Gemeenteraad van Terneuzen De Amerikaanse economische hulp voor Azië Atoomproeven in Nevada gehouden op Donderdag 23 December 1954 te 20.30 uur. (Slot). De Voorzitter: We gaan thans over tot de behandeling van de begroting. Volgno. 90. De heer Camps: Meneer de Voorzitter, er zijn verschillende brigadiers woonachtig in Ter- neuzen. Is het mogelijk op Sluiskil ook een brigadier te krijgen De Voorzitter: Van de brigadiers die in de begroting genoemd zijn, staan er enigen op het punt van vertrek. Het aantal brigadiers zou dus te beperkt worden om nog iemand naar Sluiskil over te plaatsen. Volgno. 144. Bescherming Bevolking in oorlogstijd. De heer Weterings: Ik wil hierop geen afbrekende critiek uitoefenen, maar wel even onder de aandacht brengen dat, gezien de stormvloed van vandaag, de kans bestaat dat de B.B. ingescha keld zal moeten worden. Het is sedert Mei van dit jaar geleden, dat de blokhoofden van de diverse instanties die bij deze organisatie be horen, bij elkaar zijn geweest voor stafbespre kingen, enz. De Voorzitter: Er zijn verschillende bespre kingen geweest. Aan de formatie der blokhoof den wordt nog gewerkt. Onlangs zijn opleidings besprekingen gehouden in Barneveld van ver schillende diensthoofden. Daarbij zijn de blok hoofden een onderwerp van de discussies ge weest. De heer Weterings: Ik zou het zeer op prijs stellen, indien ons enige richtlijnen werden ver strekt om bij watersnoodrampen te kunnen op treden. Het lijkt mij wenselijk dat daarop ge wezen wordt. Ik lever echter geen critiek. De Voorzitter: Dat gebeurt ook. De mensen die opgeroepen worden, zijn daarvoor geschikt. Dit is personeel van de gemeente en B.B. dat daarvoor uitgekozen is. Het betreft hier alleen de gemeente Terneuzen. De dijken horen onde. de Rijkswaterstaat. Deze heeft hiervoor zijn eigen personeel. De B.B. is nog voortdurend in groei. De heer Henry: Bij de behandeling van de begroting van vorig jaar heb ik gevraagd wie eigenlijk de definitieve vervanger is van het hoofd van de B.B. Ik meen dat de heer Reinder.- hiermede zo zwaar belast is, dat het toch wel nodig is dat, wanneer hij onverhoopt niet de leiding op zich zou kunnen nemen, er een be hoorlijke vervanger is. U hebt gezegd dat er aan een vervanger werd gewerkt. Wie is nu d. definitieve vervanger van 't hoofd van de B.B.? De Voorzitter: Die is er nog niet. De heer Smit is vervanger tot 1 April. De heer Henry: U is toch wel van mening, dat een definitieve vervanger nodig is De Voorzitter: Het verschil tussen tijdelijk en definitief zie ik nu niet zo in. Het voornaam ste is dat er iemand is die het hoofd van de B.B. kan vervangen. In April wordt een en ander landelijk bekeken, om een vaste regeling te krijgen. Iedereen is hiervoor ook niet ge schikt. De heer Smit is dit wel, doch wij kunnen deze niet bij de politie missen. Post 182. De Voorzitter: Bij deze post komt nog f 91,35. Wij menen dat de bad- en zweminrichting deze subsidie zeker verdient. Post 186. De heer Van Langevelde: In de le de Feijter- straat is een stilstaande sloot, waarin veel rat ten voorkomen. Is het mogelijk in contact te treden met het polderbestuur, om deze sloot te rioleren De Voorzitter: Ik heb dit genoteerd. Post 226. De heer Van Langevelde: Uit de verschillen de berichten die wij op het ogenblik in de krant lezen van Axel, Zaamslag en Hoek blijkt, dat verschillende gemeenten de bedoeling van de regeling van de Centrale Dienst niet bekend is. Dit is vooral het geval bij Zaamslag. Deze ge meente wil wachten op de beslissing van de Kroon, terwijl Terneuzen wil wachten met be trekking van zijn beroep op de Kroon tot op heffing van de regeling, tot de andere gemeen ten hebben beslist. De Voorzitter: Deze regeling is alle burge meesters toegezonden en toegelicht. De heer Van Langevelde: In de Raad van Axel is gezegd, dat de gemeenteraad van Ter neuzen wil dicteren wat men in Axel moet doen. De regeling die nu ontworpen is, is niet alleen voor Terneuzen, maar ook voor andere gemeen ten belangrijk. De Voorzitter: Terneuzen is in belangrijke mate tegemoetgekomen aan wensen van de an dere gemeenten. Ik vermoed dat het betreffend? raadslid van Axel die regeling niet gelezen heef' en er alleen maar tegen is omdat Terneuzen wèl bereid is tot samenwerking. De heer Van Langevelde: Burgemeester en Wethouders van Axel hebben deze kwestie on voldoende beantwoord. Om het misverstand weg te nemen, wil ik hier in het openbaar zeggen dat de zaak niet zo is als Axel het voorstelt. De Voorzitter: Ik ben het volkomen met U eens en ik vind het goed dat U dit in het open baar naar voren brengt. Post 440. De heer Henry: Op de afdelingsvergadering heb ik gevraagd hoe het mogelijk was dat een leraar die door de gemeenteraad voor het gym nasium was benoemd, in beslag genomen kon worden voor het geven van lessen aan de R.H.B.S., zonder dat hierover overleg was ge pleegd. Hierop werd door U geantwoord, dat het niet altijd mogelijk was, te verhinderen dat leraren werkzaam zijn voor beide instituten. Waarom was hieromtrent geen overleg gepleegd? De Voorzitter: Uw opmerking is volkomen juist bevonden en is ook doorgegeven. Het is een wonderlijke toestand, dat men bij een an dere instantie wordt te werk gesteld, zonder dat met de oorspronkelijke werkgever overleg is gepleegd. Men heeft het evenwel als één ge heel beschouwd. De heer Van Langevelde: Zijn de lesuren vastgesteld zonder medeweten van Burgemees ter en Wethouders? De gemeente moet toch momenteel zoveel meer betalen. De Voorzitter: Over de kostenverdeling tus sen de afdeling Gymnasium en de afdeling H.B.S. van het Lyceum werd door ons een schrij ven ontvangen van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin de gunstige regeling voor de gemeenten welke tot heden was gevolgd, werd opgezegd. Wij hebben ons terzake in verbinding gesteld met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Reeds werd mededeling gedaan dat de Minister van Onderwijs voor onze gemeente de nieuwe regeling heeft opgeschort, in afwachting van een geheel nieuwe kosten berekening. Post 454. De heer Van Langevelde: Verleden Jaar heb ik gevraagd naar de mogelijkheid van een U.T.- school in deze streek. Zijn hierover nog inlich tingen ingekomen en moeten wij ons in het ont kennend geval hierbij neerleggen Om de be woners van deze streek technisch op peil te brengen, is het toch wel gewenst hier een U.T.- school te hebben, welke vollediger onderricht kan geven dan de Technische School die wij thans hebben. Dit is van groot belang voor de industrialisatie van onze streek en voor kinde ren die onderwijs hebben genoten op technisch gebied. Deze zijn thans genoodzaakt om weg te trekken. Is hierin herziening te krijgen De Voorzitter: Ik geloof niet dat deze kwestie van de baan is. Ik zit niet in het bestuur van de Technische School en ook niet in de kring van degenen waarvan het verzoek is uitgegaan. Het zou zeer zeker van belang zijn, wanneer de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen dit on derwijs zouden kunnen genieten. Post 472. De heer Henry: Ik wil er mijn voldoening over uitspreken dat het bedrag voor volksfees ten verhoogd is tot f3.000,U schrijft in de verantwoording van het afdelingsverslag van Burgemeester en Wethouders, dat het niet in de bedoeling ligt de feestelijkheden van ge meentewege te doen houden. Dit is inderdaad juist. Ik hoop dat er uit de burgerij voldoende initiatief naar voren komt om op 5 Mei een behoorlijk bevrijdingsfeest te kunnen vieren. De heer Van Langevelde: Ik hoop dat deze feestelijkheden niet alleen door de gemeente moeten worden gefinancierd. Het is zeer be langrijk dat het particulier initiatief hierin voor gaat. Ik heb echter niet veel hoop dat dit zal slagen. Misschien kunnen wij hieraan meer pu bliciteit geven. Een en ander moet toch niet alleen van de gemeente uitgaan. De Voorzitter: Wij zijn het hierover eens. Wij kunnen hoogstens verwijzen naar hetgeen in de algemene beschouwingen ook gezegd is, nl. dat het particulier initiatief toch ook is ge komen tot een fraaie verlichting. Het particu lier initiatief is dus werkzaam en wij mogen de loop uitspreken dat dit nog meer vruchten zal dragen. De heer Van Langevelde: Ik zie de nationale feestdag in een geheel andere lijn. Men moet leze dag niet alleen op grondslag van commer- :ieel belang, doch zuiver als feestdag beschou wen. De heer De Vos: Ter voorkoming van mis verstand wil ik er op wijzen, dat van dit bedrag ien belangrijk gedeelte nodig is voor de ge meente, zodat dit niet uitsluitend beschikbaar s voor subsidiëring. Als er een bedrag genoemd wordt en men hoort dit, dan zou men kunnen denken dat hierover zou kunnen worden be schikt. Eigen kosten van de gemeente, bijv. voor het gemeentehuis, zitten hier ook in. Post 482. Subsidiëring militaire tehuizen. De Voorzit ter: Er is nog een verzoek binnengekomen van net Humanistisch Thuisfront, om een subsidie van f 10,Wij zijn bereid dit de Raad voor ce stellen. De heer Van Langevelde: Het Humanistisch Verbond wil ik niet zien op één lijn met de Christelijke Kerken in Nederiand, die de geeste lijke verzorging van onze militairen tot taak hebben. Ik geloof niet dat dit de bedoeling van de Humanistische Bond is. Ik heb er een principieel bezwaar tegen, dat zij hetzelfde werk gaan doen als onze Kerken in Nederland. Ik kan hieraan mijn stem niet geven. De Voorzitter: Als dit hetzelfde werk zou zijn, zou ik hieraan ook niet mijn stem geven. De heer Camps: In verband met het laatste verzoek zou ik willen mededelen, dat onze fractie dezelfde houding wil aannemen als de R. K. Tweede Kamer fractie. Dat is: afwijzend. De heer Henry: Ik geloof inderdaad dat het werk van het humanistisch thuisfront op een geheel ander plan ligt. Wanneer deze groep mensen behoefte heeft aan een bepaald geeste lijke verzorging, die ik persoonlijk anders zie, maar die ik ook moet billijken, dan geloof ik dat het onjuist is als Nederlands staatsburger hier discriminatie toe te passen, want dan gaan wij eigenlijk een bepaalde groep van buiten kerkelijke mensen prijsgeven en volkomen bui ten alle verzorging stellen. Ik geloof dat ik dit als Protestants-Christen niet mag goedkeuren. Wanneer men deze subsidie wenst, dan moeten wij hier naar mijn mening steun verlenen. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Ik ben het volkomen met de heer Henry eens. Het is niet juist om personen, die niet tot een bepaald kerkgenootschap behoren en een vereniging die hieraan zijn verzorging verstrekt, subsidie te onthouden. De heer De Vos: Het valt mij tegen dat in de gemeenteraad van Terneuzen, een plaats met een gemengde bevolking zoals deze is, dergelijke geluiden worden gehoord. Ik wil er van afzien om het werk van het Humanistisch Thuisfront te verdedigen. Ik kan niet inzien waarom dit werk niet nodig zou zijn, al is dit dan geen kerkelijk werk. De militairen die buitenkerke lijk zijn, behoeven evengoed verzorging in de militaire tehuizen als degenen die kerkelijk zijn. Ik vind het onjuist dat men deze aan hun lot wil overlaten. Ik heb nog nooit gehoord dat men humanisten van het betalen van belasting wil vrijstellen. Mede met het geld van humanisten steunt men echter kerkelijke groeperingen, ter wijl men hen zelf niets zou geven. Ik zou het volkomen onjuist vinden als men van de Over heid bepaalde groepen zou uitsluiten. De heer Camps zegt: wij sluiten ons aan bij het stand punt van onze Tweede Kamer fractie. Hij kent misschien ook het standpunt van de Minister van Maatschappelijk Werk. Dit is niet afwij zend, terwijl deze Minister ook een Katholiek is. Laat men nu ook eens een keer dat ruime standpunt innemen. Ik weet dat het hier bij de "aadsleden niet om die f 10,gaat, doch om het principe. Ik kan mij niet voorstellen dat zij er tegen kunnen zijn om Nederlandse staatsburgers op gelijke wijze te behandelen. Het gaat er hier om dat voor de Staat iedereen gelijk is. De Grondwet garandeert deze rechten. Men moet niet van een eventuele machtspositie misbruik maken om bepaalde burgers grondwettelijke rechten te onthouden. Recht voor iedereen in ons land en ik hoop ook hier in Terneuzen. Overgegaan werd tot stemming. Uitgebracht worden 13 stemmen. Vóór stemden de heren N. F. Dieleman, Henry, Hol, Jansen, Lambrecht sen van Ritthem, Ollebek, De Vos en De Waal. Tegen stemden de heren Camps, De Feijter, Van Langevelde, Van Riet en Weterings. Het voorstel is dus met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Post 156. De heer Henry: U hebt in Uw antwoord op de algemene beschouwingen reeds gezegd dat de provincie heeft besloten aan de tentoonstel ling E 55 mee te doen. Kunnen wij hier ook met een maquette komen De Voorzitter: Ik had gedacht aan een ma quette van de gemeente Terneuzen, naar de visie van Ir. Gouwetor. Dit lijkt mij zeer be langrijk voor de toekomst van Terneuzen. De heer Henry: Voelt U er iets voor om eventueel deze tentoonstelling met de gemeente raad te bezoeken De Voorzitter: Ja, dat zou ik graag met de gemeenteraad willen doen. Post 518. De heer Van Langevelde: Deze week is bij Provinciale Staten de kwestie van de gasvoorzi-e- ning te Sluiskil aan de orde geweest. Hierbij is de opmerking gemaakt, dat Sluiskil misschien later eventueel op de mijn-gasleiding aangeslo ten zou kunnen worden. Weten Burgemeester en Wethouders hiervan iets Is het pracbsch mogelijk om dit te doen en zal het nog lang duren Misschien kunnen wij de kwestie van het kanaal omzeilen en geen duiker leggen. De Voorzitter: Ik heb dit met verbazing ver nomen. We hebben een easfahnpk naa^t de deur en nu zou het gas uit Maastricht moeten wor den gehaald. Ik heb bij de algemene beschou wingen reeds medegedeeld, dat wij ons hierom trent tot Axel gewend hebben, doch hierop nog niets hebben vernomen. De heer Hol: Misschien kan die bespreking in de Provinciale Staten voor Axel een drijfveer zijn, die zaak eens te bespoedigen. De Voorzitter; Dat is een prettig, optimis tisch geluid. Ik hoop het. Post 558. De heer Hol: Voor de aanleg van het open zwembad is een loterij uitgeschreven door die stichting. Kunt U mij ook inlichten hoever het daarmede staat en hoeveel loten er geplaatst zijn Hierover hoor ik allerlei geruchten. De éen zegt dat de verkoop van die loten is ge staakt en een ander vertelt weer wat anders. Voor de goede gang van zaken is het nodig dat men weet waar men aan toe is. De Voorzitter: Misschien ligt het op de weg van de pers, daar haar licht eens over op te steken. Verder kan ik U niet inlichten. De heer Hol: Kunt U mij ook inlichtingen verstrekken over de voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis De Voorzitter: Daarover zullen o.m. de be sprekingen in het begin van de volgende week gaan. Hierbij zal ook de heer van Eek tegen woordig zijn. Het hangt er van af hoe het Oos telijk Bolwerk zich zal ontwikkelen. Ik heb niet veel behoefte aan een gemeentehuis dat met zijn neus tegen een dijk aan staat. Post 676. De heer De Waal: Enkele jaren geleden heeft het college pogingen aangewend om tot de aan leg van een sportveld te Sluiskil te komen. Dit is min of meer in het vergeetboek geraakt. Ik wil dit dan ook in Uw aandacht aanbevelen, omdat er in Sluiskil andere geluiden komen. Ik geloof dat men binnenkort wel zal aandrin gen op de aanleg van een sportveld. De Voorzitter: Ik ben blij dat er weer eens een beetje beweging komt in Sluiskil. Post 212. De heer Van Langevelde: Wordt bij alle ge vallen deze dienst ingeschakeld De Voorzitter: Wanneer het gemeentebestuur dit nodig oordeelt. De heer Van Langevelde: Ik zie er toch nie veel in. In de Hondiusstraat staat ook een nieuw gebouwde woning. Als dit de Schoonheidscom missie gepasseerd is, heb ik daar niet veel res pect voor. Ik vind het misplaatst. Is het werke lijk nodig dat deze post in de begroting wordt opgenomen De Voorzitter: Het is een begrotingspost. De heer De Vos: Ik geloof dat het wel nodig is. Voor bijzondere gebouwen moet men een dergelijke post hebben. Voor normale gebou wen is niet dikwijls advies gevraagd. De heer Van Langevelde: Misschien word er weinig gebruik van gemaakt. Over het gebouw in de Hondiusstraat heef' de Centrale Dienst waarschijnlijk advies ver strekt aan Burgemeester en Wethouders. Is dit gebouw wel de -commissie gepasseerd Ik hoo dat dergelijke dingen niet zoveel voorkomen Dit is niet in het belang van de gmeente. Het stadsgezicht is er niet mee gediend. De Voorzitter: U moet zich tot het gemeente bestuur richten en niet tot de Centrale Dienst Als U ziet wat er in de grote steden gebouwd wordt en als versiering is bedoeld, dan kom J tot de ontdekking, dat daarover ook veel ve schil van mening is. De ene vindt het mooi, de ander lelijk. Het oordeel is wel erg subjectief. De heer Van Riet: Het gebouw op de Molen dijk is net zo. De heer De Vos: Dit is nog niet klaar en U kunt hierover dus nog niet oordelen. Straks komt het in het groen te staan, en misschien wordt het wel wit gekleurd, waardoor het er heel anders zou komen uit te zien. De heer Hol: Passeert het gebouw op de Molendijk wel de Schoonheidscommissie Acht U dit wenselijk De Voorzitter: Wij achten het niet wenselijk anders hadden wij het wel gedaan. De heer Hol: Ik stel voor om bij de bouw van de toekomstige woningen de Schoonheids commissie in te schakelen. De Voorzitter: Dit moeten wij voor elk geval apart bekijken. De Directeur van de Centrale Dienst maakt deel uit van de Schoonheidscommissie. Vroeger had hierin nog zitting Ir. P. J. het Hooft, die thans vervangen is door Ir. N. LuningPrak te Middelburg. De voorzitter was de burgemeester van Hulst. Hiervoor is thans een vacature. Ik wil graag toegeven, dat wij met meer nauwlettendheid moeten toezien op de bouw- aanvragen. Het is vaak voor een leek erg moei lijk een aanvrage naar een tekening te beoor delen. Post 98. De heer Lambrechtsen van Ritthem: De vo rige raadsvergadering heb ik U inlichtingen ge vraagd naar aanleiding van een rapport dat bij de stukken lag, met betrekking tot de Jeugd raad. Burgemeester en Wethouders hadden die subsidie willen besteden voor de opleiding van jeugdleiders, doch verschillende verenigingen waren daar tegen. U hebt toen voorgesteld deze kwestie bij de begroting te behandelen. Willen Burgemeester en Wethouders de voorwaarde stellen dat de verhoogde subsidie bestemd wordt voor opleiding van de leiders, omdat er over het algemeen te weinig leiders zijn voor de jeugd De heer De Vos: Ik ben het volledig met de heer Lambrechtsen eens. Vorig jaar hebben wij die post met f 1.000,— verhoogd. Toen was het de bedoeling, dat die subsidie ter beschikking zou worden gesteld om de leiders van verschil lende verenigingen in de gelegenheid te stellen een cursus te volgen. Dit is door het dagelijks bestuur van de Jeugdraad overgenomen, die dit in de algemene vergadering van de Jeugdraad heeft voorgesteld. Dit is niet aanvaard, met het gevolg dat die f2.500,— over de verschillende jeugdverenigingen zijn verdeeld, waardoor zij iets meer hebben gekregen. Ik geloof dat de gemeente bij de subsidiëring wel enige voor waarden- mag stellen en dat het gewenst is dat een bepaald bedrag beschikbaar wordt gesteld voor kadervorming. Iedere vereniging kan, wanneer het bedrag van f 1.000,voor dat doel aan de Jeugdraad ter beschikking wordt gesteld, de Jeugdraad een verzoek doen, een jeugdleider een of andere cursus te laten volgen. De heer De Feijter: Bij de stukken lag het rapport van de heer Stenvert. Welke motieven hadden de jeugdverenigingen, hiertegen te zijn De heer De Vos: Op deze manier kregen zij wat meer in handen. Men wilde blijkbaar liever f2.500,verdelen dan f 1.500,Andere motie ven zijn mij niet bekend. De heer Van Langevelde: Is het niet zo dat er dan op den duuc wat veel wordt ingegrepen in het organisatieleven van de betreffende ver enigingen. Deze kunnen toch beter zorgen voor hun leider, dan dat de gemeenteraad hun voor die f 1.000,zou verplichten hun leiders een cursus te laten volgen. Ik vind het zeer belang rijk dat het geld aan deze organisatie verstrekt wordt, gezien de verschillende rapporten welke binnengekomen zijn van de diverse verenigin gen, waaruit blijkt dat deze geleid worden naar de doelstelling die zij ermede beogen. Wij moeten niet een vereniging in een be paalde richting stuwen. De Voorzitter: U stelt de zaak enigszins om gekeerd voor. Het gemeentebestuur heeft ge meend dat het in het belang van de verenigin gen zou zijn, wanneer deze naar eigen keuze voor de leiders van die verenigingen deze een cursus zouden laten volgen. Wij willen de ver enigingen hiertoe in staat stellen, door de sub sidie te verhogen. Wanneer zij voor een derge lijke verhoging niets gevoelen, gaat deze niet door. De heer De Vos: Het gaat er niet om, dat zij een bepaalde cursus krijgen opgedrongen. Zij zijn daarin volkomen vrij. Het is de bedoeling van de gemeente, de zaak omhoog te brengen. Wanneer er op een moment leiders zijn, dan zijn zij er soms morgen niet meer. Wegens het vervullen van militaire dienstplicht vallen er dikwijls af. Zodoende moeten er steeds nieuwe leiders opgeleid worden. Daarom is het nodig, dat elke vereniging leiders naar een cursus of lezing kan sturen. De Voorzitter: Dit is toch in het belang van de gemeente. In de afdelingsvergadering is er een opmerking gemaakt dat er een leiderscursus door de Inspecteur van Politie wordt gevolgd. In de particuliere bedrijven gebeurt dit ook. Ik vind het onbegrijpelijk dat men het niet wil. Post 520. De heer Van Langevelde: Ik zou graag zien dat subsidie wordt verleend aan de Stichting voor Christelijke Beroepskeuze, gezien het grote belang daaraan verbonden. Verschillende kin deren die straks in de maatschappij komen, moeten worden getest. Ik stel voor, deze Stich ting te steunen met f 5,per geval uit deze gemeente. De Voorzitter: Uw argumentering om deze subsidie te verlenen kan gelden voor al die stichtingen die dit werk doen. Wij willen niets afdoen aan het nut van deze instellingen, doch onze gemeentefinanciën zijn erg beperkt en wij moeten dan ook verschillende verzoeken afwij zen. Ik kan geen reden vinden, de subsidie te verlenen. De heer Henry: Het is mij opgevallen dat de heer van Langevelde daar nu over spreekt Hij heeft in zijn algemene beschouwing gezegd dat hij het niet juist vindt, dat er bij de behan deling van de begroting gesproken wordt over zaken die niet in de afdelingsvergadering ter sprake zijn geweest. Bij de afdelingsvergade ring zijn die subsidie-aanvragen aan de orde gekomen. Ook de subsidie-aanvrage voor de Christelijke Stichting voor School- en Beroeps keuze. Toen is er niet over gesproken. Ik vind het onjuist om bepaalde zaken, die in de af delingsvergadering niet ter sprake zijn gebracht, wel te bespreken bij de begroting. Ik weet niet hoe het in de toekomst zal gaan met de be roepskeuzevoorlichting. Op zichzelf kunnen wij wel een subsidieregeling vaststellen, al is het voor mij nog de vraag of wij de verzuiling zover moeten doortrekken, dat deze ook op dit gebied zou gelden. De heer Camps: Ik kan mij bij het voorstel van de heer van Langevelde volkomen aanslui ten en vind het juist dat hiervoor subsidie wordf aangevraagd. Het is van groot belang, welk be roep de kinderen kiezen. Ik stel voor de Inter- diocecane Stichting Katholieke Beroepskeuze voorlichting onder dezelfde regeling te doen vallen. De heer Van Langevelde: Naar aanleiding van de opmerking van de heer Henry, kan ik mededelen dat het verzoek om 12 uur 's nachts werd voorgelezen. Toen is het mij ontgaan. De Voorzitter: Ik heb geen bezwaren dit on derwerp ter sprake te brengen. De heer De Vos: Dit verzoek is niet alleen in behandeling geweest bij de afdelingsverga dering, maar nog uitvoeriger in de financiële commissie. Daar heeft de heer Camps niet ge pleit voor de toekenning van subsidie, integen deel zelfs. De heer Camps: De vergadering heeft tot 12 uur geduurd. De heer De Vos: Dat is geen reden. Het is nu ook bijna 12 uur. Wanneer de Financiële Commissie adviseert het niet te doen en in de afdelingsvergadering een zelfde standpunt inge nomen wordt, kan men toch niet van Burge meester en Wethouders verwachten dat deze met een voorstel komen om wel te subsidiëren De Voorzitter: Ik geloof niet dat het juist is dat, wanneer dergelijke voorstellen niet in de afdelingsvergadering besproken zijn, deze in de begrotingsvergadering niet behandeld zouden kunnen worden. Ik vind het juist dat een der gelijk voorstel hier uitvoerig besproken wordt De heer De Vos: Ik vind het onjuist, staande deze vergadering een bedrag voor te stellen. Ik zou dit dan liever in een volgende vergade ring willen bekijken. Verder wil ik het standpunt van Gedepu teerde Staten en Provinciale Staten in herinne ring brengen. U hebt misschien gelezen dat Gedeputeerde Staten aanvankelijk hadden voor gesteld subsidie te verlenen, doch dit voorstel hebben zij staande de vergadering teruggeno men, op grond van opmerkingen uit de verga dering van Provinciale Staten, omdat deze zaak nog niet rond is. In Zeeland heeft men getracht een meer al gemene stichting tot stand te brengen. In deze stichting is de Hervormde richting blijkbaar niet vertegenwoordigd. Gedeputeerde Staten zijn blijkbaar van me ning, dat hier niet al te veel kleine groeperingen moeten komen. Laten wij die ontwikkeling nog eens even afwachten, voordat wij op het mo ment gaan subsidiëren. Dat kan altiid nog. Ik voel voor het standpunt van Gedeputeerde Staten. De heer Van Langevelde: Het spijt mij dat de heer de Vos het besprokene in de vergade ring van de Prov. Staten ter sprake brengt, want wat daar gezegd is, is absoluut onjuist. Het is niet juist dat de Hervormden zijn buiten gesloten. De Z.L.M. is geen Christelijke orga nisatie. De Christelijke schoolbesturen zijn er wel in vertegenwoordigd. Ik acht alle reden aanwezig de organisaties te subsidiëren. Op voorstel van de Voorzitter worden de verzoeken om subsidie voor de Vereniging voor Christelijke Beroepskeuze en Interdiocesane Stichting Katholieke Beroepskeuzevoorlichting, teruggenomen. Deze komen in een volgende vergadering aan de orde. Punt 10. Omvraag. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, gezien de bouw van de watertoren, heb ik mij afgevraagd of het wellicht aanbeveling zou verdienen dat de toren voorzien werd van een licht. Dit zou dienstbaar kunnen gemaakt worden voor de scheepvaart. Ook zouden wij dit in een nacht zoals vandaag voor de deur staat op andere wijze dienstbaar kunnen maken. Ik wil U voorstellen om met de waterleiding en de daarbij betrokken instanties een poging te wagen die toren alsnog van een licht te voorzien. In scheepvaartkringen leeft die wens reeds lang, met name bij de Prov. Stoombootdienst. Dit zou een prachtig object zijn om op te varen. De heer De Waal: Aan de Noordzijde van de Bosjesweg te Sluiskil is nog geen verlichting. Aan de overzijde, op het beruchte stukje grond, waar oorspronkelijk de huizen geprojecteerd waren, ligt het vol met afval van die woningen. Wie moet dat opruimen De woningen zijn klaar. De Voorzitter: Wij zullen dit bekijken. De heer Henry: Meneer de Voorzitter, ik heb gehoord dat de korfbalvereniging „Luctor" toe stemming gevraagd heeft aan het college om gebruik te mogen maken van het gymnastiek lokaal in de Zuidlandschool voor haar oefeningen, en dat dit verzoek door het college is geweigerd. Ik vermoed dat wel de voornaamste reden ge weest zal zijn, dat men de Zuidlandschool wil sparen voor een wat overmatige bezetting van het gebouw. Deze korfbalvereniging is de laatste tijd sterk in ledenaantal toegenomen. Zij telt thans plm. 50 leden, zodat het gebouw dat op het ogenblik gebruikt wordt, te klein is om daar met alle leden te oefenen. Er moet nu in twee gedeelten geoefend worden. Is het mogelijk dat het college haar standpunt in deze herziet, wanneer zij kennis neemt van de moeilijkheden die de vereniging heeft, nl. het niet beschikken over een behoorlijke oefen plaats De Voorzitter: Wij kunnen dit nog eens be kijken met het college. Het is inderdaad zo, dat wij het gymnastieklokaal zoveel mogelijk willen sparpn. Aan de voetbalvereniging „Terneuzen" is toestemming gegeven hierin te trainen, omdat deze om zeer begrijpelijke reden niet in het oude lokaal kan trainen. Nu het verzoek van de korf balvereniging op deze wijze hier naar voren is gebracht, zullen wij dit nog eens bekijken. De heer Weterings: Wordt het wegdek van de Scheldekade ook onderhouden door de gemeente Is het niet wenselijk hieraan aandacht te schen ken, aangezien dit allesbehalve in goede toe stand is De Voorzitter: De aandacht is er; wij zijn echter aan een beperkt schema gebonden. De heer Weterings: Wordt er rekening mee gehouden de arduinstenen die daar liggen iets hoger te brengen, om bij een hoge waterstand het water meer speling te geven. Vanmiddag stond het water ook zeer hoog. Verder is de weg daar aan het verzakken. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Is het niet meer buiswater wat daarover slaat De heer De Vos: Dit is indérdaad het geval. Verder is vorig jaar een zeer groot gedeelte van de Scheldekade pas hersteld. De heer Weterings: Ik meende dat dit voor namelijk het geval was bij het gemeentehaventje. De heer Van Langevelde: Op de openbare school A zijn te veel leerlingen, terwijl er in de Zuidlandschool ruimte genoeg is. Het onderwijs moet in een bepaalde lokaliteit gegeven worden die te klein is. Wordt hieraan voldoende gewerkt en is de oudercommissie hierbij ingeschakeld Kunnen de ouders actief optreden De Voorzitter: Hieraan wordt aandacht be steed. Hoe eerder de ouders het inzien, hoe beter het is. De heer Van Langevelde: Kan de oudercom missie het zo leiden, dat in de Zuidlandschool meer leerlingen ondergebracht worden, zodat school A ontlast wordt De Voorzitter: Dit ligt misschien niet direct op de weg van de oudercommissie. Wij zullen dit bekijken. Overigens lost de tijd deze zaak wel op. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Meneer de Voorzitter, bij het postkantoor staan ruw houten palen, die erg zwiepen als het maar even waait, terwijl ook reeds lampen gesneuveld zijn. Kunnen wij daar niet beter masten plaatsen De heer De Vos: Dat vooruitzicht is er. Voor deze masten wordt echter een zeer lange lever tijd gevraagd. Het is de bedoeling dat de houten palen t.z.t. door stalen masten worden vervangen. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Wat is dan de verlichting De heer De Vos: De soort verlichting maakt nog een punt van overweging uit. Wij wilden niet tot natriumverlichting overgaan, doch heb ben gedacht aan TL-buizen. Deze stalen masten zijn vrij dun en zwiepen ook, doch dit kan mis schien minder kwaad. Wat er staat is echter niet definitief. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, men heeft zich bij mij beklaagd over het parkeren van auto's in de Irenestraat en de Margrietstraat. Links en rechts worden de wagens geparkeerd, waardoor soms een moeilijke situatie geschapen wordt. Ik heb mijzelf hiervan persoonlijk op de hoogte gesteld. Misschien bestaat de mogelijkheid, zoals dat elders ook wel gebeurt, een bordje te plaatsen met 1 en 2, ten teken dat men op bepaalde plaat sen links mag parkeren en op andere plaatsen rechts. De Voorzitter: Wij zullen dit bekijken. De heer Henry: Hebt U reeds een oplossing gevonden voor de 2 nog te plaatsen abri's voor de bussen van de Z.V.T.M. en waar zullen deze worden geplaatst De Voorzitter: Hierover moet nog overleg ge pleegd worden met de Z.V.T.M. De vergadering wordt gesloten. De Amerikaanse minister van Financiën George Humphrey, heeft bekendgemaakt, dat presi dent Eisenhower's nieuwe econo mische ontwikkelingsplan voor Azië in 1956 ongeveer 500 millioen dollar zal kosten. Dit was de eerste officiële mededeling over de omvang van het Aziatische programma, dat door de speciale raad voor de buitenlandse econo mische politiek van Eisenhower wordt uitgewerkt. In de raming van minister Humphrey is kennelijk niet be grepen het oudere en grotere plan, dat beoogt de Aziatische lan den een zodanige economische ontwikkeling te geven, dat zij in staat zullen zijn het streven van communistisch China naar de in dustriële en politieke oppermacht in het Verre Oosten het hoofd te bieden. Dit plan, dat door de mi nister van Buitenlandse Zaken, J. Foster Dulles, wordt voorge staan, houdt aanzienlijke schen kingen in voor de bouw van elec- trische centrales en dokken, de aanleg van spoorwegen en an dere projecten. De schattingen van de kosten van dit plan varië ren voor het eerste jaar tot drie milliard dollar. Minister Humphrey zette uit een, dat een bedrag van 500 mli- lioen dollar een compromis is tussen zijn eigen streven naar be snoeiing van de staatsuitgaven en de voorstellen tot redden van Azië, die de directeur van de pro gramma's voor hulpverlening aan het buitenland, H. Stassen, heeft gedaan. Hij zeide, dat Amerika dit gebied reeds al het geld heeft verschaft, dat het op een ver standige en doelmatige wijze kan besteden, en verklaarde het niet eens te zijn met het standpunt, dat hulp op grote schaal de beste methode is om het communisme in Azië te bestijden. De weg, die naar zijn mening moet worden bewandeld, is eerst nagaan, waar het geld het doelmatigst kan worden uitgegeven, en alleen daar het geld besteden. Tegen Midden-Februari zal in de Amerikaanse staat Nevada een begin wonden gemaakt met atoomproeven, aldus werd van gezaghebbende zijde te Washing, ton vernomen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6