Uit de Provincie De Spijker Binnenlands nieuws DE SCHEEPSBOUWER :i PHILIPS SPORTNIEUWS h MARKTBERICHTEN MURSOVERZICHT LAMPEN «1. TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. BIERVLIET BRESKENS. HOEK. OTHENE. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. Spaak pleit voor Europese eenheid. JLgen Japanse duikers Sint Eloy in het zilver. Zondag 1.1. was het 25 jaar ge- inden dat de afdeling Terneuzen werd opgericht van de R.K. Me- aalbewerkers bond St Eloy. Bo vendien vierden drie der leden hun zilveren lidmaatsehapsjubi leum. De dag werd begonnen met een H. Mis en gezamenlijke H. Communie der leden. Dés avonds had de plechtige feestvergadering plaats. In het keurig versierde paro chiehuis waren het voltallige be stuur en alle leden der afdeling Terneuzen aanwezig en boven- «Ben leden van St Eloy van de af deling Sluiskil, Stoppeldijk en Doschkapelle die in Terneuzen werkzaam zijn. Ook de dames der cabaretprogramma met een eigen larakter. Zij zullen dan ook met genoegen naar het laatste optre- .en van deze artiste gekeken lebben en haar in hun hart nog rele jaren van onbezorgde rust nebben toegewenst. Rijkspolitie. Met ingang van j>L Maandag is de adspirant der rijkspolitie De Meij van de opleidingsschool der rijkspolitie geplaatst bij de post der rijkspolitie alhier. Gevonden voorwerpen. Bruine kinderwant, grijze kin- j W fMctvoroa- Bruine kinderwant, grijze kin- zeden waren op deze te g derwant, blauwe wollen shawl, ■gering uitgenodigd T I blauwe autoped, geijser-besteck, De voorzitter van 1 groen kinderrijwiel, rood lederen neuzen, de heer P.lf„ portemonnaie, Rijkspolitie; kin- «ter zilveren lubn derwant en oorbel, Nieuwendijk 25 jaar bestuurslid, heette m zjjn g5; fol capuchon gingelweg 19; grijze shawl, Beatrixstr. 10; por- temonaie met inh-, Emmastr. 20; portemonnaie met Inh., Pr, Mau- ritsstr. 29; vulpen, Jullanastr. 13; armband, Pr. Hendrikstr. 71 paar wollen handschoenen, Ka naalkade 34 feestrede o.a. welkom alle leden en hun dames, in het bijzonder ■ite heren Van de Brink, voorzitter van het hoofdbestuur, en de di- trictsvoorzitter J. van de Voorde te Sluiskil. Later kwamen ter vergadering «fe Z. Eerw. heer pastoor Van dampen en diens kapelaan, de weleerw. heer Claerhout, die te vens geestelijk adviseur van de afdeling Terneuzen van St Eloy he. De heer De Bruin sprak er zijn vreugde over uit dat de voorzit ter van het hoofdbestuur er zijn Skindag voor over had gehad om «aar Terneuzen te komen. Hij waardeerde dit te meer omdat 25 jaar geleden de heer Van de Brink voor een paar mensen, die ♦jet initiatief hadden genomen 'n afdeling te Terneuzen op te rich ten. daarin zo'n groot aandeel ge- bad heeft. In zijn overzicht van «ie geschiedenis van St Eloy me moreerde de heer De Bruin de belangrijkste punten, waarna hij de jongeren opwekte er voor te aorgen dat zij straks de taak der imderen kunnen overnemen. De voorzitter van het hoofdbe stuur feliciteerde de jubilerende afdeling Terneuzen. Hij prees de vele offers die vaak zijn gebracht «7i dankte in warme bewoordin gen de echtgenoten die mede het «st. Begrafenis sergeant-vlieger Blomme. Maandagmiddag is het stoffe lijk overschot van de Donderdag j.l. te Biervliet bij een vliegtuig ongeval om het leven gekomen sergeant-vlieger Th. F. Blomme van de Belgische luchtmacht, met militaire eer te Biervliet ten gra ve gedragen. Er was een zeer gro te belangstelling. Zaterdagmiddag was het stoffe lijk overschot overgebracht naar het gemeentehuis, waar het werd opgebaard in de raadszaal. De kist was gedekt met de Belgische driekleur, waarop de tuniek-en de uniformpet lagen. De dodenwacht werd Zaterdag gehouden door zijn Nederlandse kameraden van de basis Woensdrecht. Zondag avond werd de dodenwacht over genomen door leden van de Belgi sche luchtmacht, die tot het aan breken van het uur der begrafe- gvn ae eCUlgtfllULeiI utc iUtuu nv-v uicnuu van vtwj. vzv,i. UV.51U1V. Jiare hebben gedaan. Ook spreker nis bij hun landgenoot de wacht Het in grove trekken de geschie-betrokken. ilenis van St Eloy de revue passé- Om ongeveer kwart over drie wn. gistermiddag werd het stoffelijk De drie jubilarissen, n.l. de overschot met een lijkauto, voor- TD /In Prniri n frronm nvj /1nn« fiirnn NhHarlonHea ■voorzitter de heer P. de Bruin, de penningmeester F. van Sikke- ierus en het lid Jos van Bunde ren, kregen het bondsinsigne van de bond opgespeld. Namens het hoofdbestuur over- nandigde de heer Van de Brink -1e heer De Bruin een boekwerk. De heer De Bruin sprak een kort dankwoord, ook aan devrienden afgegaan door twee Nederlandse M.P.'s en geëscorteerd door leden van de M.P. van de Belgische luchtmacht uit Brussel, van 't ge meentehuis vervoerd naar de be graafplaats. De auto was bedol ven onder de vele bloemen en kransen van de familie, Belgische en Nederlandse autoriteiten en vrouwen en overhandigde de 3 «*htgenoten der jubilarissen een bouquet bloemen om zo alle vrou wen te eren, die ook hun offers hebben gebracht. Namens de K.A.B. in het bis dom Breda sprak, de districtsbe siuurder, de heer J. v. d. Voorde, woorden van warme hulde en dank. Vooral ook de jongeren, zo sprak de heer v. d. Voorde, moe- ton zich van hun taak bewust zijn en zorgen dat zij door sociale ■scholing in staat zullen zijn het werk der arbeiders van het eer- uur over te nemen. Als afgevaardigde van de oud- teden overhandigde de heer Moe- rings aan de jubilerende voorzit ter onder hartelijke bewoordin gen een geschenk. In zijn functie als Ud van het -dagelijks bestuur der K.A.B. atd- Terneuzen sprak de heer Dhondt, die de goede samenwer king roemde. Zijn felicitatie ging vergezeld van een prachtige bloe- ««jenmand. Alle leden kregen tenslotte een klein aandenken aan deze avond. Ook de Zeereerw. heer pastoor en de geestelijk adviseur kape laan Claerhout voegden hun feli citaties bij die der vorige spre kers. Zij belichtten de arbeid en de arbeidende mens vanuit het (Christelijke en Katholieke stand- *°Na dit officiële gedeelte werd «r gelegenheid gegeven om onder het ronddienen van vele versna- Voor de ouderlijke woning wa ren opgesteld het vuurpeleton van de Belgische luchtmacht en de militairen van de Nederlandse luchtmacht, die de dodenwacht hadden gehouden. Bij het passe ren van het stoffelijk overschot gaven de militaire groepen de eerbewijzen. Hierna werd de stoet opgesteld. Bij de begraafplaats werd de kist op de schouders genomen van 8 M.P.'s van de luchtmacht Brussel. De vele bloemstukken werden door de groep van Beve- kom naar de groeve gedragen. Het vuurpeleton en de Nederland se luchtmachtgroep werden ach ter de groeve opgesteld. Onder het openen van de ban door trom- petgeschal daalde het stoffelijk overschot in het graf. De predikant van de Vrij-Evan- gelische Gemeente te Cadzand, ds Van de Vrie, sprak en besloot met het „Onze Vader". De fami lie, vrienden en bekenden brach ten een laatste groet, waarop de „Last Post" werd geblazen. Uit geheel West Zeeuws Vlaan deren waren de belangstellenden samengestroomd. Onder hen die bij de groeve de laatste eer be tuigden merkten wij o.m. op ma joor-vlieger Kreps van de basis Eavekom, majoor Lagneau van het opleidingscentrum Belgische luchtmacht, majoor De Bruin van de vliegbasis Woensdrecht, overste Cornet, garnizoenscom mandant Middelburg, B. en W. het ronddienen van ven- - ---- neringen op vrolijke wijze deze van Biervliet, burgemeester 35 voorbije jaren te herdenken T /.pnhnntc van Cadzand. kaml studievrienden van die inrichting. Leenhouts van Cadzand, kapitein De Haas van de kon. marechaus- Henriëtte Davids. te Terneuzen, kapitein Stoor- Afscheid Henriette vogel van de rijkspolitie Hulst, Voor een ongeveer halt bezm Toorenman, leraar van het Concertgebouw heeft Henriette iyceum je Terneuzen en vele oud- Davids gisteravond afscheid ge- nomen van het publiek en dus nu Voor Terneuzen onherroepelijk een streep gezet onder haar to neelcarrière. Vijftig j%ar lang heeft zij op de planken gestaan «n hoewel haar bij het begin van haar loopbaan was voorspeld dat x» niet geschikt was voor het to neel heeft zij toch gedurende vele jaren een groot gedeelte van het Nederlandse publiek kunnen gioeieru Ook deze avond is er een ge- weest zoals men dit van haar kon verwachten. V anzelf sprekend bracht zij niets nieuws, want baar „Afscheidsklanken" waren veelal liedjes uit de oude doos. Zij beeft dit, bijgestaan door enkele artisten die (nog steeds) een goe- «le naam op het gebied van caba ret hebben, op een haar waardige wijze gedaan. Als haar partners noemen we Herman Tholen. Zeer aeker een oude bekende, die er echter toch nog altijd kans toe ziet zijn gehoor met een praatje en een liedje te boeien. Peter Pie- Sfcos, de thans o.a. 'ook door de ra dio („Negen heit de klok" en ,Tam-Tam") vermaarde imitator heeft de bezoekers verbaasd door ,'ijri rijk programma. Vijftig jaar is een hele tijd en voor velen, vooral onder de oude ren, is het een afsluiten van een Diefstal. Zondagmiddag werd door de I caféhouder Bril een bedrag aan Nederlands en Belgisch geld uit de geldlade van de tapkast ver mist. Het vermoeden viel op een zekere C. P. D. alhier, die des middags in het café had vertoefd, waarvan aangifte werd gedaan bij de rijkspolitie. Nadat deze de verdacht aan de tand had gevoeld, bekende hij de diefstal te hebben gepleegd, waarop hij op vrije voeten werd gesteld. Turn uitvoering De turnvereniging „D I. O." gaf Zaterdagavond in het gemeente lijk ontspanningslokaal haar jaar- lijKse winteruitvoering, die totaal uitverkocht was en als zodanig dus zeer geslaagd kan genoemd worden. Ontspanningsavond L.J.G. en Z.P.M. Vrijdag en Zaterdag j.l. hielden de atd .Hoek en Terneuzen der L.J.G. en Z.P.M. in de gemeente lijke gehoorzaal hun ontspan ningsavond, waarvoor de belang stelling zó groot was, dat Zater dagavond velen moesten worden teleurgesteld. De voorzitter der L.J.G., de heer J. Haak Pz., verheugde zich in zijn openingswoord over deze geweldige opkomst en waardeer de vooral de aanwezigheid van de wethouder J. den Hamer, de streekvoorzitter de heer J. de Putter uit Axel en van de streek voorzitter uit W. Zeeuws Vlaan deren. De avonden werden geopend met het optreden van het L.J.G.- orkest, afgewisseld door enige zangnummers door een paar da mes der Z.P.M. en jodelzang van een der leden van het orkest en declamatie door Joh. Verhage. Door de heer C. de Putter werd op verdienstelijke wijze de saxo- sopraansolo „Fantasie Brillante" ten gehore gebracht. Mej. Joh. Scheele moet geprezen worden voor de wijze waarop zij, ondanks de oude versleten piano, de „Po lonaise" van Chopin wist te ver tolken. (Het wordt hoog tijd, dat bij het op hoger peil brengen van de programma's, dit gammele meubelstuk eens wordt vervan gen door een goede en afgestem de piano). Nadat nog de tableau „De feeën en de Vredesengel" voor het voetlicht was gebracht, liet het L.J.G.-orkest onder lei ding van Tonny van Dixhoorn zich nogmaals horen, waarop werd gepauseerd. Na de pauze werd opgevoerd de klucht in 3 bedrijven „Drie is teveel", dat onder grote belang stelling der bezoekers op lofwaar dige wijze werd opgevoerd en be loond werd door een welverdiend applaus na elk bedrijf. De regie was toevertrouwd aan de beproefde leiding van de heer P. van Waes en de grime aan de heer Th. van Kouteren uit Ter neuzen. Aan het slot van de avonden dankte de presidente der Z.P.M., mej. De Mul, de aanwezigen en speciaal de dames en heren die aan de verzorging van het pro gramma hadden medegewerkt en de firma Van 't Hoff voor de aan- kleidlng van het toneel. Met het gezamenlijk zingen van het Z.-Vlaamse volkslied werden de beide zeer geslaagde avonden gesloten. Jaarverg. „Onderlinge Hulp'' Onder voorzitterschap van de heer W. de Zeeuw hield de ver eniging van varkenshouders „On derlinge Hulp" in 't verenigings gebouw alhier haar jaarvergade ring. Na een welkomstwoord van de voorzitter bracht de heer F. Maas zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat 1954 voor de vereni ging een bijzonder gunstig jaar is geweest. De inkomsten bedroe gen ƒ438,99 en de uitgaven 193,11, zodat het batig saldo was ƒ245,88, waardoor het kapitaal der vereniging is gestegen tot ƒ2660,43. Met algemene stemmen werden de aftredende bestuursleden F. Maas en J. de Bruijne herkozen, en tot lid der financiële commis sie gekozen de heer M. de Bruij neMeertens. Besloten werd de uitkering voor gestorven of onteigende varkens, ouder dan 3 maanden, vast te stellen op de laagste Rotterdam se marktprijs en voor de biggen de gemiddelde prijs der Rotter damse biggenmarkt. Den contri butie bedraagt 45 cent per maand. ARNHEM, Zaterdag. Een ingezetene van onze stad was gister avond bezig met het op ruimen van zijn zolder. Misleid door het half duister (er brandde op de zolder slechts een zgn.„gloeiende spijker") stapte hij door het open staande zolderluik en maakte een lelijke val. Met 'n beenbreuk werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Dit is het gipsverband, dat er over 4 weken al weer af mag. En dit is de (es: Op keldertrappen, overlo pen en sjplrfers, In gangen iè»i.3«hurén e.d an Philips lam- trappe.nhuLeii, goed licht van Pnjlip; pen. Om «fe kosu/f hoeft niemand het deae punten pen iinin <t. ®p «rtfén Jam gebruikt. BSvendien 2pde litersfiui- Phllips lampen ui nig en laag in prijs. MÉÉR LICHT voor WEINIS SELOt OLIEWAGENS TE ROTERDAM ONTSPOORD. De trein GoudaRotterdam heeft Zondagavond vertraging ondervonden doordat om 22.15 uur op het goederen emplace ment Rotterdam-Noord van een aldaar binnenkomende ledige olietrein twee wagens ontspoor den. De laatste wagens van deze trein stonden niet vrij van het hoofdspoor RotterdamGouda, waardoor de reizigerstreinen tussen 'beidie plaatsen tot mid dernacht over enkelspoor geleid moesten worden. Er deden zich geen persoon- lijke onglukken voor. KOM GEZELLIG EEN GLAASJE DRINKEN Een inwoner van de Beet- hovenstraat te Amsterdam, die Zondagavond laat een vijftal jongemannen van 20 jaar had uitgenodigd om gezellig bij hem thuis een glaasje te drinken, kwam, nadat het gezelschap om drie uur in de nacht was ver. trokken, tot de ontdekking, dat enige overhemden, sokken en door zijn genomen. gasten waren meege- Aan het slot der vergadering dankte de voorzitter voor de j medewerking van de leden, de goede opkomst en het prettig ver loop van deze jaarvergadering. Kring-tentoonstelling. In de zaal van de wed. Meule- man werd Zondag j.l. door de dui- venmaatschappij „De Vrede" een kringtentoonstelling gehouden. Hieraan namen de afdelingen deel van de kring Centrum van de Zuid-Nederlandse Bond voor Postduivenhouders atd. Zeeuws- Vlaanderen. „De Vrede" uit Sas van Gent werd uiteindelijk als le geklasseerd en won hierdoor de uitgeloofde kringbeker. De twee de plaats werd bezet door Philip pine. Sluiskil en Westdorpe bezet ten met 16 punten de 3e en 4e plaats, terwijl Terneuzen 7 pun ten behaalde. De persoonlijke prestaties van de eerste vijf ge klasseerde duiven was als volgt: Oude doffers: 1. G. de Betue, Sas van Gent; 2. R. Everaerdt, Philippine; 3. Gilb. Begijn, Sas van Gent; 4. O. Hofman, Terneu zen; 5. G. de Cooker, Westdorpe. Jaarse doffers: 1. J. Bogaert, Philippine; 2. A. Bombeleijn, Phi lippine; 3. A. Plasschaert, West dorpe; 4. K. Hamelink, Sluiskil; 5. G. Bouchier, Westdorpe. Jonge doffers: 1. A. v. d. Bilt, Sas van Gent; 2. J. du Puy, Sluis kil; 3. W. Haers, Philippine; 4. A. Goethals, Sluiskil; 5. Jul. Begijn, Sas van Gent. Oude duivinnen: 1. Gilb. Begijn, vnd; 2. Pr. de Cousemaecker, Westdorpe; 3. B. de Kraker, Sluis kil 4. G. de Cooker, vnd; 5. J. Heida, Sas van Gent. Jaarse duivinnen: i. M. v. Lent, Sas van Gent; 2. H. Boutens, Sas van Gent; 3. G. de Cooker, vnd; 4. W. Verhaeghen, Westdorpe; 5. W. Bombeleijn, vnd. Jonge duivinnen: 1, J. du Puy, vnd; 2. M. Bombeleijn, vnd; 3. F. v. d. Akker, Terneuzen; 4. H. Koch, Terneuzen; 5. G. Begijn, vnd. Begin van brand. Tengevolge van kortsluiting ont stond gisteravond te kwart over negen een begin vari brand in de keuken, waarvan de zoldering reeds aan het schroeien was ge raakt, van de familie Van D„ wo nende in de Pierssenspolderstraat alhier. Doordat de familie de brand tijdig bemerkte, slaagde zij er in, met behulp vgn buren, de vuurhaard te doven. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, kon haar optreden beperken tot een na-eontróle. Openbare aanbesteding. Door de Centrale Dienst West Zeeuws-Vlaanderen voor Bouw en Woningtoezicht en het Toe zicht op Gemeentewerken werd namens het gemeentebestuur, van Sluis op het gemeentehuis dienst bij de parel visserij bereid is deze bemiddeling te aanvaarden, op voorwaarde, dat de staking te voren wordt opge geven. DRIELING TE OUDENBOSCH GEBOREN. Maandagmorgen is de heer H. De Belgische minister vaa Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft Zondag op een ver gadering van de Noorse raad Van de Europese beweging, die werd bijgewoond door koning Haakon een dringend pleidooi gehouden voor vereniging van Europa. Slechts als wij één zijn, kan Europa blijven bestaan, ao zei hij Oudenbosch de geboorte komen aangeven van een drieling, die in zijn woning Havendijk 1 in de nacht van Zaterdag op Zondag het levenslicht aanschouwde. Twee dochters van 4 pond en een zoon van 5 pond vormden de on verwachte aanwinst van het ge zin, dat al 5 kinderen telde. Mevr. KroonRoks en haar ba- bies verkeren in blakende wel stand. Burgemeester B. Funk verricht te de driedubbele inschrijving in het geboorteregister en hij as ver gezeld van deputaties van vereni gingen en instellingen, die ge schenken kwamen aanbieden :o.a. spaarbankboekjes voor de drie jonggeborenen en een stapel de kens en babykleertjes. Een andere Oudenbossche drie ling, die 15 jaar geleden werd ge boren, was al Zondag naar de Ha- een geldkistje inhoudende 1500 vendijk getogen om door middel de Kroon in het gemeentehuis te DE STAKING BIJ DE MACHINEFABRIEK HENSEN. De Stichting van de Arbeid polst thans de partijen, betrok ken bij de staking aan de machi nefabriek Hensen te Rotterdam omtrent de vraag of zij eventu eel bemiddeling van de stichting zouden aanvaarden. Zoals bekend gaat het conflict over de eis van de alg. Ned. me taal bedrijfsbond om direct een ondernemingsraad in te stellen. Van deze instelling heeft de N.V. Hensen voorlopig ontheffing verkregen. Van de zijde van de N.V. Hen sen wordt medegedeeld, dat zij HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Duivels in het zadel". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Duivels in het zadel'. AXEL. Het Centrum, 8 uur: „Wanda ,de zondares". in aldaar aanbesteedt a. aanleg riolering, gedeelte Nieuwstraat; b. aanleg riolering op St. An na ter Muiden; c. vernieuwing van de straat weg SluisjeKruisdijk. Er werd voor elk perceel af zonderlijk ingeschreven. Fa van Bunschoten te Noord- wijk: perceel a. ƒ19.767; perc. b. 26.847; perc. c, 121.914 Fa. ELK. te Geleen: ƒ31.000; 16.800 en 120.000. Wegenb.bedr. Fa. J. de Kroon te Rhenen: ƒ22.776; 37.042 en 204.657. C. v. d. Klippe te Vlissingen: 18.500; ƒ33.600 en ƒ115.500. C. de Ruijsscher en P. A. Ram- meloo te Biervliet16.167 27.467 en 123.719. N.V. Splunder Aann. Mij. te Ridderkerk ƒ17.000; ƒ32.000 en 117.000. J. la Gasse te Koudekerke: Australische regeringsfunctio narissen hebfben Maandag ver klaard, dat de Australische parelvisserij het niet kan stel len zonder Japanse duikers, wil zij doeltreffend blijven werken. Tegen het indienstnemen van de Japanners was protest gere zen van 'de pers en organisaties van oudstrijders. perceel a. 18.800; perceel c. ƒ114.800. Fa. L. J. Dekker te Vlissingen: perceel c. 112.300. Aannemersbedrijf M. P. Mol te Hulst: perc. c. 117-500. Gebrs. De Oude te Biervliet: perc. c. 113.400. M. Wandel te Oost en West- Souburg perc. c. 112.800. L. van der Klippe té Vlissin gen: perc. a. ƒ16.500. De gunning is aangehouden. van een grote bos bloemen zijn vreugde te uiten. Burgemeester Funk zeide in zijn toespraak, dat hij het jammer vond, dat de drieling niet precies het inwonertal op 8000 brengt. De 8000ste Oudenbossche bur ger wordt n.l. in Maart verwacht. De drieling bracht het inwoner tal van 7975 op 7978. Maar het is intussen zeer waarschijnlijk, dat nog vóór Maart de 8000 wordt bereikt. Nog tijdens de feestelij ke bijeenkomst, die op de aan gifte volgde, kwam een ambte naar van de burgerlijke stand de geboorteregisters opvragen. In de gang stonden drie jonge vaders te wachten om aangifte. te doenen toen de heer De Kroon met z'n geschenken huis waarts toog waren er nog twee andere ingeschreven. Acht aangiften op één morgen, terwijl de gemiddelde aanwinst in Oudenbosch 10 per maand is DUIZENDSTE SCHIP TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. In de haven van Rotterdam is het 1000ste schip van dit jaar aangekomen. Het was het 2201 b.r.t. metende s.s. „Sousana Papa- datos", rederij Papadatos te Pi raeus, dat Zondagmiddag leeg uit Londen te Rotterdam aankwam en ligplaats koos in de Waal haven. Vorig jaar kwam het 1000ste schip op 25 Januari binnen. Toen was het het Nederlandse schip „Nassauhaven". DE 10.000 KAARTEN NAAR HET NED. RODE KRUIS. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruis wijst er op, dat het geen zin heeft nu reeds aanvragen in te zenden voor toegangsbewijzen voor de wedstrijd NederlandDenemar ken, welke op 13 Maart te Am- schieden. Aangezien verwacht mag wor den men gaat hierbij van de gedachte uit, dat het aantal ver zoeken om plaatkaarten het ge tal van 10.000 verre zal over schrijden dat de verdeling het karakter van een loterij zal dra gen, heeft het Roode Kruis hier voor eerst een vergunning van de minister van Justitie nodig. Zo spoedig mogelijk hoopt het hoofdbestuur van het Nederland, se Roode Kruis bekend te ma ken, hoe de verdeling zal ge- schieend. 62. Snel ais het weer licht heft Axe zijn boog en voor de schildwacht de kans krijgt alarm te slaan stort hU dodelijk getroffen voorover. Het voorval schijnt gelukkig onopgemerkt gebleven te zijn, want het blijft rustig om hen heen en zo haas ten zij zich verder naar de waterkant. Hier geeft de Noor man zijn laatste in structies. „Het is beter, dat gij met deze mannen meegaat", zegt hij tot Bran wen. Zij knikt begrijpend en haastig legt Eric haar uit, waar het bootje verborgen ligt waarme de hij gekomen is. „Gij trekt in een ruime boog om deze nederzetting heen, scheept U allen in en vaart in Noordelijke richting langs de kust. De rest van het plan weet gijEn nu snel het water in!" Hoewel een paar oudere slaven weinig voor deze nachtelijke zwem partij voelen, schikken zij zich zonder morren. Het is immers ook hun enige kans. Langzaam en zonder gerücht te maken stapt Branwen het water in, waarop de anderen haar voor beeld volgen. Even wachten de vier achterblijvenden tot de zwem mers door het water en de duister nis aan het oog ontrokken zijn. Dan draait Eric zich om en wenkt zijn metgezellen. Niemand zegt een woord, doch allen weten, dat het moeilijkste en gevaarlijkste deel van de onderneming het gedeel te dat de meeste kan* heeft te mislukken nu aan de beurt komt..,.,. Sowjet-Unie vooruit gaan, gaai Europa achteruit. Wfj moeten samenwerken en een gemeen schappelijke markt vestigen. Het tijdperk van kleine markten is voorbij. Het vijfde congres van de Europese unie van federalisten, dat in het afgelopen weekeinde in Parijs bijeen is geweest, heeft in een slotcommuniqué verklaard, dat, in dit moeilijke uur vooi Europa de federalisten meer dan ooit zich scherp bewust moeten zijn van hun plicht. VEEMARKT ROTTERDAM. 24 Januari. Aangevoeld weiden in toteai 1802 stuks vee, n.m.l. 1102 vette koeien en 700 varkens. Prijzen per kg: Vette koeten le kw. 2,60—2,74; 2e kw. 2,30 2,50; 3e kw. ƒ2—ƒ2,10. Var kens le kw. ƒ1,89; 2e kw. f 1.87; 3e kw. ƒ1,85. Overzicht. Vette koeien: aan voer korter, redelijke handel, prij zen even hoger, prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets minder, levendige handel, stijgen de prijzen, enige prima's boven notering. GRAANBEURS ROTTERDAM. 24 Januari. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg, franco Rotterdam. Tarwe: Rode oo vochteonditie tot 27,45. Zomergerst; Vast naar kwali teit en vochtgehalte 27,5# 29,75; geschoonde gedroogd'' daarboven. Haver: Nauwelijks prijshoudend naar kleur en vochtgehalte 25,5# 27,25; extra blanke tot ƒ48.-. Rogge: Doorsneekwaliteit 22;5# 23,bakrogge 24ƒ25. Peulvruchten: Zeer flauw. Groene erwten tot 90. Schokkers tot 120,—. Bruine bonen tot 75, A ABD APPELBBU R S ROTTERDAM. 24 Januari. Kiei-aardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers ƒ12"14; Bintjes ƒ8; Alpha ƒ7; Bevelan ders 1212,50; Furore 1#,5# ƒ11; Meerlanders ƒ9. Zandaardappelen Liberia's ƒ7—ƒ8. Voeraardappelen 3,254 Prijzen berekend per 100 kg en op de handels voorwaarden vast gesteld voor de verkoop van «ön- sumptie-aardappelen op wagbn. sahtp of auto. Zeer stille markt op Iets lager niveau. Vrijdagavond en Zaterdagmor gen hebben de koersen in het telefonische verkeer een vrij be hoorlijke stijging ondergaan. De berichten uit het Verre-Oosten, waar de spanning schijnt toege nomen te zijn, hebben echter een domper op deze ontwikkeling ge zet en reeds Maandagmorgen wa ren deze koersstijgingen geheel ongedaan gemaakt. Men was zelfs iets beneden het slotniveau van Vrijdag beland. Hoewel Maan dagmiddag op dit lagere peil ge opend werd, is de stemming ovei hét geheel genomen niet tegenge vallen. Na opening volgde al spoedig een vrij behoorlijk her stel. Men was echter zeer terug houdend en de affaire was niet groot AJC.U. noteerde aanvanke lijk 6 punten lager, maar wist hiervan de helft in te halen, slot 290. Philips per saldo ruim 1 la ger zowel voor de oude als voor de nieuwe aandelen. Kon. Olie bleef de gehele mid dag vrijwel in één doen met Vrij dag. Unilever was de enige, die ten opzichte van Vrijdag ee» winst van 3 punten boekte. Voor bankaandelen bestond weer goa- de belangstelling tegen licht op lopende prijzen. Alleen Rotter- damsdhe Bank werd opnieuw 2 punten lager geadviseerd. Op #e cultnurmarkt viel weinig te be leven. Ook hier werd op een la ger niveau geopend, waarna een licht herstel volgde. Verenigde Deli en Amsterdam Rubber aio ten circa 1 lager, H.V.A. onver anderd op 140%. De scheepvaart- afdeling gaf al evenmin veel stof tot bespreking. De verliezen ble ven hier beperkt tot circa 1 punt. Guldensbeleggingen stil en hier en daar iets luier. Prolongatie 2%

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2