De blauwe auto De Deltaplannen en de natuurbescherming Vergadering Afd. Zaamslag der Z.l.M. Zeeuwse Winter-Toogdag C.JLB.T, en C.P.M.B. te Axe! DE „NAUTILUS" De luchtstrijdkrachten van de NAVO Dulles met vacantie Driemogendheden over Vietnam Se contactcommissie voor na tuur- en landschapsbescherming heeft Zaterdag te Utrecht een ple naire vergadering gehouden, die .gewijd was aan de deltaplannen. De oud-directeur van de cul tuurtechnische dienst dr ir F. P. Mesu hield een inleiding over de deltaplannen in verband met de zoetwaterhuishouding in ons land en de natüurbeschermingsconsu- ient dr M. F. Mörzer Bruijns be sprak het verlies en de winst aan natuurbezit bij afsluiting der zee gaten. Dr Mesu gaf zijn bekende uit eenzetting over het begin vorig jaar uitgebrachte rapport van de deltacommissie, waarin de minis ter werd geadviseerd tot afslui ting van het Haringvliet, het Brouwershavense gat en de Oos- terschelde met het Veeregat. Aan het slot van zijn inleiding concludeerde dr Mesu dat de af damming van de zeegaten in het zuidwesten van ons land buiten gewone betekenis is, niet alleen voor de zoetwaterwinning van het door de stormramp geteister de deel van ons land, maar voor vrijwel ons gehele land. Deze af dammingen zullen naar zijn oor deel van revolutionnaire beteke nis blijken te zijn voor de zoetwa tervoorziening van ons land. Dr Mörzer Bruijns noemde het noodzakelijk tot het uiterste alle krachten in te spannen om van de ter beschikking staande opper vlakte zoveel mogelijk te oogsten. Er is om dat te bereiken in Ne derland veel gedaan. De uitvoering van het deltaplan zou door de mogelijkheid zoetwa terbekkens te vormen ook juist cultuurtechnisch verdragende ge volgen hebben. Grote gebieden zouden daardoor landbouwkundig verbeterd kunnen worden. Dit tweede jaar van het deltaplan is bijna even belangrijk als het eer ste, zeker in een land als Neder land, waar de bevolkingstoene- «ling en daardoor de vraag naar :and relatief zo groot is in ver houding tot de beschikbare hoe veelheid nog onontgonnen gron den, ons natuurbezit. De wensen ten aanzien van het behoud van dat natuurbezit dienen z.i. dus wel overwogen te zijn. De afslui ting van de zeegaten brengt bij voorbeeld bezwaren met zich voor de visserij en wellicht ook voor de griend- en rietcultuur en bij be paalde wijze van uitvoering ook voor de jacht. De betekenis van het deltage bied voor de gezondheid van land en volk achtte spreker zeer groot. Dit kan z.i. voorzover dit thans is te overzien, ook grotendeels zo blijven, wanneer daaraan voldoen de aandacht wordt geschonken. De geschiktheid van het deltage bied voor de recreatie is reeds on- der de ogen gezien. De inleider zei dat watervlakten op zichzelf weliswaar een grote recreatie- waarde hebben, maar dat water vlakten met aangrenzende na tuurgebieden nog veel waardevol ler zijn. Het behoud van zoveel mogelijk water en van zoveel mo gelijk verschillend geaarde na tuurgebieden moet naar zijn me ning worden aanbevolen. Het deltagebied is volgens de inleider van grote waarde voor de natuurwetenschap. Nergens op de aarde vindt men een complex natuurterreinen, waar vrijwel niet door de mens beïnvloede-le vensgemeenschappen onder soortgelijke omstandigheden kun nen worden bestudeerd. De veiligheid maakt de afslui ting van de zeegaten tot een ge biedende eis. Er moet daarna een zeker verlies aan natuurbezit worden aanvaard. Het dynami sche karakter van het deltagebied zal misschien niet geheel, maar dan toch grotendeels verloren gaan. De getijdenwerking en de zoutgradiaat zullen op de meeste plaatsen onherroepelijk worden uitgeschakeld. In ieder geval zul len de belangrijkste drie terrei nen, de Oosterschelde, het Ha ringvliet en de Biesbosch met om geving van karakter veranderen. Gelukkig gaat niet alles verlo ren. Er blijven aan de mondingen nog zoutwatergetijdengebieden over, die in biologisch opzicht zeer waardevol zullen blijven. Wat de toekomst brengen zal kan volgens de inleider niemand met zekerheid zeggen. Er is veronder steld dat na aanvankelijke verar ming een zeker herstel van na tuurlijke rijkdom zal optreden, doordat planten- en dierenwereld van het zoete water langzaam maar zeker vrijkomend gebied zullen bevolken. Naar sprekers mening blijft de afwisseling stel lig niet zo groot als zij nu is, maar diep water zonder planten groei, ondiep water met verschei denheid van waterplantengezel schappen zullen omgeven kunnen zijn door meer en minder brede riet- en biezenvelden en op vele plaatsen zullen op de hogere oevers moerasbossen en en ande re houtopstanden de rietvelden kunnen omzomen. Deze wateren, rietvelden en broekbossen zullen op den duur in velerlei opzichten wellicht evenveel betekenis kun nen hebben als de huidige natuur gebieden. Naar het oordeel van de inlei der behoeven we dus niet uitslui tend pessimistisch te zijn ten aan zien van de consequenties van het deltaplan voor het natuurbezit. Tegenover het verlies van veel waardevols staat ook veel posi tiefs. Een uitgesproken winstpunt noemde dr Mörzer Bruijns het dat de uitvoering van het delta plan de natuurwetenschap in staat stelt een proces in de na tuur te volgen dat vrijwel ner gens zijn weerga heeft en dat mis schien vergeleken mag worden met de veranderingen na geologi sche omwentelingen. DUIZEND GULDEN VOOR DE JOHANNA STICHTING. Mevrouw A. A. Kloos uit Haar lem heeft Loesje van de Johan na Stichting verrast met een chè- que van duizend gulden. Deze prijs had zij gewonnen met het oplossen van de rebus der kin derpostzegelactie, waarbij als be paling gold dat het geld moest worden afgestaan aan één der in stellingen voor kinderen in het land. De keuze van mevrouw Kloos viel op de Johanna Stich ting. Loesje mocht de chèque in ontvangst nemen, terwijl mevr. Kloos op haar beurt een door pupillen der Johanna Stichting vervaardigde stoel als blijk van waardering kreeg aangeboden. Bij de overhandiging der chèque was ook de directeur der Stich ting voor het kind, de heer J. Cas- see uit Amsterdam, tegenwoordig. De Amerikaanse minister van Marine, Charles Thomas, heeft meegedeeld, dat de proeven met de atoomduikboot „Nautilus" uit stekend zijn verlopen. Hij zei, dat de marine plannen heeft om, be halve de ene die nog op stapel staat, nog vijf duikboten met atoomkracht te bouwen. De dag, dat atoomkracht ook voor andere schepen zal worden gebruikt, zal veel sneller komen dan wij vroeger dachten, aldus de minister. Vrijdagmiddag vergaderde de afd. Zaamslag der Z.L.M. bij de heer Van de Veke. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd, zeide de voorzitter, de heer Jac de Regt-Dekker, tot zijn spijt te moeten mededelen, dat de alg. voorzitter, ir M. A. Geuze, wegens ziekte verhinderd was om zijn aangekondigde lezing te houden. Gelukkig was de adj.- secretaris der Z.L.M., ir J. Bos, bereid gevonden een causerie te houden over de huidige positie van de landbouw. Er is, aldus de voorzitter, se dert 1940 enorm veel in de land bouwsector veranderd en diende ook de Z.L.M. zich daarbij aan te passen. Het jaar 1954 is voor de landbouw wel een zeer moeilijk jaar geweest, zowel door de slechte weersomstandigheden tij- d ns het oogsten, als door de tot tweemaal toe doorgevoerde loons verhoging. Het probleen der ar beidsvoorziening neemt steeds ernstiger vormen aan en zal de landbouw zich hierop hebben in te stellen. Zonder bezorgd te zijn, Agenda MORGEN: TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Zolang jij bij mij bent" AXEL. Het Centrum, 8 uur: „Anna". MORGEN: TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Zolang jij bij mij bent" Kapitein Emil W. Sluiman| van de Kon. luchtmacht is, na kwee jaar gedetacheerd te zijn geweest (bij het hoofdkwartier tmn de geallieerde luchtmach ten in (Europa te Fontainebleau, thans in Nederland terugge keerd. De thans 36-jarige kapi tein Shiiman is die twee jaar werkzaam geweest (bij het di rectoraat voor logistiek van het hoofdkwartier. Hij zal thans werkzaam worden gesteld bij de luchtmachtstaf. Logistiek heeft betrekking op allies Wat nodig is om de vlieg tuigen in de lucht te houden: het omvat het aanleggen en uit rusten van vliegvelden, de voor- aiening van brandstof en muni tie, het aanvoeren van reserve onderdelen, het onderhoud van vliegtuigen en de verplaatsing door de lucht. Zoals bekend, is voor het be talen van een .deel van de voor naamste onderdelen een infra- slructuur-Lmds gesticht waar aan' alle Najvo-landen bijdragen. Voor 1955 is een bedrag van 860 millioen gulden voor uitga ven ten bate van de infrastruc tuur op dit gebied goedkeuring verleend. (Het grootste werk dat dooi de INavo-strijdkrachten in Cen tra al-Europa is ondernomen op logistisch gebied is de aanleg ivan vliegvelden en buizennet ten voor brandstof. Aan het einde van 1955 zullen honderd twee en dertig vliegveWen ter beschikking staan van de Navo; het merendeel daarvan ligt in Centraal-Europa. Alle zijn be rekend op het (gebruik door welik nieuw ontworpen jacht vliegtuig van de Navo dan ook. Elk straalvliegtuig gebruikt tenminste vijftienhonderd liter brandstof per uur: het is dui delijk dat daarvoor grote hoe veelheden brandstof op de grond beschikbaar moeten zijn. Met de aanleg van ongeveer zesduizend kilometer aan bui zennet is begonnen. Het ministerie van Binten landse Zaken deelt mee, dat minister Dulles (Zaterdag uit Washington vertrokken is voor eeïn visvacantie van een week op de Bahama-eilanden. De senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen be- stopt de audities over het ver drag ,voor wederzijdse beveili ging met naitionalistlsqh-China uit te stellen tot Dulles terug komt. De woordvoerder van het State Department, Henry Suy- dam, zei dat Dulles zijn vacan tie niet heeft uitgesteld „om niet Ide indruk te wekken van een crisis) ip een mate die niet fcestaat". De minister zal wel met Washington in verbinding blljyen en kan zonodig in enke le uren terug zijn. moet men de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Van de heer H. de Feijter is 'n schrijven -binnengekomen waarin gewezen wordt op de toestand van de zeedijk van de Margare- thapolder, waar tijdens de laatste storm even vóór Kerstmis op 2 plaatsen ernstige schade is ont staan, die dringend voorziening behoeft. Men moet er niet aan denken wat het gevolg zou zijn indien zich de ramp van een dijk. doorbraak zou voordoen. Ge vraagd wordt om de medewer king van de Z.L.M. in te roepen, opdat spoed met de herstellings werken wordt betracht. De voorzitter zegt ook klachten over een en ander te hebben ver nomen, doch gelooft niet dat in deze de Z.L.M. het aangewezen adres is om aan te kloppen. Veel beter acht hij het om hierover in contact te treden met de dijk- raad van genoemde polder, het geen spreker toezegt. De secretaris, de heer F. P. de Kubber, bracht hierna een uit gebreid jaarverslag uit, waaruit o.m. blijkt, dat het aantal leden der afd. Zaamslag 100 bedraagt. Bij de behandeling van het fi- nantieel verslag werd een vraag gesteld over de financiële ver houding ten opzichte van het in werking getreden Landbouw schap, welke vraag door de heer ir Bos werd beantwoord. Hierop deelde de voorzitter me de, dat weder vijf nieuwe leden tot de afd. Zaamslag zijn toege treden. Er waren door de leden een 8-tal vraagpunten ingediend, die door een oommissie werden on derzocht en door de heren A. DeesDees en J. de Regt-Diele- man werden beantwoord, terwijl deze vragen doorgezonden zullen worden naar het secretariaat der Z.L.M. Inmiddels is de voorzitter van de Kring Axel der Z.L-M., de heer Abr. Haak, ter vergadering ge komen, die door de voorzitter werd verwelkomd. De heer F. P. de Kubber, die pe riodiek aftrad, werd bij acclama tie herbenoemd. Tot afgevaardigden naar de Alg. vergadering der Z.L.M. wer den benoemd, de heren Abr. DeesDees en F. P. de Kubber. Hierna hield ir Bos eem cause rie over de huidige positie van de landbouw en de noodzaak dat aan de landbouwer een redelijk bestaan wordt verzekerd. Er voltrekt zich in snel tempo U merkt hei direct aan kleur, en g2ur isdesmgï 41) Hij stopte op het stationsplein en daar de eerste tien minuten nog geen trein ging, bleven ze nog even praten in de rustige koffiekamer. „Je hebt 't over schrappen van het verdachtenlijstje... Verdenk je Zonsveld dan?", vroeg Drost. „Verdacht zijn, zegt niets. Hon derd verdachte dingetjes vormen nog geen feit en juist op de fei ten kunnen we bouwen. Zonsveld is nee zo erg of net zo weinig „verdacht" als de anderen, met wie we sinds gisteravond hebben kennis gemaakt. Belfort, Van Bennekom, zijn dochter, Zons veld, Job en Benny... kunnen we ze ergens van beschuldigen? Neen! Job en misschien ook Ben ny van leugens, zou je zeggen. Goed..., maar wie zegt je, dat de anderen niet liegen! We weten nu toevallig, dat Job en Benny liegen, maar is dit liegen niet strafbaar; door te liegen maakt men zich alleen maar verdacht en zoals ik reeds zei, weten we niet, wie nu het hardste liegen kan. Vandaar dat jij nu naar Haarlem gaat, om te onderzoeken, of door A. H. VAN OMMEN Nadruk verboden. Zonsveld de betiteling van kam poenleugenaar verdient." „Ik vond hem anders een ge schikte en beschaafde vent," merkte Drost op. „Ik ook, maar dat zegt niets. Hoe vind jij Van Bennekom bij voorbeeld?" „Heb ik je al gezegd: onsym pathiek." „Waarom? Omdat hij niet vriendelijk was? Kan je je dit in denken, als iemand het bericht krijgt, dat z'n dochter ontvoerd is, hem een kleine 50.000 gulden aan juwelen is ontstolen en z'n bediende is vermoord?... Laat je je niet een beetje te veel leiden door je persoonlijke indruk?" Drost haalde de schouders op en dronk z'n kop koffie leeg. „Mogelijk dat je gelijk hebt, Bijl, maar toch „Ik ben het roerend met je eens, dat Zonsveld zich veel sym- phatieker voordeed dan z'n com pagnon, maar juist die vriende lijke aardige mensen moeten we in de gaten houden. Ik beweer niet, dat dit een vaste regel is, maar net zo goed als wij ons af- een evolutie in de landbouwsec tor en alles wijst er op dat in de komende jaren zich tal van pro blemen zullen voordoen, waar de landbouw zich zal hebben aan te passen. Hoe hechter de organi satie is, hoe beter men zal kun nen optreden en zijn belangen behartigen in het in de plaats van de Stichting voor de Land bouw getreden Landbouwschap, van welker arbeid spreker veel verwacht. Het afgelopen jaar is duidelijk gebleken, dat het te kort aan arbeidskrachten steeds ernstiger vormen gaat aannemen en de landbouw bij het opmaken van zijn bouwplan hiermede re kening zal dienen te houden, ter wijl de mechanisatie noodwendig verder zal worden doorgevoerd. Wat dit kaatste betreft kunnen wij nog veel leren van Duitsland en Engeland, waar de arbeiders volkomen vertrouwd zijn gemaakt met het werken met de moderne machines. Vervolgens werd de teelt van suikerbieten en de kostprijs hier. van besproken, evenals de tarwe- problemen en het huidige rumoer over de melkprijs. De voorzitter bracht de heer Bos dank voor zijn interessante causerie, die de volle aandacht der aanwezigen had. Hierna volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. Bij de omvraag wees de heer F. Dekker op de gebrekkige boot verbindingen over de Wester- schelde. Nadat de voorzitter ook de com missie voor de beantwoording der gestelde vraagpunten had dank betuigd, sloot hij de verga, dering, waarna men zich verenig de aan een welverzorgde koffie tafel. Amerika, ca Engelunl zullen in de 'komende weken in Bang- kdk als daar de Zoavo-confe- rentie wordt' gehouden Oi' in Washington, beraadslagen over militaire en politieke maatre gelen, om te doorkomen, dat Vietnam onder communistische overheersing ikomt, aldus „Paris Presse". Een en ander wordt in krin gen, die in nauiw contact staan met het Franse ministerie van Elaiteniandse Zaken bevestigd. vragen, waarom Van Bennekom enigszins terughoudend met zijn mededelingen was vooral toen het er op aan kwam, wie van de transactie op de hoogte waren moeten we ons ook afvragen: waarom Zonsveld vaak vragen beantwoordde, voordat ik ze ge steld had! Waarom moesten wij per sé zijn zogenaamde laborato rium bezichtigen? Een aflei dingsmanoeuvre? Ik weet het niet, maar in ieder geval kan de juistheid van zijn alibi hem als voorlopige verdachte uitschake len. Pak jij nu je treintje, dan ontmoet ik je straks wel op het bureau en anders in ons pension. Ik ben nieuwsgierig, of ze al een spoor van het verdwenen meisje gevonden hebben." Met deze woorden gaf hij Drost een klap op de schouder en be gaf hij zich naar zijn motor, waarop hij snel naar het hoofd bureau jakkerde. Hier vroeg hij inzage van het rapport van de opsporingsdienst. Hij las hierin, dat nog geen spoor van Elly van Bennekom was ge vonden. Haar signalement was per radio verspreid en de politie in het gehele land was van de ontvoering op de hoogte ge bracht. De opsporingsdienst stond onder leiding van zijn col lega Kuit en deze had tijdens een kort bezoek aan Van Bennekom een foto van het meisje gekre gen, welke hedenavond in alle bladen zou verschijnen. Aange zien de blauwe auto, waarin het meisje ontvoerd was, in Amster- Onder zeer grote belangstelling hielden Zaterdag j.l. bovengenoem de organisaties te Axel hun jaar lijkse provinciale winter-toogdag. Drs J. J. Knibbe uit Goes opende deze bijeenkomst en verzocht de aanwezigen gemeenschappelijk aan te heffen Psalm 103 11, waarna hij voorging in gebed en daarop voorlas de onberijmde 103de Psalm. Nadat drs Knibbe de aanwezigen had verwelkomd, in het bijzonder de heren ir P. R. Bouhnan, rijks- landbouwconsulentC. de Putter, voorzitter van de C.B.T.B. in onze provincie; K. Booij, directeur der Chr. landbouwschool te Axel, en De Jager, plaatsvervangend adviseur, hield drs Knibbe een rede, waarin hij o.m. zeide, dat tot 1850 de be volking van ons land voor 60 proc. nauw verbonden was bij het agra risch bedrijf. In 1950 was dit per centage tot 30 proc. teruggelopen. Deze twee cijfers tonen aan, dat Nederland op weg is steeds meer zijn agrarisch karakter te verliezen en een industrieel land te worden. Deze ontwikkeling gaat nog steeds vo der en is ook voor de landbouw van grote betekenis. De industrie "oefent een sterke aantrekkingskracht uit op de ar beidende bevolking, hetgeen in be paalde landbouwstreken moeilijk heden kan opleveren. Het gebied waarin deze vergadering wordt ge houden is er een voorbeeld van. Door de ontsluiting van het plat teland middels goede wegen, spoor- en busverbindingen, auto- en mo- torverkeer, telefoon en radio, is de rust op het platteland goeddeels verdwenen en is veel van het plat- telandseigene verdwenen. De geest van de plattelander dient op deze veranderingen te worden afge stemd. Sociaal-culturele beïnvloe ding zal hier nodig zijn. Door het Bondsbestuur werd reeds een cul turele commissie ingesteld, die ook het landelijk welzijn tot haar taak dient te rekenen. Binnenkort zal 't eerste nummer van „Criterium", een voorlichtingsperiodiek van de C.J.T.B., verschijnen. Geen staatsonthouding. Er is wel niemand meer die wil beweren, dat er voor de overheid, met name op economisch gebied, geen taak zou zijn. De tijd van de staatsonthouding ligt verre achter ons en de herinnering daaraan is niet prettig. Zeker in deze tijd is er voor de overheid aanleiding zich met. het economisch leven in te la ten. Wij zijn er aan gewend dat er een loon- en prijspolitiek wordt ge voerd met voor de landbouw voor enkele producten vastgestelde prij zen, richt- en garantieprijzen. Toch vraagt men zich af: waar gaan we heen? Het gevaar van een steeds omvangrijker en meer kos ten vergend staatsapparaat is niet denkbeeldig! Een goedwillend, maar steeds meer bedillend en over- dam op de Zuid-Wandelweg was teruggevonden, hield inspecteur Kuit vast aan zijn eerste ver moeden, namelijk, dat zij in Am sterdam werd verborgen gehou den. Dat zij per spoor buiteh de stad was gebracht, hield hij voor uit gesloten, omdat men een meisje van 20 jaar nu eenmaal niet als een handkoffertje het station over kan jouwen, zonder dat ze piep zegt. Een kleine mogelijk heid was, dat ze in een andere wagen was overgebracht en daar mede buiten Amsterdam was ge reden, omdat de misdadigers na tuurlijk overtuigd waren, dat het signalement van de blauwe auto direct zou worden verspreid. Dit nam niet weg, dat Kuit haar in Amsterdam vermoedde en dien tengevolge -had hij met een leger agenten alle verdachte huizen en kroegen uitgekamd, onbewoonde huizen van boven tot onder door zocht, parken kriskras door- kruisd, kelders en pakhuizen doen onderzoeken, doch alles tevergeefs. Het meisje was en bleef onvindbaar. Bak had in specteur Kuit verteld van Bijl mans bezoek aan het café van Job Bulder en onmiddellijk was Kuit er heen gegaan. Job had ge mopperd en gevloekt, doch Kuit had de kroeg en de daarachter gelegen woning als het ware on dersteboven gehaald, echter zon der El!y van Bennekom te vin den (Wordt vervolgd.) belast overheidsapparaat kan licht leiden tot verstarring, ja zelfs tot aantasting van de geestelijke vrij heden. Het is de vraag of op deze wijze de productie doelmatiger ge schiedt, doch afgezien daarvan is het beklemmende, dat de mens on dergeschikt gemaakt wordt aan de productie hetgeen een omkering van rangorde betekent. De produc ts behoort de mens te dienen, maar niet omgekeerd! Ogen open voor bedreiging der vrijheid. Onze ogen dienen voor deze drei ging te zijn geopend. Economisten hebben in hun streven naar doel matigheid wel eens te weinig oog voor deze belangrijke zaken. Als alle ingenieurs hebben landbouw ingenieurs van nature een techno cratische inslag. Een bekend man uit deze kring heeft eens gezegd: als men met ordening in de land bouw begint en een keer a zegt, moet men ook b en c zeggen en zo gedwongen zelfs het hele alphabet gebruiken. Deze uitspraak geeft te denken. De overheid moet de productie niet tot in onderdelen volgens plan willen regelen. Laat zij zorgen voor globale, algemeen werkende maatregelen, dat de voorwaarden voor een volledige productie zo gunstig mogelijk zijn, dan pas kunnen de particuliere on dernemingen goed tot ontplooiing komen. In deze valt de keuze op een gemengd economisch stelsel van vrijheid en gebondenheid. Boe ren en tuinders dienen onderne mers te blijven. Zij moeten geen filiaalhouders van een reusachtig staatslandbouwbedrijf worden met de minister van Landbouw als al gemeen directeur. Jonge boeren en tuinders, houdt deze dingen in de gaten, bespreekt ze op de afdelin gen en volgt de ontwikkeling in de maatschappij nauwlettend. Als vor- mings- en bezinningsinstituut is de C.J.T.B. van onschatbare beteke nis! Let daarbij op de C! Christus blijve het fundament! Er wacht in het nieuwe vereni gingsjaar weer veel werk; laat dat niet over aan bonds-, provinciaal of afdelingsbestuur, maar pak het zelf aan. Koning Jezus gaat vooraan. Gaan wij dan gezamenlijk achter hem aan! De secretaris, de* heer A. Leen- houts uit IJzendijke, bracht vervol gens het jaarverslag uit over 1954, waaruit een stijging van het leden tal bleek van 284 tot 327. Herin nerd werd aan de zeer geslaagde jaarvergadering te Middelburg en de zomertoogdag te Aardenburg. De kaderdagen te Goes vormden het met een opwekkend woord ein digend overzicht, dat met instem ming werd aangehoord. De heer J. v. d. Maas uit Wissen- kerke bracht financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten (met inbegrip van een vorig goed slot) 2040,03 beliepen, terwijl de uitgaven 1918,58 bedroegen, een voordelig saldo alzo van 121,45. In totaal gaven de geldmiddelen 'n verlies te zien van 187,65, waar tegenover echter nog diverse pos ten werden opgesomd, die nog bin nen moeten komen. Daarop kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Deze werd bij acclamatie herbenoemd. Ir P. R. Bouman besprak daarop het onderwerp „De rundveehoude rij". Spr. bezag de voor- en nadelen verbonden aan deze tak van bedrijf. Hij gaf een beeld van de sterk uit eenlopende kosten van de voeding in verschillende bedrijven. Een ge zonde voeding stelde hij voorop, maar als tweede punt moet ook de stalling als een factor van beteke nis worden gezien, met daarop het belangrijkste voor de melkveehou derij de afzet. Hjj wees op Terneu- zen, waar een effectieve organisa tie is van melkveehouders en han delaren, die op goede resultaten mag bogen en in één jaar tijds het beeld te zien gaf, dat de melkvee stapel, die overal elders in Zeeuws Vlaanderen met 2 procent terug liep, daar ter plaatse steeg met 15 procent. Het welgedocumenteerde betoog van spr. eindigde met te wij zen op de belangstelling die de melkveehouderij verdient. Hierop ging spreker over tot de vertoning van een documentaire film over de melkveehouderij. Daarop was het woord aan de heer C. de Putter. Spr. zeide dat het niet uitsluitend de grote boeren zijn die in het teken van de belang stelling staan, doch dat ook de 1 melkveehouderij wel terdege stem I in het kapittel heeft gehad. En dat de melkveehouders niet zulk een achterlijk deel zijn van de land bouw, bewijst het eiland Schouwen, waar men zelfs een „kraamsfal" heeft en dus van de prille geboorte af toont bij te zijn en zijn tijd te verstaan. Spr. wekte de jongeren op de blik te verruimen, daar dit de eis des tijds is en ook zich te leren inzetten voor het gezamenlijke nationale le ven. Zo gaan wij rustig voort met onze C.B.T.B. en onze eigen boon tjes doppend voor onze eigen stand Spr. noemde nog de beroering cfie er geweest is over de melkprijsver hoging, waar iedereen te kust en te keur zijn mening over gaf en waarover de bladen vol stonden. Men gelieve echter te bedenken, dat men met deze verhoging nog maar net aan de kale kostprijs toe is. Mógen wij de dingen in bredere zin leren zien en wij met Gods hulp voortgaan. Als plaatsvervangend adviseur werd door de heer De Jager een pleidooi gehouden voor meer liefde tot het vak en daadkracht van de jongeren. Daarop sloot de voorzitter de ochtendbijeenkomst. De Commissaris der Koningin toonde zijn belangstelling. Des namiddags werd de vergade ring geopend met het zingen van twee coupletten van het „Wilhel mus". De voorzitter verwelkomde de Commissaris der Koningin, jhr A. F. C. de Casembroot, en echtgenote, de heer C. Hamelink, lid van G.S.; burgemeester Van Oeveren en de beide wethouders der gemeente Axel; de hoofden van landbouw scholen en tal van andere genodig den en autoriteiten. Een prachtig welkomst-tableau, uitgebeeld door een 12-tal dames, hetwelk, toegelicht door de heer P. Hamelink, toonde de kunstzinnig heid in zang en declamatie van de Land van Axelse jeugd. De heer Joh. de Jong uit Alphen aan de Rijn behandelde daarop het onderwerp: „Jeugd en jeugdleven". Spr. zeide dat door de ontsluiting van de meeste plattelandsgemeen ten het gezinsleven niet meer is zo als dit 25 tot 30 jaar geleden was. De jeugd van tegenwoordig is an ders. Zij volstaat niet enkel met le ren, maar zjj wil vooral ook zien. Aanschouwelijk onderwijs, leren door doen (het handwerk-onder- wjjs) werkt de vorming in de hand. Behalve rechten zijn er ook plich ten. Er is terdege leiding nodig, Christelijk onderwijs en religieuze vorming tot persoonlijkheid met eigen levensstijl. Spr. besloot zijn betoog met een cultureel-aesthe- tische en sociale vorm op basis van Gods Woord te bepleiten. I* Rede Commissaris der Koningin. Hierna werd door jhr mr A. F. C. de Casembroot gesproken. Spr. had genoten van de kunst in de vorm van de manier waarop hier de ver schillende volksliederen met muzi kale begeleiding werden ten geho re gebracht. Als ras-echte Zeeuw had hem het Zeeuws volkslied het sterkst aangesproken. Het is een volkslied dat spreekt van „Oranje", van strijd, ontstaan als het is in een tijd van strijd. De strijd met het water zit ons Zeeuwen in het bloed. Hoe dikwijls is die niet ver loren, doch nog meer herwonnen! Met Gods hulp! Spr. hoopte later vele van de hier aanwezige jeugdleden nog in aller lei functies te mogen ontmoeten, hetzij als staten- of raadslid, als dijkgraaf of in welke andere hoe danigheid ook. Veel staat ons nog te doen. Als het deltaplan eens zal verwezenlijkt zijn en Zeeland daardoor nog meer zal zijn ontsloten, dreigt daarmede het spook der voortgaande ontker stening. Zeeland is een provincie waar de meerderheid nog vast houdt aan Gods Woord. Hij wenste de C.B.T.B. een zodanige groei en bloei toe, dat weldra in Zeeland geen zaal meer groot genoeg zal zijn al haar leden te bevatten. Hierna had o.l.v. de heer Jan Smies community-singing" plaats, hetwelk een groot succes werd. Het slot van deze toogdag was een geslaagde opvoering van een blijspel in twee bedrijven van God fried Bomans, onder de titel „De huistyran". Dit stuk werd met veel ambitie vertolkt en was uitermate geschikt op een dag met een feeste-

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2