U kunt zelf bewijzen dat dan enig ander wasmiddel! I I De blauwe auto Amerika's grootste zorg is Azië I Wat brengt de Radio Binnenlands conflict belemmert krachtige actie Het neerschieten van twee communistische straaljagers TWEEDE BLAD Donderdag 10 Februari 1955 10e Jaargang Nc. 3378 Overstromingen in Frankrijk Onverwachte staking van Glasaowse bootwerkers Poolse verzetsstrijder veroordeeld Neem twee stukken wit wasgoed, mevrouw, beide even vuil. Het mogen handdoeken, lakens of slopen zijn. Was het ene stuk in nieuwe Radion, het andere in welk wasmiddel U maar wenst. Het ene stuk wordt be slist witter dan het andere - véél witter. U zult zien, dat het witste stuk uit het Radionsop komt. In teil, ketel of wasmachine: Radion wast uit gesproken witter! De Amerikaanse strijdkrachten A. F. L. roept op tot steun aan Duitse bewapening Veiligheidsmaatregel van spoorwegen opnieuw ingevoerd Papagos biedt bases in ruil voor Cyprus aan VRIJE ZE Herblock, Amerika's bekendste caricaturist, tekende dezer dagen voor de Washington Post, een po litieke prent, waarop, boven een voortsukkelende ossenwagen, 'n straaljager langs de hemel schoot. Op het vliegtuig was te lezen: „Politieke gebeurtenissen in Azië", op de wagen: „Een Amerikaans programma voor Azië". Scherper kan een situatie wel niet worden geschetst. Nu is het geenszins zo, dat Amerika's verantwoordelijke lei ders niet zouden inzien, dat zij met hun maatregelen ter redding van de Westelijke posities in Azië voortdurend achter de feiten aan hollen. Zij weten ook opperbest, dat er zonder een radicale wijzi. ging in hun politiek niet mag worden gehoopt, dat de zaken op het Aziatische continent een voor Amerika gunstiger keer zullen nemen. En zij hebben zelfs in gro ve lijnen plannen gereed, die, vol gens hun overtuiging, reële kan sen tot het ombuigen van een ont wikkeling, die tot nog toe voor het Westen allesbehalve voorde, lig is geweest, bieden. Maar de moeilijkheid begint, waar het er om gaat de steun van de meer derheid der natie voor deze plan nen te winnen. De president en de meer be- dachtzamen onder zijn raadge vers hebben zich ongeveer dit beeld van de situatie gevormd: de positie van Azië is sinds wereld, oorlog nr. II volkomen veran derd. Er is, in de oude betekenis van het woord, in Azië niets meer te „behouden". Azië vertegen woordigt reeds op het ogenblik een ongehoorde macht, die op ve'e punten ongetwijfeld nog zwakheden vertoont, maar wel ker toekomstige gewicht in de wereld zich toch reeds duidelijk aftekent. Men meent in genoemde krin gen zelfs nog een stap verder te kunnen gaan en put daaruit een zekere hoop: dit Azië, dat op het ogenblik nog voor een groot deel achter de Sowjet-Ume schijnt aan te lopen, zal zich overmorgen tegen de Russen keren, indien t Kremlin het in het hoofd zou ha len in Azië de rol te gaan spelen, die' het Westen er in het verle den vertolkte. Wanneer de Amerikaanse poli tiek in Azië betere vruchten wil oogsten, moet er, aldus zegt men, met verstand worden gezaaid. Als veelbelovend zaaigoed ves tigt men nu zijn hoop op een soort „Marshall-plan" voor Azie. Maar anders dan in Europa, waar de zo grootmoedig gegeven dol larhulp uitstekende resultaten heeft opgeleverd, mag het plan in Azië geen enkel ander doel dan economische verbetering hebben. Het mag met geen enkele politie ke of militaire voorwaarde zijn verbonden; het mag zelfs niet trachten de Aziatische landen on welkome allianties op te dringen. Het diepgewortelde wantrouwen der Aziaten tegenover het Westen zou dergelijke voorwaarden een voudig niet verdragen. MAAR HET RESULTAAT? Op dit punt nu komen voor de Amerikaanse regering de moei. lijkheden om de hoek kijken. Wlaar het op neer komt, is im mers, dat men aan de belasting betaler nieuwe grote offers moet vragen, waartegenover men geen onmiddellijke voordelen kan stel len, ja, waarvan het zelfs niet zeKer is, dat zij in de toekomst werkelijk het beoogde resultaat zullen opleveren. Verder ziet de regering zich dan nog gesteld tegenover het verzet van de invloedrijke, zij het ook niet toonaangevende kringen om de voorzitter van het comité van stafchefs, admiraal Radfort, die min of meer openlijk voor stander zijn van een preventieve oorlog tegen Peking-China. Men mag deze lieden zeker niet zien als botte, oorlogszuchtige avon turiers. Zij hebben voor hun op vatting goede argumenten. Volgens hen zou het veel te Lang duren, alvorens de vruchten van een uitgebreid hulpprogram ma kunnen worden geplukt vóór die tijd, zo menen zij, zou 't communisme in Azië al zover om zich heen hebben gegrepen, dat er toch geen redding meer moge lijk is. Slechts in een beslissend optreden op dit ogenblik, nu Chi. na nog betrekkelijk zwak is, zien zij een uitweg. Aan de hand van een aantal overwegingen geloven zij dan tenslotte te kunnen bewij zen, dat de Sowjet-Unie zich niet op grote schaal zou mengen in 'n direct conflict tussen Amerika en China. RAMPZALIG Zoals gezegd onderschrijven Eisenhower en zijn naaste advi seurs deze theorie niet. Maar zij hebben er de korsekwentie uit moeten trekken, dat de tijd nog niet rijp is om met een werkelijk doe'matig hulpprogramma voor het Congres te verschijnen. Zo ziet Washington zioh voor lopig gedwongen tot een politiek, die niet verder reikt dan van de ene dag op de andere. Men geeft toe, dat men niet in staat is ge. weest, tegenover rood-China de juiste behandelingswijze te vin den. Men erkent, dat de betrek kingen met Nehroe weinig reden tot tevredenheid geven. Men ziet de pogingen, om tussen de beide „werelden" in een machige neu trale statenbond, reikend van Zweden, via Joegoslavië, tot In donesië te vormen. Men acht deze pogingen op goe de gronden rampzalig. En men weet ook, dat de Verenigde Staten slechts door het verkondigen van een dappere, radicale politiek in staat kunnen worden gesteld, de situatie te beheersen. Wat men echter in Washington niet schijnt te begrijpen, is dat het in Azië veel later is, dan men in de Ver enigde Staten over het algemeen denkt. (A.P.) UWE «DN witter wast Achthonderd mensen hebben Maandag in de Franse stad Niort hun woningen moeten verlaten wegens overstromingen. In laaggelegen stadswijken van Poitiers kwamen honderden hui zen in het water te staan. Nabij Melun is een achtjarige jongen in een gebied, waar de rivier de Yerres buiten haar oevers is getreden, verdronken. 1700 Glasgowse bootwerkers zijn Maandag plotseling in sta king gegaan, waardoor het werk op dertig schepen, waaronder en- kele met een lading levensmidde- len, is stilgelegd. De staking is bedoeld als pro test tegen een nieuw stelsel van werkverdeling. Men verwacht, dat zij zich tot het gehele haven bedrijf van Glasgow zal uitbrei den. De 55.000 Londense autobusbe stuurders, -conducteurs en -wer kers in de werkplaatsen hebben ingestemd met een loonsverho ging, waartoe, nadat de betrokke nen verleden maand hadden ge dreigd in staking te zullen gaan, was overgegaan Vertegenwoordigers van ïz.uuu arbeiders van de Londense onder grondse spoorweg, die hadden ge dreigd Maandag a.s. in staking te zullen gaan ter ondersteuning van loonsverhogingseisen, heb ben aangeboden vastgelopen be- sprekingéh hierover te hervatten, waarbij er naar gestreefd zou worden de lonen in overeenstem ming te brengen met die van de andere Britse spoorwegarbeiders, die vijftien procent loonsverho ging hebben gekregen. De leiders van de Londense vakbond van havenarbeiders heb ben medegedeeld hun leden te zullen aanraden alle schepen, die wapens vervoeren, welke bestemd zijn voor gebruik tegen commu nistisch China, te boycotten. De bond heeft 7.000 Londense leden en een aantal aanhangers in de gebieden van Hull en Liver pool. De Noordikoreaanse radio heeft Woensdagochtend voor het eerst melding gemaakt van het luicht- g „Hecht tussen Amerikaanse en Noordikoreaanse straaljagers op Zaterdag, waarbij volgens de Amerikanen twee Noordko- reaanse Mig's werden neerge schoten, aldus werd uit Tokio vernomen. Volgens de Noordiko reaanse voorlichtingsdienst vie len de Amerikanen de Mig's na bij Pjongjang boven Noordko- reaans rechtsgebied aan. In de toelkendimaiking van Woensdag werd geen melding gemaakt van het neerschieten van twee Mig's. Ook Dinsdag drongen weer Amerikaanse vliegtuigen door tot -boven Noordkoreaans ge- bied, aldus de zender. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier te Tokio heeft Woensdag ontkend, dat het luchtgevecht zich in de omgeving van Pjongjang boven Noordkoreaans gebied heeft af gespeeld. Het treffen vond plaats boven zee, zeer ver van Pjongjang. Ooit vlogen volgens hem Dinsdag geen Amerikaan se vliegtuigen boven Noord- Korea. De communistische afgevaar digde bij de Koreaanse be standscommissie, generaal Lie Sang Tsjo, heeft Woensdagoch tend te Panmoendjom de be straffing geëist van de Ameri kaanse piloten die Zaterdag twee Noordikoreaanse Mig's hebben neergeschoten. Volgens hem vielen de Amerikanen de Mig's niet boven zee, maar bo ven het Noordkoreaanse grond gebied aan. Verder zeide generaal Lie Sang Tsjo op de vergadering van de bestandscamimissie, dat Dinsdagmiddag een Amerikaan se bommeniweqper met een es corte van acht straaljagers in het gebied van Tsjang Sankot bij Sjinoeidjoe aan de Jaloe Noordkoreaans gebied heeft ge schonden. Volgens radio-Warschau is een leider van de Poolse onder grondse uit de i tweede wereld oorlog door een gerechtshof in Warschau wegens verraad tot 12v jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De veroordeelde, Josef Giziel, zou in 1942 een aantal van zijn medewerkers aan de Duitse Gestapo hebben verraden. Giziel vervulde na de obrlog enkele belangrijke rege ringsfuncties voordat zijn ver raad was ontdekt. HET KOMT DOOR RADION'S„ZONNEWERKING"Altijd waste Radion al witter. En nu meer dan ooit! Want Radion is nog verbeterd! Radion ontwikkelt ozon, precies zoals de zon dit doet in drogend wasgoed. Intens-zuiverende ozon, dat elk vlekje radicaal uittrekt. Even veilig als de zon maakt Radion Uw was hagelwit, 's Zomers, 's winters, altijd geeft Radion U een smetteloze was, want er sit son in dat sop UW GOED RUIKT HEERLIJK FRIS. Fris geurt het sop, fris geurt Uw wasgoed. Zo fris of het heerlijk in zon en buitenlucht geweest is. Nog vóór U het ophangt. RADION IS ZACHT VOOR UW HANDEN! Gebruik geen ontvettende wasmiddelen. Radion's seepsop is sacht voor Uw handen. Dus ook: veilig voor de teerste weefsels en... voor het kostbare materiaal van wringer en wasmachinet Eind Maart zullen de Ameri kaanse marine- en lucht strijdkrachten oefeningen langs de kust van de Stille Oceaan houden. Een veertigtal marine eenheden en ongeveer 6.000 man troepen zullen deelnemen. Er zullen onder meer landingsoefe- iningen worden gehouden. 50) De dans was beschaafder dan de eerste eau Bijlman gling er eens bij staan, teneinde beter op het podium te kunnen zien en nau welijks had hij een blik op de planken geworpen, of hij greep met beide handen stevig de leu ning van zijn stoel vast, terwijl hem de adem stokte. Was dat verbeelding, die gouden schitte ring onder de lange baljapon? Met starre blik volgde hij de bij na onzichtbare schoentjes van de danseres en wederom vlogen zijn gedachten terug naar de Kalfjes laan, zag hij de kleine rode krans met de sigaret er dnzag hij Drost, die hem het goud-glanzen de schilfertje toonde, dat hij vóór de treeplank van de zwarte Buick had gevonden. Enige woorden van Bak schoten hem te binnen... „de man ging een tuinhek door ...een bordje in de tuin met „Ar- tisten Pension Belle Vue"... En voor het eerst sinds de vorige avond kon hij een combinatie ma. ken, waarin tenminste een tast bare mogelijkheid school de ro kende vrouw in d® blauwe auto door A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. en de overeenkomst in de manier van roken, die hem bij de dansen res direct was opgevallenhet door Drost gevonden goudglan zende lovertje en de goudglanzen de dansschoentjes, die de vrouw op het podium droeg artisten- penslon „Belle Vue" en deze dan seres, die eveneens artiste was... Dnie punten van belang, die waar schijnlijk meteen het mysterie van de onbekende vrouw in de blauwe auto ontsluierden. Was zij de enige ontbrekende persoon op het lijstje van de verdachten? vroeg Bijlman zich af. Maar de man, die Bak naar het pension gevolgd was een flink gebouw- de man dn geruite jas kon dat misschien haar broer geweest zijn? Nauwlettend bestuurde hij nu de lenige figuur met de brede schouders en smalle heupen van de danseur. Bijlman vond het ge. vaar lijk in dit opzicht een beslis sing te nemen, ernaar het stond bij hem vast, dat hij met de danseres Sylvia Snabel de eerste draad in handen had gekregen, die hem uiteindelijk suece» moeet hren- De grote Amerikaanse vakbond A.F.L. (American Federation of Labour) heeft de grote Westduit- se vakbond opgeroepen de actie tegen de voorgestelde bewapening van West-Duitsland te staken en deze bewapening te steunen. De oproep Is vervat in een re solutie van de uitvoerende raad van de A.F.L., die gericht is aan alle vrije vakverenigingen in West-Europa en aan de Duitse vakbond in het bijzonder. Aan de vakverenigingen wordt verzocht mee te helpen aan het tot stand brengen van militaire macht als een bolwerk tegen de Sowjet- Unie. gen. Hij keek op z'n horloge: het was precies half elf. Het tweede optreden van het duo Snabel was thans teneinde en Bijlman realiseerde zich, dat hij onmiddellijk een beslissing moest nemen, wat hem nu te doen stond. Zijn eerste werk was de keilner te roepen en af te reke nen. De mam een flinke fooi ge vend, vroeg hij hem: „Is dit het laatste optreden van juffrouw Snabel?" „Ja mijnheer, voor vanavond wel," antwoordde de keilner. „Zo zo... hm hm... deze dame interesseert mij... ober. Wanneer denkt u, dat zij „Nieuw Lido" ver laten zal?" „Ja, dat is moeilijk te zeggen. Dat kan met een kwartiertje zijn, dus zodra ze zich verkleed heeft, maar 't kan ook nog wel een uur tje duren. Als ze op Flip Brugge- man wacht, dan duurt het zéker nog wel een dik uur, want die moet nog een paar keer optre den." „Dus 't is mogelijk, dat ze op die humorist wacht? Wel, dat zou mij ten zeerste spijten..." „Wel mynheer, wil ik juffrouw Snabel misschien vragen, of ze u „Nee nee!" antwoordde Bijlman haastig, „dat hoeft niet. Waar schuwt u my alleen maar wan neer ze het cabaret verlaat." „Ik zal proberen u van dienst te zyn, mynheer. U begrijpt ech ter wel dat wij nooit precies kun- VRIJDAG 11 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr..; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9-10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Vocaal dubbeL kwartet; 10.55 Radiofeuilleton; 11.55 Gram.; 11.35 Orgel; 12.00 Viool, orgel en piano; 12.30 Land- bouwmed.; 12.33 Sport; 12.48 Gr., 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen; 13.20 Lichte muziek; 13.55 Koersen; 14.00 Cello en piano; nen zeggen wanneer en hoe laat, want tenslotte moeten wij toch op onze klanten letten en niet op de artisten, niet waar?" „Volkomen juist," beaamde Bijlman. „Dus ik behoef niet eh bevreesd te zijn, dat zij de zaak in gezelschap van haar broer ver laat?" vroeg hy nog. De keilner boog zich naar voren en fluisterde hem toe: „Ik geloof niet, dat het tussen broer en zus ter erg botert, mynheer. Ja, op het podium merk je daar niets van, maar voor de rest moet het haken en ogen zyn. Vanovond hadden ze weer groot kabaal in de kleedkamer, vertelde me de juffrouw van de garderobe. Ze ging er toevallig even langs, ze hoorde .broer en zuster bekvech ten, zoals ze dat noemen." „Waarover?" vroeg Byiman zo langs z'n neus weg. „Dat is niet te verstaan, myn heer. Hoogstens kam je stemmen horen, maar geen woorden." „Is jufrouw Snabel met die hu morist verloofd?" „Nee mijnheer. Ze wonen ge loof ik in hetzelfed pension Freddy Snabel ook... maar voor de rest bestaat er niets tussen die twee." „O ja?...Welk pension?" „Dat weet ik niet... excuseert u my, mijnheer... ik moet ergens afrekenen", en met deze woorden verliet hy de inspecteur. (Wórdt vervolgd.) 14.20 Literaire causerie; 14.40 Fluit en piano; 15.00 Gram.; 15.15 Gevar. progr.; 16.00 Piano, orge1 en zang; 16.30 Voor de kinderen; 17.00 Lichte muziek; 17.20 Muz. causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuz.; 18.45 Cau serie; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Meisjeskoor; 19.30 Stem. menspel; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Voordracht; 20.30 Causerie; 20.40 Leven in de cultuur; 21.00 Gram.; 21.35 Buitenl. overzicht; 21.50 22.20 Wordende Causerie; 22.45 23.00 Nieuws; Lichte muziek; wereld; 22.40 Avond wij ding; 23.15 Gram. HILVERSUM IT: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.45 School radio; 10.00 Chansons; 10.20 Gr.; 10.30 Schoolradio; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Piano; 12.00 Anee lus; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Landbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amus. muz.13.45 Voor de vrouw 14.00 Kamermuziek; 14.30 Ka merorkest; 15.00 Schoolradio; 15.30 Sopraan, piano en hoorn; 16.00 Voor de zieken-; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Koersen; 17.45 Piano; 18.05 Jazz; muzfiek; 18.30 Vragerttoeamtwoor- ding; 18.45 Gram.; 18.55 Toe spraak door prof. Re mme; 19.00 Nieuws; 19.10 Causerie; 19.30 Avondgebed; 19.45 Verz. progr.; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Pol. forum; 21.30 Muzikale raadsels; 22.00 Causerie; 22.15 Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.50 Koer sen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Schoo1. radio; 15.45 Kamermuz.; 16-00 Koersen; 16.02 Oneramuz.17 00 Nieuws; 17.10 Lichte muz. 18.00 Intstr. trio; 18.10 Gramn.; 18.20 Instr. trio; 18.30 Voor de solda ten: 19.00 N'euws: 19 40 Film muziek: 20.15 OrU"ct; 2108 Kunstkaleidoscooo; 21.23 Orkest: 22.00 N'euws- 22.15 Int. R"iin Universiteit: 22.30 Gram.; 22.55 Nieuws. Nederlandse Spoorwegen zullen ondanks de protesten van het wegverkeer het machinistensein voorzover noodzakelijk koppelen aan het sluiten van de over wegen. Dit betekent, dat een trein in liet vervolg zal stoppen, wan neer de bomen van de spoorweg overgangen niet gesloten zullen zyn. Enige jaren geleden hebben de Nederiandse Spoorwegen dit sy steem reeds toegepast doch op aandrang van het wegverkeer heeft men dit systeem voor spoorwegbeveiliging laten vallen. De praktijk heeft evenwel be wezen, zo vernemen wij van de zijde van de Nederlandse spoor wegen dat de automobilisten zo weinig verkeersdiscipline bezit ten dat men noodgedwongen op nieuw tot deze beveiligingsmaat regelen moet overgaan. Deze maatregel brengt met zich mede, dat het in de toekomst niet onmogelijk is dat automobilisten maximaal tien minuten voor de gesloten spoorwegovergangen moeten wachien wanneer treinen passeren. In het gunstigste ge val, by treinen die een snelheid over de spoorstaven hebben van 125 km per uur, zal de wachttijd voor de gesloten spoorbomen tot een minimum beperkt worden, doch het geduld van de automo bilisten zal op de proef worden gesteld wanneer langzame goe derentreinen, die een snelheid van 40 kim per uur hebben, pas seren. In Utrecht heeft men inmiddels deze nieuwe veilig heidsmaatregel reeds ingevoerd. De Griekse eerste-minister, maarschalk Papagos, heeft in het na»-fement te Athene verklaard, bereid te zijn de Britten militaire steunpunten op het vasteland van Griekenland te geven, indien Cy prus by Griekenland gevoegd wordt. Groot-Brittannië zou na aansluiting van Cyprus by Grie kenland ook zijn militaire bases op het eiland mogen blijven ge- I bruiken.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5