Schietpartij in Roemeense legatie in Bern De Saarkwestie De kabinetscrisis in Frankrijk Prof. L. S. Palmer over atoomenergie Internationale Vlasconferentie te Wageningen geopend 1 M POTHOVEN KALO DERMA GELEE KOFFIEPRIJS VERLAAGD speciale aanbiedingen 17.50 WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955. 10e Jaargang No. 3383. Prins Bernhard in Gander De eilanden voor de Chinese kust Davies candidaat voor Nobelprijs voor de vrede Vliegtuigwrak op berg in Italië Japans vissersvaartuig vergaar Mijnwerkers in Kent staken Actie voor de vluchtelingen wordt afgesloten Amerikaanse atoomproef 24 uur uitgesteld Subsidie gezinsverzorging Deze week vragen Uw aandacht voor we In verband met dit koude De Britse reservevloot weer. il N. SS Engels-melton Damespantaions il SS zuiver wollen double face Dekens SS Oost-Duitsland conventie der V. onderschrijven onder op onder v.m. n.m. Prwri-^rinr bij Abo nnement Terneuzen airecteur-Hooidredacteur 1 van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen %edactte-adres: Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 AbonnexnentsprijsELX> per kwartaal; per irSand 1,80; per week 43 cent. Losse nrg 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct; minimum pa advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Ls iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrw Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag* 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 utK. fjtt gaedingeliohte bron is ver namen, dat uitgeweken Roeme nen niefa Maandagnacht meester hebben gemaakt van het gebouw dor Roemeense legatie in Bern, dat t$j beset houden. In het gebonw z^jn schoten ge hoord en het gillen van een Mensen die in de buurt van de legatie wonen, verklaren, dat zij t^aterochtend omstreeks drie our opgeschrikt werden door acboten in het gebouw van de legatie, gevolgd door gegil van vrouwen en schreeuwen van mannen. Later werd het stil. Alle straten die naar de lega tie leiden werden afgeret. Poli tie in burger patrouilleert in de migeving van het gebouw. Er is op het ogenblik geen Roemeense gezant in Zwitser land. De zaakgelastigde is de heer Stoffel. Tn een officieel (communiqué van de Zwitserse autoriteiten is Dinsdagochtend bekendge maakt, dat „enige ombekenden zich mot geweld, toegang heb ben verschaft tot de kanselarij en de woning van de (Roemeen se) zaakgelastigde". De chauf feur (van» de legatie werd ge wond. De indringers hebben zich ln het gebouw verschanst. Zij hefctben verklaard het ge bouw pas te zullen verlaten, als vijf Roemeense persoonlijkhe den, die op het' ogenblik in Roemenië gevangen zitten, vrij gelaten zullen zijn. De zaakgelastigde, zijn gezin m zijn medewerkers zijn onge deerd. Zij (bevinden zich in aan grenzende 'huizen. De chauffeur id naar een ziekenhuis overge bracht. ■De Roemeense regering heeft reeds de arrestatie en uitleve ring van de-aanvallers geëist. De Zwitserse president heeft de federale raad bijeengeroepen om de zaak te (bespreken. Het gebouw van de legatie wordt door de politie wan Bern be waakt, zo wordt hieraan toe gevoegd Zes mannen namen deel aan de aanval, doch één van hen verliet later het gebouw. Hij werd prompt gearresteerd. De Zwitserse politie kan de legatie niet binnengaan, zonder fgjeciale vergunning van de Roemeense regering, aangezien hef terrein officieel Roemeens grondgebied is. Omwonenden verklaarden, dat zij gewekt werden door schoten en het geluid van brekend glas. Zij zagen zes mannen door de tuin van de legatie naar het huis rennen en door een stuk geslagen raam naar binnen klimmen. De staf van de legatie opende het vuur op de aanval lers, die terugschoten. De gearresteerde Roemeense balling heeft tegenover de poli tie verklaard, dat de aanvallers van de legatie de vrijlating eisen van generaal Adia Aldea. bisschop Sudeju, en Illic Lazard, Anton 'Mursanu en D. B. Bracia- au. Voorts zei hij, dat de anti communisten van plan zijn odk aanvallen te doen op de Roemeense legaties in Stock holm en Kopenhagen. Hij vertel, de, dat zijn vrienden in het ge heim Zwitserland waren binnen gekomen, zwaar bewapend met automatische wapens en hand granaten. Zij bezetten nu het legatiegetoouw en zij zullen zich „tot de dood toe" verzetten, zo zei hij. De politie deelt nog mede, dat de chauffeur van de legatie ernstig gewond ls en dat tvoor rijn leven wordt gevreesd. Hij verraste de aanvallers, toen de ze (bezig waren zijn vrouw te boeien. Zij schoten op hem, toen hij trachtte zijn vrouw te hulp te komen. Hij werd viermaal ge troffen. De naam van de gearresteer de is niet bekendgemaakt. Eerder op de dag was gemeld, dat de aanvallers de politie uit genodigd hadden het gebouw binnen te komen, doch later werd verklaard, dat de legatie- functionarissen de politie geen toestemming daartoe wilden verlenen. Uit gezaghebbende bron ver. neeimt A.F.P.. dat de Zwitserse politie gereed staat om een aan ral op het gebouw te doen. Het wachten ls op toestemming van de Roemeense zaakgelastigde. Men meent, dat zich nog vier zwaarbewapende anti-commu nisten in de legatie bevinden. De aanval werd uitgevoerd door zeven man. Twee van hen heb ben 's nachts nog het gebouw verlaten en zijn verdwenen. Een derde werd gearresteerd. De politie heeft vanuit de tuin van het legatiegebouw reeds driemaal met de leider van het groepje Roemenen gespreken. Deze bleef echter verklaren, dat hij en zijn kameraden zich zullen verdedigen, omdat „zij niets dan him leven" te verlie zen hebben. Roemenië heeft Dinsdag bij Zwitserland geprotesteerd tegen het incident bij en in 't Roemeen, se gezantschap te Bern, aldus meldde het Roemeense persbu reau. De Roemeense waarnemende minister van Buitenlandse Za ken, Preoteasa, overhandigde 'n nota aan de Zwitserse zaakgelas tigde te Boekarest, Parodi, waar- in arrestatie en uitlevering van de mannen die in 't gezantschap zijp. doorgedrongen, wordt geëist. De mannen worden „Roemeense fascisten en andere misdadige elementen" genoemd. In de nota wordt de hoop tot uitdrukking gebracht „dat de Zwitserse regering alle noodza kelijke maatregelen zal nemen met (betrekking tot de ernstige toestand die is ontstaan". Volgens de nota 'had „de bende fascisten" de gezantsehapschauf- feur Setu zwaar gewond, dege nen van de legatiestaf die niet konden ontsnappen, met wapens bedreigd en het gehele gebouw overhoop gehaald. Verder wordt gezegd, dat de Zwitserse rege- ring „een zware verantwoorde lijkheid" draagt. Men wijst in dit verband op de internationale verplichtingen tot waarborg van de onschendbaarheid van gebou wen archieven, en persoon en Ie- ven van de legatiestaf. De Roemeense regering vestigt in de nota de aandacht op „de ontoelaatbare vertraging", waar mede de Zwitserse regering heeft geantwoord op het verzoek van de zaakgelastigde om onmid dellijke maatregelen tot aanhou ding van de mannen, „ter bevrij ding van de legatie" en tot het redden van het leven van Setu. maakt banden zacht alt jluwtcl Prins Bernhard heeft zich Maan dag op zijn vlucht naar New York, gedurende een kort opont houd op het vliegveld Gander, Newfoundland, onderhouden met een aantal functionarissen van de K.L.M. Het oponthoud duurde ongeveer een uur. (Nationalistisch-China heeft de garnizoenen van de dicht bij de Chinese kust gelegen eilanden last gegeven dubbel op hun hoede te zijn voor een eventuele aanval van dé communisten aan de vooravond van de confe rentie te Bangkok aldus werd Dinsdag van gewoonlijk be trouwbare zijde te Taiipeh ver nomen. De conferentie te Bang kok liegint op 23 Februari. Verder werd van deze zijde vernomen, dat slechts een klein deel van de van de Tatsj en- eilanden geëvacueerde troepen en uitrustingsstukken naar an dere voor de kust gelegen eilan den zijn gezonden. Er zullen thans versterkingen naar de eilanden worden over gebracht. KOUDE EIST SLACHTOFFERS IN DE VERENIGDE STATEN. Minstens 25 personen hebben het leven verloren tengevolge van de hevige koude, waarvan het merendeel der Verenigde Staten te lijden heeft. De Westduitse (bondsdag wil de ratificatie van het verdrag over het Saargebied vergezeld laten gaan van 'n besluit waarin wordt vastgesteld, dat ondanks de' in het verdrag vastgeleg de autonomie van Saarland het gebied deel van het Duitse staatsgetoied zal blijven. In de juridische commissie van de bondsdag hebben zich ook (de afgevaardigden van dé Christelijke partij, met een en kele uitzondering, voor zulk een verklaring uitgesproken. De socialisten en liberalen hadden deze stellingen willen vastleg gen in de ratificatie, doch daar tegen heeft de partij van dr Adenauer bezwaar gemaakt. Het laat zich aanzien, dat de bonds dag zijn opvattingen over de staatsrechtelijke positie van de Saar thans in een afzonderlijke verklaring in drie punten zal neerleggen. Ten eerste wil men verklaren, dat Saarland Duits staatsgebied zal blijven. Ten tweede wil men alle Saarlanders als Duitse staatsburgers blij ven beschouwen. Ten derde eist men voor de Saarlanders een minstens even grote mate van politieke vrijheid als is neerge legd in de Straatbburgse con ventie der mensenrechten. De buitenlandse commissie van de bondsdag, die deze week bijeen komt, zal naar men aanneemt deze stelling eveneens aanvaar den. Soortgelijke aanbevelingen zijn reeds door de landdag van Noordrijn-Westfalen. met mede werking van alle partijen, aan vaard. Clement Davies, de leider van de parlementsfractie dér Britse liberale partij, is voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. De wereldvereniging van par lementariërs voor wereldrege ring, waarvan Davies voorzitter is, heeft de candidaatstelling van Davies voor de vredesprijs van idit jaar gedaan door meer dian honderd parlementsleden uit vele landen, doorgezonden aan het Nobelcomité in Oslo. In een memorandum aan het Nobelcomité verklaarde de we reldvereniging van parlementa riërs, dat Clement Davies zijn leven heeft gewijd' aan de zaak van de vrede en ontwapening, aan het scheppen van een wereldsysteem Van internatio naal recht en een wereldparle- ment. Naar het A.N.P. verneemt, zijn met ingang van gisteren de prijzen van de gebrande koffie met tien tot twintig cent per pakje van 250 gram verlaagd. Een pakje van ƒ2,08 wordt b.v. 1,98, een pakje van 2,48 wordt 2,32, een pakje van 2,75 wordt ƒ2,55. Dit besluit is gistermiddag genomen tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van de Unie van Koffiebranders en Theepakkers. De verlaging van de indentiteit er van vast te stel- De socialist Christian Pineau, die tracht Frankrijk een nieuwe regering te geven, heeft hierbij tot dusver de steun gekregen van zijn eigen partij, de radica len. De volksrepublikeinen (in beginsel), terwijl ook een minder heid van de gematigd conserva tieven op zijn hand is. De Gaul listen zullen, heden hun stand punt bekend maken. Pierre Mendès-France, de afge treden premier, overweegt inmid dels of hij de uitnodiging om de prijzen is het gevolg van daling van de koffieprijs op de wereldmarkt. - Op de berg Vettore in centraal Italië is het wrak van een vlieg tuig gezien. Men hoopt vandaag len. Het is niet uitgesloten, dat het het vermiste Sabena-toestel is. In de reeks lezingen die prof. L. S. Palmer, oudhoogleraar aan de universiteit van Huil tussen 7 en 22 Februari over atoomenergie houdt in 's-Gravenhage, Rotter dam, Dordrecht, Tilburg, Eindho ven, Amsterdam, Haarlem, Alk maar, Den Helder, Leeuwarden, Hilversum en Utrecht is Maan dagavond in de grote club te Am sterdam de „Allied Cifkle in The Netherlands" als gastheer opge treden. Prof. Palmer zette de aard van atoomenergie uiteen en gaf een overzicht van de verschillen de toepassingsstadia er van. Hij vergeleek de ontdekking er van en manipulatie er mee met die van vuur in en periode die 50 tot 100.000 jaren achter ons ligt. Bij de ontdekking van vuur werd niet aan brandstapels gedacht en de brandstapels zijn tenslotte uit gebannen. Men kan moeilijk het gebruik van atoomenergie ver werpen omdat daarmee zich ook schadelijke mogelijkheden afte kenen. Laat ons liever deze enor me culturele ontwikkeling ten goede keren, deze schier onuit puttelijke voorraad van energie, per gewichtseenheid brandstof negen millioen malen zo groot als van eenzelfde gewichtseenheid nu gangbare brandstof, aldus prof. Palmer. Antwoordende op enkele vra gen verklaarde prof. Palmer dat atoomexplosies generlei invloed hebben op het weer; dat de in- Het 342 ton metende Japanse vissersvaartuig Akebono Maroe is Maandagavond voor de kust van de prefectuur Nagasaki ge zonken. 21 Bemanningsleden worden vermist, aldus meldt de Japanse kustwacht. De „Akebono Marie" zonk na in aanvaring te zijn geweest met een Zuidkoreaans fregat, slechts enkele kilometers uit de kust. vestering voor vreedzame toepas sing van atoomenergie weliswaar zeer hoog is maar die toepassing zelf goedkoper dan die van kool; dat in een jaar of tien vele vreed zame toepassingen werkelijkheid zullen zijn geworden en dan niet in kleine industriële eenheden, en zeker bijv. niet in automobielen, maar itl grote krachtinstallaties; en dat bijv. Amerika tot dat doel meer investeert dan Engeland in zijn gehele scheepsindustrie. vice-premier in het te vormen ka. binet te worden, zal aanvaarden. Weliswaar is Pineau's program ma in feite het zelfde als dat van de vorige regering ratificatie van de Parijse accoorden, auto nomie in Tunesië, liberale her vormingen in Marokko, hogere lonen en industriële uitbreiding in het binnenland doch het schijnt, dat Mendès-France niet veel voelt voor een louter „papie ren" functie. Indien het vice-pre- mierschap zou worden verenigd met de portefeuille van Buiten landse Zaken of anet die voor Marokko en Tunesië zou hij, naar verluidt de uitnodiging wèl aan vaarden. Het falen van de conservatie ve leider Pinay en van de volks republikein PflimlLn ziet men als een bewijs, dat politieke krin gen de door Mendès-France uit gezette koers op buitenlands en binnenlands gehied als de enig mogelijke beschouwen. De kansen, dat Pineau een einde zal weten te maken aan de crisis die reeds elf dagen duurt, werden Dinsdag vrij gunstig ge acht. Hij kon toen in theorie rekenen op de steun van de 105 socialisten in de nationale vergadering, de 88 volksrepubli keinen de 76 radicalen, een min derheid der gematigd conserva tieven en de linkse Gaulisten, te zamen een ruime meerderheid. De toestand kan echter verande ren, als de kwestie van de porte feuille-verdeling aan de orde komt. Men verwachtte, dat de lijst van ministers spoedig zou worden voltooid. Ongeveer 1500 mijnwerkers zijn Maandagmorgen bij Canterbury in staking gegaan als gevolg van een meningsverschil met hun werkgevers over de lonen van be paalde arbeiders. De actie van het Comité Vluch telingenhulp 1954 ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland nadert haar einde Zij zal op Vrijdag 4 Maart offi cieel worden afgesloten met een openbare bijeenkomst te Utrecht waarop het comité rekening en verantwoording zal afleggen ten overstaan van allen, die de actie hebben gesteund en de vergade ring wensen bij te wonen. Tijdens deze bijeenkomst zal de voorzitter van het Comité Vluch telingenhulp 1954, de heer M. A Reinalda, het financiële eind resultaat bekend maken. Daar de kans op een verrassend groot be drag niet denkbeeldig is, maakt het comité geen „tussenstanden" meer bekend, om de eventuële verrassing zo groot mogelijk te doen zijn. Indien dit mogelijk is zullen tijdens de bijeenkomst in Utrecht ook mededelingen worden ge daan over de globale besteding van het bijeengebrachte geld. Het bureau van de hoge commissaris der Verenigde Naties voor vluch telingen te Genève is op het ogen blik bezig met het uitwerken van een aantal gedetailleerde projec ten voor hulp aan bepaalde vluch telingen. Deze zullen ter goed keuring aan het comité worden voorgelegd, zodat dit de defini tieve beslissing over de besteding van de gelden zelf in handen houdt. ■De eerste van de nieuwe serie Amerikaanse atoomproeven is 24 uur uitgesteld. Het slechte weer is de oorzaak van het uitstel. Aan deze eerste proef, op de. vlakten in de Amerikaanse staat Nevada, zullen ongeveer 450 mi litairen deelnemen, die zich in loopgraven op een afstand van minder dan 4 km van het cen trum der ontploffing zullen be vinden. In een circulaire aan de van rijkswege gesubsidieerde instel lingen voor gezinsverzorging deelt de minister van Maatschap pelijk Werk mede, dat de diverse lasten, waarmede de salariskos ten van de maatschappelijke werksters of leidsters van gezins verzorgsters worden verhoogd, voor de jaren 1953 en 1954 op 25 procent van het salaris worden gesteld onder voorbehoud, dat voor haar een pensioenverzeke ring is of wordt afgesloten en in de kosten daaraan verbonden de instelling tenminste 8Ys procent van het salaris bijdraagt. f Maandag is te Wageningen de eerste internationale bijeen- komst van wetenschappelijke onderzoekers op het gebied van de teelt en verwerking van vezelvlas geopend door ir N H. H. Addens, voorzitter van het Nederlandse vlasinstituut. Vlas deskundigen uit België, Dene marken, Engeland, West-Duits- land, Frankrijk, Noord-Ierland, Zweden en Oostenrijk waren naar hotel „De Wageningse Berg" gekomen om met Neder landse collega's internationale vlasproblemen te bespreken. De heer Addens zeide ln zijn openingswoord, dat dit congres is ibelegd op initiatief van het Nederlandse vlasinstituut onder auspiciën van de „Confédération du Lin et du Chanvre". Er be stond reeds een geregelde uit wisseling van gedachten op het terrein van de economie van de vla alverwerking. Alleen wanneer, jd'e vlasverwerking lonend is zal de vlasteelt kunnen blijven be staan. Onderzoek op dit gebied kan alleen worden ondernamen wanneer of op grote schaal sa menwerking tussen telers en verwerkers tot stand wordt ge bracht of wanneer de regerin gen de vlasproducten onder haar hoede nemen. In verschil lende landen ls dit stadium reeds bereikt, zodat thans de mogelijkheid is geopend, dat de onderzoekers op technisch-we- tenschappelijke grondslag met elkaar kunnen confereren. De techniek kan een grote invloed hebben op de economie van de verwerking. Tenslotte zijn beide aspecten delen van hetzelfde ge heel. Beide staan thans open voor modem wetenschappelijk onderzoek. aldus de heer Addens. De, voordrachten, welke te Wageningen worden gehouden, geven over het algemeen een inzicht in de ontwikkeling van de vlasteelt en haar verschillen de aspecten op landbouwkundig en technisch gebieid in een aantal landen. Op het program ma staan voordrachten over rassen-onderzoek, zaaizaadont- smetting en resistentie-verde ling, onkruidbestrijding, oogsten, repelen, roten en allerlei ver werkingsmethoden. Tijdens de bespreking van de resultaten van de verschillende rassen na de voordracht van ir J. C. Friederich over dit onderwerp werd van Franse zijde opge merkt, dat men ook in Frankrijk de beste resultaten had verkre gen met het Nederlandse ras Wira, dat bekend staat om zijn grote oogstzekerheid. De confe rentie duurt tot a.s. Vrijdag. 2 De vlootdeskundige van de Lonidense -„Daily Telegraph" meent te weten, dat de Britse reservevloot, die ongeveer 350 schepen omvat, aanzienlijk zal worden ingekrompen. Vooral (kleine schepen, met een snelheid van minder dan 30 mijl per uur, zouden naar de slaper gezonden worden, aan gezien zij bij de moderne oor logvoering niet -meer passen. Het zou hier gaan om een zes tigtal fregatten van 1500 ton, 24 fregatten van ongeveer 1000 ton en 30 torpeddbootjagers van 1000 ton. De meeste van deze schepen dateren uit de oorlog, aldus dit (bericht. wi Onze originele Onberispelijke pasvorm, maat 36 tot en met 52. Kleur marine. Prijs Van de grootste Nederlandse Wollen Dekenfabriek, die enkel de beste merkdekens levert, die er zijn, ontvingen we een kleine partij dekens, licht bescha digd. Beschadiging bestaat uit enkele kleine olie vlekjes. Deze worden nu stukken onder de prijs verkocht. Kleuren een zijde zalm, andere zijde geel en een zijde bleu en andere zijde fraise. 150 X 200 cm van 45,— voor 170 X 220 cm van 59,voor 48.— 190 X 230 cm van 74,— voor 55.— DE GROOTSTE SORTERING VINDT U ALTIJD BIJ De Oostduitse regering heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hanjrnarskjoeld, la ten weten, dat zij de conventies betreffende de politieke rechten van de vrouw en het voorkomen en bestraffen genocide wil onder schrijven. In het begin van deze maand diende de regering-Grotewohl een verzoek in om toegelaten te wor den tot de economische commis missie der Ver. Naties voor Europa. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. STORM OP TIT. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele sneeuwbuien. Tot krachtig of hard en langs de kust later tot storm toenemende noordwestelijke wind. Lichte dool. DONDERDAG 17 FEBRUARI. TEXTIEL WONINGTEXTIEL NOORDSTRAAT TEL2356 TERNEUZEN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.25 10.00 10.40 10.50 n.m. 10.17 10.52 11.32 11.42 ZON MAAN OP 17 7.56 17.58 4.49 12.22 18 7.54 18.00 5.31 13.24 19 7.52 18.02 6.05 14.33 20 7.49 18.04 6.33 15.47

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1