeks 35 jarige leeftyd wendend, vroeg hy: „Jufrouw Koning, ik zou gaarne van U willen horen, waar U de avond van eergisteren hebt doorge bracht." „Ik ga iedere avond precies om acht uur de deur uit en treed dan op als „De Vrouw met de Duiven" in cabaret „De Rode Lantaarn" op het Rembrandt, plein. Na mijn tweede optreden, dat is om half elf, ga ik direct naar het pension terug en dat deed ik ook die avond." „Hoe laat was U dus thuis?" „Vroeg... tegen elf uur, want ik ben met een taxi naar huis gereden. Als mevrouw Belfort 'my gezien had, zou ze het kun nen getuigen." „Hoe bedoelt U dat?" vroeg Byiman geïnteresseerd. „Juist toen ik het tuinhek wil de binnengaan, zag ik haar de voordeur verlaten en achter het huis omlopen. Ze zag my echter niet." „U bent toen direct naar Uw kamer gegaan?... Zo... En hebt U iets gehoord, dat veel op een schot leek?" „Nu U het zegt... Ik heb oen knal gehoord, maar my niet direct gerealiseerd, dat het een schot was." „Ik dank U, juffrouw Koning. U kunt gaan en misschien wilt U enige tyd genoegen nemen met een zitplaats in de keuken bij het dienstmeisje? Prachtig... ik dank U voor Uw medewerking." „Voorlopig ook een streep door die juffrouw met dJr dui ven," zei Byiman tegen zijn colle ga. En hem een por in de ribben gevend, vervolgde hy: „Vooruit portier, roep de volgende even binnen." Drost verdween door de deur in de gang en kwam even later terug met een heer in een lange geruite jas Een grijze sportpet hield hy in de hand... .Een man met geruite demi en grijze sportpet... hoorde Bijlman rechercheur Bak rapporteren. Hij voelde zijn bloed sneller stromen, want langza merhand kwam hy tot de over tuiging, dat hy op het goede spoor was. „Deze heer vroeg my, of ik hem het eerst wilde nemen. Hy schynt nogal haast te hebben," verklaarde Drost en terwyi hy de deur sloot, wees hij achter 's man3 rug naar de geruite jas. „Uw naam?" begon Byiman. (Wordt vervolgd) Ook een Nederlandse chemi cus nl. ir F. Mackenzie, hoofd van het laboratorium van de N.V, Bronswerk te Amsterdam, is er ongeveer een maand gele den, na 7 jaar lang geheel bui ten zyn dagelijks werk om expe rimenteren, in geslaagd synthe tisch diamant te fabriceren. De resultaten van ir Macken zie zijn dezelfde miniscule ca. Vio karaat wegende kristalletjes als biykens recente publicaties door de „General Electric Com pany" onlangs en in een klein laboratorium in een voorstad van New York City reeds enkele jaren geleden zyn bereikt. Van deze ikristalletjes zyn vele ge kleurd door (bij"mengsels van ijzer en andere elementen, doch verscheidene schitteren helder in zuiver .wit. INTERNATIONALE SAMEN. WERKING GEWENST. Geconcludeerd mag worden aldus ir Mackenzie in een ge sprek met een A.N.P.-redacteur dat Nederland op dit gebied even ver is gevorderd als byv. de Verenigde Staten. Veel liever zou deze chemicus in dezelfde rust der onbekendheid zijn wetenschappeiyke werk heb ben voortgezet doch, zo voegde hij daar terstond aan toe, eer stens mag de wereld heus horen dat Nederland niet achter blijft en voorts is samenwerking by het voortgaand onderzoek be paald gewenst. VERMOEDELIJK NIEUW INZICHT. Dit laatste vooral omdat ver- moedeiyk, nu het procédé is ge vonden, nieuw inzicht zal worden gewonnen in de anorganische chemie der mineralogie en der petrologie (gesteentenkunde). Of elders geheel dezelfde metho. den worden gebruikt kan ir Ma ckenzie niet zeggen: voor het be reiken van extreem hoge druk ken en temperaturen en het af sluiten van zuurstof staan ver scheidene wegen open. GROTERE KRISTALLEN MOGELIJK. Vast staat dat de voorwaarden aanwezig zyn voor de vervaardi ging van grotere kristallen, eisen nadere studie en naar gelang de resultaten daarvan verdere ont wikkeling van het procédé. On derzocht moet byv. worden of niet door de zeer hoge tempera tuur een deel van de koolstof verbrandt. Koolstof is uiteraard een ele ment van de synthetische sub stantie, gelijkend op graniet, waarin, als aan de genoemde voorwaarden is voldaan, de be paalde binding, de uitkristallisa tie optreedt. Belangrijk is ook de bestudering van die voedingsbo dem voor de vorming en ontwik keling der kristallen. De voortgang der techniek schynt binnen afzienbare tyd di behoefte aan diamant te zuller. doen stijgen. In de loop der ge schiedenis is welhaast steeds dt oplossing van een vraag ongeveer gelijktijdig door enkele geleerden, jver en onafhankelijk van elkaar 'gevonden. Daarin zou de verkla- Iring kunnen liggen van het merk waardige feit, dat zo kort na el kaar deze resultaten van naarstig zoeken aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zyn gepubli ceerd. Hoe het zy zo besloot ir Ma- skenzie het onderhoud de dia mantindustrie behoeft voorhands niet ongerust te zyn voor concur rentie onzerzijds. Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem cIi'iim nnlnrCOnrln SIROOP) (AKKER- De Perzische regering heeft Maandagavond ontkend, dat Perzië heeft deelgenomen aan 'besprekingen over een verdedi- gingsverdrag vcor het Midden- Oosten, aldus meldde radio- Teheran Libanon heeft zyn pogingen om te bemiddelen tussen Egyp te en Irak in de kwestie van het voorgestelde Turks-Iraafcse ver drag opgegeven, omdat Egypte, dat tegen het verdrag is, zyn houding niet wil veranderen, aldus werd Maandagavond in politieke kringen te Beiroet ver nomen. Een onderhoud van de Liba nese president, Sjamoen, de eerste mlnister Sami el Solh, en de minister van Buitenlandse Zaken, Naccasje, met de Egyp tische minister van, Voorlich ting, majoor Salem, had geen positief resultaat en een bespre king tussen de Egyptische pre mier, luitenant-kolonel Nasser, en de Iraakse premier, generaal Noeri As-Sald, werd niet niuttig geacht, zo werd in kringen, die nauwe 'betrekkingen met de Libanese regering onderhouden, vernomen. KOSTWINNERS VERGOEDING. De Burgemeester van TER- NEUZEN brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Aanspraak op Kostwinnersvergoeding. Indien tengevolge van het ver- blyf in werkelijke dienst vol doende middelen tot levenson derhoud ontbreken of zouden ko men te ontbreken aan de hierna vermelde personen, kunnen deze personen in aanmerking komen voor kostwinnersvergoeding. De hierbedoelde personen zyn: a. de echtgenote van de mili tair; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zyn andere bloed- en aan verwanten in de tweede graad; d. zyn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud hij ingevolge rechtelijk von nis moet voorzien. De kostwinnersvergoedingsre gelingen gelden ten aanzien van verblyf in werkelyke dienst: a. anders dan wegens een vrij willig aanvaarde verplichting tot het verrichten van wer kelijke dienst (dienstplichti gen); b. wegens een vrijwillig aan vaarde verplichting tot het verrichten van werkelyke dienst, indien de militair be hoort tot één van de volgen de groepen van militairen: 1. aan wie op grond van de be langen van de militaire dienst is vergund om na de wer kelyke dienst welke hy ver richt anders dan wegens een vrij willig aanvaarde ver plichting, vrijwillig in mili taire dienst te verblyven; 2. aan wie uit sociale overwe gingen is vergund na de wer kelijke dienst, welke hy ver richt anders dan wegens een vrijwillige aanvaarde ver- plichitng, vrijwillig in mili taire dienst te verblyven, met dien verstande evenwel, dat na het verstrijken van 30 dagen de aanspraak op vergoeding vervalt; 3. die in werkelyke dienst ver blijft op grond van een over eenkomstig io van da Dienstplichtbeschikking ge sloten verbintenis; 4. die in werkelyke dienst ver blijft op grond van een bij de Koninklyke Luchtmacht gesloten reserveverbintenis om tot vlieger of waarnemer te worden opgeleid. W(jze van aanvraag. De aanvrage om vergoeding kan mondeling of schriftelijk ge schieden. Zij behoort te worden gedaan bij de burgemeester van de gemeente waar de verzoeker woonplaats heeft. Indien de woonplaats in het buitenland is gelegen, dient de aanvraag te worden gedaan bij de consulaire ambtenaar, binnen wiens res sort de woonplaats van de ver zoeker is gelegen. Wie de aanvraag moet doen. De aanvraag behoort te ge schieden door of namens de per soon te wiens aanzien de mili tair als kostwinner wordt be schouwd. Wanneer aanvraag moet worden gedaan. De aanvraag om vergoeding moet geschieden zo mogelyk on geveer 4 weken vóór de dag, wel ke voor de opkomst in werkelyke dienst van de militair is vastge steld; is dit niet mogelijk dan geschiedt de aanvraag zodra naar het oordeel van de verzoeker aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. N.B. By de aanvraag om kost winnersvergoeding mede te bren gen: Trouwboekje, de laatste aanslagbiljetten in de rijksin komsten en -personele belasting, huurkaart, zieken- en begrafe- nisfondskaarten, adressen van werkgevers of ontslagbewyzen, loonbriefjes, rentekaarten, enz.. Temeuzen, 21 Febr. 1035. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEOBN.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5