lUt Je 9 00 De blauwe auto rovtncie Rusland stelt conferentie over Formosa voor V» PHILIPS KERKDIENSTEN Gemeenteraad van Schoondijke -0/ERMOGENf Rauwe hoest LAMPEN 0 TERNEUZEN. AXEE. BOSCHKAPELLE. K APELLE-BIEZELIN GE. RILLAND-BATH. EEDE. OOSTBURG. r AGENDA SLUIS. RETRANCHEMENT. ZAAMSLAG. -&•«'<*--- Haas met myxomatose HOEST, GRIEP... De ongelukken bij de Belgische luchtmacht Dulles over Formosa De zaak-Petrof De evacuatie van Tatsjen MET TRAGISCHE ONGELUK TE DEN DOLDER. Te Yerseke heerste over het plot- seüag verscheiden van de predd. karet der Geref. Gemeente ds F. J. Büeieman grote verslagenheid. Os Dieleman had een patiënt T-tft zijn gemeente in „Zonneglo ren" te Soest bezocht en was op weg naar Utrecht, waar hij zou overnachten. Dinsdag zou ds Die- msii in zijn nieuwe gemeente te Jfoerkapelle enkele besprekingen voeren. Vóórdien had ds Dieleman te iêutterdam nog een vergadering bezocht van het curatorium van Theologische Hogeschool. ©s Dieleman werd geboren te Sluiskil c*p 21 November 1913 en werd in 1948 candidaat aan de thfloioglsche school te Rotter- '.mn. In datzeLfde jaar, op 8 Sep. ember, werd hij; te Borssele in ■jast ambt bevestigd. Op de 19de April van het jaar 1951 deed hij ■mn intrede te Yerseke. De overledene was vanwege de Particuliere Synode voor het Zui den deputaat voor art. 48 en art. 49 van de Kerkenorde en depu taat en penningmeester van de «omnissie voor inwendige zen ding. Vanwege de Generale Syno. de was 'hij deputaat van de com- '«Sssse tot hulpverlening in bij- anjidere noden. Ook was' hij be- st fcurslid van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, -rtgaande van de Geref. Gemeen. ;«tL Tevens was hij lid van het u-aratorium van de Theologische School te Rotterdam. 5>s Dieleman heeft tijdens zijn ®htblijf te Yerseke een zeer groot vantal beroepen ontvangen en onlangs dat naar Moerkapel- Se aangenomen in de vacature mn wijlen Ds W. de Wit die naar L*iden vertrokken was en aldaar vws overleden. De zo plotseling overleden pre dikant die op 22 Februari af- ■wefedd gepredikt zou hebben, fsseft ook voor Yerseke zelf zeer veel betekend. Zo was hij onder, meer de stichter en voorzitter «on het mooie tehuis voor ouden an dagen van de Geref. Gemeen ten dat vorig jaar te Yerseke is geopend. ~ve overleden predikant was va der van negen kinderen. Het ongeluk gebeurde Maandag avond te ongeveer 10 minuten over half acht. Een jongen, die op hetzelfde ogenblik de overweg over wilde fietsen, slipte in de sneeuw ervoor «n ontsnapte ternauwernood aan het lot dat ds Dieleman trof. BE „LEOPOLDVILLE" OMHOOG GEVAREN EN OP EIGEN ÉORACHT VLOT GEKOMEN. Het Belgische passagiersschip .Leopoldville", een der z.g. „Con- go-txïten", is Maandagavond om streeks 11 uur bij de Doel aan de grond gelopen. sleepboot „Schelde" van de ttberrj Muller uit Terneuzen, was fpoadig ter plaatse, doch kon in «asrbend met de laagwaterstand seen assistentie verlenen. lij opkomend water is de ,,Leo- fatdville" na middernacht door «igen kracht vlot gekomen, waar- ::a het zijn reis van Matadi (Bel- fieeh Congo) naar Antwerpen voortzette. «LAN VAN TOEDELING GBONDEN OP WALCHEREN. Gedurende vijf weken heeft in het bureau ruilverkaveling te Middelburg ter visie gelegen het officiële plan van toedeling der .gronden voor de herverkaveling. Eind vorig jaar zijn bijna 10.000 Aangetekende brieven verzonden taar alle belanghebbenden. Ruim iSOO zijn zich op de hoogte komen stellen van wat hun is toebedeeld. 23j hebben nu de gelegenheid be zwaarschriften in te dienen, die, wanneer de herverkavelingscom- cnissie Walcheren niet imet de be zwaarden tot overeenstemming kam komen, door een speciale ïaad van beroep zullen worden -sehandeld. Ongeveer 600 van de iÖJBOO brieven kwamen als onhe rstelbaar terug. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen mej. W. L. de Klerk voor het candi- riaats-examen psychologie. 4tg Verg. en Koningsschieting schutters-sociëteit „Onder Ons" Op de bovenzaal van het club gebouw „Het Wapen van Zee land" hield bovengenoemde ver eniging onder voorzitterschap !an de heer A. Kindt (van Zuid- aarpe) haar jaarvergadering daar t$e heer Ph. de Neve, alhier ver- finnderd was. Snelle groei van het ledental ïfewig tot de noodzaak van uit breiding van het bestuur. Geko zen werden hierin de heren R. Dieleman en J. de Rijke, alhier en G. Machielsen te Zuiddorpe. Het nieuwe bestuur is nu ge vormd uit de heren Ph. de Neve, voorzitter; J. de Rijke, secretaris; A. Kindt, penningmeester; R. Dieleman, G. Machielsen en B. Se lls, commissarissen. Na de vergadering begon de koningsschieting waaraan door 20 schutters werd deelgenomen. Het was de heer R. Onghenae van Koewacht die met een mees terlijk schot de hoogvogel trof, waardoor hij tot koning voor het jaar 1955 werd uitgeroepen. De heer G. Machielsen wist de linker zii-vogel te treffen en de sarer P. Groothaert de rechter di. to, waardoor zij resp. Ie en 2e arinister werden. Een gezellige maaltijd volgde Üo het clublokaal. De heer G. A. Mattheeuws her dacht juist op deze dag zijn schuttersjubileum. Van alle zij den werd hij gelukgewenst en werd tot ere-president der socië teit benoemd. Tot aan de kleine uurtjes bleef de goedgestemde vergadering nog in de grootste gezelligheid bijeen met het waardige besluiten van deze bijzondere .teerdag". 'S* Missiefilm. In het parochiehuis werd door de paters Oblaten van de Onbe vlekte maagd Maria een film avond gegeven, die vrij druk be zocht werd. Vertoond werd de missiefilm „De strijd om de Noordpool", waarin een duidelijk beeld werd gegeven van het leven bij de Eskimo's. Het was voor de aanwezigen zeer interes sant om via de film en het ge sproken woord van de paters kennis te nemen van de zeden en gewóonten der Eskimo's. Als toe gift werden enkele leuke bij filmpjes gedraaid. grote vrouwenhulpactie zal star. ten, volgens de landelijke richtlij nen van de federatie voor vrijwil lige vrouwelijke hulpverlening. Mevr. A. Jansonius-Kramer uit Utrecht besprak hierna op open. hartige wijze het vluchtelingen probleem in Karinthië, het object waaraan de Nederlandse vrouwen aandacht zullen gaan beste den dn de vorm van verschillende hulpacties. Over deze interessante inleiding werd een groot aantal vragen ge. steld, waarin vooral de practische hulpverlening en de uitvoering daarvan in federatief verband ge voerd zal kunnen worden. Mevr. Hcekzema overhandigde uit vriendschap een „Eenhoorn lepeltje" aan mevr. Jansonius, als herinnering aan Oostburg, terwijl zij ook de beschikking kreeg over een bedrag van 72, de opbrengst van de Kerstactie voor de vluch telingen. Dit geld echter zal gebruikt worden als basis om verdere plannen uit te werken. Mevr. Hoekzema sprak tenslot- Ds. A. Gruppen overleden. Na een ernstige en langdurige ongesteldheid is in de ouderdom van ruim 68 jaar overleden Ds. Gruppen, predikant bij de Chr. Geref. Kerk van Biezelinge. Ds. Gruppen diende de gemeenten te Steenwijk, Vlissingen, Zwaag- westeinde, Eindhoven, Elburg en Biezelinge. Hij maakte deel uit van de genèrale synode, was secundus-curator van de theolo gische school te Apeldoorn, exa minator en deputaat voor de evangelisatie vanwege de classis Middelburg, deputaat voor hulp behoevende kerken, artikel 49 der K.O. en voor de evangelisatie en de arbeid onder Israël en van wege de generale synode, even eens voor beide laatstgenoemde zaken en secundus-deputaat voor de buitenlandse zending. Ook was Ds. Gruppen curator van het Chr. lyceum te Goes en bestuurslid van de stichting „Zeeuwsch Dag blad". Noors stoomschip „Ramse" vlotgetrokken. Ruim een week geleden liep het Noorse stoomschip „Bamtse" na bij Bath op een zandplaat om hoog. Door de staking der Belgi sche rivierloodsen had de „Bam- se" geen loods aan boord. Nadat tal van pogingen om de „Baimise" weer in het vaarwater te trekken waren mislukt, werd Maandag uit de ruimen van de „Bamse" 300 ton stukgoed in het binnenvaartuig „Bonjo" uit Ter- neuzen overgeslagen. In de nacht van Maandag op 'Dinsdag gelukte het aan zes sleepboten het Noorse stoomschip vlot te trekken. Verkeersongeval. Zondagmiddag reed een motor tandem, waarop gezeten waren de heer B. en zijn echtgenote uit Gent., boven op de neergelaten grensslagbomen alhier. Van de heer B. werd de huid van de schedel afgerukt, terwijl mevr. B. een gekneusde schouder en een hoofdwonde opliep. Dokter 'Hage uit Aardenburg verleende de eerste hulp en liet het echtpaar per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg ver voeren. Vermoed wordt dat de heer B. de grensversperring te laat op merkte. Oostburgse vrouwenvereniging besprak het vluchtelingenpro bleem. In hotel „De Eenhoorn." te Oost. burg vergaderde Dinsdagmiddag de O.V.V. Mevr. M. E. Hoekzema- de Herder sprak als presidente een inleidend woord. Zij herinner de aan het enorme vluchtelingen probleem dat de wereld thans kent en waarvoor binnenkort een Alkmaar, zaterdag. Hoe gevaarlijk een slechte verlichting (de zgn. „gloeiende spijker") is, heeft op een avond ook een inwoner van onze stad ondervonden. In zijn gebrekkig ver lichte bijkeuken viel h\j over een rolschaats van zijn zoontje en kwam zo ongelukkig terecht, dat hij ter observatie in het ziekenhuis moest worden opgenomen. V Dit is zijn koorts-kaart, waaruit blijkt dat hij de goede kant weer op gaat, gelukkig maar. En dit is de les: Op keldertrappen, overlo- pen en zolders, in gangen, trappenhuizen, schuren e.d. goed licht van Philips lam pen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lam pen immers maar weinig gebruikt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zui nig en laag In prijs. Méér LHSHT veer WEINIG GELD! aantal ter vergadering aanwezige leden, die allen voor genoemde wijzigingen waren kon geen twee derde meerderheid der stemge rechtigde leden bereikt worden. Hierna sloot de voorzitter, de heer C. F. Vercraeije, de vergade ring. Omdat te verwachten was, dat genoemde twee-derde meerder heid niet behaald zou worden, was deze middag nog een tweede buitengewone algemene leden vergadering belegd, die een uur later begon dan de eerste. Ook te een dankwoord tot allen, en ihier kwam de statutenwijziging wekte ieder op de komende actie weer aan de orde en zou het vol te steunen en daadwerkelijk mee te werken aan het slagen ervan. K. I.-vereniging West Zeeuws- VI aantieren. Aangezien het reglement voor schrijft, dat statutenwijzigingen en wijzigingen in het huishoude lijk reglement dienen te geschie den met een twee-derde meerder heid der stemgerechtigde leden, kort tijdens de vergadering van 20 Januari j.l. genoemde voorgestel de wijziging niet worden doorge. voerd. Tijdens de vergadering welke Maandag 7 Februari te Oostburg in hotel ,;Du Commerce" gehou den werd, kwam het voorstel van het bestuur het werkterrein van de K. I.-vereniging West Zeeuws- Vlaanderen Uit te breiden tot aan de westelijke oever van het ka naal Sas van GentTerneuzen nogmaals aan de orde, thans was geen twee-derde meerderheid der stemgerechtigde leden vereist en kon met drie-vierde meerderheid der uitgebrachte stemmen wor den volstaan. Met algemene stem men werd' dit voorstel aanvaard. Voorts kwam de statutenwijzi- iging aan de orde waarover op 20 Januari een bespreking met toe. lichting werd gehouden. Thans kwamen de geformuleerde voor stellen aan de orde. Gezien het HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zij, die met de liefde spelen". Concertgebouw, 8 uur: Op treden door Indra en Siera. AXEL. Het Centrum, 8 uur: „Zij, die van de zonde leven". MORGEN: TERNEUZENGemeentehuis, 10 uur: aanbesteding bouwen van een gemeente-werkplaats. doende zijn als drie-vierde der aanwezige leden er vóór stemden. De gehele vergadering bleek vóór te stemmen, zodat ook de statu tenwijziging doorgang zal hebben. Vergadering gemeenteraad. Vrijdagavond vergadert de ge meenteraad van Sluis. Naast de gebruikelijke punten vermeldt de agenda een bespreking over de verpachting van de stadswallen Boerendam een bestelwagen in, tussen Rozenoord en het Wal- botsing met een vrachtauto van DONDERDAG 10 FEBRUARI. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 uur Ds. A. de Reu ver. (Wïnterlezing. plein, het verstrekken van een geldlening aan de stichting „In. strumentenfonds Sluis" (beide punten werden reeds eerder aan de orde gesteld). Ook is er een voorstel van B. en W. over het plaatsen van een post van 500 op de begroting 1955 ten behoeve van het aanle ren van vreemde talen door de plaatselijke politie. Tenslotte zal de raad moeten beslissen over 't al of niet geven van financiële medewerking aan de helicopter- dienst tussen Zeeuws-Vlaanderen en Rotterdam. Aanrijding. Maandagmiddag kwam bij de de heer B. uit Groede. Het onge luk was wellicht te wijten aan het feit, dat de sneeuwval op dat mo. ment een goed uitzicht belemmer de. De chauffeur van het bestel- wagentje liep verwondingen op aan het hoofd. Zijn auto werd be schadigd. Gevonden voorwerpen. Omtrent onderstaande gevon den voorwerpen zijn inlichtingen te verkrijgen bij de daarachter vermelde adressen: Blnuw kinderwantje, Koepoort- straat 18; wit wollen dameswant, Terneuzensestraat 47gestreepte sjaal, Puntstraat 11: gestreepte sjaal, M. de Feijter, Korte Delft. Volgens kringen van de confe- nieuw hebben besproken, rentie van premiers van het Brit-In conferentiekringen werd de se gemenebest in Londen heeft opmerking gemaakt: „Het Rus Rusland voorgesteld een interna- sische idee van een conferentie is tionale conferentie over de kwes- slechts één van een aantal sug tie Formosa te beleggen. gesties die thans worden bestu De Russische minister van Bui- deerd." tenlandse Zaken, Molotof, zou dit In diplomatieke kringen wordt voorstel verleden week hebben aangenomen, dat op de bijeen- gedaan aan de Britse en Indiase komst van Dinsdagmorgen diplomatieke vertegenwoordigerstevens verslagen werden voorge in Moskou. De conferentie zou lezen van de Britse en Nieuw- niet worden gehouden onder Zeelamdse diplomatieke vertegen In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de gemeente El- lewoutsdijk betreffende verhoging van de zeedijken. Ofschoon B. en W. zich niet com petent achtten in dit vraagstuk te treden en de heer De Badts er op gewezen had, dat ook de Zeeuws- Vlaamse zeedijken zwakke plekken hebben, werd aan het schrijven ad- haesie betuigd. Ingekomen was het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zw.-Vlaanderen om een subsidie voor de helicopterdienst SluiskilRotterdam. B. en W. waren van mening, dat de gemeente hiervoor geen gelden beschikbaar kan stellen, waarmede de raad het eens was. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om aan het Dorpsplein een woning te bou wen. De voorzitter deelde mede, dat bij de gehouden aanbesteding de heer Iz. de Bliek laagste inschrij ver was voor de percelen A (met sel- en timmerwerk) en B (sani tair- en loodgieterswerk) voor 17.410. Jammer genoeg gaf de heer De Bliek te kennen zich te hebben vergist en perceel B er niet bij bedoeld te hebben. B. en W. betreurden deze gang van zaken en stelden voor het werk te gunnen an de volgende laagste Daansen te Breskens voor perceel A 16.394 en de firma Schippers Nauta te Breskens voor perceel B zijnde 2318. De heer De Badts was echter van oordeel,, jdat de heer De Bliek mans genoeg is om een bestek te lezen, en daar het voorgevallene bij hem meer is voorgekomen, hem ditmaal aan zijn inschrijving te houden. Het voorstel van B. en W. werd hierop verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heren De Feijter, Toesseint en Nele. Het voorstel De Badts werd hier op met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. Het te bouwen woonhuis werd thans als volgt gegundPercelen A en B aan Iz. de Bliek te Schoondijke voor 17.410; perceel C (electrici- teit) aan Schippers Nauta te Breskens voor 643 en perceel D schilderwerk) aan J. I. Brugge te Schoondijke voor 1571. De verordening voor de rioolbe lasting werd gewijzigd. Ter verkrijging van meerdere vei ligheid bij het verkeer werden ver schillende maatregelen getroffen. Voor de Kon. Julianastraat wordt vanaf de Dorpsstraat tot de Prin ses Irenestraat een éénrichtings verkeer ingesteld. Het Wilgenlaan tje werd verboden voor motorvoer tuigen. Voor de Kon. Juliana- en de Prins Bernhardstraat, die vaak als garage voor vrachtwagens gebruikt gesteld. Wil men de vrachtwagens in de open lucht parkeren, dan kan men deze op het Dorpsplein kwijt. Het voorstel van B. en W, werd met 4 tegen 3 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heren Ris- seeuwManneke, Provoost en De Badts. Voorts werd in de Prinses Bea- trixstraat een verplicht rijwielpad aangewezen. Op verzoek van de minister van Sociale Zaken werd de kindertoe lage-verordening gewijzigd. De omvraag leverde niets bijzon ders op, waarna de voorzitter, bur gemeester Van Rösevelt de verga dering sloot. UV MAU1VA& MIA UV 0 .O - O O inschrijvers, zijnde de heer C. L. (worden, wordt een waehtverbod in In Noord-Ierland is een haas gevonden met myxomatose, de ziekte waaraan reeds talrijke ko nijnen zijn bezweken. Voor zo ver bekend is dit het eerste ge val bij een haas. De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. auspiciën van de Verenigde Na ties. De premiers van de landen van het gemenebest hebben het Rus sische voorstel Maandag bespro ken en zouden, volgens conferen- tiekringen, de kwestie gisteren opnieuw bestuderen. In het Rus sische voorstel werd geen deel neming van nationalistisch China genoemd. Conferentiekringen zijn van1 mening, dat Rusland dit voorstel aan de regering in Peking heeft j voorgelegd en de goedkeuring van de communistisch Chinese regering erop heeft gekregen. Irj deze kringen werd eraan toegevoegd, dat Engeland niet op het Russische voorstel zal ant woorden alvorens met de Ver enigde Staten overleg te hebben gepleegd. Diplomatieke kringen in Lon den zijn intussen van mening, dat het voorstel voor de Verenigde Staten niet aanvaardbaar zal zijn, in het bijzonder omdat het waar schijnlijk het buitensluiten van nationalistisch China inhoudt. Nader wordt gemeld, dat de premiers van het Britse gemene best het voorstel Dinsdagmorgen op een speciale bijeenkomst op- In de jaren 1953, 1954 en in de eerste maand van 1955 zijn 51 pi loten der Belgische luchtstrijd krachten om het leven gekomen in België zelf terwijl er vier het leven verloren bij hun opleiding op straalvliegtuigen in het bui tenland. In totaal deden zich in genoemde periode 345 ongevallen voor met militaire toestellen, waarvan er 74 moeten toege schreven worden aan technische fouten en 217 aan fouten van de bestuurders zelf. De Belgische luchtstrijdkrachten verloren in dit tijdvak een achtste deel van hun toestellen, hetgeen een ver lies van fr. 600 millioen voor de Belgische staatskas betekent. Deze gang van zaken, die men in militaire kringen als veront rustend bestempelt, zal binnen kort een onderwerp van bespre king uitmaken tussen de minister van Defensie, Spinoy, en de lucht vaartautoriteiten. De meestal nog zeer jonge piloten wordt dikwijls verweten zich te weinig zelfdisci pline op te leggen hetgeen vooral tot uitdrukking komt in het af wijken van de voorgeschreven route door b.v. boven het huis van familieleden of kennissen acrobatische toeren met hun toe stel uit te voeren. Overwogen zou thans worden de piloten van straaljagers bij hun missies strengere richtlijnen mee te ge ven en nauwkeurig na te gaan of zij zich houden aan het voorge schreven traject. woordigers in Washington Si Roger Makins en Sir Leslie MnB ro, over hun afzonderlijke be sprekingen Maandag met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles. Dte. LcrampaclotigÊ rióest laat U geen rast. Spaar Uw longen, n«em ole slijmoplossende SIROOP l I AKKER Minister Dulles heeft in de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen verklaard, te betwijfelen, of communistisch China „werkelijk van plan is" naar aanleiding van Formosa „een oorlog te voeren met de Ver. Staten". De minister pleitte in de com missie voor goedkeuring door de senaat van het verdrag voor we derzijdse bijstand met nationalis tisch China. Verwerping van het verdrag zou „ernstige gevolgen hebben", zo meende hij, omdat dit zou worden uitgelegd als ee» weifelen van de Ver. Staten als gevolg van dreigementen va* communistisch China. „Ik twijfel er niet aan", zo ver klaarde Dulles, „dat de Chinese communisten onze vastberaden heid op de proef stellen. Zij ho pen ongetwijfeld, dat wij zo vu rig vrede wensen, dat wij voor hun dreigementen zullen zwich ten." „Zeker wensen wij vrede", al dus voegde hij hieraan toe, „doch wij willen geen vrede ten koste van onze veiligheid of onze eer". door A. H. VAN OMMEN. 49» (Nadruk verboden.) Even dwaalden zijn. ogen naar andere rokende dames en zocht hij een overeenkomst. Ge durende zijn loopbaan als in specteur van politie had de praktijk nimmer geëist, dat hij zijn speciale aandacht moest wijden aan het vraagstuk: hoe rookt de vrouw in het algemeen en hoe is de „stand" van haar lippen, als zij een haal aan een sigaret doet? In dit korte ogenblik wijdde hij er wél zijn aandacht aan en tot zijn verbazing moest hij constateren, dat iedere vrouw een andere manier van roken had. Ja, het hoe, kon hij onmogelijk onder woorden brengen, doch hij zag het met eigen otgen. Zoals de gewoonte-roker onverschillig 'n sigaret tussen de lippen houdt en een rookwolk inhaleert, zo als een man uit genot een siga ret rookt, lomdat hij méé wil doen, zoals de kettingroker zijn garet opdam.pt.zo bleek hem, dat de dames rookten, hetzij met een zekere nonchalance of geraffineerdheid, verveling of.. derd aan. „Kent U haar niet?" podium, hij gekleed in een rom- vroeg hij. „Zij treedt hier reeds melig en verfomfaaid avondcos- vier weken met haar broer op injtuum, de hoge hoed schuin op het variété-programma. Sylvia het hoofd, zij in een flatteus Snalbel heet ze. 'n Pracht üan-|danscostuiumpje met een gerui- seres, mijnheer!" beweerde hij te pet nonchalant op de blonde vol overtuiging. I krullen. Tap-dancend schoven „Ah juistDus die heer aan beiden over het plankier, hij als haar tafel is haar broer?" |de aangeschoten boemelaar, die ,.Nee, die zal zich op het ogen- 'het meisje met dwaze passen en blik in de kleedkamer bevinden, slingerende benen trachtte te Did heer daar is de bekende benaderen, zij met dezelfde pas humorist-conferencier Flip sen hem steeds ontwijkend. Bijl- Bruggeman, die hier ook iedere Jman kon het wereldberoemde avond optreedt. Kijk, hij be- duo" nu juist niet direct wat-je- geeft zich jinst naar het podium |noemt „fijn" vinden, ofschoon en hij zal wel zo dadelijk het Lij zichzelf moest bekennen, dat was zij de enige in optreden van het duo-Sna:bel broer en zuster volkomen op el- aankondigen." kaar waren ingesteld en hun Inderdaad (beklom de humo- voeten regelmatig gelijk en rist de twee treden, die naar het podium voerden, terwijl de danseres gracieus tussen-de ta feltjes doorliep ten achter in de zaal door een zij-ingang ver dween charme. Zeker, er waren meer dames, die een sigaret charmant tussen de rode lippen hielden, doch de ze blonde vrouw paarde geraffi neerdheid aan charme en in dit opzicht het cabaret. Bijlmans gedachten en herin neringen vlogen heen en weer tussen de Kalfjeslaan en het cabaret, doch hij waagde het niet een conclusie te trekken uit het feit, dat hij een „dame zag roken". Hij stak zelf maar weer een sigaret op, mopperde zoiets van „Achniets anders dan verbeel ding van me," en riep de kel ner! Hij hield de .man even bij de mouiw vast en met een gemaakt verlegen glimlachje, dat een jongeling van 20 jaren hem niet verbeterd zou hebben, vroeg hij „Zeg ober,.eh.die blonde da- op het podium tap- Het luidruchtige gelach en ge- terde. rhytmisch ten. Dat hun optreden echter ge waardeerd werd, bleek uit het donderende applaus, dat na het beëindigen van de dans opkla- praat verstomde plotseling, toen Flip Bruggeman zijn volume-rij ke stem verhief en met enige Het duo-Snabel in een Ween- se dans-fantasie," kondigde Flip Bruggeman aan en terwijl geestig gekozen woorden zijn de band een slepende wals in- eerste liedje inleidde. Dadelijk zette, betraden broer en zuster daarop kondigde hij het optre- jwederom de planken. Hij was den aan van het „wereldberoem de danspaar, het duo-Snabel" en hij verzocht de aanwezigen hen met een applausje te verwelko me in rode avondjapon,., daar, men. aan het derde tafeltje vóór mij wie is dat?" De kelner keek hem verwon- Terwijl de band een opgewek te quick-fox inzette, betraden Sylvia Snabel en haar broer het thans gestoken in een v/it-zijden costmilm: een kort jasje met brede revers en lange wijde pan talon, zijn zuster in 'n wit-zijden japon, die haar bijna tot de voeten reikte. I (Wordt vervolgd.) Bij het voortzetten van de be handeling van de „zaak Petrof" is Dinsdag tegenover de konink lijke commissie van onderzoek verklaard, dat de algemeen secre taris van de Australische com munistische partij, Laurence Sharkey, een bedrag van 25.000 Amerikaanse dollars uit Moskou heeft ontvangen. Autoriteiten in Moskou zouden het geld hebben bestemd voor „werk" in de Australische vakbe weging en hebben opgedragen het bedrag „officieel" te bestem men voor de „aankoop van wol". Een advocaat voor Sharkey ont kende de beschuldiging. W. J. V. Eindeyer, raadsman van de commissie, zei dat de be schuldiging is uitgesproken door Wladimir Petrof, die tevens ver klaard heeft, dat een bedrag aan geld was uitbetaald aan mevrouw Rose Marie Oilier, een vroegere tweede secretaris van de Franse ambassade in Canberra, die ver leden jaar October werd aange houden en vervolgens naar Parijs teruggezonden. Mevrouw Ollier werd op 5 Januari in Frankrijk tijdelijk op vrije voeten gesteld in afwachting van een beslissing of zij voor het gerecht kan wor den gedaagd op beschuldiging van „het verzamelen van inlich tingen voor de vijand" en „we gens het niet onthullen van spionnage-activiteit". Nationalistisch-Chinese amb tenaren te Taipeh hetoben Dins dag medegedeeld, dat de Chine se officieren die de ontruiming van de eilandengroep leidden, bevolen is alle burgers te eva cueren. Amerikaanse vliegtuigen, die de evacuatie van Tatsjen dek ken, izullen vijandelijke vlieg tuigen achtervolgen, indien no dig zonder te letten op territo riale grenzen, aldus heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse marine Maandag t« Washington medegedeeld. Ambtenaren ivan het Ameri kaanse departement van Defen sie hetoben verklaard, dat de eerste fase van de ontruiming van de 'Patsj en-eilanden zo vlot is verlopen, dat zij verwachten, dat dé gehele operatie in zeven dagen tijds kan worden vol bracht. Aanvankelijk dacht men, dat de ontruiming twee maal zoveel tijd zou vergen. De bevelhebber van de Ame rikaanse zenvende vloot, vice- admiraal Pride, heeft bekendge maakt, dat Amerikaanse vlieg tuigen boven de Tatsjen-eilan den melding hebben gemaakt van vuur van luchtdoelartille rie foqven door Chinse bezette eilanden. Er werden geen Ame rikaanse vliegtuigen getroffen. Pride zeide te geloven, diat de communisten „dachten" dat on ze vliegtuigen te dichtbij kwa men". Volgens nationalistisch-Chine- se inlichtingendienst worden op het ogenblik communistiseli- Chinese strijdkrachten samen getrokken in de Sanmen-toaai, ongeveer 40 mijl ten N. van de Tatsjen-eilanden. Bovendien zou een commiunistisch-Chinees le ger op weg zijn naar het gebied van Amoy, tegenover het natio nalistische eiland Quemoy. ■Nationalistische kringen meld den dat de evacuatie van de Tatsjen-eilanden tot op heden rustig (verloopt. Vliegtuigen en oorlogsschepen patrouilleren in tensief in het gebied.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2