GEMEENTERAAD VAN AXEL. DE SCHEEPSBOUWER GEMEENTERAAD VAN HOEK. Groningse kustvaarder bij Denemarken gestrand. Bemanning van de ,,Edendale" op weg naar Hong-Kong. Duitse schilders veroordeeld wegens fraude. mmm (Vervolg.) De notulen der vergaderingen ■«an 30 Nov. en 7 Dee. 1954 werden tL, s. goedgekeurd. Een groot, aantal ingekomen stukken in de vorm van diverse <toor Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten passeerde daarop "s Voorzitters hamer. Rapporten omtrent controle en kasopneming van de op 1 Dec. 1954 in functie getreden administrateur van het gera. woningbedrijf, zomede van de administratie van de gemeente ontvanger, het Woningbedrijf foverdraclit) en de Vleeskeurings dienst alle verricht door het Cen- traal-Bureau voor verificatie der "Ver. van Ned. Gemeenten, bleken •rteneens hamerstukken. Belangrijk geacht wordt de «Mededeling van de Inspecteur van tel L. O. namens de minister van Onderwijs, K. en W., dat op de ur- gentielijst. scholenbouw 1955 ten behoeve van deze gemeente is op genomen de bouw van een nieuwe Openb. lagere school met 7 loka len, van een Prot. Chr. School te Zoate Spui met 3 lokalen en van •pen aanbouw aan de R.K. School. Ook belangrijk is het schrijven van de A.N.W.B. waarbij medege deeld wordt, dat de corresponden tie met de Rijkswaterstaat over verbetering van het rijwielpad AxelHulst weinig resultaat heeft opgeleverd en zij zich tot Ged. Sta ten hebben gewend. Dit college beeft bericht, dat deze aangelegen, held de aandacht van hun college ml blijven houden mede in ver hand met de aanleg van een vrtj- Hggend rijwielpad langs de prov. weg' AbsdaleHulst, welk plan in •en vergevorderde staat van voor bereiding verkeert. Tal van andere stukken meest van formele betekenis ontlokten generlei discussie en werden voor kennisgeving aangenomen. Alleen vond de heer Pijpelink de oplossing, dat de heer I. C. Pro voost als penningmeester geen lid ««m het Burgerl. Armbestuur is, *iet ideaal, dit naar aanleiding van de door de heer C. van Bendegem, aan het zeer vele belangrijke werk door de afgetreden penningmeester de heer Iz. de Feijter Wz., in de achter ons liggende jaren verricht. Toen zijn richting nog niet in het B, A. vertegenwoordigd was, heeft de "heer De Feijter zich altijd be toond iemand te zijn die zaken van personen wist te onderscheiden en nooit een partijdige houding heeft aangenomen. De heer Oggel bevreemdde het, dut niets gezegd is over de nieuwe positie van de wethouders, dit uav. de toe te kennen 6 verho gingen. Z.i. komen deze daardoor min of meer in de ambtelijke irfeer en wordt het college min of meer een miniatuur G. S. Hij "vraagt of hier sprake is van een bepaalde tendenz, waarin de ont wikkeling gaat. 'De Voorzitter meent, dat de heer Oggel dient te weten, dat dit niet de eerste keer is, dat zulks gebeurt, ïiij vraagt de heer Oggel of deze dit baantje als een ere-ambt wenst te- beschouwen. Alsnog wordt n.a.v. ingekomen verzoeken 50 subsidie verleend aan de RJK. Muziekver. „Tremold- Thalia" en 25 aan de R.K. „Bond voor Ouden van Dagen", teneinde voor hun leden de gelegenheid te scheppen dat in een ontspannings- lokaai enige afwisseling wordt ge boden. Afgewezen werden verzoeken van de -dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid en van de Prov. Bond het Zeeuwse Wit-Gele Kruis »m een subsidie van drie cent per Inwoner en per jaar. Hierna volgden mededelingen toa.v. door de leden in vorige ver gaderingen gestelde vragen. X. Op het verzoek van de heer K, Hamelink om maatregelen te «verwegen om een eind te maken aam het onverantwoordelijke en ondeskundige gebruik van giftige ■sb'f'en bij de behandeling van te V staande gewassen. Hierdoor «,oï aat schade aan de vogelstand, xnp' name onder de duiven. en Weth. moeten helaas fauerof» mededelen, dat zij geen doortastende maatregelen kunnen treffen, omdat van overheidswege aan de landbouw diverse behande lingen van gewassen worden voor geschreven met sproeimiddelen s»au verschillende samenstelling, waarvan enkele voor mens en dier nehaöeiyk zijn. Volgens verkregen inlichtingen hebben verschillende landbouwor ganisaties met de besturen van durvenverenigingen hierover reeds besprekingen gevoerd. Ook wij hebben ons in verbin ding gesteld met de landbouwvoor- tehtingsdienst, die ook reeds een éesprekïng had gehad met het plaatselijke bestuur van de duiven- wrenigïng. Het resultaat daarvan fc geweest, dat de duivenvereni- jjmg op de hoogte gesteld zal wor den van de sproeidata. Is die tijd aangebroken, dan zullen de leden «aii de duivenvereniging verzocht worden hun duiven op te hokken. Wij hopen dat met deze regeling «en gunstig resultaat wordt he rpakt. 2. De heren Hamelink en W. de Feijter hebben de aandacht ge vraagd van ons college voor de jüechte toestand waarin de Emma- Straat verkeert en ook verzocht de «nodige stappen te doen tot verbe tering. Hierop kunnen B. en W. mede delen, dat ons college zich opnieuw tot de eigenaars van die weg ge wend heeft om deze weg in een behoorlijke toestand te brengen. Wij hebben de vertegenwoordigers deze Maatschappij uitgenodigd rn er- hierover een bespreking tte houden. 3. Op de vraag van de heer K. Hamelink of de heer De Smidt in verband met zijn aantal dienst jaren niet in aanmerking kern ko men voor hoofdcommies, moeten wij hierop mededelen, dat op grond van de bezetting op de secretarie en het niet verkrijgen van de no dige toestemming, van wege het departement van binnenlandse za ken, een bevordering varr deze ambtenaar niet verwezenlijkt kan worden. 4. Als antwoord op de vraag van de heer Oggel of het B. en W. bekend was, dat niet alle percelen in de gelegenheid worden gesteld om aan te sluiten aan de water leiding, hierbij het oog hebbende op een perceel in de buurt van de Doomdijk. B. en W. delen hierop mede, dat dit ons college niet bekend was. Bij informatie is ons gebleken, dat dit perceel binnen afzienbare tijd zal worden aangesloten, wanneer op een aansluiting aan de waterlei ding wordt prijs gesteld. 5. Wat de vraag betreft van de heren Oggel en C. van Bendegem of er reeds plannen bestaan tot riolering van de open sloot aan de Nieuwendijk wordt medege deeld, dat binnenkort dit vak zal worden gerioleerd. 6. Over de opmerking van mevr. FolkersmaStaal inzake de slech te verlichting en voetpad in de Oudewyk Noordzijde delen wj) mede, dat wij dit moeten beamen, doch in verband met andere plan nen in groter verband kan hier vooralsnog geen verbetering wor den gebracht. Wanneer de moge lijkheid aanwezig is om het voet pad te verbeteren, zullen wjj hier aan onze volle aandacht schenken. 7. Dat de heren Oggel, De Feij ter en C. van Bendegem aandrin gen op de sanering van de blok MarktNoordstraat waarderen wij, doch wij moeten opmerken, dat dit plan niet voor verwezen lijking vatbaar is, vanwege de grote financiële consequenties die uit een dergelijk omvangrijk plan voortvloeien. 8. De opmerking van de heer W. de Feijter over de vervuiling van de ijsbaan moeten wij beant woorden met de mededeling, dat dit te betreuren is, onzerzijds zijn reeds plannen gemaakt om dit te verbeteren, doch andere plannen hebben voorrang en aangezien de nodige gelden ontbreken, kunnen wij dit werk pas uitvoeren, wan neer de tijden daarvoor gunstiger zijn. 9. De aansporing van de heer Oggel om te trachten bouwvolume te verkrijgen voor grote gezinnen nemen wij in dank aan. Wij moe ten echter mededelen, dat hieraan reeds voldoende aandacht is be steed. Het resultaat is echter, dat ons geen bouwvolume wordt toe gewezen voor grote gezinnen, noch voor kleinere gezinnen. Mocht er nog bouwvolume toege wezen worden, dan staat het nog te bezien of voor grotere gezinnen een dragelijke huur uit de exploi tatie zou rollen. 10. Aan de wens van de heer Oggel om een officiële naam te geven aan het Domineestraatje en Zuivelstraatje kan wel voldaan worden. De naam „Dominee straat" heeft weliswaar voor de in woners weinig of geen betekenis, daar hierin slechts werk- en op slagplaatsen te vinden zijn, doch dit zijn toch genummerde percelen. Ook de naam Zuivelstraat zou door de raad officieel kunnen wor den bepaald. Dit straatje staat in het sane ringsplan om te verdwijnen. Mocht de raad er prijs opstellen deze na men officieel vast te stellen, dan heeft ons college daartegen geen bezwaar. 11. De heren Oggel en Van Bendegem dringen aan op bevor dering van de vaststelling van het uitbreidingsplan van de kom van het gehucht Spui. Wij kunnen deze heren de verze kering geven, dat de nodige stap pen gedaan zijn om deze plannen op korte tijd te verwezenlijken. 12. De heer C. van Bendegem dringt aan op uitbreiding van het recreatieoord, sportterreinen en openluchttheater. Ons college kan hierop mede delen, dat de plannen daarvoor aanwezig zijn, maar dat er thans geen mogelijkheden zijn om deze uit te voeren. 13. De heren W. de Feijter, C. van Bendegem en A. J. M. Kes- beke die op vermindering van ver- makelij kheidsbelasting aandringen, mogen wij zeker wel verwijzen naar het desbetreffende punt van deze agenda. 14. Op de vraag van de heer Pijpelink om bouwvolume voor het gehucht Spui beschikbaar te stel len zeggen wij toe, dat wanneer particulieren daar willen bouwen bouwvolume te zullen toewijzen indien dit beschikbaar is. 15. De heer Oggel vraagt het oog te willen richten op moderni sering van de straatverlichting met gas. Waar ons van terzijde is mede gedeeld, dat de heer Oggel reeds in die richting een bespreking met voorstanders en vertegenwoordi gers van die modernisering heeft gehad, zal het ons en uw raad zeker interesseren hierover van hem nadere gegevens en richt lijnen te mogen vernemen. 16. Aan het verzoek van de heer J. Pijpelink om de administra teur van het burgerlijk armbestuur zodanige bevoegdheid te geven, dat hij geen adviserende maar een volledige stem in de beslissingen kan hebben, wordt verwezen naar letter s van dit punt. Ingevolge de huidige redactie van het regle ment heeft de penningmeester een adviserende stem. 17. Wij willen de heer Oggel verzekeren, dat-wij ter bevoegde plaatse een poging zullen wagen om op verlaging van de electrici- teitstarieven aan te dringen. 18. Wat het verkeersprobleem door de kom van Axel betreft waarop de heer Oggel heeft ge doeld hieraan zullen B. en W. hun volle aandacht blijven wijden ook wat de bodemgesteldheid van die wagen betreft. 19. Naar aanleiding van de reeds meerdere malen door de heer Hamelink gestelde vragen over de verbetering van de woningen der Ver. tot verbetering van de Volks huisvesting wat betreft aanleg electrische verlichting en aanvul ling van de bestaande W.C.'s met waterspoeling, delen wij mede, dat het bestuur ons-een antwoord gaf, dat dit zond ar-meer niet voor uit voering vatbaar is. Deze verande ringen zouden funeste gevolgen hebben voor de huurprijs. Ter oriëntering wordt dit schrij ven bij de stukken gelegd. Uitvoering van de verbetering van de W.C.'s zal door het bestuur van die vereniging nader over wogen worden. De heer Hamelink reageerde nog eens op zijn vragen en het ant woord aangaande Emmastraat. Hij vraagt, of door een baatbelasting hier geen oplossing naderbij kan worden gebracht en deze weg wel licht in de toekomst ook voor M. T. meer betekenis zou krijgen. Uit mededelingen van de Voor zitter blijkt dat de onderhandelin gen nog niet zijn afgebroken en men op een meer concrete kosten- lijst heeft aangedrongen. De heer Pijpelink komt terug op de door hem gestelde vraag van bouwvolume voor Spui. Hij is op de hoogte van wat er in het ant woord staat doch zou als er weer eens bouwvolume voor onze ge meente wordt toegewezen, gaarne ook een blok huizen op Spui zien verrijzen. De uitbreiding van Axel is z.i. zuiver woningbouw, doch spr. ziet weinig particuliere wonin gen verrijzen. Hij zou ook Spui in deze toewijzing willen zien delen. De heer Oggel heeft antwoord gemist omtrent betere huisvesting voor de Boerenkamer, doch de Voorzitter antwoordt dat dit niet over het hoofd werd gezien, maar B. en W. momenteel geen oplos sing kunnen vinden. De heer Hamelink bespreekt nog eens de door hem gevraagde ver beteringen in de Julianastraat. Hierover wordt uitvoerig gediscus sieerd nadat de Voorzitter heeft medegedeeld, dat de logische kftn- sekwentie hiervan zou neerkomen op een huurverhoging. Ook de heer Oggel zag de hy giënische noodzakelijkheid in dat er daar iets gebeurd, maar meende ook dat dit op een kleine huurver hoging zou neerkomen zelfs als de gemeente een offer bracht. Hierna komt aan de orde het voorstel tot toekenning van een 6 verhoging voor het jaar 1955 en wijziging van de kindertoelage verordening. B\j Kon. besluit van 30 Dec. 1954, S. 615, is vastgesteld een re geling tot herziening van de sala rissen en toelagen ingevolge het bezoldigingsbesluit burgerl. rijks ambtenaren 1948. Overeenkomstig het desbetref fend verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken wordt beslo ten voor het gemeentepersoneel een zelfde regeling te treffen. De staten A en B behorende bij de salaris- en loonverordening 1954 werden vervolgens herzien over eenkomstig het ontwerp. Alzo besloten. Het voorstel tot wyziging van de verordening als bedoeld in artt. 10 en 43 der Drankwet werd daarop z. h. st. aangenomen. Hierop kwam in behandeling het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invor dering van een vermakelykheids- belasting. Met verwyzing naar de bij de stukken aanwezige nadere bere keningen en toelichting wordt voorgesteld de voorgestelde wijzi ging te accëpteren. Op welke wyze de lagere op brengst opgevangen kan worden, is B. en W. nog niet duidelqk. Een belangrijke stijging van het aantal vermakelijkheden door deze wijzi ging venvachten zy niet. De heer Oggel: Gezien de hoog te van de andere belastingen, lijkt het me onjuist de Vermakelijk heidsbelasting radicaal te vermin deren. gezien de belasting op ver makelijkheden een der meest bil lijke belastingen is. In vergeiyking met enkele grote steden in ons land, is deze belas ting hier zeker niet te hoog, daar er in bedoelde steden, na de recen te verlagingen, nu hetzelfde tarief wordt toegepast, als hier reeds nu geldt. B. en W. verwachten door de verlaging geen aanzieniyke stij ging van de vermakelijkheden, zo dat de gemeentekas een groot be drag aan inkomsten zal derven. Hiervoor is geen dekking gevon den, hetgeen toch zeker eerst ver eist is. Alleen kan fk instemmen met de verlaging van de tarieven uit Art. 5, le lid, letter d; die van 20 op 10 komen. Hierby wil ik voor stellen om de verenigingen die de zaken brengen die in dat art. wor den genoemd en dit doen hoofd- zakeiyk door eigen prestatie (dus door medewerking van hun leden) geheel vrij te stellen van deze be lasting. Hierdoor zal de zelf werkzaamheid worden bevorderd en worden dergelijke verenigingen aangespoord tot activiteit. Mocht het voorstel van B. en W. worden aangenomen, dan wil ik aandringen op een strengere keu ring van de te vertonen films, op dat het gehalte daarvan beter wordt. De Voorzitter antwoordt de heer Oggel, dat de keuring centraal ge schiedt en deze iets is waar wü niet aan te pas komen. De plaatseiyke commissie zomin als wij, kan daar aan iets veranderen. Ook zal dit besluit voor de entrée's geen gevol gen hebben. De heer Gerrits vroeg onder welk artikel de sport valt. Het bleek dat deze voortaan zal vallen ogder de 10 procent. De heer Oggel zou de zelfwerk zame verenigingen totaal willen vrijstellen en deed het voorstel art. 5 le lid letter d dienovereenkom stig te wijzigen. Nadat meerdere leden hadden be toogd dit voorstel nog al aanneme lijk te achten en was aanbevolen voor één jaar eens een proef te ne men, kwam bedoeld voorstel in stemming en werd met 3 tegen 10 stemmen verworpen. Vóór stemden de heren Oggel, Tollenaar en Py pelink. Daarop werd de gewijzigde ver ordening vastgesteld volgens ont werp. In overleg met de directie van de wederopbouw en volksgezond heid werden daarop de navolgende woningen onbewoonbaar ver klaard: Koestraat 45, Markt 3, Oudewyk 2, 4, 16, 42, 52 en 65, Oudeweg 82, K 67 en K 68, M 11, M 14 en M 18, N 111 en 120 en P 43. Op het verzoek van het bestuur der ver. voor Chr. Nat. schoolon derwijs om medewerking tot de bouw van een vqfde lokaal aan de in aanbouw zynde U.L.O.-school wordt besloten de daarvoor beno digde gelden beschikbaar te stellen. Vastgesteld worden vervolgens de vergoedingen van de bijzondere scholen en tot verrekening van de kosten van het vakonderwijs over het jaar 1953 ten behoeve van de plaatseiyke byzondere scholen. Daarna beschikte de raad over eenkomstig het voorstel van B. en W. op de diverse verzoeken om te gemoetkoming in de vervoerkosten van leerlingen die elders een school bezoeken. Hierna kwam in behandeling het voorstel om voor de onrendabele gebieden een bedrage in de kosten voor de aanleg van de electriciteit te verlenen, te weten voor de buurtschappen Ronde Putten (en omgeving) en Smitsschorre. De heer Oggel meent dat het oorspronkeiyke niet door kan gaan en nu de mogeiykheid misschien niet uitgesloten is dat via de her verkavelingscommissie iets meer kan worden bereikt in'de vorm van een tegemoetkoming. Nadat de voorzitter o.a. heeft meegedeeld, dat met de P.Z.E.M. ook is gesproken over een bijdrage uit het fonds voor onrendabele ge bieden, zegt spr. het te betwijfe len dat via de herverkavelingscom missie in deze aangelegenheid in de eerste jaren iets te bereiken zal zyn. Ook de heer De Feijter is deze mening toegedaan. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen z.h.s. De 6e begrotingswijziging dienst 1954 werd vervolgens vastgesteld. Een voorstel tot het aangaan van 'n geldlening groot 950.725,25 af te lossen in 45 jaar en renten de ten hoogste 37/10 en maxi maal provisie, werd (behou dens toestemming van het Min. van Wederopbouw en Volkshuis vesting) tot algehele aflossing (convertering) van de nog niet af geloste gedeelten der Ryksvoor- schotten voor de stichting van wo ningwetwoningen, aangenomen. Tenslotte deden B. en W. het voorstel (op het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen) om deel te nemen in de dekking van het verlies wegens het exploi teren van een helicopterdienst op Rotterdam. Het college meent aan de eerst© stap in de richting tot verbetering van de verkeersmogelijkheden naar centrum Holland te moeten mee werken. Aangezien het bedrag vein de bij drage voor de dekking van het te kort nog niet vaststaat en B. en W. nadere gegevens dienaangaan de afwachten, wordt voorgesteld in principe financiële medewerking te verlenen, en z.h.s. besloot de raad alzo. Rondvraag. Mevr. FolkersmaStaal vraagt of de bomen in do Oranjestraat deze winter nog zullen worden ge rooid. De heer Maas wijst op een ge- vaariyke diepe sleuf van pl.m. 30 cm diep aan de Buitenweg, waar door de kantstenen worden onder- mynd. Hierna sluit de voorzitter te klokke negen deze vlotverlopen raadszitting. •De 200 ton metende Groningse kustvaarder „Oldambt", kapitein eigenaar de heer R. de Haan «fa N&euw Scheemda, is ten noord wes van het Deense eiland See land aan de grand gelopen, aldas werd Woensdag vernomen. Het schip was leeg op weg Van Aar h u us naar Kopenhagen, Het schip dat gebouwd is in 1048. *s van Het gladdek-type. Da kapitein en de,61 beman ningsleden van het 1717 ton imetenide Britse! schip „Bdenda- le", dat verleden wee/k bij een national istisehe luchtaanval op de cammiunistiscihe haven 3 van ton tot Binken werd ge bracht, zijn nu over land op weg maar Hongkong, aldus heeft de rederij jvan de „JElendale" be kendgemaakt. MIJNH ARDTJESsterke bestrijders van kou en griep. ■Een Duits gerechtsbod heeit Dinsdag de 41-jarige Debtee schilder Lothar Malskat wegens het vervalsen van documenten en aanzetten tot fraude" veroor deeM tot 18 maanden gevange nisstraf. Een restaurateur van schilderijen, de 61-jarige Dietrich Fey, werd wegens „vedvalsing van documenten" veroordeeld tel 20 maanden gevangenisstraf. De 57-jarige schilder Bernard DietrichDirsehau, die tegeE| kertijd terecht stond wegens het vervalsen van 21 schilderijen van heiligen in de 700 jaar oude kerk van Moeder Maria in Lühcck en het verkopen van dease schilde rijen als gerestaureerde oor sprorikeltjke fresco's, en dr Böru no Fendrkrh, een 54-jarige kerk architect die ervan was beeehate digd van de beweerde vervalste gen af te weten en niets te hefa ben gezegd, werd vrijgesproken Het hof ontzegde Malskat en Fey voor drie jaar het recht ba» werkzaamheden in he®l«e® te verrichten. De raad der gemeente Hoek kwam Dinsdag in openbare ver gadering bijeen. De voorzitter, burgemeester A. F. Hanssens opende deze eerste vergadering in 1955 en dankte allen voor de ontvangen Nieuw jaarswensen en wenste wederke rig de leden en hun gezinnen een gelukkig jaar toe De heer Die- leman is reeds uit het ziekenhuis ontslagen en spreker hoopte dat hij weldra geheel hersteld mag zijn, evenals diens echtgenote. Ooi: de heer H. Meertens gaat thans goed vooruit en verwacht mag worden dat ook hij spoedig in zijn gezin zal kunnen terug keren. De bevolking is in 1954 geste gen met 12 personen n.l. 11 man nelijke en 1 vrouwelijke. De toe name zou zeker nog groter zijn indien onze gemeente over meer bouwvolume beschikte, want er zijn tal van aanvragen. Verbeterd zijn 15 woningen, on bewoonbaar verklaard 12, terwijl er 4 woningwetwoningen zijn bij gekomen en 4 nog in aanbouw zijn. Voor 1955 en 1956 is nog bouw volume voor 6 woningen beschik baar en staan 3 particuliere wo ningen op het programma. Ver der is er voor 1 woning nog her- bouwp licht. Wat betreft de verbetering dei- straten kan worden medegedeeld dat de klinkers voor de Lange- straat zijn aangevoerd, zodat de bestrating weldra zal volgen. De Tramstraat is vrijwel klaar. Dit jaar zal aanbesteed worden de grote verkeersweg naar de Braakman, terwijl de brug al daar in April gereed zal zijn. De heer Scheele hoopte dat met Gods zegen door goede samen werking en vruchtbare bespre kingen 1955 voor de gemeente een voorspoedig jaar zal mogen zijn wenste de voorzitter met zijn ge zin een gelukkig jaar toe. De notulen der vergadering van 30 Nov. en 14 Dec. werden onge wijzigd vastgesteld. Ged. Staten hebben goedkeu ring verleend aan de aankoop van een perceeltje grond van R. Rouw en de verleende 6 °/o sa larisverhoging van de gemeente secretaris en gemeente-ontvan ger. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de kasgeld lening ad 120.000 verlengd tot 31 Dec. 1955. Aangegaan werd een nieuwe geldlening groot 100.000, met een looptijd van 40 jaar, renten de 3% °/o en een provisie van o/o. Het voorstel van B. en W. tot het aanleggen van een nieuwe straatverlichting in de Lange- straat ging niet zo vlot. De heer Scheele informeerde of er geen goedkopere oplossing mogelijk zou zijn. Alleen reeds de verandering van de lamp bij dok ter Hofstee kost 90. Men be weert dat er 28 nieuwe palen zouden komen. Of deze nu 6 of 7 meter zijn, zegt mij niets, wèl dat dit afgerond de gemeente op 2800 zal komen te staan. De voorzitter merkte op, dat de oude palen elders gebruikt kun nen worden. De paal bij de wo ning van de dokter zal 1 meter langer worden, en daar wij een geheel nieuwe bestrating krijgen dient ook de verlichting verbe terd te worden. Door aanwending van nieuwe lampen zal 't stroom verbruik niet noemenswaard gro ter worden. De heer Scheele zegt dat één paal ƒ360 kost en zou er voor zijn dat ook de St. Hubrecht- straat behoorlijk verlicht wordt. De heer Vergouwe is van me ning dat levering van deze palen voor de P.Z.E.M. geen windeieren zal leggen. De raad kan niet aan de indruk ontkomen, dat in deze de P.Z.E.M. te veel koopman schap speelt. De heer Scheele merkte op dat de Langestraat de voornaamste straat is, daar de neringdoenden er in wonen. De heer Den Hamer vindt dat de verlichting thans onderhanden moet worden genomen, want la ter komt het er toch van en dan moet weer alles worden opge broken. De heei; Tollenaar vindt een uitgaaf van 10.000 voor verbe tering der verlichting te veel en als men naar de verlichting in de buitenwijken kijkt, is het voor gestelde luxe. De heer Jansen vindt het plaat sen van 28 palen te veeL Daar blijkt dat de berekening van de P.Z.E.M. niet klopt, stelt de heer Scheele voor het voorstel van B. en W. aan te houden, waardoor er gelegenheid is om een andere berekening te maken. Dit voorstel werd met algeme ne stemmen aangenomen. Afgewezen werd de subsidie aanvraag van ihet Humanistisch Thuisfront. 54. Met een grimas, welke een lach moet verbeelden, heft Eric zyn bronzen kroes en brengt met luide stem een dronk uit op het dappere volk der Sak- sers in het algemeen en de Sakserse pira ten in het byzender, waarna hp het kwa- ïyke bittere gersten brouwsel haastig naai binnen werkt. De hoop daarmee zyn veertig krygers mee te krijgen vervliegt echter, want met een niet te kennen geest drift wordt de groeze lige beker weer volgeschonken. By de afkeer, welke de Noorman moet overwinnen om ook de twee de beker al lachende leeg te drin ken, voegt zich echter weer steeds toenemende twyfel aan het welsla gen van zyn plan, want als de Sak- sers de kans krygen, zyn zy over twee uur nog bezig de beker te ledigen op de goede afloop, maar dan is er inmiddels voor hem geen sprake meet van een goede af loop. De piraten worden steeds luid- ©1951 Q cRSüJt ruchtiger en komen, geheel in tegenstelling van Eric, steeds meer op hun gemak, totdat Eric ten laatste met de moed der vertwijfe ling na het ledigen van de vyfde beker als een volslagen zeerover een reeks kernachtige verwensin gen uitstoot met een gezicht dat geen tegenspraak meer duldt, na de dure stryd. Het is een waagstuk, maar het heeft de ge wenste uitwerking. Het meren deel der veertig krygers begint eveneens verwensingen te bulde ren en strompelen duwend en ver getend achter de Noorman aan. Al dat lawaai komt my geheel niet van pas, denkt Eric ongerust, terwyl hij zich aan het hoofd van de verhitte troep regelrecht naai de aanlegplaats haast. Hy gluurt ongemerkt naar het hoofdgebouw, maar het kabaal dat daaruit op- stygt is zo mogelyk nog heviger dan wat zyn krygers maken, zodat de kans dat Edzar de luidruchtige aftocht hoort, klein is. Erics metgezellen hebben zich inmiddels uitstekend van hun taak gekweten, want als rij de aanleg plaats bereiken is een der grootste boten al byna zeilklaar. Zwygend scharen Erwin, Axe en de Heruli zich achter Eric, terwyl zij alle vier benauwd de uitzicht toren in het oog houden. Als zy erin slagen weg te komen, zyn zy door het oog van een naald gekro pen want de wachtaflossing kan ieder ogenblik plaats vinden. Eric geeft met luide stem be velen en de boot schuift langzaam, tergend langzaam, in het water. Van de ondragelyke spanning waarin hy verkeert, is op Erics ge zicht niets te bemerken. Onbewa pend klimt hy als laatste in de boot, maar op hetzelfde ogenblik dat de wind in het kleine zeil grijpt, schalt vanuit de toren de luide alarmkreet van de wachtaf lossing over de nederzetting Aangenomen de verkoop van een stukje grond in de Nieuw - straat ten behoeve van de boo*j van een -woning voor de beer C J. van Drongelen. Hierop volgde nog een discus sie of er naast genoemd perceel nog een brandgang moeet komen Tenslotte bleek alleen de heer Den Hamer hier voorstander van te zijn. terwijl de heer Vergouwe blanco stemde. B. en W. werden gemachtigd twee stukken grond van 13 meiier gelegen naast de Geref. kerk te verkopen. De gemeenterekening dienst 1952 werd m.a.s. vastgesteld. De heer Scheele zegt wacht meester Vermeulen op bezoek te hebben gehad om zijn hondenhok te keuren. Als de desbetreffende verordening stipt moet worden gevolgd is er in de gehele ge meente geen hok dat aan de eisen voldoet en zouden alle bezitters van waakhonden een nieuw hok moeten laten bouwen. Dat er richtlijnen en voorwaarden ge steld worden is begrijpelijk, doek het moeten tenslotte toch gee» paleizen worden! (Nadat spreker de gehele verordening heeft voor gelezen, stelde hij voor vanaf letter B tot en met letter II altes te schrappen). De voorzitter zegt dat het geenszins de bedoeling van B. e« W. is om de mensen op kosten te jagen, doch de waakhond dient enerzijds beschermd te worde* en anderzijds moet worden zorg gedragen dat zij de mensen gee* last veroorzaken. Niettemin ie het noodzakelijk dat deze hen den een behoorlijke uitloopren hebben en een nachthok. De heer Scheele handhaaft zijn voorstel. We zitten, aldus spréker hier ten slotte om de belange* van de ingezetenen te behartigen De heer Den Hamer zegt hei lot van ao'n waakhond, die tet zijn dood toe op stenen of ee» blok beton aan een ketting moet lopen, toch wel heel bedroevend te vinden. De heer Haak vindt dat de ver ordening wel erg streng is opge steld. De heer Scheele kan alleen ae- coord gaan met punt A van de hele verordening. De waakhond is ten slotte een gehard dier. waarvoor een ieder wel een hete kan maken, dat tochtvrij is en voldoet. Besloten wordt richtlijhen op te stellen voor een tochtvrij hak en tevens dat de hond moet kuse- nen beschikken over een re» of loopdraad. In een volgende zit ting van de raad kan dan over een en ander worden beslist. Bij de rondvraag informeer tde heer Vergouwe hoeveel grond h* kwijt is geraakt door de verande ring van de weg. Verder heeft hij vernomen, dat J. Bakker last heeft van het vtofcs water van zijn buren. De voorzitter zegt dat de grond wordt opgemeten en dat de kwestie van de overlast van het vuile water reeds is opgelost. De heer Tollenaar vraagt waa neer de weg van De Knol naar de Wulpenbek verbeterd zal wei den, die mensen die daar wonen betalen ten slotte toch ook straat- belasting. De voorzitter zegt dat reetk opdracht voor dit werk is gege ven, doch door de vorst kan hier aan nog niet worden begonnen Ook aan de Molendijk moet nog een gedeelte bij de oprit bestraat worden. De voorzitter stelt voor om bij de oprit bij Moerman een stop bord te plaatsen, want het i« daar levensgevaarlijk. De heer Tollenaar zag liever een algemeen gevaarbord ge plaatst, want als er een stopbord komt zal menigeen op de bon ko men. M.a.s. wordt besloten een bord met gevaarteken te plaatsen. De vergadering wordt hierna door de voorzitter gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2