West-Duitsland en de Parijse accoorden Dulles over de kwestie-Formosa Pineau wil trachten een regering te vormen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ft/ERMOGÉNF De Britse luchtverdediging Zwitserse politie trad op tegen Roemenen te Bern Oost-Duitsers laten twee Nederlanders vrij Zilveren guldens buiten omloop gesteld Ernstig ongeval aan boord van Duits schip op onder op onder v.m. n.m. to Mendès-France wil een paar maanden politieke rust De besprekingen tussen luitenant kolonel Nassar en premier Nehroe Verzet tegen de Brusselse toren Bondsdagcommissie keurt verdragen goed Staking van autobuspersoneel te Londen Geen politieke gevangenen in Argentinië Geen spoor van Belgisch vliegtuig Roemeense chauffeur krijgt asyl in Denemarken Critiek van „Prawda' op Nehroe Frankering bij Abo nneinent Temeuzen ■toecteur-Hooidredacteur L van de Sanfle Noordstraat 55-57 Temeuzen CedactJe-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Qjronummer 38150 dtooonementsprijs5,35 per kwartaal; per 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct DE VRIJE DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955. 10e Jaargang No. 3384. Verschijnt dageifli™ Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» f iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het MaandagnummerZaterdags 10 Ben week vóór het begin van de ratificatiedebatten in de West- duitse bondsdag heeft de commis sie voor Buitenlandse Zaken met grote meerderheid de verdragen van Parijs, met uitzondering van het Saar-accoord goedgekeurd. Van de 29 leden der commissie stemden slechts de negen socia listische afgevaardigden tegen de verdragen. Over het Saarverdrag zal de commissie eerst vandaag stem men en daar de meeste afgevaar digden der liberalen en der vluch telingen hun bezwaren niet heb ben teruggenomen wordt voor dit accoord op een slechts geringe meerderheid gerekend. De stemming in de commissie van Buitenlandse Zaken sluit we- kenlange besprekingen der ver dragen in een groot aantal bonds dagcommissies af. Deze bespre kingen zijn, naar zowel van de zij de der regeringspartijen als van' die der socialisten verklaard is, in een zeer zakelijke sfeer verlopen. Zij hebben niets weerspiegeld van de politieke hartstocht, waarmee de verdragen in deze weken bui ten het parlement behandeld zijn. Dr Adenauer is gisteren, na de fracties der liberalen en der Duitse partij tot standvastigheid te hebben opgeroepen, per extra trein naar Hamburg gegaan om deel te nemen aan de eerste geza menlijke betoging der vier rege ringspartijen voor de verdragen. Zij vindt plaats in de Ernst Merck-hall en wordt hedenavond gevolgd door een socialistische meeting, waarin de oppositielei der Ollenhauer de bondskanselier van antwoord wil dienen. Nieuwe argumenten kunnen de leiders der beide groepen van het West- duitse politieke leven echter moei lijk meer aanvoeren, nadat zij nu reeds weken lang hun leuzen door het land hebben gedragen. Het ni veau van de strijd is trouwens in de laatste dagen reeds aanmerke lijk gezonken door de persoonlij ke aanvallen, die wederzijds zijn ondernomen. De socialisten hebben zo juist nog hun aantijging jegens de bondsregering, als zou deze heb ben getracht een schildering van de gevaren van een atoomoorlog voor de radio te voorkomen, ten einde de stemming tegen de ver dragen niet te doen aanwakkeren, gelogenstraft gezien. De atoom geleerde prof. Heisenberg, die op verzoek van dr Adenauer zijn ra diorede tot na de ratificatie uit stelt, heeft namelijk verklaard, dat zijn rede uitsluitend de Duitse plannen voor het vreedzame ge bruik van atoomenergie gold. Overigens heeft zijn collega, de Nobelprijswinnaar prof. Hahn, de. zer dagen voor de radio breedvoe rig de risico's van een atoomoor log behandeld. Een aantal betogingen van de Christelijke partij voor de Duitse bewapening werd verstoord door politieke tegenstanders. Opnieuw heeft, zoals in de recente verkie zingsstrijd in Beieren, Adenauers gemachtigde voor veiligheid Blank, daarbij de wind van voren gehad. In een betoging der Christelijke partij in Freiburg demonstieer- den tegenstanders der bewape ning met traangasbommen tegen Blank. De volksuitspraak, die de socia listen in enkele districten hebben willen uitlokken, loopt kennelijk minder vlot dan de organisatoren hadden verwacht. Tot dusverre hebben zij nog geen resultaten van enig gewicht gehad en het is twijfelachtig of dat nog vóór de ratificatie van de verdragen zal gebeuren. De socialisten klagen over technische moeilijkheden bij het inzamelen der handtekenin gen tegen de verdragen, die o.m. zouden zijn ontstaan doordat het aan vrijwilligers ontbreekt. Bij voorbaat wordt overigens reeds de geloofwaardigheid van de be loofde steekproeven in twijfel ge trokken, daar een afdoende con trole uiteraard zeer moeilijk is. De medewerking van de plaatse lijke afdelingen van het vakver bond aan de actie loopt sterk uit een, nadat de centrale leiding van Oostduitse autoriteiten hebben Woensdagochtend twee Neder landers over de Westduitse grens gezet. De Nederlanders behoor den tot een groep van acht man nen, die wegens onrechtmatige grensoverschrijding in Oost Duitsland was gearresteerd. het verbond de nodige reserve aan de dag heeft gelegd. In Kassei heeft de afdeling van het vakverbond aan de vooravond van de debatten in de bondsdag een betoging tegen de verdragen voor het monument voor de ge vallen strijders aangekondigd. Daarentegen is de bond van voormalige parachutisten, waar voor de beruchte generaal Ram- cke indertijd zijn rede over de ge allieerde oorlogsmisdaden hield, in het geweer gekomen. Hij heeft het stadsbestuur verzocht de be toging als „een grove smakeloos heid" te verbieden. De parachutis ten, die zich als keurtroepen van de geslagen Duitse weermacht beschouwen, gaan er thans prat op, dat zij het oorlogsmonument reeds in de dagen van de geal lieerde „de-militarisation" poli tiek, tegen de wil van vakbondlie- den in, een waardig aanzien heb ben gegeven. Zij hebben aan het satdsbestuur geschreven, dat zij niet wensen, dat de D.G.B. het monument thans voor een beto ging tegen de bewapening ge bruikt. Met ingang van 22 Februari 1955 zulle-n de vóór-oorlogse zil veren guldens buiten omloop worden gesteld. Deze munten worden uit prac tise he overwegingen reeds thans ingetrokken, ook al om te voor komen, dat te zijner tijd twee soorten zilveren guldens, t.w. de oude reeds bestaande en de nieu we gulden van het kleinere mo del, gelijktijdig gangbaar zullen zijn. Tot 22 Juli a.s. bestaat gele genheid tot inwisseling bij alle postkantoren, bij- en hulpkanto ren der posterijen en poststa tions, alsmede bij de kantoren en agentschappen van de Neder- landsche Bank N.V. De socialistische leider Chris tian Pineau heeft de Franse pre sident, Coty, Woensdag medege deeld, dat hij 'bereid is te trachten een nieuw Frans kabinet te vor men. De Franse socialistische leider Christian Pineau heeft ver klaard, dat hij Vrijdagnamiddag de assemblee om zijn ambtsbe- Omstreeks 12 uur gisternacht heeft zich aan boord van het aan de Surinamekade te Amsterdam gemeerd liggende Duitse schip „Alstertal" een ernstig ongeval voorgedaan. Drie arbeiders, die in het ruim bezig waren met hef lossen van balen katoen, werden getroffen door twee houten bal ken, die elk 850 kg wegen. De balken waren in het ruim los ge raakt. De 28-jarige L. de Vries uit Amsterdam kreeg één der •balken op het hoofd en werd zo ernstig gewond, dat hij hij aan komst in het Wilhelminagast huis te Amsterdam bleek te zijn overleden. De 23-jarige H. van der Vecht uit Diamen kreeg enige hoofd wtonden en vermoedelijk een her senschudding. Hij is naar het O. L. V.-gasithuis overgebracht en aldaar opgenomen. De derde arbeider, J. Jansen uit Amster dam, had een lichte hoofdwond en is ter plaatse verbonden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Af en toe buien. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele sneeuw- of regenbuien. Stormachtige tot krachtige wind tussen nordwest en noord. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte dooi. VRIJDAG 18 FEBRUARI. Breskens Temeuzen Hans weert Walsoorden v.m, 10.53 11.28 0.08 0.18 n.m. 11.25 12A0 12.50 ZON MAAN 17 7.56 17.58 4.49 12.22 18 7.54 18.00 5.31 13.24 19 7.52 18.02 6.05 14.33 7.49 18.04 6.33 15.47 22 7.45 18.07 7.15 18.22 23 7.43 18.09 7.33 19.41 34 7.41 18.11 7.51 21.02 vestiging zal verzoeken. Pineau is de derde candidaat als premier na de val van Mendès-France. Tot nu toe hebben de conser vatieven en de Gaullisten zich tegen Pineau's program verzet. De kleine groep zogenaamde „on- afhankelijken van overzeese ge biedsdelen" heeft eveneens ge weigerd Pineau te steunen. De volksrepublikeinen en de radica len verlenen het program van Pineau lippendiensten doch het valt te bezien of zij heen uitein delijk zullen steunen. Pineau's program is in feite het zelfde als dat van Mendès- France. Hij gaat slechts iets ver der op het gebied van loonsver hoging, belastingverlaging voor kleine zakenlieden en belasting verhoging voor grote maat schappijen. De aftredende Franse premier, Pierre Mendès-France, wil zich twee of drie maanden buiten het politieke leven houden. Dit heeft hij Woensdag verklaard, toen formateur Pineau hem kwam vragen of hij in zijn regering zou willen optreden als vice-premier. Pineau heeft daarop geant woord, dat hij deze wens begrij pen kan en dat hij zijn verzoek over twee of drie maanden her halen zal, aldus heeft de forma teur Woensdag verklaard. RHEUMATiEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Volgens bevoegde kringen Ui Oaïro hebben de Egyptische pre mier, luitenant-kolonel Gamal Aibdel Nasser, en de bezoekende premier Nehroe van India, Dins dag besprekingen gevoerd over vijf verschillende onderwerpen Deze onderwerpen zijn: 1. iDe internationale toe stand, hoofdzakelijk een bestu dering van de vrede- en oorlogs toestand. 2. De toestand in het Verre- Oosten, in tveilband met de kwestie Formosa en mogelijke militaire ontwikkelingen in dit gebied. 3. De toestand in het Mid den-Oosten, -in het bijzonder de pogingen van het Westen ggp landen in dit gebied zich te doen aansluiten bij militaire verdragen, en de "gevolgen vpn het Tuiks-Iraanse verdrag. 4. Een beschouwing van de komende Aziatisch-Afrikaanst conferentie in Bandung, (Indo nesië). 5. Een uitwisseling van ge dachten en gegevens met be trekking tot de economische en sociale ontwikkeling van India en Egypte, in het bijzonder de problemen van productie-verho ging, buitenlandse beleggingen en technische hulpverlening Een recente opname van H. K. H. Prinses Marijke, die morgen haar achtste verjaardag hoopt te vieren. Foto Meyboom De 600 meter hoge toren in voorgespannen beton, die men ter gelegenheid van de Brusselse wereldtentoonstelling nabij het Heijselstadion zou willen oprich ten, ontmoet steeds meer tegen stand. Na de luchtvaartautoritei, ten, die in de .zetpil" zoals de toren reeds in de volksmond heet, een gevaar zien voor de vliegtuigen die op Meisbroek moeten landen en opstijgen, de Waalse economische raad en het Vlaams economische verbond heeft thans ook de liberale senaatsfractie zich tegen de toren van prof. Magnel uitge sproken. Een commissie van des kundigen heeft het project even wel in studie genomen en zal binnenkort advies aan de minis ter van Verkeerswegen uitbren gen. Intussen heeft de directeur van de Belgische school voor architectuur, Leon Stijnen, een ander plan voorgelegd. Ook hij wil een toren bouwen doch deze zou voor het grootste deel uit kristalglas bestaan en 's avonds geheel verHcht zijn. Prof. Mag nel heeft zich bereid verklaard met ir Stijnen samen te werken zodat men waarschijnlijk een toren zal krijgen, die de ideeën van 'beide bouwkundigen zal om vatten. De regering heeft besloten fr 2.6 milliard ter beschikking te stellen om de toegangswegen naar Brussel te moderniseren met Ihet oog op de wereldten toonstelling. De Bondsdiagcommissie van Buitenlandse Zaken heeft met 19 tegen 9 stemmen Westduitsilands toetreding tot de NAVO en de Westeuropese Unie goedgekeurd. Vandaag wordt gestemd over het laatste deel van de Parijse verdragen de Saarovereen- komst tussen Frankrijk en Duitsland. Dinsdag keurde de commsisie de conventies goed die een einde méiken aan de bezetting, alsmede het verdrag dat andere landen het recht geeft troepen in Duits land te sitationneren. De Bondsdag zal volgende week de verdragen in tweede en derde lezing behandelen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft zich uitgesproken tegen verdere ontruiming van posities door de Chinese nationalisten. Zonder de eilanden Quemoy en Matsoe met name te noemen, zei de minister: „Er is geopperd dat nationalistisch China de kustposi- ties die de communisten nodig hebben om hun aangekondigde aanval op Formosa te doen, dient op te geven. Het is twijfelachtig of dit dienstig zou zijn voor de zaak van de vrede of voor de zaak van de vrijheid. De communisten hebben al aangekondigd dat zij van plan zijn Formosa met ge weld te veroveren. Als de nationa. listen dit nu gemakkelijker ma ken, zullen de communisten dan minder daartoe geneigd zijn? Ik betwijfel het". Wel zei de minister, dat Ameri ka niet verplicht of van plan is de betrokken posities als zodanig te verdedigen. De nadruk wordt gelegd op de woorden „als zoda nig". Wel was het de bedoeling te verzekeren, dat Formosa en de Pescadores niet door de commu nisten zouden worden veroverd. „Wij hopen oprecht", aldus mi nister Dulles, „dat de communis ten de uitnodiging van de Veilig heidsraad tot bespreking van een staking van het vuren alsnog zul len aannemen". De verantwoorde lijkheid van de Veiligheidsraad in deze was door het besluit van de communisten evenwel niet geëin digd. „Men moet niet denken dat vrede en veiligheid zullen worden gediend als de niet-communisti- sche landen eenzijdig concessies aan de communisten blijven doen", aldus Dulles. Duizenden Londenaars zijn gis termorgen te laat op hun werk gekceruen door een officiële sta king van 160 leden van het Lon- dense autobuspersoneel. In vier garages bleven Woensdagmor gen honderden autobussen staan. De mannen besloten, zoals ge meld, Dinsdagavond in staking te gaan uit protest tegen een nieuw werkrooster. Zij vrezen, dat het nieuwe rooster loonsver laging tengevolge zal hebben. De Argentijnse regering heeft in antwoord o>p vragen van de internationale vereniging van democratische juristen met na druk ontkend dat zich in Argen tinië enige politieke gehangenen bevinden. De internationale vereniging, die haar hoofdkwartier in Brus sel heeft, had vragen gesteld in verband tnet beweringen dat Argentijnse juristen in arrest zouden zitten. In het antwoord van de Argentijnse regering, onderte kend namens dé minister en vice-president dóór de secretai res-generaal van het ministerie van Politieke 'Zaken, admiraal Alberto Testaire, werd gezegd „Als de vereniging van juristen de moeite zou nemen zich op de hoogte te stellen van de toe standen in het nieuwe Argenti nië, zou zij tot de conclusie ko men dat er Waarlijike rechtvaar digheid en (volledige democratie heersen". De Britse regering verklaart dat Engeland een „doeltreffende verdediging" heeft tegen elk soort aanval uit de lucht. De luchtverdediging in de nachtelijke uren was de beste ter wereld. De jongste jagers zijn, aldus de ver klaring, uitgerust met het meest vernietigende geschut ter wereld. De vuurkracht was tienmaal zo groot als van de Russische „Mig". Over de ontwikkeling van diver se geleide projectielen voor ge bruik door vliegtuigen tegen vliegtuigen zullen binnenkort mededelingen worden gedaan. Voor één type zijn orders ge plaatst. Vastgesteld is, dat de straal vliegtuigen van de types Swift 1 tot en met 3 niet voldoen aan de eisen. Met de Swift-4 worden nog proeven genomen. De voornaamste moeilijkheden met de „Hawker Hunter"-jagers was men thans grotendeels te bo ven. Een aanzienlijk aantal Hun ters was reeds aan de luchtmacht afgeleverd. Op bepaalde punten waren de prestaties van de Hun- ter nog voor verbetering vatbaar, Hieraan werd gewerkt. De Hun ter wordt veelbelovend genoemd. Nog dit jaar wordt de bommen werper van het type „Valiant" in gebruik genomen. Dit toestel heeft vier straalmotoren en kan atoombommen vervoeren. Opsporingvliegtuigen en heli copters hebben in het gebied van de 2420 meter hoge Vettoreberg in midden-Italië de juiste plaats bepaald van het vliegtuigwrak, dat mogelijk het vermiste Belgi sche vliegtuig is. Dit toestel, een lijnvliegtuig van de Sabena, wordt sedert Zondagavond ver mist met 29 personen aan boord. Dinsdagavond was het wrak voor het eerst vanuit een vliegtuig waargenomen. Het wrak ligt op de Oostelijke helling van de met sneeuw be dekte berg, nabij de plaats Santa Maria. De Vettore is een van de hoogste pieken van de centrale Apenijnen. Terwijl vliegtuigen om de berg top cirkelden zullen hefschroef- vliegtuigen trachten bij het wrak te landen. Groepen soldaten, po litiemannen en burgervrijwilli- gers op ski's zijn uit verscheidene plaatsen uit de omgeving op weg naar de Vettore. Een patrouille die op de berg Vettore is aangekomen bij de plaats, waar wrakstukken van een vliegtuig zouden zijn waarge nomen, heeft daar geen vliegtuig- resten gevonden. De Deense minister van Justi tie, Haekkerup, heeft Woensdag tegenover de pers verklaard, dat Jon Cimpu, de chauffeur van de Roemeense legatie in Kopen hagen, die asyl heeft gevraagd, toestemming zal krijgen om in Denemarken te blijven. De Deense minister van Justi tie heeft verder medegedeeld, dat hij van mening is, dat de chauf feur toestemming zal krijgen om in Denemarken te blijven. Het officiële besluit daartoe zou echter pas over enkele dagen ge nomen worden. De kwestie was zo- gecompliceerd, aldus de mi nister, dat hij mogelijk de zaak aan de regering voor zou leggen en niet zelf een besluit zou ne men. Daar was -bijvoorbeeld de be schuldiging, dat hij, de chauf feur, 6000 kronen van de legatie ontvreemd had. De openbare aanklager zou moeten uitmaken, of hij in staat van -beschuldiging zou worden gesteld of dat de zaak geseponeerd zou worden met het oog op de bijzondere omstandigheden, waaronder de ontvreemding geschiedde. De bewuste 6.000 kronen zijn in middels op de Roemeense legatie bezorgd. Dan was er nog de verhouding van Cimpu tot zijn echtgenote. Cimpu, de chauffeur, had gezegd dat zij door de legatie vastgehou- den werd terwijl zijn vrouw zelf op een persconferentie gezegd had, dat zij naar Roemenië terug wenste te keren. Inmiddels wordt vernomen, dat Roemenië officieel bij Dene marken geprotesteerd heeft tegen het feit, dat de Deense po litie leden van het Roemeense gezantschap volgt en Cimpu in hechtenis houdt. De Roemeense regering heeft naren verboden Zwitserse politie- De Zweedse politie heeft maat regelen genomen ter bewaking van de Roemeense legatie in Stockholm, zulks om een eventu ele overval als op de Roemeense legatie in Bern te voorkomen. de Zwitserse zaakgelastigde te Boekarest Woensdag een nieuwe protestnota over de overval op het gezantschap te Bern doen overhandigen, volgens welke het Zwitserse antwoord op de Roe meense nota van Dinsdag onbe vredigend is, aldus het Roemeen se persbureau. In de nota wordt de Zwitserse regering er van beschuldigd niet de noodzakelijke maatregelen te hebben genomen voor „arrestatie van de misdadige fascistische elementen en hun uitlevering aan de autoriteiten van de Roemeen se volksrepubliek". De Zwitserse lezing is in tegenspraak „met het feit, dat 34 uur na de aanval het gezantschap nog altijd bezet is door de misdadige fascistische elementen, die voor de ogen van de Zwitserse politie doorgaan met het overhoop halen van ka mer na kamer in het gezantschap en het vernietigen van diploma tieke archieven". In de Zwitserse nota wordt, al dus de Roemeense regering, ge zegd, dat de chauffeur Setu zo spoedig mogelijk hulp werd ge geven. „Het is bekend, dat Aurel Setu is overleden, doordat hij op beestachtige wijze werd gestoken en urenlang zonder verzorging aan zijn lot werd overgelaten", aldus de Roemeense nota. De Zwitserse nota. De Zwitserse regering heeft de Roemeense zaakgelastigde te Bern, Stoffel, medegedeeld, dat de Roemeense eis tot uitlevering van de anti-communisten later zou worden bestudeerd. In de nota van de Zwitserse re gering wordt gezegd, dat zij de aanval op het gezantschap en het neerschieten van een chauffeur betreurt, aldus werd Woensdag vernomen. Maar zij verwierp de Roemeense beschuldiging, dat de Zwitsers te langzaam waren op getreden om de aanval tegen te houden. Communistische ambte mannen het terrein van het ge zantschap te betreden, aldus de nota. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat de mannen niet zullen worden uitgeleverd, omdat Zwitserland geen uitlevering voor politieke misdaden kent. ZWITSERSE POLITIE TREEDT OP. De Zwitserse politie heeft gis termiddag omstreeks vier uur, toen het ultimatum van de politie afliep, een van de vier anti-com munisten die het Roemeense ge zantschap te Bern bezet houden, verwijderd. Het orgaan van de Russische communistische partij, „Prawda" heeft Woensdag, voor het eerst sedert geruime tijd, enige critiek geleverd op premier Nehroe van India. Het blad schreef n.l. dat Nehroe „beïnvloed" is door Chur chill, en daardoor opkomt voor de rechten van de Chinese nationa listen om een internationale con ferentie over Formosa bij te wonen. De „Prawda" brengt in herin nering, dat de premier van India in het verleden het Russische standpunt ten aanzien van de Chinese nationalisten deelde. Waarom kan de premier dan nu niet inzien, dat er geen redenen zijn voor deelneming van natio nalistische afgevaardigden aan een conferentie over Formosa, zo vraagt ihet blad. Westelijke waarnemers gelo ven, dat mogelijk verband be staat tussen deze critiek op Neh roe en een bespreking van drie kwartier die minister Molotof Maandag had met de Indische zaakgelastigde in Moskou, Kaul Over dit onderhoud zijn geen bij zonderheden bekend geworden.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1