De blauwe auto Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen <iooMn fl/ERMOGÈNC KERKDIENSTEN Jaarvergadering Bond van gediplomeerde Oud-Leerlingen aan het Landbouwonderwijs in West Zeeuws-Vlaanderen Een plasticballon in de lucht Westduitse ambtenaren in gebreke De beste bedden ooit gemaakt! £11 I China en"de at domenergie Wat brengt de Radio? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren kwam Maandagmiddag onder voorzitterschap van ii' C. A. L. Horstmann in hotel „Rotterdam" te Terneuzen in vergadering bijeen. De voorzitter heette in het bij zonder welkom de heren J. Fas- saert en M. Kaminga, die voor de eerste maal zitting hebben in het bestuur. Afwezig waren de heren H. A. A. baron Coilot d'Escury en C. Hame link. De voorzitter sprak hierna zijn Nieuwjaarsrede uit, waaraan wjj het volgende ontlenen: De arbeidskosten in ons land komen, in vergelijking met de ons omringende landen, steeds ongun stiger te liggen. Wij dienen er wel terdege rekening mede te houden, dat loonronden de gulden uithollen en onze concurrentiekracht, als mede de koopkracht van de ver geten groepen, verlagen. Een tunnel voor Z.-Vlaanderen. De veerdiensten staan als altijd in het middelpunt der belangstel ling zolang er geen uitzicht is op een vaste "verbinding. Het is zeer verheugend te horen, dat enkele boten zullen worden vergroot, en zelfs dat er twee zeer grote ponten op stapel gezet zullen worden. Zodra echter over enkele jaren deze plannen zijn uitgevoerd, zyn we nog net zo ver omdat het ver voersaanbod in sterk stijgende lijn gaat. Waarom kan dit probleem met radicaal aangepakt worden door ook van overheidswege aandacht te besteden aan de inpoldering van het Land van Saaftinge? Wij misgunnen de Noord-Beve landers hun vaste verbinding niet zodra het drie-eilandenplan wordt uitgevoerd, aldus spr., maar wij verwonderen ons toch wel over de grote officiële aandacht die er aan besteed wordt, om 7000 inwoners, merendeel landbouwers, uit hun isolement te verlossen. Een vaste verbinding van Oost Zeeuws-Vlaanderen zou niet alleen voor het veel intenser bedrijfs leven, maar ook voor de ruim tien maal zo grote bevolking, een ver betering brengen. Tot nog toe heeft alleen Rijks waterstaat de inpoldering van Saaftinge bestudeerd. Spr. hoopt, lat het rapport der Kamer hierin verandering zal brengen. De ver- •ichjjning wacht thans op gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij de samenstelling van dit rapport is zeer goede mede werking ondervonden van alle rijksinstanties. Zal het Delta-plan voor overig Zeeland van enorm belang zijn, wü kunnen voor ons gebied slechts en kele bijkomstige voordelen ontwa- ■-en, aldus spr. Het is de vraag of het Westen een weg over de dam men om naar Holland te gaan, zal prefereren. Voorlopig ziet het er naar uit, dat deze route zeer zig zag zal gaan lopen. Misschien dat het Oosten, eenmaal de Schelde ge passeerd zijnde, een kortere weg zstl krijgen via St. Philipsland en Tien Gemeten naar Rotterdam. Maar onze handicap ligt niet na de Schelde, maar in de Schelde. En faarom kunnen wij slechts betreu- ert dat de Minister van Verkeer en Waterstaat opdracht heeft ge geven een Delta-plan te ontwerpen zonder de Wester-Schelde in de studies te betrekken. Wij kennen 4e beweegredenen hiertoe niet en kunnen niet geloven, dat de Minis ter- voor ons gebied een tweede rangs veiligheid voldoende zou achten. fk hoop echter, aldus spr., dat zeer spoedig het gehele probleem -an de Wester-Schelde en van ■dnze vaste verbinding zal worden bestudeerd. Met de directeur van de stoom bootdiensten op de Wester-Schelde hoont het bestuur der Kamer bin nenkort een onderhoud te hebben. Veel dat tot voor kort als onmoge lijk werd bestempeld, heeft in de laatste maanden al wezenlijke ge stalte gekregen. Vergroting van een aantal boten, een 20-mlnuten- dïenst op de dienst Perkpolder— Kruïningen en vermindering van de wachttijden in Vlissingen voor de treinverbinding. Spr. vertrouwt dan ook dat de Voortvarendheid van de nieuwe functionaris ook op ander gebied aan de wensen der Kamer tegemoet zal kunnen Romen. De nieuwe haven te Breskens. Nog steeds is geen beslissing ge vallen over de plaats van de aan- leghaven in Breskens, maar spr. verwacht dat dit thans niet lang meer zal duren. De Kamer heeft zich unaniem uitgesproken voor aanleg van de oostelijke haven, aangezien de belangen van de mid denstand te Breskens hiermede het meest zijn gebaat. Mocht echter om technische redenen, zoals de mogelijkheid tot uitbreiding van de haven en vestiging van haven- magazijnen, de beslissing ongunstig uitvallen, dan zal Breskens zich dienen om te schakelen van een plaats voor toeristenverkeer op een vissers- en landbouwhaven. Dit zal niet eenvoudig zijn. Een stootrand langs het kanaal TerneuzenGent. De busverbinding Sluiskil—Breda Spr. deelde mede, dat er bij Rijkswaterstaat plannen bestaan langs het kanaal TerneuzenSas van Gent, te beginnen met de meest gevaarlijke punten, een be veiliging aan de kanaalzijde aan te brengen. Hij bracht in herinne ring de strijd die het afgelopen jaar is gevoerd over de busdienst naar Breda en vertrouwde dat ook de laatste étappe door de Z.V.T.M. zal worden gewonnen, temeer om dat gebleken is, dat het reizi gersaanbod zich gunstig blijft ont wikkelen, en deze dienst in de af gelopen periode met storm, hoog water, mist en gladde wegen, de enige was waarop men kon reke nen. De haven van Terneuzen. De haven van Terneuzen gaf in net afgelopen jaar weinig vooruit gang te zien. Het is volgens spr. zeer te betreuren, dat van officiële zijde tot heden geen gevolg is ge geven aan uitvoering van de plan nen, welke in het rapport van de havencommissie Terneuzen, zijn neergelegd. Zelfs mocht de Kamer id haar schrijven aan Ged. Staten, Jat zij bereid is tot financiële deel name in de op te richten N.V., mee deelden, nog geen bericht van ont vangst zien oinnenkomen. Mocht in de nabije toekomst blijken dat de plannen in een stoffige lade zijn terechtgekomen, aldus spr., dan zullen wij niet schromen u voor te stellen het éénmaal genomen be sluit weer in te trekken. Het heeft geen zin in deze tijd geld on gebruikt te laten liggen. De kamaalplannen. Het schijnt dat de plannen voor het kanaal TerneuzenGent thans losgemaakt worden van de beide andere objecten uit het rapport SteenbergheVan Cauwelaert. Dit kan de objectieve beoordeling slechts ten goede komen. Spr. meent nog steeds, dat ons land slechts een uitèrmate beperkt be lang heeft bij de verbreding van het kanaal en vergroting van de sluis. Wel bestaat er vrees voor de toenemende verzilting: zelfs is een toename de laatste jaren te consta teren. Indien de haventarieven van Terneuzen niet gelijk zouden worden gesteld met de meest voor delige tarieven in enigerlei Belgi sche haven, ziet spr. niet in waar om Nederland aan de Belgische verlangens tegemoet zou komen. Bovendien zal de administratie van de haven van Gent geen boete meer moeten opleggen aan ont vangers van goederen, welke bui ten de haven van Gent worden overgeslagen en die normaal ook in de haven van Gent gelost had den kunnen worden. Dit behoort in een oprechte Benelux niet thuis. De lielicopterdienst Sluiskil Rotterdam. De vorig jaar aangekondigde on derhandelingen met de Sabena over een helicopterdienst via Z. Vlaanderen hebben voorlopig tot een gunstig resultaat geleid. En kele toezeggingen, zowel uit de overheidssector als uit die van het bedrijfsleven, zijn ontvangen. In overleg met de Kamer te Rotter dam zou de dienst het best gevlo gen kunnen worden op de grote beursdag, dus Dinsdag. Technische scholing arbeiders. Het tekort aan aanbod van krachten, de zeer geringe werk loosheid en het feit dat vele posten niet door de juiste man zijn bezet, vormen samen met de onderscho ling van de Nederlandse! Arbeider, de voornaamste reden waarom de arbeidsproductiviteit in ons land veel langzamer toeneemt dan el ders. Deze onderscholing kan ech ter niet verweten worden aan de kwaliteit van ons technisch onder wijs. Dit kreeg in Terneuzen de beschikking over een zeer moderne uitbreiding. De lagere technische scholen kunnen zeker nog op ver groting van het leerlingenaantal rekenen Waarom bezoeken be trekkelijk weinig jongens uit land- bouwkringen deze school? Zij kun nen toch op hun vingers natellen, dat de landbouw in het jaar 2000 volledig gemechaniseerd zal zijn en dat zullen zij nog meemaken, aldus sprek< Hpt bedrijfsleven. Spr gaf hierna een overzicht van de toestand in de verschillende takken van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer. Het jaar 1954 is voor de suiker industrie een jaar geweest dat nog lang zal heugen. Het ongunstige weer vóór en de regen tijdens de campagne benevens de vele onge schoolde bietenrooiers hadden tot gevolg dat de tarra aan de bieten geweldig hoog was en de verwer king zeer werd bemoeilijkt. De om standigheden voor de bietengroei waren slecht. De afzet van suiker in het jaar 1954 werd beïnvloed door de maat regelen welke van overheidswege werden genomen in verband met de vrije import en de lage wereld marktprijs. Deze afzet was onregel matig tengevolge van de steeds te laat genomen regeringsmaatrege len In de beide in het gebied der Kamer gevestigde fabrieken wer den 295 millioen kg bieten ver werkt. In de cokesfabriek werd de ty- dens de oorlog vernielde tweede ovenbatterij wederom in gebruik Ofschoon na het inwerkingtreden van de gemeenschappelijke markt der „E.K.S.G." een aanmerkeltjke verbetering viel waar te nemen in de kolenvoorziening, bleek toch op het eind van 1954 dat de kolenpro- ductie onvoldoende was om te voor zien in de door de herbewapening gestegen behoeften. Hierdoor daal den de voorraden goede cokeskolen op de Westeuropese markt en wer den minder geschikte soorten ko len aangeboden. De levering van gas aan de ge meenten op Walcheren en Zuid-Be veland door tussenkomst van ener gievoorziening, is zonder onderbre king en tot volle tevredenheid ver- l0f)e markt voor teer- en benzol producten bleef op peil, de op brengst van zwavelzure ammoniak echter was nog steeds onvoldoende om de fabricagekosten te dekken. Door de opening van de „gemeen schappelijke markt" is een aanzien lijke verschuiving opgetreden in de afzet van cokes voor huisbrand en door het gebrek aan scheepsruimte viel tijdens de laatste maanden een toenemend vervoer van huisbrand cokes per vrachtwagen te consta teren. Daarom hebben verschillen de vrachtrijders uit de omgeving getracht een tijdelijke vergunning voor grensoverschrijdend vervoer van cokes en kolen tussen Neder- land en België te verkrijgen Tot heden echter zonder resultaat. De ze weigering, welke in strijd is met het beginsel der E.K.S.G. remt de directe afzet van huisbrandcokes in België, dat in verband met degeo grafische ligging een natuurlijk af zetgebied vormt. Aangezien de re geling van het vervoer uitsluitend een aangelegenheid is geworden tussen vervoerder en koper en de cokes sedert 1 Mei „af fabriek ge leverd wordt, wordt gehoopt, dat de Nederlandse vrachtrijders uit de omgeving de toestemming van de Belgische overheid zullen verkrij gen voor vervoer van kolen en co kes van en naar België, zoals dit kan geschieden door Belgische vrachtrijders. Bij de kunstmeststoffenindustric, de Cie Néerlandaise de l'Azöte, werden de wederopbouwwerkzaam heden in het begin van het jaar be ëindigd. Daarna kon worden over gegaan tot een uitbreiding van het productie-apparaat, welke tegen 't eind van het jaar volbracht was. Bjj de uitvoer wordt steeds hin der ondervonden van beperkende maatregelen die hun oorsprong vinden in betalingsmoeilijkheden of in de wens de eigen industrie te be schermen. De zeevrachten stegen gedurende i het jaar met tientallen procenten. Deze verhoging van de kostprijs, alsmede die veroorzaakt door loonsverhogingen en verhoging van de omzetbelasting, vinden geen compensatie in een verhoging van de verkoopprijs. De sociale dienst die eind 1953 haar werkzaamheden begon, ont wikkelt zich op normale wijze. Bij de fosfaatiabriek waren de resultaten over 1954 aanzienlijk be ter dan die in 1953. Zulks was voor al het gevolg van een noodzakelijk geworden prijsverhoging in het bin nenland. Meelfabriek. In het jaar 1954 kwam in de prijzen van het hoofd product, de verschillende tarwe- Dloemsoorten, practisch geen ver andering. Zij bleven echter bij voortduring beneden de maximum door de overheid toegestane prij zen. Het prijsniveau van de bijpro ducten stond echter sterk onder in vloed van de heftig schommelende wereldprijzen voor voedergranen. In 1954 was de import en ver strekking van buitenlandse tarwe nog in handen der overheid. Er be staat goede hoop dat met ingang van de oogst 1955 de meelfabrieken zelf de benodigde buitenlandse tar we zullen kunnen importeren, waardoor de mogelijkheid zou wor den geopend de juiste tarwesoorten te verkrijgen. Overigens onthield de overheid zich ook in 1954 meer en meer van de import van minderwaardige tar wesoorten. Indien ook de vrije tar- we-import zal zijn hersteld zal met het vrijkomen van de afvallen- markt een volkomen vrije prijsvor ming voor bloem zijn bereikt. Vol ledige vrijheid in dezen is i.v.m. de prijsrisico's, verbonden aan vrije import van tarwe, een noodzakelij ke voorwaarde. De financiële positie van de voor naamste afnemers van deze indus trie, de bakkerijen, was in 1954 nog zorgelijk. De minister van Econo mische Zaken besloot op het eind van het jaar de minimumprijs voor volksbrood te doen vervallen. Uiteraard zal deze maatregel mede van invloed zijn op de toekomstige ontwikkeling in het bakkersbedrijf. Gehoopt wordt echter dat de ont wikkeling in het bakkersbedrijf ook t.a.v. de prijzen van toekomstige broodsoorten, deze ongunstige in vloed zal compenseren. Bij de spiegelglasfabriek was de gang van zaken bevredigend. In de afdeling voor het harden van vlak- glas werd de productie van gebo gen geharde ruiten voor de auto industrie met succes ter hand ge nomen. De export van gewoon en verzil verd spiegelglas handhaafde zich op een laag niveau. Voor de naaste toekomst dient, met het oog op de loonronde van 1 October 1954, op een teruggang van de resultaten te worden gere kend. Vlasindustrie. Het vlas van de oogst 1954 heeft een voorspoedige groeiperiode gekend, doch de vele regen van eind Juni af, welke de gehele oogstperiode aanhield, heeft veel schade aan het vlas toege bracht. Met een slecht rendement aan linnen zowel wat de kwaliteit als de kwantiteit betreft en een veel lagere prijs voor het zaad met bo vendien nog de hoge kosten vanwe ge het slechte weer tijdens de oogst, zijn de vooruitzichten voor het ver werken van het vlas van oogst 1954 slecht te noemen. Handel in landbouwproducten: De export van pootaardappelen naar België en Frankrijk bleef on der het normale cijfer, doch naar Brazilië was vrij veel export. De prijzen waren niet best, maar het is gelukkig te noemen dat deze ex port kon geschieden, daar eF an ders een groot overschot zou zijn geweest. De export van consumptie-aard- appelen is minder gunstig geweest. Dit is in hoofdzaak toe te schrijven aan de vele regen in 1954. Wat de binnenlandse handel be treft is er niet minder verladen dan in andere jaren. De prijzen waren in dalende lijn, zowel wat de export van poot- en consumptieaardappelen betreft als wat de binnenlandse handel aan gaat. De voederaardappelen konden steeds worden verkocht, doch de prijs was niet goed te noemen. Handel in mosselen: Daar in het voorjaar te weinig mosselzaad aan wezig was op de natuurpercelen op de Wadden, kon vrijwel geen enke le mosselkweker de behoefte dek ken aan kleine mosselen om op de Zuiderzee zijn mosselpercelen te be zaaien. Tengevolge hiervan zullen er in het seizoen 1954/1955 veel minder consumptie-mosselen zijn dan in andere jaren. Ook hebben najaars stormen schade aangebracht aan nieuw aangelegde percelen op de Wadden. Uit de Zeeuwse stromen is een grotere opbrengst aan consumptie- mosselen gekomen dan verwacht werd, terwijl deze ook van goede kwaliteit waren. In de regel worden er ongeveer 500.000 ton (van 100 kg) consump tiemosselen naar Frankrijk en Bel gië geëxporteerd. Dit jaar wordt de aanwezige voorraad niet hoger ge schat dan 400.000 ton. Omdat de vraag hoger was dan het aanbod zijn de prijzen het ge hele seizoen aan de hoge kant ge bleven. Landbouw: Tengevolge van de strenge winter, voornamelijk in de maand Februari, zijn verschillende partijen tarwe en koolzaad bevro ren. Het zaaien en poten van diver se landbouwproducten ging voor spoedig en door de buitengewone Zaterdagmiddag kwam. de bond Gappon (Ziridzande) werd de ge- van oud-leerlingen aan het land- j lukkige bezitter. Een zaaiwed- bouwonderwijs in West Zeeuws- strijd kon gehouden worden, met structuur van het bouwland kwam alles schitterend tevoorschijn. Ondanks het koude en natte weer gedurende zomer is de oogst meegevallen. In het najaar hadden verschillen, de landbouwers gebrek aan ar beidskrachten. Zeer hoge lonen moesten worden betaald voor het rooien van aardappelen en Dielen. De uienoogst was allesbehalve gunstig. De prijzen'wel voldoende. In het algemeen kan gesproken worden van een goed jaar voor de landbouw. Visserij: Over het algemeen zijn de uitkomsten van de garnalenvis serij te Breskens tegengevallen. Men zou kunnen stellen dat de vis serij net lonend is geweest. Op het eind van het jaar werd in een van de schepen een echograaf geplaatst. Dit apparaat zal zeer waarschijnlijk goede diensten kun nen bewijzen bij de visserij op schardijn. Het staat wel vast, dat meerdere schepen zullen volgen, I, daar het juist de schardijnvangst is in Zeeuws-Vlaanderen aanwezig 6. K. Overmeire, werkzaam bij li 1 /I /i I *VSin/i/\»*/\ IwlrAWI/it AM .1 r*«n n I M (r-v i i t Vlaanderen in hotel Mabesoone 1 te Oostburg in algemene vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer C. Mabe soone (Aardenburg), heette de aanwezigen welkom een bijzon, der woord van welkom richtte hij tot de heer L. van Dijk, adviseur van de vereniging, die deze ver gadering voor de laatste maal in 6 deelnemers. De beoordeling der percelen was als volgt: 1. J. van Espen, werkzaam bij Iz. Haartsen te IJzendljke, 24 punten; 2. J. den Hollander, werkzaam bij C. J. B. Risseeuw te Schoondijke, 23,5 pt.; 3. J. de Vos, werkzaam bij Jan de Hullu te IJzendijke, 23 pt.; 4. W. Mabesoone, werkzaam bij C. Mabesoone te Aardenburg, diens kwaliteit van. inspecteur 20 pt.; 5. H. Koens, werkzaam bjj van het lager landbouwonderwijs Joh. Ie Clerque te Sluis, 19 pt.; in Voninirc I II 'S O n rlon/IVI n n niTmrv! nr T-T /~V.i die de mindere inkomsten van de garnalenvisserij goed kan maken. Het probleem van de sociale ver zekering der deelvissers werd nog niet tot een oplossing gebracht. Ook in 1954 werden er weer gro te hoeveelheden haring te Bres kens aangevoerd door Urkers en Scheveningers. Aan het begin van het jaar werd er nogal wat haring doorgedraaid; gedurende de laat ste maanden is dat echter niet het geval. Over de werkzaamheden der Ka mer bij de uitvoering van de wet ten, waarbij zij een functie te ver vullen heeft, deelde spr. o.a. het volgende mede: In het handelsregister waren op 1 Januari 1955 ingeschreven 5056 werkelijk bestaande zaken, met in begrip van filialen. In 1954 werden ingeschreven 147 zaken. In totaal werden 3375 certifica ten van oorsprong en legalisaties verstrekt. Afgegeven werden 70.000 loonverklaringen voor het overma ken van lonen in Nederland werk zame arbeiders die in België woon achtig zijn. Er werden 207 vergunningen in gevolge de vestigingswet kleinbe drijf 1947 verleend. (Slot volgt.) Op schier elke straathoek in Den Haag en Scheveningen ble ven Zaterdagmorgen tegen 9 uur talrijke weggebruikers, onder wie velen, die naar hun werk gingen, stilstaan om naar een /.vreemd verschijnsel" in de lucht te kij ken: een zilveren bal, die in het zonlicht schitterde en zich ten zuidwesten van Den Haag be vond. Het „ding" bewoog zich heel langzaam in zuid-zuidweste lijke richting voort. Natuurlijk viel het woord „vlie gende schotel" ontelbare malen, doch even zovele keren werd deze veronderstelling weer verworpen. Ook werd de mogelijkheid geop perd van een ontploffende ster en zelfs werd door enkelen beweerd dat het een zeer zeldzaam ver schijnsel zou zijn, dat slechts een maal in de 400 tot 500 jaar voor komt. Alle vreemde en minder vreem de veronderstellingen ten spijt, deelde de sterrewacht te Leiden mee, dat het „vreemde verschijn sel" niets anders was dan een plastic-ballon van een weersinsti- tuut, waaraan 'n apparaat hangt dat op grote hoogte waarnemin gen doet. Aan dergelijke ballons wordt een radiosonde of een radarspie- gel opgelaten. Een radiosonde is een instru ment, waarin zich een thermome ter, een barometer en een voch tigheidsmeter bevinden, alsmede een kleine radiozender om het ge registreerde automatisch uit te zenden. Een radarspiegel wordt ge bruikt om de windrichting en -snelheid in de diverse luchtlagen te meten. Het K.N.M.I. in De Bilt had in de nacht van Vrijdag op Zaterdag om drie uur een dergelijke bal lon opgelaten. Dat de Zaterdag morgen in Deri Haag gesignaleer de ballon, die naar schatting op een hoogte van 1% kilometer dreef, dezelfde is als die, welke in De Bilt is opgelaten, wordt niet waarschijnlijk geacht. De plastic ballon is ook door velen in Schiedam waargenomen. Bovendien zijn bij de filiaalinrich ting van het K.N.M.I. in Rotter dam tal van meldingen over het voorwerp binnengekomen. was. I getors. De Milliano te Waterland- In zijn openingswoord wees de i kekje, 19 pt. voorzitter op de zeer ongunstige weersomstandigheden van het algelopen jaar. Pooreengenomen zijn de financiële resultaten nog Besloten, werd dit jaar weer een zaaiwedstrijd te organiseren. Aan de commissie fokveedag te Oostburg zal een subsidie van al gunstig geweest. Heel veel ge- 30 worden verstrekt, terwijl luk heeft gehad met de erwten- i voor de vetveemakt te IJzendijkc en gestprijzen. Op het ogenblik een subsidie van 10 werd uitge 1 trokken. Over de excursie kon de ver gadering het niet eens worden en is men zo ver gekomen, dat de achterstand in de werkzaamhe den door de late suikerbieten- oogst is ingelopen. Datgene wat werd het bestuur gemachtigd oen in de landbouw steeds achteruit en ander te onderzoeken en te gaat is de vermindering van het zijner tijd met voorstellen te ko aantal arbeidskrachten, daarom men. gaf de voorzitter in overweging 1 Hierna kwam de heer L. van met de uitzaai van arbeidsinten. Dijk, directeur rijksiandbouw sieve gewassen rekening te hou- winterschool te Schoondijike, aan den met de beschikbare arbeids- het woord. Hij hield een inleiding krachten. ten afscheid, waarin hij de ont- Het werk van de vereniging is wikkeling van het ianritbouwon- tot een heel klein terrein terug- derwijs in West Zeeuws-V'laande- gedrongen, aldus de voorzitter, j ren onder de loupe nam. Aan het Vele bemoeienissen werden door slot van zijn inleiding hoop*e spreker, dat de vereniging neg veel succes irt haar verder be de standsorganisaties overgeno- nomen. Spreker eindigde zijin ope ningswoord met allen en hun ge zinnen een voorspoedig jaar toe te wensen en een goed boeren- jaar. Uit het financieel verslag bleek, dat de inkomsten bedroe gen 410,47, de uitgaven 372,35, derhalve kon het jaar 1954 met een batig slot van 38,12 afge sloten worden, waardoor het be zit der vereniging steeg tot f 1433,76. De vereniging telt thans 179 leden, 5 ere-leden en 5 donateurs. Ook dit jaar werd een medaille beschikbaar gesteld voor de beste leerling aan de lagere landbouw school te Schoondijke. De heer DONDERDAG 3 FEBRUARI. Geref. Gemeente. Axel; 6.45 uur n.m. Ds. L. Rijk sen, van Middelburg. De Westduitse minister van Justitie, Neumayer, heeft in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het parlement meege deeld, dat vijftig ambtenaren zich voor de rechter moeten verant woorden wegens laster, omkope- Agcnda HEDEN: TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Zolang jij bij mij bent" MORGEN TERNEUZEN. Luxor-Theater 8 u.: „Zolang jij bij mij bent". Concertgebouw, 8 uur: Ca baret „Telivisioenen", Algem. Ned. Graf. Bond. AXEL. Het Centrum, 8 uur: „Anna". rij, fraude, smokkelarij e.d. Zo was dr. Theodor Sonne- mann, staatssecretaris bij het ministerie van Voedselvoorzie ning, tot 1500 mark boete ver oordeeld omdat hij een Duitse burger „een ondier en een ver rader" had genoemd. Een lid van de buitenlandse dienst wordt beschuldigd van verduistering van deviezen tot een bedrag van 125.740 mark. Veertien ambtena ren wordt ten laste gelegd, dat zij tegen betaling of andere gun sten vertrouwelijke inlichtingen j hebben verstrekt aan joumalis. i ten. staan zal mogen hebben. Na een korte pauze hield de heer W. J. Bos een inleiding over de Engelse landbouw. Spr. wees op de gote verschillen tussen de Engelse en Nederlandse land bouw. De Engelse landbouw is een beschermde landbouw. Eén derde der bed rijfeinkomsten ko- J men uit regeringssubsidies, ter- wijl de andere tweederde uit de [opbrengst der producten voort- kcimt. De grootte der bedrijven verschillen ook aanmerkelijk met die van Nederland. Wat betreft de arbeidsvoorziening in de En gelsc landbouw is het eveneens treurig gesteld, dit is mede een gevolg van de lagere lonen in tegenstelling tot die der fabrieks arbeiders. Slechts 5 pet. der En gelse bevolking is in de landbouw werkzaam. De landbouw is daar om als het ware over-gemecha- niseerd. Door dit gebrek aan ar beiders kan men niet de nodige aandacht besteden aan de bewer king van het land en onkruidbe- strijding, waarom dan ook mede als gevolg van verschillende an dere oorzaken de H.A.-opbrengst verre beneden die van de Neder landse landbouw ligt. Inleider lichtte het gesprokene met lan taarnplaatjes toe, wat een wel. kerne aanvulling vormde. KOU GEVAT... s Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid. HAZCT IIDOEN- SN MAT&ASSS N-F Al R I E K i N TE ZEVEN voor v moderne SCHUIMRUBBER BED menie„ f'ti-, E R G E N TELEFOON N I 42) door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) Dit alles kon Bijlman in het rapport lezen en hij kwam hoe langer hoe meer tot de conclu sie, dat hij hier met een bui tengewoon geslepen misdadiger te maken had, die hem nog de handen vjol werk zou bezorgen. Verraart 'kwam hem nog ver tellen, dat de in de blauwe auto Vingerafdrukken inderdaad van de eigenaar, de fabrikant uit Weesp, waren en aldus was Bijlmans vermoeden dat de kerels met handschoenen ge werkt hadden bewaarheid en Verraart kreeg gelijk, dat hij alleen maar vingerafdrukken onderzocht, omdat hij er zijn broodje mee verdiende In ieder gelral besefte Bijlman volkomen, dat het spoor van de geheimzinnige blauwe auto hier doodliep. Ontevreden over zichzelf, dat hij met zijn onderzoek zo wei nig' was opgeschoten en nog geen tastbaar resultaat had verkregen, begaf hij zich naar z'n pension. Hier stelde hij een lijist op van de personen, die in direct verband met de misdaad konden staan en toen Drost uit Haarlem terugkeerde, kon hij hem het volgende lijstje voorhouden Belfort: beweert, dat hij op het tijdstip van de moord een dutje lag te doen Was in het bezit van een revolver, waaruit die avond één patroon was af gehuurd. De kogel, die Rente- naer doodde, is niet uit dit wa pen aflkomstig. Wat betreft zijn alibi: niet te controleren. Elly ivlan Bennekom: bevond zich tijdens de aanslag in de wagen Van de verslagene. Na een korte vlucht is zij door de aanvallers overrompeld en ont voerd. De reden hiervan is on bekend. Vermoeden: zij was in het bezit van één der beide zak jes op het moment, dat ik haar in de Kalfjeslaan ontmoette. Daar zij nadien geen gelegen heid meer heeft gehad, zich van dit zakje te ontdoen, bestaat de mogelijkheid, dat de aanvallers haar vrij laten, zodra zij dit zakje in handen hebben. In welke verhouding zij staat tot de aanvallers is momenteel nog niet te zeggen. Een manspersoon: hedenmor gen in de vroegte door recher cheur Bak in ie Kalfjeslaan gadegeslagen, terwijl hij doende was gras te snijden op de plaats, waar ik gisterenavond met de aanvallers een worste ling had. Deze man is door Bak gevolgd tot aan een pension aan de Aimstel. Indentiteit nog onbekend. Wordt morgenoch tend direct onderzocht. Van Bennekom: juwelier op het Damrak. Eigenaar van de gestolen zakjes met juwelen. Eerste indruk tijdens onderhoud niet symphiatiek. Beweert die avond thuis te zijn geweest. Alibi is niet verder te onder zoeken. Beweert tevens des avonds nooit de straat op te gaan vanwege zeer slechte ogen en leidende aan nachtblindheid. Dit is (bevestigd door zijn oog arts. welke Kk telefonisch ge sproken heb. Zonsveldcompagnon-geld- /•c hi eter van Van Bennekom. Doet zich zeer symiphatiek voor. Was Wan de transactie op de hoogte. Was tijdens de moord volgens zijn zeggen in hotel Het Viaduct" in Haarlem. Alibi wordt door inspecteur Drost on derzocht. Job Bulder: bekend redicivist. I ^'erenaar Van telefoonnummer (29006. welk nummer de juwelier Wan Bennekom moest opbellen, tepeinde referenties te verkrij gen omtrent een zekere profes sor Pienmont de Larger, die gis- De Raad van State van com munistisch China stelt in een re solutie vast te vertrouwen, dat China met Russische hulp spoe dig de techniek van het gebruik van atoomenergie voor vredes doeleinden meester zal zijn. Dit meldt het communistische nieuwsbureau „Nieuw China". De raad besprak een verslag van premier Tsjoe en Lai over het Russische voorstel om China te helpen bij het onderzoek naar een vreedzaam gebruik van atoomenergie. terenmiddag' in zijn winkel een collectie juwelen bezichtigde. Job Bulder beweert die avond zijn café niet verlaten te heb ben en ik geloof, dat hij op dit punt de waarheid spreekt, of schoon zijn verdere beweringen tijdens het onderzoek in twijfel worden getroffen. Het vermoe den bestaat, dat Job Bulder op de een of andere wijze met de dader(s) in contact staat. Bernard Voskuil: bekend als Benny de Kraker, eveneens be kend recidivist. Vriend van, Job Bulder. Beweert tijdens de moord in Rotterdam te zijn ge weest. Alibi niet te onderzoeken, althans de noodzakelijkheid wordt /voorlopig hiervan niet ingezien. Vermoeden bestaat, dat Benny de man is geweest, die als professor Piermont de Larger de juwelier gisterenmid dag een bezoek bracht. Althans wordt gesproken over een „klei ne tengere" man, hetgeen met Benny's postuur overeenkomt. Tevens kan hij de man zijn. die Van Bennekom 's avonds opbel de 1 en die Van Bennekctm ook moest terugbellen onder num mer 29006, bij welke gelegen heid Benny zich bekend zou hebben gemaakt als „mr dr Vis ser". Mocht blijken, dat deze vermoedens juist zijn, dan zal oök Benny op de een of ande re wijze «venals Job Bulder met de dader(s) in verbin- dinjg staan. .'-swki (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 2 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram; 7.15 Gym.; 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; 8.00 Nws, 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 9.00 Gym. voor dc vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.12.33 Voor het plat teland; 12.38 Orgelsp.; 13.00 Nws; 13.18 Dansmuziek; 13.50 Gram.; 14.00 Medische kron.; 14.10 Instr. trio; 14.30 Voor de jeugd 16.00 Voor de zieken 16.30 Voor de jeugd; 16.50 Gram.; 17.15 Politie- kapel; 17.50 Regeringsuitz.18.00 Nws; 18.20 Act.; 18.30 Promena de ork.; 19.00 Barend bluf; 19.10 Causerie; 19.25 Vara-varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Parlementair comm.; 20.15 Gevar. progr.; 20.55 Opera; 22.05 Caus.; 22.20 Rhytmische muz.; 23.15 Soc. nieuws; 23.20 23.40 Gram. HILVERSUM 7.10 „Een vaste wijde muziek; Hammondorgel; II: 7.00 Nieuws; burcht; 7.13 Ge- 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram,; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Radio Philh. orkest; 12.10 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gevar. muz.; 12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gevar. muziek; 13.45 Oratorium; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Sport; 17.55 Orgelconcert; 18.25 Duitse gam- bamuziek uit de Baroktijd; 18.50 Boekbespreking; 19.00 Nws; 19.10 Muzikale caus.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Militaire kapel; 20.50 Causerie; 21.10 Kamermuz.; 21.35 Lichte muz.; 22.00 Gram.; 22.15 Volsmuziek; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 School radio; 15.45 Boerendans; 16.00 Koersen; 16.02 Beiaardspel; 16.05 Orkestconc.; 16.45 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Zang en piano; 17.25 Voordracht; 17.45 Zang en piano; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Gevar. muziek; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorspel; 21.20 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2