Binnenlands nieuws RADIO m De blauwe auto Nieuwe Onderwijswet op de helling Bedreiging van Thailand Hood will Wat brengt de Hef cadeaustelsel beknot Areaalheffing poot- aardappelen wordt hoger SALARIS MOET VERBE TERD. Attlee op Schiphol aangekomen Opnieuw noodtoestand in Schotland Geen visum meer voor vluchtelingen in Nederland België en TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. AGENDA De besle bedden ooit gemaakt! SCHAPEN BELAAGD DOOR LOSLOPENDE HONDEN. Groot aantal Japanse zeelieden vermist De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cais, heeft 'hij de Tweede Kamer «en wetsontwerp ingediend op 't kleuteronderwijs. Hij gaat hierbij rit van van de gedachte van een '.«Bedige financiële gelijkstelling «en opzichte van het lager order, ritjs, waardoor het rijk in princi pe alle kosten van het kleuteron- lerwijs zal dragen. De oorzaak van de indiening VS® deze nieuwe wet is de vele attiek, die op het wetsontwerp Kan 1950 inzake het kleuteron derwijs is geuit en het dank zij de gestegen welvaart ter beschik. Mng komen van meer geld ten fbehoeve van dit onderwijs. In dit wetsontwerp worden de ge meentebesturen verplicht gesteld am te zorgen voor voldoende ■apenbare kleuterscholen. Indien Meraan niet wordt voldaan, is 'n „.smeekschrift" van de gezamen lijke ouders voldoende om tot de stichting van een dergehjke school te komen. Ook de Stich ting van Bijzondere Scholen zal, «sor wat betreft de kostenver goeding, naar dezelfde maatstaf .«orden beoordeeld als de open bare scholen. Het schoolgeld zal 12 gulden «er jaar per kleuter bedragen -net dien verstande, dat indien sneer dan één kind van een gezin de school bezoekt, voor het twee- aie kind slechts de helft zal wor sen berekend, terwijl geen sdhoolgeld zal worden geheven voor die inkomens, die beneden «en bepaalde grens liggen. Het bestuur van het landbouw- eerlijke concurrentiestrijd, die 1 schao heeft zijn goedkeuring ge- veelal ten goede komt van' de hecht aan een voorstel van de hoofdafdeling akkerbouw tot ver- Men drong vooral aan op een sneller tempo ter afdoening van diverse zaken als de reeds in September 1954 toegezegde kweeksehool-toelageregeling, waaraan nog geen uitvoering was gegeven. Kan men dus enerzijds ver heugd zijn om het beleid inzake het kleuteronderwijs, voor wat daarmee samenhangt, blijft er echter nog veel wensen over. GEEN LAKENS BIJ DE KRUIDENIER. Het wetsontwerp inzake een nieuwe regeling van het cadeau stelsel is door de Tweede Ka mer goedgekeurd. Het ging ech ter niet gemakkelijk, daar het aanvankelijke ontwerp nog vele felle tegenstanders vond. Dit re sulteerde derhalve in nota's van wijziging die door de staatssecre taris voor de Middenstand, dr Veldkamp, op het laatste ogen blik werden ingediend, waardoor een meerderheid voor het ont werp gevonden werd. Kort samengevat komt 't wets ontwerp hier op neer: gesohen- consument, weer mogelijk wordt. OVERHEIDSUITGAVEN GECRITISEERD. Bij de algemene financiële be schouwingen in de Eerste Ka- mer is vooral de verlichting van de belastingdruk één van de voornaamste punten van bespre king geweest. Hoewel er uiter aard geen bezwaar bestond tegen de verlichting van deze druk toonde men zich toch uitermate gereserveerd en wees men de re gering erop vooral de gevolgen van de belastingverlaging op lan ge termijn te bezien. Natuurlijk is men voorstander van het kwe ken van conjuncturele reserves, maar algemeen was de mening, dat men daar thans nog niet aan toe is. Speciaal de groei van de over heidsuitgaven werd heftig gecri- ticeerd, want zo groeide bv. het aantal ambtenaren op het minis terie van Onderwijs sinds 1946 van 321 tot 727, terwijl de resul taten van dit ministerie niet evenredig vooruitgingen. Door vele overheidsinstellingen en an dere gesubsidieerde instellingen wordt met het geld omgespron Het tekort aan leerkrachten is probleem, waarmee men reeds jaren worstelt en dat in 3356 biijkens de verklaring van de minister zijn hoogtepunt zal winden. Men stelt al het mogelij- Me tn het werk om leerkrachten aan te trekken en daarom is een salarisverbetering noodzakehjk. Het salaris van de kleuteronder- wïjzeres zal dan, volgens het nieuwe wetsontwerp, belangrijk ■*rorden verhoogd, terwijl bij de ■opleiding daartoe de volledige salariskosten der opleiden gsscho. Ben zullen worden vergoed en 'n fielangrij'ke bijdrage in de overi ge kosten is toegezegd. De behandeling van de begro ting van het onderwijs kwam Karige week in de Tweede Ka mer en uit de eerste debatten nüeek reeds direct, dat de stem ming ten opzichte van het beleid xam mr Cals niet direct gunstig -aras. Men achtte het dreigende tekort aan leerkrachten een punt -aan de eerste orde en drong der halve aan op salarisverbetering, leneinde de salariëring der on derwijzers in overeenstemming te bréngen met de belangrijkheid Tan hun functie. Tevens drong men aan op een verhoging van de marge tussen het salaris van ie hoofden der lagere school en de onderwijzers, welke marge bij de jongste salarisverhoging ge lijk was gebleven. ken mogen worden verstrekt als n een wjjze> die geen aanbe- zjj van dezelfde soort zijn als het vejjn„ verdient voor de huis- gekochte goed; zowel branche- vro,u^, vreemde als branche-eigen goede- f Ten'aanzien van de belasting- rn mogen worden verstrekt, in- verjagjng prees men de minister dien zowel afnemers als met-af- v zijn soepele houding bij het nemers hiervan kunnen profite- terugbrengen van de datum van ren; fabrikanten mogen aan win- invoering naar i jun a.s„ maar keiiers (wederverkopers) zowel men vroeg ook duideiijke branche-eigen als branche-vreem uiteenzetting van het vóór en de goederen verstrekken, terwijl tegen de herwaardering van voor reclameartikelen "r"w- b hoging van de heffing ten behoe ve van het pootgoed egalisatie fonds. Deze heffing wordt 80, per ha, echter met dien verstan de, dat de financiering van de stichting aardappelbewaring en de stichting pootgoedpropaganda niet zal geschieden uit deze hef fing. Voor deze stichtingen zal een afzonderlijke heffing van 10,per ha nodig zijn, terwijl deze tot nu toe gedeeltelijk wer den gefinancierd uit de areaal heffing van 50, Het pootgoed -egalisatie fonds heeft bij het overnemen van de overschotten uit oogst 1953 aan zienlijke bedragen moeten beta len. Als de uitgaven van de re ductieregelingen gedaan zijn, be nevens die voor de overschotten uit de oogst 1954, zal het fonds nog kunnen beschikken over on geveer 4.500.000,- Deze reserve is niet voldoende om een behoorlijke bodem in de markt te kunnen leggen. Elk jaar zijn er overschotten van bepaalde rassen, klassen en sorteringen. Hiervoor moet gemiddeld per jaar ƒ1.000.000,— worden uitgegeven. Ter versterking van het stamka pitaal moet de heffing aanzien lijk worden verhoogd, aldus het landbouwschap. onder scheid wordt gemaakt tussen ar- tikelen uit de eigen branche, mits voorzien van een duidelijk recla de gulden. Wat er derhalve moet gebeuren is een aanpassing van het loon- n QuiuenjK xvcia- en ijs eil aan het internationa. me-kenmerk en branche-vreemde Je iveau en een beknotting van artikelen, die van zeer geringe - - -- waarde zijn. Hiermede is dus een einde ge- overheidsuitgaven, die niet di rect noodzakelijk zijn, zodat ook is dus een emoe ge- i terrejn geen andere gelden komen aan de onverkwikkelijke d£n die uit de lasting behoe- geschiedenis van de lakens bij te worden Qangetrokken. de kruidenier en de boter bij de manufacturier, waardoor een I (Nadruk verboden.) De premier van Thailand, maar schalk Piboel Songgram, heeft Maandag in Bangkok verklaard, dat 20.000 door communisten op geleide militairen op Chinees ge bied nabij de Thailandse grens worden samengebracht. De com munistische bedreiging van Thai- WOENSDAG 23 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; TJiO Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 1.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; StfiO Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; atio Gram.; 9.35 Waterstanden; 30.00 Schoolradio; 10.20 Voor de •arouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dans muziek; 12.30 Landbouwmeded.; 12.33 Congres van de Partij v. d. Vrbeid; 13.00 Nieuws; 13.15 Ten- wonstellingsagenda13.18 Poli- Sekapel; 14.00 Medische kroniek; 'AIO Gram.; 14.15 Congres Par- gQ v. d. Arbeid; 14.45 Voor de Jeugd; 15.15 Congres P. v. d. A.; 25,45 Voor de jeugd; 16.15 Voor de zieken; 16.45 Congres P. v. 4. A 17.15 Gitaarens.17.30 Con gres P. v. d. A.; 17.50 Causerie; {<5.00 Nieuws; 18.20 Congres P. t d A.; 18.30 Causerie; 19.00 Kin- «eriiedjes; 19.10 Causerie; 19.25 Varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 ?Ceuws; 20.05 Congres P. v. d. A; 20.20 Gevar. progr.; 20.55 ■Hoorspel; 22.17 Lichte muziek; 32.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 2515 Esperanto; 23.20 Orgelspel; 28-40 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 2130 Een vaste Burcht; 7.13 Gew. muziek; 7.45 Een woord voor de 4ag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; SJD0 Voor de zieken; 9.30 Voor de ■vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.15 Hoor spel; 12.15 Gram.; 12.30 Landb. meded.; 12.33 Gram.; 12.37 Mid- Éagpauzedienst; 13.00 Nieuws; 3315 Orkest; 14.00 Gram.; 16.00 Yoor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 "Beursberichten; 17.45 Orgelspel; J815 Viool, clavecimbel en cello; 18.45 Klankbeeld; 19.00 Nieuws; $9.10 Blaasmuziek; 19.30 Buitenl. ■overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Ra- füokrant20.20 Jeugdbijeenkomst «an het Leger des Heils; 21.30 Or kest; 22.10 Intern. Evangelisch Comm.; 22.20 Amus. muz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.05 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 5TS0 Boekbespreking; 18.00 Gr.; 1&15 Causerie; 18.30 Voor de sol- laten; 19.00 Nieuws; 19.40 Volks zang; 20.00 Hoorspel; 21.00 Or kest; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmu. ®ek; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. Maandagavond kort voor 6 uur is de leider van de Britse Labour- partij, Clement Attlee, die van daag het congres van de P.v.d.A. in Leiden zal bijwonen, met een lijntoestel van de B.E.A. uit Lon den op Schiphol aangekomen. Hij werd vergezeld door de se cretaris van de internationale afdeling der Labourpartij, de heer Saul Rose en het lid van het par tijbestuur de heer Percy Knight. Op het platvorm werden zij na mens de Partij van de Arbeid be groet door de heer M. Sluyser. Maandagavond werd deze Brit se gasten een diner aangeboden door de werkgeversleden van de P.v.d.A. Na afloop hield de heer Attlee in besloten kring een rede voor de beide Kamerfracties der Par tij van de Arbeid, het partijbe stuur en de commissie voor de buitenlandse politiek, waarbij hij o.a. iets vertelde over zijn erva ringen op zijn jongste reis door Ohina en Rusland. Hedenmorgen zal de heer Att lee het congres van de P.v.d.A. in Leiden bijwonen, des middags een persconferentie geven en des avonds in de ridderzaal te Den Haag een tweede rede afsteken en wel voor de vereniging voor buitenlandse politiek. Hij is van plan Woensdagochtend om 8.45 uur weer per vliegtuig van Schip hol naar Londen terug te reizen. land neemt toe, „als wij niets doen, zal het communisme Thai land veroveren en geheel Zuid- Oost-Azië overheersen", zo ver klaarde de premier. Maarschalk Piboel sprak op een persconferentie twee dagen voor het begin van de ministerconfe rentie der Z.O.A.V.O., de verde digingsorganisatie voor Zuid- Oost-Azië. Op deze conferentie zullen de in het verdrag verenig de landen Australië, Nieuw- Zeeland, de Philippijnen, Thai land, Pakistan, Frankrijk, Groot- Brittannië en de Ver. Staten beraadslagen over hun verdedi ging tegen uitbreiding van het communisme. De maarschalk verklaarde op de persconferentie, dat zijn rege ring voorstandster is van een permanent Z.O.A.V.O.-leger. Zij zou het toejuichen als Z.O.A.V.O.- strijdkrachten bases in Thailand zouden betrekken. In antwoord op vragen zei hij, dat zijn rege ring zal optreden tegen commu nistische ondermijning in 't land. Doch als de regering niet in staat zou zijn de communistische drei ging te beheersen, zou Thailand wellicht zijn Z.O.A.V.O. bondge noten om hulp vragen. Volgens de maarschalk zouden mogelijk Tsjeli, in Zuid-Joennan, en Phongsali ,in Noord-Laos, kun nen worden gebruikt als uit gangspunten bij een aanval op Thailand door Chinese communis ten en de pro-communistische autonome Thai-beweging. In afgelegen gebieden in Noord-.Sehotland zijn op het ogenblik door sneeuw en ijs on geveer 5000 personen van de buitenwereld afgesloten. Vlieg tuigen en hefschroefvliegtuigen staan gereed om, indien nodig, onmiddellijk op te stijgen met voedsel, medicamenten of vee voer. Men vreest dat door de sneeuwstormen duizenden scha pen om het leven zijn gekomen. Ook in Oost-Engeland, in Norfolk, zijn sneeuwstormen die dit gebied Zaterdag teister den. Als gevolg van de slechte weersomstandigheden zijn in de afgelopen 24 uur tenminste zes personen om het leven geko men. Er werd voor de meeste gebie den meer sneeuw en ijs voor speld. Nader verneemt Reuter dat de hulpverlening Maa*dagmor- gen werd bemoeilijkt door nieu we sneeuwstormen. Vliegtuigen die klaar staan met voedsel en medicamenten, kunnen als ge volg van slechte weersomstan digheden niet opstijgen. Ook in delen van Engeland en Wales is weer sneeuw geval len. DE BEWEERDE POGING TOT ENTERING VAN DE „ALDERAMIN". Kapitein van „Alderamin" weet van niets. Naar aanleiding van de berich ten als zou het m.s. „Alderamin" Zaterdagmiddag in de monding van de Rangoonrivier omsingeld zijn door jonken, die het schip dreigden te enteren, deelt de re derij, Van Nievelt, Goudriaan en Co's stoomvaart mij. N.V. te Rot terdam, mede een telegram van de gezagvoerder, kapitein L. A. de Voogd, te hebben ontvangen. Hierin staat „alles normaal" Persberichten berusten volkomen op fantasie". MOTORSLEEPBOOTJE OP IJSELMEER IN MOEILIJKHEDEN? Het motorsleepbootje „Bem- hard" met kapitein Braber aan boord, dat Zondagmorgen vroeg uit Urk is vertrokken met de Oranjesluizen als bestemming is daar tot nu toe nog niet aangeko men. Bij informatie is gebleken, dat het scheepje evenmin in een andere haven is binnengelopen, Men veronderstelt, dat de „Bern- hard" door het ijs in het IJsel- meer in moeilijkheden is geraakt. Een marinevliegtuig van de basis Valkenburg zal opstijgen om de plaats te bepalen waar het schip zich bevindt. De kapitein is al leen aan boord. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede, dat dezer dagen nota's zijn gewisseld tus sen minister Luns en de ambas sadeur van België te 's-Graven- hage, waarbij voor beide landen op basis van wederkerigheid de visumplicht voor vluchtelingen is afgeschaft. Dit geldt althans voor vluchte lingen, die in Nederland en Bel gië zijn gevestigd, en die in het bezit zijn van een vluchtelingen paspoort. Op grond van deze overeen komst worden de betrokkenen voortaan vrijgesteld van het ver eiste van een inreisvisum, wan neer zij zich van het ene naar het andere land willen begeven. De regeling gaat in zodra par lementaire goedkeuring hierover is verkregen. EEN 80-JARIGE TWEELING. De heer P. Finke, Van Kolkstr. 4 te Zaandam, had Maandag zijn zuster Alida uit Beek, bij Nijme gen, op bezoek. Dat is op andere dagen niet zo bijzonder, maar gisteren wel. Want Pieter en Ali da vierden Maandag beiden hun 80ste verjaardag. De heer Finke is gehuwd, zijn zuster niet. Zij was een groot deel van haar leven werkzaam als hulp in de huis houding ongeveer 24 jaar te Den Haag. Haar broer was tot zijn 65ste jaar machinist aan de Zaan- damse gasfabriek. De bejaarde tweeling heeft nog een broer van 86 en een zuster van 92 jaar. Zij zijn alle vier ge boren in Koog aan de Zaan. BRAND IN NOG TE OPENEN VERENIGINGSGEBOUW. In het nieuwe verenigingsge bouw te Voorthuizen, dat morgen zou worden geopend, is Maan dagmiddag om één uur brand uitgebroken. De destijds ontsla gen brandweer van Voorthuizen was spoedig ter plaatse en begon met het blussingswerk door em mers water op de vlammen te gooien. Toen de brandweer uit Barneveld met groot materieel ter plaatse verscheen was de brand al bijna geblust. De burgemeester van de ge meente Barneveld waartoe Voort huizen behoort was bij de brand aanwezig. Maandagmorgen was juist de brandverzekering op het gebouw goedgekeurd. De aangerichte schade is niet groot. 50-jarige Duitse was, had haar man bezocht, die als schipper met zijn: boot in Amsterdam was en wilde per trein terugkeren naar Duitsland. Aangezien zich in de tas een paspoort en geld bevonden, achtte zij het raad zaam niet op het haar gestelde verzoek in te gaan, waarop de jeugdige smid korte metten met haar trachtte te maken en haar op het toen nog uitgestorven Damrak bij de keel greep. De vrouw verzette zich met al haar kracht en kreeg tijdens de worsteling even gelegenheid zich los te rukken. Naar adem snak kend riep zij luid om hulp. Een toevallig in de buurt wandelende voetganger repte zich naar haar toe en de smid nam ijlings de Vlucht. Enkele ogenblikken later ver scheen de Duitse in het politie posthuis van het C. S., waar zij aangifte van het gebeurde deed. Rechercheurs begaven zich ter stond de straat op en slaagden erin de smid op de O. Z. Achter burgwal aan te houden. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld en later verhoord. Daarbij beriep hij zich voor zijn hardhandig op treden op dronkenschap. Toen de arbeiders van de firma Van der G. uit Oegstgeest Maan dagmorgen de werkzaamheden op de baggermolen van de Kromme Mijdrecht onder de gemeente Mijdrecht wilden hervatten kwam men tot de ontdekking dat de lichten op de molen nog niet wa ren gedoofd en dat de wachtsman niet aan boord was. Navraag bleef vruchteloos, zo dat de politie werd gewaar schuwd. Na enige uren dreggen wist zij het lijk van de wachtsman, de 51- jarige ongehuwde Fransen, uit Leiden, op te halen. Waarschijnlijk is de man door de gladheid als gevolg van de ijs- vorming aan de molen en de roeiboot uitgegleden en verdron ken. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De schatten van de Sierra". Bethel, -7.30 uur: Evangeli satie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Opvoering Axelse revue „An ders dan anders". MORGEN: TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „De schatten van de Sierra". AXEL,. Het Centrum, 8 uur: „Strassenbekantsohaft". VREEMDE ONTMOETING OF VROEGE ZONDAGOCHTEND Poging tot Straatroof in Amsterdam? „Goedenmorgen mevrouw' zei Zondagochtend een lichtelijk aangeschoten 23-jarige Amster damse smid tot een vrouw van middelbare leeftijd, die zich om streeks kwart voor 7 over het Damrak naar het Centraal sta tion te Amsterdam haastte, en hij vervolgde beleefd maar drin gend: „Mag ik voor u misschien uw tas dragen?" De vrouw, die zoals de recher. che later van haar vernam, een vwy moderne SCHUIMRUBBER BED mensen ijï- HAZSI liDDiN- IN MATRASSiN-FAIRIiKIN II UlUOON N, I 60) „Waar bevond u zich eergiste renavond tussen tien en twaalf uur?" „Ik had mijn vrije avond, mijn heer. Om acht uur ben ik naar mijn verloofde gegaan en precies wassen, twaalf uur kwam ik weer thuis. U kunt dit onderzoekenmijn meisje woont in de Vechtstraat nummer Genoeg," viel Bijlman hem in de rede. Het directe flinke ant woord van de man boezemde hem vertrouwen in, hetwelk nog ver sterkt werd door het bevestigend knikken van het meisje tijdens zijn verklaring. „En jongedame... jij was zeker wél thuis?" zo wendde hij zich tot het meisje. „Ja mijnheer... als Evert z'n vrije avond heeft, moet ik thuis blijven, begrijpt U wel? Mijn ver loofde zou natuurlijk ook wel wil len..." „Vanzelfsprekend", zei Bijlman, nochtans zonder te weten, wè.t haar verloofde wel zou willen... „U was dus in het pension, zegt u. Niet even weggeweest? Een luchtje scheppen zo omstreeks half elf... elf uur?" Ze grinnikte dom. „Ik als meis je alleen een luchie scheppen in door A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden, donker? Wat zou m'n jongen wel zeggen, als ie d&t hoorde... - „Dus...?" „Niks hoor! Ik ben tot tien uur in de keuken geweest, borden zilver poetsen, weet-ik- veel. Om half elf ben ik naar m'n kamer gegaan, want ik was erg moe van 't werken, 't Valt niet mee als je d'r alleen voor staat, begrijpt u wel? Kijk als Evert me helpt, dan..." „Natuuurlijk, dan ben je veel vlugger klaar! Dus je ging vroeg naar bed, nietwaar? Direct in slaap gevallen?" „Hi-hi-hi, wat bent u familijaar, meheer...", gichelde ze en ze trok kwasie verlegen aan de punt van haar schortje. Bijlman kuchte eens en hij keek schuins naar Drost, die diep over een bloc-note gebogen schok schouderend zijn aantekeningen maakte. „Hebt u nog een schot ge hoord?" vroeg hij. „Een schot?... Nee... wacht u eens effies... Ja, als dat tenmin ste een schot is geweestIk dacht eigenlijk dat ergens een autoband sprong", antwoordde ze. En toen... „Ja, nou u 't zegt." En opeens een pas voorwaarts makend en op de tafel leunend, zei ze: „Maar 't moet een schot geweest zijn, mijnheer! Het ge luid kwam uit de richting van het priëel en daar kan toch geen autoband springen! Ja, nu weet ik 't zeker... ik zal zo ongeveer een half uur in bed gelegen heb ben, toen..." „Prachtig, ik dank u... u kunt beiden gaan, maar... tegen nie mand een woord hierover, begre pen?" Verbaasd ging het tweetal de kamer uit. Drost sprong op en riep het meisje nog even terug. „Vertel mij eens, beste meid," vroeg hij, „was je mevrouw eergisteren avond nog in het pension?" „Mevrouw Belfort... eergiste ren is al zo lang geleden, ziet u?... Ja toch... tegen tien uur hier aangesteld als dienstmeisje en niet als kindermeisje!" ant woordde ze snibbig, waarna Drost haar de deur uitdrukte. „Dat leek me nog belangrijk", zei hij tot Bijlman. „Ja," beaamde deze. „Geen stomme vragen voor een begin- nelingetje." „Plof jij heel eventjes," stelde Drost grinnikend voor en zich weer achter de tafel plaatsend, vroeg hij: „Ik begrijp je belang stelling niet voor dat schot, het welk Belfort op die Mickey Tien hoven zou hebben gelost. In welk verband breng je dat met de overval?" „Beste kerel, hij of zij, die dit schot heeft gehoord, heeft im mers tevens een uitstekend ali bi? We weten, dat omstreeks elf uur een schot gelost werd in de achtertuin bij het priëel, terwijl de moord in de Kalfsjeslaan die tijd CIRCUSBLOED IN DE ADEREN? Niet minder dan 15 keer heeft Japie Visschraper het circus Strasdburger in Amsterdam, te zamen met zijn 8-jarig vriendin netje, als betalend -bezoeker be zocht. Zaterdag, op zijn tiende verjaardag, was hij echter met zijn „dame" de gast van de di rectie. En dit 16e bezoek zal hij niet gauw vergeten, wiant bij de parade der artisten aan het ein de der voorstelling werd hij in de piste geroepen waar de 8-ja rige Regina Strassfourger, het dochtertje van de directie, hem met een ruikertje en een klin kende zoen fêteerde. Misschien heeft zijn vriendinnetje hierbij wat spijtig toegekeken. Maar zonder twijfel zal zij, haar tra nen inslikkend, luide met de andere bezoekers het „lang zal hij leven" hebben meegezon gen. De boeren in de omgeving van Den Helder hebben de laatste tijd enorm veel last van de los lopende honden, die achter hun schapen aanjagen. Verscheidene schapen, die', in hun angst voor de honden het water inliepen, zijn vdrdronken. Zelfs isihet al voorgekomen, dat de honden schapen hebben verscheurd. De politie heeft daarom de bezit ters van honden gewaarschuwd hun viervoeters vast te houden. IJS VERHINDERT SCHEEPVAART OP HET IJSSELMEER. De toestand van 'het ijs op het IJSselmeer is op het ogenblik van dien aard, dat de scheep vaart nagenoeg geheel moest worden stilgelegd. Gisterochtend tien uur ver trokken uit de Oranjesluizen nog de tankschepen „Esso Nederland 60" en „Leonidas 4" met bestem ming Zwolle. Na 2Vz uur, te half één, moesten de schepen, na een vergeefse poging door de ijsmas sa's heen te komen, weer naar de Oranjesluizen terugkeren. Zij waren niet verder dan drie km uit de kust gekomen. De bewoners van het bovenhuis, de heer en mevrouw Oudshoorn en de sigarenwinkelier, de heer A. C. Weeren bevonden zich te bed. Het kostte de buren zeer veel moeite hen te wekken. Eerst na herhaaldelijk gebel en gebons op de deur werden zij wakker. Toen had het vuur reeds zover om zich heen gegrepen, dat er geen tfjd meer was iets te redden. De heer Weeren zakte op straat in elkaar bedwelmd door de rook. Het geld kistje, waarin de ontvangt van Zaterdag was opgeborgen, ver brandde. Het echtpaar Oudshoorn was gelukkiger, want, toen de brandweer, die met drie stralen spoot, het vuur had bedwongen, bleek dat achterkamer van het bovenhuis gedeeltelijk was ge spaard. Daar bevond zich 't geld kistje van de bewoners van het bovenhuis. De familie Oudshoorn had vo rig jaar de sigarenwinkel, na deze 28 jaar zelf te hebben geëxploi teerd, verkocht aan de heer Wee ren. Mevrouw Weeren bevond zich te Nieuwerkerk bij haar ouders. De felle brand trok veel belang stelling. Met een jas, haastig aangetrokken over hun nachtkle- dij stonden bewoners van de Twentstraat ondanks de koude het blussingswerk van de brand weer gade te slaan. Ongeveer een half uur na het begin van de brand drongen brandweerlieden het huis binnen en begonnen gedeeltelijk ver brand en soms nog smeulend meubilair naar buiten te wer pen. Er kon echter bijna niets worden gered. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De si garenwinkelier en de bewoners van het bovenhuis zijn verzekerd. INBRAAK TE DOKKUM HELDERDE TEVENS TWEE DIEFSTALLEN OP. In de nacht van Vrijdag en Za terdag heext de rijkspolitie te Dokkum in samenwerking met een politieman uit Westdongera- deel een zeer goede slag geslagen door twee in Dokkum wonende mannen op heterdaad te betrap pen, toen ze in het kantoor van Halbesma's betonfabriek aan de Rondweg te Dokkum waren inge broken, blijkbaar op zoek naar de loonzakjes voor 't personeel, dat op Zaterdag zijn geld ontvangt. Omstreeks middernacht ont dekte een patrouillerende politie man uit Westdongeradeel, dat er licht brandde in het kantoor van genoemde fabriek, wat hij op dit late uur niet vertrouwde. Toen hij zich vlakbij bevond zag hij twee mannen bezig het kantoor overhoop te halen. De inbrekers bemerkten, dat ze betrapt waren en kozen het hazenpad. Aan de sommatie van de politie om te blijven staan, stoorden zij zich niet. Twee waarschuwingsschoten en één op de daders gericht schot, dat evenwel geen doel trof, weer hielden de daders niet. De politieman alarmeerde tele fonisch het bureau der rijkspoli tie te Dokkum. De wachthouden de politieman, die ter assistentie uitging, kwam op de Legeweg een man tegen, die op verdachte wijze een steeg inliep. Deze werd aangehouden en later gearre steerd. Daar de politieman uit Westdongeradeel een vrij goed signalement van de daders kon opgeven, leidde dit tot arrestatie van v. d. L. De eerstgenoemde, met name D. te Dokkum, en v. d. L. bekenden na een scherp ver hoor de inbraak te hebben ge pleegd. De politie vermoedde, dat zij wel meer op hun geweten zouden hebben en voelde hen danig aan de tand over een onlangs ge pleegde diefstal van 300 kg ko perdraad bij de P.T.T. Eén der arrestanten, n.L v. d. L, viel door de mand, waarop nog een derde ingezetenen uit Dok kum, in arrest werd genomen. Ook deze bekende tenslotte aan de diefstal te hebben meegedaan. kwam ze in de keuken en toen ik naar mijn kamer ging was ze eveneens omstreeks er nog. Ze deed zo opgewonden... werd gepleegd." scharrelde nu eens hier en dan Degene, die het schot in de tuin weer daar... Oh ja, ze vond me hoorde kan dus onmogelijk op d'r zo vermoeid uitzien en ze zei, dit tijdstip enige honderden dat ik maar gauw naar bed moest meters verder op de Kalfjeslaan gaan." I zijn geweest! Aangezien ik voor- „Wie van de gasten waren die iopig alle gasten van „Belle Vue" avond thuis?" als verdachten wil beschouwen, „Al sla je me dood mijnheer, i wil ik weten, wie yan hen maar dat weet ik niet. Als je in het schot in de tuin heeft de keuken bent, kan je daar niet gehoord. Wel, het dienstmeisje op letten. Ze hebben allemaal een hoorde het schot en zij heeft dus huisdeursleutel, dus ze kunnen ggn alibi, ergo kan ik haar van SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. In de binnenhaven van Den Helder is Zaterdagmorgen kort na half tien de 36-jarige schip persknecht H .Tuibee uit Roer mond, varende op de rijnaak „Catharina", te water geraakt en verdronken. De vrouw van de schipper zag de knecht in het De Japanse kustwacht heeft water vallen, doch kon geen Maandag gemeld dat als gevolg hulp bieden omdat de man in van aware stormen, die tijdens het ijskoude water niet meer het afgelopen weekeinde ron- boven kwam Een klein uur la- dom Japan hebben gewoed, 127 ter is het lijk'door de politie op- Japanse zeelieden worden ver- o-ehaald Het stoffelijk overschot mist. Vijf schepen zijn gezonken, fs naar het St Lidwina-zieken- 12 zijn er aan de grond gelopen huis in Den Helder overge- en tien vaartuigen worden nog bracht. Vermoedelijk is de vermist. knecht die ongehuwd was, op Nader meldt A.F.P. dat als de beijzelde loopplank uitgegle- gevolg van de storm in totaal d'r in en d'r uit, wanneer ze d'r lol in hebben." „Dus daar Iet je nooit op?" vroeg Drost nog. „Mijnheer de pliesie, ik ben -het verdachtenlijstje schrappen. Begrepen?" (Wordt vervolgd.) den. SIGARENWINKEL EN BOVEN HUIS GEHEEL UITGEBRAND. In drie kwartier tijds zijn in de nacht van Zondag op Maandag een sigarenwinkel en een boven huis aan de Twentstraat in de binnenstad van Den Haag ge heel uitgebrand. Omstreeks kwart over één bemerkten buren van de sigarenwinkelier dat de winkel in lichte laaie stond. Er was een enorme rookontwikkeling in de zaak, die nog geen maand gele den een nieuw interieur had ge kregen. 336 personen worden vermist en tot dusverre zeven personen om het leven zijn gekomen. Offi cieel is bekendgemaakt dat vijf schepen zijn gezonken, 13 zijn aan de grond gelopen en 12 heb ben averij opgelopen; 39 schepen worden nog vermist. Reuter meldt dat het 360 ton metende Japanse passagiers schip Nanshu Maru, met 169 passagiers aan boord, dat Zon dagavond meldde zich 115 mijl ten Zuidwesten van Okinawa in zinkende toestand te bevinden, zich thans veilig op weg 'bevindt naar -Kagoshima, West-Japan.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2