Uit de Provincie Binnenlands Nieuws DE SCHEEPSBOUWER u GEMEENTERAAD VAN AXEL MARKTBERICHTEN Wrijf Kou en Pijn 22ÜL DAMPO HET LANDARBEIDERS- VRAAGSTUK. SLUISKIL. SLUIS. STOPPELDIJK. ZIERIKZEE JONGEN DOOK HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. TERNEUZEN. HOEK. HULST. weg De rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, heeft Maan dag te Kortgene voor de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting op Noord-Beveland gesproken over het landarbeidersvraagstuk en zijn visie gegeven over de moge lijkheden om het tekort aan ar beidskrachten in de landbouw op te heffen. Hij deed dit aan de hand van het rapport van het landbouw-economisch instituut, getiteld: „De landarbeiders in Nederland, een beroepsgroep in beweging". Was vroeger de afvloeiing van de natuurlijke aanwas uit de landarbeidersgroep gezond, tegen woordig kiest niet minder dan 45 procent van de zoons van land arbeiders een ander beroep en zelfs is het UE.I. gebleken, dat bovendien nog eens 15 procent van de landarbeiders zelf later een ander beroep gaat kiezen. Het aantal arbeiders neemt ster ker af dan de werkgelegenheid, in Zeeuws-Vlaanderen zelfs 55 procent, en getracht zal dus moe- en worden het concurrerend i-rmogen van het beroep landar beider te vergroten. Ir. van Beekom noemde zeven laatregelen, die zouden kunnen worden genomen om de sociale positie van de landarbeider te verbeteren en de afvloeiing van arbeidskrachten tegen te gaan, R.l; 1. Handhaving van de princi piële gelijkstelling der lonen met 4e lonen van andere arbeiders in selijke bedrijfstakken; 2. Het streven naar een zo groot mogelijke vaste kern van arbeiders op het bedrijf. Van groot belang is in dit verband het samenstellen van een zo gunstig Mogelijk bouwplan. Het zou mogelijk moeten zijn, aldus de inleider, dat combinaties van boeren een vaste kern in dienst namen. Hem was bekend, «tat in Zeeland hiertoe reeds stap pen worden ondernomen. Hij acht het nodig, dat dit vooral wordt gedaan in overleg met vertegen woordigers van de landarbeiders. 3. Een verder gaande mecha nisering, gericht op het vermij den van arbeidstoppen in bepaal de jaren. 4. Deze mechanisering dient vooral gericht te zijn op verlich ting van het zware werk. Zo zal de arbeider de machine nooit den als een poging om hem uit ie schakelen. Trouwens ook schuilhutten op verlaten lande rijen en schaftlokalen moeten hen het leven veraangenamen. 5. De verhouding boer-arbeider voor verbetering vatbaar. De boer moet de arbeider zien als zijn medewerker en niet als zijn ondergeschikte. 6. Ook de opleiding van de landarbeider dient systematisch ter hand genomen te worden, o.m. door kadercursussen en win- tercursussen. 7. De huisvesting van de ar beiders kan verbeterd worden. Als het drie-eilandenplan wer kelijkheid wordt, zo zei Ir. van Beekom aan het slot van zijn be toog, is Noord-Beveland geen Aland meer en gaat de poort naar net vasteland open. Dan zullen maatregelen moeten worden ge troffen om deze problemen op te lossen. Dan kan Noord-Beveland een voorbeeld worden voor de rest van Nederland. een hoogst interessante causerie werd genouden over de teelt van vlas. 'Deze bijeenkomst mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. Na Schriftlezing en gebed door de voorzitter, de heer C. de Putter uit Axel, die de aanwezigen ver welkomde en speciaal ir Friede- neus en drs Kmbbe, secretaris van de Afd. Zeeland van de C. B. T. B„ werd o.m. mededeling ge daan, dat tegen volgende week een vergadering is belegd om te komen tot een fusie met de Coöp. Landbouwver. „Zeeuwsch-Vlaan- deren" G. A. Voorts werd gewezen op de op heffing van de Stichting voor de Landbouw en de inwerking tre ding van het Landbouwschap, waardoor men te maken zal krij gen met de Publiek Rechtelijke Bedrijfsorganisatie, waarin ook een drietal Vertegenwoordigers van de C..B. T. B. zitting heb ben, n.l. de heren G. de Jager te Anna Jacobapolder, J. Wattel te Gapinge en H. de Jonge te Ter- neuzen. Door de heer J. van Hoeve Lzn te Axel werd verslag uitgebracht over de op 11 en 12 Januari te Woudschoten gehouden akker- bouwconferentie. Hierop volgde een levendige dis cussie. Nadat drs Knibbe in korte trek ken de samenstelling en de wer king van de P. B. O. had uiteen gezet, hield ir Friederichs zijn causerie over de teelt van vlas. Uitvoerig behandelde spreker al le problemen, die te maken heb ben met deze zeer moeilijke en riskante teelt, die echter, bij wel slagen, veelal een zeer gunstige financiële uitkomst kan geven. Hard wordt er aan gewerkt, voornamelijk door de N. V. Novi- vlas te Delft, om de verdere be werking van het vlas te rationa liseren, waardoor de vlasvezel binnen enkele jaren weer in staat zal zijn te concurreren met de kunstvezel. Deze zeer interessante causerie werd verduidelijkt door tal van statistieken en lichtbeelden. Dat de aanwezigen zeer geïnte resseerd waren over deze teelt, bleek wel uit de vele vragen, die de heer Friederichs aan het slot van zijn lezing werden gesteld, welke vragen door de deskundige spreker uitvoerig werden beant woord. Drs Knibbe sloot de vergadering met dankgebed. Bevordering. De heer A. C. de Doelder, brug wachter alhier, is bevorderd tot onderhavenmeester B. Spoedeisende raadsvergadering. In verband met een aanbeste ding door de Centrale Dienst uit Oostburg kwam de gemeenteraad van Sluis in spoedeisende zitting bijeen. De ingeschreven bedragen van de verschillende aannemers lagen boven de door bovenver melde dienst opgestelde begroting en wilde men de werken, t.w. de aanleg van riolering op Sint An na ter Muiden, verbetering van de riolering in een gedeelte van de Nieuwstraat en vernieuwing van de weg SluisjeKruisdijk, op korte termijn beginnen, dan moest de gemeentebegroting een wijziging ondergaan. De burgemeester kon hierbij een zeer optimistisch geluid laten horen, n.l. dat er bij de financie ring van deze plannen belang rijke subsidies waren toegezegd door het Rijk. Dit bracht echter mee, dat er bij de uitvoering rekening gehouden moest worden met de door Rijk en Provincie ge stelde eisen. De post aanleg weg Sluisje Kruisdijk kwam van 90.000 op J 123.530. Hiervan komt een be drag van J 84.979 in de vorm van subsidie terug in de gemeente kas. De verhoging op de beide rioleringswerkzaamheden be draagt 5272,40. De oorspronke lijke begroting bedroeg ƒ41.544. Ook hiervan vloeit een gedeelte via andere kassen in de gemeen tekas terug. De heer P. F. van Daalen vond het vreemd, dat de Centrale Dienst de bedragen te laag ge raamd had, temeer, daar de be groting begin December was aan vaard en er toen toch gelegen heid genoeg geweest was reke ning te houden met de recente 6 loonronde. De burgemeester antwoordde, dat de gemeente, ondanks deze venhogingen aanzienlijk beter uit uitgevoerd worden binnen het kader van de bestrijding van de 1 werkloosheid. De bijdrage op de rioleringswerken bedraagt zelfs 29.972,40. Na enige discussie werd de wij ziging met algemene stemmen aanvaard Teerdag. De duivenmij. „Eerlijk Vreest Niemand" hield in het clubhuis bij de heer R. Bisschop haar jaar lijkse teerdag. Het ging er zoals gewoonlijk weer gezellig aan toe op deze avond. Met een overvloed aan spijs en drank wisten de mel kers wel raad en op de vrolijke tonen van de muziek was men al gauw in de kleine uurtjes be iand. In de plaats van de heer R. Peersman werd als bestuurslid gekozen de heer A. Ongenae. „E.V.N." kreeg ook een nieuwe voorzitter in de persoon van de heer J. Jonkheijm. De raad kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen in vol tallige zitting. r.ij de opening werd door burge meester Van Oeveren de volgende reue uitgesproken: Deden van ae gemeenteraad, Vooral in tüden van haasten en jaenten is het goed, om, wanneer zien daartoe de geiegenneid voor doet, eens even stil te staan en om te Kyken naar hetgeen is geschied in de periode, die werd. atgesioten. Deze geiegenneid dóet zich in 't vragen van elders om vestigings vergunningen, is het aantal inwo ners der gemeente gestegen van 1ÖZ2 tot 78o6. Momenteel staan nog in totaal 23U personen op de wachtlijst voor een woning, waarvan 83 van elders. in 1954 werden 244 vestigings vergunningen uitgereikt, waarvan 159 inwoners dei- gefneente een woning en 22 toestemming tot in woning verkregen; 4i verzoekers van buiten de gemeente werd een womng toegewezen, terwijl aan 16 bijzonder voor by de jaarwisseling.1 personen van elders toestemming net zij mij vergund, U als leden van de raad dezer gemeente, in ue- ze eerste vergadering van het jaar 1955 toe te wensen, uat net in ane opzichten voor U en de Uwen een zeer voorspoedig jaar moge zijn, tot inwoning werd gegeven. De piannen voor de bouw van een christelijke u.l.o.-school heb ben zichtbare vormen aangenomen, nu dit gebouw onder de kap is. De piannen ten aanzien van de eri dat gij als raad onzer gemeen- j nieuwe openbare lagere school, de te, de u toevertrouwde belangenbijzondere school te apui en de uit- zoveei als in uw vermogen is, zultoreiding van de R.K. lagere school voorstaan en behartigen. Ik spreek hebben voortgang, nu deze door de de hoop uit, dat de raad, evenals minister op de urgentielijst voor voorheen, zich zal inspannen om de belangen der gemeente te beharti-1 1955 zijn geplaatst. De R.K. school kreeg dit jaar gen en dat deze inspanning met met medewerking van het gemeen- zegen zal worden bekroond. I Wanneer wij dan de voornaam ste punten uit het achter ons lig gende jaar nog eens de revue laten I passeren, dan moet als eerste punt wel worden genoemd de woning- bouw. In plan West kwamen de 32 In de plaats van mej. Mangnus woningen gereed en zijn inmiddels uit Kruispolder werd tot onder wijzeres aan de R.K. Fröbelschool alhier benoemd mej. A. de Rooij uit Boschkapelle. Nieuw gas, nieuwe munten. Door de rijksmunt te Utrecht alle bewoond. Met de bouw dezer woningen werd echter ook het be schikbare bouwvolume volledig verbruikt. Het nieuwe bouwvolume van 25 woningen voor 3 jaar biedt geen perspectieven. Dit kwantum zal, naar het zich laat aanzien, no dig zijn om in de behoefte voor particuliere bouw te voorzien. Als wfj in aanmerking nemen. ziin voor de Eremeente 7ierik-7oe dal vóór de oorlog in deze gemeen- zherikzee tg jaarLyks een 40 a 50 nieuwe wo- meuwe gasmunten geslagen, nu ningen werden gebouwd, terwijl dit net gasbedrijf in die stad binnen- aantal thans, nu het aantal inwo- kort niet meer het gewone kolen- ners zo belangrijk is toegenomen, gas levert, maar propaangas. Dit en de gemeente door handel en in- propaangas zal van elders wor- dustrie veel levendiger is geworden, den aangevoerd. I slechts 8 per jaar kan zijn, dan Het ombouwen van alle innn moeten wij concluderen, dat jï' n. e appa 1. de gezonde groei der gemeente raten, die voor het nieuwe gas wordt belemmerd; geschikt moeten worden ge- 2. de reeds bestaande ongewenste samenwoningen nog zullen toene men; 3. van krotopruiming op grote schaal geen sprake kan zijn; 4. van industrie-bevordering zeer weinig zal kunnen komen. Over elk dezer punten zou ik graag enkele woorden zeggen maakt, is een karwei, waarmee men al enkele maanden bezig is. MAAK... BEGINT HET LEVEN NIET BIJ 40? Het was gistermorgen tijdens de strafzitting op de Rotterdam se rechtbank, dat de officier van Maandagavond half zes is een tebestuur een tweede nood-leslo kaal. Het ware te hopen, dat ook in de bouw van de nieuwe landbouw- huishoudschool wat meer schot kwam. De wijze van huisvesting van deze school laat eveneens heel wat te wensen over. De school bloeit en voorziet in een behoefte. Het zou aangenaam zijn, wanneer ook in 1955 aan de bouw van deze school zou kunnen worden begon nen. De noodzakelijkheid van een am bachtsschool in deze gemeente werd door de raad uitgesproken. De oude muziektent op de Markt, welke niet meer was dan 'n bouw val, werd gesloopt, terwijl een nieuwe, verplaatsbare tent in be steling is. Belangrijke besluiten voor de be woners van de buitenwijken waren die tot medewerking aan de elec- trificatie en de drinkwatervoorzie ning van deze wijken. Op het door de gemeente aange kochte industrie-terrein aan de Axelse Sassing heeft zich de eerste industrie gevestigd, n.l. een beton- industrie van de fa Fassaert en Van de Walle. Besprekingen werden gevoerd over de vestiging van andere in dustrieën, die voor onze gemeente interesse bleken te hebben. Hoewel dit zeker nog niet in het vergeetboek zal zijn geraakt, moet Reeds in October 1953 heeft het toch worden genoemd de grootse gemeentebestuur in een uitvoerig en gedocumenteerd schrijven zich tot Gedeputeerde Staten gericht, er op wijzende, dat de normale VERHOGING VAN DE DIJKEN VAN SCHOUWEN DUTVELAND WORDT NODIG GEACHT. De veiligheid van het eiland in de eerstvolgende 20 jaar, vorm de een onderwerp van de bespre king in een dezer dagen gehou den vergadering van de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland te Zierikzee. De stormvloed van 23 Decem ber en de dijkval van vorige week aan de noordkant van het eiland bij Scharend ijke hebben duidelijk in het licht gesteld, dat de vei ligheid van het eiland niet kan worden opgeofferd, in afwach ting van de uitvoering van het Deltaplan, zo werd betoogd. Daarvoor is nodig, dat be langrijke bedragen zullen moe ten worden geïnvesteerd in de thans bestaande buitendijken, wil men niet komen tot een her haling van wat zich op 1 Fëbr. '953 heeft voorgedaan. Verhoging en verzwaring van ée thans bestaande buitendijken „>p korte termijn is een gebieden de noodzakelijkheid, aldus de «•onclusie, waartoe men kwam in genoemde vergadering. Praatmiddag Gew. Afdeling Zw.-Vlaanderen (O. D.) van de C. B- T. B. In de bovenzaal van café „La belle Vue" werd Dinsdagmiddag door bovengenoemde afdeling van de C. B. T. B. een praatmiddag «•ehouden, waarin door de heer \r Friederichs, adj.-directeur van het vlasinstituut te Wagenlngen, Propaganda-filmavond. In de gemeentelijke Gehoor zaal werd Maandagavond voor de leden van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale (A.B.C.) een propaganda-avond gehouden. Nadat de aanwezigen door de voorzitter waren verwelkomd, gaf de filmoperateur een be schrijving van de te vertonen hoofdfilm „De kleine wereld van Don Camillo", daar vele onder schriften moeilijk te lezen wa ren. Vóórdat deze film werd ver toond, werd eerst een voorfilm pje gegeven. Vóór de pauze werd nog een korte propagandistische rede ge houden. De aanwezigen hebben ten volle genoten van hetgeen werd vertoond. Begin van brand. Gisternamiddag ontstond een begin van brand in de timmer manswerkplaats van de heer H van 't Hoff gelegen aan de Mo lenstraat. Ofschoon de direct ge alarmeerde brandweer in een minimum van tijds ter plaatse was bleek -bij aankomst van acuut gevaar geen sprake meer. Men was het vuur reeds volko men meester. De materiële scha- de was dan ook niet groot. Justitie plotseling op sprong uit ^lens schaatsenrijden op de zijn zetel en riep: „Wachtmeester, la?yaart te Amsterdam door het ijs gezakt. Een man, die zich gekleed te water begaf, kon hem spoedig op het droge brengen doch ondanks vele pogingen van, de geneeskundige dienst en de politie, gelukte het niet de levens geesten van de jongen weer op te wekken. Prijsbaar ting. Zondag j.l. werd in De Bruijn's restaurant een prijskaarting ge houden waarvan de uitslag als volgt was: le pr. K. Keijzer en R. Lampe; 2e pr. L. de Wilde en G. Blommaert; 3e pr. L. Dhondt en J. Taalman; 4e pr. F. Meer- schaert en A. v. Kerkhoven; 5e pr. R. Heijens en A. Kramers; 6e pr. E. Dherdt en E. Misman; 7e pr. G. Olieslager en J. de Rijcke; 8e pr. V. v. Waes en A. de Theije. 1 is er niet een minderjarige op de publieke tribune". Men keek el kaar aan, maar geen van allen stond op als zijnde de verboden minderjarige. Tot opeens een nogal klein mannetje van ongeveer 40 jaar, met een blozend rond gezichtje, naar voren stapteEn inder daad, hij was aangezien voor de minderjarige. Het mannetje wil de zijn portefeuille al pakken om bewijsstukken over te leggen, maar opeens klonk door de zaal een hartelijk gelach, waarin de officier zelf voorging. Zijn bewijs stukken mochten in zijn porte feuille en hij zelf op de publieke tribune blijven. BOTER EN EIEREN GENOEG, MAAR GEEN OMMELET. Liefhebbers van omeletten die gistermorgen toevallig getuigen waren van een ongeval, zullen met lede ogen de vernieling van 518 eieren en de beschadiging van honderd pakjes boter hebben ga degeslagen toen een bakfiets met deze artikelen beladen werd aan gereden door een tramwagen van lijn 11. De wagenbestuurder rem de voor de bakfietser die op de rails reed om niet door de sneeuw te worden gehinderd, maar de wagen gleed door op het gladde staal. Er hadden zich bij dit voor val geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. NACHTELIJK INCIDENT OM VIER BROEKEN (EN EEN PRIJSKAARTJE). Iemand die Maandagnacht om streeks half drie door de Java- straat te Amsterdam liep zag voor een textielwinkel een jong mens, kennelijk onder de invloed, uit een auto stappen, de winkel ruit inslaan, iets uit de étalage halen en vervolgens wegrijden. Op zijn aanwijzingen slaagde de politie er in een 23-jarige acro baat aan te houden en onder ver denking van diefstal met braak in bewaring te stellen. Bij die ge legenheid werden vier broeken in beslag genomen, en 'n prijskaar tje, aldus het rapport van de Amsterdamse politie. 13-iarice ioncen O I A H tii Kroei der gemeente zou worden be- rö-jarige jongen u. U A. li., ty-lommerd; indien niet meer bouw volume zou kunnen worden toege- zezen. Tevens werd de nadruk er op ge legd, dat de ongewenste samenwo- nirrgni niet zouden kunnen worden opgeheven, doch nog zouden toene men, terwjjl van krotopruiming geen sprake kan zijn. De morele en hygiënische scha de, die door ongewenste samenwo ningen en door het wonen in krot ten kan worden aangebracht, mag zeker niet worden onderschat. Het mag toch eigenlijk niet voorkomen, dat ouders met opgroeiende kinde ren moeten slapen in hetzelfde vertrek. Wat is er al niet een na righeid ontstaan door ongewenste samenwoningen: onenigheid tussen man en vrouw of tussen ouders en hun getrouwde kinderen, om van de grotere gevaren maar niet te spreken Ook uit een oogpunt van volks gezondheid en verstoorde volks huisvesting is het noodzakelijk om over te gaan tot krotopruiming. Dit moest reeds te lang worden uit gesteld. Wil men echter onherstel bare schade voorkomen, dan zal daaraan aandacht dienen te wor den geschonken! Blijven dus door het tekort aan bouwvolume onze eigen mensen in de narigheid zitten, ook de aanvra gers van buiten de gemeente kun nen slechts zeer sporadisch worden geholpen. Hier ligt mede een zeer moeilijk punt voor de industrie. De bestaande industrieën kunnen in vele gevallen niet die mensen aan- I trekken van elders, die zij nodig VAL HAD DODELIJK GEVOLG Maandagavond is de 19-jarige A. F., wonende in de buurtschap De Boten te Wezep, gemeente Oldebroek, tengevolge van een val om het leven gekomen. Hij reed op zijn fiets op de weg van de Kamperstraatweg naar het landgoed Wittenstein en kwam, vermoedelijk door de gladheid van de weg, te vallen. F. had zijn schaatsen om de hals hangen en kwam bij deze val zo ongelukkig terecht, dat één der schaatsen hem in de hals drong, waardoor hij doodbloedde. DIESELTREIN ONTSPOORD. Omstreeks half elf Maandag avond is op het N.S.-emplacement te Utrecht een dieseltrein ont spoord tijdens een rangeerbewe ging. Een draaistel van de trein ont-hebben, terwijl het aan de andere spoorde, terwijl het andere draai stel op 2 sporen terecht kwam. De oorzaak van een ontijdige wisselbediening. Door de 'geringe snelheid tijdens dit rangeren werd practisch geen schade aan gericht. Om half vier had men de trein weer in het juiste spoor en om half vijf was de stremming opgeheven. POGING TOT INBRAAK. Dinsdagmorgen om zes uur hoorden de bovenbewoners van een kruidenierszaak aan de Fre- derik Hendriklaan te Den Haag onraad beneden. Zij waarschuw den de politie die in de tuin van de winkel achter een struik de 21-jarige monteur P. van de B. vond zitten en hem uitnodigde met haar mee te gaan. In een zij straat ontdekte de politie een auto met inbrekerswerktulgen. kant moeilijk, zo niet onmogelijk is, om nieuwe industrieën aan te sporen, zich in Axel te vestigen, omdat er geen huisvestingsmoge- Hjkheid is voor het mee te brengen personeel. Bjj verschillende onder handelingen toch, hebben wij de stellige indruk gekregen, dat ge brek aan personeel de oorzaak was, dat een mogelijke vestiging niet doorging. Wii zullen daarom moeten blij ven hameren op het verstrekken van meer bouwvolume. In 1954 werden 9 woningen onbe woonbaar verklaard, terwijl 3 krot ten door de eigenaars werden ge- sloont, vóórdat tot onbewoonbaar- verklaring werd overgegaan. Ondanks het ontbreken van de mogelijkheid om op enigszins rui me schaal te voldoen aan de aan- wuze waarop het tweede lustrhm der bevrijding dezer gemeente ge vierd werd. Door deze wijze van herdenking werden de genodigden, waarvan met name moeten worden genoemd luitenant-generaal Mac- zek en kolonel Szydlowski, diep ge troffen en met grote dankbaarheid jegens de bevolking vervuld. In dit verband kan ook worden gememoreerd de werkelijk stijlvol le dodenherdenking, welke op 4 Mei j.l. plaats vond. Als belangrijke evenementen die nen verdei- nog te worden genoemd de stichting en ingebruikneming van het consultatiebureau van het Groene Kruis, alsmede het veertig jarig bestaan dezer vereniging. Ook het Wit-Gele Kruis nam een consultatiebureau in gebruik, dat geheel verbouwd en gemoderni seerd was. Verder kunnen worden genoemd de ingebruikneming van het ge bouw der Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat en de oprichting van de speeltuinvereniging „West", terwijl in verband hiermede de eer ste werkzaamheden voor de aanleg van de speeltuin Boutjesputten een aanvang nemen. Ook vein particuliere zijde werd dit jaar opnieuw medegewerkt aan de verfraaiing der gemeente. Als steeds kan ook nu weer worden ge waagd van de activiteit van de mid denstand, blijkens uit de uitbrei ding en modernisering van bestaan de en vestiging van nieuwe bedrij ven, waardoor Axel als koopcen trum steeds beter wordt geoutil leerd. De verbetering door de polderbe sturen van verschillende polderwe gen mag evenmin ongenoemd blij ven. De oudste inwoneres van Axel, mevr. Veele, werd in 1954 honderd jaar. Van de heer W. A. den Boggende, werd afscheid genomen als ge meente-ontvanger, in wiens plaats de heer Hirdes werd benoemd, ter wijl de gemeente-secretaris, de heer Maris, ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum door H.M. de Koningin werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De heer Iz. de Feijter is heenge gaan als penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Hem komt een woord van warme dank toe voor het vele werk, dat hii als zo danig heeft verricht. Met zijn grote kennis van de inwoners der ge meente heeft hjj veel bijgedragen tot leniging der noden. De financiële medewerking aan de stichting Protestantse Zieken zorg „Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft zowel het college van Burgemees ter en Wethouders als de raad veel moeite en hooldbrekeng gehost Deze zaak kwam echter tot een eind en tnans kunnen wij er on-s over verheugen, dat Oost Zeeu>vs- Vlaanderen weer over een prima ingericht en goed geoutilleerd zie kenhuis meer bescnikt, dat in een behoefte blijkt te voorzien. Over een ander punt, de Centra le Dienst voor Bouw- en Woning toezicht en de Dienst van Gemeen tewerken waarover eveneens reeds veel werd gezegd, zal ook in 1935 nog wel gepraat dienen te worden. üin zo Komen wij van de terug blik naar de plannen, die wij in 1955 verwezenlijkt zouden willen zien. Daarbij denken wij aan het par keerterrein. Nu de werkzaamhe den betrefiende het afgraven van de Armendijk en het egaliseren van het parkeerterrein zijn beëindigd moet met kracht worden voortge gaan aan de verharding en ontslui ting daarvan. De aanbesteding heeft reeds plaats gevonden. Laten wjj hopen, dat in de loop van dit jaar met deze werkzaamheden een aanvang zal kunnen worden ge maakt. Eveneens werd aanbesteed het leggen van het stamriool in plan „West" en de vernieuwing van riolering in verschillende straten.' Aandacht zal ook dit jaar dienen te worden geschonken aan het wegdek van de verschillende stra ten. Nu te verwachten is, dat aan het op grote schaal opbreken van straten ten behoeve van telefoon, waterleiding e.d. een einde is geko men, zal een systematische herbe strating kunnen worden doorge voerd. Plannen hiertoe zijn tn voor bereiding. Voorts ligt het in de bedoeling van het college van Burgemeester en Wethouders om in de loop van dit jaar te komen met een voorstel betreffende de vernieuwing en mo dernisering van de reinigingsdienst, terwjjl zo mogelijk tevens de ver nieuwing van de openbare verlich ting, waarmede wij gaarne in 1954 een aanvang zouden maken, aan uw raad zal worden voorgelegd. Ook in het afgelopen jaar is weer gebleken, dat het recreatie-ten*» in een behoefte voorziet. Meermo len kon worden beluisterd, dat hel jammer is, dat 't bos niet groter te. Nauw met de recreatie hangt de sport samen. Er zijn in deze ge meente een tweetal voetbalvereni gingen, terwijl slechts.één daarvan- over behoorlijke terreinen be schikt. Teneinde de Zaterdagvoet bal niet in zijn ontwikkeling te be iemmeren, ware het gewenst, aasi- dacht te schenken aan de ui threa ding der sportterreinen. Weliswaar zal verwezenlijking dezer plannen niet spoedig mogelijk zijn, omtfct zoveel dringender zaken om een oplossing vragen, doch het moet wel gewenst worden geacht, de plannen gereed te hebben voor het geval dat tot uitvoering zou kun nen worden overgegaan. Betreurd moet worden, dat de financiële positie der gemeente nog steeds zorg baart en dat de rege ling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten van dien aard is, dat de gemeente zich zeer moeilijk de noodzakelijke extra uitgaven kan getroosten. Met het uitspreken van de hoop, dat wjj dit jaar gespaard zullen blij ven voor rampen, zodat wij onge stoord zullen mogen werken aan de verdere opbouw en uitbreKBng der gemeente, moge ik dit over zicht besluiten. Als oudste lid dankte de heer Wondergem de voorzitter voor z&n goede woorden en wenste hem en zijn gezin ook in 1955 het beste toe Hjj sprak de hoop uit, dat al de door de voorzitter opgesomde plan nen tot uitvoering zullen kunnen worden gebracht in een goede geest van samenwerking, die moge bestendigd blijven in het belang der gemeente. Daarop ging men over tot behan deling der agenda. (Slot volgt). HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Duivels in het zadel'. AXEL. Het Centrum, 8 uur: „Wanda ,de zondares". 63. Terwijl zij zich voortspoeden door de duisternis beseft Eric eens te meer, dat nu het geringste opont houd hen noodlottig kan worden. De eerst volgende aflossing van de wacht op de uit zichttoren is niet ver af meer. Dan zal men de overmeesterde wachten vinden en alarm slaan. Vóór die tijd moeten zij zich uit de voeten hebben ge maakt. Behoedzaam spoeden zij zich naar dat gedeelte van het erf waar de krijgers hun verblijven heb ben. Uit een groot houten huis klinkt rumoer en gelach naar bui ten en Eric gluurt voorzichtig door het venster. Een groot deel der Saksische piraten zit hier bij een. „Ik zal het met hén proberen", fluistert hij Biar en de twee kna pen toe. „Blijft gij op enige afstand wachten. Zodra ik weer naar bui- "V ten kom, gaat dan vlug naar de aanlegplaats en zorgt dat er alvast een boot wordt klaargemaakt". Na een korte groet stapt Eric brutaalweg naar binnen. Enigszins verbaasd kijken de mannen op en het lawaai vermindert. „Edzar heeft me een gevaarlijk karweitje opgedragen", zegt de Noorman, terwijl hij zijn ogen over de troep laat glijden, „en daarvoor heb ik veertig beste kerels nodig. Wie?!" Even heerst er stilte en reeds vreest Eric dat het mis gaat als tot zijn grote opluchting een grote Sakser hem een denderende klap op de schouder geeft en buldert: „Ator is je man!" Sedert zijn vijfvoudige gevecht is Bric bij deze ruwe kwanten in een goed laadje gekomen en dat komt hem nu van pas. De Saksische zee schuimers schijnen het als een eer te beschouwen met hem mee te mo. gen en in minder dan geen tijd heeft hij zijn veertig kerels bij el kaar. Reeds draait hij zich om als Ator hem tegenhoudt. „Wat nu, makker? Ge zult toch eerst nog' wel een beker met ons ledigen op de goede afloop? De an deren vallen hem bij en hoewel de vlammen hem Uitslaan kan Eric niet weigeren. Terwijl hij gaat zit ten spookt hem echter met beklem mende zekerheid door het hoofd, dat deze éne kroes bier zijn gehele plan op het laatste moment nog kan doen mislukken VEEMARKT ROTTERDAM. 25 Januari. Aangevoerd werden in totaal 3387 stuks vee, n.m.l. 300 vette koeien, 756 stuks gebruiksvee, 7# vette kalveren, 124 graskalveren. 1034 nuchtere kalveren, 297 var kens, 156 biggen, 123 paarden, 3 veulens, 200 schapen of lamme ren en 19 bokken of geiten. Prijzen per kg: Vette koeien le kw. 2,602,70; 2e kw. 2,30- ƒ2,50; 3e kw. 2,00—2,10. Vette kalveren le kw. 2,903,00; 2e kw. 2,60—2,70; 3e kw. 2,20— ƒ2,50. Slachtpaarden le kw. ƒ2; 2e kw. 1,85; 3e kw. 1,75. Prijzen per stuk: Graskalveren le kw. ƒ300,—; 2e kw. ƒ250,— 3e kw. ƒ175,—. Nuchtere kalve ren le kw. f 52,2e kw. 47, 3e kw. 42,—. Biggen le kw. 57,—; 2e kw. 47,—; 3e kw. ƒ40,—. Schapen le kw. ƒ125, 2e kw. ƒ115,3e kw. 95, Lamineren le kw. 120,2e kw. ƒ105,—; 3e kw. ƒ95,—. Kalf- en melkkoeien le kw. 1025,2e kw. 900,—; 3e kw. 750,—. Vare koeien le kw. 650,2e kw. 600,—; 3e kw. ƒ475,—. Vaarzen le kw. 650,2e kw. ƒ550,—; 3e kw. 450,— Pinken le kw. ƒ400,—; 2e kw. 300.—; 3e kw. ƒ250,—. Overzicht. Vette koeien: aan voer korter, redelijke handel, prijzen als Maandag, prima's be ven notering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen stabiel. Graskalve ren: aanvoer redelijk, kalme han del, prijzen als vorige week Nucntere kalveren: groter aan voer, stugge handel, niet geheel prijshoudend. Biggen: aanvnei matig, levendige handel, rutea prijsh. Slachtpaarden: aanvoer ate vorige week, handel traag, prij zen onveranderd. Schapen: aan voer kleiner, handel tameliik onveranderde prijzen. Lammeren: aanvoer kleiner, tamelijke han del, beste lammeren iets stijver in prijs, verder ongewijzigd. Kall en melkkoeien: aanvoer als vori ge week, handel stil, prijshou dend. Vare koeien: iets meerdere aanvoer, slepende handel, prijzen onveranderd. Vaarzen en Pinken: aanvoer gewoon, handel Dauw, ongewijzigde prijzen. T.b.c.-vrü vee: iets meer aanvoer, aanvoer kalm, prijzen als vorige week.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2