KERKDIENSTEN Uit de Provincie GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. Herstel van de in December aangerichte stormschade. ZONDAGDIENST ARTSEN Voor de Zondag De «Sibajak" met emigranten naar Australië vertrokken. Gemeenteraad van Groede. ZONDAG 30 JANUARI. NED. HERV. KERK. Hoogspanning in IJmuiden en Roiterdam. AXEL. Bewegingsvrijheid van zaakgelastigden in Zuid-Slavië sue BRESKENS. BOSCHKAPELLE. scheppen gezonde regelmaat I De aanstaande huurverhoging. Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer N. van den Heu vel, betreffende de door de storm vloed van 23/24 Dec. 1954 aange richte schade heeft de Minister president, mede namens de mi nisters van Financiën en van Ver keer en Waterstaat, schriftelijk het volgende geantwoord: De schade aan de hoofd- en buitenwaterkeringen, veroorzaakt door de stormvloed van 23/24 December 1954, wordt voorlopig geraamd op ruim ƒ3.1000.000. Hiervan heeft een bedrag van 600.000 betrekking op de scha de aan rijkswaterkeringen. De omvang van geleden schade aan bedrijfs- en beroepsuitrusting en voorraden (private sector) zal vermoedelijk een bedrag van 500.000 niet te boven gaan. Wat de schade aan onroerend goed in de private sector betreft, zijn de voorlopige schattingen in de orde van grootte van ƒ250.000. In de landbouwsector worden de scha- Ik weet. waar gij woont. Openb. 2 13. Vertroostend en moedgevend is dit Schriftwoord, als weinig an dere. Wij vernemen hier, dat het Vaderoog niet alleen ons gade slaat, maar ook rekening houdt met onze omgeving, en met de eigenaardige verzoekingen, die daar tot ons komen. Dat Hij ons kent in onze persoonlijke strijd, en ons niet aan ons zelf overlaat. Hoe grote vertroosting ligt er in die weinige woorden, voor ieder onzer afzonderlijk. Wel licht is de weg van een, die deze regels leest, zeer eenzaam! Wel licht wandelt hij te midden der genen, die vreemdelingen zijn aan de eeuwige dingen en afke rig van de vreze Gods. Wellicht is onze levenshemel verduisterd door allerlei tegenwerking, die de snaren der naar gemeenschap dorstende ziel pijnlijk doet tril len. Wellicht beeft het hart deze morgen terug voor de moeilijk heden van de dag, voor de aan raking met ongelijksoortige na turen. Begrijpelijk is het, dat wij, kortzichtige mensenkinderen, het „waarom" voelen oprijzen in on- te ziel. Wij staan voor zoveel raadselen. Wij menen zoveel beter tot ontplooiing te zullen komen, indien wij in een andere omgeving leven en arbeiden mochten. Zó begrijpelijk is het, dat de grote Hartenkenner dit ook verstaan heeft en ons daar om Zijn troostwoord toezendt: ,,Ik, Ik weet het alles, Ik weet waar gij woont!" En immers, dan moet alles goed zijn, zoals het is! tiÜ hebt, o albestierend Koning, De plaats bestemd voor ieders [woning, De kring, waarin hij werken moet, En al wat Gij bepaalt is goed. „Nieuw Bijbels Dagboekje".) den aan vee, gewassen, uitrus ting en voorraden geschat op 300.000, aan gebouwen op 30.000. Alle bovenvermelde cij fers zijn schattingen, welke dus nog vrij aanzienlijke wijziging zouden kunnen ondergaan. De Brabantse Biesbosch en het gebied van de Donge en het Oude Maasje, die, zoals bekend is, thans nog bij bijzonder hoge wa terstanden een functie hebben te vervullen als waterbergingsge- bied, zijn ook thans weer voor een belangrijk gedeelte onderge- vloeid en daarbij is ernstige scha de toegebracht aan de kaden, met name die in het gebied van de Brabantse Biesbosch. Het is gebleken, dat rond gedeelte van de totale kosten van herstel van de kaden in de Bra bantse Biesbosch zullen moeten worden besteed op plaatsen, die ook bij de stormramp van 1953 werden beschadigd. Dat de nieuwe dijkdoorbraken in de Biesbosch een gevolg zouden zijn van het niet voldoende beklonken of gezet zijn der pas herstelde dijken, kan dus in het algemeen niet worden gezegd. Het is niet verantwoord, zon der tegelijkertijd andere maat regelen te nemen, nu reeds een stormkerende dijk rond de Bra bantse Biesbosch te leggen, om dat daardoor dit gebied voor wa terberging verloren zou gaan en dit elders verhoging van storm vloedstanden ten gevolge zou hebben. In het kader van de Deltaplannen zullen werken wor den uitgevoerd, waardoor een volledige watervrijmaking van het Biesboschgebied mogelijk zal worden. De noodwet dijkherstel 1953 zij buiten de hoofdwaterkeringen zijn gelegen. Ook de wet op de watersnoodschade 1953 en an dere regelingen ter leniging van de gevolgen van de stormvloed van 31 Januari en 1 Februari 1953 kunnen niet van toepassing wórden verklaard. Zoals reeds door de regering is medegedeeld, zullen echter wel schadevergoedingen worden ge geven voor die dijkgedeelten, welke destijds op grond van de noodwet dijkherstel 1953 werden hersteld en die zich nog niet vol doende hadden gezet en/of waar van de grasmat nog niet voldoen de was aangeslagen. Verreweg het grootste gedeelte van de thans ontstane schadeplaatsen aan hoofd- en buitenwaterkerin gen valt onder deze categorie. Zoals van de zijde van het Na tionaal Rampenfonds is bekend gemaakt, zal dit fonds op ana loge wijze als in 1953 is geschied de schade in de persoonlijke sfeer vergoeden. Zoals uit het bovenstaande blijkt, gaat de regering er van uit, dat het met inachtneming van de hiervorengenoemde uit zondering niet op haar weg ligt schadevergoeding te geven voor dijkherstel en voor de scha de, gelegen in de Brabantse Bies bosch en het gebied van de Donge en het Oude Maasje. Zij heeft echter met de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, alsmede met het. Nationaal Ram penfonds, de mogelijkheid be sproken, dat de provincie Noord- Brabant het initiatief zou nemen om door middel van het provin ciaal Rampenfonds, volgens na der vast te stellen richtlijnen en onder diens verantwoordelijkheid, te komen tot tegemoetkomingen aan betrokkenen in de kosten van herstel. Indien dit zou wor den verwezenlijkt, zou de rege- OOST ZBEUWS-VLAANDEREN. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bev. ambtsdrager)2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. r 'Pk: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Huaft. >ntenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. iiulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Bas van Gent10 uur Ds. A. C. ders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Avondmaal): 3 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Av. en Dankz.); 7.30 uur Ds. J. Koning, van Gouda (Bizondere dienst). 10 uur: „Bethel" (dienst voor jongeren van 12 t/m 15 jaar) mej. M. van Strien. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer: 2.30 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 29 JANUARI. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 30 JANUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. J. Eijgendaal, van Hoofdplaat; 6.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Sehoon dijke. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Hoofdplaat: 2 uur Ds. J. Eijgen daal. Groede: 10 uur Ds. J. H. van Beu- sekom, van Breskens. gieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaft. Dostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement10 uur Ds. J. B. van Bork. Sehoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groenveld. 3t. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. Jzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 11 u. Ds. H. Kujjlman. i «ou V-a v» c-titlUlJIYl., LGU UC lCgf kan op grond van de considerans ring bereid zijn de Staten-Gene- van deze wet en het gestelde in raai voor te stellen een bedrag artikel 1 met van toepassing wor- van 1.000.000 als bijdrage in dit den verklaard op de schade, die fonds te storten. Aangenomen ap December 1954 is ontstaan, mag worden, dat ook de provin- Afgezien daarvan vallen de be- cie een bedrag daarin zal storten, doelde gebieden niet onder de De onderhandelingen met het wei king van deze noodwet, daar Rampenfonds duren nog voort. „Ik heb in twee nachten niet boord is", voegde mevr. P. er met geslapen", zei mevr. P. uit IJmui- een zucht aan toe. den, toen zij eindelijk met man Die dochter, de 18-jarige Gerda, en vier kinderen in een t«xi ean Iverd ervan verdacht, dat ze een en v er hinderen in een taxi aan hele comedie had gespeeld, die de Lloydkade te Rotterdam am- haar door een ander was inge- veerde, waar de motoren van het prent. „Want zelf is ze zo niet" emigrantenschip „Sibajak" al werd er bijgevoegd. Donderdag- enige uren lang aan het draaien herhtlld^M^e^ffaa^u niet waren, omdat de reis naar in de steek", 't Was een hele ge- Australië moest worden aan- ruststelling, vooral omdat de vaard met meer dan duizend emi- pudste zoon Willem, die verloofd eranten aan boord was ondergedoken en aldus te granten aan boord. kennen had gegeven) dat hij niet van plan was mee te gaan naar Er heeft dan ook hoogspanning 'let nieuwe vaderland, geheerst zowel op de „Sibajak" Donderdagavond laat was Ger- als in het huis te Umuiden. „God- n?*> bereidwillig in de keu- dank, dat mijn dochter nu aan ea de vaat gaan wassen. Alles scheen dus in orde te zijn. Maar 1 plotseling, om een uur of tien, was ze verdwenen. Buren had den haar zien weg rijden in een auto. Men vermoedde dat een onge wenste vriendschap voor het meisje daar iets mee te maken had en mede daardoor konden GEREFORMEERDE KERK. vader en moeder P. haar nfe" Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. achterlaten. „Dan maar niet emi- L. Schalkwijk. greren" werd besloten en de Kon Temeuzen: 10 uur en 3 uur Da H. Rotterdamse Lloyd werd van dit Pestman. Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Axel: 7 uur leesdienst in de Chr. Bewaarschool Ds. Jan Scharpstr. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees dienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUI).GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. AMBASSADEUR VAN PAKISTAN BEZOEKT KRABBENDIJKE. De burgemeester van Krabben- dijke heeft gisterochtend bericht ontvangen van het bureau Zee land van het ministerie van Maat schappelijk Werk, dat de ambas sadeur van Pakistan, begum Lia- quat Ali Khan, op Dinsdag 1 Fe bruari a.s. een bezoek aan de ge meente zal brengen. De ambassa deur zal o.m. de Christelijke kleu terschool bezoeken. Voor deze kleuterschool, die vorig jaar is geopend, heeft de Zweedse vereni ging „Aradda Barn'en" de inven taris geschonken. Aan de ambassadeur zal een gedenkboek van de watersnood ramp voor oostelijk Zuid-Beve land, voorzien van een opdracht, worden aangeboden. KAMERLEDEN BEZOCHTEN YERSEKE. Drie leden van de K.V.P.-fractie uit de Tweede Kamer hebben gis teren Yerseke bezocht teneinde voorlichting te ontvangen over de problemen van de oester- en mosselcultuur met het oog op 't delta-plan. Het waren de heren C. J. van der Ploeg uit Haarlem, lid van de vaste visserij-commis sie uit de Tweede Kamer; mr dr N. van den Heuvel uit 's-Herto- genbosch en de heer J. J. Fens uit Breda. Zij werden ontvangen door burgemeester A. C. Willemsen en de leden van de commissie van dertien. In het gemeentehuis za gen zij een film over de oestercul tures. Na de lunch werden be zocht een kreeftenpark, een mos- selconservenindustrie en een oesterbedrijf. In het gemeente huis werden hierna met de leden van de commissie van dertien, waarbij ook dr Korringa, de bio loog van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek uit Bergen op Zoom aanwezig was, de diverse problemen onder de loupe geno men. Naar burgemeester Willemsen nadien verklaarde, zullen de Ka merleden ongetwijfeld helpen als er een oplossing kan worden ge vonden voor de moeilijkheden. HET ONTBREKENDE RIJWIEL PAD LANGS DE RIJKSWEG OOSTBURG-AARDENBURG. A.N.VV.B. wendt zich tot de Minister. De toeristenbond A.N.W.B. heeft er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen, de aanleg van 'n rijwielpad langs de rijksweg OostburgAarden burg te bespoedigen. Reeds zijn in het afgelopen jaar twee wielrijders dodelijk verongelukt, door het ontbreken van een rijwielpad. Wel is reeds geruime tijd geleden een vrij lig gend rijwielpad voor wielrijders en bromfietsers langs deze rijks weg geprojecteerd, doch de fi nanciën tot uitvoering van de plannen ontbraken. De bond hoopt thans dat de minister aan deze gevaarlijke si tuatie spoedig een einde kan ma ken. Hengstenkeuring Kon. Ver. „Het Nederl. Trekpaard". Onder zeer grote belangstel ling van de zijde der paardenfok kers in Oost Zeeuws Vlaanderen werd gister alhier door de Kon. Ver. „Het Nederlandsehe Trek paard" de jaarlijkse hengsten- keuring met premiekeuring ge houden. Goedgekeurd werden: Driejarige hengsten: Nico van Bouwlust, eig. Abr. Haak Cz. te Zaamslag en A. v. d. Eijk Jacz. te Benthuizen; Nero v. Heikant, eig. Alph. Mangnus te Boschkapelle en Em. Verstraaten te Graauw; Carlo v. Dirk, eig. Abr. Haak Cz., nvd; Herseur v. Eversdam, eig. J. de Putter— Verplanke en J. W. Seheele te Axel; Bento v. Pas- sluis, eig. H. M. A. v. Waesv. d. Berg te Westdorpe en W J. Die leman te Sluiskil; Nickel v. Pauw- vliet, eig. W. J. Dieleman, vnd en Abr. v. Hoeve—Haak te Zaam slag; Leon v. Alstein, eig. P. J. Boënne te Graauw; Anton van Kloosterzande, eig. A. J. v. Wa terschoot van Kloosterzande. Vierjarige hengsten: Nico van Neerbroek (opgen. in Keurstam- boek), eig. Joz. Bonte te Koe wacht; Cantor v: Haesdale, eig. M. L. M. IJsebaert—v. d. Linden LEGER DES HEUS. Terneuzen: Samenkomsten om uur en 7 uur. 10 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. besluit in kennis gesteld. Hals over kop zagen gisteren de emi gratie-autoriteiten nog kans vier adspirant-emigranten, resp uit Apeldoorn, Rijswijk, Rotterdam en Deventer, bereid te vinden Vrijdag reeds mee te gaan. Toen de kinderpolitie gisteren echter Gerda P. nog wist te achterhalen, probeerde de familie P. toch nog te embarkeren. Het achterblijven van de zoon kon men zich inden ken. Bovendien wordt die bin nenkort meerderjarig. Bij de Lloyd werd gewikt en gewogen en ofschoon het schip, op vier bedden na, vol was, trof men toch maatregelen om de fa milie van zeven nog behoorlijk te kunnen onderbrengen. Maar het werd half vijf, vijf uur en het schip moest nu eindelijk eens van de kade af. Men vroeg zich af, of zij nu nog zou komen of niet. Een telefoontje naar buren in IJmui den leerde, dat de familie P. om half vier in twee auto's naar Rot terdam was vertrokken. De spanning aan de Lloydkade steeg daarna met de minuut. Tot uiterlijk half zes wilde de kapi tein nog wachten, maar dan moest het schip onherroepelijk vertrekken. Juist zou de wijzer van de klok half zes aanwijzen, toen de dochter, onder politiege- leide, de loopbrug op ging. Ja. nu was het toch wel zeker, dat de familie geen verstek zou laten gaan. En inderdaad, drie minu ten later reden twee taxi's de grote hall in en stapte een geheel overstuur zijnde familie P uit. De verzekering, dat Gerda aan boord was kalmeerde de moeder enigszins. In allerijl werden de papieren nog in orde gebracht, een geheel legertje witkielen sjouwde de bagage aan boord en onmiddellijk daarna werd de laat ste loopbrug weggehaald. Dit leed was tenminste geleden. Om tien over half zes, dus ruim een uur te laat, ging de „Sibajak" van de kant, toege wuifd door enige duizenden op de wal. De gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad werd door de voorzitter, burge meester Tellegen, geopend met het uitspreken van zijn nieuw jaarsrede, welke door de heer Van Riet als oudste raadslid werd beantwoord. Wegens de uitgebreidheid van deze zeer belangrijke rede moeten wij de opname hiervan uitstellen tot een volgend nummer. Naar aanleiding van de notulen ontspon zich een uitgebreid debat over de door de heer Henry in de vergadering van 23 December bij de algemene beschouwingen ge stelde vraag, of de heren De Waal en Camps zich achter de uit spraak van de heer Weterings stelden over de Partij van de Ar beid. Het bleek, dat de bewoordingen niet letterlijk opgevat mochten worden en deze een Brabantse uitdrukking weergaven. Tot tijdelijk lerares voor het vak Frans aan de gymnasiale af deling van het openbaar lyceum werd benoemd mevr W. A den Decker—Zijlstra, alhier. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbe noemd mej. M. J. Rijnberg en de heren W. J. de Bruijn, A. J. Dees, Jac. de Feijter, I. J. van der Ha gen, P. C. Jansen, J. P. van der ■Sneppen en A. Verbeek, terwijl op voorstel van de heer F. Diele man tot lid van deze commissie benoemd werd de heer Van 't Hof, hoofd van de Geref. school aan de Schoollaan, alhier. Tot leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs werden herbenoemd de heren S. W. Henry en J. P. Visser. Tot lid van het college van cu ratoren van het gymnasium werd herbenoemd de heer mr P W C C. van Meerwijk. Zonder hoofdelijke stemming of bespreking werden aangeno men a. de wijziging van het alge meen ambtenarenreglement en arbeidsovereenkomst b. de wijziging tijdelijke ziek- tenkostenregeling e. de wijziging verplaatsings- kostenbesluit d. de vaststelling van de her zieningsverordening en wijziging kindertoelage in verband met de o loonsverhoging. Bij behandeling van het voor stel van B. en W. tot aankoop van het perceel Schuttershofweg 2 vroeg de heer De Feijter of door de stichting van het gebouwen complex van de Rijksgebouwen dienst geen nieuw verkeersobsta kel zal ontstaan. De voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval zal zijn De heer Henry vroeg aandacht voor de moeilijke situatie waarin de heer Baard is komen te ver keren. De voorzitter zeide, dat, indien mogelijk, de gemeente wil mee helpen, doch dat de heer Baard ook met de bepalingen van het contract van de Rijkswaterstaat moet rekening houden, daar be kend is dat deze aan de bepalin gen van een contract streng de hand houdt. Bij behandeling van het voor stel van B. en W. tot aankoop van een drietal perceeltjes in de Dwarsstraat, vroeg de heer Van Langevelde aandacht voor de be langen van een huurder. Na toelichting door de voorzit ter worden de voorstellen van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Z.h.s. besloot de raad tot ver koop van een perceel grond in de Zuidlandpolder aan de Woning bouwvereniging „Werkmansbe- lang" voor de bouw van 19 wo ningen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond gelegen aan de voormalige staalfabriek aan de heer F. Petit, industrieel te Brus sel. De heer Camps wenste geacht te worden tegen te hebben ge stemd, daar hij dit terrein voor een andere industrie wilde be stemmen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van diverse woningen. Ingetrokken werd het besluit van de raad tot het vragen van voorziening bij de Kroon, inzake de gemeenschappelijke regeling bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Tegemoetkoming werd ver leend aan C. J. Hamelink te Sluis kil, ingevolge art. 13 van de l.o.- wet 1920. Verleend werd 'n voorschot ten bedrage van 639,54 aan de ver eniging voor christelijk onderwijs te Sluiskil voor vergoeding vak onderwijs nuttige handwerken. Over het voorstel om in princi pe te besluiten tot liet instellen van een helicoptèredienst ontspon zich een breedvoerige discussie. Na toelichting door de voorzit ter, die betoogde dat hierdoor een begin wordt gemaakt met de ver breking van het isolement van Zeeuws-Vlaanderen en dat de „Sabena" in deze lijn toekomst ziet, werd het voorstel aangeno men. De heer F. Dieleman wenste ge acht te owrden te hebben tegen gestemd. - Aan de Woningbouwvereniging ..Werkmansbelang" werd een ga rantie verleend voor een geldle ning maximaal groot f235.000 voor de bouw van 19 woningen. Gewijzigd werd de begroting dienst 1954 en 1955. Bij de omvraag vroeg de heer Van Langevelde toezending van de verslagen over 1954 van de di verse diensten, en aandacht voor de terreinmoeilijkheden van de voetbalver. „Terneuzense Boys". De voorzitter deelde mede, dat in overleg met de voorzitter van genoemde voetbalvereniging ge tracht wordt een oplossing te vin den. De heer Van Langevelde infor meerde verder naar de te Rotter dam te houden tentoonstelling E 55. De voorzitter zeide, dat van het standje van de provincie Zeeland op deze tentoonstelling een klein stukje voor de gemeente Terneu zen wordt gereserveerd. De heer Henry informeerde naar de bouw van de 45 wonin gen. De voorzitter antwoordde dat het desbetreffend ministerie een spoedige beslissing zal bevorde ren. De heer Hol informeerde naar een vluggere publicatie van het volledig raadsverslag. De heer Ollebek vroeg, of B. en Wkunnen meehelpen om voor het afval van de kleinindustrie een stortplaats te bestemmen. Hoewel dit óp de weg van de ondernemers ligt, zeggen B. en W. toe dit te zullen bezien. Hierna sluiting der vergadering. De raad der gemeente Groede kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Af. wezig was wethouder C. W. Cij- souw, die in het ziekenhuis te Vissingen verpleegd wordt. De voorzitter, burgemeester J. C. Everaars, sprak een Nieuw jaarsrede uit, waarin hij aller eerst wethouder Cijsouw een spoedig herstel wenste. De burgemeester roemde de sa menwerking tussen het college van B. en W., de raad en het se cretarie, die werkelijk voortref felijk is. Ook voor het komende jaar hoopte spr. op een goede sai men werking. Teleurstellend is het, dat het zielental der gemeente weer ach teruit gelopen is met 22 zielen en nu 2131 zielen telt. Deze achteruitgang is funest voor de middenstand, maar nog meer voor het agrarisch karak ter der gemeente. Groede's boe ren kampen met een tekort aan landarbeiders, waardoor we" eens wijzigingen nodig zouden kunnen worden in de bouwplan nen. Van de 100 woningen, die nauwelijks deze naam mochten dragen, werden er reeds 49 opge knapt en verbeterd. Velen mei rijks, en gemeentelijke -subsidie. Molenwater, nabij Breskens een uchtpunt te plaatsen, met kwik. damplampen, welke ook Bres kens heeft. Hiervoor voelde men weinig voor daar Groede T. L.- buizen heeft, die in het gebruik goedkoper zijn. Besloten werd 'n T. L.-buislamp te plaatsen en ook later het Molenwater verder te verlichten met deze lampen. Geen financiële medewerking werd verleend aan de helicopter- lienst SluiskilRotterdam. Hier. in zag men voor Groede weinig voordelen. Vervolgens gaf de voorzitter bi uitgebreide uiteenzetting over 't sportveld, dat men in Groede wilde aanleggen met medewer king van de Ned. Heide Mij en de lienst uitvoering civiel techni sche werken. Hierdoor krijgt nen een belangrijke rijkssubsi die van 100% op de arbeidslonen 'n sociale lasten. Het complex oost 72.000. De subsidie .wordt jesteld op 30.000. De heer tokelaar der Ned. Hel le Mij gaf een technische uiteen. :etting. Tenslotte werd het gehele plan /olgens voorstel goedgekeurd. In verband met deze plannen werd besloten tot grond aankoop om dit terreinencamplex te ver Dan leeft in Groede ook nog te wezenlijken De kleedlokalen zal veel de vrees voor de waterke- rende dijken. De burgemeester achtte deze vrees ongegrond, daar de dijken thans belangrijker hoger zijin dan voorheen. Het dijk- ieger is paraat om bij eventuele noodtoestanden in te grijpen. Sprekende over het verkeers- onderwijs, dat de rijkspolitie te Groede geeft, kwam de burge meester op de Ambonnezen, die reeds enkele jaren in de gemeen te wonen. De burgemeester sprak zijn waardering uit voor deze be. woners, die zich altijd zeer hof felijk en correct tegenover de be volking gedragen. Het initiatief der V-V.V.-Groe- de, om ieder jaar een tentoon stelling te organiseren werd ge roemd. Er zijn nog heel wat plan nen voor Groede om. de bouw van een postkantoor met woning, een nieuwe kleuterschool, de strand-exploitatie, alsmede het port terreinencomplex dat bin nenkort dank zij rijkssteun ver wezenlijkt kan worden. Met vertrouwen zag de burge meester de toekomst tegemoet. De heer J. Castelein werd met gemene stemmen benoemd tot tijdelijk wethouder. Van Rijkswaterstaat was een vezoek ingekomen om aan het de bevolking zelf moeten bou wen. De gemeente stelt hiervoor het hout beschikbaar. Voorts werd besloten een lui fel te bouwen voor de buspassa giers, terwijl de kinderbijslag re geling voor een jaar werd ver lengd. De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering werd ge sloten. Buitenlandse zaakgelastigden in Zuid-Slavië is verzocht het de partement van Defensie op de hoogte te stellen van hun reizen in Zuid-Slavië buiten Belgrado, aldus is van gewoonlijk betrouw bare zijde te Belgrado vernomen. Tot nu toe bestond er voor deze functionnarissen geen ver plichting tot uitbrengen van ver slag over hun bewegingen. De Oosteuropese landen heb ben sedert zij anderhalf jaar ge leden begonnen met het aankno pen van normale betrekkingen met Zuid-Slavië, militaire zaakge lastigden in Belgrado benoemd, stadium afgezien. te Axel; Leonard v. Bril tam top gen. in K.), eig. H, de Maat te Stoppeldijk; Winston v. Nieuw Vogelschor (opgen. in K.), eig René A. C. Hendriks te Hulst en Fr. P. E. de Caluwé te Westdorpe Oudere hengsten: Lue. v. Al stein, eig. R. Comelissens te Ter hole; Certain v. Hersa, eig. Alph Mangnus, vnd en E. Verstraaten. vnd; Victor v. Eversdam, eig Cyr. v. Overloop te Zuiddorpe en Jac. de Feijter te Axel; Rmold v Graauw, eig. René Comelissens vnd; Vainqueur v. Eversdam (op gen. in K.), eig. J. W. Seheele te Axel; Nico v. Eversdam, eig. C. A. Dekker Cz. te Axel; Jan v. Watergang, eig. J. W. Seheele. vnd; Klaas v. Wieringermeer, eig Jos. F. de Waal te Hulst. Voor 4 jaar werden goedge keurd: Nico v. d. Klef, eig .Jac. de Putter Pz. te Axel, Jae. Diele man Mz. te Zaamslag, J. Kr. de Putter te Axel en Osw. Kerrie haert te Westdorpe; Antoon van Strijen, eig. H. de Maat te Stop peldijk; Nero v. Oudenpolder, eig. Alph. Mangnus. vnd, en E. Verstraaten, vnd. 1 BILJARTEN. Om het kampioenschap van Axel. Ook deze week werd de strijd weer óp het groene laken voort gezet. Hieronder volgen de resultaten der deze week gespeelde partijen H. van Harn 128, Jas Lippens 150 car.; P. Groothaert 150. Jos Lippens 134; P. Leun is 150, F Groothaert 76; G. Mattheeuws 150, H. van Ham 92; J. de Rijke 112, P. Leunis 150; R. Dieleman 150, G. Mattheeuws 95; P. Leu nis 150. Jos. Lippens 126. De stand is thans: gesp. pt- ear. R. Dieleman 5 10 780 P. Groothaert 6 10 881 G. Mattheeuws 5 8 0G6 P. Leunis - 3 6 49) P. Groothaert 5 4 576 Jos. Lippens 6 4 F. Groothaert 5 2 338 H. van Harn 6 2 628 J. de Rijke 5 0 927 Ongeval Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur had het 6-jarig zoontje van de heer Van O. het ongeluk tijdens het spelen in de Dorpsstraat met een zijner voeten onder een wiel van een vrachtauto te geraken. Hoewel de voet gekneusd wws achtte dokter Van der Maas de verwonding niet ernstig, zodat het knaapje naar de ouderlijke woning kon worden gebracht. Jaarverg. „Helpt Elkander". De plaatselijke vereniging van varkenshouders „Helpt Eikan der" hield onder voorzitterschap van de heer P. van Leuven haai jaarvergadering. Het kassaldo bleek in het afgelopen jaar geste gen te zijn van ƒ4074 tot 4136 De contributie der leden bleef ge handhaafd op ƒ0,50 per maand per varken. De uitkering bltjft 1,50 per kg. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen Van de 135 leden, die de varkens vereniging telt. woonde slechte een klein aantal de vergadering bij. Gouden bruiloft Op 1 Februari a.s. viert 't echt paar A. TriestWante zijn gou den huwelijksfeest. Het spreekt vanzelf dat bij deze gelegenheid de inwoners van Boschkapelle zich niet onbetuigd zullen laten Meer speciaal voor de bewoners van Luntershoek, waar het echt paar woonachtig is, zal het een gedenkwaardige dag worden. Het feestcomité heeft inmiddels een huis-aan-huiscóllecte in liet dorp gehouden. Voor de feestviering zal in de buurt een tent worden opgericht. LAX EER TABLETTEN Van Zaterdagmiddag 12 uur lot Maandagmorgen 8 uur zal ée praktijk van de artsen worden waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Tel. 2020. Apotheek openKlaassen, Noord- straat 54. Naar wij vernemen denkt de regering bij de aanstaande huur verhoging niet verder te gaan dan ongeveer een percentage van tien, waarschijnlijk gediffe rentieerd naar de gemeenteklas se, met dien verstande, dat de normale arbeiderswoning niet on der deze huurverhoging zal val len. Het begrip arbeiderswoning wordt gemeten eveneens naar een gedifferentieerd bedrag, naar gelang de gemeente, waarin de woning staat. De regering wil voor alles rust in de sectoren van lonen en prii zen en voorkomen, dat Neder land in een noodlottige spiraal geraakt. Door de huurverhoging te beperken wil zij een te sterke spanning voorkomen. Een nieu we loonronde kan thans niet worden verwacht. Wel ligt het in de bedoeling in de ontworpen belasting herziening voldoende compensatie te bieden. Van de giichting vtini een huutregaUsn tiefonds heeft de regering In dit

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2