Schepen der Chinese communisten op weg naar Nantsjisjan? DE Z.O.A.V.O.-CONFERENTIE De Franse regeringscrisis De proeven met atoomwapens De Duitsers zullen in Spanje atoombommen gaan maken! Otto John waarschuwt West-Duitse Bondsdag WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN F Indonesië bezorgd over Neder lands lidmaatschap van S.E.A.T.O. Geleide artillerie op de Britse oorlogsschepen A mi WM WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955. 10e Jaargang No. 3389. R. M. S. vraagt tussen komst van de Nederl. regering De «Grootekerk» Genua in De strijd tussen de beide China's 4 Japanners in oerwonden van Ned. Nieuw-Guinea aangetroffen Nationallstisch-Chinese vissersboten vermist Het verhoor van mr. Bouman Opwekking van president Eisenhower Geen Amerikaanse landstrijdkrachten Zuid-Oost-Azië Grote schoonmaak te Bangkok m Minister Zjoekof aan het woord Tweede atoomontploffing te Nevada Faure neemtopdracht in principe aan Het éénheidsgesprek van Afschaffing de doodstraf in Ned. Antillen de Duitse specialisten hebben uranium in de Sierra Nevada ontdekt v.m. n.m. op onder op onder 23 v.m. n.m. Frankering bij Abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct. E VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels l, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Naar de voorlichtingsdienst van de R.MJS. mededeelt, heeft de algemene vertegenwoordiger van de R.M.6. in Nederland dr J. P. Nikijuktw, schriftelijk mi nister Luns verzocht om bij stand en tussenkomst van d Nederlandse regering voor het verlenen van juridische bij stand aan de in Indonesië ge vangen gehouden autoriteiten van de 1R.M.S. Dit verzoek is geldaan, zo wordt medegedeeld, naar aanleiding van het feit, dat alle tot dusverre genomen stappen door de „Federation internationale des droits de rhnmime" en de pogingen van de RM8. zelf.om dit te toerei ken hektoen gefaald. Het 7647 ton metende Neder landse vrachtschip „Grootekerk", aan bdord waarvan enkele dagen geleden brand was uitgebroken, ia Dinsdag in Genua aangeko men. De brandweer stond bij aan komst van het schip in de haven gereed, doch op het havenkantoor werd later meegedeeld dat de brand zich niet ernstig liet aan zien. De „Grootekerk", eigendom van de „Verenigde Nederl. Scheep vaartmij." is op weg van Rotter dam naar het Verre-Oosten. De „Grootekerk" heeft een ge mengde lading van textiel, luci fers, alcohol en ammoniumni traat aan boord. De oorzaak van de brand in ruim één is niet bekend. Het ruim is van de buitenlucht afge sloten, nadat de brandweer er stoom in had geperst. In verband met de aard van de lading, is het schip naar een meer afgelegen deel van de haven ge bracht. Niemand wordt aan boord toegelaten. New Yorkse radiostations heb ben Dinsdag >uit Formosa be richten uitgezonden, waarin wordt gezegd, dat oorlogssche pen der Chinese communisten op iweg zijn naar het eiland Nantsjisjan, een door dö natio nalisten bezet eiland, dat on geveer 200 km ten N. van For mosa ligt en ruim 30 km van het Chinese vasteland verwij derd is. Voorts wordt in de berichten, die aan officiële nationalisti sche zegslieden worden toege schreven, gezegd, dat nationalis tische vliegtuigen zijn opgeste gen om de schepen aan te val len. Er werd niet bekend gemaakt hoeveel schepen der communis ten het hier betreft, en evenmin of er een poging is gedaan om op Nantsjisjan te. landen. De nationalistische luchtmacht meldt uit Taipeh, dat vier gol ven (bommenwerpers Maandag nacht nabij de Taisjan-eilanden, ongeveer 160 kilometer ten N van Formosa, drie schepen der communisten tot zinken heibtoen gebracht en vier beschadigd. Volgens het hoofdkwartier van de nationalistische lucht macht zou Dinsdagmorgen om 08.30 uur plaatselijke tijd nabij het eiland Nantsjisjan een vloot van communistische joniken, ge ëscorteerd door kanonneerbo ten, zijn gesignaleerd. Nader maakte het hoofdkwar tier van de nationalistische marine bekend dat de commu nistische (vloot later in noorde lijke richting afzwenkte. Men venmoedt in Taipeh dat de com munistische actie een „patrouil le-missie" was. Bommenwerpers van de na tionalistische Chinese lucht- De Indonesische mihister van Btuitenlandse Zaken, mr Suna rio, heeft Dinsdagmiddag op een persconferentie zijn bezorgdheid geuit over de mogelijkheid, dat Nederland als lid zal worden toegelaten tot de Seato op grond van zijn positie in Nieuw- Guinea. Minister Sunario zeide: Naar aanleiding van berichten dat wan Nederlandse zijde ern stig wordt gestreefd naar het samen met Australië oplbouwen van de verdediging in Nieuw- Guinea en hettoetreden tot de Seato, is de laatste dagen in de Indonesische maatschappij de onrust gestegen, zowel in krin gen van regerings- als opposi tiepartijen, als in de pers. Deze berichten hebben de aandach getrokken van het Indonesische ministerie van Buitenlands Zaken, zoals is getoleken uit een verklaring van enige dagen ge leden, waarin reeds uiting is gegeven aan de bezorgdheid van de regering over de toestand Deze verklaring werd afgelegd voordat ministerpresident Men- zies naar Nederland reisde. Er werd o.a. in gezegd, dat de mo gelijkheid, dat Nieuw-Guinea zoukunnen worden toetrokken in de Nederlands-Australische defensielijn, onrust in Indonesië verwekte ten aanzien van de komende Seato-conferentie. Minister Sunario vervolgde: Van Indonesische zijde kan men dit streven niet licht op nemen. Wij dienen immers op Vier Japanese soldaten, die niet wisten, dat de oorlog voorbij was, zijn aangetroffen in de oerwou den van Nederlands-Nieuw-Gui- nea, waar zij zich verborgen hiel den. Zij zijn Dinsdag per vlieg tuig overgebracht naar Wewak voor hun terugkeer naar Japan. Volgens berichten in te Taipeh verschijnende bladen worden er sinds Zondag 34 vissersboten met in totaal 100 man aan boord ver mist, nadat zij aan de zuidkust van Formosa in een storm te recht waren gekomen. Zes trei- lers sloegen om. Men vreest dat zeven opvarenden verdronken zijn. onze hoede te zijn.en de rege ring heeft ook reeds het voorne- men' een houding te bepalen ten aanzien van een dergelijke poli tieke otwikkeling, des te meer daar deze berichten nog niet van Nederlandse'zijde zijn te gengesproken. Indien de berich ten waarheid bevatten zal het gevolg l zijn, dat de spanning tussen Indonesië en Nederland nog toeneemt en dat de Indone- sisch-Australische verhoudingen die wij juist wensen te verbete ren, worden vertroebeld. Het is wel duidelijk,'dat dergelijke ge beurtenissen niet bevordelijk zijn voor de wereldvrede 'in het algemeen en van het veiligheids gevoel in Z.O.-iAzië'in het bij zonder, aangezien een en ander duidelijke tendenties bevat het Nederlandse kolonialisme op Indonesisch grondgebied te ver sterken, al wordt dit dan ook gedaan onder dé leus, dat het geschiedt om het' communisme tegen te gaan als onderdeel van het doel van de Se<ato, aldus mr Sunario. macht hebben Dinsdag aanval len gedaan op communistische schepen ten N. van het eiland Nan Tsji, nadat patrouillevlieg tuigen een vloot van gemotori seerde jonken en (kanonneerbo ten hadden gesignaleerd op on geveer 190 kilometer ten N. van Formosa. Onmiddelijk nadat de commu nistische schepen in de buurt van het eiland Nan Tsji Sjan waren gesignaleerd werden na tionalistische vliegtuigen en oor logsschepen naar dit gebied ge dlrigeerd, in verband met de mogelijkheid van eventuele communistische invasieplannen Volgens het nationalistische ministerie van Defensie kwam de communistische' vloot tot cxp 16 kilometer van de kust van het eiland, dat< onlangs door de burgerbevolking is ontruimd. De communisten verdwenen later in noordelijke 'richting. De nationalistisch Chinese minister van Buitenlandse Za ken, George'Yeh, heeft Dinsdag cp een besloten bijeenkomst van de wetgevende raad ver klaard dat de nationalistische regering al haar gebiedsdelen zal verdedigen. Minister Yeh is Zondag in'Taipeh teruggekeerd na een bezoek van vijf maanden aan de Ver. 'Staten. i Een militair woordvoerder in Taipeh verklaarde dat de bommenwerpers bij de eilanden Pei Tsji Sjan en Pei Loeng Sjan, ongeveer 20 kilometer ten N. van Nan Tsji, enkele communis tische kanonneerboten tot zin ken hebben gebracht. Het nationalistische ministerie van Defensie heeft bekend ge maakt, dat twee golven commu nistische jachtbommenwerpers het eiland Nan Tsji Sjan Dins dagmiddag voor het eerst gebom bardeerd hebben. Mr. H. Bouman, de verdediger in de zaak tegen Jungschlager, die wordt beschuldigd van een poging tot omkoping van één van de getuigen in dit proces, is Maandag tot ongeveer 11 uur des avonds op het parket geweest voor een verder verhoor. Dinsdag en vandaag heeft hij de gelegenheid gekregen zich voor te bereiden op zijn taak als ver dediger in de zaak tegen Schmidt. President Eisenhower heeft voor de radio en televisie het Amerikaanse volk aangespoord, zich aan te sluiten bij een actie voor ,,de terugkeer naar God", die op het ogenblik wordt gevoerd onder auspiciën van het Aimerikaanes legioen. Eisenhower zeide o.m.: „Elke dag moeten wij God vragen, ons te behoeden, opdat wij ons erf deel van vrije mensen kunnen nalaten aan hen die na ons ko men". Hedenochtend om tien uur plaatselijke tijd tal in Bangkok de conferentie van ministers der Z.O.A.V.O.-landen beginnen. De vergadering zal worden geopend door de Thailandse premier, maarschalk Piboel Songgram. Di rect na de opening zullen de af gevaardigden van Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten, Frank rijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Thaiiland en Fhilippij- nen met de besprekingen begin nen, die voornamelijk gaan over de volgende punten: 1. De algemene toestand in Zuid- Oost-Azië. 2. De plaats en organisatie van de zetel der Z.O.A.V.O. 3. Militaire kwesties. 4. Economische kwesties en technische bijstand. Bij de militaire besprekingen zal men o.m. rekening houden met: a.) Infiltraties en ondermijnen de bewegingen. b.) De noodzaak om elk lid dat het slachtoffer wordt van agres sie te helpen. c.) Het verzekeren van alge mene defensieve maatregelen. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, die voor de Z.O.A.V.O.-conferentie naar Bankok gekomen is, ver klaarde Dinsdag, dat de leden van de verdragsorganisatie snel moeten handelen met het oog op de communistische dreiging in Zuid-Oost-Azië. De militaire dreiging is in dit stadium wel niet het belangrijk ste, zo zei hij, doch op duizenden plaatsen tegelijk is communisti sche ondermijning gaande. Het Britse ministerie van Ma rine heeft Dinsdag bekendge maakt dat de nieuwe Britse krui sers zullen worden uitgerust met „geleide artillerie met grote tref zekerheid" voor het afslaan van luchtaanvallen. In een verklaring, die was on dertekend door de minister van Marine, J. P. L. Thomas, werd gezegd: „Het geleide projectiel, en daarmede in verband staand materiaal, is thans voldoende ont wikkeld om het ministerie van Marine met vertrouwen het ont werpen en bouwen tegemoet te doen zien van operationele sche pen, die onze verouderde kruisers zullen vervangen, met gebruik making van deze nieuwe, krach tige vorm van bewapening". In de verklaring werd 'de ont wikkeling van deze nieuwe sche pen met geleide artillerie „revolu- tionnair" genoemd. De minister zei verder dat de ontwikkeling van wapens voor massale vernie tiging mlisscMen dezeeoorlog zou beïnvloeden doch dat dit zeker de noodzaak voor zeestrijdkrach ten niet zou doen afnemen. Op het ogenblik zijn de volgen de schepen in aanbouw: Twee lichte vliegdekschepen, drie krui sers, 26 fregatten, twee onder zeeboten, 94 mijnenvegers en tien kustvaartuigen. Voorts beschikt de Britse ma rine nog over de volgende sche pen, die hetzij in reserve zijn, het zij verbouwd en gemoderniseerd worden: Vijf zware vliegdeksche pen, twee lichte vliegdekschepen, veertien kruisers, vier slagsche pen, 57 torpedobootjagers, enz. „Wij zijn paraat tot het afslaan van elke aanval," aldus heeft de Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, Dinsdag in een televisie-uitzending verklaard. Hij zeide, dat „degenen, die geen rekening houden met de lessen van de geschiedenis", aan het lot van Hitier moeten denken. Verder zeide Zjoekof, dat de vredelievende politiek der Sow- jet-Unie geen gunstig onthaal bij de kapitalistische landen heeft ontvangen. Vooral de Verenigde Staten voeren een politiek, die is gericht op oorlogsvoorbereiding, aldus de minister. Zjoekof sprak op de jaarlijkse plechtigheid aan de vooravond van de verjaardag van de Sowjet- strijdkrachten. Behalve militaire leiders woonden premier Boelga- nin, ministers en de algemene se cretaris van de communistische partij, Chroesjtsjef, de plechtig heid in het huis van het Sowjet- leger bij. Casey geloofde niet. dat als ge volg van de conferentie een „ge neralissimus" zal worden be noemd en „aanzienlijke strijd krachten van elders in het gebied gelegerd zullen worden". Sir Anthony Eden, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, verklaarde in Calcutta, waar hij op weg naar Bangkok een tus senlanding maakte, dat het nog niet bekend is of de Z.O.A.V.O. een staand leger zal krijgen. „Er komen allerlei suggesties bin nen", zo zei hij, „doch er is nog geen enkel besluit genomen". John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, die Dinsdag in Bang kok arriveerde, verklaarde, dat het doel van de conferentie vrede en vrijheid is. Vóór Dulles aankwam waren in Bangkok reeds agenten van de F.B.I., de Amerikaanse federale recherche, gearriveerd. Zij lever den critiek op de veiligheidsmaat regelen, die de Thailandse autori teiten hadden genomen. Deze maatregelen zijn daarna direct verscherpt. De Thailandse politie heeft posten gezet bij alle hotels en ge bouwen waar buitenlandse bezoe kers verblijven. De politieman nen dragen, behalve hun revol ver, traangasbommen bij zich voor het geval relletjes zouden ontstaan in de buurt van deze gebouwen. Bangkok heeft zich wekenlang op de conferentie voorbereid. De straten zijn schoon gemaakt en de huizen in de volkswijken be sproeid met DD.T. en andere in secten-dodende middelen. Duizen den straathonden zijn verjaagd uit de wijken waar de hotels en de grote gebouwen liggen en po- litie-auto's met radio's rijden door de straten om de bevolking op 't hart te drukken vooral geen was goed aan de straatzijde van de huizen te drogen te hangen. De pluimveemarkt is gesloten, om dat volgens de autoriteiten de stank en het lawaai van 't pluim vee „ongepast" zijn, tenminste voor de duur van de conferentie. Honderden kilometers sloten, broedplaatsen van malariamug gen, zijn schoongemaakt. Uit gezaghebbende Amerikaan se bron in Bangkok is Dinsdag vernomen, dat de Verenigde Sta ten geen plannen hebben voor permanente beschikbaarstelling van Amerikaanselandstrijdkrach- ten in Zuid-Oost-Azië, zoals zij in Europa voor de N.A.V.O. hebben. Amerika vertrouwt in het Verre- Oosten op zijn vlootstrijdkrachten en luchtmacht, aldus deze bron. Premier Gburehlill van Enge land heeft Dinsdag in het Lager huis verklaard, de volgende week te zullen spreken over oorlog voering met atoomwapens in 'n defensiedebat. Hij zou dan ook iets zeggen in verband met het voorstel van In dia aan de Verenigde Natie®, al le proeven met atoom- en water stofbommen te verbieden. Engeland had het Indische voor stel niet aanvaard, aldus Chur chill. De Britse premier deelde de socialist Noël-Baker mede, dat hij op bet ogenblik zeker niet op enigerlei wijze een poging zou steunen om de waterstofbom en atoomproeven te verbieden, han gende besprekingen over ontwa pening. Noël-Baker zeide, dat volgens een schatting van een Ameri kaanse geleerde 1.800 zuigelin gen van radio-activiteit van proe ven, die het vorig jaar met de waterstofbom waren genomen, te lijden hadden. Noël-Baker pleitte voor een verbod op atoomproeven gedu rende de besprekingen over ont wapening. Op de Yucca-vlakte in de Ame rikaanse staat Nevada in Dins dagochtend vroeg de tweede atoomontploffing van de reeks van dit jaar teweeggebracht. Het was een middengroot apparaat, dat op een toren van negentig meter hoog tot ontploffing werd gebracht. 200 Militaire waarnemers sloe gen van uit loopgraven op vier km afstand de proef gade. Te Las Vegas zag men de ex plosie als een oranje flits. Bij vele vorige proeven had men een helder wit licht waargenomen. Op 16 kilometer afstand wer den twee schokken gevoeld. In Las Vegas sloegen deuren en ramen dicht, doch de ruiten braken niet, zoals bij de proeven in 1951 en 1952. Na de ontploffing steeg een paddestoelvormige rookwolk op tot een hoogte van 6.500 mter. De Franse nationale vergade ring is voor hedenochtend bij eengeroepen om de verklaring van Edgar Faure aan te horen. De radicalen hebben met een aanzienlijke meerderheid toeslo ten om een regering-Faure te steunen. De stemmenverhou ding was 121 tegen 48. In politieke kringen geeft men aan het bijeenroepen van de nationale vergadering de uitleg, dat' Faure ibereid is officieel de vorming van een kabinet op zich te neanen. Naar men ver. wacht, aal hij zijn regering van daag, Woensdag, aan de natio nale vergadering voorstellen. Politieke waarnemers menen dat Faure's kansen na de toe zegging van de radicale steun, verbeterd zijn. Faure heeft? reeds de steun ontvangen van de conservatie ven, de meeste gaullisten en de volksrepuiblikeinen. De volksre putolikeinen hebben hun steun afhankelijk gesteld van de sa menstelling der regering. Faiure heeft toesloten, om te wachten met een bezoek aan de presi dent waartoij hij zou medede len of hij al dan niet bereid Is als formateur op te treden tot hij het antwoord van de dissidente, gaullisten heeft ont vangen. Men verwachtte, dat Faure tussen vier uur en vijf uur hedenmiddag de president van zijn besluit op de hoogte zou kunnen brengen. Naar thans wordt gemeld, heb ben de voormalige Gaullisten be sloten, aan de regering die Faure wil vormen, deel te nemen. Het besluit werd door het béstuur van de groep en de parlements- fraeties met 87 tegen 30 stemmen bij 5 onthoudingen genomen. Faure heeft president Coty Dinsdagavond meegedeeld dat hg de opdracht tot vorming van een regering in principe aanvaard. Palewski heeft tegen de verdra gen van Parijs gestemd en is vóór besprekingen met de Rus sen vóórdat Duitsland bewapend wordt. Pinay heeft ook niet vóór de verdragen gestemd, maar later heeft hij te kennen gegeven, dat hij vóór ratificatie is. Generaal König steunde de ver dragen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde verluidt, dat Faure de vol gende portefeuilles heeft toege wezen: Buitenlandse Zaken: Pinay (con servatief); Landsverdediging: ge neraal König (Gaullist)Finan ciën: Pflimlin (M.R.P.); Justitie: Robert Schuman (M.R.P.). Het partijbestuur van de Katho lieke Volkspartij zal in een spoed vergadering bijeengekomen op Donderdag 24 Febr. a.s. In deze vergadering zal het bestuur zich beraden over het „eenheidsge- sprek", zulks naar aanleiding van de door de Katholieke werkge meenschap in de Partij van de Arbeid genomen beslissing. De minister van Justitie, de heer W. F. M. Lampe, heeft een commissie ter bestudering van de wenselijkheid der handhaving van de doodstraf geïnstalleerd. De commissie zal de regering van advies moeten dienen over de vraag of er termen aanwezig zijn over te gaan tot afschaffing van de doodstraf in de Nederlandse Antillen. La „Tribune des Nations" schrijft: Ongerust over de vertraging, die ontstaan is bij de werkzaam heden aan de nieuwe Ameri kaanse bases in Spanje, hebben de Amerikaanse experts op het Xbeiripch Schiereiland thans de mening te kennen gegeven, dat Duitse firma's zeer goed behulp zaam zouden kunnen zijn. De ambassadeur van Bonn te Madrid, Adalbert Bawarski heeft de Amerikanen geantwoord, dat de Federale Republiek bereid is mede te werken aan de militaire objecten op het schiereiland, zodra Duitsland lid zou zijn van de N. A. T. O., met alle rechten die daarbij behoren. In feite hebben er reeds Duitse firma's ingeschreven voor de werkzaamheden, die in Saragos- sa gaan beginnen, alsook in Madrid en Cadiz. Voorts hebben zij hun diensten aangeboden voor de aanleg van bevoorradings bases voor de marine in Ferrol, Valencia Barcelona en in Port Mahon op de Balearen. Onder de firma's, die hun diens-ten hebben aangeboden, bevinden zich Krupp, Hugo Stinnes e.a. Maar dit alles is slechts een ,zaak van weinig belang verge leken bij de plannen van de Duit se atoomspecialisfen. Een voor lopig Duits-Spaans aceoord is reeds gesloten voor de stichting van een gecombineerde maat schappij tot ontginning van het uranium-mineraal, dat onlangs door Duitse specialisten in de Sierra Nevada ontdekt en aan gegeven is. Zekere Duitse onder namingen, die aan het einde van Dr Otto John, de voormalige leider van de Westduitse gehei me dienst, die verleden jaar naar Qost-Duitsland1 uitweek, heeft in 'n brief aan de voorzitter van de Westduitse bondsdag gewaar schuwd tegen goedkeuring van de Parijse verdragen. Volgens een -bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N. verklaarde John in zijn schrij ven, dat de Sowjets natuurlijk niet de twaalf of dertien West duitse divisies, waarin deze ver dragen voorzien, vrezen. „Zij ge loven echter, dat deze bijdrage aan de Westelijke defensie de kiem van een getadig groeiende nieuwe „Wehrmacht" zal zijn, die eens zal worden gebruikt voor bevrijding van de -bevolking in het Oosten", aldus John. Hij waarschuwde de bondsdag de recente Sowjet-verklaringen ernstig op te vatten. „De Sowjets menen werkelijk wat zij zeggen", zo verklaarde hij. Dr Karl F. Schmidt-Witmack, voormalig afgevaardigde in de Westduitse bondsdag die na John naar het Oosten uitweek, schreef Dinsdag in de Qostberlijinse „Ber liner Zeitung", dat het „Oosten reeds voorbereidende maatrege len treft met het oog op de Pa rijse verdragen". De bondsdagaf- vaardigden dienen zich dit goed voor ogen te* houden, als de ver dragen deze week in de bonds dag besproken worden, aldus Schmidt-Wittmack. de vorige oorlog „in beslag genu menwaren door de Spaanse regering, zullen de technische basis vormen van deze maat schappij. De technische appara tuur van de maatschappij zal in het Federale Duitsland gefabri ceerd worden. Dat de maatschap pij reeds machtige troeven in handen heeft, blijkt -uit het feit, dat de broer van de Caudillo en enkele andere hoge personages van het regime een levendige be langstelling tonen. De maat schappij is bezig het monopolie te verkrijgen van de ontginning van uranium in Spanje en in de .Spaanse bezittingen, voorname lijk m Rio Muni (Spaans Gui nea). V oigen® het Spaanse oomité voor atoomenergie, zou de stich ting van genoemde maatschappij de Duitse technici in staat stellen in een niet al te verre toekomst atoombommen te fabriceren, die bestemd zijn voor de Duitse weermacht; zodoende zou strikt genomen aan de voorwaarden van de Parijse aceoorden worden voidaan voor zover het 't verbod tot fabricering van atoombom men op Duits gebied betreft medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond Koude Oostenwind. Aanvankelijk weinig, later toe nemende bewolking met kans op enige sneeuw in het Zuiden van het land. In de ochtend over het algemeen matige vorst, 's mid dags lichte vorst. Matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. DONDERDAG 24 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.53 3.18 3.28 3.53 4.08 4.33 4.18 4.43 ZON MAAN 7.43 18.09 7.33 19.41 24 7.41 18.11 7.51 21.02 25 7.39 18.13 8.10 22.25 26 7.37 18.14 8.32 23.48 27 7.35 18.16 8.58

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1