EEN WEEK VAN SPANNING AKKERTJES" Mendès-France stelt de vertrouwenskwestie EIGEN HAARD' Carnavalskanon gestolen PliLMG-BAILLY Ontploffing op Costericaans motortankschip «Darnel» De Verenigde Staten en. de kwestie-Formosa Het Turks-lraakse verdrag WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Officiële Publicatie ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955. 10e Jaargang No. 3374. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW 5 doden Er hoort linnen in uh linnenkast Kom morgen eens kijken bij TERNEUZEN Te Spa twee verdachte gevallen van pokken Oud-SS-er in Oost-Berlijn ter dood veroordeeld oPltPvi helpen direct f regiment van heutsz. Cnassis dient klacht in Bijna 70 pet noodwachters voorde B,B, op onder op onder v.m. n.m. 5 8.18 17.36 15.57 7.09 6 8.16 17.37 17.19 7.38 7 8.14 17.39 18.39 8.00 8 8.12 17.41 19.57 8.19 9 8.10 17.43 21.11 8.36 10 8.09 17.45 22.24 8.52 Frank'ering t>ï) Abo nnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande xsoorastraat 55-57 Terneuzen «edactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand f 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagehjk* Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sanüe, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum (m advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f "if—fl iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of; Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» ut». Voor het Maandagnummer: Zaterdag» M> am*. Zoals viel te verwachten, heeft president Eisenhower de door hem gevraagde volmachten ver kregen. In het Huis zonder noe menswaardig debat in de Se naat niet dan na uitvoerige ge- dachtenwisseling in beide lidha men met slechts drie stemmen tegen. Het ging in de Senaat om dat deel van de bewoordingen der resolutie, krachtens welke naar het oordeel van senator Flanders, de opperbevelhebber, in wezen dus de militaire autori teiten, machtiging kregen een preventieve oorlog, militair no dig gerekend, te ontketenen op vreemd gebied. Vandaar de be langrijke aanvulling van Eisen hower's toelichting, dat hij al leen persoonlijk zal beslissen of de eilanden Kwemoy en Matsoe, om welke beide het hierbij gaat, al dan niet zullen worden verde digd. Het is daarom niet begrijpelijk, dat Engeland's minister Eden, die toch al weer een politiek la Genève ontwikkelt, erin heeft toegestemd, dat de conferentie der Commonwealth-landen te dien opzichte specifieke verlan gens heeft ontwikkeld, waardoor Eisenhower's toch reeds moeilij ke positie nog moeilijker wordt. Het is weer de invloed van het z.g. vredelievende India, dat in middels zelf tegenover Portugal in Goya allesbehalve vredelie vend optreedt, die zich hier doet gelden. Hoe de reactie daarop van bepaalde Amerikaanse krin gen zal zijn, dient afgewacht te worden. Engeland heeft inmiddels in Moskou een diplomatieke actie ontwikkeld, die moeizaam in be weging is gekomen. Geen won der, want Molotow heeft bij de arrangementen van Eden ie Ge nève in Juni 1954 wel de hoofd rol gespeeld, maar China is met de grootste voordelen gaan strij ken. Moskou wenst zeker geen oorlog, maar ook geen merkbare vermindering der spanning, die Amerika in Europa de handen geheel zou vrijgeven. Het is trou wens opmerkelijk, 'dat Eden op hetzelfde ogenblik, dat hij Ame rika tegenover China de handen wfl binden, Rusland's onbetrouw baarheid in de Europese zaken in het openbaar in het licht stelt. IN I»; VEILIGHEIDSRAAD. Op initiatief van Nieuw-Zee- tand, welks gedelegeerde voor zitter van de Veiligheidsraad is, is de aangelegenheid over For mosa in ruim gehouden termen door deze raad in behandeling genomen. China gevoelt er niet voor te onderhandelen met een forum, dat de nationalisten op Formosa als het eigenlijke China erkent, maar zal zich daarna, nu Rusland aan de uitnodiging deel heeft, moeilijk kunnen ont trekken. Het debat in de raad is met de gebruikelijke Juridische opmerkingen begonnen en zal dus niet snel tot resultaat leiden. Rusland heeft een resolutie aan. bangig gemaakt, die Amerika zou dwingen de zevende vloot te rug te trekken, maar Amerika zal geen veto van node hebben om de aanneming daarvan te ver hinderen. Rusland heeft de strijd tegen de accoorden van Parijs inmid dels krachtig voortgezet. Het heeft de staat van oorlog met Duitsland opgegeven verklaard het heeft de Opperste Sowjet vervroegd bijeengeroepen het heeft maarschalk Schörner uit de krijgsgevangenschap ontsla gen. Dit, naar het althans heet, als voorloper van een groot aan tal nog altijd vastgehouden ge vangenen. Inmiddels zit de West- du itse regering met hem lelijk in haar maag, want Schörner is niet slechts oorlogsmisdadiger in de ogen der geallieerden, maar ook gehaat om de wreedheid die hij tegenover eigen troepen toon de. De regering te Bonn heeft nu na Adenauer's terugkeer, een verklaring afgelegd die, bewijst Moskou haar ernst met de ge dane toezegging van vrije ver kiezingen en gaat het met Duits land om de tafel zitten om een vredesverdrag op te stellen, er. toe kan leiden het herstel der diplomatieke betrekkingen in overweging te nemen. Het moet daarmede uiteraard de grootste voorzichtigheid betrachten, want zou het zich van zijn Westelijke geallieerden verwijderen, dan zou het zonder meer aan de genade van Moskou zijin overgeleverd. Dat schijnt de S. D. P. niet tc kunnen schelen, want zij heeft haar oppositionele protest-verga deringen onverminderd voortge zet. De regeringscoalitie gaat nu tot tegenaanval over en zal op de tweede lezing der accoorden in de Bondsdag op 24 Februari a.s. oc-k direct de derde en beslissende doen volgen. MOSKOU EN PARIJS. Inmiddels blijft de machtsuit oefening in Rusland in raadselen gehuld. De tot dusver machtige minister van Buitenlandse Zaken Mikoyan is aan de dijk gezet en zijn plaats door een nieuw opge komen grootheid ingenomen zon der dat men weet of deze aan hanger van Malenkow of Kroest- 3jet' is. De drie voornaamste maarschalken uit de oorlog, Zhoekof aan het hoofd, zijn van de verkiezingslijsten geschrapt, wat op het eerste oog niet op ver sterking gelijkt van de positie van Malenkow. Maar in Rusland weet men nooit iets zeker! In Frankrijk is het water aan het zakken en al is de geleden schade groot, het is een zorg minder voor de regering. Dat mag ook wel, want de anti-belas ting-beweging van Poujade grijpt ver om zich heen, terwijl in het economisch program van Men- dès-France juist de vermeerde ring der inkomstenbelasting niet kan worden gemist. Minister Faure, die zojuist de portefeuille van Buitenlandse Zaken beeft, over genomen, kreeg het zowaar in zijn hoofd om te willen duelleren met een journalist, dit zich minder wel willend over hem had uitgespro ken. Dat was niet alleen tegen de wet, maar ook dwaas en hij heeft het derhalve nagelaten. De premier staat nu voor de debatten over de Noordafrikaan- se politiek, en hij tracht overeen. (Stemming te verkrijgen met Tu-1 nis en benoemde Soustelle, de be kende aanhanger van De Gaulle, tot gouverneur van Algiers. De Gaullisten nemen het nu Soustel- le kwalijk, dat hij de benoeming heeft aanvaard en de radicalen nemen het de premier kwalijk, dat hij de Gaullisten door deze benoeming heeft trachten te win nen. Of dit zijn val zal verhaasten of vertragen, is alweer moeilijk ie voorzeggen. TWEEDRACHT IN ARABISCHE LIGA. Over het verdrag tussen Tur kije en Irak is in de Arabische Liga een crisis uitgebroken. Egypte, dat meent alles naar zijn hand te kunnen zetten, heeft te. gen dit verdrag overwegend be zwaar en riep een buitengewone zitting te Cairo van de ministers der aangesloten staten bijeen. Maar Noeri, de machtige man in Irak, was te ziek om te komen! Libanon heeft bemiddeld, maar Egypte bleef halstarrig. Het dreigde zelfs met uittreden. Er is nu een commissie naar Bag dad gezonden, maar Irak denkt er niet over dit verdrag, dat het effectieve steun verzekert wan neer Rusland Irak bedreigt, op te geven. Turkije zette uiteen, dat de Arabische Liga en dit ver drag niet met elkander in strijd zijn. Vergeefs, want het gaat bij Egypte vooral om de machtspo sitie in de Liga, waarbij het slechts steun geniet van Saoedi- AraMë. Engeland staat alweer tot bemiddelen gereed en loopt daardoor kans de verdediging van het midden-Oosten, waar Amerika de Engelse posities heeft overgenomen, te verijdelen. Hoewel in Joegoslavië het pro ces tegen de rebellen Djilas en Dedyer met een compromis is geëindigd, acht maarschalk Tito het ogenblik blijkbaar gekomen om versneld huiswaarts te keren. Nu de Turkse ministers Rome gaan bezoeken, krijgt de positie ook van Italië vaster vorm en het is begrijpelijk, dat hij bij de hand wil zijn. (Nadruk verboden.) VAN DER MANDERE. een linnen droogdoek opnemen, dan voelt zij nóg droog aan. Iedere andere doek is dan al kletsnat. Linnen ook half linnen droogt sneller, wast makke lijker en gaat jaren langer mee dan wat ookl Wy hebben linnen en half linnen droogdoeken, glazen- doeken, die niet pluizen en prachtig tafellinnen voor U In voorraad. Naar het AjN.P. verneemt zou aan boord van het Ccstaricaan- se motortamkschip „Darnel" de ketel bntploft zijn. Volgens de eerste berichten zijn 9 beman ningsleden zwaar gewond. De positie van het schip is 330 mijl ten W. ivan Kaap Finisterre. Het 7.053 ton metende tank schip l'ifld 28 Januari Pernis verlaten met bestemming Jamaica. Een Amerikaans transport schip verleent thans bijstand aan het Costaricaanse tankschip. Het tankschip heeft gemeld doden, zwaargewonden en een aantal lichtgewonden aan boord te hebben. Na een gehele dag zo snel mogelijk te hebben gevaren is het Amerikaanse transport schip „Private W. H. Thomas" Vrijdagavond langszij de „Darnel" gekomen. Het Amerikaanse schip zette onmiddellijk een dokter over. Ook een weerschip bevindt zich in de nabijheid van de „Dar. nel". In de lucht wordt de wacht gehouden door een vliegtuig van de R.A.F. van het type Shackle- ton dat afkomstig is van het Te Spa hebben zich twee ver dachte gevallen van pokken voor gedaan. In verband hiermee zijn ie volgende maatregelen getrof fen: alle scholen worden gesloten, alle openbare bijeenkomsten (kerk, bioscoop, café's, bals, bi bliotheken etc.zijn verboden. De bewoners van de twee ge bouwen waar zich de pokkenge- vallen hebben voorgedaan, mo. gen hun woning niet verlaten. Hetzelfde geldt voor de families waarvan de kinderen dezelfde school bezochten als de besmet te kinderen. Tenslotte zal de ge hele bevolking van Spa zich moe ten laten inenten of opnieuw la ten inenten tegen pokken. De hevolking is aangeraden water voor het gebruik te koken. Vrijdagmorgen is een „roofover val" gepleegd in „Momes" te Maastricht, waar volgens verkla ringen van de exploitant van dit Maastrichtse restaurant om streeks half elf twee gemaskerde mannen binnendrongen, die een toevallige bezoeker uit Eindhoven zonder meer 'op een W.C. insloten en de kellner dwongen hun de plaats aan te wijzen, waar het tra ditionele Momes-kanonnetje, waarmee het jaarlijks inschieten van carnaval te Maastricht pleegt te geschieden, wordt bewaard. Een kastpaneel werd ingetrapt en het historisch kanonnetje mee genomen. Twee jaar geleden werd dit ka- nonnetje ook bij een voorgewende roofoverval meegenomen, maar het was toen doorgestoken kaart met de politie. Dit jaar evenwel werd er con sternatie geschapen, doordat on bekenden zowel de politie als de brandweer en de G.G.D. alarmeer den voor een overval, gewonden en brand. Een patrouille agenten, de Maastrichtse brandweer met ladderwagen en een dokter met verplegend personeel verschenen ter plaatse. Zij vonden alleen een ingetrapte kast, een onthutste kellner en een opgesloten bezoe ker. Waarschijnlijk heeft men hier weer te doen met een carna- valsgrap. Maar deze wordt noch door de politie, noch door de brandweer, noch door de G.G.D. geapprecieerd. Een oud-verpleger van de SS, Karl Theiner, die beschuldigd is van het vergiftigen van 100 ge vangenen in Duitse concentratie kampen en medeplichtigheid bij het doden van nog 200 gevange nen, is Vrijdag door een Oostber- lijnse rechtbank ter dood veroor deeld. Theiner, die, naar werd gezegd, getatoeëerde mensenhuid in zijn woning had als souvenir, zeide niet schuldig te zijn en gehandeld te hebben uit vrees voor zijn meerderen. De terdoodverpordeelde deelde mede, dat er vergiften in het hart of de aderen van gevangenen werden gespoten om hen te do den. Ook zeide hij deelgenomen te hebben aan proeven op aan tu berculose lijdende gevangenen, die gewoonlijk de dood van de pa tiënt tengevolge hadden. vliegveld Saint Eval in Cornwall, j Eerder had een Amerikaans vliegtuig van een basis op de Azoren reeds met parachutes me dicamenten boven het tankschip uitgeworpen, terwijl een dokter per radio aanwijzingen gaf voor eerste-huipverlening. De „Darnel" heeft gemeld dat de machines nog langzaam draai en, doch dat ze waarschijnlijk spoedig helemaal tot stilstand zouden komen. Naar nader wordt vernomen bevonden vier leden van de be manning van de „Darnel" zich Vrijdagavond in kritieke toe stand. Volgens de laatste berichten stoomt de „Darnel" langzaam op in de richting van de kust, maar worden de moeilijkheden van het schip nog vergroot door het ruwe weer. Op het ogenblik dat de arts aan boord stapte stierf het tier de slachtoffer aan de- ernstige brandwonden. Alle vier slachtof. fers zijn aan derde graads ver branding overleden. De Griekse kapitein, evenals de Nederlandse tweede en derde stuurman onderscheidden zich door doortastend en heldhaftig optreden. Grote waardering ver dient tevens de bemanning van de motorsloep van het weerschip „Cumulus", die onder leiding van de eerste stuurman de dokter aan boord bracht. Er stond een hoge zee. Alle slachtoffers zijn Grieken. De deksel van de vuurhaard vloog door de ontploffing door de dienstgang in de hut van de hoofdwerktuigkundige, waar een grote ravage werd aangericht. De tweede machinist stierf binnen het uur en een olieman en een stoker overleden de volgende dag. De marconist van de „Darnel" een Nederlander die het A.N.P. het relaas van het onge luk seinde, noemde de ontmoe ting met het Nederlandse weer schip „Cumulus", het Amerikaan se vrachtschip en de Engelse bommenwerper, die assistentie kwamen verlenen, „maohtsver- heffend". Het weerschip deed radiopeilin. gen en nam contact op met een Amerikaanse bommenwerper, die In de ochtenduren een groot pak met verbandmiddelen aan boord van de „Darnel" wierp. Het 2de pak kwam ongelukkigerwijze in zee terecht en het was onmogelijk het eruit te vissen. De zeegang was ongeveer 5 tot 9. De -Darnel" dreef omstreeks half elf Vrijdagavond nog steeds hulpeloos rond. Het had geen vaart meer. Gewacht wordt op de Engelse sleepboot. Slechts één machinist van de „Darnel" heeft het ongeluk over leefd. De hoofdwerktuigkundige is ook ernstig gewond. De "premier maazte Donder dagavond in een scherp ant woord op ue geieverae critiex een einde aan het deoat voor de Franse pohtiez ten aanzien van Noord-Afrika. Hij zeide onder meier dat het van essentieel be lang rwas, dat het dëoat, dat twee dagen heeft geduurd, over de algemene regeringspolitiex had gehandeld. Er had zien In feit» niets nieuws voorgedaan sinds de Assemblee in Decem ber voor het laatst over deze kwestie had gedebatteerd. Het enige 'alternatief van de huidige regeringspolitiek was het ge bruik van geweld en pressie. Met de Lylbische regering was geen overeenstemming bereikt over de oase-groep van Fezzan. Frankrijk zou zijn troepen niet terugtrekken zonder de garan ties, die'Frankrijk voor zijn vei ligheid nodig achtte. Het was ontoelaatbaar, aldus de premier, dat in Fezzan per sonen voor anti-Franse activi teit werden opgeleid. (Fezzan valt onder Lybische jurisdictie). „De inmenging in de zaken van Frans Noord-. Afrika door de Arabische landen" noemde hij eveneens ontoelaatbaar. Radio- Cairo was na de Franse piotest- nota foij Egypte tegen de anti- Franse uitzendingen in het Ara bisch „veel verbeterd doch nog niet in voldoende mate". Het was noodzakelijk, zo ver volgde Mendès-France, dat Frankrijk vriendschappelijke be trekkingen met de Arabische landen onderhield. Sommige be richten uit Algerije waren over dreven en er waren geen Franse kolonisten gedcod na de ,,Bar- tholomeusnacht" van 1 Novem ber. In 'Tunesië, Marokko en Algerije was de Franse troepen sterkte thans N75.000. Terugkomend op de critieu van zijn partijgenoot Mayer zei de de premier, dat Mayer "thans plotseling tot de ontdekking was gekomen, dat Frankrijk in Noord-Afriika ..uitverkoop" hieid. „Hij schijnt dit alles echter zes maanden te laat te hebben ont dekt, want hij heeft altijd vóór ons gestemd". De regering zou snelle maat regelen treffen om de „exces sen wan de politie" te doen ein digen. „Wij zullen hiermede doorgaan zelfs voor de prijs van politieke (wraak tegenover de regering*' zo vervolgde de pre mier. Hierbij klonken luide kre ten van protest. Het einde der onderhandelingen met Tunesië was met optimisme tegemoet te zien. Geen der nog niet gere gelde vraagstukken was onop losbaar. De Franse rechten op het gefoied van de buitenlands politiek en de defensie naar bui ten bleven (in Tunesië) volledig gegarandeerd. tkoii Waarom toch 7 In over het algemeen welinge lichte Amerikaanse kringen is Vrijdagavond vernomen, dat de Verenigde Staten voorstanders zijn van onderhandelingen met Peking door bemiddeling van de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties of een andere derde om een einde te maken aan de gevaarlijke toestand in de Straat van Formosa. Men verwacht dat de Veilig heidsraad opnieuw bijeen zal ko- Helpt U snel van die tergende hoest buien af. Pl'LMO verzacht direct de hoest. PÜLMO verhoogt Uw weerstand. Pl'LMO maakt U minder vatbaar. Koop vandaag nog een fles P U L M O, waar reeds tien duizenden zoveel baat bii vonden. Uw apotheker of drogist hebben PülMO steeds voorradig. men en de twee partijen zat ver zoeken de onderhandelingen te hervatten onder leiding van se cretaris-generaal HammarskjoeLd. Als men gebruik zou moeten ma ken van de diensten van een der de mogendheid zou men, naar uit goede bron wordt vernomen, in Washington de voorkeur geven aan Groot-Brittannië of Canada boven India. In welingelichte Amerikaanse kringen weigert men vender alle commentaar op de rol die Mos kou eventueel zou kunnen spelen als bemiddelaar tussen Washing ton en Peking. Diplomaten bij de Ver. Naties te New York en Amerikaanse functionarissen te Washington hopen, dat -uit Londen een nieuw initiatief keent voor een [oplossing ivan de kiwestie For- imosa. Daar zijn de premiers van de landen van het gemene best bijeen. Regeringsfunctionarissen te Washington tonen veel belang stelling voor persberichten itit Londen, als zou de Indische pre mier Nehroe weiken aan een voorstel tot een vredesconferen tie aver Formosa naar het voor beeld van de conferentie inder tijd te Genève gehouden betref fende Indo-China. „Zeer binnenkort" zullen Irak en Turkije besprekingen begin nen over de ondertekening van 't voorgenomen verdedigingsver drag tussen de twee landen. Dit is Vrijdag in officiële kringen in Bagdad verklaard. Men zei, dat de missie van de Arabische Liga, uitgezonden om Irak over te halen geen verdrag met Turkije aan te gaan, had ge taald, omdat Egypte star vast hield aan zijn eigen standpunt. Tenzij Egypte aanvaardt, dat Irak het recht heeft militaire bondgenootschappen te sluiten ter verzekering van eigen veilig heid, bestaat er weinig kans op een bepreking tussen premier Noeri Es Said van Irak en zijn Egyptische collega, Nasser, zo werd hieraan toegevoegd. Egypte heeft gedreigd zich medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. MEER WIND. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, maar later op klaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Wei nig verandering in temperatuur. terug te trekken uit het collectie ve veiligheidsverdrag van de Arabische Liga en een nieuw bondgenootschap te zullen vor-' men als Irak een pact met Tur kije sluit. Irak houdt staande, dat het voorgenomen Turks-lraakse ver. drag op geen enkele manier in strijd is met het Arabische ver drag. Op Donderdag 24 Februari des ochtends om 11 uur zal H. M. de Koningin op het Malieveld te Den Haag een vaandel uitreiken aan het regiment Van Heutsz. Hare Majesteit zal vergezeld zijn van Prins Bernhard. ZONDAG 6 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 1.0-1 1.39 2.19 2.29 n.m. 1.31 2.06 2.46 2.56 MAANDAG 7 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.51 2.26 3.06 3.16 n.m. 2.14 2.49 3.29 .3.39 De in Griekenland geboren mil- lionair Aristoteles Onassis heeft Vrijdag via een advocaat in Parijs bij het gerecht een klacht inge diend tegen „bedreigingen en po gingen tot het afpersen van geld". De klacht werd door de advo caat Roger Laean overhandigd aan de politierechter. In de klacht wordt gezegd dat Onassis op 17 Januari uit Marseille een brief had ontvangen waarin verd ge zegd dat 100.000 dollar werden ge elst of dat anders zijn leven eni dat van zijn gezin in gevaar zouj zijn. Onassis werd in de brief opge dragen door middel van een ari-j vertentie in een krant te antwoor-j den. Verder was bij de brief inge sloten een foto van Onassis die' uit een Frans tijdschrift was ge scheurd en waarop stond geschre ven „Denk aan vrouw en kind". In de klacht wordt verder ge zegd, dat Onassis op 27 Januari een brief had ontvangen uit Ita lië van iemand die zich een „inter nationale detective" noemde en die zijn diensten aanbood om Onassis te beschermen. Voor de bescherming van on? land, waarvoor totaal 233.572 noodwachters nodig zijn, was per eind Januari 69 (162.380) ge worven, waarvan in Overijsel het hoogste percentage (87 en Zeeland het laagste <66 In de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is nog niet de helft van het benodigde aantal B.B.'ers bijeen, de percen tages bedragen resp, 46, 48 en 49 Ten aanzien van de bedrijfs scherming waarvoor ca .100.000 personen nodig zijn, verkeert de ze bij 25 der bedrijven in een vergevorderd stadium. Speciaal de grotere bedrijven komen nu op gang. Het tempo is echter volgens de B.B.-functionarissen nog te traag, zodat verwacht wordt dat vele bedrijven op 1 September a.s. niet gereed zijn met de voorge schreven maatregelen. UNIECOLLECTE. Door 625 plaatselijke eomitë's is thans 269.989,09 bijeenge bracht voor de 76e Uniecollecte voor de scholen met de Bijbel. Deze comité's hadden het vori ge jaar 247 635,81 verzameld. ZON MAAN -Tussen Gulik en Stetternich in West-Duitsland is Vrijdag een straaljager op een spoorlijn neer gestort. De piloot van het toestel, dat vermoedelijk Brits was. kwam om het leven. -Sneeuw heeft Vrijdag in Penn. syivania de brandweer belem merd in haar pogingen om een aantal branden te blussen. In Shanandoah werden 11 kantoren, Verscheidene blokken woonhuizen en een groot aantal huizen door brand verwoest. Ook in Carbon- dale gingen door brand een 12-tal winkels verloren. FACIIJTEITEN BIJ HERBOUW OF HERSTEL. Het ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Voor bepaalde gebieden, waat voldoende gelegenheid heeft be staan om tot herbouw of herstel over te gaan bij de besteding van eèn bijdrage ingevolge de wet op de materiële oorlogsschaden, be trekking hebbende op gebouwd onroerend goed, gelegen in die gebieden, zullen geen faciliteiten meer worden verleend, indien de aanvrage daartoe niet vóór I April 1955 bij de gemeenten is in gediend. De gebieden, waarvoor het bo venstaande geldt, zijn: de provin cie Groningen, met uitzondering van de gemeente Groningen; de proviniciën Friesland, Drenthe, Overijssel en Utrecht; de provin ciën Noord-Holland, met uitzon dering van de gemeenten Am sterdam, Den Helder, Velsen en Zandvoort; de provincie Limburg, met uitzondering van de gemeen te Venlo.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1