Uit de Provincie De blauwe auto agenda Liliane Sandemont deed weer van zich spreken AXEL. TERNEUZEN. Rijkspolitie bekeurde vele verkeer sovertreders BIERVLIET. BRESKENS. OOSTBURG. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Vastenbrief der Nederlande Bisschoppen TOEDELING VAN GRONDEN OP WALCHEREN. Het plan van toedeling der gronden op Walcheren in wekere -ain het sluitstuk van de herver kaveling) heeft een maand ter visie gelegen en er is een aantal bezwaarschriften van zeer uit- eensopende aard ingediend. De Herverkavelingscomimissie zal alsnog trachten met bezwaarden (die b.v. vinden, dat zij te weinig grond kregen toegewezen of dat de grond op voor hen ongunstige plaatsen is gelegen) tot overeen stemming te geraken. Indien dit niet mogelijk blijkt, zal de raad van beroep de bezwaarschriften behandelen en een beslissing nemen. Een deel der adressen kan spoedig worden afgehan deld, omdat het meer technische kwesties als de afwerking van gronden betreft. Een minder pret. tige omstandigheid is, dat ver- eeheine Wlilcherse boeren, die reeds geruime tijd in de Noord- Oost polder een bedrijf pachten, maar hun ingeleverde gronden op Walcheren in eigendom be hielden, nu weer aanspraken doen gelden op deze grond om daarop een zoon of een neef te laten boeren. Indien dit zou door gaan, dan zou de sanering (het optrekken van kleinere bedrij ven tot grotere) op losse schroe ven komen te staan. Deze moei. üjkheld zal straks niet meer gelden in de andere Zeeuwse herverkavelingsgebieden, omdat degenen, die daar vertrekken, verplicht zijn hun gronden te verkopen aan de Stichting be- neer Landbouwgronden. wordt hier danig geweld aange daan. Laat de overheid begrijpen, dat het steunen van onze eigen fokkerij primair moet zijn, aldus spreker. De gezondheidstoestand van de paardenstapel was goed te noemen. Aan het slot van zijn verslag concludeerde de heer Cappon, dat de trekpaarden in het natte najaar opnieuw hun waarde hebben bewezen. Wie met paarden werkte was eerder klaar dan de boer op het geme chaniseerde bedrijf. In deze vergadering, die onder leiding stond van de heer J. Q. C. Lenshoek heeft dr G. Wage naar, directeur van de gezond heidsdienst voor dieren in Zee land de steun van de fokkers ingeroepen om een gedegen onderzoek naar de veulenziekte mogelijk te maken en de be strijding van de wormziekte bij paarden krachtig aan te vatten. tigen in hotel „Rotterdam" nog gelegenheid voor een dansje, waarvan zeer velen gebruik maakten. Een enquête. Door het gemeentelijk gasbe drijf alhier wordt momenteel 'n enquête gehouden voor de aan sluiting op het gasbuizennet voor kook- en verwarmingsdoeleinden. Bij een tweetal reeds eerder ge houden enquêtes (door de ge meente Terneuzen) bleek, dat de huurders der geënquetteerde wo ningen niet genegen waren de (vrij hoge) aanlegkosten zelf te bekostigen. Ouderavond Openb. lagere school. Een drukker dan ooit bezochte ouderavond had Vrijdagavond j.l plaats in het gymnastieklokaal der openbare lagere school, waar. bij een kleine 130 ouders aanwe- PAARDENEOKKERS LEVEREN CRITIEK OP DE OVERHEID. In de vergadering van de afd. Zeeland van de Kon. vereniging het Nederlandse Trekpaard heeft de secretaris, de heer A. Cappon, scherpe critiek op de, door hem genoemde „geringe steun, die de Nederlandse fokkerij van de overheid ontvangt". De heer Cappon zei o.m. het volgende: „Over de handel is helemaal geen goeds te zeggen. Wel zullen er voor goede prijzen enkele top- klassers verkocht zijn, maar dit betreft slechts enkele, tegenover de tien- of honderdtallen, die onverkocht bleven. Alleen dit najaar waren goede werkpaarden tegen behoorlijke prijzen in trek om het werk dat de tractoren niet af konden, op te knappen. Dit was een gevolg van het bijzondere natte weer, waardoor de tractoren zich in de grond wegmaaiden. De paarden feieken beter geschikt om de nyare vrachten bieten uit het land. te halen en het ploegwerk af te maken. '(.Is wel 'bedroevend dat de siaehtwaarde de basisprijs is ook voor onze beste fokproducten. Daarbij blijft de invoer van slachtpaarden tnaar onvermin derd doorgaan. Hier spreken handelsovereenkomsten een woordje thee, waardoor ons land -vel eens verplicht is producten van het buitenland af te nemen om zijn eigen exportproducten te runnen afzetten. Dat dit motief ook geldt bij de invoer van de Fjordenpaarden waardoor onze eigen fokkerij thans gedrukt wordt, meen ik te moeten be- twijfelen. Het lijkt hier meer op een experiment, dat kost wat Kost tot uitvoering moet worden gebracht, maar waarbij met onze nationale fokkerij-belangen wei nig of geen rekening wordt ge houden. Alsof onze fokkers niet het meest geschikte paard voor iedere streek van ons land kun nen leveren. Het nationaal fokkersgevoel SUB-CENTRUM KANKERBESTRIJDIN G MIDDELBURG. Het reeds enige tijd in wer king zijnde sub-centrum voor de kankerbestrijding in Zeeland, ondergebracht in het Gasthuis te Middelburg zal op Woensdag 9 Maart a.s. in de Statenzaal offi ciéél worden geopend door het ondertekenen door het bestuur der godshuizen van een overeen komst met de stichting Lande lijke Organisatie voor de Kan- kérbestrijding te Amsterdam en de vereniging Rotterdams Radio- Therapeutisch Instituut O.m. zal de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr P. Muntendam, aanwezig zijn. Voor de sub-centra in Eindhoven en Maastricht werd reeds een soort gelijke bijeenkomst gehouden, die voor Leeuwarden volgt nog. Uitvoering Temeuzense Lyceum Club, Vele weggebruikers in de om geving van Den Haag hebben Vrijdagavond tot hun schade en schande ervaren dat het ernst is cnet de verscherpte controle. En de politiemannen, die vroeger apedmoedig de verkeerszondaar waarschuwden, wisten van geen genade en „slingerden" een groot 'isantal overtreders van de voor schriften op de bon. In het bij lander wordt er thans gelet op de verlichting van fietsen en auto s. Vooral aan de verlichting van rij wielen mankeert dikwijls een en 'ïrtder. Dezer dagen werden eens fietsen in een stalling onderzocht an daarbij bleek dat meer dan oen derde van het aantal fietsen üiïet voldeed aan de eisen. Maar de politie let niet alleen oj, de verlichting, maar ook op defecten aan de remmen, de fiets bel. het witte achterspatbord en ;sllé verdere tekortkomingen, die vaak de oorzaak van ongevallen Er waren zeer vele politieman- oen op de been op de wegen om Den Haag. Niet alleen op de gro te autowegen, maar ook op de kleinere wegen stonden zij scherp te speuren naar ongerechtigheid. En deze was er dikwijls. Een truck met een niet-brandend ach terlicht omdat er kortsluiting in de leiding was, bromfietsers en fietsers, die, als zij werden aan gehouden wel een goede „smoes" fclaar hadden ter verontschuldi ging, maar die met een bekeu ring voor hun overtreding moes ten boeten. De politiemannen schreven veel bonnen uit, veel te veel vindt men. Maar de weggebruiker leert daardoor op „financieel-hardhan- dige" wijze zich strikt aan de ver ordeningen te houden. En dit kan de veiligheid van het verkeer seer ten goede komen. Voor een nagenoeg geheel ge vuld Concertgebouw gaf de Ter- neuzense Lyceum Club Vrijdag avond haar jaarlijkse toneeluit voering. In z'n openingswoord heette de voorzitter' der T.L.C., de heer W. de Zeeuw, alle aanwe zigen hartelijk welkom, speciaal het college van curatoren, rector en oud-rector, conrector, het lera rencorps en de vertegenwoordi gers van zusterverenigingen. Hierna waren aan het woord de leerlingen der lagere klassen, die, onder leiding van mevr. Mul der—Schutte, het sprookje „De nieuwe kleren van de keizer" op voerden. Het stukje werd vlot ge speeld en het gelach dat steeds uit de toehoorders opklonk pleitte zeer zeker voor de acteertalenten der jeugdige spelers en speel- sters. De hoofdschotel %'an de avond vormde het Amerikaanse blijspel „Sproetenkopje" van Jay Tobias, opgevoerd door de leerlingen der hogere klassen, onder leiding van drs B. A. Gietelink. Het stuk werd op zeer verdien stelijke wijze voor het voetlicht gebracht. Vooral Hiriam Higgins, eigenaar van 'n lunchroom, wist iets bijzonders van z'n rol te ma ken, hoewel ook de overige spe lers en speelsters goed Voor hun taak berekend waren. Het applaus, dat aan het eind van het laatste bedrijf weerklonk, was dan ook ten volle verdiend. Bij monde van Lineke v. d. Ber ge werden aan het eind van de avond regisseurs, spelers en speelsters hartelijk dank ge bracht voor hun medewerking, waarbij mevr. Mulder en de heer Gietelink een attentie in ont vangst hadden te nemen. Hierna sprak de rector van het Lyceum, drs A., J. Jansen, woor den van dank aan het adres van allen die hebben meegewerkt aan het welslagen van deze avond. De Terneuzense Lyceum Club kan met voldoening op een goed geslaagde avond terugzien. Na afloop was voor de danslus zig waren. De voorzitter der oudercommis sie, de heer W. S. J. Dieleman, was door deze bijzondere op komst getroffen en sprak daar over zijn vreugde uit. Verder me moreerde hij de nog steeds ver heugende groei van het leerlin gental dat thans is gestegen tot 242. Ook over het gevorderde sta dium van voorbereiding waarin de toegezegde nieuwe openbare school thans gekomen is, was spr. zeer optimistisch gestemd. De secretaris, de heer R. H. de Ridder, leverde daarop een uit voerig jaarverslag, waarin hij in de allereerste plaats de voort gaande bloei der school nog eens accentueerde en deze voorbeeldig noemde. Een der leden van het H.B. van „Volksonderwijs (de landelijke bond met haar 150.000 leden) roemde de laatste school-uitvoe- ring in „Het Centrum" als „een der beste uitvoeringen" die hij ooit had meegemaakt. Een droe vige noot in dit verslag was het verscheiden van de door 'n nood lottig ongeval om het leven geko men Ina van den Hout. Tal van hoogtepunten vulden verder dit verslag aan, dat de bij val verwierf van de aanwezige ouders, v Hetzelfde kon gezegd worden van het financieel beeld dat mevr. D. SwetsGiljamse gaf omtrent haar beleid, n.l. ontvangsten ƒ1009; uitgaven ƒ615,74; batig saldo ƒ393,26. Aan de beurt van periodiek af treden was mevr. D. SwetsGil jamse, die op voorstel van de voorzitter bij acclamatie werd herkozen. De heer Blok vervolgde hierop met uitvoerige mededelingen aan gaande de noodtoestand bij het onderwijs in ons land. Zo groot is momenteel het gebrek aan onder wijskrachten en speciaal on derwijzeressen dat men vrij moedig kan constateren: de ge huwde onderwijzeres houdt het lager onderwijs drijvend. Verblijdend waren de medede lingen die spr. deed over het sta dium waarin de scholenbouw zich bevindt, die nu door de minister op de urgentielijst werd ge plaatst. Dit komt er op neer, dat de school thans door de architect aanbestedings-klaar is gemaakt. Hierna werd gepauzeerd en werd door bereidvaardige dames de thee met een koekje rondge diend. Na de pauze volgde na een uit voerig inleidend woord van de heer Blok een causerie met film strip door mej. E. Voorbergen, enquêtrice bij de praenatale zorg, over Voorlichting aan de jeugd. Deze zeer belangwekkende eau. serie werd met onverdeelde aan dacht gevolgd. Aan het einde werd mej. Voor bergen door de voorzitter en het hoofd der school lof toegezwaaid voor haar boeiende voordracht. Ds Pnnings maakte nog ge bruik van de gelegenheid tot kor te gedachtenwisseling, waarna door de praeses aan het slot alle ouders en nog eens de spreekster met het hoofd der school dank werden gezegd voor al hun ar beid. Ook de gemeente-secretaris, de heer J. L. J. Maris, werd nog dank gebracht voor de zijnentwe ge namens het gemeentebestuur betoonde belangstelling. E. H. B. O.-examen. Vorige week werd de onder lei ding van dokter Kats gegeven cursus E. H. B. O. besloten met het examineren van de cursisten door dokter Schiltman. Na afloop hiervan werd het di ploma uitgereikt aan de dames El. Geensen, C. G. Koster, L. F. Vatteroth en J. C. Wieland en aan de heren M. P. Bakker, C. Bare- man, P. C. Eekman en F. Timmer. Uitvoering Kon. Harmonie. Donderdagavond gaf de toneel vereniging „Jacob van Lennep", in samenwerking met de Kon. Harmonie, een zeer geslaagde uit voering in „Het Oude Raedt- huys". De voorzitter der Harmonie, de heer H. v. d. Vijver, opende de feestavond met een hartelijk wel komstwoord tot allen. Spr. stelde verheugd een verjongde muziek vereniging aan de aanwezigen voor, die in de toekomst weer gaat werken aan de veraangena ming van het dorpsleven. De voorzitter bracht dank aan de ge meentelijke overheid voor de zeer royale steun, die de vereniging steeds van de gemeente ontvangt. De directeur, de heer Jasper Anthonisse, liet horen, dat men het musiceren niet is verleerd. In de pauze werd een grote ver loting gehouden. Na de pauze bracht de toneel vereniging het spel „Om wille van de smeer" voor het voetlicht. Met veel animo werd gespeeld, in werkelijk teamwork. Namen noe men van een van dit team is over bodig, omdat gezamenlijk élan het spel op ongekende hoogte bracht. Luid applaus was het loon der spelers. Een gezellig bal besloot de avond. Goed afgelopen. Juist toen Zaterdagmorgen de provinciale boot van 11.25 uur vertrok, raakte de smid A. H. al hier, bij het verrichten van werk zaamheden aan de toegangsbrug van de boot, te water. Gelukkig werd dit opgemerkt door matrozen van de veerboot, die de kapitein waarschuwden, waarop deze de schroeven van de veerboot stopzette. Hierdoor kwam H. niet in het woelende schroefwater terecht en met behulp van een hem toege reikte stok werd hij weer op het droge getrokken. Het liep dus voor hem af met de schrik en een nat pak. Een waterbeheersingsplan voor de Mauritspolder. De Mauritspolder, welke ligt langs de prov. weg tussen Schoon- dijke en IJzendijke, heeft al jaren te kampen met grote droogte. Dit wordt niet veroorzaakt door te weinig regenval, want daarmee zijn we de laatste jaren overvloe dig gezegend. De droogte en dan vooral de onderdroogte wordt veroorzaakt doordat na het regenseizoen het water niet in de polder wordt vastgehouden, doch spoedig is afgevoerd. Op advies van de landbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen, ir P. R. Bou man, werd contact opgenomen met ir Friellng van de Cultuur Technische Dienst te Goes, en met de heer C. M. van den Broe cke, dijkgraaf van het Vrije van Sluis. Het resultaat van dit overleg was een vergadering, waarbij alle ingelanden van de MauritspoMer aanwezig waren, waar besloten werd dat ir Van 't Leven van de Cultuur Technische Dienst te Goes een plan zal ontwerpen, waardoor de waterbeheersing van het gebied in de praktijk goede resultaten zal afwerpen. De Ingelanden van de Maurits- polder hebben hier een zeer voor uitstrevend besluit genomen, dat voor zover bekend, alleen nog maar in de Nooroostpolder is toe gepast. Bonte avond. bonte avond aan de donateurs aangeboden. Tweemaal voor een vol Parochiehuis moest de fanfa re aantreden om de genodigden met een pittige mars te verwelko. men. Bij monde van de voorzitter, de heer E. Hallegraef, werd dank gebracht voor de ondervonden steun. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de heer en mevrouw Ledune die door hun aanwezigheid blijk van waarde ring toonden voor het vereni gingsleven. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om de direc tie van de Cokesfabriek dank te betuigen voor de grote geldelijke gift welke de fanfare uit erkente- lijkheid voor de opluistering van het gehouden feest mocht ontvan. gen. Een dankwoord sprak hij aan het adres van de directie der C.N.A., van wie een toezegging is ontvangen van een belangrijke jaarlijkse donatie. Deze sympa thieke geste brengt voor 't corps verplichtingen mee. Men is daar om begonnen met een verjon gingskuur, waarvoor het nodig was nieuwe instrumenten aan te schaffen en over te gaan naar de lage stemming. Het bestuur was dan ook ten zeerste verheugd dat zij op de bonte avonden de fanfa re met haar nieuwe instrumenten het eerst aan de donateurs kon presenteren. Tot slot bracht hij dank aan de Sluiskilse nering doenden, die zoals gebruikelijk, hadden gezorgd voor 'n honderd tal prijzen, waardoor een verlo ting mogelijk was. De kennismaking met de ver jongde fanfare overtrof de ver wachtingen. De nieuwe instru menten gaven een warmere en vollere toon. In een non-stop tem po werd 'n vlot en succesvol pro gramma afgewerkt. De inhoud en de voordracht zorgde er voor dat deze avond de voorgaande verre overtrof. Tot het slagen van de voordrachten, zang en dans heb bend de gast-medewerkers in be langrijke mate bijgedragen. Een speciale vermelding verdient de jeugdige accordeonist Johan de Wit. Zijn vier nummers, waaron der klassieke muziek, stempelde hem tot de „musicus" van de avond. Tijdens de pauze werd ter dek king van de kosten een geslaagde verloting gehouden. De prijzen, variërend van 1 ton cokes tot bril lantine en van worst tot 200 kg kunstmest, deden de loten een vlotte aftrek vinden. Zeer terecht mocht de voorzitter bij het laatste doekje al de medewerkers na mens de donateurs bedanken voor de gezellige, op hoog peil staande bonte avond. Het waren avonden waarop de organisatoren met trots mogen terugzien. Aanrijding. Ter hoogte van de gebrs Mo- bach aan de Kanaalweg werd een bromfietser door een vrachtwa gen aangereden. Het slachtoffer was de 58-jarige D. M. uit West- dorpe, die met zijn brommer op weg was van de fabriek naar huis. M. reed met zijn brommer enige fietsers voorbij. Op dat mo ment passeerde tegelijkertijd een vrachtauto, komende van de brug. De vrachtwagen heeft de heer M. licht geraakt, waardoor deze kwam te vallen. Het slacht offer werd bij de familie Mobach binnengedragen, waar dokter Ramselaar de eerste hulp ver leende. Daar M. klaagde over in wendige pijn en op een been niet kon steunen achtte de geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Het onderzoek naar de schuld vraag wordt bemoeilijkt door het feit, dat de bestuurder van de vrachtwagen is doorgereden. De nieuwe bromfiets van M. werd aanzienlijk beschadigd. teurs en actrices een verdiend ap plaus in ontvangst mochten ne men. Na een dankwoord van de voor. zitter aan de medewerkers werd het geheel besloten met een dans je, waarbij de naam „Gezellig heidsvereniging" alle eer werd aangedaan. Ontspanningsavond. Vrijdagavond werd door de afd. Zaamslag der L.J.G., Z.P.M., Bond van Plattelandsvrouwen en der Z.L.M. bij de heer Van de Ve- ke een ontspanningsavond gehou. den, waarvoor de belangstelling zó groot was, dat de zaal geheel bezet was. De voorzitter van de afd. Zaam slag der Z.L.M., de heer J. J. de RegtDekker, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de gast van deze avond, de heer De Kraker, die enige jaren geleden met zijn huisgezin naar Canada vertrok en thans een vacantietrip neemt naar zijn geboortegrond. Na het zingen van het Zeeuws- Vlaams volkslied gaf de voorzit ter het woord aan de heer Abr. DeesBruijnzeel, die met zijn echtgenote en de heer Jac. van Hoeve en hem, vorig jaar de Z.L.M.-rels naar Scandinavië meemaakte. De heer Dees hield hierop een boeiende causerie over de prach tige reis naar Scandinavië, die on der leiding stond van de alge meen secretaris der Z.L.M. mr Sehlingemann en de heer Ander son, eveneens van de Z.L.M. Jammer was, dat de op deze reis vervaardigde film door omstan digheden niet kon worden ver toond. doch uit het keurige ver slag van de heer Dees bleek wel dat alle 28 reisgenoten ten volle hebben genoten. Hierna volgde hersengymna stiek, waaraan 5 paren deelna men. Ook dit programmanummer viel zeer in de smaak van de aan wezigen. T'jdens de pauze, waann dames koffie en gebak offreerden, werd een zeer geslaagde verloting ge houden. In het tweede deel van deze avond werd opgevoerd het toneeL spel „De rauwe grond", welke to neelspel werd ingeleid door het hoofd der C. V. O.-school, de heer P. de Leeuw. Met volle aandacht hebben de aanwezigen het boeiend toneel stuk gevolgd en het was niet te verwonderen, dat aan het eind van het laatste bedrijf 't applaus van dien aard was, dat de hierin optredende dames en heren de bij valsbetuigingen bij open doek nog eens in ontvangst hadden te nemen. De voorzitter, de heer De Regt, was zeker aller tolk toen hij de dames en heren dank bracht voor het gebodene en de heer De Leeuw als blijk van waardering voor zijn leiding een geschenk overhandigde. Tot slot van deze mooie avond werd het le couplet van het Wil mus gezongen. Jaarvergadering „Onderlinge Hulp". Zoals steeds mooht ook dit maal de vereniging van varkens houders „Onderlinge Hulp" zich verheugen in een zeer grote op komst van haar leden op haar jaarvergadering, die gehouden werd (bij de lieer R. J- van de De voorzitter, de heer C. A. de Kraker, sprak in zijn welkomst woord hierover zijn grote voldoe ning uit. De secr.-penningm., de heer M. Dees, bracht hierop zijn jaarver slag uit, waaruit duidelijk bleek welk een krachtige vereniging .Onderlinge Hulp" is, welke zich (bovendien mag verheugen in 'n bijzonder groot aantal donateurs De vereniging telt thans 127 le den en 188 donateurs. Uit het financieel overzicht bleek, dat ontvangen was 2144,07 en uitgegeven 1900,71, zodat het batig saldo was ƒ243,36, waar door het reserve-kapitaal is geste gen tot 3123,32. Hoewel 1954 afsloot met een ba tig saldo, zeide de voorzitter, dat 1954 geen gunstig jaar voor de vereniging is geweest, daar eon groot 'bedrag aan de leden uitge keerd is moeten worden. Bij acclamatie werden tot be stuursleden herbenoemd de he ren P. Geelhoedt en C. Herre bout. De heer J. Verhelst meen de zich, wegens het bereiken va* een zeer hoge leeftijd, niet meer verkiesbaar te moeten stellen. De voorzitter zeide dit besluit te kunnen eerbiedigen en memo reerde tevens, dat de heer Ver helst gedurende 36 jaar bestuure lid is geweest en daarbij ook de functie van keurmeester heeft vervuld op een wijze die alle lof toekomt. Het is dan ook begrijpe lijk, dat bij dit afscheid het be stuur uitgezien heeft naar een blijk van waardering voor deze staat van dienst Het bestuur heeft echter gemeend al te moe ten wijken van het aanbieder van een cadeau, en stelde de ver gadering voor als blijk van waar dering de heer Verhelst een pen sioen aan te bieden. Dit voorstel genoot algemene bijval der aanwezige leden. De heer Verhelst bracht voor deze mooie geste van bestuur en leden zijn hartelijke dank en zei de zijn werk als keurmeester al tijd met vreugde en voldoening te hebben verricht en vele ieden zeiden dan ook bij zijn komst „Ha, daar komt Pol!". Hij sprak de hoop uit, dat de vereniging zach tot in lengte van dagen in een grote bloei mag verheugen. In deze vacature werd nu be noemd de heer Joz. Verhelst. Besloten werd 2 entréegetó te heffen en de contributie té houden op 5 per jaar voor het eerste varken en voor het twee de 20 cent per week, verder 50 cent voor de eerste boete en voor de tweede waarschuwing 1- De uitkering werd bepaald voor grote varkens op 1,50 per kg. voor kleine varkens 45 per stuk en voor biggen 1 per kg. Voor de kosten van inenting moet 1,25 worden betaald. Na de rondvraag werd aan hst slot van de vergadering een ver loting gehouden met als hoofd prijs een big. De winnaar hiervan was de heer C. de Jonge, wonende op de Hierna sloot de voorzitter deze prettige jaarvergadering. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Onteerde Meisjes". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De schatten van de Sicir3^ Bethel, 7.30 uur: Evangeli- AXEL: Het Centrum, 8 uur: Opvoering Axelse revue „An ders dan anders". Carnavalsavond. I-n het groot Casino werd Zater-1 dag j.l. door de Gezelligheidsver eniging een carnavalsavond geor ganiseerd. Nadat de voorzitter de talrijke gasten had verwelkomd werd door de eigen toneelgroep een vrolijk spel voor het^voetlicht ge- bracht. Evenals voorgaande jaren werd I Paard" van Rosita Peters werd door de leden van de Fanfare een op zo'n wijze vertolkt dat de ac- 59) door A. H. VAN OMMEN (Nadruk verboden). Combineren en reduceren, Belfort maakte een tekening op een vel papier en verklaarde: „De kamer, waarin U zich thans be- zou je voorganger Sherlock Hol mes zeggen," grinnikte Drost. „Oaaah," geeuwde Bijlman. „We gaan naar de koffer. Morgenoch tend om acht uur moeten we in artisten-pensioen „Belle Vue' de eerste draden in handen zien te krijgen, die ons de oplossing zul len brengen in het mysterie van de blauwe auto. Maf ze!" „Trusten," antwoordde Drost en" ook hij zocht zijn kamer op HOOFDSTUK V, Van een fatsoenlijk meisje en een uitnodiging aan Bijlman om even te ploffen. Een verhoor, waarin iedereen schijnt te liegen, bene- vens iets over een nieuwe schla ger Mefisto tegen wil en dank. Drost moet prikkeldraad prui men. „Zo mijnheer Belfort, geeft U mij even een ruwe schets van Uw pension en vermeldt U even, wel ke personen de diverse vertrek ken gehuurd hebben," begon Bijl man, toen hij, Drost en Belfort de volgende morgen plaats geno men hadden om de grote tafel in de ruime, doch slecht verlichte, bijna sombere conversatie-kamer van pension „Belle Vue", vindt Is conversatie- en tevens eetkamer en is gelegen beneden links aan de voorzijde. De kamer links-achter is verhuurd aan juf frouw Mies Koning, die optreedt als „De Vrouw met de Duiven". De eerste étage voorzijde wordt bewoond door de danseres Sylvia Snabel en de kamer daarachter door haar broer Freddy Snabel. Daarboven bevond zich vroeger een zolder met enige kleinere ver trekken, maar dit alles heb ik la ten ombouwen en dat zullen we dus maar aanduiden als de twee de verdieping. Aan de voorzijde links woont de heer Kees Geer ling, beeldhouwer van beroep, en hij heeft het achtervertrek in ge bruik voor atelier. Zo U reeds be merkt zult hebben, bevindt zich de huisdeur in het midden van de villa en het gehele pension wordt als het ware in tweeën gedeeld door de benedengang, waar zich ook de trap naar de bovenverdie pingen bevindt. De eerste étage wordt eveneens in tweeën ge deeld door een gang, die van de voorzijde naar de achterzijde loopt, maar de tweede étage heeft alleen een trapgat met een over loop daaromheen, zodat de ka mers dóór meer tegen elkaar ge bouwd zijn. Ik moest op de bo venste verdieping enigszins met de ruimte woekeren, aangezien het personeel daar ook een paar kamertjes moest hebben. Om nu de rechter helft van het pension te nemen: beneden aan de voor zijde ligt de kamer van de tap- dancer John Rodney, een Ameri kaan, die sinds enkele jaren in Nederland woont. Beneden-achter is verhuurd aan... hm hm... Mic key Tienhoven, de baszanger; eerste étage voorzijde aan de hu morist Flip Bruggeman, de ka mer daar achter is nog niet ver huurd, terwijl de bovenste, dus tweede verdieping voorzijde ver huurd is aan de heer Wim Haze laar, een man op leeftijd en door zijn medepensiongasten daarom „Pa" genoemd. Hij is portretteke naar van zijn vak en bemoeit zich zeer weinig met de anderen 'n Zeer humeurig heerschap, dat zich zelden zien laat, doch mi.' daardoor weinig last veroorzaakt De kamer dóór achter is in twee en verdeeld: één vertrekje voor de huisknecht en één voor het dienstmeisje. En tenslotte de keu ken, het domein van laatstge noemd tweetal, het bevindt zich geheel beneden aan het einde der gang, dus tussen de kamers van juffrouw Mies Koning en Mickey Tienhoven." Hiermede besloot hij zijn uiteenzetting, die voor beide inspecteurs volkomen duidelijk was. „Geen verdere bijgebouwen, n garage of zo iets?" „Nee. Naast mijn kleine villa heb ik een box, waarin mijn eigen Het 24-jarige meisje Liltane kustvaart Sandemont uit Oostende, dat reeds enige tijd geleden van zich deed spreken toen zij vermond - - - - - ajs matroos te Montreal aan Het stuk „In het Witte een N00rs vrachtschip werd ontdekt, heeft een nieuw avontuur beleeft, zij het dit keer van kortere duur. Te Oostende had zij zich name- liik onder de naarn van Leon San- wagentje kan staan en dus moest jdemont laten aanmonsteren aan de beeldhouwer zijn wagen er- boord van de trailer 0.305 „Frans UC UCClUllv/w c l tiiji O -4 uvJv/i Cl geus anders onder brengen. Een Musin", die Donderdag j.l. uit de honderdtal meter verder de Am- haven vertrok naar de visgron- stel op staat dicht bij een weg een den nabij IJsland, niet meer gebruikte stal, waarin pas nadat het schip de haven een boer uit de omtrek zijn ge- had verlaten was men tot de ver reedschap en 'n hooiwagen heeft rassende ontdekking gekomen, ondergebracht. Geerling heeft dat zich een vrouw aan boord be daarvan een gedeelte gehuurd." vond. Kapitein, Fred VandewaDe, Wat voor soort wagen heeft J stelde zich onmiddellijk door miü- vroeg del van de radio in verbinding met de rederij, die bevel gaf het meisje onmiddellijk weer aan ZooooooT" klonkt het langge-1 land te zetten. Een uur later was rekt en snel keek hij Belfort aan de trailer weer in de haven waar en de kleine tinteling in diens de vrouwelijke matroos aani wal ogen ontging hem niet. werd gezet en met een schrobbe- „Wel mijnheer Belfort, ik zal ring naar huis werd later eens een wandeling door Voor Liliane was het weer ee Uw pension maken, maar aller- bittere ontgoocheUng^vant het eerst wil ik Uw gasten eens em- meisje, dat van kindsbeen J ge vragen stellen. Wilt U zo genskleren rondloopt, vriendelijk zijn allen te wekken slechts één hartewens. ook de langslapers en ze worden. te kunnen gaan wer ken De Canadese immigratie autoriteiten ontdekten echter ee* onregelmatigheid in haar pas poort en zo kwam de ware Men titeit van Liliane aan de dag. Zij mocht niet in Canada blij ven en enkele tijd later bracht de Noorse boot haar naar Antwer pen terug. Liliane heeft ook reeds, even min met succes, getracht zich in Nederland te laten aanmonsteren Een broer van haar, Jean-Pierre kwam om het leven bij de ramp met de Oostendse boot „Henrf Deweert", die in December van verleden jaar met haar 19-koppi ge bemanning bij Texel verging. die mijnheer Geerling? Bijlman terloops. Een blauwe Chevrolet kent zeeman zeggen, dat zij om negen uur in dit vertrek moeten komen? En wilt U nu even de huisknecht en het dienstmeisje bij mij sturen? Zij zullen toch wel bij de hand zijn, denk ik!' De huisknecht, een lange ma gere man, en het dienstmeisje, een jong ding met een leuke fris se toet, traden de conversatie-ka mer binnen. Verwonderd keken ze Bijlman aan, toen deze zich be kond maakte als inspecteur van politie Hij kwam er ronduit mee voor de dag, dat hij de dader van de moord in de Kalfjeslaan in het pension meende te moeten zoe- op zak, zich te Antwerpen te doen j a Jn nnnmnnetflrfln ttDAP flPl l\j DOFSP Niemand die haar op straat ont moet zou in haar een meisje ver moeden. Tot voor enkele jaren verbleef Liliane met haar ouders in Ca nada, waar ze met haar vader bij de kustvaart werkzaam was. Ca nada laat het aanmonsteren van vrouwen toe en het was een gro te teleurstelling voor het avon tuurlijke meisje te moeten onder vinden, dat dit in Europa niet het geval was. In September 1953 was zij erin geslaagd, verkleed als matroos en met het paspoort van haar vader ken. Zijn eerste vraag was tot de huisknecht gericht: (Wordt vervolgd). aanmonsteren voor het Noorse schip „Luksefjell" met bestem ming Montreal. Hier hoopte het meisje weer bij de Canadese In de R.K. kerken In ons land is gisteren voorlezing gegeven van de jaarlijkse Vastenbrief va* de Nederlandse bisschoppen waarin wordt gezegd, dat het de apostolische roeping van iedere gelovige is „door een deugdzaam leven voor anderen een voorbeeld te zijn". „Wie zou niet ernstig bezorgd zijn over de verslapping van gods dienstig leven, die zich in ons va derland, ook bij de Katholieken aftekent", aldus de brief. „Op al lerlei manieren openbaart zich een geest van ongodsdienstigheid, een achteruitgang van geloof en geloofsbeleving. Het sterkste komt die geest tot uiting in het feit, dat zovele Katholieken hun kerkelijke plichten niet meer waarnemen, of daarin ten zeeste zijn verslapt". De bisschoppen sporen de Ka tholieken aan „om door een per soonlijk en bewust leven naar het geloof een dam op te werpen te gen de steeds voortwoekerende ongodsdienstigheid en verslap ping"- Aan het slot van de brief wordt gebed gevraagd voor de Paus, de bisschoppen en Koningin Juliana.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2