Uit de Provincie JEUK De blauwe auto D.D.D. RECHTSZAKEN KERKDIENSTEN De gevluchte Roemeense chauffeur te Kopenhagen. Tweede Kamer. Haagse oliefabriek in vlammen. Kantongerecht te Terneuzen. Dulles bezoekt Canada Brits plan voor atoomcentralen De democratische [onafhankelijkheidspartij voor Formosa Strassers plannen De waterstofbom WET BEPERKING CADEAUSTELSEL. T wee treinen in Amerika ontspoord Arrestaties in Sophiatown AGENDA TERNEUZEN. AXEL. IJZENDÏJKE. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. De Amerikaanse troepen over zee De beste bedden ooit gemaakt! In Zuid-Vietnam zijn 300 soldaten zoek De Deense politie heeft op dracht gekregen er op te letten, dat de vrouw van een gevlucht lid van het personeel van de Roemeense legatie te Kopenha gen niet het land wordt uitge smokkeld, aldus werd Dinsdag uit Kopenhagen vernomen. Op vliegvelden en hij douaneposten moet scherp worden uitgekeken. (De politie heeft sedert Vrijdag, toen de legatiechauffeur Jon Cimpu om politiek asyl vroeg, het huis, waarin de vrouw van Cimpu zich bevindt, bewaakt. Volgens de chauffeur wordt zijn vrouw, Maria, vastgehouden. De Deense politie heeft veel hoop, dat zij er in zal slagen Ma ria Cimpu te vinden, daar de huur van het huis van de legatie over veertien dagen afloopt. De legatie zal dan in een nieuw huis moeten trekken. Maria Cimpu heeft Dinsdag tot verslaggevers verklaard, dat zij haar man, Jon, zou hebben ge dood, indien zij geweten had, dat hij geld wilde stelen en vluchten. Mevrouw Cimpu zeide dit op een door het Roemeense gezantschap te Kopenhagen georganiseerde persconferentie. Door middel van een tolk zeide zij tot de jour- aalisten, dat zij haar man nooit weer wilde zien. Vóór de persconferentie had een ambtenaar van het Deense departement van Buitenlandse Zaken de Roemeense zaakgelas tigde, Cirila, de 6000 kronen over. handigd, die hij volgens Roe meense autoriteiten had gesto len. Mevrouw Cimpu lachte ner veus, toen zij de kamer waarin de persconferentie werd gehou den, binnenkwam. Toen men haar vroeg of zij op straat haar echtgenoot wilde ontmoeten en ■net hem gefotografeerd worden, zeide zij: „Neen, ik ben bang, dat ik ontvoerd word". Volgens Cirila heeft de Deense politie zich gedragen als „gang sters". De chauffeur van de Roemeen se zaakgelastigde in Kopenhagen heeft toestemming gevraagd om in Denemarken te blijven. Tegen over de politie verklaarde hij, dat zijn vrouw tegen haar wil wordt vastgehouden op de Roe meense legatie. De Deense politie houdt het gebouw van de legatie in het oog. Volgens de Roemeense pers attaché in Kopenhagen wenst de vrouw van Cimpu, de Roemeen se chauffeur van de Roemeense zaakgelastigde, haar man niet meer te zien. Zij zou hem voor een dief houden. De Roemeense regering, aldus de persattaché, stelt geen belang in de persoon van Cimpu, die, zo als gemeld, politiek asyl heeft gevraagd. Zij wenst slechts het bedrag van 6000 kornen terug, dat hij verduisterd zou hebben. Voorts wenst zij opheffing van het speciale politietoezicht. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zal van 17 tot 20 Maart een officieel bezoek aan Ottawa brengen, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken medege deeld. Het betreft hier een „vriend- schapsbezoek", zoals Amerikaan se staatslieden van tijd tot tijd aan Canada brengen. De Britse regering heeft Dins dag een voorlopig program voor de bouw van twaalf atoomcen tralen bekendgemaakt. Het plan bestrijkt een tijdvak van tien jaar en de kosten van de twaalf centralen worden geraamd op drie milliard gulden. De twaalf centralen zullen een capaciteit van 1500 tot 2000 magaw.tit hebben. Bij gewone centralen is voor het opwekken van deze hoeveelheid electrische energie ongeveer vijf tot zes mil- lioen ton steenkool nodig. De eerste centrale zal niet bin nen vijf jaar functioneren. Naar wordt vermoed, kan men evenveel hitte uit één ton kern brandstof krijgen als uit tiendui zend ton steenkool. De eerste reactors zullen op uranium werken en niet alleen hitte voortbrengen, maar ook een waardevol bijproduct, plutonium. De kosten van de electriciteit opgewekt door atoomcentrales zal waarschijnlijk per eenheid evenveel bedragen als die opge wekt door nieuwe centralen, die kolen verbruiken. ZEELANDS BEVOLKING NAM TOE MET 1080 ZIELEN. De bevolking van Zeeland is in het jaar 1954 toegenomen met 1080 zielen, n.l. van 274.245 tot 275.325. Deze toeneming is uit sluitend te danken aan een groter geboorteoverschot. Er vertrokken n.l. 2080 mensen meer dan er zich vestigden. De cijfers zijn resp. 15.507 vertrek ken en 13.427 vestigingen. Het geboorteoverschot was 3160 n.l. 5587 geboorten en 2427 sterfge vallen, een voordelig verschil dus van 3160. Uit de cijfers kan de conclusie worden getrokken, dat het wegtrekken der „Zeeuwse be volking" niet alleen blijft voort duren, maar nog toeneemt. Als één der voornaamste redenen hiervan beschouwt men in Zee land de woningbouwpolitiek van de regering. Ged. Staten hebben vorig jaar opdracht gegeven aan diverse provinciale diensten en instellingen een nauwkeurig on derzoek naar de oorzaken van deze ontwikkeling in te stellen. Zeeland telt, liep de bevolking terug, in 49 nam zij toe (op een enkele uitzondering na slechts door het grotere geboorteover schot) en in Overslag alleen bleef zij stationnair. BURGEMEESTER VAN WAARDE BENOEMD. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart 1955 benoemd tot burgemeester van de gemeente Waarde de heer A. Lokker te Vlissingen, hoofdcommies ter se cretarie, chef 3e afdeling, aldaar. Hij zal in Waarde tevens de func tie van secretaris bekleden. De heer Lokker werd op 27 Septem ber 1897 in Den Bommel geboren. Hij begon zijn loopbaan ter secre tarie van Emmen en was achter eenvolgens werkzaam te Coevor- den, Rheden en sinds 1 April 1939 te Vlissingen. De heer Lokker is gehuwd en heeft één kind. Hij is lid van de C.H.U. Hij is voorzitter van de afd. Walcheren der Kon. Ned. maatschappij voor tuinbouw I en plantkunde, secretaris van het De Formosaanse democrati sche onafhankelijkheidspartij te Tokio heeft er bij de Britse eerste minister, Churchill, op aange drongen haar streven een Formo. sa, dat zowel onafhankelijk is van nationalistisch als van com munistisch China, te steunen, al dus werd Dinsdag te Tokio ver nomen. De leider van deze ondergrond se partij, dr. Thomas W. I. Liao, zeide te Tokio, dat de zeven mil- lioen Formosanen liever wger on der Japans bestuur komen dan onder dat van de nationalistische Chinezen blijven. De meerderheid van de Formosanen is fel tegen de nationalistische regering. Dr. Liao, die zijn partij in 1949 te Tokio heeft opgericht, werd in 1948 door de nationalisten ver bannen. Volgens hem zijn bij een revolutiepoging in die tijd 20.000 Formosanen omgekomen. Dr Otto Strasser heeft op een persconferentie te Montreal ver klaard, dat hij Donderdag per vliegtuig naar Europa hoopt te vertrekken. Hij is kort ge'e- den in zijn Duitse staatsburger schap hersteld. In 1933 is hij uit Duitsland gevlucht, nadat hij met Hitier gebroken had. Hij is van mening, dat niet één Europese regering die van Spanje en Turkije uitgezonderd op de been zou blijven zonder financië- le hulp van Amerika en zonder de Navo. De meeste Europese landen zouden de Navo niet steu nen als Amerika geen financiële steun verleende, aldus de 57-jari- ge gewezen Duitse leider. Hij Geleerden aan beide zijden van het ijzeren gordijn werken aan de ontwikkeling van een geleid projectiel, dat, met een water stofbom als lading, in een half uur tijds een afstands van 8000 km kan afleggen. Deskundigen in Washington zijn van mening, dat in de Ver. Staten hierbij „goede vorderingen" worden gemaakt. Het zal echter nog wel enige ja ren kunnen duren, voor de eerste werkelijke proeven genomen kunnen worden, aldus een arti kel in het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek". Vlissingen is Zeelands grootste college van diakenen der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen, se cretaris van de plaatselijke com missie Steun Wettig Gezag en be stuurslid van een Chr. militair tehuis. „JANEEOGHF. „Ja", had de 45-jarige conti*- teur ini de haven H. Z. uit At* sterdam gezegd, toen de ambte nraar van de burgerlijke stand hem op 29 September j.l. op het DE KOPPELING VAN AAN HANGWAGENS EN DE KEU RING VAN VRACHTAUTO'S. Het aantal ongevallen ontstaan door het breken of losschieten van de koppeling van de aan hangwagen, zal naar de K.N.AC. verwacht, binnen een jaar tot 'n aanzienlijk kleiner aantal geval- Rotterdamse stadhuis vroeg of len zijn teruggebracht dan nu hij als vader zijn toestemming nog het geval is. wilde geven tot het huwelijk van Aan 't verzoek van de K.N.A-C. de 21-jarige J. B. en de 22-jarige om de motorrijtuigen, door mid- E. van K. del waarvan een aanhangwagen „Nee", was het gistermiddag wordt voortbewogen, op korte voor de Rotterdamse rechtbank termijn van een kenteken te toen Z. toegaf, dat hij de vader voorzien zodat al deze motor- niet was en dus een valee hand- rijtuigen en de koppelingen dan tekening had gezet. De werkelij moeten worden gekeurd is ke vader, zo bleek tater, had zijn voldaan. toestemming tot Per 1 April a.s. zullen n.1. deJ niet wiben geven, provinciale munmerbewijzen die het huwelijk stad. Hier nam het aantal inwo ners in 1954 toe met 872 tot 26.617. De kleinste gemeente (waarschijn lijk ook van 't gehele land) is Se- rooskerke op Schouwen-Duive- land, waar eind December j.l. 182 mensen woonden. Een jaar daar voor was dit aantal nog 208. Daar na volgt Overslag in Oost Z. Vlaanderen met 303 inwoners. In 51 van de 101 gemeenten, die Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP De Tweede Kamer heeft gis termiddag de artikelsgewijze be handeling van het wetsontwerp, houdende regelen tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken I in verband met het uitoefenen van een bedrijf (wet beperking voorspelde een vo ledige cadeaustelsel) voortgezet, verandering in Duitsland binnen p>e staatsecretaris van Econo- vijf Jaar- Kanselier Adenauer mische Zaken heeft nog een wij- Op het laatste moment zocht In Maart van enig jaar zijn uit- het paartje, dat toch wikte trou gereikt hun geldigheid verliezen, wen, toen maar een „pla-atsver Per 1 Mei de munmerbewijzen vanger". Een' chauffeur zou zteh die in de maand April van enig aangeboden hebben, maar hij jaar zijn uitgereikt enz. tot 1 werd afgekeurd. Maart 1956, wanneer alle num. j „Te jong". De man, die met de merbewijzen zullen zijn verval- moeder van B., de bruidegom, len. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de K-NA.C. voorts, nog meegedeeld dat een sneer permanente contróle op vrachtauto's b.v. door een perio dieke herkeuring, nader zal wor den overwogen als alle motorrij tuigen van kentekens zijn voor zien. zag hem niet gaarne terugkeren omdat hij uitdrukking zou geven aan de gevoelens van het Duitse volk. Dr Strasser heeft het plan een politieke partij in Duitsland op te richten. Hij wil ook een politie ke school stichten. Vrijdagavond is de sneltrein tus sen Seattle en Chicago ontspoord. Tenminste 20 personen liepen verwondingen op. Men neemt aan dat er een breuk in de rails was ontstaan tengevolge van de vorst. Ten oosten van Augusta (Mai ne) is een trein ontspoord, door dat de spoorbaan ten gevolge van zware regen was doorweekt. Naar het zich liet aanzien waren er geen ernstig gewonden. ziging in het ontwerp aange bracht. Artikel 2 wordt aldus ge lezen: 1. Het is verboden in verband met het uitoefenen van een be drijf geschenken aan te bieden of te verstrekken in de vorm van goederen, tenzij deze van dezelf de soort zijn als goederen, welke bij het uitoefenen van dat bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt. 2. Het in het eerste lid vervat te verbod geldt niet, indien aan nemelijk kan worden gemaakt, dat bij het aanbieden en ver strekken der geschenken niet wordt onderscheiden tussen di recte of indirecte afnemers en niet-af nemers. 3. Het in het eerste lid ver vatte verbod geldt evenmin ten aanzien van het aan bieden en verstrekken van I geschenken aan wederverkopers Dertig vrijwilligers van het Afrikaanse nationale congres zijn Maandagavond gearresteerd, om dat zij trachtten hulp te verlenen aan families in de Afrikaanse voorstad van Johannesburg, So phiatown, die van de autoriteiten opdracht hadden gekregen Dins dag te verhuizen naar de nieuwe voorstad Meadowlands, doch daar niets voor voelden. De arrestatie van de vrijwilli gers werd bekendgemaakt door de secretaris van het Afrikaanse nationale congres in Transvaal, Robert Resha, die de hulp van de vrijwilligers heeft georganiseerd. Resha zei dat de vrijwilligers werden gearresteerd toen zij zich Maandagavond laat vervoegden bij de woonhuizen van zeven ge zinnen. Ongeveer 750 politiemannen waren Dinsdagochtend op de been ter bescherming van het wegvoe ren van een tweede groep natu rellen naar Meadowlands, dat 16 km buiten Johannesburg ligt. Deze tweede groep omvat 150 ge zinnen. Militaire vrachtauto's brengen de bezittlhgen van deze gezinnen over. In totaal moeten ongeveer 70.000 inheemsen uit West-Johan nesburg vertrekken. Hun wijk zal worden afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe voorstad, bestemd voor blanken. DONDERDAG 17 FEBRUARI. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 uur Ds. A. de Reu ver. (Winterlezing.) HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 u.: „The Glenn Miller Story" Jeugdgebouw Kerkhoflaan, 8 uur: Uitvoering „Paolo Sop rani" AXEL: Het Centrum, 8 uur: .Slaven der hartstocht". Door nog niet geheel opgehel derde oorzaak brak gistermorgen tussen acht uur en half negen brand uit in de middelste der drie olieraffinagehallen van de N.V. Handelsmaatschappij Poortens- dijk in de Binchorstpolder. Het vuur is ontstaan in overkokende olie van een raffinageketel, wel licht door het warmlopen van een motor. De overkokende smeerolie vatte vlam. Het vuur verspreidde zich met grote snelheid door de hal, waarbij het aanvankelijk nog werd aangewakkerd door de af zuiginstallatie. Onmiddellijk werden de brand- schermen tussen de hallen geslo ten, zodat de brand tot de middel ste hal beperkt kon worden. Het vuur vrat echter snel door in de houten spanten van het dak en in het dak zelve. Met enige slan gen op de waterleiding en een grote hoeveelheid schuim ging de met groot materieel uitgeruk te brandweer het vuur te lijf. In ongeveer drie kwartier tijds was het gevaar in het industriecen trum Binckhorst bezworen. Aan het nablusen van het dak, dat vermoedelijk geheel gesloopt moet worden, had men nog ge ruime tijd werk. Omtrent de oor zaak van de brand heeft men nog geen volledig beeld gekregen. Bij het raffinageproces van smeer olie wordt op overkoken gere kend, waartoe men ruime vang- bakken opstelt. Als gevolg van de brand zal de raffinage-afdeling van Poortens- dijk vermoedelijk drie tot vier weken komen stil te liggen. In deze afdeling zijn 15 man werk zaam. De firma is wel tegen brandschade, maar niet tegen be drijfsschade verzekerd. Volgens een eerste schatting heeft het ge bouw voor 10.000 tot 15.000 gul den schade opgelopen. De schade aan de machines is moeilijk te schatten. De smeerolieraffinaderij werkt vrijwel uitsluitend voor de uit voer. Men was juist bezig met een grote order voor Finland, welke op 18 Februari moest wor den verscheept. Ook in een order van Zwitserse zijde, die aan het einde der maand moest worden verstuurd, zal noodgedwongen vertraging optreden. Aan de olievoorraden is enige schade toegebracht. Men zal door zuivering van bluswater e.d. een groot deel kunnen behouden. De commandant van de brand weer vertelde, dat dit de derde brand in deze smeerolieraffina derij was. Bij het blusen liepen enige per sonen brandwonden aan de han den op. van goederen, als bij het uitoefe nen van het betrokken bedrijf tegen betaling plegen te wórden verstrekt, en aan bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen, naar ons oordeel in eco nomisch opzicht met zodanige wederverkopers gelijk te stellen groepen personen. Het wetsontwerp wordt aange nomen met 71 tegen 11 stemmen. Tegen: K.N.P.; C.P.N. en de heren Korthals, Zegering Had- ders, Ritmeester, en Van Leeu wen van de V.V.D.; Gerbrandy van de A.R. Vóór: P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H. en van de V.V.D. mevr. Fortanier-De Wit, en de heren Oud, Oornelissen en Den Hartog De heer Oornelissen krijgt aantekening, dat hij bij vergis sing vóór gestemd heeft, terwijl hij tegen het ontwerp is. NOTA INZAKE STORMRAMP. SCHADE TE WACHTEN. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Haken (C.P.N.) de voorzitter gevraagd of hij zich met de regering in verbinding wil stellen met de vraag of de moge lijkheid bestaat op korte termijn een nota in te dienen over de stormrampschade. De Voorzitter deelde mede, dat de vaste commissie voor rampen reeds overleg pleegt met verschil lende ministers, 't Verslag daar over kan de Kamer de volgende week bereiken. De heer Haken merkt op, dat hij daarvan niet op de hoogte was, daar zijn fractie niet in de commissie is vertegenwoordigd. Hij is bereid het verslag af te wachten. Uitvoering Lyceumclub. Vrijdag a.s. geeft de T. L. C. haar jaarlijkse uitvoering in het Concertgebouw. Viorig jaar was deze uitvoering in revue-vorm gegoten. Daarvóór bracht de T.L.C. ieder jaar een tonee'stuk en verwierf daarmee een goede naam. Dit jaar bewan delt de club de gulden midden weg. Een klein toneelstukje, dat door de lagere, en een groot stuk dat door de hogere klassen op de planken wordt gebracht. Als we afgaan op de resultaten van vori. ge jaren, mogen, we gerust zeg gen, dat de T. L. C. met „De nieu we kleren van de Keizer" en „Sproetenkopje" weer een goede avond tegemoet gaat. Kustvaarder in lading. Op de Axelse Sassing arriveer de gisteren de Nederlandse kust vaarder „Wota" met ligplaats vóór de sdlo, teneinde een lading gerst in te nemen voor Hamburg. Een in de Axel-Sassingse haven zeer zeldzame gebeurtenis. Een mooi resultaat. Onze dorpsgenoot, de heer C. de Smit wist op het te Roosen daal gehouden solistenconcours voor blaasinstrumenten op sax. sopraan, in de superieure afde ling een eerste prijs te behalen met 169 punten, benevens lof der jury. Het uit te voeren werk was Het aantal huwelijken in Ne derland heeft in 1954 volgens op gave van het Centraal bureau voor de statistiek 88.143 bedra gen tegen 85.739 in 1953. Het aan tal levend geborenen in 1954 be droeg 228.915 tegen 228.609 in 1953 en het aantal sterfgevallen 79.261 tegen 80.551. Op 1 Januari 1955 bedroeg het aantal inwoners van Nederland 10.679.563 tegen 10.550.200 op 1 Januari 1954. samenwoonde, werd tera'otte ge kozen, „en och", zei hij gistermid dag. ,Jk beschouw hen eigenlijk al lang els mijn kinderen". Niettemin vond de off icier het gebeurde heel enrtstig. Aio het zo ver moet komen, dat men Zlcb op de gemeentehuizen bij een of ficiële gebeurtenis als een huiwe lijk moet gaan legitimeren om geen valse handtekeningen op papier te krijgen, is het etnrfe zoek, meende hij. Eten maand gevangenisstraf was de eis. Een aantal personen, onder wie twee geestelijken en twee hoogleraren, zijn tot gevangenis straf veroordeeld omdat zij ge tracht zouden hebben het hapi talisme in Tsjecho-Slowakije te herstellen, aldus te Wenen ont vangen berichten. De straffen variëren van 10 tot 20 jaar. Verkeersregelen te land en te water overtreden. Op 27 November 1954 botste des avonds op de Graaf Jansdijk te Westdorpe een auto, bestuurd door J. H. P., arts te Sas van Gent, tegen een met paarden bespan nen wagen, gemend door de land bouwer O. J. K. te Westdorpe. Daar de arts juist even tevoren enige wielrijders was gepasseerd, bevond hij zich zeer ver op het linkergedeelte van de rijweg, toen uit tegenovergestelde richting de landbouwer K. met zijn wagen naderde. De verlichting van deze wagen was echter zodanig aan gebracht, dat zij door de voorge- I spannen paarden niet zichtbaar was voor het naderend verkeer. Dit was de oorzaak, dat P. niet tijdig genoeg de tegenligger be merkte en, hoewel hij krachtig remde, een aanrijding niet kon voorkomen. Zowel P. als K. hadden zich nu voor deze aanrijding te verant woorden. De ambtenaar van het O. M. eiste tegen beiden 20 of 10 da gen. De uitspraak van de kanton rechter luidde voor beiden 25 of 10 dagen. J. v. d. L., zonder beroep te Sas 1.370.000 militairen ongeveer van veroorzaakte op 6. Oc- de helft van hun totale strijd- tober 1954 op het kruispunt Pa- macht gestationneerd op 950 raiieiweg en Kanaalzicht te West- i dorpe, door zeer onverstandig manoeuvreren met zijn bromfiets, een ernstige aanrijding met een auto. Hij werd daarbij zodanig gewond, dat hij enkele weken in een ziekenhuis verpleegd moest worden. Eis en vonnis luidde 50 of 15 dagen. „Concert Haydn. voor hobo" van J. De Verenigde Staten hebben bases buiten het Amerikaanse vasteland, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Defensie bekend gemaakt. Binnen de Verenigde Staten zijn in totaal 1.602.000 man gele gerd, zo voegt het ministerie hieraan toe in een rapport aan een congrescommissie. HAZST BEDDEN. EN MATRASSEN-FABRIEKEN ZEVENBERGEN liLEFOON G. de H., chauffeur te Koewacht, werd met zijn vrachtauto op 3 Nov. 1954 te Sas van Gent aange houden, waarbij bleek, dat hij zijn rijtijdenboekje niet volledig had ingevuld. Daar tijdens de zitting kwam vast te staan, dat de patroon van verdachte nooit contróle op dit boekje uitoefende, werd De H. vrijgesproken, opdat hij niet de dupe zou worden van de nalatig heid van zijn patroon. A. D. R„ landbouwer te Hoek, reed op 13 November 1954 met zijn landbouwtractor, waaraan hij een driewielige ploeg op stale* banden had gekoppeld, op de openbare weg TerneuzenSas van Gent. Tegen hem werd 12 of 5 da gen geëist. Verdachte verklaarde, dat op de belastingkaart van zijn tractor wel degelijk te lezen stond, dgt deze kaart betrekking had op het gebruik van een aanhangwagen op ijzeren wielen, nam de kanton rechter aan, dat R. te goeder trouw was en sprak hem deswege vrij. M. A. v. d. E., beambte by de Ned. Spoorwegen te Terneuzen, kwam door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden met zijn fiets op het kruispunt LeliestraatAxelsestraat te Ter neuzen in botsing met een van links komende motorrijder. Hoewel verdachte te zijner ver dediging naarvoren bracht, dat hij van rechts kwam en bovendien de motorrijder niet tijdig genoeg had opgemerkt, daar twee vracht auto's het zicht hadden belem merd, eiste de ambtenaar van liet O. M. 20 of 10 dagen, aangezien verdachte het snelverkeer op deze drukke hoofd verkeersweg voor rang had moeten verlenen. De kantonrechter veroordeelde v. d. E. tot 25 of 10 dagen. La V., zonder beroep te Terneu zen, had zich als Belgische langer te Terneuzen onderdak verschaft, dan haar verblijfsvergunning toe stond. Eis en vonnis luidde 3 of 2 dagen. 55) door A H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) Belfort haalde de schouders op. „Wat kan ik er aan doen? Weet u waar het kind zit? Hoe moet ik 't dan weten? Mijn vrouiw is er kapot van. Toen ze vanavond de krant in handen kreeg en bij het verslag van de moord de foto van Elly zag, zak te ze in elkaar. Ik ben een uur bezig geweest haar weer bij te krijgen. Direct is ze toen naar het hoofbureau gegaan om de nodige inlichtingen te verstrek ken. Tussen haakjes, inspec teur.. die Van Bennekom is toch maar een ellendeling, wat! Al kon ie 't dan helemaal niet vinden met zijn vrouw, hij had toch vader genoeg moeten zijn om u te vertellen, dat het meis je in de auto, die door zijn be diende werd bestuurd, zijn doch ter Elly was. Hij weet, hoe moe der en dochter op elkaar inge steld zijn.Had hij daarom zijn gewezen vrouw niet even op de hoogte kunnen brengen? Neen, nog steeds tracht, hij zich op zijn gewezen vrouw te wreken en vandaar, dat hij u weigerde te vertellen, wie zijn gewezen vrouw was en waar zij verblijf houdt." Belfort had zijn ogen van woede dichtgeknepen en de witte op elkaar geklemde tanden werden ontbloot door de opge trokken bovenlip, hetgeen hem een wreed voorkomen gaf. „Ik heb zo'n idee, dat u Van Bennekom haat," merkte Bijl- nan op. „Van Bennekom haat ik net zo erg als Mickey." „Is Mickey misschien Van Ben nekom?" „Neen, ik heb twee vijanden, misschien nog wel meer. U bij voorbeeld." Bijlman glimlachte. „Ik be schouw u niet als dusdanig," zei hij zakelijk. „Wilt u mij echter als uw vijand beschou wen, wel. dan ,is dat uw zaak, mijnheer Belfort". „Pardon, zo bedoel ik het niet. Ik meende, dat u vijandig tegen over mij stond en nu dit niet het geval is, stel ik dit zeer od prijs." Bijlman staarde enige tijd voor zich uit. „Eén ding begrijp genwoordige jeugd. Ze zoeken ik niet," zei hij eindelijk. „Uw vrouw viel flauw, toen ze het be richt van de ontvoering van haar dochter las, vertelt u me. Heeft ze zich dan niét ongerust gemaakt, toen uw dochter gis teravond, en vannacht niet thuis kwam?" „Nee en ik zal u vertellen waarom niet. Elly is een zeer eigenaardig meisje. Ze doet en Iaat precies wat ze wil. Ik wil u één ding zeggen: als ik haar vader was, had ik haar een bete re opvoeding gegeven! Heel vaak gaat ze 's avonds de stad innaar vriendinnen, weet-ik- veelen als ze geen zin heeft om thuis te komen, dan blijft ze bij één Van haar vriendinnen overnachten en gaat ze de vol gende morgein gewoon naar haar betrekking, 's Avonds komt ze tegen dinertijd weer thuis en als we haar dan vragen, waar ze die nacht geweest is, dan kan je een grote mond van haar krij gen. 't Gaat-u-niks-aan, of. tk-doe-<wat-ik-iwii. Ze doet piet mijn vrouw precies wat ze wil en Mc., tja., u begrijpt, dat mijn positie zéér moeilijk is Bijlman knikte begrijpend. Hij kon zich nu indenken, waarom mefvrouiw Belfort zich niet eer der bij de politie had vervoegd. Zij wist niet beter of Elly kwam die nacht niet thuis, zodat ze haar niet eerder dan vannacht had verwacht „Tja inspecteur, dat is de te- vertier in de stad...". „Een andere vraag: heeft u en auto?" MM* J. D., schipper van de „Twee Ge broeders," wonende te Sas va* Gent, veroorzaakte op 16eNovem- ber van het vorige jaar op de „Zeker, inspecteur, maar niet Oostelijke kanaalarm ter hoogte zo'n blauwe auto, als in de kran- van de Terneuzense scheepswerf ton staat beschreven. Ik heb met zÜn vaartuig een aanvaring een zwarte Ford. U kunt hemmet twee andere schepen, hiernaast in de garage zien als| Oorzaak was, dat de „Zeeland u wilt. Ach ja, zo overdag toer °P dat moment aldaar aan het wel eens een paar uurtjes keren ^enJaardoor hetja^ rond. 's Avonds ben ik bijna al tijd thuis en mijn vrouiw zit nu eens hier en dan. weer in ons pension „In uw wat?" „Ik zei: óns pension,artis- ten-pension .Belle Vue," inspec teur!" Hij zei het glimlachend terwijl hij zijn) opgerookte siga- et uitdrukte. Bijlman had weer reden om zich te verwonderen. Dus zó kon Belfort zijn aanwezigheid in de achtertuin van het pension ver klaren! „Vandaar mijn wedervraag, wat u eigenlijk in die tuin deed," hernam Belfort, terwijl hij Bijl man een sigaret presenteerde. „U moet begrijpen, dat ik een aardig centje had overgespaard, toen ik uit Indië kwam. Zoals ik u reeds vertelde, kodht ik deze kleine villa om mijn geld gedeeltelijk te beleggen, terwijl wij van het restant gemakkelijk konden leven". (Wordt venvolgd.) water blokkeerde. D. direct zijn motor op „achteruit," maar de koppeling bevond zich blijkbaar niet in goede staat, want zij slipte, tengevolge waarvan ee* aanvaring niet meer te voorko men was. Tevens ramde zijn schip nog het aan dq wal gemeer de vaartuig „Duc," waarbij ee* schippersknecht van de „Due" vrij ernstig aan de hand werd gewond. Eis 40 of 20 dagen. Tot zijn verdediging voerde D nog aan, dat hij tijdig signale* had gegeven, doch dat de schip per van de „Zeeland" door bleef manoeuvreren en zijn signale* niet beantwoordde. Het vonnis van de kantonrech ter luidde 60 of 30 dagen. Eten 300-tal soldaten van h*t Zuidvietnamese leger is met wa pens en al verdwenen. Me* neemt aan, dat de mannen een voudig naar huis zijn gegaan.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2