Russische beschuldiging van de V. S. Hollandia JANSEN c TILANVS POTHOVEN Eisenhowers plan voor verdediging van Formosa WEERSVERWACHTING HOOGWATER MAANSTANDEN Verzekering van Dulles f— Wat is een gematigd klimaat ZON- en H. K. H. Prinses Wilhelmina over verkeersveiligheid Verzoek van de Veiligheidsraad ter bespreking van Amerikaanse agressie jegens communistisch China" Smokkelbende in Dusseldorp berecht Veiligheidsraad zal heden over Formosa spreken. sulons „robent" Bezoek van Brits Koninklijk Paar aan Noorwegen Gestrand Brits schip vlotgekomen I» Faure daagt tot duel uit Admiraal Stump in Taipeh Echtpaar uit Arnhem zwaar gewond bij verkeersongeluk Deense premier overleden Deense vissersketter vermist Demonstrctie te Washington Ontploffing bij Ti rkse ambassade te Bagdad Italiaans-Zuid sla visch grensincident Talrijke arrestaties in Guatemala Otreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Aedactie-adres Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs' 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent Losse nrs S ct. VRIJE ZEEUW MAANDAG 31 JANUARI 1955. 10e Jaargang No. 3369. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs; per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L~ iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, cl; Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 utir. De Sowjet-Unie heeft de Vei- lighaidsraad verzocht „agressie- laden der Verenigde Staten je- jjjews communistisch-China" ie benpreken. Verklaard wordt dat «leee daden zijn gepleegd" in het gebied van Formotva en jegens andere Chinese eilanden". De Sowjet-Unie eist, dat in het gebied van Formosa het vuren wordt gestaakt. Russische resolutie. De Sowjetrussisehe klacht gaat gepaard met een bij de raad in gediende resolutie, waain deze vewocht wordt „de aanvalsdaden der Verenigde Staten te veroor delen". Voorts wordt er in ge vraagd „de Amerikaanse rege ring aan te bevelen maatregelen te treffen, opdat deze agressie onverwijld beëindigd worde". Daartoe wordt aanbevolen „on. middellijke terugtrekking van alle Amerikaanse leger-, vloot- eti luchtstrijdkrachten uit het ge bied van Formosa en uit andere, tot (communistisch) China be horende streken". In de resolutie verzoekt de Sowjet-Unie de Veiligheidsraad er „bij beide partijen op aan te dringen zich te onthouden van elk militair optreden in het ge bied van Formosa, o-pdat aldus het wegvoeren uit dat gebied van alle strijdkrachten, die geen deel uitmaken van het Chinese volks leger, vergemakkelijkt worde". Volgens de Russische resolutie zijn „deze aanvalsdaden der Ver enigde Staten een flagrante inla ten met Chinese binnenlandse aangelegenheden, een schending van het handvest der Verenigde Naties, en een zich niet houden door de Verenigde Staten aan internationale overeenkomsten m,b t. Formosa en de andere be trokken eilanden, welke daarin als onvervreemdbaar Chinees grondgebied worden beschouwd' Als „aanvalsdaden" der Ver enigde Staten worden in de Sow. Een smokkelbende, die in 19Ö2 via Elten meer dan zeven tig ton koffie uit Nederland rtaar Duitsland heeft ge/bracht, is door de Dusseldorfse recht bank berecht. De bende zag twaalf keer kans met 'drie Brit se militaire auto's ongehinderd een Kostbare lading over de grens te brengen en daarbij' de Westduitse minister van Finan ciën negen honderd duizend ttuatlk te onthouden. Zij had Britse auto's, uniformen en paipieren kunnen krijgen, daar een Engelse officier mede in het complot was. De statenloze vroegere Roemeen Bruno Wald- mann iwerd 'als lid der bende tot tien maamden gevangenis veroordeeld, en twee smokke laars kregen voorwaardelijke straffen en hoge geldboeten. De hoordleiders van de bende heeft men evenwel niet kunnen grij pen Vermoed wordt, dat zij naar België zijn uitgeweken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. AANHOUDEND ZACHT. Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Aaanhoudend zacht. Miatige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. DINSDAG 1 FEBRUARI. jetrussische resolutie genoemd „niet-uitgelokte aanvallen op ge- bieden en steden langs de Chine- 1 se kust door onder toezicht der Verenigde Staten staande strijd krachten, het samentrekken van Amerikaanse vloot- en lucht strijdkrachten in het betrokken gebied en officiële verklaringen van Amerikaanse autoriteiten, waarin gedreigd wordt Ameri kaanse strijdkrachten tegen de Chinese-volksrepubliek te g# bruiken". fn de Sowjet-resolutie en in de door de Russische afgevaardig de in de Veiligheidraad Sobolef ingediende klacht wordt de voor zitter van de Veiligheidsraad ver zocht deze te doen beraadslagen over „deze aanvalsdaden der Ver enigde Staten, die de spanning in het Verre-Oosten doen toene men en het gevaar voor het uit- De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zal hedenoch tend om elf uur bijeenkomen ter bespreking van de kwestie-For- mosa, aldus is volgens AF-P- van zeer goedingelichte zijde te New York vernomen. De Veiligheidsraad zal trachten een staken van het vuren in de Straat van Formosa te bewerk stelligen. Het initiatief tot deze vergade ring is genomen door de Nieuw- Zeelandse afgevaardigde, Leslie Knox Munro. Hij zelf heeft de datum van de vergadering vast gesteld. Daar hij deze maand voorzitter van de Veiligheids raad is. Volgens welingelichte bron zal een beroep worden gedaan op artikel 34 van het Handvest. Dit bepaalt, dat de raad „ieder ge schil of situatie, welke tot inter nationale wrijving of een geschil zou kunnen leiden, mag onder zoeken, teneinde vast te stellen, of het voortduren van het geschil of de situatie de internationale vrede en veiligheid in gevaar kan brengen. Mogelijk zal men het aan de voorzitter vafj de raad overlaten om bij de partijen tussenbeide te komen om een overeenkomst aangaande staking van de strijd te verkrijgen. breken van een derde wereldoor log vergroten". V. S„ Frankrijk, Engeland en Nw.-Zeeland beraadslagen. De delegaties der Verenigde Staten en van Groot-Brittannië, Frankrijk en Nieuw-Zeeland naar de Veiligheidsraad zijn onmiddel lijk beraadslagingen begonnen over de jongste Sowjetrussische zet. In Londeaise diplomatieke kringen meent men, dat de Sow jet-Unie haar stap bij de Veilig heidsraad heeft gedaan na over leg met de communistisch-Chine- se regering. Volgens deze kringen betekent de stap der Sowjet de genadeslag voor de Westerse hoop, dat de strijd tussen Chinese communis ten en nationalisten zou kunnen worden beëindigd, zonder dat ge poogd zou worden de schuld voor het uitbreken er van op de schouders van één der partijen te leggen. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken wilde geen com mentaar op de Sowjetrussische stap geven. de kapper net kef aparte cadiet markt 16 brouwerijsboot 9 terneuzen J voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland brengen van 24 tot 26 Juni een officieel bezoek aan Noorwegen. Zij maken de reis met het jacht „Britanni?". Het 7142 ton metende Britse s.s. „Kingsbridge", dat een week geleden strandde nabij Cowes op het eiland Wight, is Vrijdagavond vlotgekomen. Het schip is naar Southampton gevaren. Op uitnodiging van de Chinese maatschappij voor in. en uitvoer zijn Vrijdag 24 Britse zakenlie den naar Peking vertrokken. Dit is een ellendig klimaat met 's winters een dag vorst en andere dag dooi en 's zomers om de andere dag regen. Kleedt U daarom met kwaliteits-ondergoederen. De grootste sortering wollen en halfwollen Onderkleding voor Dames en Heren in de meest gerenomeerde merken: vindt U natuurlijk bij; TEXTIEL WONINGTEXTIEL NOORDSTRAAT TEL 2356 TERNEUZEN v.m. n.m. Breskens 7.31 8.13 Terneuzen 8.06 8.48 Hansweert 8.46 9.28 Walsoorden 8.56 9.38 ZON MAAN op onder op onder v.m. n.m. 1 8.24 17.28 11.30 328 2 8.22 17.30 12.19 4.38 3 8.21 17.32 13.22 5.42 4 8.19 17.34 14.36 6.32 5 8.18 17.36 15.57 7.09 6 8.16 17.37 17.19 7.38 De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdagavond [met 83 tegen drie stemmen het amendement van de-republikeinse senator Langer verworpen, dat aan president Eisenhowers plan voor verdedi ging van Formosa wilde toevoe gen; dat het congres geen machtiging' verleent voor verde diging van eilanden op een af stand tvlan 18 km van de Chine se kukt of geibruik van Ameri kaanse strijdkrachten op het Chinese vasteland. Voor het i amendement stemden slechts senator Langer zelf, de demo- 'cratlsche senator Lehman en de onafhankelijke Wayne Morse. De [president heeft het con gres gevraagd hem te machti gen tot elke militaire acihe die hij nodilg oordeelt om Formosa, de Pescadores en (belendende" nationalistische eilanden te be hoeden (voor verovering door de communisten. De leider van de republikeinse senaajtsfractie, Knowland, ver klaarde voor de stemming, dat als het amendement werd aan genomen, moreel de handen van de president zou binden en een nieaiw „vrijplaats" voor de com munisten zou scheppen. I De democratische voorzitter jVan de senaatscommisise voor buitenlandse betrekkingen. George, zei, dat het amende ment alle nationalistische eilanden voor de Chinese kust aan de communisten zou uitle veren. De senaat verwierp ook een amendement van de democrati sche senator Kefauver, dat de president slechts wilde machti gen Formosa en de Pescadores te verdedigen. Vijf-en-zeventig sena toren stemden tegen dit amende ment, elf stemden vóór. Een amendement van de demo cratische senator Lehman, dat eveneens de bevoegdheid van de president om in te grijpen wilde beperken tot Formosa en de Pes cadores, werd verworpen met 74 tegen 13 stemmen. De senaat keurt resolutie over Formosa goed. De Amerikaanse senaat heeft Vrijdagavond met 85 tegen 3 stemmen, de resolutie goedge keurd, welke president Eisenho wer machtigt, wanneer hij dat nodig oordeeld, Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken om verovering van Formosa, de Pes cadores en „belendende" nationa. listische eilanden door de Chine se communisten te verhinderen. Het huis van afgevaardigen had deze resolutie drie dagen tevoren reeds goedgekeurd met 409 tegen 3 stemmen. Vóór de stemming trok senator MacCarthy nog zijn motie in, waarin gevraagd werd om intrek king van alle Amerikaanse hulp aan landen die toelaten dat hun schepen gebruikt worden voor handel met communistusch-Chi- na. President Eisenhower tekent de resolutie van het congres. President Eisenhower heeft Zaterdag de resolutie getekent van het congres, die hem mach tiging geeft oen naar eigen in zicht strijdkrachten te gebruiken voor een mogelijke verdediging van Formosa, de Pescadores en „belendende posities". Hij zeide bij deze gelegenheid onder meer „in het openbaar dank te willen brengen aan de grote dienst, die het congres door zijn vrijwel algehele éénstemmig heid" had bewezen. Het congres had bewezen, dat men in Amerika verenigd is in 't besluit om „een dappere gealli eerde te helpen tegen communis tische agressie". Hij noem.1 Je het besluit van het congres een stap in de richting naar vrede in het gebied van Formosa. Amerika was ook eens. gezind Ln het besluit om een „ge bied, dat van vitaal belang is voor de veiligheid van de Ver enigde Staten en de vrije wereld" te verdedigen. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft zich in een radiotoe spraak tot het Nederlandse volk gericht. H. K. H. sprak als volgt Heden richt ik mij tot U, automobilisten, motor- en rijwiel berijders en wandelaars, gebruikers van onze vrije wegen en straten in Nederland. Het aantal ongelukken op onze verkeersaders heeft de afmeting aangenomen van een ramp. Deze noopt tot algemene bezinning. Van zuigeling tot grijsaard vielen de slachtoffers van het verkeer. Voor mijn geest zie ik al degenen, die geen beter lot wacht, hetzij heden, of morgen, of in de naaste toekomst. Ik sta tegenover U als voor een raadsel. Als zich een ramp op een ander terrein voordoet, spreekt deze tot ons gehele volk en dus ook tot U en zijn geen offers of moeite U te groot om de getroffenen te hulp te snellen. Dan herleeft onze saamhorigheid als volk. Hoe anders is de mentaliteit bij ongelukken op de straten en wegen. Het is alsof een mensenleven daar minder telt en uw soli- dariteitsbesef niet tot leven komt. Ik kan mij niet onttrekken aan de indruk, die zeer velen op mij maken, dat zij de vrije weg als voor hun gebruik alléén beschouwen, althans handelen, alsof dit zo ware. En dat, terwijl de mens bij andere rampen doorgaans machteloos staat tegenover de natuurkrachten, terwijl hij op de weg vaak de gang van zaken in eigen hand heeft. Gehoorzaamt de willoze motor dan niet uiteindelijk aan de innerlijke gesteldheid van zijn bestuurder? Denkt vóór alles deze aan zijn mede-gebruiker van de weg? Of wordt hij voortgejaagd door eigenbelang en gehaastheid en dwingen deze hem tot wat in deskundige termen genoemd wordt „wild rijden"? Deze persoonlijke instelling heeft een niet te onderschat ten invloed op de veiligheid of onveiligheid van het verkeer. Tijdens mijn zwerftocht door Noorwegen, die ik verleden zomer per auto ondernam, werd ik getroffen door de zelf discipline van de mensen op de weg en hun voorkomende, vriendelijke houding. In landen, waar het verkeer nog drukker is dan bij ons, wordt mij, van bevoegde en betrouwbare zijde, de rust en de orde beschreven, die er op straat heersen. Waarom kan dit in Nederland niet? Ik ben mij zeer wel bewust van de vele problemen, welke het verkeer heden ten dage stelt. Ik houd er mij van overtuigd, dat hetgeen ik hier aan de orde stel, de kern vormt van alle andere zijden van het vraagstuk en dat, zonder een vrijwillige ommekeer in de geestesgesteldheid, alle andere facetten van het vraagstuk niet op een bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Ik weet, dat ik in die mening niet alleen sta. In het belang van onze in gevaar verkerende medemens doe ik een dringend beroep op U, het beste in U paraat .te houden voor uw naaste bij het gebruik van de weg, gedach tig aan de woorden van Hem, Die zegt: „Voor zoveel gij dit één van deze, Mijne minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat Mij gedaan." Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat minister Dulles de Canadese ambassadeur te Washington bepaalde verzekerin gen heeft gegeven wat betreft de militaire plannen van Ameri ka in de buurt van Formosa. Naar verluidt hebben vertegen woordigers van Frankrijk, Enge land, Australië, Nw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand en Pakis tan, welke landen met Amerika zijn verbonden in het verdrag van Manilla, ook die verzekerin gen ontvangen. Dulles zou hebben verklaard te vertrouwen, dat er geen oorlog op grote schaal zal voortkomen uit de huidige crisis om Formo sa. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, verklaarde in een radiorede, dat de positie van Formosa juridisch Edgar Faure, de 47-jarige Fran se minister van Buitenlandse Zaken, heeft een jonge Parijse journalist, Schreiber genaamd, tot een duel uitgedaagd. Schrei ber, 31 jaar oud, is hoofdredac teur van het Parijse weekblad „Express". Faure acht zich in zijn eer aan getast door een artikel van Schreiber over belasting op ren paarden. Schreiber heeft de uit daging aangenomen. Volgens de „Aurore" heeft pre mier Mendès-France getracht te bemiddelen tussen Faure en de hoofdredacteur van het weekblad „Express", dat Mendès-France steunt. De „Humanite" weet te melden, dat de directeur van het kabinet van de premier, Boris, tracht te arbitreren en het duel te verhinderen. Volgens de „Figaro" heeft Faure verklaard af te zullen tre den als minister, als het duel doorgaat. Dit zou in overeen stemming met de traditie zijn. Faure zou evenwel bereid zijn het incident als gesloten te be schouwen, als Schreiber in het openbaar zijn verontschuldigin gen aanbiedt en het artikel in trekt. en politiek onzeker blijft. Men dient tot een bestand te komen zonder vooruit te lopen op een toekomstige politieke regeling, zo zei hij. Het zou volgens hem dwaas- heid zijn, als men toeliet, dat de eilandjes langs de Chinese kust het toneel van een groot conflict zouden worden. De opperbevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkraehten in het gebied van de Stille Oceaan admiraal Stump is in het week einde te Taipeh aangekomen voor besprekingen met de leider van de nationalisten, generaal Tsjang Kai-Sjek. Op een persconferentie ver klaarde admiraal Stump later op de dag, dat zijn strijdkrachten, als zij bij 'n eventuele evacuatie operatie zouden worden aange vallen, terug zouden slaan. Op de rijksstraatweg Lussen Doetinchemi en Laagkeppel is de 49-jarige accountant P. J. H. uit Arnhem met zijn auto tegen een bus van de N.V. Gelderse Tram wegen gebotst, waarbij zowel hij als zijn 47 jarige echtgenote le vensgevaarlijk werden gewond. Het echtpaar kwam uit de rich ting Doetinchem en was op weg naar Arnhem. Ter hoogte van Groot-Zande" passeerden zij omstreeks elf uur Zaterdagavond een bus van de NV Gelderse Tramwegen, die uit tegenover gestelde richting kwam. De per sonenauto kwam tengevolge van de gladheid van de weg te slip pen en botste tegen de voorkant van de bus. De wagen draaide een paar ke ren rond en kwam zwaar bescha digd aan de rechterkant van de weg terecht. 'De heer H. werd in de wagen aangetroffen, doch zijn echtgenote was er uit geslin gerd en lag onder het voertuig. Beide slachtoffers werden door de E.H.B.O. uit Doetinchem naar het gemeenteziekenhuis in Arn hem overgebracht. Zij hadden 'n zware hersenschudding, knie- breuken en ernstige verwondin gen aan het hoofd. De bus, die aan de andere kant van de weg in de berm kwam. was aan de voorzijde ernstig be schadigd. Geen van de inzitten den liep verwondingen op. Zaterdagochtend is te Stock holm plotseling overleden de 51- jarige Deense premier Hedtoft. Hij werd Zaterdagochtend vroeg dood in zijn kamer van het hotel waar hij logeerde aange troffen. Hij was toen, volgens zijn arts, waarschijnlijk al vijf of zes uur dood. De doodsoorzaak is waarschijnlijk hartverlam ming. Hij was te middernacht naar zijn hotel teruggekeerd. Hedtoft was in Stockholm ter bijwoning van een bijeenkomst van de Noordse raad, die bestaat uit afgevaardigden van de parle menten van Noorwegen, Dene marken, Zweden en IJsland en zaken bespreekt welke van be lang zijn voor de Scandinavische regeringen. Hedtoft was één van Denemar- kens jongste premiers, toen hij in 1947 zijn ambt als premier aanvaardde. De minister van Buitenlandse Zaken, Hansen, treedt nu als premier op. Een kleine Deense visserskot- ter, AsseFN-120, wordt sedert Vrijdag 28 Januari vermist, aldus werd Zondagochtend vernomen. Het schip werd Vrijdag het laatst gezien bij het eiland Hirtsholm in het Kattegat ter hoogte van Frederikshavn. Vijftig betogers hébben Zater dag voor het Witte Huis te Was hington geparadeerd met span doeken, waarop wordt aange drongen op een vreedzame oplos sing van de kwestie-Formosa. Op de spandoeken stond: „Maakt een einde aan het drijven in de richting van oorlog". De betogers zeiden gesteund ie worden door pacifistische organi saties te New York en Philadel phia. De Iraakse ragering deel! mede, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag een bom in de tuin van de Turkse ambassade te Bagdad is geworpen, die slechts materië. Ie schade heeft aangericht. Zij schrijft de aanslag toe aan „leden van een communistische of een Zionistische organisatie". Een Italiaanse soldaat is Zate: dag door schoten van de Zuidsla- vische grenspolitie gewond, toen hij en een officier „onopzettelijk" nabij Triest Zuidslavisch grond gebied betraden, aldus een be kendmaking van het bureau van de Italiaanse commissaris-gene raal te Triest. De grens was op het betrokken punt niet duidelijk aangegeven. De officier kon na enige tijd naar, Italiaans grondgebied te rugkeren, maar ae soldaat werd in een Zuidslavisch ziekenhuis vastgehouden. De ZuidSlavische consul le Triest heeft zijn verontschuldi. gingen aangeboden, aldus de Italiaanse bekendmaking. De soldaat werd later ter be schikking gesteld van Italiaanse autoriteiten. Hij bleek niet ern stig gewond. De Zuidslavische regering heeft haar leedwezen betuigd bij de Italiaanse regering over het in cident van Zaterdag, toen in het grensgebied een Italiaanse sol daat werd gewond. Een officiële woordvoerder heeft verklaard, dat sedert de mislukte opstand tegen de rege ring op 20 Januari, 147 verdachte personen zijn aangehouden. Het uitgaansverbod, dat acht dagen geleden werd af gek r^Rd, is opgeheven, doch de st beleg blijft voor onbepaalu i 1 in het gehele land van kracht.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1