De blauwe auto Interpellatie-Droesen inzake de melkprijs Verkoop Zweeds wittebrood met vlaggetjes in Mei VULPENNEN BEURSOVERZICHT KERKNIEUWS SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? Het tekort aan arbeiders TWEEDE KAMER Ambassadrice van Pakistan bezocht Zeeland Een heitje voor Rode Kruis en Stichting '40-'45 De gemeenebest-conferentie in Londen herdenking De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag de beraadslagingen met betrekking tot de interpella tie van de heer Droesen (KVP) over de laatstelijk door de rege ring genomen maatregelen ten aanzien van de melkprijs, zowel de producenten- als de consumen tenprijs voortgezet. Daarbij is tevens aan de orde de motie be treffende het jongste melkprijs- beleid der regering, Dinsdag door de interpelant ingediend. De heer Van Dis (S.G.) betoogt, dat de melkprijsverhoging een vermeerdering van lasten bete kent, welke moeilijk te dragen is door de vergeten groepen en de kinderrijke gezinnen. De verho ging heeft een zeer ongunstig onthaal bij het Nederlandse volk gevonden. De vermindering van het melk- verbruik is z.i. te wijten aan de verhoging van de prijs. Deze ver hoging wordt gezien als een te genstrijdigheid in het regerings beleid, omdat voor andere artike len prijsverhoging door de rege ring ongedaan is gemaakt. motie-Droessen kan op ver schillende punten sprekers in stemming hebben. Mevrouw Lip»Odinot (CPN1 merkt op, dat de minister vele protesten uit de kringen der huis vrouwen hebben bereikt. De leu ze „Stap in de gezonde helft" is h.i. nu wel een aanfluiting gewor- den. Door de melkprijsverhoging zal men moeten gaan bezuinigen op een zeer belangrijk voedingsmid del. De verhoging is schadelijk voor de volksgezondheid. De school- melkvoorziening was h.i. nog niet voldoende. Er moet alles aan ge daan worden, dat deze voorzie ning algemeen wordt. Spr. vraagt zich af waarom de motie-Droessen alleen maatrege len vraagt voor de kinderrijke ge zinnen. Zij meent, dat de melk prijsverhoging op een of andere manier ongedaan moet worden gemaakt. Voorts bepleit zij invoe ring van een prijsstop. De heer Biewenga (AR) be toogt, dat er geen bedrijfstak is, waarover zo goede kostprijsgege- vens worden verstrekt als in de landbouw. Hij meent, dat de zaak wordt scheefgetrokken als men voor de verhoging mede aanvoert de stijging van de kostprijs, ver oorzaakt door de loonsverhoging van 1 Mei in de landbouw, waar tegenover een subsidieverhoging stond. Tegen het beleid der rege ring ontwikkelt hij bezwaren. Tegen het twee-prijzen systeem zijn naar zijn oordeel bezwaren aan te voeren. De kostprijs-ver- schillen moeten zoveel mogelijk worden voorkomen. Het systeem, voorgestaan door het Landbouw schap, verdient z.i. verre de voor keur boven het stelsel der rege ling. Het standpunt van de minis ter met betrekking tot de pacht kan spr. niet delen. Wat de consumentenprijs aan gaat zijn er slechts twee moge lijkheden: verhoging van de melk. prijs of verhoging der subsidies. De heer Biewenga zegt van oor deel te zijn, dat de verhoging van de consumentenprijs noodzakelijk is. Ten aanzien van de motie zegt rnj zich te verklaren tegen het verzoek om de subsidie-verlaging re rug te nemen. Het tweede punt van de motie maatregelen ter tegemoetko ming in de onevenredig zwaar Irukkende last op consumenten) nehoort z.i. bij dit debat niet thuis. De heer Van der Ploeg (KVP) verdedigt de motie-Droessen na der tegen de opmerkingen van de heer Vondeling. De heer Reuter (CPN) zegt van oordeel te zijn, dat er reden tot subsidieverhoging zou zijn ge weest voor minister Zijlstra, om dat de verhoging van de melkprijs ongemotiviteerd is. De regering houdt wel de lonen in de hand, maar de prijzen niet, aldus spr. Spr vraagt of de minister be reid is de prijsverhoging onge daan te maken door subsidiever hoging. Wanneer de prijsverhoging met ongedaan kan worden gemaakt zal er naar de mening van de heer Reuter een loonsverhoging moeten volgen. Spr. herinnert eraan, dat des tijds de Joekes-gulden is gegeven; z.i. wordt het tijd, dat het be drijfsleven een Mansholt-gulden wordt opgelegd. Hij verklaart zich tegen de mo tie-Droesen, welke hij te eenzijdig acht. De heer Reuter dient de volgen de motie in: De Kamer, gehoord de beraadslagingen over de verhoging van de melk- Pijs, van oodeel, dat deze verhoging zonder compensatie voor de con sument onaanvaardbaar is, verzoekt de regering, de melk prijsverhoging door middel van een verplichte loonsverhoging van een gulden per week voor alle werknemers te compen seren, tevens de uitkeringen vol gens de noodwet ouderdomsvoor ziening, zo ook de uitkeringen volgens de sociale en pensioen wetgeving met een gulden per week te verhogen. Minister Mansholt verklaart, dat de regering er niet voor te rug zal deinzen prijsbeheersings- voorschriften uit te vaardigen, als ongemotiveerde prijsstijgin gen of te grote marges worden geconstateerd. Er wordt controle uitgeoefend. Spr. merkt op, dat de bedrijven op de zandgronden geenszins slechts zijn aangewezen op de melk; de andere producten leve ren veelal veel meer op. Spr. herinnert er aan, dat de georganiseerde landbouw voor de zandgebieden een prijs van 2jf,8 cent is gevraagd; de overheid geeft 23,7 cent. Men kan z.i. be zwaarlijk zeggen, dat dit verschil rampzalige gevolgen zal hebben. De minister houdt vol, dat met het stelsel der regering en het daarin voorziene niveau aan de voorwaarden voor een redelijke garantie is voldaan. Hij deelt mede, dat het bedrijf schap zuivel zich bereid heeft ver klaard uit zijn budget 100.000 te voteren voor extra subsidiëring van de schoolmelkvoorziening, zo dat deze op het huidige niveau kan blijven. De verhoging, welke voor enige streken was toegepast, kan hierdoor ongedaan worden ;emaakt. Wat er na 1. Juli zal ge schieden kan de minister nog niet zeggen; overleg met de gemeen ten is gaande. Met de Stichting voor de Land bouw is zeer uitvoerig overleg ge pleegd over de melkprijs en overi gens is er een ruim contact. De door de heer Van Dis ge vraagde ongedaanmaking van de verhoging komt niet in aanmer king, verklaart de minister. Het verschil van 10 in de af zet van melk na de prijsverhoging is z.i. niet juist. Ten deze moet men afwachten. Over een paar weken zal men kunnen weten hoever de consumptie is gedaald. De minister merkt o.a. op, dat er geen sprake is van een twee prijzensysteem; het is een één- prijssysteem met een toeslag, per liter, per koe of per hectare. Voor het voorstel van de heer Reuter om 1 compensatie te ge ven zegt spr. niet te gevoelen. Met betrekking tot de moties zegt de minister o.a., dat geen in cidentele maatregelen bij de prijs verhoging van één product geno men kunnen worden. Die kwestie hoort thuis in een algemeen debat over lonen en prijzen. De beide laatste punten van de motie-Droesen acht spr. overbo dig. De heer Droesen (KVP) is van mening, dat in dit geval wél spe ciale maatregelen kunnen worden genomen. Spr. laat uit zijn motie vervallen de uitnodiging aan de regering .ervoor te waken, dat op de minder productieve gronden inderdaad een toeslag van 1.7 ct per kg wordt uitbetaald, voorzo ver de garantieprijs van 22 cent niet wordt overschreden". De heer Reuter (CPN) zegt, dat de minister de afwijzing van zijn motie niet heeft geargumenteerd. De heer Vondeling Arb.) merkt o.a. op, dat de indruk gewekt zou kunnen worden, dat de KVP de kampioen is voor consumenten subsidie. Hij herinnert er aan, dat de heren Droesen en Engelber- tink vroeger gepleit hebben voor afschaffing der subsidies. De heer Droesen (KVP) merkt bij interruptie op, dat het hem gaat over het ongelukkige mo ment. De beraadslagingen worden ge sloten. De voorzitter zegt de motie- Droesen puntsgewijze in stem ming te zullen brengen. De heer Vondeling (Arb.) vraagt of over de hele motie ook nog ge stemd zal worden. De heer Biewenga (AR) zegt, dat er één motie van de heer Droesen is, zodat er over één mo tie gestemd moet worden. De voorzitter zegt er geen be hoefte aan te hebben driemaal te laten stemmen. De heer Droesen (KVP) splitst zijn motie in drieën. Allereerst wordt gestemd over de motie-Reuter. Deze wordt verworpen met 75 tegen 5 stemmen, die van de CPN- fractie. en van de heer N. van den Heuvel. De heer Van den Heuvel krijgt aantekening van zijn verklaring dat hij bij vergissing vóór de mo tie heeft gestemd. De eerste motie van de heer Droesen, de regering uitnodigend tot omstreeks 1 Juli a.s. de jong ste subsidieverlaging op de con- sumptiemelk ad 0,65 ct per liter terug te nemen en dit bedrag naar boven af te ronden tot 1 ct per liter, wordt verworpen met 50 tegen 30 stemmen, voor KVP, SG en CPN. De tweede motie-Droesen uitnodigend aan de regering voor de door de prijsverhoging oneven redig getroffen consumenten, met name de kinderrijke gezin nen en de bejaarden, maatrege len te treffen ter tegemoetko ming in de op hen onevenredig zwaar drukkende last wordt verworpen met 52 tegen 28 stem men. Vóór: KVP en CPN. De derde motie-Droesen de regering uitnodigend alsnog over leg te plegen met het Landbouw schap over het thans gekozen ga rantiesysteem voor de door de boeren afgeleverde melk, zulks reeds met het oog op de aan de uitvoering van dit systeem ver bonden grote moeilijkheden wordt verworpen met 52 tegen 28 stemmen: Voor: KVP, KNP en SG. De voorzitter dankt de minister voor de verstrekte inlichtingen. De ambassadrice van Pakistan Begum Liaqqat Ali Khan, heeft Dinsdag een tocht door Zeeland gemaakt, waarhij zij. zich speciaal heeft doen voorlichten over tal van maatschapelijke en sociale problemen, terwijl ook het jeugd werk en de jeugdzorg haar be. langstelling hadden. Aan het ein de van de tocht verklaarde zij zeer getroffen te zijn over al wat zij had gehoord en gezien. Het herstel van Zeeland in de twee jaar na de ramp vond zij wonder lijk en bijna niet te gelo ven. Het was haar opgevallen, dat de landbouw zo duidelijk een stempel op Zeeland heeft gezet, en bijzonder had het haar gefrap peerd, dat er zo'n goede samen werking bestaat tussen de bevol. king en de overheid. De goede scholing van agrarische jeugd door middel van landbouwscho len en curslsen stelde zij tot voor beeld voor haar eigen land, waar van de bevolking voor 85 agra risch is. Zij wees er op, dat Paki. stan nog maar staat aan het be gin van een opbouwprogram op economisch, maatschappelijk, so ciaal en cultureel gebied, maar dat de apathie heeft plaats ge maakt voor grote activiteit. Bijna steeds informeerde de begum, of het werk, waarmee zij kennis maakte, uitging van de overheid dan wel van particulie ren. Zij was getroffen nanneer haar werd verteld, dat het par ticulier initiatief zo'n grote vlucht heeft genomen. 'In de raadszaal te Kruiningen volgde daarna een gesprek over Op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Mei a.s. zal de Stichting 19401945, te zatfMEftfcet het Nederlandse Rode Kriiïs én met de daadwerke lijke medewerking van alle werk gevers- en werknemersorganisa ties in het bakkersbedrijf een gro te Zweeds wittebrood-actie hou den. Het doel van deze actie is enerzijds het herdenken van het feit, dat tien jaar geleden in de hongerperiode het Zweeds witte brood werd uitgereikt en ander zijds door middel van deze actie gelden in te zamelen voor het Ne derlandse Rode Kruis en de Stich ting 19401945. De Stichting heeft zoals be kend dertig millioen gulden no dig om aan alle verplichtingen je gens de nagelaten betrekkingen van in de oorlog gevallenen te voldoen. Aan dit kapitaal ontbre ken nog bijna vijf millioen. Dit te kort hoopt de Stichting in één keer met een grootscheepse inza meling in Mei bijeen te krijgen. Op de twee dagen na de natio nale feestdag zullen in alle brood winkels van Nederland en bij alle broodbezorgers witte broden ver krijgbaar zijn waarop een vlagge tje is geplaatst, met aan de ene kant de Zweedse vlag en aan de andere zijde de woorden: „Een kwartje voor de Stichting 1940 1945". Voor dit vlaggetje betaalt men een toeslag van 25 cent (waarvan de helft is bestemd voor het Rode Kruis). Aan deze actie van „bevlagde" wittebroden is ook nog een wed strijd verbonden. Voor degenen die de meeste vlaggetjes hebben gekocht, en voor hen die de mees te hebben verkocht zijn prijzen beschikbaar gesteld (o.ft. een aan tal reizen door een toeristenclub). Vóór de verkoop van de witte broden begint zal enige dagen te voren een krant huis-aan-huis worden bezorgd, waarin, deze ac- 111111111; (met gouden pen) vanaf ƒ6,25 tot ƒ66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE tie wordt gestimuleerd. Het is niet mogelijk gebleken ook de margarine, die naast het Zweedse wittebrood zo'n grote rol heeft gespeeld, bij deze actie te betrekken. Nationaal bakkerscomité. Tijdens een gisteren in Amster dam gehouden vergadering van vertegenwoordigers van het Rode Kruis, de Stichting 19401945 en de Nederlandse Bakkerij Stich ting is een nationaal bakkers co mité gevormd, waaruit een werk comité is samengesteld onder voorzitterschap van de heer C. J. Ulrich (Rotterdam). Dit werkco mité heeft zich belast met de voorbereiding van deze actie, waarbij ruim 13.600 bakkers moe ten worden ingeschakeld. Het aanvankelijk plan witte brood te bakken met een speciaal karakter, moest worden losgela ten, omdat het op onoverkomelij ke technische moeilijkheden stuit te. De actie zou dan een veel be perkter omvang hebben gekre gen. Vaste stemming onder leiding van Kon. Olie. Kon. Olie is gistermiddag de gangmaker geweest op de Am sterdamse effectenbeurs. In New York is de notering met 1% dol lar gestegen, hetgeen in Amster dam uitkomt op een koerswinst van ruim 13 procent. In navol ging van de hogere prijs in Wall Street werd gistermorgen 54»% genoteerd, tegen een officieel Dinsdagmiddag van 536%. Gister middag opende het papier op 548. Na een kwartier brak Koninklijke door de 550 en noteerde tijdelijk 550%. Dit is slechts 7 punten be neden de hoogste stand, die op 4 Januari j.l. werd behaald. Later volgde een lichte achteruitgang tot 549%. De andere internationa le soorten in het kielzog van Ko ninklijke eveneens beter. De slot- noteringen circa 1 punt beneden de hoogste stand van de dag. Zo sloot AKU op 290% (287), Philips op 329% (325%) en Unilever op 373% (372). Behalve in de olie hoek, waar het af en toe druk was, bleef de handel van beschei den'afmetingen. Ook op de scheepvaart afdeling ging het zeer rustig toe. De mees te soorten wisten een puntje aan te trekken, doch KNSM een klei nigheid lager. Op de cultuur- markt was de fut er gistermiddag uit. Na een betere opening liepen heid achteruit. De slotnoteringen verschilden niet noemenswaard met Dinsdag. Twee claims deden gisteren hun entree op de Amsterdamse effectenbeurs. Claims Gerritsen en Van Kempen werden geadvi seerd op 160 (theoretische waar de 156) en die van Nedap op ƒ72 bieden (ƒ69). Er ontstond voorts een open hoek in de Young obligaties. Nu de regering bereid is de Londense overeenkomst te tekenen steeg de koers van 145% tot 148%. Ook Dawes werd hoger geadviseerd. Guldensbeleggingen wisten een kleinigheid te verbete ren. Prolongatie 2% pet. dat alle premiers behalve Nehroe het eens waren met Churchills verslag van de toestand. Sir Winston Churchill heeft Woensdag voor zijn collegae uit het gemenebest een overzicht ge geven van de ontwikkeling der atoomwapens. Hij verklaarde o.a. dat mogelijk de twee grote we- reldblokken binnen een paar jaar, als de Sowjet-Unie eenmaal eenzelfde peil op het gebied van atoomwapens zal hebben bereikt als het Westen, tot een blijvende overeenstemming zouden kunnen komen, aldus is in goedingelichte kringen in Londen vernomen. Voorts zei hij, dat alleen het be zit van atoomwapens en de wa terstofbom het Westen had be hoed voor communistische over weldiging. Premier Nehroe van India ver klaarde, dat de waterstofbom het COOP. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN." TERNEUZEN. Veiling- van 2 Februari. GROENTEN. Per bos: Knolselderij 8 cent. Per kg: Rode kool 2026 ct; Sa- voye kool 1929 ct; Waspeen 31 ct; Prei 1332 ct; Knolseldery 3 -13 ct; Spruiten 2040 ct; Uien II 59 ct; Witlof 4247 ct; Kool raap 11—12 ct; Breekpeen II 4 11 ct; Boerekool 1217 ct; Veld sla II 15—30 ct. FRUIT (per 100 kg). allerlei herstel- en wederopbouw- problemen, waarbij speciaal het sociaal en maatschappelijk werk aan de orde kwam. Ds. Strating vertelde over het jeugdwerk in de provincie en vooral in de rampgebieden. Mr. Hornstra gaf een toelichting op de plannen van het dorpshuiscomplex. 'Het is de bedoeling, dat binnenkort dit dorpshuis, het Groene Kruisge. bouw en de landbouwschool tege lijk zullen worden geopend. De begum stelde het op prijs daar voor een uitnodiging te ontvan gen. Het bezoek aan Kruiningen werd besloten met een rit door de gemeente en naar de veer haven. Vervolgens werd naar Middel burg gereden, waar ten huize van de Commissaris der Koningin, jhr. irr.r. A. F. C. de Casembroot werd geluncht. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan de gebouwen van de vereniging „Kinderzorg", waar de begum werd ontvangen door het moderamen der vereni ging en de directeur. De voorzit ter, Ds. G. H. van Wiilemswaard, vertelde van het veelzijdige werk van „Kinderzorg" en zeide des gevraagd, dat dit werk van de kerk uitgaat. Grote interesse had de ambassadrice voor de voogdij problemen en voor de bijzondere zorg, die aan de pupillen wordt besteed. Zij ontving bloemen en een foto-album. Daarna werd het tehuis voor werkende meisjes aan de Los- kade met een bezoek vereerd. De begum zei lachend: „Zó hadden wij het vroeger niet". Het volgende oponthoud gold de vitrite-fabriek en meer spe ciaal de werkplaats voor minder- validen, die overigens volledig in het productieproces zijn opgeno men. Daarna ging de tocht naar „Der Boede", waar de voorzitter van Stichting verpleeg, en rust huizen „Walcheren", de heer A. H. S. Stemerding, een uiteenzet ting gaf over het werk der stich-, ting in de diverse huizen en in richtingen. Nadat dr. Sloos iets had ver teld over de medische kant van het werk, volgde een gesprek, waarin de begum vooral inlich tingen vroeg over het ziekenhuis wezen. Tenslotte werd een rond gang door het gebouw gemaakt. NED. HERV. KERK. Ds ,1. de Vries werd 55 jaar geleden in zijn .ambt beves tigd. Op 18 Februari zal het 55 jaar gieleden zijn, dat ds J. de Vries, thans wonende te Goes, predi kant werd te Grijpskerke (Zkl) Hij diende vervolgens de gemeen ten Ovezande en van 1910 tot 19-10 die von Goes, waar hem op 1 Ap ril van dat jaar eervol emeritaat werd verleend. In 1920 werd de gemeente Wilhelminadorp ker kelijk bij Goes getrokken en kreeg ds de Vries deze voor zijn verzorging en bearbeiding. Veie jaren lang ds De Vries scriba- questor geweest van de ring Goes, vele jaren ook was hij pen ningmeester van Kinderzorg Middelburg en bewoog hij zich ook verder op allerlei kerkelijk maatschappelijk terrein. Ds De Vries is officier in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg na zijn emeritaat da geestelijke ver»r ging opgedragen van de zieken huizen te Goes. Nederland ANederland B 83. Ruim 10.000 toeschouwers.heb ben in het Olympisch stadion te Amsterdam de oefenwedstrijd tussen twee Nederlandse bon»1 elftallen bijgewoond, maar er slechts gedurende een uur van kunnen genieten. Toen, na een kwartier spelen in de tweede helft, legde zich een mistgordijn in het stadion, waardoor het van af de tribunes onmogelijk was het spel te volgen. Het A-elftal had bij de rust de leiding met 2I en won uiteindelijk met 83t. De doelpunten voor het A-elftal wer den gescoord door Roosenburg (4), De Harder, Timmermans Lenstra en Oosterhoit (in eigen doel). Voor de B-ploeg doelpunt ten Cor van der Geijp, De Brufj- ckere en Klaas Smit. Nederland—Portugal (militair) 5—2. Het Nederlandse militaire elf tal heeft op het terrein van Spar ta met 5—2 gewonnen van de Por tugese militaire ploeg. Appelen: Gold. Delicious H grof einde betekent van de oorlog als 49,2053, H I 24,2036, politiek middel. Voortzetting van K 1742, F 1019; Goud- de ontwikkeling van de water- reinetten K 1623, F 10 stofbom bedreigt de beschaving De productie van atoomwapens en proefnemingen moeten stop gezet worden, aldus Nehroe. In conferentiekringen verluidt, 14; Jonathan H grof 22,20 31, Hl/ 9,2016, H II 4— 6, K 14, F 6—7. Peren: St. Rémy K 16--/ 17 F 7—11. VRIJDAG 4 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Pianorecital; 11.10 Voordr.; 11.30 Orgel en zang; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuimbouw- meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13-00 Nieuws; 13.15 Meded. of lichte muziek; 13.55 Koersen; 14.00 Strijktrio; 15.00 Caus.; 15.15 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gitaarensemble; 17.15 Muzikale caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Causerie; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Koor zang; 19.30 Stemmenspel19.50 Berichten; 20.00 Nws; 20.05 Litt. caus.; 20.15 Zangrecital; 20.30 Caus.; 20.40 Idem; 21.00 Gevar. muz.; 21.35 Buitenl. weekoverz.; 21.50 Volksliederen en -dansen; 22.20 Instr. kwart.; 22.40 Cause rie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Kamerorkest. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.10 „Een vaste Burcht"; 7.13 Ge wijde miuz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram-; 10.30 Morgend.; 11.00 Gram.; 11.30 Idem; 12.30 Land en tuinbouwmeded.12.33 Suri naamse volksmuz.; 12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Intprker- 44i door A. H. VAN OMMEN. ('Nadruk verboden.) (Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in het statis tisch bulletin de resultaten van een onderzoek gepubliceerd, dat het per ultimo September 1954 heeft ingesteld naar het heer sende tekort aan arbeiders. Het mderzoefk heeft betrekking op uittn 9.000 (bedrijven,(welke 50.000 arbeiders in dienst heto- en. Bij 4.000 bedrijven bleken ekorten te bestaan. Het totale gemelde tekort aan nbeiders bedroeg ruim 61.000. Hiervan waren ruim 43.000 be stemd voor plaatsing in toe staande vacatures, 13.000 voor uitbreiding en 5.000 vopr ver vanging wan minder geschikte krachten. Het tekort had voor 2*3 toetrekking op mannen en voor 1/3 op vrouwelijke arbei ders. Van het totale tekort van 61.000 arbeiders had meer dan de helft (35.000) betrekking op geschoolden en geoefenden. Ge middeld bedroeg het tekort 8 van de totale artoeidsfoezetting. Het tekort per toedrijfsklasse was: metaalindustrie: een te- korti van 22.400' arbeiders (10 voor'70 ®/o betreft dit geschoolden en geoefenden. Kle dingindustrie een tekort van 7 900 arbeiders (16 waaron der 7.300 vrouwen. Textielindu strie: een tekort van 5.800 ar beiders (5 waaronder ruim de helft vrouwen. Voedings- en genotmiddelen: een tekort van bijna 8,200 arbeiders (8 °/o), waaronder 3.750 vrouwen. ,/Kan dat geen toeval zijn?" vroeg Drost. ,,De Amstel bij de Kalfjeslaan is 's avonds laat uitgestorven en wat is logischer, dat men een overval in elkaar zet en ten uitvoer brengt op een uitgestorven plek. Als het ergens anders op de Zeeburger- dijk was gebeurd of in Noord bij het IJ-bos, dan bad je dat als een verdachte omstandig heid kunnen aanmerken." Bijlman schudde resoluut het hoofd. „Uitgesloten," antwoord de hij beslist. „Op de Zeeburiger- dijk en in Amsterdam-Noord staan geen herenhuizen of vil la's, doch gewone huizen. Als een juwelier verzocht wordt daar ergens een collectie juwe len (op zicht te zenden, dan zal dit zijn i .rgwaan opwekken. Aan de Amstel staan uitsluitend vil la's en dat wekt vertrouwen, begrijp je?" Drost moest zich beamen. ,.Maar als we.begon hij. Op dit ogenblik bracht het dienstmeisje het diner binnen en Bijlman viel hem in de re de.. ,giu eerst eens gaan eten En dat deden ze! Bijlman kon niet weten, dat zijn woorden een zekere profe tie inhielden en dat het onder zoek nog diezelfde avond een heel andere wending zou ne men, die al zijn tot nog toe zorgvuldig opgebouwde theoriën in vele opzichten op hun grond vesten zouden doen schudden. Het onderzoek tot op dit ogen blik zou slechts kinderspel blij ken te zijn in verhouding tot de sensationele gebeuitenissen, die hem nog wachtten Nauwelijks had inspecteur Bijlman die morgen de kroeg van Job Bulder verlaten, of de ze had, na zich er van te heb ben overtuigd dat de politieman niet op zijn schreden terugkeer de, de deur op slot gedraaid en Benny meegesleept naar de ho ger gelegen woonkamer, waar hij zich op een stoel liet neer vallen, die onder zijn gewicht angstig kraakte. Benny ging op de rand van de tafel zitten en stak onverschillig een sigaret cp. „Wat nou Benny.we zitten d'r, geloof ik, vies in", snerpte zijn hoge stem, die cp dit ogen blik nerveus trilde. 'De aangesprokene schoof zijn pet in de nek. blies een grote rookwolk door de neus en haal de de schouders op. Ja wat nou, wat nounij daste Job, „je zit me daar een beetje met je schouders te trek ken, maar daarmee zijn we de soep nog niet uit. Bijlman is heus niet gek. 'n Linke jongen Is 't ie. Dacht je soms. dat hij niet vermoedt, dat jij hier gis teren aan de telefoon hebt ge zeten en wat mot je dan ant woorden?". ..Nilks. Gaat 'm niks aan, geen reden mij ergens van te verdenken en dus heeft hij ook geen recht mij hierover vragen te stellen. En als ie per se. wil. waar ik heb gezeten. Hij- heeft hierBenny haalde een ver frommelde kwitantie uit de binnenzak en toonde deze aan Job. „Zie je Job, toen ik de vo rige week in Rotterdam was, heb ik een Iklein handeltje ge had met Schele Nelis en,ik heb hem gevraagd een kwitantie te schrijven en te dateren op de datum van gisteren." Hij grin nikte even en vervolgde: „Laat de politie nou maar eens naar Schele Nelis gaan, dan zal hij vertellen, dat wij gisterenavond tot 12 uur een stevige borrel kelijtk Tlhuisfront13.20 Mefcr* pole ork.; 14.00 Voor de jeugd 14.30 Gram.; 15.15 Voordr.; 15.35 Sopr., bas-bariton en piano; 16-00 Reportage; 16.15 Gram.; 17.00 Voordracht; 17.20 Vocaal ens.; 17.40 Beursber.; 17.45 Stemmen Vein overzee; 18.00 Gram.; 18-15 Chr. miuziekver.; 18.35 Cabaret; 19.00 Nws; 19.10 Regering suits. 19.20 Caus.; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Opera; 22.45 Avondoverdenking23.00 Nws 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid: 23.45 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.90 Omroeporkest; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13-00 Nws; 13.15 Gram.; 13.30 Gevar. muz.; 14.00 School radio; 15.45 Gram.; 16.00 Koer sen; 16.02 Operamuz.; 17.00 Nws; 17.10 Amus. muz.; 18.00 Gram.; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.: 18 30 Voor de soldaten; 10.00 Nws; 19.40 Volksz.; 20.00 Fik», muziek; 20.15 Symph. ork.; 21-6R Kunstkaleidoscoop; 21.20 Symph ork.; 22.00 Nws; 22.15 Intern. Ra dio Universiteit22.55 Nieuws. WATERSNOODRAMP 1953 IN NIEUW-VOSSEliiiEER. Nieuw-Vossemeer heeft Dins dag de watersnoodramp van 1953 herdacht. Des morgens werd een requiem mis opgedragen. Des middags om half zes legde burgemeester Jansen namens het jaar geleden, bet zgn. Molengat tenslotte zeggen dat we 'm stevig om hebben gehad. Neen Job, geen zorgen om mijn per soontje. ik ben aan alle kan ten gedekt." „Goed, jijmaar ik," begon Job weer. „Ik heb Bijlman nou een mooi smoesje op zijn mouw gespeld, maar als ie ook maar evengaat twijfelen, dan voelt ie dat 't zakie stinkt, en wat dan?" „Wat hqb je hem eigenlijk verteld?" wilde Benny weten. „Hij vroeg me, of d'r hier gis terenavond iemand aan de tele foon was geroepen. Ja, zei ik, d'r kwam hier een man, die vroeg of ik telefonisch was aan gesloten. En toen? vroeg Bijl man. Nou, zei ik, en toen zei-d ie kerel, dat ie om negen uur door z'n meisiC zou worden op gebeld en Vloekend viel Benny hem in de rede. „Hoe kan dat nou? Als iemand je nog moet vragen, óf je wel telefoon heibt hoe kan ie dan met z'n meisje hebben af gesproken, dat ze hem hier zal opbellen!" Job bekrabde het voorhoofd. „Da's waar ook, maar ik geloof, dat ie 't geslikt heeft." „Ja, ja, Bijlman is gek!" schamperde Benny. (Wordt vervolgd.) was geweest, één der meest fatale dijkdoorbraken. Hierbij waren aanwezig het vol tallige gemeentebestuur, de ge meente-secretaris en vele nabe staanden van rampslachtoffer? Na een kort woord hield burge meester Jansen het dodenappel, waarbij de vijftig slachtoffers van deze gemeente werden her dacht. De plechtigheid werd bestoken met het spelen van de „Rast Post". Des avonds om zeven uur werd in de parochiekerk een lof ge houden, waarna de burgemeester een krans legde op de graven op de R.K. begraafplaats. Om half acht volgde een her denkingsdienst in de Ned. Herv. kerk, waarna eveneens door de burgemeester namens het ge- gemeentebestuur een krans werd gelegd op de Ned. Herv. begraaf plaats. Om Half negen volgde een herdenkingsavond in het pa rochiehuis. Burgemeester Jansen sprak een kort openingswoord, waarin hij de slachtoffers her dacht. Ook gaf hij een overzicht van bet herstel en de wederop bouw van de gemeente. De avond werd gevuld met de clamatie en voordracht met mu zikale omlijsting. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus,

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2