Commissie Zuidwest-Zeeland over het Deltaplan Minister £efen over Formosa WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- es MAANSTANDEN De kwestie-De Stobbeleir De besprekingen te Caïro Frans antwoord op Russische nota over de overeenkomsten van Parijs Suggesties en v/ensen ten aanzien van Drie-eilandenplan DONDERDAG 27 JANUARI 1955. 10e Jaargang No. 3366. De Sowjetverklaring Spionnageproces in West-Duitsland 1500 man op winteroefening Twee en twintig Nederlandse collectanten naar Londen Egypie wil verenigd Arabisch leger onder een opperbevelhebber Britse genietroepen op zoek naar horloge Antwoord op Russische nota van 15 Januari wordt opgesteld Phil ippijrtse rovers overvallen dorp cp Celebes Uraniumerts in West-Duitsland Gevecht met orrtsrvapte gevangenen in Marokko Nederlandse kustvaarder gestrand De Maladiven door orksaa geteisterd Journalist bewijst ondoeltreffendheid var verbod van State Department Pvailfcertnjf nil AW-ri ncmpf'C "1 Tt:*Mnn, Directeur-Hoofdredacteur I, van de Santte Noordstraat 55-Sf TerneuEeti feedactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 NU 5 uur uitsioitesJd 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,35 per kwartaal; per maand f l,fe0; per week 43 cent I,oase nr« 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm 15 ct.; mlslaiwi» pa advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regeSa f t1 Iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «ast. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uwt. De commissie Zuidwest-Zee- la*d, die door de gemeen tebestu- rqj* van Walcheren en West Z. Vlaanderen mede op aandrang van particuliere zijde is ingesteld ter bestudering van de proble men, die zouden rijzen bij de uit voering van het Deltaplan tot af- siMiting van de zee-armen en van net daar deel van uitmakende rkie-eilandenplan, heeft thans «►ver haar bevindingen een eer ste rapport uitgebracht. De commissie heeft met grote belangstelling kennis genomen v«n de plannen der Deltacommis sie. Door dit „aaneensmeden" ontstaat een grote verbetering in act locale verkeer, voor de ver brokkelde provincies de moge- UJfcheid om de op vele gebieden bestaande achterstand in te ha len en haar natuurlijk en histori- sdhe plaats als verbindingsscha kel tussen Holland en Vlaanderen te hernemen. Dit laatste acht de commissie van groot belang door de komen de economische integratie met België en Luxemburg. Ook dient hierbij te worden gedacht aan de verbinding van de grote steden in Noord- en Zuid-Holland met het Noordfranse industriegebied, de Noordfranse kust en Engeland, waarbij wordt opgemerkt dat de plannen voor een Kanaaltunnel nag altijd niet van de baan zijn. SLUIZENCOMPLEX IN DIJK. Naai- de commissie is gebleken, kan voor wat betreft het drie- «•«uidenplan alleen nog maar met /jekerheid worden aangewezen de olaats van de dijk, die het Veerse Gat van het buitenwater zal scheiden. Deze zal lopen van het voermalige Fort de Haak bij Vrouwenpolder naar de noord- westpunt van Noord-Beveland. De afsluitdijk door de Zandkreek kamt of bij Kats, waardoor dus de oostelijke kustlijn van Noord- Beveland in een vloeiende lijn zal overgaan in die van Zuid-Beve land, of ten westen van het Katse Veer. In deze dijk zou in verband met de scheepvaartbelangen een huizencomplex moeten worden aangelegd met een evengrote ca paciteit als die der sluizen bij Veere in het kanaal door Wal cheren. Voorts is overwogen een twee de dijk aan te leggen in het Veer se Gat, ten noorden van de lijn VeereKamperland. De totstand koming van deze dam is volgens de commissie echter zeer onzeker. Tenslotte is ook de mogelijk heid niet uitgesloten dat in plaats van een brug over het sluizen- complex in de Zandkreek een brug zal worden gebouwd tussen Kortgene en Wolfaartsdijk. dat voor het verkeer tussen Noord en Zuid-Beveland het meest gun stig gelegen punt is. Na het tot stand komen van het drie-eilandenplan zal tussen Noord- en Zuid-Beveland in elk geval een uitermate gunstige ver binding ontstaan. De vaste ver binding tussen Noord-Beveland en Walcheren krijgt evenwel een zeer ongelukkig tracé. De ver bindingen zullen tot gevolg heb ben dat Noord-Beveland en later Schouwen-Duiveland zich in het geheel op Goes gaan oriënteren. medegedeeld door het K.NJV1.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond. Plaatselijk opklaringen. Droog weer. Plaatselijk opkla ringen met hogere middagtempe- raturen. Elders bewolkt met lich te dooi. Matige zuidelijke wind. VRIJDAG 28 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 4.22 4.47 Terneuzen 4.57 5.22 Hansweert 5.37 6.02 Walsoorden 5.47 6.12 Één van de belangrijkste punten is, dat Walcheren dat indus trieel veel meer ontwikkeld is dan Zuid-Beveland een recht streekse verbinding dient te krij gen met Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland, opdat al daar woonachtige arbeiders in de Walcherse industrie te werk ge steld kunnen worden door de be tere mogelijkheid van vervoer. BINNENBAM BIJ VEERE. De onzekere factoren die ten aanzien van een definitieve ver binding nog bestaan nopen de commissie meer te geven dan een oplossing voor een rechtstreekse verbinding. Als wordt aangeno men dat men besluit tot het aan leggen van de binnendam nabij Veere en Kamperland als onder deel van het Deltaplan, zo advi seert de commissie deze dam reeds onmiddellijk na het gereed komen van de (buiten) afsluitdij ken in het Veerse Gat en in de Zandkreek aan te leggen. Met de aansluiting aan de Walcherse zij de op de weg MiddelburgVeere en aan de Noordbevelandse zijde op de weg WissekerkeKamper land zou een weg over deze se cundaire dijk een gunstiger ver binding tussen de beide eilanden tot stand brengen, waarbij de veerdienst VeereKamperland overbodig zou worden, terwijl over de dijk bij Vrouwenpolder slechts een rijwielpad behoeft te worden aangelegd. Hoe aanlokke lijk deze weg uit verkeersoog- punt ook is, toch meent de com missie dat zij niet zozeer op het tot stand komen van de dam Veere—Kamperland moet aan dringen, omdat deze weg moge lijk in de toekomst een nadeel voor de gemeente Veere kan be tekenen. Evenwel zou naar com pensatie voor ihet nadeel kunnen worden gezocht. Deze zou voor Veere gedeeltelijk kunnen liggen in de mogelijkheid om zijn stede- schoon en zijn haven te doen uit groeien tot het centrum van een watersportgebied, dat in het af gesloten Veerse Gat en de Zand kreek zal kunnen ontstaan. Te vens meent de commissie hierbij haar stem te moeten verheffen tegen het voornemen het water peil in het afgesloten Veerse Gat en de Zandkreek te verlagen, orn- dat hierdoor de haven vèn Veere en met deze ook die van Kamper land, van Kortgene en van Wol faartsdijk onbruikbaar zullen worden. Indien deze binnendijk niet tot stand komt zal over de dijk bij Vrouwenpolder een weg van het type van de Walcherse rondweg moeten wordden aangelegd met aansluitingen op de wegen Vrou- wenpolder-Serooskerke en Kam perland—Wissekerke. In het belang van de verbin ding met zuidelijk Walcheren is evenwel een tweede meer recht streekse weg noodzakelijk. Het tracé van deze weg zal afhangen van de plaats waar de brug over de Zandkreek komt. Ook hiervoor vermeldt het rapport enkele sug gesties. Ten aanzien van de totstandko ming van het Deltaplan, waarbij de locale verbindingen een secun daire rol spelen, zegt de commis sie het te betreuren dat de scha kel Zierikzee—Colijnsplaat ont breekt. De commissie dringt er met de meeste klem op aan nog maals de mogelijkheid onder het oog te zien tot het opnemen in het Deltaplan van deze dam, die feitelijk in het gehele systeem van verbindingen met het noor den het sluitstuk vormt en die na het gereedkomen van de buiten ste Oosterscheldedam in binnen water zou kunnen worden aan gelegd. Het tracé over Noord-Beveland en Walcheren hangt af van de oplossing die wordt gekozen uit de boven omschreven mogelijk heden. Ook hiervoor geeft de commissie bepaalde adviezen. TUNNEL ONDER WESTER- SCHELDE. Hoewel de commissie zich er van bewust is dat een tunnel on der de Westerschelde op de duur onontbeerlijk zal blijken voor het geheel der verbindingen, reali seert zfj zich dat de vele proble men en de hoge kosten de ver wezenlijking hiervan voorlopig nog niet mogelijk zuilen maken. Wel dringt de commissie aan op een spoedige verbetering van de veerdienst VlissingenBreskens over de Westerschelde. Deze zou kunnen worden verkregen door het instellen van een halfuur- dienst, het aanleggen van een tweede fuik in heide havens en het aanbrengen van installaties, die het uitvallen van de dienst tijdens mist zoveel mogelijk zul len beperken. AANLEG VLIEGVELD. Voor de gebieden, wier belan gen de commissie bepleit bestaat ook grote behoefte aan een vlieg veld. De naar de haven van Vlis singen leidende weg loopt langs, de plaats waar men zich ten noorden van Rittihem een vlieg veld heeft gedacht. Mocht de ver wezenlijking van dit plan op moeilijkheden stuiten dan zou het zeker de moeite waard zijn na te gaan of een andere destijds aan bevolen plaats In aanmerking komt, met name aan het Noord- Sloe, dat bij de verwezenlijking van het drie-eilandenplan voor een groot deel droog komt. ZON MAAN op onder op onder v.m. n.m. 27 8.31 17.19 9.27 21.59 28 8.30 17.21 9.44 23.18 29 8.28 17.23 10.03 30 8.27 17.24 10.25 039 34 8.25 17.26 10.53 2.02 De Senaatscommissie van Jus titie heeft het verzoek van het Belgische parket om de parle mentaire onschendbaarheid van de liberale senator De Stobbeleir uit Aalst op te heffen behandeld, teneinde deze te kunnen verhoren in de ophefmakende zaak van zwendel in vervallen verklaard bankpapier. Zoals bekend, zijn bij deze zwendel meer dan 30 per sonen betrokken. Hoofdbeschul- dlgde is de Mechelse notaris Huysmans. Van de bende maakte ook een ambtenaar van het mi nisterie van Financiën deel uit. De Senaatscommissie hoorde allereerst een uiteenzetting aan van senator De Stobbeleir. Deze verklaarde weliswaar in betrek king te hebben gestaan met som mige verdachten doch geen enkel aandeel te hebben gehad in de handel in vervallen bankbiljet- Men verwacht te Bonn, dat de Westduitse bondskanselier dr Konrad Adenauer, zelf de tekst van een regeringsverklaring, waarin gereageerd zal worden op de Sowjetrussische verklaring in zake beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland, zal opstel len. De bondskanselier keerde Woensdag van zijn vacantie in 't Zwarte Woud te Bonn terug. Morgen zal het Westduitse kabi net bijeen komen. ten. Een socialistische senator wees erop, dat senator De Stob beleir slechts beschuldigd wordt door personen, die zelf worden verdacht of tegen wie een aan houdingsmandaat werd uitge vaardigd. Tenslotte besloot de Senaatscommissie de opheffing der parlementaire onschendbaar heid van de senator goed te keu ren om het parket in staat te stellen deze een verhoor af te nemen. Voor een eventuele aan houding zou echter opnieuw een gemotiveerd verzoek bij de Se naat ingediend moeten worden. Voor het hoogste Westduitse gerechtshof is het proces begon nen tegen de 28-jarige Tsjecho- slowaakse onderdaan Karei An dres. Hij wordt er van beschul digd als lid van "de Tsjechoslo- waakse inlichtingendienst van 1951 tot 1953 de leiding van meer dan 20 spionnen in West- en Oost-Duitsland gehad te hebben. De agenten zouden de opdracht hebben gehad om inlichtingen te verzamelen over de organisatie van de Westduitse politie en het bewapeningsprogram alsmede over de samenstelling en de be wapening van de toekomstige Westduitse strijdkrachten. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd. KORTERE WEG HOLLAND—BELGIË. Aangezien de plannen tot het bouwen van een brug over het Haringvliet via Tien-Gemeten in een vergevorderd stadium verke ren zal waarschijnlijk voor het gereedkomen van het Deltaplan een verbinding Rotterdam - Tien- Gemeten - Overflakkee - Volke- rakdam - Steenbergen - Halste ren - Bergen op Zoom ontstaan, die voor het verkeer tussen Ne derland en België een aanzien lijke bekorting zal betekenen vergeleken bij de huidige weg via Dordrecht en Breda. De commissie komt met kracht op tegen de bewering, dat door het tot stand komen van deze weg, die nog zou worden bekort door het aanleggen van een weg over de als onderdeel van de Schelde-Rijnverbinding geprojec teerde dam tussen Rilland-Bath en Halsteren, de later over het eiland aan te leggen weg slechts van secundaire betekenis zou worden. De commissie wijst er op dat haar is gebleken dat de dam door de Grevelingen tussen Herkin- gen en Sirjansland zal worden aangelegd vóór de meer weste lijk gelegen dam tussen Goeree en Schouwen en de afsluitdijk door de open Schelde. Hierdoor zou voor het gereedkomen van het eigenlijke Deltaplan de ver binding RotterdamZeeland, dus behalve over de verkorte route via West-Brabant kunnen lopen over Tien-Gemeten, Overflakkee, Duiveland en de veerdienst Zie- rikzee-Noord-Beveland, waarvan de frequentie alsdan aanzienlijk moet worden verhoogd. De commissie, die onder voor zitterschap staat van mr. N. Bol- kestein, burgemeester van Mid delburg, telt als leden de burge meesters van Domburg, Aarden- burg", Breskens, Vlissingen en van Oost- en West-Souburg, en kele industriëlen, onder wie de heer J. W. Hupkes, directeur van „De Schelde" te Vlissingen en ir. J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg en enkele gemeente ambtenaren. De winteroefening „Julius Cor- bulo" van de staf le legerkorps, staf 4e divisie en legerkorps ar tilleriestaf zal van 7 tot en met 11 Februari gehouden worden in een gebied ten zuiden van Vught. Aan de oefening, die onder leiding zal staan van commandant van het eerste legerkorps luit.-gen. A. Th. C. Opsomer, zullen ongeveer 1500 man deelnemen. Thans zijn door loting aange wezen de 22 dames en heren, die zich onlangs tezamen met vele anderen hebben beijverd voor de z.g. „klaprooscollecte", uitgaande van het Nederlandse oorlogsgra- vencomité. Deze mensen zijn uit verkoren om een vierdaags be zoek te brengen aan Londen op uitnodiging van de Engelse or ganisatie van oudstrijders, het Britse Legioen, die hiermee dank betuigt voor het werk dat het Nederlandse comité verricht voor de verzorging der oorlogsgraven in Nederland. De 22 gelukkigen zullen in Juli naar Engeland vertrekken. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft Woens dag verklaard, dat Groot-Brittan- nië's eerste zorg in de crisis over Formosa het doen beëindigen van de gevechtshandelingen is. De Britse regering is, zo zeide Eden in 't Lagerhuis, daarom er bij alle betrokkenen op blijven aandringen op het belang van staking der vijandelijkheden en voorkoming van het uitbreiden van de strijd. De minister werd lulde toege juicht, toen hij zeide: „Geweld is niet de oplossing van deze deli cate en moeilijke problemen". Over Eisenhowers jongste boodschap tot het congres zeide Eden, dat de president zich niet heeft uitgesproken voor uitbrei ding van de verplichtingen jegens Formosa en de Pescadores. De president legde weer eens de na druk op het zuiver defensieve ka rakter van de overeenkomst met de Chinese nationalisten. De En gelsen weten, aldus Eden, dat Van kringen, die in nauwe verbinding staan met de Egypti- sel e premier, luitenant kolonel Nasser, wordt vernomen dat de Egyptische delegatie naar de besprekingen, die thans te Caïro door ministers-presidenten van een aantal .Arabische landen worden gehouden, zal voorstel len tot het instellen van een verenigd Arabisch leger, onder een gemeenschappelijke opper bevelhebber, te komen. Dit zou het Egyptische ant woord zijn op larks vcrimemen, om een verdrag met Turkije te De Franse ambassadeur te Mos kou, Louis Joxe, heeft de Sow jet minister van Buitenlandse Zaken Molotof het Franse antwoord overhandigd op de Russische no ta van 16 December 1954, waarin werd gesteld dat bekrachtiging door Frankrijk van de overeen komsten van Parijs in strijd is met het in 1944 gesloten Frans- Russische verdrag. Gemeend wordt, dat dit Sow jetrussische standpunt in de Franse nota wordt verworpen. Ook de Britse ambassadeur in Moskou heeft Woensdag aan de Russische regering het antwoord van zijn regering overhandigd op de recente nota waarin Rusland dreigt het vriendschapsverdrag met Groot-Brittannië op te zeg gen als West-Duitsland wordt herbewapend. De nota werd door de Britse ambassadeur, sir William Hayter, aan minister van Buitenlandse Zaken Molotof overhandigd. Genietroepen van het Britse leger, uitgerust met mijnzoekers, zijn op het ogenblik rondom het koninklijke kasteel in Sandring- ham op zoek naar één van de kleinste horloges ter wereld. Het horloge is begin Januari door koningin Elizabeth op een wandeling in de omgeving van het kasteel verloren. Het horloge werd vele jaren geleden door de vroegere president van Frank rijk, Albert Lebrun, geschonken aan het kleine kroonprinsesje Elizabeth, die nu koningin is. De koningin is ontroostbaar over het verlies. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" be. vinden zich thans vier vliegdek schepen van de Amerikaanse ze vende vloot in de wateren voor de Oostchinese kust, nabij de Tat- sjeneilanden. De Russische nota werd eind verleden maand aan de Britse regering overhandigd. Een woordvoerder van de Brit se ambassade zei dat de Franse en Britse nota's dezelfde strek king hadden doch dat de teksten niet gelijk waren. Naar wordt vernomen wordt in beide nota's teleurstelling uit gesproken in verband met het Russische besluit om de verdra gen op te zeggen als de herbe wapening van Duitsland wordt doorgezet en wordt de Russische bewering tegengesproken dat de Parijse overeenkomsten de vriendschapsverdragen uit de oor logstijd waardeloos maken. In Londen is Woensdag een re dactiecommissie bijeengekomen om het Westelijke antwoord op te stellen op de Russische nota van 13 Januari waarin de leden van de Westeuropese Unie ervan worden beschuldigd een chemi sche en bacteriologische oorlog voor te bereiden, „in strijd met het protocol van Genève van 1925". Ook de Westduitse federale re publiek is op de bijeenkomst ver tegenwoordigd, boewei Duitsland geen Russische nota met betrek king tot deze kwestie heeft ont vangen. sluiten. Egypte acht dit schade lijk voor de eenheid der Arabi sche staten. Van dezelfde zijde wordt ver nomen dat Egypte en Saoedi Arable het standpunt innemen, dat de verdediging van het Midden-Oosten in de eerste plaats een Arabische aangele genheid is. Volgens inlichtingen van an dere, evenzeer welingelichte zijde, ontvangen, zou het nieu we Egyptische legenplan wor den ingepast in de keten van Westerse verdedigingsstellingen, welke van Europa tot ZuidOost- Azië loopt. Indien het Egyptische plan wordt uitgevoerd, zou het hoofdkwartier tvan het verenig de Arabische leger in de Suez- kanaalzone worden gevestigd. Men zou dan tevens tot een geregeld overleg met Westerse militaire leiders willen komen. De Arabische landen zouden hopen van het Westen de wa pens te ontvangen, die zij zelf niet zouden kunnen vervaardi gen of betalen. Philippijnse rovers heibfaen de Vorige iweek een dorp bij Oboamas (Noord lOost-Celebes) gersmpokt, aldus wordt uit Makassar gemeld. 'Het hoofd van de criminale recherche van Celebes, die de berichten van een gewapende overval beves tigde, verklaarde, dat de rovers mogelijk volgelingen zijn van de Philippijnse bendeleider Karn ton, die uitgeweken zijn met prauwen, omdat de Philippijnse regering het Karnton en de zijnen moeilijk maakt. Het was ook mogelijk, zo meende hij, dat men te maken had met wraak, daar de Philippijnse copra-amckkelaars thans door een scherper toezicht niet meer de fvrije hand' in het smokkelen hebben, dat zij een tijdlang hadden. In het zuidelijk deel van het Zwarte Woud in West-Duitsland hebben geologen de aanwezigheid van uraniumerts vastgesteld. Tot dusverre is dit erts behalve in Beieren in West-Duitsland alleen in het middendeel van het Zwarte Woud aangetroffen. Eisenhower het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten met zeer grote tegenzin zal goedkeu ren. De Britse regering is er van overtuigd, dat het probleem van de voor de kust van China gele gen eilanden op vreedzame wijze kan worden opgelost, indien alle 'betrokkenen maar aan een vreed zame oplossing willen werken. In overleg met de Verenigde Staten en andere bevriende lan den bestudeert Groot-Brittannië verscheidene gedragslijnen, die dit doel zouden kunnen bevorde ren. Eden zegde toe zo spoedig als het internationale overleg het toelaat, meer inlichtingen over het overleg te geven. De leider van de socialistische oppositie, Attlee, werd door zijn aanhangers toegejuicht, toen hij zeide, dat in de kwestie van For mosa en de andere eilanden spra ke is van inmenging in een bur geroorlog. Hij noemde Eisenho wers optreden duidelijk een actie van de Verenigde Staten en niet van de Verenigde Naties. „Is het, met het oog op de nood zaak om vijandelijkheden te ver mijden en vreedzamer regelingen te treffen, niet duidelijk, dat Chi na zijn eigen plaats in de Ver enigde Naties moet krijgen?" vroeg Attlee. Eden antwoordde, dat het hem had verrast, dat Attlee Formosa en de eilanden voor de kust in één adem. noemde. Formosa en de eilanden voor de kust waren ook in de tijd toen Attlee eerste-minis- ter was, steeds als afzonderlijke kwesties behandeld. Formosa was in deze eeuw nooit ais een deel van China be schouwd en zijn status is gere geld in het verdrag van San Francisco. „De eilanden voor de kust zijn altijd, en warden ook thans door ons als deel van Chi na 'beschouwd. Het uitstel van de toelating van communistisch Chi na tot de Ver. Naties schreef de minister toe aan „agressie van de Chinese communisten in Korea", Attlee zeide hierop, dat op een conferentie tegen het einde va» de oorlog Formosa tot een inte grerend deel van China was ver klaard. De linkse socialistenleider Be van betoogde, dat hij altijd had begrepen, dat Formosa en de eilanden voor de kust tot het Chi nese vasteland behoren. Zes van de gevangenen die waren ontsnapt uit dei ge van genis jvan Mogador (Frans Marokkozijn Dinsdagmiddag gedood bij een vuurgevecht met Franse ordetroepen. Zeven ge vangenen werden aangehoud^ Een van hen was ernstig wond. Bet gevecht werd getover:! od een afstand van twintig kilo meter van de kust. Twee van de drie machinepistolen, die de gevangenen hadden 'buitge maakt bij hun ontsnapping uit de gevangenis, zijn door de orde troepen buitgemaakt. Vijf Nederlandse zeelieden en hun hond zijn Woensdag nabij Cahore Point (Ierland) van hun schip, waarschijnlijk de uit Gro ningen afkomstige kustvaarder „Minorca", naar de kust gewaad, nadat het aan de grond was gelo pen. Geen van de mannen is ge wond. Het anker was gaan krabben, toen het schip een beschutte plaats had opgezocht tijdens een stortm. De reddingboot van RoSslare had zonder succes tien uur lang getracht het schip te bereiken en vlot te slepen. Een bemanningslid van de red dingboot zeide, dat het schip waarschijnlijk zal bezwijken als het nog lang aan de stormen zal zijn blootgesteld. Kapitein van de „Minorca" is de heer J. W. van der Molen. Het schip was op weg van Rouaan naar Liverpool. Thans zijn in de Ceytonse hoofdstad Colombo officiële be- ricihten ontvangen over een or kaan. die twee weken geleden de 400 mijl ten Z.-W. van Colom bo gelegen eilanden groep der Maladiven heeft geteisterd. Vijf honderd eilandbewoners werden gewond en ruim tienduizend werden dakloos. 450 vissersbo ten zijn in de wervelstorm ver nield, terwijl ruim 150.000 ko&josnootpalmen en brood- vruchtbomen "wier vruchten het hoofdbestanddeel vormen van het menu der eilandbewo ners werden ontworteld- Een journalist die de ondoel treffendheid wilde bewijzen var- een kort geleden genomen beslis sing van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken be treffende een beperkte bewe gingsvrijheid voor Russische staatsburgers die in de Verenigde Staten wonen, heeft Maandag in het uniform van Russisch officier een hele dag door het 20.000 in woners tellende stadje Potstown in Pennsylvania gelopen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1