u;t jc s Binnenlands nieuws De blauwe auto m - RECHTSZAKEN Bond van Muziekverenigingen Zeeuws-Vlaanderen. TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. ZAAMSLAG. van Boodschap Hammarskjoeld v Tjoe En-Lai. aan in AGENDA Gebrek aan vindingrijkheid in Groot-Brittannië ZEVEN JONGENS GEARRESTEERD TE UTRECHT. NA VAL VAN KELDERTRAP OVERLEDEN. I ERNSTIGE BOTSING MET GOEDE AFLOOP. BBTERE WEGVERBINDINGEN IN ZEEUWS-VLAANDEREN. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft aan het gemeente bestuur van Aardenburg laten weten, dat binnen zeer afzien bare tijd de verbetering onder ogen zal worden gezien van de weg Sint Kruis-Waterlandkerkje. De verbinding tussen deze twee kleine plaatsen vormt een scha kel in de verbinding tussen het Zuidelijk deel van West Zeeuws- Vlaanderen met name het gebied rond Aardenburg en IJzendijke met Oost Zeeuws-Vlaanderen. Hierdoor zal een aanzienlijke verkorting in deze wegverbinding tot stand worden gebracht. NED DOUANE-VAARTUIG LEE GESTOTEN. Zaterdagochtend omstreeks half tien is het m.s. „Dolfijn", 'n douane-vaar tuig van het ministe rie van Financiën in het Oostha- vense Gat op een voorwerp gesto ten, dat zich onder water bevond. Tengevolge hiervan werd het stuurboordroer ernstig bescha digd. Het water stroomde naar binnen. De „Dolfijn" is snel aan de grond gezet. Er bevonden zich zes man aan boord. Omstreeks hall elf stond het achterschip on der water. De bemanning had zich op de voorplecht een goed heenkomen gezocht. Tot half elf ongeveer functionneerde de radio, installatie van het schip, maar die geraakte daarna uitgeput. De be manning was van plan het schip te verlaten. Op verzoek van de burgemees ter van Brouwershaven is de vis. serskotter B.H. 1, schipper J. de Nooyer, onmiddellijk na het be kend worden van het ongeval uitgevaren. Er werd spoedig daar- op contact verkregen met de „Dolfijn". De bemanning van de „Dolfijn" stond op het voorschip, doch wenste niet op de B.H. 1. over te stappen, omdat intussen het rijkspolitievaartuig R.P. 18. in aantocht was. Hierop werden later de bezittingen overgeladen. Alleen de neus van de „Dolfijn" steekt nog boven water uit. Later is de bemanning van de „Dolfijn" overgestapt op de po- iitieboot R.P. 18. Deze heeft de 6 mannen Zaterdagmiddag in Brou wershaven aan land gebracht. AUTO SLIPTE EN KWAM ONDER TRUCK TERECHT. Terwijl Vrijdagochtend R. de P. uit Zaamslag op de rijksweg van Bergen op Zoom naar Zeeland on der het viaduct bij Woensdrecht bezig was met het vastbinden van de zeilen van zijn met stro gela den vrachtauto, wilde een auto, bestuurd door P. G. uit Kapelle, de stilstaande truck voorbijrijden. Op dat moment naderde een auto uit de andere richting, waardoor G. moest afremmen. Hierdoor slipte de auto en kwam onder de truck terecht. De bestuurder van de personen auto liep een hersenschudding en enige gebroken ribben op. De 3 mede-inzittenden kwamen er met schrammen en inwendige kneu zingen van af. Dokter Janssen uit Woens drecht verleende de eerste hulp. De zwaar beschadigde auto werd naar een garage in Bergen op Zoom gesleept. A.B.V.A. vergaderde. Voor de leden van de algemene bond van ambtenaren van de af deling O. Z.-Vlaanderen sprak Za terdagmiddag j.l. in de bovenzaal van café „La Belle Vue" alhier de bondssecretaris, de heer A. van Rossem uit Den Haag, over de toekomstige loon- en salarispoli- tiek. Na een beknopt historisch over. zicht van de algemene loonpoli tiek bepaalde spreker zich verder tot de loon- en salarispolitiek voor het overheids- en semi-over- heidspersoneel. Spr„ die namens het A.C.O.P. in het rijksgeorgani- seerd overleg zitting heeft, behan delde deze materie voor een tal rijk en aandachtig auditorium op heldere, zakelijke en vlotte wijze. Spr gaf de verzekering dat de A.B.V.A. op de bres zal blijven staan voor een zo goed mogelijke behartiging van de ambtenaren- belangen, met name ook voor de lager gesalarieerden. Ook deelde hij mede, dat een actie is ingezet voor verhoging van de vacantie- toeslag. Na de inleiding werd door velen gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid tot discussie. Op grond van sociale rechtvaardig heid, alsmede in het belang van de sociale rust in de ambtelijke sector werd daarbij uit de verga dering o.m. ernstig gewaar schuwd tegen continuering van de z.g. „denivelleringspolitiek". Geen belang bij helieopter- dienst. De raad heeft, gezien het slechts zeer geringe belang dat deze ge meente daarbij heeft, unaniem op voorstel van burgemeester en wethouders besloten geen finan ciële medewerking te verlenen in de totstandkoming van een helicopterverbinding tussen Sluis kil en Rotterdam. Oprichting afd. Z.-Vlaanderen Oost van „Humanitas". Op initiatief van de heer C. Ha- melink, lid van Ged. Staten, was Zaterdagnamiddag in „Het Cen trum" te Axel een vergadering belegd om te koenen tot oprich ting van een afdeling Zeeuws- Vlaanderen Oost van; „Humani tas" (vereniging voor maatschap pelijk werk op humanistische grondslag). Door mej. M. Dijkstra, secreta resse van het hoofdbestuur, werd een inleiding gehouden, waarin zij de betekenis van „Humanitas" belichte. Spr. zei o.m. dat het werk van Humanitas zo veelomvattend is en is in zovele gevallen dringend nodig. Zij vroeg de aandacht voor het „Kinderbeschermingswerk". In ons land zijn 21.000 kinderen die niet meer in het eigen gezin kunnen worden opgevoed. 12.000 van deze kinderen verblijven in inrichtingen, 9000 zijn onderge bracht in pleeggezinnen. Als voogdijvereniging werkt „Huma nitas" er aan mee, dat ook deze kinderen de kans krijgen op te groeien tot volwaardige leden der gemeenschap. Van uit haar kin derhuis „Ellinchem" tracht zij hen onder te brengen in goede pleeggezinnen. Daarnaast oefe. nen enige honderden gezinsvoog den het toezicht uit over kinde ren, voor wie de kinderrechter dit raadzaam acht. Op het gebied vah de reclasse ring wil „Humanitas" hulp en bij stand verlenen aan hen die vaak door een kleine misstap in aanraking zijn gekomen met de rechterlijke macht. Het gezinsverzorgingswerk wordt gedaan in gevallen wan neer de vrouw ziek is en dit dik. wijls tot gevolg heelt dat de zie ke en de kinderen niet de nodige verzorging ontvangen en de man, door de zorgen die hij heeft, zijn werk niet naar toehoren kan ver vullen. Door dit werk kan ge zorgd worden, dat het gezin niet verder achterop raakt en een nor maal gezinsleven kan worden ge handhaafd. De zorg voor de bejaarden vraagt aandacht omdat oud zijn maar al te vaak betekent, opzij gezet worden, eenzaam zijn. Uitvoerig stond spr. stil bij de algemene maatschappelijke zorg, omdat er nog zoveel mensen zijn, die met moeilijkheden hebben te kampen, waarvoor zij zelf geen oplossing kunnen vinden. Door een gesprek van mens tot mens, door deskundige voorlich. ting en soms ook door het verle nen van financiële steun, kan „Humanitas" in vele gevallen de moeilijkheden uit de weg rui men. Na deze inleiding werden tal van vragen gesteld, en werd be slóten een streekafdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen op te richten. Het voorlopig bestuur ziet er als volgt uit: C. Hamelink, Axel, voorzitter; J. de Smidt, Terneu. zen, secretaris A. Peters, Terneu- zen, penningmeester; C. v. Ben- degem, Axel en M. de Groff, Sas van Gent, leden. Naar het leggen van nadere no dige contacten zal worden ge streefd. Lering Z.V.U. over binnen, huisarchitecteur. Voor een talrijk gehoor trad al hier in het afgelopen week-end voor de afd. Axel der Z.V.U. op de heer ir N. Luning Prak met 't onderwerp „Het moderne^ inte rieur in theorie en practijk". De belangstelling voor dit on derwerp ging vooral uit van de jeugd. Jonggehuwden en verloof den vormden de overgrote kern van het gehoor. De spreker bleek een midden in de practijk staand deskundige, die in details op de hoogte was met de moderne binnenhuisar. chitecfanm Zijn met lantaarn plaatjes verlucht onderwerp was dan ook interessant en hij begon met te wijzen op het feit dat van alle aankopen die gedaan worden er geen met zoveel hartstocht ge schieden als die voor het te schep pen of te completeren interieur. Spr. streven is meer gericht op begrip dan het propageren van 'n bepaalde stijl waar hij van af wenst te zien. Hoewel de meeste interieurs verschillende stijlen te aanschouwen geven verdient het aanbeveling zich naar één opvat ting en smaak te richten daarbij vooropstellend: le dat de meube len zowel practisch als prettig dienen te zijn, 2e. gemaakt moe- ten kunnen worden en 3e. een be paalde -stijl moeten bezitten. Spr. prefereert het te zoeken in doelmatigheid door vorm van de meubelen, lichtheid en de voor keur gevend aan bescheidenheid van formaat vooral met het oog op de steeds meer nagestreefde kleine behuizing. Een grote en gevarieerde ver scheidenheid van opene en lichte interieurs waaruit verstand voor de dingen van geestelijke aard betoond werd en die een zoeken verrieden naar een logische sa menstelling van rechte vlakken passeerden via de gevoelige plaat de revue. Na een pauze werd de aandacht der aanwezigen meer bepaaldelijk gericht op de doeltreffendheid van zitgelegenheid en de stoffe ring van gordijnen en gordijnstof fen. Een leerzame avond. Vergadering Kolenvereniging „Onderlinge Hulp". Zaterdag werd door de kolen- vereniging „Onderlinge Hulp" bij de heer R- J. v. d. Veke, een ver gadering gehouden. De voorzit ter, de heer Jac. Herrebout, open de deze vergadering met een woord van welkom, waarna de secr.-penn„ de heer M. Stoutha. mer, eerst het jaarverslag uit bracht en vervolgens het finan- tieel gedeelte behandelde. In de plaats voor de heer L. de Putter, die bedankt had, werd tot bestuurslid gekozen, de heer W. Faas. De vereniging, die sedert de laat ste wereldoorlog geen teken van leven meer gaf, is thans weer ac tief geworden en zal dit jaar weer trachten voor haar 146 le den de levering van kolen aan te besteden. Na een geanimeerde omvraag werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Buiteravond van „De Julia- naruiters". Nadat des middags een huis houdelijke jaarvergadering was gehouden, werd Zaterdagavond door de „Julianaruïters" in het Verenigingsgebouw een ruiter- avond gehouden, welke zó'n grote belangstelling trok, dat velen met een staanplaats genoegen moes ten nemen. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer Jac. Dieleman Mzn, in het bijzonder welkom de leden der afdeling Axel en de le. den der afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen van de C.J.B.T.B. en van de C.P.M.B., die aan deze avond hun medewerking verleen den, door het verzorgen van mu ziek- en zangnummers. De voorzitter gaf hierop een beknopt overzicht over het jaar 1954, waarin „De Julianaruiters" deelnamen aan het te Goes gehou den concours en daar de vierde prijs verwierven. Bij het te Vrou. wepolder gehouden concours werd in de lichte klasse de eerste prijs behaald. Deelgenomen werd aan het te Zaamslag gehouden Bevrijdingsfeest en te Axel een ruiterhuwelijk opgeluisterd. Na dit overzicht werd overge gaan tot afwerking van het pro gramma van deze avond. Door enige leden werd met suc ces opgevoerd de éénacter Het televisietoestel", waarna de gas ten van de C.J.B.T.B. en C.P.M.B. zich op verdienstelijke wijze lie ten horen met muziek- en zang nummers, en hiervoor met een hartelijk applaus werden beloond. Opgevoerd werd thans het eer ste bedrijf van het toneelstuk „Het hing in de lucht", na afloop waarvan de pauze intrad, waarin een geslaagde verloting werd ge houden. Na de pauze werden wederom enige zang- en muzieknummers door de gasten ten gehore ge bracht, gevolgd door het 2e en 3e bedrijf van het toneelstuk, dat met volle aandacht werd gevolgd en meermalen werd onderbroken door hartelijk gelach om de mal le situaties, die in het stuk voor kwamen. De bijval na elk bedrijf was dan ook ten volle verdiend. Aan het slot van de avond bracht de voorzitter dank aan al len, die tot het slagen van deze ruiteravond hadden medege werkt, waarop door alle aanwezi gen staande het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezon gen. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Dag Hammar- skjoeld, heeft een boodschap ge zonden aan de premier en minis ter van Buitenlandse Zaken van continentaal-China, Tsjoe En-Lai, zo verneemt Reuter in New York. DODELIJK VERKEERS ONGEVAL De 23-jarige J. L. M. v. d. S. uit Den Haag is Zondagnacht bij een verkeersongeval in de residentie om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde om 4.05 uur op het hoogste punt van de Koninginne gracht, tegenover het hoofdkan toor van de K.L.M. De heer v. d. S. reed in een Volkswagen in de richting van de stad. Uit tegen overgestelde richting naderde een taxi (van de Red tax), bestuurd door de 49-jarige J. J. M. uit Den Haag. Vermoedelijk reed v. d. S. teveel links. Omdat op het hoog ste punt van de Koninginne gracht het uitzicht zeer slecht is, mede tengevolge van de flauwe bocht in de weg, kon de bestuur der van de taxi een aanrijding niet meer voorkomen. Op de top van de heuvel werd de Volkswa gen in de flank gegrepen, v. d. S„ die alleen in de auto zat, was vrij wel op slag dood. Zijn borstkas werd ingedrukt. De taxichauf feur kwam met de schrik vrij. De materiële schade aan beide auto's was groot. BURGEMEESTER VAN GROENLO GEARRESTEERD. De burgemeester van Groenlo, de heer H. J. Schoemaker, is Vrij dagavond door de politie gearres teerd op verdenking van finan ciële onregelmatigheden. Hij is overgebracht naar Zutphen om door de officier van Justitie al daar te worden verhoord. De heer S. zou gelden hebben verduisterd ten nadele van maat schappelijke instellingen, in wel ker bestuur hij zitting had. Daar hij overspannen was, ge noot de heer S. reeds geruime tijd ziekteverlof. Enkele weken geleden heeft hij ontslag als bur gemeester gevraagd. S. is Zaterdag door de officier Naar men aanneemt heeft Dag van justitie in voorlopige verze- Hemmerskjoeld er persoonlijk bij k.ercje gesteld, als ver- Tsjoe En-Lai op aangedrongen - - - - HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Maske in Blau". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Zij die van de zonde leven". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zij die met de liefde spelen". OOSTBURG: Ledel-Theater, 8 uur: Optreden door Indra en Siera. De Bond van Muziekverenigin gen in Zeeuws-Vlaanderen kwam Zaterdagmiddag te Oostburg in hotel „De Eenhoorn" in jaarver gadering bijeen onder voorzitter- schap van de heer P. A. Ocké. De vergadering werd door de voorzitter met 'n kort welkomst woord geopend, waarin hij in het bijzonder de heer C. Schijve, lei der der dirigentencursus, begroet te Spr. was bijzonder verheugd het voltallige bestuur van de mu ziekvereniging „Watervliet" on der de aanwezigen te hebben op gemerkt, met welk bestuur hij reeds enkele besprekingen heeft gehad over het a.s. muziekcon- cours van de bond te Watervliet. Het speet hem bijzonder mee te moeten delen, dat het solistencon cours, dat dit jaar te Schoondijke zou worden gehouden, geen door gang heeft kunnen vinden we gens t? geringe deelname. Aan vankelijk hadden zich 37 solisten opgegeven, waarbij het bestuur de verwachting koesterde, dat dit aantal nog uit zou uitbreiden Bij de definitieve aanmelding bleken er 12 solisten uit Schoondijke te zijn en 9 van elders. De heer I. Luteijn, voorzitter der Schoondijkse muziekvereni ging „Oefening Kweekt Kunst' zei het besluit van het bestuur, gezien de geringe deelname, te kunnen billijken. De voorzitter gaf de heer Lu teijn de verzekering, dat het eerst volgende solisterconcours, indien Schoondijke dit wenst, te Schoon dijke zal zijn. Zoals bekend bevredigde de gang van zaken bij de grote con coursen sinds lang niet meer. In de laatst gehouden algemene ver gadering werd hierover levendig van gedachten gewisseld, waarna men tot de conclusie kwam, dat een enquête aan de verenigingen zou worden voorgelegd. Deze en quête gaf keus uit twee mogelijk heden dat in de toekomst twee verplichte uit 4 nummers van het repertoire van de vereniging ge speeld dienen te worden of 1 ver plicht federatief nummer en 1 nummer uit het repertoire door de jury te kiezen uit 2 door de vereniging opgegeven nummers. De enquête heeft uitgewezen dat de verenigingen de voorkeur aan de laatstgenoemde vorm ge ven. Op voorstel van voorzitter Ocké werd besloten, dat de op de concoursen gespeelde stukken in de toekomst niet meer als con coursstukken kunnen worden op gegeven. Van Zuidzande was een brief binnengekomen om ontheffing van de bepaling dat er verplich ting tot promotie bestaat indien een zeker aantal punten of een ze kere prijs wordt behaald. De ge vraagde ontheffing zal worden verleend. In dit verband deelde de voorzitter mee, dat men op de concoursen met eigen krachten dient te spelen. In heel speciale gevallen wordt vervanging van een muzikant toegestaan. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de inkomsten 2155,10 hebben bedragen en de uitgaven ƒ2521,29, zodat het sal do ad 730,15 waarmee 1954 werd ingezet, terugliep tot 363,96. De penningmeester, de heer J. F. Filius, merkte evenwel op, dat hét nadelige slot van 366,19 be langrijk zal verminderen of ge heel wegvallen door enkele ach terstallige inkomstenposten. Zo hebben Biervliet, IJzendijke en Re. tranchement hun contributie over 1954 nog niet voldaan, terwijl de deelnemers aan de dirigentencur sus hun bijdrage ad 200 nog niet hebben voldaan. De secretaris, de heer A. Th. t Gilde, bracht het jaarverslag, waarin hij op de meest belangrij ke zaken wees. Zo schetste de se cretaris het ontstaan van de diri gentencursus, waaraan reeds zo vele jaren grote behoefte be stond. De secretaris vervolgde met een heldere uiteenzetting over de solistenconcoursen en grote concoursen, waarvan de or ganisatie ook niet bleek te vol doen, gezien de terzake gedane opmerkingen. Bestuursmutaties kwamen niet voor. De heer J. D. J. Martens uit Hulst wenste zijn bestuursfunctie niet te continueren, aangezien zijn vereniging uit de bond was getreden. Bij enkele candidaatstellmg werden de aftredende heren be stuursleden J. F. Filius en Iz. de HulluCarels herbenoemd, ter wijl in de vacature-Martens de heer L. Bekaert uit Watervliet werd benoemd. Hierna volgde een bespreking over het a.s. bondsconcours te Watervliet (België) op Hemel vaartsdag. De problemen rond dit in het buitenland te houden con cours blijken vele te zijn; o.m. de grenspassage van de muzikanten en instrumenten, terwijl de tijd van openstelling van het grens- kantoor Veldzicht mogelijk moei lijkheden kan opleveren. Besloten werd, dat het bestuur met de Ne derlandse autoriteiten terzake zal overleggen, terwijl het bestuur van de muziekvereniging „Water vliet" op haar beurt de Belgische autoriteiten om inlichtingen zal vragen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Hennekeij werd be sloten om geen afzonderlijke di ploma's meer uit te reiken, doch voor elke vereniging een diploma- boekje beschikbaar te stellen, waarin gedurende een reeks van jaren door de jury de behaalde re sultaten kunnen worden inge schreven. om de uitnodiging aan zijn land om de bespreking van de Veilig heidsraad over de Formosaanse kwestie bij te wonen, te aanvaar den en zijn land te doen vertegen woordigen. Naar van gewoonlijk welinge lichte zijde wordt vernomen, wordt „nog steeds" gewacht op een antwoord van betekenis van de zijde van Tsjoe En-Lai op de boodschap van de secretaris-ge neraal. Een Britse regeringsinstelling, die vijf jaar geleden in het leven werd geroepen, om particulieren tot het doen van uitvindingen te stimuleren, heeft in haar rapport o.m. verklaard, dat er een gebrek aan vindingrijkheid in Groot- Brittanrrië heerst. De organisatie is van mening, dat er niet een aanzienlijk aantal van particulie re uitvinders is, die steun nodig hebben. „Een al te optimistische verwachting, om de nationale welvaart te vergroten door hen (de uitvinders) te stimuleren, is op een teleurstelling uitgelopen". Behalve op het gebied van lichte machinebouw en instrumentema kerij waren er weinig technische bijdragen geleverd. Op het gebied van de natuur kunde, de chemie, biologie, me dische wetenschap en niet-me- chanische constructies -waren geen verdienstelijke ideeën naar voren gebracht. Een klein aantal uitvinders verkreeg steun. Acht belangrijke projecten waren onder handen en van deze konden eigenlijk slechts 4 tot particulier initiatief (niet- vakkundig) gerekend worden. dacht van verduistering en vals heid in geschrifte. Hij zou zich gelden hebben toegeëigend tot een bedrag van meer dan 20.000, welke hem ter hand waren ge steld voor bepaalde doeleinden. Woensdag zal S. voor de rech ter-commissaris worden geleid. De politie te Utrecht heeft ze ven jongens van 13 tot 16 jaar gearresteerd. Zij worden ervan verdacht dat zij zich in de afge lopen weken toegang hebben we ten te verschaffen tot scholen, vooral in de omgeving van het voormalige Zuilen. Zij zouden in totaal een bedrag van 200 hebben gestolen. Vijf van hen zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Zij zullen spoedig voor de officier van Justitie wor den geleid. GEDUPEERDE REDDER UIT GIETHOORN WERD GEHOLPEN. Op 11 Februari 1953, toen de eigenaar zich met een punter- TWEE HAARLEMMERS UIT AMSTERDAMSE GEVANGENIS GEVLUCHT. Uit het huis van bewaring aan de Havenstraat te Amsterdam zijn Vrijdagavond twee daar gede tineerde ca 30-jarige Haarlem mers ontvlucht. Enkele omwonenden zouden te ongeveer zes uur een paar man nen in burger, niet in gevange niskleding, met een ladder hebben bezig gezien bij de muur aan de achterzijde der gevangenis. Dit hebben zij verklaard tegenover enkele der vele rechercheurs die onmiddellijk na het bekend worden der ontsnapping bij 't vooravondappèl een speur tocht zijn begonnen. Deze opspo ring die vele uien lang is voort gezet is vruchteloos gebleven. Zaterdagnamiddag viel de 55- jarige mevr. S. wonende in de Batterijstraat te Maastricht van de keldertrap. Zij brak een hals wervel en overleed kort daarna. Mevr. S. was moeder van 8 kin deren. DRIELING TE VLAARDINGEN. Vrijdagnacht heeft mevr. Boo gaartJonkers uit de Valerius- straat 34 te Vlaardlngen in de Noletstichting te Schiedam het leven geschonken aan een drie ling, nl. drie jongens: Anton, Gijs- bertus en Mattheas. Anton weegt 1450, Gijsbertus 2130 en Mattheas 1800 gram. Het eerste en derde kind zijn blond, het tweede heeft donker haar. Moeder en kinde ren maken het uitstekend. Het ouderpdar was reeds in het bezit van drie jongens. ONGEDEERD NA OVERRIJDING. Vrijdagmiddag is op de Admi raal de Ruyterweg te Amsterdam niet ver van de Krommert een 3-jarig knaapje, genaamd R. A. T., nagenoeg ongedeerd onder zijn vaders auto, een luxe-bestel wagen, vandaan gekomen, waar door hij zojuist was overreden. Het kind is zijn vader vermoe delijk achterna gelopen toen deze van huis startte. Eén van zijn beentjes is daarbij onder een achterwiel van de bestelauto ge raakt, maar een dadelijk geraad pleegde arts kon geen letse] van betekenis vaststellen. Voor alle zekerheid moest het ventje thuis wat van de schrik gaan uitrusten. Twee Amerikaanse soldaten van het bezettingsleger in Duits land hebben Zondagavond in Amsterdam een hachelijk avon tuur 'beleefd. Met een gehuurde auto reden zij op de Kloveniers burgwal. Uit de Oude Hoogstraat naderde een andere auto, die de Amerikanen, die met vrij grote isnelheid reden, niet meer kon ont wijken. Bij de botsing, die volgde, werd de huurauto zodanig geraakt, dat ploeg in het rampgebied bevond zij in het water van de Kloveniers. om de slachtoffers hulp te verle nen, is, zoals men zich zal her inneren, in Giethoorn het water sportcafé van de heer G. Dijks- ma afgebrand. Er werd een hulp actie op touw gezet om de van zijn broodwinning beroofde eige naar aan een nieuw café te hel pen en dank zij de offervaardig heid van velen in den lande is in de nieuw geprojecteerde dorps kern van Giethoorn een hotelle tje gebouwd, dat thans voltooid en ingericht is. Het zal op 11 Fe bruari a.s. door de burgemeester van Giethoorn, die een belangrijk aandeel in de hulpactie heeft ge had, Worden geopend. 47 door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk venboden.) „Mij zal ie niks doen. We heto-1 vergeten en nou ga jij de baas ben de zaak met z'n tweetjes op maar eventjes met je dronken touw gezet en we zullen ook eer- kop vertellen, dat Job, Benny en lijik samen delen. En jij en de de Witte m dat toch zo ujn lieb- Witte trekiken er méér van dan tien -procent, als we maar een maal rustig in ons landhuis zit ten." „Goed Job, ik zal je geloven, maar vertel me nou eens in vertrouwen:wie is de baas eigenlijk „Ik heb de baas beloofd, dat ik 't niet zou zeggen en dan smoes ik er ook niet over," ant woordde Job gedecideerd. „Nee, dat is 't'mniet.. Je bent bang voor hem!" begon Benny hem te sarren. „Je hebt me zelf verteld, dat je hem eni ge tijd geleden, met je dronken kop, van onze 'kraak bij Meule- mans van Roetselaar Co. op ben gelapt." Met verrassende snelheid schoot Jobs arm uit en op het zelfde ogenblik voelde Benny een knellende pijn op zijn bo venarm, die hem een kreet van pijn deed slaken. De waterige oogjes van Jolb waren met bloed doorlopen, toen hij zijn zware gestalte over hem heen boog. „Jij kleine adder, wil jij Job voor ezel uitschelden? Wil jij me soms vertellen, wat ik wél en wat ik niet mag doen?. Ook al ben iik dronken?.Wil ik jou eens wiat zeggen? Jullie benne aocoord gegaan met die tien procent, nietwaar?Dan heb je voor de rest je gezicht buiten en zeg dat ook tegen de Witte, want ik heto geeri zin jullie ge zeur aan te horen. De baas zal me vanavond wel vertellen, hoe de vork in de steel zit." Hij slin gerde Benny ruw van zich af, en deze gleed -als een aal door de deur het trapje af. Even la ter sloeg hij de cafédeur met een harde slag achter zich dicht. HOOFDSTUK IV Waarin Bijlman een knap meisje ziet roken en dansen daarna een autotochtje maakt en dit besluit met een fikse vechtpartij. ,,Bent U het?" Micky plaatst Bijlman voor nieuwe raadsels en Drost krijgt een stijve vinger. de hoogte hebt gebracht. Stom-1 mijn zaken te houwen, jij en de merd die je was., ruim drieWitte. Zo,., hoepel nou maar Inspecteur Bijlman was niet tevreden met de gang van za ken. De avondbladen hadden in groot opgemaakte koppen en met vette letters de ontdekking van de moord en de daaraan voorafgaande overval gepubli ceerd, nochtans zonder in bij zonderheden te kunnen treden aangezien het hoofdbureau zoals meer in dergelijke gevallen gebeurt niet in finesses wenste te treden, zolang het on derzoek nog in volle gang was. wij I gauw top, voordat ik jou ook Bijna alle bladen vroegen zich die leen kaakfractuur timmer. Kom af, hoe het mogelijk was, dat nachtwaker een kaakfractuur. me nou asjeblieft niet eerder .een dergelijk gebeurenjw dicht Se politie is 't zaalje al haast!dan morgenavond onder ogen 'onder de rook van Amsterdam was. maanden geleden sloegen die slag en bezorgde jij kon plaatsvinden. De overval met moord en de ontvoering van het meisje werden vergele ken met dergelijke gebeurtenis sen in Chicago en zonder uit zondering vroegen de bladen een snel politioneel onderzoek, want heel de bevolking had het recht een spoedige arrestatie van de dader(s) te eisen. Zon der uitzondering stond in alle kranten op de voorpagina het portret van Elly van Bennekom afgedrukt met het toekende ver zoek van „opsporing en voorge leiding verzocht van.enz. Hoe de ontvoering had plaats gevonden werd echter zeer vaag omschreven. De bladen vermeld den iets van een toevallig pas serende motorrijder, die het meisje in bescherming had wil len nemen, althans volgens de verklaringen van een zekere heer B die toevallig met zijn hond in de Kalfjeslaan wandel de en daar iemand in het gras zag liggen. Spoedig echter was de man opgesprongen en met de woorden, dat een paar schur ken hem hadden neergeslagen en een meisje hadden „ont voerd", was hij snel op zijn mo tor weggereden. In zijn verbou wereerdheid had de heer B. ver. zuimd het motornummer op te nemen (Wordt vervolgd.) burgwal reed. Tijdens de botsing was één der Amerikanen, de 21- jarige soldaat W. T„ uit dë wa gen geslingerd maar hij gleed door de vaart ook in de gracht, De bestuurder, de 21-jarige sol daat P. L. F., kon zich ispoedig ■uit de auto bevrijden ën door handreiking werden beiden op 't droge gebracht. Toen bleek, dat hun verwondingen van zeer lich te aard waren. Ook de bestuur, der van de andere auto kwam er met enkele hoofdwondjes af. Zijn echtgenote liep 'n shock op maar hun twee kinderen, die achterin zaten, bleven ongedeerd. De twee auto's werden zwaar beschadigd, zodat het verlof van de Amerikanen wel ontijdig 'beëin - digd zal worden, omdat hun por temonnaie een geduchte aderla ting zal ondergaan. RECHTBANK MIDDELBURG. Vlashandelaar uit IJzendijke lot 15 maanden gevangennisstraf veroordeeld. De 24-jarige vlashandelaar A. L. C. uit IJzendijke had op een Zaterdagavond in October van vo rig jaar aan een auto van dokter Brouwer te IJzendijke geprutst om deze auto te doen starten, daarbij geassisteerd door de leer ling-bankwerker J. M. van G. uit Westdorpe. Tegen C. had de officier van Justitie in de zitting van 21 Ja nuari wegens poging tot diefstal van een auto 1 jaar met aftrek en wegens valsheid in geschrifte en poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij 1 jaar en 3 maanden geëist. De rechtbank sprak Vrijdag C. vrij van de poging tot diefstal van de auto. Voor de valsheid in geschrifte en poging tot oplich ting werd hij Vrijdag veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevange nisstraf. De leerling-bankwerker J. M. van G. werd conform de eis vrij gesproken.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2