Binnenlands Nieuws De blauwe auto De Westduitse pamflettenactie SCHOERNER 5 dokkoren het misbruik van laxeermiddelen De schoolkwestie in België De strijd tussen de beide China s Regeringsverklaring van Westberlijnse burgemeester waarschuwen tegen Agenda Brieven van Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie Erfgenamen van Ruben- stein melden zich Champions in brief van ZWAAR VERVOER GUATEMALA Londense chauffeur betrokken bij goudroof van verleden jaar DADER VAN AANSLAG BEKENT. BOEREN STAKHN MELK- LE VER ANTI ES AAN FABRIWv COSTA RICA Eden over jongste verklaring van Radio- Moskou over Duitsland Nieuw Brits vliegkamp- schipop 22 Febr. ingebruik In Frankfort is de grote vlug- sehriftenoampagne tegen de Westduitse bewapening begon nen, IFranlkforts eerste burger, dr Walter Kolb, de dilkste bur gemeester der bondsrepubliek, deelde zelf de pamfletten mee lit. (De Christelijke partij was erstond met tegenargumenten ip straat onder leiding van dei if gevaar digde in de bondsdag irofessor Franz Boehm. Na af- Nxp lieten de leiders van beide •ctJes zich broederlijk fotogra feren. Inmiddels besloot de bonds vergadering in Bonn, die onder leiding van dr Adenauer de an- timilitairistisdhe actie besprak, de strijd niet (aan de politieke partijen over te laten doch ook rel? in te grijtpen. Het kabinet Dr. Otto Sühr, de nieuwe West berlijnse burgemeester, heeft gis teren in het parlement van West- Berlijn zijn regeringsprogram uit eengezet en daarbij met nadruk verklaard, dat de coalitie van so dalisten en christen-democraten een „sociale coalitie" moet zijn. Het bestuur van West-Berlijn zal zich laten leiden door de ge dachte, dat de eenheid van Duits land slechts verwezenlijkt en verzekerd kan worden, als Ber lijn de hoofdstad van Duitsland wordt. Voorts wenst Sühr de vol ledige politieke integratie van West-Berlijn in de bondsrepu bliek en stemrecht voor de West- Berlijnse afgevaardigden in de Westduitse bondsdag en bonds raad. Het bestuur van West-Berlijn moet. volgens Sühr zeer nauwlet tend' de ontwikkeling van de in ternationale toestand volgen. Hij 'erklaarde, dat een regeling tus- en Oost en West op basis van de >estaande toestand gevaarlijk zoü rijn voor het leven van Berlijn, gelegen op het aanrakingspunt van twee werelden". Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er ran af te komen. S3 ran de 100 personen lukte betu kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lererpilletje». 2e Week - elke avond één. Se Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletje» stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ef te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelUk Carter» Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter'» Lererpilletje», f 1.20 per flacon. *0 keerde zich tegen de Zaterdag in de Frankfortsc Pauluskerk geuite opvatting als zou de bondsdag niet -bevoegd zijn over de bewapening te beslissen. Nie mand anders dan de afgevaar digden in de bondsdag konden de verantwoording dragen, zo meende het kabinet. Een woordvoerder der rege ring deelde na afloop der zit ting mee, dat het kabinet zich in zijn geheel heeft aangesloten bij dr Adenauers opvatting over de laatste aanbiedingen der Sowj et-Unie. Volgens de woord voerder kon verwacht worden, dat de bondsregering na de de finitieve ratificatie van de ver dragen van Parijs diepgaand zal onderzoeken welke bedoelin gen de Sowjet-Unie inderdaad met het Duitse probleem heeft. De Christelijke partij heeft aangekondigd, dat zij haar actie voor de bewapening op 6 Febr. zal inzetten. De partij wil daar mee de jprogagandistische stroom' tegen de bewapening keren. Dr Adenauer zal zelf op 8 Februari in Frankfort spreken en daarna in Hannover en Harnm. Naast andere ministers en vooraanstaande afgevaardig. den in de (bondsdag zal ook de gemachtigde voor veiligheid, Theodbr Blank, in de partij campagne optreden. Blank was tijdens zijn laatste optreden in de Beierse verkiezingscampagne enkele malen op fluitconcerten onthaald, die hem het spreken onmogelijk maakten. De sociaal-democratische par tij heeft de tegenacties der Christelijke partij inmiddels al bij 'Voorbaat gedoodverfd als een campagne, die gefinancierd zou worden door de op bewape- ningsopdrachten speculerende industrie. Volgens een medede ling der socialisten heeft de partij van dr Adenauer twee mil- üoen mark voor de actie be schikbaar, die in hoofdzaak door de industrie zijn (bijeenge bracht. Een der leiders van de propa gandistische campagne der C.D.U. is Adenauers vroegere staatssecretaris dr Otto Lenz. De door hem geleide .werkge meenschap van democratische kringen" heeft thans een pam flet geadresseerd aan, „vrouwen en moeders", waarin van de moeders verlangd wordt, dat zij invloed op hun zoons zullen uit oefenen om deze hun afkeer vian de militaire dienst te doen overwinnen. Hoe sterk de af keur van de jeugd tegen de be wapening is ondervond ook de voorzitter van de hondsdag, dr Gerstenmaier. toen deze ir het gymnasium, dat hij zelf bezocht had, over de verdragen sprak. De meerderheid der leerlingen keerde zich daarbij tegen de politiek der bondsregering. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Maske in Blau". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Causerie met lichtbeelden over „Het moderne interieur". MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Maske in Blau". Concertgebouw, 8 uur: „De charge aan de Rode Rivier". AXEL: Het Centrum, 0.30 en 9 uur: „Zij die van de zonde leven". ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7 uur: Grote Ruiter- avond. Duitse krijgsgevangenen die nog in de Sowjet-Unie verblij ven, moeten brieven schrijven naar hun verwanten in "West- Duitsland en hun vragen zich te verzetten tegen bewapening van de 'bondsrepubliek, omdat an ders de kansen van de gevange nen op vrijlating aanzienlijk kleiner zouden worden, aldus heeft het blad van de Westduit se vereniging van voormalige krijgsgevangenen gehield. Sedert October worden derge lijke brieven in West-Duitsland ontvangen. Het blad schrijft voorts, dat bovendien het secretariaat van de Opperste Sowjet brieven heeft gezonden aan voormalige krijgsgevangenen in West- Duitsland. In deze brieven wordt gezegd, dat maarschalk Worosjilof,' de president van de Sowjet-Unie bereid is de Duitse krijgsgevangenen vrij te laten, mits hij de zekerheid heeft, dat zij, en alle andere vroegere krijgsgevangenen uit Rusland, Een familie uit de arbeidende klasse, woonachtig in een bui tenwijk van Rio de Janeiro, heeft zich Dinsdag aangemeld als erfgenamen van de Ameri kaanse millionnair Serge Rubin stein, die op 27 Januari ver moord in zijn flat in New York werd aangetroffen. De eisers, Gedario Rubinstein en zijn zuster Elva verklaren dat de vermoorde millionnair (hun oom was. Gedario zegt, dat zijn in Rusland geboren vader Adolph in 1902 uit Odessa naar Brazilië was geëmigreerd. Vol gens Gedario hadden de broers vele jaren nog met elkander gecorrespondeerd maar onge veer tien jaar geleden contact verloren. Gedario en zijn zuster zeiden al contact te hebben op genomen met de Amerikaanse rmbassade en hun eis tot toe wijzing van de erfenis al in voorbereiding te hebben. Geda rio zei: „(Uk heib nog nooit over andere erfgenamen horen pra ten." Romain Rolland tie van West-Duitsland niet ge- dwongen zullen worden hun be- Een inwoner van Boedapest j0fte, om nooit meer tegen de bestelde op de markt cham- gowiet-Unie te strijden, te ver pions, die door de koopman net- bro^en_ jes in pöpier gewikkeld aan de, klant werden overhandigd. Toen de bewoner van Boeda pest het pakje thuis uitpakte, bleek, dat (het pakpapier be stond uit een deel van een met de hand geschreven brief van de Franse schrijver Romain Rolland aan de Hongaarse arts Tivadar Huzella, aldus het Hon gaarse weekblad, „Muevelt Nep" van 30 Januari, dat Don derdag te Wenen werd ontvan gen. Het fragment van de brief, dat de handtekening van de Franse schrijver draagt, zal aan een museum worden geschon ken. Een electrisch apparaat van tien ton, vermoedelijk het zwaarste stuk dat ooit dotor de lucht is vervoerd, vertrok ;gis ter in een Nederlands vliegtuig van New York naar Bombay. Het is bestemd voor een schip, bij' de voorgenomen militairisa-1 de „Polytimi Andreddis", dat daar ligt met een machinesto ring. Het vliegtuig zalt in Amster dam een tussenlanding maken en Vrijdag te Bombay zijn. (De bisschop van Brugge, mgr le Smedt, heeft tijdens een bij enkomst van de hoerengilden e Kortrijk o.a. verklaard: „Ik uid de stormklok omdat de schoolstrijd is losgebroken. On ze scholen en in het bijzonder de landbouw- en technische scholen, worden werkelijk be dreigd. Ik zie niet in hoe wij deze langer in stand kunnen houden. Het is een noodkreet, die ik slaak en de strijd is thans begonnen om te weten of Vlaan deren Rooms-Katholiek zal blijven af niet". De Katholieke staatsminister De Schrijver verklaarde op de- zelrtde bijleenk'amst: „Een, dode lijke steek is toegebracht aan het Katholieke onderwijl en de gemeentelijke autonomie wordt met de voeten getreden. Wij waarschuwen de regering de ontwernen-Collard goed te keu ren De Katholieken wensen geen schoolstrijd waarbij het land niets te winnen heeft". öe Belgische minister van Onderwijs verklaarde tijdens een toespraak, dat België thans 256 openbare middelbare en 532 Katholieke middelbare .scholen, 32 openbare en 64 Katholieke normaalscholen en 336 openbare en 1034 Katholieke technische scholen telt. Van Rooms-Katho- lieke zijde (worden deze cijfers betwist. Men moet niet uit het oog /verliezen, zo wordt van de ze zijde verklaartd, dat 136 mid delbare scholen van de staat zo wel voor jongens als meisjes toegankelijk zijn, iets wat bij De bondsregering heeft Woens dag de vrijlating van de door de Duitse soldaten gehate Hitier- generaal Schoerner besproken. Zij heeft nadien de opvatting geuit, dat de Sowjet-Unie de vroegere veldmaarschalk opzet telijk cp het huidige tijdstip naar de bondsrepubliek heeft Dertien personen, waaronder elf officieren en onder-officie ren hebben in de Guatemalaan- se hoofdstad Guatemala te recht gestaan (wegens deelne ming aan de samenzwering, welke 20 Januari j.l., bij een mislukte poging cm de regering onder president Armas omver het"Rooms-Katholieke onderwijs te werpen, aan het licht is ge niet het geval is. Volgens deze komen. zegsliedn is de toestand ,zo, dat Twee officieren zijn schuldig er 205 openbare middelbare scho- bevonden; de overige betklaag- len zijtn voor jongens tegenover den zijn vrijgesproken. 237 Katholieke scholen, 210TT~* openbare instellingen voor mid delbaar onderwijs voor meisjes tegenover 237 Katholieke instel- Het schuldig bevinden der twee officieren aan verraad en (poging tot omverwerping van het gezag betekent in lingen Een derde van dezefeite een doodvonnis. De betrok- Rooms-Katholieke middelbare kenen kunnen echter in beroep ondertwijsinstellinigen )zoii i&ch- gaan (bij bet militaire hoË van ter geen enkele staatssubsidie appèl, ontvangen. I gezonden. Reeds eerder was in leidende politieke kringen in Bonn de overtuiging geuit, dat de Sowj et-regering door deze geste de afkeer van de bewape ning onder de Duitse jeugd nog heeft willen vergroten. Over de vraag of Schoerner voor een Duits gerechtshof zal komen is inmiddels nog geen beslissing gevallen. Tot dusverre onderzoekt de Beierse minister van Justitie nog steeds de aan Schoerner aangewreven misda den tegen Duitse soldaten. De socialistische afgevaardigde dr Menzel 'heeft daarbij! het advies gegeven, dat het feit, dat Schoerner na de 8e Mei 1945 zijn troepen nog tegen het Rode leger liet vochten, voldoende grond voor een aanklacht zou bieden. Tot dusverre zit Schoer ner nog bij zijn familie in Mün- chen en dreigt, dat hij in elk geval zijn pensioen zal opeisen. Ook het Joodse weekblad in Duitsland heeft zich Woensdag voor een procedure tegen Schoerner uitgesproken. Het blad heeft daaraan de opmer king toegevoegd„In dit geval horen echter naast Schoerner nog /andere mannen op de be klaagdenbank thuis, die thans de zegen der democratie in de vorm van een pensioen genie ten". PSEUDO- VOGELPEST TE WEZEP. Op een bedrijf te Wezep is pseudo-vogelpest geconstateerd. De op het bedrijf aanwezige die ren, ten getale van 136 stuks, zijn afgemaakt. De burgemeester van Olde- broek heeft in verband met het uitbreken van deze ziekte voor een gedeelte van Wezep een op- hokgebod uitgevaardigd, en wel voor het gedeelte gelegen tussen de Zuiderzee-straatweg, de We- zep-Heerderweg, de spoorlijn ZwolleAmersfoort en de Vos- kuilersteeg. TWEE LIJKEN IN MAASTRICHT OPGEHAALD. In de loop van Donderdagmor gen is uit de Zuid-Willemsvaart ter hoogte van sluis 6 onder de gemeente Maastricht het stoffe lijk overschot van de 62-jarige gehuwde vrouw M. H. v. d. H. uit Maastricht uit het water gehaald. In de loop van Donderdagmid dag is uit de Maas het lijk op gehaald van een man, die aan vankelijk niet geïdentificeerd kon worden, maar later bleek te zijn de 58-jarige J. B. uit Duik. DE LUCHTVERBINDING AMSTERDAM—CANADA VIA DE POOL. De heren Yvor L. Johnes, ma nager voor Nederland, en G. K. Nield, public relations officer van De 40-jarige Londense vracht autochauffeur Reginald Crane is Dinsdag op een politiebureau in Londen ervan beschuldigd be trokken te zijn geweest bij de diefstal van een zending onge munt goud, die in de nacht van 21 September j.l. door een K. L. M.-vliegtuig zou worden ver voerd. n Op de avond van de 21e had den de rovers, bij het invallen van de duisternis, het goud, ter waarde van 469.000 gulden, ge stolen uit een vrachtauto, waar mee de zending van het vracht- kantoor van de K. L. M. in Lon den naar het vliegveld zou wor den ervoerd. Verder werd Crane beschul digd van het aannemen van 1.000 pond in bankbiljetten, waarvan hij wist, dat ze gesto len waren of op onrechtmatige wijze verkregen. Een politieman zeide van de politierechter die Crane ver hoord heeft, te hebben verno men, dat de beschuldigde bij een tweede verhoor heeft ge zegd: „Ik heb U leugens, ver teld. !Ek ben mij ervan bewust een dwaas te zijn geweest. Ik zal U de waarheid over de zaak en de 1.000 pond, die ik als mijn aandeel heb gekregen, vertel len". Verder' heeft Crane gezegd: „Het kan mij niets schelen als zij mij doden". Vervolgens stel de hij een schriftelijke verkla ring op. Crane zal volgende week Woensdag weer wbrden ver hoord. de Canadian Pacific Airlines heb ben Donderdag een algemeen oriënterend bezoek aan Schiphol gebracht in verband met de plan nen van deze luchtvaartmaat schappij om een regelmatige luchtdienst te openen van Van couver naar Amsterdam via het Noordpoolgebied. SPORTVLIEGTUIGJE MAAKTE NOODLANDING. Donderdagmiddag om kwart vóór vijf heeft de officier-vlieger bij de R.A.F., Marion Jankiewizs, met zijn sportvliegtuig een tweedekker wegens de opko mende mist een noodlanding moeten maken op het weiland van de landbouwer Phtiipsen on der de Walsberg in de gemeente Deume. De landing verliep naar wens. Jankiewizs was die dag op gestegen van het vliegveld bij Straatsburg (Duitsland) met be stemming Engeland. SPEL MET MUNITIE EIST DODE. De 12-jarige scholier M. B. K. uit de Jacobastraat te Den Haag is gistermiddag om het leven ge komen, nadat een projectiel, waarmee hij speelde, tot ontplof fing was gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur op de hoek van de Lange en Korte Vijverberg. M. B. K. 'was aan het spelen met een tot nu toe onbe kend gebleven soort munitie, die plotseling ontplofte. Het ventje was onmiddellijk dood. Omtrent de toedracht van het ongeval is weinig meer bekend, omdat de enige getuige van het ongeval een broertje van het slachtoffer nog te zeer overstuur is. Het projectiel heeft het tweetal ver moedelijk kort voor het ongeluk ontvreemd uit een met munitie geladen wagon op 't station H.S. De enige tijd geleden door de recherche te Groningen aange houden 24-jarige jongeman, die ervan werd verdacht op Dinsdag 11, Januari j.l. des avonds een aanslag te hebben gepleegd op een bewoner van het Zuiderpark te Groningen heeft thans bekend. Omtrent de motieven, die tot zijn daad hebben geleid, is nog niets met zekerheid te zeggen. Aange nomen wordt dat roof de drijf veer is geweest. HERBERTUS BIKKER ALS DUITSER ERKEND. Naar thans bekend is geworden heeft de rechtbank in Celle op 16 December de in Nederland als Ne derlands oorlogsmisdadiger ver oordeelde Herbertus Bikker tot Duitser verklaard, waardoor de door Nederland gevraagde uitwij zing van Bikker onmogelijk zou zijn geworden. Bikker is één van de met Kerst mis 1952 uit Breda ontsnapte ver oordeelden die zich nog in han den van de Duitse justitie bevin den. Hij is voorlopig in verzekerde bewaring gebleven daar de vraag wordt onderzocht of hij zich voor zijn daden voor een Duitse recht bank zal hebben te verantwoor den. Dezelfde beslissing heeft de rechtbank te Keulen indertijd ge nomen ten aanzien van Antotee Touseul, doch het schijnt inmid dels vast te staan dat het tegen deze niet tot een 'Duitse strafver volging zal komen. Veeleer wordt verwacht dat Tousöul spoedig op vrije voeten zal komen. Hij zoo dan de eerste der Bredase vluch telingen zijn, die als vrij burger der bondsrepubliek zou rondte- pen. Beiden zijn. door de Duitse gerechten op grond van verorde ningen uit de tijd van het Naai regiem als Duitsers erkend. Een groot gedeelte van het aan tal aandelen van de Nederlandse Gruyère-blokmelkfabriek N.V. in de buurtschap Frankhuis, ge meente Zwollerkerspel, is "ver kocht aan de Isalacta. In de Isa- iacta hebben de coöperatieve melkinrichtingen „Hoop op Ze gen," en „De'jSendracht" te Zwolfc en de coöperatieve fabrieken te Nieuwleusen, Den Hulst, Holten, Wijihe en 's-Heerenbroek een be langengemeenschap. De metfc- leveranciers van de blokmelkfe- briek vrezen nu dat hun status van vrije boer hierdoor afbreuk zal worden gedaan. Een aantal hunner heeft inmiddels besloten' geen melk meer te leveren aan de blokmelkfabriek. Een aanzienlijk deel van de omzet van de blokmelkfabriek zou reeds verloren zijn geg3an aan andere fabrieken, met name Van Heels gecondenseerde melk - maatschappij N.V. te Kampen, zou hiervan geprofiteerd hebben. Deze N.V. is een onderdeel van het Lymaf-concern. Van de zijde der directie van de blokmelkfa briek is de boeren erop gewezen, dat de opzet van de fabriek on gewijzigd zal blijven. OUDE DAME REEDS RUIM 3 MAANDEN VERMIST. Mevr. W. J. van Harn-Verwey uit het rusthuis„Soeka Sepi" te Beekbergen is reeds sinds 23 Oe tober van het vorige jaar spoor loos verdwenen. In de .uitgestrekte bossen heeft men reeds talrijke nas po ringen •gedaan, doch men slaagde er tot nu toe niet in de 77-jarige dame op te sporen. De familie heeft nu een bedrag van 500 uitgeloofd voor degene, die aanwijzingen kan geven omtrent de verblijf plaats. Een ongeluk wordt ge vreesd. Vier communistische kanon neerboten hebben in de Straat van Formosa een nationalistisch landingsvaartuig aangevallen, dat met burgerevacuées van het eiland Nan Nan Tsjin Sjan (12 km ten zuiden van de belegerde Tatsjen-eilanden) op weg was naar Formosa, aldus is Woensdag in kringen van de nationalistische marine te Taipeh vernomen. Het schip is echter door Ame rikaanse oorlogsschepen uit het gevaarlijke gebied geleid. Dit is het derde schip met evacuées uit het gebied van de Tatsjen-eilan den. Het tweede schip met eva cuées 77 burgers, 214 gezins- HOLRE WON ER GEARRESTEERD. De Apeldoomse politie heeft de 18-jarige mijnwerker M. J. van W. uit Heerlen in een 'Loeners café aangehouden. De jongeman was op 29 Janua ri weggelopen, nadat hij een hoe veelheid goederen had ontvreemd in zijn pension te Heerlen. Hij leefde sindsdien als holbewoner in de Imbosch. Hij was o.m. voor zien van een bijl en een dolkmes De politie heeft hem op traws port gesteld naar Heerien. 451 door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) Nadat de parlementaire on schendbaarheid der afgevaar digden (Mario Echandi en Gui- lerimo Jimenez Ramirez als ge volg van een actie "der vereni- dng van gezinsleden van Slachtoffers Van de jongste op- fandige beweging in Costa éca was opgeheven, hebben 11e vijftien afgevaardigden van e oppositie, die een derde van et aantal zetels in de Costari- eaanse volksvertegenwoordiging bezet, hun parlementszetels, als daad van protest, ter (beschik king gesteld. Genoemde vereniging heeft bij de justitie een aanklacht je- rens Echandi en Raminez inge diend. „Jij had me moeten vertellen, dat je teruggebeld bent!" stoof JOb op. „De afspraak met de baas was, dat jij de juwelier zou opbellen, om hem te vragen met die steentjes naar de Amstel te komen „Wéét ik, maar ik werd voor een feit geplaatst, waar we niet aan gedacht hadden, namelijk, dat Van Bennekom wantrouwig zou zijn. Toen ik hem bezocht als professor Piermont de Lar ger was hij één en al voorko mendheid en ik dacht hem vol komen in m'n zak te hebben als ik hem 's avonds zou opbel len, maar ik had mij vergist, Van Bennekom vertrouwde de zaak niet en wat moest ik an ders doen dan hem een referen- tie opgeven? Ik vroeg hem num mer 29006 op te bellen en dat deed hij. Ik stond hem weer te woord met veranderde stem en noemde de eerste de beste alge mene naam, die mij te binnen schoot: mr dr Visser. Ik gaf hem de prachtigste informaties lier, die de zending juwelen naar de Aanstel moest brengen." „Wei allemachtig! Hoe weet jijt dat!" „De Witte is vanmorgen bij me geweest en heeft me zo 't een en ander verteld." „Nou?"., vroeg Job gejaagd, omdat de ander zweeg. ,,D'r schijnt iets niet goed ge gaan te zijn, Job. Om je de waarheid te vertellen.de Wit te en ik vertrouwen 't zaakje niet meer en daarom ben ik naar jou toegekomen. Je kent onze afspraak', de Witte en ik ieder tien procent van de buit, en daarvoor moest ik voor pro fessor spelen en de juwelier 's avonds Cm 9 uur opbellen, terwijl de Witte moest zorgen die avond tegen half elf met die danseres op de Amstelveen seweg bij de Kalfjeslaan te staan om de wagen van de baas te chaufferen. Verder was de afspraak, dat de baas en die danseres na de overval bij de Ringbaan op de Aanstel zouden uitstap,pen, waarna de Witte de wagen naar de Zuidelijke Wandelweg zou rijden, om hem daar ach ter, te laten on ever te stappen in de race-wagen, -waar. in IRooie Gerrit op hem zou wiaichten. Gerrit en de Witte leden van militairen, 247 studen ten en scholieren en 15 commu nistische krijgsgevangenen is Woensdag op Formosa aangeko men. In de uitzendingen van radio- Peking zijn Woensdag geen be richten gehoord, die er op zou den kunnen wijzen, dat China de uitnodiging van de Ver. Naties om de besprekingen over For mosa in de Veiligheidsraad bij te wonen, zal aanvaarden. In verschillende uitzendingen werd wel eritiek geleverd op de Britse, Amerikaanse en Nieuw- Zeelandse voorstellen om tot een bestand in de Straat van Formosa te komien. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, heeft Maandag in het Lagerhuis ver klaard, dat de Sowjet-Unie thans meer bereid is in te stem men met werkelijk vrije verkie zingen in Duitsland dan een jaar geleden. De /verklaring van radio-Mos kou over de Russische houding ten opzichte van verkiezingen in geheel Duitsland bevatten .zoveel dubbelzinnigheden en weglatingen", aldus de minis ter. Eden zeide te geloven, dat de (Russische stap meer de bedoe ling heeft het Duitse volk te benvloeden tegen bekrachti ging van de Parijse verdragen dan concrete voorstellen te doen. over mijn eigen persoontje, en belde hem kort daarna wéér op en toen was het zaakje voor el kaar. Ik /vond het niet nodig je dit allemaal te vertellen, omdat je jezelf dan maar zenuwachtig zou maken." „Maar je had het me beter wél kunnen vertellen," stoof Job op. „MhaJk jij je nou geen zorgen," kalmeerde Benny hem. „Jij houdt te allen tijde vol, dat een onbekende man van je telefoon cel gebruik heeft gemaakt Hoor je goed wat ik zeg: ge bruik heeft gemaakt, en dat het je niet interesseert, wat je klanten daar uitspoken." Job Bulder scheen nog niet geheel gerustgesteld. „Ik vind 't anders vies, dat d'r een moord is gepleegd," begon hij na een kort stilzwijgen. Benny knikte en inhaleerde zouden dan de buit in ons land diep de rook van zijn sigaret. huis in Laren in veiligheid „Heb je enig idee, wie het brengen. Klopt, nietwaar?" slachtoffer is?" Job beaamde dit. door uit- „Ja, de bediende van de juwe- drukkelijik met het hoofd te knik,ken. „Maar wat gebeurt er nou? vervolgde Benny. „De baas kan die andere auto niet anders tot stilstand krijgen, dan door de chauffeur een kogel door het hoofd te jagen en op dat ogen blik springt er een meisje uit de wagen." „Een meisje!" riep Job ver baasd. „Stil nou.Terwijl de Witte in de wagen blijft, doorzoeken de baas en die danseres de an dere auto en dan moet ie opeens terugrijden en naar dat meisje zoeken, omdat de baas veron derstelt, dat zij er met een deel Van de juwelen vandoor is. Hoe 't nou precies in elkaar zit, weet ilk niet, maar de Witte zei, dat ze d'r net te pakken kregen, toen ze er op de duo van een toevallig passerende motorrijder tussenuit wilde knijpen. De Wit te heeft die kerel nog tegen de grond geslagen, omdat ie dat meisje met alle geweld in be- scheraning wilde nemen. Afijn, omdat de baas dacht, dat het meisje een deel van de buit tus sen haar kleren had1 verborgen, nam hij haar mee in de wagen, r,m haar door de danseres te laten fouilleren. Dat ding ging achter zó te keer, dat ie d'r een beetje chloroform moest laten ruiken. Toen werd ze koest, maar de danseres vond niks. (Wordt vervolgd.) De ontruiming van de Tats jen-eilanden'kan binnen 48 uur beginnen, aldus is Donderdag van betrouwbare zijde te Taipeh vernomen. Dit is bekend gewor den, nadat president Tsjiang Kai Sjek en de Amerikaanse ambassadeur te Taipeh, Rankin, Woensdag een onderhoud van anderhalf uur hadden. Van dezelfde zijde werd ver nomen, dat voor het begin van de ontruiming een overeen komst tussen nationalistisch! China en de Verenigde Staten zal worden getekend, waarin Eisenhowers verklaring over de „belendende gebieden van For mosa" zo zal worden uitgelegd, dat de eilanden Quemoy en Matsoe niet worden ontruimd. Naar Reutèr uit gewoonlijk betrouwbare bron verneemt, heeft de beVelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, generaal Patrid- ge, tijdens een bespreking die hij Donderdag in Taipeh met Tsjiang Kai Sjek voerde, meer hulp van de Amerikaanse lucht macht aangeboden. De nationalistische lucht macht heeft Donderdagochtend bij aanvallen op een concentre tio communistische schepen twee „vrij grote schepen" ver nietigd, aldus verluidt uit natio nalistische bron op Formosa. Overigens was het Donderdag vrij rustig in het gebied van. i de nationalistische eilanden langs de Chinese kust. Het nieuwe Britse vliegkamp - schip, de „Ark Royal", waarvan de bouw bijna twaalf j'aar heeft geduurd, wordt op 22 Februari door de Britse marine in gebruik genomen, aldus werd Donderdag te Londen bekendgemaakt. Het 36.800 ton metende oor logsschip is van de modernste uitrusting voorzien en heeft een vliegdek, dat een hoek vormt met de lengte-as van het schip. Generaal Earle Patridge. de commandant van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten het Verre i Oosten, heeft gene raal Tsjiang Kai ©jek meer straalvliegtuigen en'bases jaan geboden voor de verdediging van Formosa, zo wordt van ge woonlijk betrouwbare zijde ver nomen. Zij hebben Donderdag te Taipeh een bespreking ge had. Generaal Patridge heeft Don derdagmiddag ge'durende meer dan een uur met generaal Tsjiang Kai Sjek en diens echt genote' gesproken. Vandaag zei de generaal, die Donderdagoch tend uit Tokio uit Formosa is aangekomen, besprekingen voe ren met de leiders van de natio nalistische luchtmacht en met „zijn eigen mensen".

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2