Zal Frankrijk melk kunnen zien? RA.DTO? De blauwe auto Churchill over de Parijse accoorden West-Duitsland en de Sowjet-Unie Verkommerde landbouw, likeur naar de negers maar AKKERTJES Demonstraties voor het parlementsgebouw Wat willen de Russen eigenlijk? Nationalisten bereid tot ontruiming van Tatsjengroep Ook prijsverhoging in de sport Wat brenqt de I WEEDt BLAD Donderdag 27 Januari 1955 10a'Jaargang No. 3366 Kou, koorts, griep, Spion gearresteerd De verkoop van overtollige Amerikaanse producten Staaisamaieurs niei naar Wimbledon? „Deze wetten moeten de kraan sluiten; maar wanneer de toe voer niet wordt verminderd, zal het vat harsten", aldus een toe kende Franse econoom over Mendès-France'smaatregelen ter toeteugeling van het alcoho lisme. En inderdaad, zo is'het. De wetten, die zich toezig hou den met de sociale kant'van het alcoholprobleem staan nu wel ctp papier, maar zij zullen nooit behoorlijk kunnen'worden toegepast zolang voor een ander vraagstuk, dat van de overpro ductie in'de Franse landbouw, geen oplossing is gevonden. Alcohol dat wordt dikwijls vergeten is 'niet alleen maar iets, dat men, meer of minder verdund, kan drinken, maar'zij is odk een industriële grondstof. Voor i95 procent zelfs! En hier ligt het probleem precies omgekeerd; het ongeluk is niet het te grote, maar het te gerin ge verbruik,' Sinds de eerste wereldoorlog is de alcoholregie van de staat het centrale mechanisme van de Franse landbouwpolitiek. Alle producten, die de Franse boeren niet kunnen verkopen, worden tot alcohol gebrand en door de staat tegen gegarandeerde prij- zen opgekocht. En zoals het al tijd gaat. waneer een noodmaat regel tot een permanente in stelling wordt, heeft de alcohol- regie, die slechts zou moeten in springen in crisistijden, zich ontwikkeld tot de vaste, onont beerlijke klant, van de Franse boer. Gehele takken van de Franse landbouw, gehele ^bevol kingen van een twaalftal depar- tementen produceren jn het ge heel niet meer voor de levens middelenmarkt, maar voor de alcoholregie, die de oogsten on gezien opkoopt. Deze ..marktregeling" is voor Frankrijk tot de [grootste econo mische verliespost en het typi- ,<?che voorbeeld van de absurdi teit van een dergelijke sutosi- diëringspolitiek geworden. De steifti, die op deze wijze aan de VRIJDAG 28 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. woor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Pia norecital; 11.00 Voordracht; 11.20 Gram.; 11.35 Orgel; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Landbouwmed.: 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Or kest; 13.55 Koersen; 14.00 Or kest; 15.00 Gram.; 15.15 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel; 17.20 Muzikale caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuz.; 18.45 Causerie; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Kinder koor; 19.30 Spel en muz.; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Kamer koor; 20.30 Europa één; 20.40 Causerie; 21.00 Leert uw landge noten kennen; 21.35 Buitenlands weekoverz.; 21.50 Lichte muziek; 22.20 Wordende wereld; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Romantische muziek; 23.35 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Schoolradio; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Fran se chassons; 12.00 Angeus; 12.03 Gram.; 12.30 Landbouwmeded.; 12.33 Voor de vrouwen van het platteland; 12.40 Tenor en orgel; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano, hammondorgel en zang; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Orkest; 15.00 Schoolradio; 15.30 Strijkkwartet; 16.00 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursberichten; 17.45 Piano; 18.05 Gevar. muz.; 18.30 Vragenbeantw.; 18.45 Gr.; 18.55 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.10 Causerie; 19.30 Avondgebed; 19.45 Gram.; 20.40 Act.; 20.55 De ge wone man; 21.00 Pol. forum; 21.30 Muzikale quiz.; 22.00 Mil. ork.; 22.30 Jazzmuz.; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Filmmuz. 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Gevar. muz.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Operamuz.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.05 Godsd. caus.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.15 Orkest; 20.45 Kunstkaleidoscoop; 21.00 Gram.; 21.05 Orkest (om 21.45 Nieuws); 22.45 Int. Radio Universiteit; 23.00 Nieuws. boeren wordt verleend komt de jraat duurder te staan, dan wianneer hij deze mensen een goed pensioen zou geven, onder voorwaarde, dat zij geen hand meer zouden uitsteken. SUIKERBIETEN GOEDKOPER. De staat zou zidh de helft van Je subsidie op een ton suiker bieten kunnen besparen, indien aij deze tegen de ivolie prijs ■iocht en op de plaats zelf liet vernietigen. Maar wat zou er aan moeten gebeuren met jdi enorme alcoholindustrie, die op ■rit ongelukkige systeem is op gebouwd? Alleen de laatste suikerbieten- oogst ill Nbord-Frankrijli heeft de alcoholregie 3 millioen ton(!) zuil/(ere alcohol opgeleverd. Db reserves bedragen thans meer dan 5 millioen ton en een doel matig gebruik voor dit dure product is nergens te vinden. In principe is deze alcohol vcor de pharmaceutische en de parfumindustrie bestemd, die haar ver onder kostprijs gele verd krijgt en zelf dus ook wordt gesutosideerd. Maar geen pharmaceutische industrie ter wereld zou deze enorme voor raad kunnen verwerken. De ge dwongen bijvoeging van alco hol bij benzine is een andere zaak, die kostbaarder is dan eenvoudige vernietiging. De suikerbiet is sinds lang de grootste leverancier van de alcoholregie, maar in. heteelfde grote vat vloeien ook de over schotten van ooft- en wijnlbouw en zelfs de verbouwers van aardappelen en zonnebloemen hefctoen deze voortreffelijke „ge garandeerde afzetmarkt" ont dekt- en produceren in enige Midden-Franse departementen nog slechts ivoor de staat. LIKEUR VOOR AFRIKA. Waar nu dit gemeenschappe lijke /vat geen voldoende afvoer naar de industrie vindt, ver schijnt tenslotte de likeurfalbri- kant als redder uit de nood. Om haar als een staatsgeheim be handeld reusachtige tekort te verlichten, levert de alcoholre gie tegen prijzen, die (wederom een indirecte subsidiëring toete kenen, haar weer aan de drank producenten. En dezen zoeken bun afzetgebied, waar. zij dit maar kunnen vinden, niet echts in Franknijk zelf, maar ok in het koloniale rijk, voor zover de Islam daar geen dam :egen de oicohiolisering vormt. Sinds enige jaren worden de Franse gebieden in Midden-Afri- ka op zo grote schaal met ster ke drank overstroomd, dat er in de Ver. Naties reeds protesten tegen gerezen zijn. En zo mondt het economische en industriële probleem van het alicohotaver- schot toch weer uit in het socia le probleem van het alcoholis me. Natuurlijk brengt uitroeien van een in vijftig jaar ongebrei deld protectionisme gegroeid wangedrocht ongehoorde moei lijkheden met zich. Mendès- France tracht het vraagstuk nu daar aan te pakken, waar het het dringendst is: bij de suiker biet. Een vermindering der ge garandeerde prijzen moet de boeren dwingen tot beperkte verbouw, de staat financiert de sluiting van distilleerderijen en de biet moet naar zijn oorspron kelijke doel, de suikerraffinade rij, worden teruggeleid. i GRATIS SUIKER. Naturlijk echter biedt het toe- slujjt van Mendès-France om de schoolkinderen gratis gesuiker de melk te verschaffen en de behoeftige Fransen 2 kig suiker wel goed propagandamateriaal, maar geen economische oplos sing. De moeilijkheid ligt elders: de staat moet, inplaats van zo als bot dusver de uitbreiding van de productie, thans de ver mindering daarvan subsidiëren; hij steunt ook de wijntoouwers, die hun wijnstokken en de kwe kers, die hun fruitbomen ver nietigen. Maar welke soort van bezigheid kan de getroffenen als vervanging worden gebo den? Waarheen men ook kijkt, overal in de Franse landbouw heerst overprbductie: er is te veel wijn, te veel suiker, te veel melk, te veel vlees, te veel graan Exporteren? Dat de landbouw „Fran'krijks eerste exroortindu- strie" zou moeten zijn, is een leuze, die men al jaren hoort. Maar het systeem van protec tie en prijsgarantie heeft niet slechts de prijzen hoog boven het wereldpeil gedreven, het heeft ook de Franse boer toe- "Tijd van zorg voor de kwali- fMt. ahmrde horyrtepunt van dit systeem i« dat Frank rijk vele agrarische kwaliteits producten, fo.v. tafelfruit, moet invoeren. De agrarische import is zelfs tweemaal zo groot als de export! DE BEET IN DE STAART. Grote gebieden in Noord- en Oost-Frankrijk zijn vol produc ten, die elke vergelijking en el ke concurrentie kunnen door staan; maar in drie kwart van het land vegeteert een kunst matig |in het leven gehouden landbouw, gesteund door direc te en indirecte subsidies, die een ondragelijke last voor de Franse economie vormen. En hier, niet in een hoge levens standaard of grote sociale voor uitgang ligt ook het geheim van de hoge „sociale" lasten, die er steeds weer met de haren wor den bijgesleept, wanneer Frank rijk Iwil toewijzen, dlat het zijn handelsmuren niet kan aftore- ken. Het protectionisme bijt zich zelf in zijn staart: een ondertoe- volkt Frankrijk biedt zijn eigen landbouw, die zonder moeite een tweemaal grotere bevolking Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J zou kunnen voeden, onvoldoen de afzetgebied en heeft meer dan de helft van de departe menten onder de narcose van de staatsbescherming gebracht. Maar deze verkommerde land bouw is tot een last geworden, die cp de gehele Franse econo mie drukt en haar de uitweg naar de wereldmarkten ver spert. Frankrijk heeft op vele ge bieden schitterende prestaties geleverd sinds de inflatie tot stilstand is gekomen en de ge- zondv.larding van het land niet meer remt. Maar de beslissende daad, het doorbreken van de verstikkende autarkie, moet nog worden gesteld. De Britse eerstelminister, sir Winston Churchill, heeft Dins dag in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering op het standpunt staat, dat de Londen- se en Parijse overeenkomsten moeten worden geratificeerd voor nieuwe besprekingen op hoog niveau met de Sowjet-Unie worden gehouden. Twee socialis tische parlementsleden hadden Churchill gevraagd wat de hou ding van de regering is ten op zichte van de Russische verkla ring van 16 Januari, waarin Duitsland verkiezingen onder interna,tionoal toezicht worden aangeboden. De leider van de linkervleu gel van de socialisten, Bevan zeide, dat Churchills antwoord een zeer ongelukkige indruk in Duitsland zal maken. Zeer veel Duitsers zullen de indruk krij gen, dat Groot Brittannië ge heel en al onverschillig is ten De Westduitse bondsregering is Woensdagochtend bijeengeko men doch zijl zal, naa? van be voegde zijde verluidt, nog geen definitief cordeel vellen over de jlongste geste der Sowjet-rege- ring: de opheffing van de staat Ivan oorlog met Duitsland. De bondsregering zal dë daardoor ontstane toestand eerst Vrijdag definitief bespreken, wanneer zij voor Let eerst in dit jaar on der leiding van bondskanselier Adenauer bijeen zal komen. Adenauer zal Vrijdag zijn win- tervacantie in het Zwarte Woud afbreken om in Bonn de leiding te nemen bij het beantwoorden van de jongste Sowj et-stappen. In de hoogst opgewonde sfeer, die in Bonn reeds ont staan was door het aanbod van de Sowjet-Unie om over vrije verkiezingen in geheel Duits land te spreken, heeft naar het voorlopig schijnt de eenzijdige opheffing van de oorlogstoe stand haar uitwerking niet ge mist. Het feit, dat men naar de werkelijke bedoeling van deze geste slechts kan gissen, draagt bij aan de vrij grote verwarring, Hoge functionarissen der na tionalistische regering hebben Woensdag verklaard, dat natio nalistisch-China bereid is de bezetting der 200 mijl ten N. van Formosa gelegen groep der Tatsj en-eilanden terug te trek ken, doch dat met het uitvaar diging (van de desbetreffende order wordt gewacht totdat opheldering is verkregen over hetgeen wordt bedoeld met dë zinsnede in Eisenhowers bood schap aan het congres, dat ook „met de verdediging van For mosa en de Pesaadoren verband houldende gebieden" in aanmer king kunnen komen, om door Amerikaanse strijdkrachten ivoor een communistisdhe aan val te worden gevrijwaard. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is te Taipeh nog verno men, dat 300 vliegtuigen der Amerikaanse zevende vloot Dinsdag j.l. demonstratievluch ten boven het zeegebied' ten N. vP.n de Tatsj en-groep hebben gehouden. De vliegtuigen zijn opgeste gen' van de vier Amerikaanse vliegdekschepen, die behoren tot de 77ste groep voor speciale opdrachten der Amerikanse marine. Gemeld wordt, dat Ameri kaanse oorlogsschepen in het zeegebied der Tatsien-eilanden patrouillevaarten uitvoeren, ten einde de veiligheid der evacua tie-schepen te verzekeren. I Versterking voor Ameri kaanse zevende vloot. Op 8 Februari zullen drie Amerikaanse ztware kruisers, de ,jBaltimore", de „Rochester" en de „Los Angeles", en 8 torpedo- boot jagers uit Long Beach in Californië naar het Verre Oos ten vertrekken, aldus Is Dins dag bekendgemaakt. De schepen zullen zich voe gen bij het 7,1e Amerikaanse eskader in de wateren van For mosa. Een woordvoerder van de marine verklaarde, dat het toe sluit om deze schepen te zenden reeds enige tijld' geleden was genomen en geen verband houdt met de huidige toestand in het Verre Oosten. die in da Westduitse politiek reeds is ontstaan. De socialis ten, die ook in de regeringspar tijen aanhang winnen voor hun actie ivoor een spoedige confe rentie der vier bezettende mo gendheden, hebben er een nieuw bewij s in gezien voor de wens van Moskou om tot nieu we onderhandelingen te komen. De christelijke voorzitter van de buitenlandse commissie van de bondsdag, Kiesinger, noem de de geste „van buitengewoon belang" docb voegde er aan toe te hepen, dat de Sowjet-Unie haar niet uitsluitend gesteld zou hebben „om voor de vrede in de wereld noodzakelijke in tegratie der vrije volken te ver storen". In de Duitse pers was Woens dag nog slechts één commen taar op de nieuwe boodschap uit MoSkou geschreven. De in Bonn verschijnende „General Anzeiiger" beweert, dat de Rus sen een lege schaal op tafel hebben gezet en dat men nu maar moet afwachten wat zij daarin zullen doen. Dat beeld geeft in feite het best de Duitse indrukken weer. Men weet nog niet of men aan de recente Sowiet-stau een grote betekenis zal moeten hechten, en evenmin tot welke concrete acties zij zal kunnen leiden. Mogelijk wensen de Russen, zo wordt wel ver moed, de weg te effenen voor een aanbod om diplomatieke betrekkingen met de bondsre publiek aan te knopen. Een an dere overweging is, dat de Rus- sen met hun plotselinge drang naar vriendschap met de Duit sers wellicht in hoofdzaak beogen de Franse parlements leden nog meer kopschuw te maken voor een Duitse bewape ning. Slechts in één 'opzicht stem men alle Duitse reacties over een in de hoop, dat de Sowjet- Unie nu ook zal besluiten de nog in Russische 'kampen ver toevende Duitse soldaten vrij te laten. Het Westduitse Roode Kruis stel> reeds geruime tijd pogingen in het wenk om daar over met Moskou in contact te treden. aanzien van vreedzame hereni ging van Duitsland. Churchill antwoordde hierop, dat de Westduitse regering op het standpunt staat, dat de verdragen eerst moeten worden toékraahtigd. In antwoord op een vraag van de socialistische oud minister van Defensie Shinwell zeide Churchill niet te geloven, dat een bespreking tussen hem, Churchill, en de Russische eer ste minister, Malenkof, over het Verre Oosten gunstige resulta ten zou hebben. Verder zeide de Britse pre mier, dat zijn regering van oordeel is, dat een actie ter Jverzekering van een internatio nale overeenkomst voor toezicht op atoomwapens door de Ver. Naties dient te worden onder nomen. Het Britse Lagerhuis kwam Dinsdag voor de eerste maal sedert het Kerstreces bijeen. Verscheidene honderden per sonen hebben Dinsdagavond nabij het parlementsgebouw in Loniden geprotesteerd tegen be wapening van West-Puitsland. In totaal zijp elf personen aangehouden wegens toelediging en! verzet tegen de politie. Twaalf Latoourafgevaardigden hebben een motie ingediend, iwaarin de regering wordt ge vraagd, stappen te ondernemen om te komen töt een nieuwe viermogendhedenconferentie over Duitsland te Berlijn. Zij menen, dat de Sowi et voorstel len voor hereniging van Duits land op basis van vrije democra tische verkiezingen onder inter nationaal toezicht genoeg over eenstemming vertonen met de Westelijke voorstellen op de Berlijnse conferentie van het vorig jaar om als basis te kun nen dienen voor hernieuwde vier mngendhedenbesprekingen. De regering zou de conferen tie moeten voorstellen vóór de uiteindelijke retdficaite van de Parijse overeenkomsten de hoop vernietigt, die is gezezen door de nieuwe Sowj et-voorstellen, aldus de motie. MIJNWERKERS VAN WALES PROTESTEREN. De mijnwerkers van Zuid- Wales zullen Churchill en Eden een resolutie zenden, waarin zij protesteren tegen de politiek van Eisenhower met betrekking tot het Verre Oosten. De bezet ting van Formosa door de natio nalisten en eenheden van de Amerikaanse strijdkrachten wordt een bedreiging van de wereldvrede genoemd. In West-Duitsland is Friedrich Winter, een 37-jarige architect, gearresteerd onder de zware ver denking, dat hij de plannen van een in aanbouw zijnd groot vlieg veld in Noord-Beieren en van het Valka-kamp bij Neurenberg aan een Oostelijke mogendheid uitge leverd heeft. Hij werd aangegeven door een vroegere vriendin, die later een eind aan haar leven maakte met achterlating van een lijst van mede-agenten. De democratische senator Ja mes Eastland heeft de senaats commissie voor de landbouw verzocht een onderzoek in te stellen naar wat hij noemde in menging van bet Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken in de verkoop van overtolli ge Amerikaanse agrarische pro ducten. Hij zeide, dat dit minis terie door met concurrerende lan den te overleggen alvorens ver koopovereenkomsten aan te gaan, zeer aanzienlijke hoeveelheden exportgoederen tegenhield. De onderminister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat het minis terie de verkopen van overtollige agrarische voorraden met be vriende regeringen besprak ten einde een verstoring van het nor male handelsverkeer te voorko men. Hij ontkende, dat dit tussen komst in de verkopen was. 38) door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) I hij mij op tijd de rente en het „Zoals U het noemen wilt, in-overeengekomen aandeel in de specteur. U herhaalt als het ware letterlijk de woorden, die mijn vriend altijd bezigt. Ik per soonlijk beschouw het meer als een vriendendienst. Van Benne- kam heeft er enige tijd geleden een beetje zwak voorgestaan en aangezien ik wat liggende gelden had, toesloot ik hem te heipen. Ik kon immers niet be ter doen, dan mijn geld in juwe len te toeleggen? Dergelijke din gen behouden altijd hun waarde ofschoon ik er zelf geen stéék verstand van heb," liet hij er lachend op volgen. .JNatuurlijk is dit een (veilige belegging," moest Bijlman be amen. „Hoe is uw verhouding tot van Bennekctm?" vroeg hij zonder enig verband. „Uitstekendvriendschappe lijk. We lopen elkaar de deur niet plat, zoals men dat noemt. Geregeld geeft hii mij inzage van de boeken, die ik dan om hèm een plezier te doen maar even doorblader. Tk heb geen winst betaalt. Tenslotte is de geldlening met de daaraan Ver toonden condities notarieel vast gelegd, zodat ik geen enkel risi co loep." ..En cm thans tot het eigen lijke doel van mijn bezoek te komen, mijnheer Zonsveld: was U geheel op de hoogte van de transactie, die Van Bennekom gisterenavond telefonisch gere geld had?" „Jaaaa.dat wil zeggen: hij belde mij op, nadat hij die zoge naamde professor reeds had beloofd iemand met een collec te juwelen te sturen." „Vond U het dan niet vreemd, dat hi1 nog Uw advies vroeg, toen hij reeds zélf een beslissing had genomen?" „Eigenlijk wel, inspecteur. Van Bennekom heeft mij nog nimmer tevoren in één van zijn transacties gemoeid en daarom viel het mij dadelijk op, dat hij mü nu wel om raad vroeg, ter- wiil hii reeds beslist had! Ik verstand van boekhouden, dus wil hierbij niet uit het oog ver- vind ik het al lang genoeg, als I liezen, dat het in dit geval om het respectable bedrag van on geveer ƒ45.000,— ging, maar toch..," liet hij er nadenkend op volgen. „U heeft hem volgens Uw zeggen nog een kort bezoek ge bracht." „Inderdaad. Ik moest naar Haarlem, maar een kwartiertje had ik nog wel tijd en daarom ging ik op weg naar het Cen traal Station nog even bij hem op het Damrak aan, omdat ik er toch langs moest. Ja, veel hebben we daar niet bespro ken We hebben beneden in de winkel gestaan, want hij scheen boven visite te hebben. Wel weet ik, /dlat ik hem eerst de transactie afraadde, maar het kaartje van die professor en de telefonische inlichtingen leken hem zo vertrouwd, dat hij mij finaal ompraatte. Tenslotte zei ik hem, diat ik hem geheel vrij in zijn doen en laten liet." .Dent U er bij geweest, d'at Van Bennekom de stenen sor teerde en inpakte?" „Neen, ik had haast.en bo vendien héb ik toch geen snars verstand van juwelen. Wel heeft Van Bennekom mii van morgen telefonisch van alles op de hoogte gebracht en hij sprak daaibij over een waarde van ƒ45.000 gulden." „Thans nog een formele vraag, mijnheer Zonsveld. U bent gis terenavond nog naar Haarl°m gegaan, vertelde Van Bennekcon mij?" „Dat heb ik U zojuist al toe- Een klein berichtje in de dag en sportbladen bevatte de mede deling, dat het bestuur van d K.N.V.B. besloten heeft de prijzer voor interlandkaartjes te verho gen met ongeveer vijftig percent Wij zijn met stomheid geslagen Is dat nu, omdat de K.N.V.E er niet meer van komen kar sinds het betaalde voetbal is in gevoerd? Wil men Jan Publiek het bedrag van de dure inter- landploeg, die nu ook betaald wordt, laten vergoeden, omdal uiteindelijk deze Jan Publiek oor zaak is van het betaalde voet bal? Of wil men, nu er wordi overwogen de kaartjes bij de ge wone voorverkoopadressen voor iedereen beschikbaar te stellen, het publiek door de hoge prijzen afschrikken en later zeggen, dat deze wijze van verkopen geen zin heeft, waardoor men weer anderen (vriendjes?) kan bevoor- vestigd." „Voor zaken, nietwaar?" „Precies-" „Hm hm.een ongewone tijd anders om zaken te doen" merk te Bijlman op. ,/Dat 'ben ik met U eens," lach te de anider. „Maar ik zal U de reden hiervan verklaren. Mijn zaken ik zal U zo dadelijk verklaren wélke zaken behar tig ik persoonlijk. Ik ben fabri kant, vertegenwoordiger, jong ste toediende en loopjongen te gelijk. Gelooft U mij: niemand kan beter mijn zaken toeharti gen, dan deze mensen, die alle vier in mij verpersoonlijkt zijn. Nu hab ik in Haarlem een afne mer, die zo'n beetje grossiert en zoals U weet. is dit soort lui bijna de gehele dag in touw cm hun afnemers de winkeliers weer te bezoeken. Als ik mijn mannetje in Haarlem thuis wil treffen moet ik altijd drommels vroeg bij iheim voor de deur lig gen. Nu is het een klein kunst je om 's morgens een uurtje vroeger op te staan en de trein delen? Wij weten het niet en vinden in een meegaan met het alge- neen prijsbeleid van de laatste tijd nog een redelijke oorzaak tot deze prijsverhoging al is het per centage zelfs daarvoor te hoog. Maar wij weten wel, dat ondanks deze prijsverhoging het Olym pisch Stadion op 13 Maart a.s. voor de eerste wedstrijd „nieuwe stijl" NederlandDenemarken toch wel uitverkocht zal zijn, op welke manier men ook de kaart jes verkoopt. Wii vermoeden ech ter dat de K.N.V.B. dit ook weet en daarom gedacht heeft „het kan geen kwaad" en wij worden er beter van. Dit laatste buiten beschouwing gelaten, zijn wij bereid voor be ter voetbal beter geld te betalen. Maar of er nu sinds de omme zwaai beter wordt gevoetbald, is nog de grote vraag. Wij hopen er op 13 Maart ondanks de ver hoogde entreeprijzen getuigen van te zijn. DE EERSTE WEIGERING? Het verschil tussen amateur en staatsamateur blijft altijd nog een verschil, wat ook wel blijkt uit de resultaten in diverse tak ken van de sport. De Russen, ja renlang niet aanwezig op inter nationale sportgebeurtenissen, ziet men thans zo successievelijk op elk terrein verschijnen en dik wijls direct de hegemonie verove ren. De president van de Engelse tennisbond, lord Templewood, heeft op de jaarvergadering van deze bond thans verklaard, dat het nog een grote vraag is of de Russen op de eerstvolgende in ternationale tenniskampioen schappen te Wimbledon zullen worden toegelaten. De sport moet men beschouwen los van enige politieke bijbedoeling en dit is bij de deelneming van Russische sportlieden niet het geval. De be grippen over amateurisme en sportieve vriendschap moet men handhaven, maar in dit opzicht naar Haarlem te pikken, zult U ®aat m®n achter het ijzeren gor- zeggen, maar.inspecteur, ik ben een échte slaaipkap en ergo dijn wel erg ver. Wij juichen deze verklaring toe reken ik dan zo: als ik de ajvond en L0** van 1?et felt' of de Russen tevoren naar Haarlem ga en wel of niet wor daar een kamer neem. kan ik dat uurtrê daar meepikken en hiprmede is naar ik hoop mijn lot.e reis naar Haarlem ver klaard," besloot hij lachend?" (Wordt vervolgd.) 1 den toegelaten, denken wij ook aan de komende Olympische Spe len, waar het vooral op de zuive re liefhebberij aankomt, maar waar vele staatsamateurs ook de erepalmen weghalen voor de neu zen van onze volbloed-amateurs. KICK MORRIS.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5