De ontruiming van de Yatsjen-eilanden gemenebest weer bijeen D.B.D De veroordeling van 13 Joden in Egypte Kloosterbalsem Het Britse Lagerhuis over het gebied van Formosa Huid uitslag WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Tot dusverre verloopt alles volgens plan Van koloniale conferentie tot Colombo spiTindeRUG'r Amerikaanse autoriteiten Wenen van chantage beschuldigd De Amerikaanse vloot in de Chinese wateren Tsjang Kai Sjek over de ontruiming der Tatsjen- eilanden Adres over beperking cadeaustelsel De geheimzinnige ontploffing bover Nieuw-Zeeland De Darnel" in Spanje aangekomen Bevans oordeel Formosa over Pinay had onderhoud met Mèndes-France De bergingspogingen van de ,,Katingo Franse Nationale vergadering voteert de Februari-gelden SS" ov"rt«M°^rile™™dnTn Ster voldoende drijfveren. 1887 ol zelfs In 1907 kon hebben\j* van' in De pokken in Belgie Uraniumerts in Belgisch Luxemburg Frankering bij Abo nnement Terneuzen Cttrecteur-Hooidredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen *edactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NJ> 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwsrtaa.per maand 1,80.; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 8 FEBRUARI 1955. 10e Jaargang No. 3376. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma PJ. van de bande, lerneuzen - AT Advertentieprijs: per mm 15 ct.; nd'Amaro pr advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rc-geta f 1, Iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of- Adr* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» 2 uwe Voor het Maandagnummer: Zaterda» h 1 <st Een nationalistisch-Oiiinees landingsschip met 224 natona- listiscne militairen van de Tats jen-eilanden aan ooord, is Maan dagochtend in de Noordforaio- saanse haven Kiloeng binnenge lopen. Men nam aan, dat de militai ren, guerillastrijders, werden te ruggetrokken, voordat last was gegueen tot de' officiële ontrui ming van de Tatsjen-eilanden. Newyoiitse radiozenders meld den Zondagavond, dat volgens een nationalistisch-Chinese dc- fensiefunictionaris de ontrui ming van de eilandengroep was üegonnen. De nationalistische premier, Joei, heeft op een bijeenkomst van de kwomintang te Taipeh verklaard, dat de huidige toe stand in de richting gaat van een uiteindelijke krachtmeting. Hij zeide, dat zijn regering vast besloten is het vasteland binnen te vallen. Nationalistische militaire auto riteiten hebben Maandagoch tend te Taipeh medegedeeld, dat de .herschikkingoperatie" op de Tatsjen-eilanden vlot ver loopt onder dekking van Ameri kaanse zee- en luchtstrijdkrach ten en dat er „geen moeilijkhe den" zijn voorgevallen. Een nationalistisch landings- sdhip is Maandag met de eerste groep geregelde troepen van de Tatsjen-eilanden in een Noord- formosaanse haven aangeko men. Dit landingsschip was Zaterdagochtend om tien uur van de Tatsjen-eilanden ver trekken. De eilandengroep ligt 200 mijl ten IN. van het nationalistische boliwerik Fonmosa en slechts 18 mijl van het communistische vasteland. De wegvoering van het naar schatting 15.000 man De Amerikaanse marine heeft officieel bekendgemaakt, dat de zevende vloot, die de evacuatie van Tatsjen beschermt, zes vlieg kampschepen omvat met vijfhon derd vliegtuigen. Zoals gemeld heeft de „Mid way", het grootste vliegkamp schip ter wereld, zich Zondag bij de zevende vloot gevoegd. Maarschalk Tsjiang Kai-Sjek heeft in een te Taipeh uitgege ven communiqué verklaard, dat het toesluit der nationalistische regering tot herschikking van haar strijdkrachten, welke de Tatsjen-eilanden, Quemoy Mat- soe en andere plaatsen verdedi gen, genomen is ten einde „mili taire troepen te concentreren en de voorbereidingen voor de her overing van het vasteland te in tensiveren". De Tatsjen-groep heeft, aldus de nationalistische leider, haar strategische waar de verloren. Om deze reden was nia overleg met de V. S. besloten het garnizoen van deze eilanden te gebruiken, „ter versterking van de verdediging van Taiwan (Formosa), Penghoe (de Pesca- doren) en andere afgelegen eilanden". sterke garnizoen geschiedt onder dekking van ruim zeventig een heden van de Amerikaanse ze vende vloot en van ongeveer 700 vliegtuigen der Amerikanen. De commandant der zevende vloot, vice-admiraal Pride, bcudt vanaf zijn vlaggeschip, de kruiser „Helena" ter plaatse toezicht cp de operatie. De alge mene leiding van de evacuatie berust evenwel toij de Chinese nationalisten. Volgens berichten van Tatsjen htlbben van de 19.000 burgers, die de eilandengroep toewonen, er 16.000 de wens kenbaar ge maakt, naar Formosa te worden overgebracht. Overal zijn leuzen aangebracht, waarop staat te lezen: „Wij trekken nu weg, maar wij komen terug". Militai ren en burgers zijn bezig huizen af te breken en geschutsstellin- gen en fortificaties te ontman telen. De eerste geregelde troepen, die van Tatsjen-groep op For mosa zijn aangekomen, deelden nee, dat tengevolge van de heersende verwarring slechts 131 personen cp het eerste lan di.igsvaartuig konden worden ingescheept inplaats van de 468 man, voor wie het vaartuig was bedeeld. Voige.ns nationalistisch-Chine se kringen heeft de leiding van het gt rnizoen der Tatsjen-eilan den opdracht gegeven, dat eerst burger.-, worden weggevoerd en in landingsvaartuigen bij het eiland Nantsjisan, tachtig mijl ten Z. van Tatsjen, worden ge concentreerd, totdat alle mili tairen Tatsjen zullen hebben verlaten op weg naar de haven stad Keelomg op Noord-Formo- sa. Onder de personen, die geëva cueerd zullen worden, bevinden zich zestig' communistische krijgsgevangenen. Maandagmiddag meldde vice- admiraal Pride, dat tot dusverre alles volgens plan verliep. Volgens nationalistisch-Chine- evacuatievloot v. erd Maandag ochtend „in de omgeving van een convooi" een niet geïdenti ficeerde onderzeeboot waarge nomen. Onmiddell jk werd het scheepsgeschut bemand en het radioverkeer onderbroken. De evacuatie van de Tatsjen eilanden verloopt „rustig en effi ciënt". aldus is Maandagavond op Formosa bekendgemaakt. Vol gens dit bericht zijn er geen teke nen die wijzen op mogelijke com munistische inmenging. Uit andere bron is echter verno men, dat de communisten troe pen samentrekken bjj de San Men baai, op een afstand van 60 km van de Tatsjen eianden. De evacuerende nationalistische troe pen zouden gewaarschuwd zijn voor mogelijke „bliksemoverval- len" van de communisten. Van nationalistische persberich- ten, volgens welke de eilanden Joesjan en Pisjan, resp. 45 km ten noordoosten en 50 km ten zuidwesten van Tatsjen, door af zonderlijke vlooteenheden worden ontruimd, k'on Maandag geen be vestiging worden verkregen. De ze eilanden worden voornamelijk door guerillastrijders verdedigd. CHINESE WAARSCHUWING Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw China" zegt dat Amerikaanse vliegtuigen bij de ondersteuning van de evacua tie van de Tatsjen-eilanden, Maandag het Chinese luchtruim hebben geschonden „en militaire provocaties hebben uitgevoerd". Als zij dit weer zouden doen, zou de Amerikaanse regering „de ernstige gevolgen daarvan" moe ten dragen. Het persbureau was officieel tot deze verklaring gemachtigd. Zes golven Amerikaanse vlieg tuigen, aldus „Nieuw China" hebben 28 vluchten over eilanden voor het Chinese vasteland ge maakt, ook over Ji Kiang Sjan, dat bij de Tatsjen-eilanden ligt en onlangs door de communisten is veroverd. Chinese vliegtuiggn waren onmiddellijk opgestegen en de Amerikaanse toestellen wa ren toen verdwenen.. De commissie van overleg van de drie middenstandsvakcentra- len, waarin samenwerken de Chr. Middenstandsbond, de Koninklij ke Nederl. middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke middenstandsbond, heeft zich op nieuw tot de Tweede Kamer ge wend, teneinde haar mening ken baar 'te maken over het ontwerp van wet beperking cadeaustelsel. De samenwerkende organisa ties stellen het op prijs de Kamer er nogmaals op te wijzen, dat zij niet van oordeel zijn, dat de over heid op een gevaarlijke wijze in grijpt in de regeling van de mede dinging, een regeling, welke in eerste instantie een zaak is van het bedrijfsleven zelf. Ook het gewijzigde ontwerp van wet betreffende de onderha vige materie heeft in hoofdlijn de instemming van de samenwer kende middenstandsorganisaties, alhoewel zij niet willen verhelen, dat de gelaten mogelijkheid van kleine cadeaux van geringe waar. de weinig duidelijk omschreven is en de deur openlaat voor allerlei verwarringen, aldus het adres. Tenslotte spreekt de commissie van overleg van de drie midden- standsva keentralen de verwach ting uit, dat 't ontwerp van wet - mede gelet op de adressen van de twee grootste en direct belang hebbende organisaties, t.w. de Ne derlandse huishoudraad, verte genwoordigende de Nederlandse huisvrouwen, en de drie samen werkende middenstandsorganisa ties, vertegenwoordigende de overgrote meerderheid van de Nederlandse detailhandelaren door de Kamer zonder reserve zal worden aanvaard. De reusachtige ontploffing die ontploffing om 't leven gekomen Zondagmiddag de bewoners van Het Costaricaanse tankschip de „Darnel" (7053 ton), dat twee dagen geleden wegens een ont ploffing van een ketel om hulp vroeg, is Zondagavond in El Fer- rol in Spanje aangekomen. Vier bemanningsleden zijn door de de Westkust van het Zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland heeft opgeschrikt, is, naar men thans aanneemt, veroorzaakt door een meteoor. en verscheidene gewond. Een Britse sleepboot, de „Mer chantman", het Nederl. weer- schip „Cumulus" en een Ameri kaans transportschip waren de „Darnel" te hulp gekomen. Uw lenden. Flink wrijven met Akkers Kloosterbalsem, waar van de warmteopwekkende be standdelen de pijn snel verjagen: .GEEN GOUD ZO GOE Egyptische gezantschap beerd het postkantoor, theaters ons een communiqué, en sommige buitenlandse_ inste- Het zendt waarin het volgende wordt ver klaard „De 13 joden, waarvan 11 Egyptische staatsburgers, wer den op Egyptisch grondgebied gearresteerd. Een grondig onder zoek verschafte voldoende gege vens om hen in staat van be schuldiging te stellen en te doen terechtstaan terzake van door hen gepleegde Zionistische spion- nage. Een spionnen-uitrusting werd in het bezit van sommigen der beklaagden gevonden, ande ren werden gearresteerd op de plaats van door hen bedreven vernielingen. Zij bekenden dat zij radioapparaten, geld en in structies hadden ontvangen van Israël ten behoeve van door hen te plegen spionnage. Zij beken den ook dat zij hadden gepro- De Britse minister van Buiten- gepoogd kan worden met vreed- De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, Be- van, heeft Zondag te Huil ver klaard, dat „wij het de Verenigde Staten heel duidelijk moeten ma ken, dat Groot-Brittannië niet één enkel leven zal offeren om Tsjiang Kai-Sjek weer in China te krijgen". Hij zeide van oordeel te zijn, dat de verdediging van Tsjiang Kai-Sjek geen verdedi ging van de vrije wereld genoemd kan worden. Bevan deelde verder mede, dat hij vorig jaar tijdens zijn bezoek aan Moskou en Peking een plan van drie punten voor een oplos sing van het Formosaanse pro bleem heeft voorgesteld. Deze drie punten waren; 1. De Verenigde Naties erken nen de communistische regering als de rechtmatige regering over China; landse Zaken Eden zijn Maandag in het Lagerhuis vele vragen over de toestand in het gehied van Formosa gesteld en wel vooral van socialistische zijde. Eden verklaarde, dat de Britse regering „de 'hoop der Ameri kaanse autoriteiten deelt, dat het ontruimen der Tatsjen-groep door de Chinese nationalisten zal bij dragen tot een staken der com munistische aanvallen, en zal leiden tot een herstel van vrede en veiligheid in het westelijke gedeelte van het Stille-Oceaange. bied". Het socialistische Lagerhuis lid Henderson wilde dat Eden de Amerikaanse regering zou ver zoeken „de Britse autoriteiten althans te raadplegen, voordat enige stap wordt gedaan voor een verdediging der eilanden Quemoy en Matsoe" zame middelen een oplossing te vinden voor het gehele geschil. De minister bracht in dit ver band in herinnering, dat ook de Britse regering, in samenwerking met andere, via de Veiligheids raad had gepoogd tot een staken van het vuren te komen, door de regering te Peking uit te nodigen besprekingen in de raad door een vertegenwoordiger te doen bij wonen, „doch dit aanbod werd in nogal scherpe bewoordingen af gewezen, hetgeen ik betreur". N.a-v. een vraag der oppositie zeide Eden er de voorkeur aan te geven thans niet te zeggen wat hij over Quemoy en Matsoe dacht, hetgeen de socialisten de uitroep „waarom niet?" ontlokte. Eden maakte nog duidelijk, dat Amerikaanse oorlogsschepen, die betrokken geraken in een strijd in het gebied van Formosa, de Eden" antwoordde, dat de Brit-Britse kroonkolonie Hongkong se regering over deze aangele-kunnen aandoen voor het inne- genheid nauw voeling hield met men van brandstof en het uit- de autoriteiten te Washington en .voeren van herstellingen, hetgeen de linkervleugel der socialisten 2 Tsiang Kai-Sjek wordt „ge- in andere hoofdsteden. Hij wees nnwt wjonnonr ctq. pensionneerd" 3. seerd. ■£r op, dat eerst wanneer een sta- Formosa wordt geneutrali- ken der vijandelijkheden in het 'gebied van Formosa bereikt is, uitroepen ontlokte als „uiterst gevaarlijk" en „dit is een uitda ging". lingen, waaronder de bibliotheek van de ambassade der Verenigde Staten, te vernielen, met de be. doeling de reputatie van de Egyptische regering te schaden, en de Engels-Egyptische onder handelingen te belemmeren die toen juist werden gevoerd. Zij hadden getracht troebelen en opstanden te verwekken. Deze bekentenissen leverden het soli de bewijs dat al hun activiteiten beraamd en gefinancierd werden, en dat instructies voor hun da den werden gegeven, door het Israëlische gouvernement. De beklaagden zijn nooit ge marteld of tot bekentenissen ge bracht door middel van geweld, zoals door de Zionisten wordt be weerd. Het proces was openbaar. Som mige buitenlandse diplomaten en waarnemers, alsook vertegen woordigers va:n de wereldpers, woonden de zittingen bij. Toen de met de vervolging be. laste functionaris vroeg de zaak te behandelen met gesloten deu ren werd dit door het gerechtshof geweigerd, dat er voor zorgde dat alle verhoren door 't publiek konden worden bijgewoond. Ver wanten en vrienden van de be klaagden waren geregeld aanwe n- Het hof wees bovendien voor elk der beklaagden een goede ad- vocaat als verdediger aan naast hun eigen raadslieden. Geduren de het gehele procs heeft het ge rechtshof volledige bereidheid getoond alle waarborgen voor de behartiging van de belangen der beklaagden te verschaffen". Voorts zegt het communiqué, dat Egypte gedurende geheel haar lange geschiedenis een be wonderenswaardige verdraag zaamheid en harmonie in stand heeft gehouden tussen haar ver schillende religieuze groeperin gen, dat er nooit enig teken ge weest is van verschil in behan deling der volksgenoten op grond van ras- of godsdienst en dat de bovengenoemde 13 personen heb ben terechtgestaan, niet als joden maar als Egyptenaren en ingeze tenen en als zodanig aan de Egyptische wet onderworpen. „Het feit dat zij de joodse godsdienst belijden is een toe vallige samenloop van omstan digheden en heeft niets te maken met de wettigheid der procedu- De conferentie van de eerste ministers van de landen van het gemenebest, die op het ogenblik in Londen gehouden wordt, is de zesde sinds het einde van de 2de wereldoorlog. Eén van de vorige conferenties, waaraan de minis ters van Buitenlandse Zaken van het gemenebest deelnamen, werd in 1950 in Ceylon gehouden en hieruit kwam het Colombo-plan voort, dat de economische ont wikkeling van Zuid-Azië ten doel heeft. Het contact, dat tussen de lan den van het gemenebest onder houden wordt, is tegenwoordig hechter dan ooit, wat van grote betekenis is bij het huidige we reldgebeuren. Het begin van dit samenkomen van staten, die vroeger alle on der Britse heerschappij stonden, was een „koloniale conferentie", die plaats vond ter gelegenheid van het eerste regeringsjubileum van koningin Victoria in 1887. Hiertoe werden vertegenwoordi gers van een aantal koloniale re geringen uitgenodigd om in Lon den „zaken van algemeen be lang" te bespreken. Men be. schouwde deze conferentie toen als een interessant experiment. Doch pas tijdens het tweede jubi leum in 1897 werd 'n tweede bij eenkomst belegd. Na nog twee conferenties in 1902 en in 1907 besloot men deze samenkomsten geregeld te doen plaats vinden, althans ten minste eens in de vier jaar. Dit besluit vormt de grondslag van wat later als het gemenebest bekend zou worden. Er waren toen voorstellen om een federale organisatie te vormen, wat tegen woordig een „super-nationaal ge- zagslichaam" genoemd zou wor den, doch deze werden verwor pen. Stilzwijgend werd het begin sel aanvaard, dat het rijk een soort groep van vrije naties zou worden, hetgeen later officieel belichaamd werd in het „Statuut van Westminster". De deelne mende staten zouden volledig souvereine onafhankelijke staten worden, doch zij zouden tezamen een hecht bondgenootschap vor men. EEN OMMEKEER. Dat was toen een geheel nieu we gedachte. Vandaar dat velen ook zeer twijfelachtig tegenover deze opzet stonden en niet ver wachtten, dat dit systeem zou wer ken en duurzaam blijken. Doch het heeft gewerkt en in de loop Hierin ligt de grote betekenis van het instituut „het gemene best" en van zijn conferenties. Het is een groepering van vrije landen, waarbij noch ras, noch godsdienst, nog gewest een rol speelt. Het omvat vijf continen ten en ontelbare taalgebieden en godsdiensten. Het functionneert, noch in de Verenigde Naties, noch ergens anders als een georgani seerd en gedisciplineerd „blok", dat op commando te allen tijde en overal eensgezind zijn stem uitbrengt. Het heeft zijn verschil len en interne strijdpunten, het geen in een vrij bondgenootschap hetzij van mensen of van volke ren, nu eenmaal onvermijdelijk is. Het heeft echter, wat mis schien heel onlogisch schijnt, zijn eigen eenheid van idee en yan doelstelling; zijn eigen opvatting van dit bondgenootschap tussen een „groep van vrije naties". tralië open en eerlijk van ge dachten wisselt en op deze conferenties gebeurt dit openlij ker dan op enige andere interna tionale conferentie. Nehroe, de premier van Indja- is nu b.v. naar Londen gekomec na een bezoek aan Peking. Na deze conferentie gaat hij naar Moskou. En hierbij is het van be tekenis, dat hij niet alleen de pre mier van India is, maar ook de premier van het gemenebest. Het gemenebest is een belang rijke factor in het wereldgebeu ren geworden. Degene, die des tijds bij de voorbereidingen voor de viering van het jubileum vac koningin Victoria, het eerst he? idee opperde om een „koloniale conferentie" in Londen te beleg gen, zal in de verste verten niet hebben kunnen vermoeden, wal voor reusachtige gevolgen dit zou hebben. NEHROE PREMIER. De op dit ogenblik in Londen gehouden conferentie komt op een moeilijk en misschien zelfs gevaarlijk moment in het wereld gebeuren. Het is niet waarschijnlijk, dat de hijeenkomst definitieve en bin dende besluiten zal nemen. Dat ligt ook niet in de aard van het instituut. Doch ten tijde van in ternationale moeilijkheden is het zeer waardevol, dat een aantal vrije regeringen van Europa, Azië, Afrika, Amerika en' Aus- Antoine Pinay, de Franse poli ticus die president Coty's uitnodi ging om te pogen een nieuwe re gering te vormen heeft aanvaard, is Maandag zijn taak begonnen met een onderhoud met zijn voor ganger, Mendès-France. Antoine Pinay heeft het piar, om onvoorziene moeilijkheden voorbehouden, zich Vrijdagoch tend bij de nationale vergadering te presenteren. Krabben en peuteren maakt de kwaal 'steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid tENEESMIDOEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP De poging tot het vlotbrengen van het Grieks-Panamese vrachtschip „Katingo" is dit week-end weer niet gelukt. Na dat men er Zaterdagmiddag in geslaagd was het schip 38 meter zeewaarts te verplaatsen, is het Zondag' nog 40 meter de goede richting opgetrokken. Zondag nacht is het nogmaals 5 meter verschoven, echter betrekkelijk in het nadeel van de bergers, want het schip rust nu mid- De Franse nationale vergane ring heeft Maandag, in acht mi nuten tijds, haar goedkeuring ver leend aan de door de regering voor Februari aangevraagde gel den (de begroting is, als gemeld nog niet in haar geheel aan vaard). Volgens politieke waarnemers, is hiermede tevens aangetoond, dat de verwerping, verleden week, van dezelfde eredieten, w* politieke zet was, gericht tegen de regering-Mendès-Franee, der tijden is deband zeUfc stevi- op de eerste zandbank verande- bet voor en achterschip hebben ger geworden. Het heeft zelfs een sen v oorzie it Die verandering die od het de firma Wijsmuller. Eén ervan '"■—'«on" ie nn Ho rede vooi eventuele ogenblik als vanzelfsprekend 9e,_„CycloopMs op de rede voor worrit a an Benomen, is, dcit de 3-niker gegOr&n. premiers van India, Pakistan en succesvolle resultaten kan niets Ceylon nu niet alleen rechtens, met zekerheid worden gezegd, doch uit eigen vrije wil aan de A.s Woensdag wordt opnieuw conferentie deelnemen. springtij verwacht. AMERIKAANS ANTWOORD. De Amerikaanse ambassade in Wenen heeft Zondagavond een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het incident in werkelijkheid een val was, die de Russen voor de twee Amerikanen hadden uitgezet. De Sowjet-con sul, Naliwaiko, had de Amerika nen voor een onderhoud uitgeno digd, zeggend, dat hij om politiek asyl wilde vragen. Toen de Ame rikanen bij hem in het café kwa men, gooide de Rus bier in hun gezicht als teken voor een aan tal Russen in burgerkleding, die zich in het café bevonden, en voor Sowjet-militairen buiten, om alle deuren en ramen te blok keren, aldus de verklaring, waar in Naliwaiko een Sowjet-Russi- sche agent-provocateur wordt ge noemd. Robert Gray, één der door de Russen genoemde Amerikanen, werkte tot Juni van het vorige jaar als burger voor het Ameri kaanse leger in Wenen en was de vorige week teruggekeerd om materiaal voor een boek te ver zamelen. Hij kende Naliwaiko als particulier en belde hem daarom op. Deze laatste, die nogal ner- i^mbassade' veus scheen, vroeg Gray om een amoassaae. onderhoud, zo spoedig mogelijk. Beide mannen spraken elkaar toen in een café en Naliwaiko had gezegd, dat bij in ernstige moeilijkheden verkeerde en be- In het plaatsje Rotheux-Rie mière op 18 km van Luik is than eveneens een geval van pokkes geconstateerd bij een 30-jarige man. Deze is naar het ziekenhuis te Venders overgebracht, waar ook de twee meisjes worden ver pleegd uit Spa, die door de ziek te werden aangetast. De gemeer teraard van Rotheux-Rimièrc heeft intussen besloten alle scho len te sluiten en openbare bijeen komsten te verbieden. De bewo ners van het huis waar de zieke verbleef, zijn in quarantaine fee steld en- de gehele bevolking Is opgeroepen zich tegen pokken 1x laten inenten. zorgd was over zijn eigen veilig heid en die van zijn gezin. Hij vroeg Gray, hoe hij politiek asyl zou kunnen verkrijgen. Gray be loofde hem navraag te doen en beide mannen ontmoetten elkaar toen weer Zaterdag j.l. en ver volgens later op de dag tezamen met kolonel Francis Manning, die met de Rus het probleem van zijn politiek asyl kon bespreken. Man - ning antwoordde op een desbe treffende vraag van Naliwaiko, dat de Ver. Staten aan ieder, die politiek onderdrukt wordt, asyl wil verlenen» Op dat ogenblik gooide de Rus plotseling bier in het gezicht der Amerikanen als teken voor de andere Russen. De Oostenrijkse politie ver scheen enige ogenblikken later, gevolgd door een internationale patrouille. Naliwaiko werd intus sen door Sowjet-officieren uit het café geëscorteerd. De patrouille nam de Amerikanen mee naar het gebouw van de geallieerde raad, waar zij ter beschikking van de Amerikaanse autoriteiten werden gesteld. Na een onder zoek naar het incident verlieten Gray en Manning Wenen, aldus de verklaring der Amerkaanse Volgens het blad „Le Soir" zo» enige tijd geleden nabij Vielsalm in de provincie Luxemburg de aanwezigheid zijn vastgesteld var. uraniumerts. Toen het resultaat van de eerste analyses bekend was zou, aldus het blad, de mi nister van Economische Zaken Jean Rey, een half millioen fr. op zijn begroting hebben uitge trokken voor de aankoop va» speciale toestellen en zou h* iedere buitenlandse concessie in het betreffende gebied hebber verboden. Het college van wet houders van Vielsalm heeft de minister thans verzocht hel re sulfaat der laboratoriumproeven bekend te maken. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat zij er geen idee van hebben, wat de oorzaak van het buitengewone gedrag van de Sowjet-autoriteiten is medegedeeld door het K.N.M.L >e De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Zachter. Veranderlijke bewolking mes enkele buien. Matige wind lussen zuidwest en west. Hogere tempe raturen dan gisteren. WOENSDAG 9 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN v.m. n.m. 3.11 3.37 3.46 4.12 4.26 4.52 4.36 5.02 op onder op onder v.m. n.m. 9 8.10 17.43 21.11 8.36 10 8.09 17.45 22.24 8.52 11 8.07 17.47 23.35 9.08 12 8.05 17.49 9.27

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1