Uil de Srooincic RECHTSZAKEN HOPENT0000'Wggfc, De blauwe auto Wat brengt de Radio Grote diplomatieke activiteit in Caïro. TERNEUZEN. AXEL. AARDENBURG. VLISSINGEN. STOPPELDIJK. Agenda BRESKENS. Zware mist in Engeland. Gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. Vrij dag, des avonds te 7 uur te hou den vergadering van de gemeen teraad komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel tot benoeming van een tijdelijk lerares voor het Frans aan de gymnasiale afdeling van het openbaar lyceum. Op de aanbevelingslijst komt voor mevr. W. A. den Decker Zijlstra, alhier. Benoeming wegens periodiek af treden van leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim en van de commissie van toezicht op het M. O. en van het college van curatoren van het gymna sium. Vaststelling en wijziging van diverse rechtspositieregelingen, te weten: a. wijziging van het algemeen ambtenarenreglement en arbeids overeenkomstenverordening b. wijziging tijdelijke ziekten- kostenregeling; e. wijziging verplaatsingskosten- besluit; d. vaststelling van de herzie ningsverordening en wijziging kindertoelage in verband met 6 loonsverhoging. Voorstel tot aankoop van: het perceel Schuttershofweg 2 en van een drietal perceeltjes in de Dwarsstraat. Verkoop van een perceel grond in de Zuidlandpolder aan de Wo ningbouwvereniging „Werkmans- belang" voor de bouw van een 19-tal woningen, en van industrie terrein aan de v.m. staalfabriek aan de heer F. Petit, industrieel te Brussel. Voorstel tot onbewoonbaarver- klaren van woningen. Idem tot intrekking van het be sluit tot het vragen van voorzie ning bij de Kroon, inzake de ge meenschappelijke regeling bouw en woningtoezicht en gemeente werken in Oost Zeeuws-Vlaande ren. Het verlenen van een tegemoet koming ingevolge art. 13 van de lager onderwijswet 1920. Het verlenen van een voorschot voor vergoeding vakonderwijs nuttige handwerken. Voorstel om in principe te be sluiten tot het instellen van een helicoptèredienst Het verlenen van garantie voor een geldlening voor de bouw van 19 woningen door de Woning- bouwver. „Werkmansbelang." Wijziging begroting dienst 1954 en 1955. Technische hogeschool. Te Delft slaagde voor het can- didaatsexamen werktuigkundig ingenieur onze stadgenoot de heer L. W. Provoost. Filmavond. Door de Vacuum Olie Maatschap pij werd Vrijdagavond j.l. een drukbezochte filmavond gehou den over de werking en de sme ring van de dieselmotor. Na een korte inleiding door de technische experts werd een boeiende film vertoond over de opbouw en de werkwijze van de dieselmotor, ge volgd door een film die een beeld gaf van het hoe en wat van de «mering van de motor. Het technische deel van de avond werd besloten door een le vendige discussie die blijk gaf van de belangstelling die voor het onderwerp bestond. Als toegift volgde een vrolijk filmpje over een zomers watersportfestijn Jaarlijkse praatavond. In café „De Veehandel" kwa men de beide afdelingen van de Bonden van Vee- en Varkenshan delaren Vrijdagavond j.l. bijeen onder voorzitterschap van de heer H. J. Colsen te Sluiskil om een „praatavond" te houden. Daartoe waren de leden weer van j uit vrijwel alle plaatsen van Oost Zeeuws-Vlaanderen opgekomen. De heer Colsen riep allen een v olkom toe, inzonderheid de he ren Krommenhoek, als lid van c hoofdbestuur uit 's-Gravenha- ge, met de beide leraren van de cursus, Van Harn en Booy, met de heer Hol uit Terneuzen en de aanwezige vrouwen. Bijzonder gold zijn welkom verder de jeugd, die in flinke getale aanwezig was. Hij drukte de hoop uit, dat alle 121) deelnemers aan de cursus dit jaar zullen slagen. Daarop gaf hij het woord aan de heer K. Booij, die een inleiding hield over „Ons melkvee" en daarbij teruggreep tot de oudste tijden. Onze nationale veestapel telt momenteel 3.000.000 stuks vee, waarvan de helft is te be schouwen als melkvee en de an dere helft als jong- en vetvee. De melkopbrengst in ons land kan gesteld worden op 5819 mil. kg of 578 kg per koe. Ons land telt 577 fabrieken en melkinrichtingen, waarvan 408 coöperatief en de rest (169) particulier bezit is. Met recht mag men Nederland „zui- vel-land" noemen. Onze zuivel-ex- port bedraagt n.l. 90 van de to taal-export. Spr. wijdde uitvoerig uit over de melkgift, de bouw van de uier, de voeding, de besmettingskan sen, enz. Een reeks practische wenken en de aanprijzing om een melkcursus te volgen, ook met 't oog op de nodige ervaring, vorm den het slot van deze zeer uitvoe rige verhandeling. Na een korte pauze was -het woord vervolgens aan de heer Hol uit Terneuzen, die een popu laire uiteenzetting gaf van de in komstenbelasting, speciaal voor diegenen, die geen boekhouding hebben. Spr. gaf op zeer bevatte lijke en met voorbeelden geïllus treerde wijze de z.i. accurate bij houding van een kasboek noodza kelijk. Ook de manier waarop dit dient te worden bijgehouden en ingericht onderwierp hij aan een bespreking. Na een tweede korte pauze sprak het H.B.-lid, de heer Krom menhoek. Deze onderlijnde nog een en ander van de vorige spre ker nader door ook de nadruk te leggen op de varkensteelt, die evenzeer de belangstelling ver dient vanwege de superieure kwa liteit. Ons mannetje overal in de we reld te staan is ook hier het de vies en 't is wel verheugend dat de jongeren van Z.-Vlaanderen dit zo grondig hebben begrepen en hier, na Utrecht en Leeuwar den, in Sluiskil de derde cursus in ons land kon worden gesticht. Enige maanden geleden kwam de z.g. Landbouwschap voor de boe ren organisaties tot stand. Voor de handel, die mede te maken heeft met het goed functionneren van de gezondheidsdiensten en het naleven der velerlei voor schriften, zou het daarstellen van een „bedrijfschap voor de handel in vee" noodzakelijk zijn. De me dewerking van de boerenorgani- saties is in deze geen"») factor waarop wij kunnen rekenen en daar er nog altijd handelaren zijn die de weg der organisatie niet verkiezen, zo wekte hij op dezen ook het organisatiebesef bij te brengen. Het gaat toch bij ons zei spr. om het voortbestaan van de vrije veehandel in Neder land. Voorzitter Colsen besloot daar op het zakelijke gedeelte met een opwekkend slotwoord. Hij stond daarbij stil bij de afwezigheid van de ijverige secretaris, de heer De Kunder, wiens echtgeno te deze middag moest worden op genomen in het ziekenhuis. Spr.'s gedachten gingen naar hem en zijn 6 kinderen uit en hij hoopte op een spoedig herstel van de moeder van dit gezin. Ook hij wees op een noodzake lijk organisatorisch inzicht. Spe ciaal de jongeren wekte hij op tot het opdoen van gedegen ken nis, opdat zij, als hun tijd komt, zich ook op de departementen zullen kunnen doen gelden. In Juli zal de Bond van Vee handelaren te Axel haar jaarver gadering in „Het Centrum" beleg gen. Hij wekte nu reeds alle leden met hun vrouwen en verloofden op ter vergadering te komen, zo dat de zaal te klein zal zijn. Nieuwe opgravingen, Binnenkort zullen alhier vanwe ge de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek nieu we opgravingen worden gedaan Het doel is de plaats te onder zoeken waar de vroegere middel eeuwse Onze Lieve Vrouwe-kerk heeft gestaan, welke plaats thans ongeveer is gelegen ten Zuiden van Aardenburg nabij het kruis punt van de wegen naar Eede en Sint Kruis. Deze kerk werd in 643 door de H. Amandus, abt te Gent, gesticht en was in de middeleeuwen het middelpunt van de pelgrimstochten, ondernomen naar het wonderdoend beeld der H. Maagd. Hier kwamen o.m. ter bedevaart de Engelse koningen Eduard I in 1296, Eduard M in 1340, de Franse koning Philips de Schoone en de hertogen van Bourgondië Philips de Goede in 1425 en Karei de Stoute in 1466. Door de oorlogen in de tijd der hervorming werd de kerk ver nield en toen Maurits in 1604 Aardenburg veroverde was zij nog slechts een ruïne. In 1625 werd de kerk, als staande buiten de aangelegde vestingwerken, gesloopt. Men hoopt, evenals dit met de opgravingen der Sint Baafskerk te Aardenburg het geval was, in de grond graven te vinden die beschilderd zijn en die onder de vloer van de vroegere kerk wer den aangelegd. Bij de opgravin gen in de Sint Baafskerk, die bui ten het gebouw in de komende maanden zullen worden voortge zet, werden n.l. unieke fresco's gevonden op de wanden der gra ven, welke in Nederland zeer zeld zaam voorkomen. wordt om de tjalk naar de haven alhier te slepen. Zondagavond was echter de sleep nog niet bin nen. Grootste Nederlandse tanker aan rederij overgedragen. De dichte mist en de smalle vaargeul van het Oostgat, nabij Vlissingen, zijn Zaterdag oorzaak geweest, dat de proefvaart van Vlissingen naar Rotterdam van Nederlands nieuwste tanker, de „Mijdrecht," geen doorgang kon vinden. Dit turbine-tankschip, dat 20.000 ton meet, is in opdracht van de N. V. Phs. van Ommeren uit Rot terdam door de maatschappij „De Schelde" alhier gebouwd, en ter wijl de misthoorns van de sche pen op de Westerschelde aanhou dend loeiden, werd de grootste en mooiste Nederlandse tanker in de haven door de bouwer aan de reder overgedragen. De „Mijdrecht" is de mooiste tankers, dat kan ik gerust zeg gen," vertelde kapitein A. Looren de Jong uit Rotterdam, die Zon dagmorgen reeds in ballast naar de Perzische Golf zou vertrekken om olie te halen, want de techni sche proefvaart van 9 tot 15 Ja nuari had reeds aangetoond, dat het schip in alle opzichten vol doet. Kapitein Looren de Jong is verheugd van de „Sliedrecht" naar de „Mijdrecht" te zijn over geplaatst, want, zo zegt hij, de „Mijdrecht" is een mooi schip en ik weet zeker, dat mijn hut mooi er is dan die van de kapitein van de Queen Elisabeth." schadigd aan stuurboord mid scheeps. De machines zijn on klaar geraakt. Het Duitse schip had bestemming Antwerpen. De Zweedse ertsboot, die van Narvik kwam en eveneens naar Antwerpen voer, verloor haar stuurboord-anker en 108 vadum ketting. Haar voorsteven werd zwaar beschadigd. Het Zweedse schip dat via Antwerpen op weg was naar Australië heeft negen passagiers aan boord. Het zijn allen mensen op leeftijd. De pas- sagiersaccomodatie werd geheel weggevaagd. Het schip is door gevaren naar Antwerpen, terwijl de „Ludwig- hafen" de haven van Vlissingen is binnengelopen. De machinist van deze Duitse boot, de 51-jari- ge Mazese uit Hamburg werd zwaar gewond naar het St Josef ziekenhuis te Vlissingen overge bracht. RECHTBANK MIDDELBURG. DIEFSTAL VAN DOKTERS AUTO MISLUKTE. Huldiging hoofdonderwijzer, De heer L. Uitterhoeve, hoofd van de R.K. 'lagere school alhier vierde zijn zilveren jubilé als on derwijzer. De dag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid, waarbij alle schoolkinderen tegen woordig waren. Na de middag vond de huldiging plaats in het Verenigingsgebouw, waar onder meer het woord werd gevoerd door deken Staal. Namens het schoolbestuur werd een fraai ge schenk aangeboden, terwijl de kinderen hun meester verrasten met een mooie leeslamp. De mid dag werd verder gevuld met zang en voordracht door de kinderen, die op hun beurt met een tracta- tie werden bedacht. „Hobbykamer aan boord. De „Mijdrecht" heeft een leng te over alles van 175 meter, een breedte van 22,50 meter en een holte van 12,25 meter. Er zijn 24 tanks aan boord. Het schip werd damse Droogdokmaatschappij en op 21 Juli 1954 te water gelaten en is een ontwéïF van de Rotter van de scheepvaartkundige afde ling van N. V. Phs. van Omme ren. Eén van de nieuwigheden aan boord ban de „Mijdrecht" is de kamer en een hobbykamer, waar alle gereedschap is te verkrijgen tussen een punaise en een draai bank, maar ook tekeningen voor het vervaardigen van ameuble menten. Voor deze knutselaars is een partijtje hout aan boord. Voorts zijn aan boord 20 comple te filmprogramma's en 'n zwem bad om de vrije tijdsbesteding te stimuleren, terwijl tot de vaste bemanning een recreatie-man be hoort. Aan de „Mijdrecht", de voorgan ger van dit schip overigens, is de „koninklijke vermelding bij dag order" verleend voor het volgen de feit: „Op 7 Maart 1941 voer het mo torschip „Mijdrecht" in konvooi en werd -bij het oppikken van drenkelingen van een ander schip getorpedeerd, waarbij 't ernstige schade opliep. Hoewel de machi nekamer vol rook stond en moei lijk toegankelijk was, werd de motor op volle kracht gezet. Kort daarop werd aan de peri scoop de onderzeeboot waarge nomen, die boven water kwam op twee streken aan stuurboord. Onmiddellijk werd stuurboot-roer gegeven en de onderzeeboot ge ramd, die daardoor zodanig werd beschadigd, dat zij zich enige uren later aan een escorterend oorlogsschip moest overgeven." Aanvaring. Voor de rede van Vlissingen is Zondagmiddag een aanvaring ge. schied tussen het Duitse motor schip „Ludwighafen" en de Zweedse ertstanker „Tarfala". De „Ludwigshafen" lag voor anker, toen de aanvaring ge schiedde. Zij werd twee meter boven de waterspiegel zwaar be AUTO VAN GRIEKSE LEGATIE VERONGELUKT. Twee doden. Een auto van de Griekse lega tie is Zondagavond tussen half 9 en kwart voor 9 op de rijksweg Amsterdam—Den Haag tussen de Lisserweg en de Venneperweg door de gladheid van het wegdek geslipt, van de berm geraakt en op zijn kop in een sloot terecht gekomen. Bij dit ongeval zijn de secreta ris van de Griekse legatie, tevens vice-consul uit Rotterdam, de heer G. Vardas, alsmede de Haag se journaliste mej. I. Adema om het leven gekomen. Tegen IJzendijkse vlashandelaar 2 jaar en 3 maanden geëist. Op Zaterdagavond 16 October 1954 is er intensief geprutst aan de auto van dokter Brouwer te IJzendijke, die in een box stond. Toen de dokter Maandagmorgen zijn wagen ging halen, kwam hij tot de ontdekking, dat het con tactslot vernield was, dat er een paar koperdraadjes waren aange bracht om contact te maken en dat er in zijn auto een schroeven draaier lag. Dat alles wees er wel duidelijk op, dat onbevoegden ge probeerd hadden de auto te star een, maar dat dit hun niet was ge lukt. De politie werd op de hoog te gesteld en tenslotte werden als de vermoedelijke daders van deze mislukte diefstal aangehouden de 24-jarige A. L. C., vlashandelaar te IJzendijke, en de leerling bankwerker J. M. van G. uit Westdorpe. Meer dan twee uur is de recht bank Vrijdag bezig geweest met de behandeling van deze zaak, die nog moest worden aangevuld met ene zaak tegen C. alleen. Hij zou eind Augustus hebben getracht een auto-verzekeringsmaatschap pij te Amsterdam op te lichten door valselijk een schadeformu lier wegens diefstal van een auto in te dienen. De officier van Justitie, mr G. J. B. van der Dussen, eiste tegen C. in de eerste zaak een jaar ge vangenisstraf met aftrek en we gens oplichting een jaar en drie maanden. In eerste instantie vroeg de Officier tegen Van G., die toen n,og niet was verschenen, acht maanden, maar na de behan deling van zijn zaak in Van G.'s tegenwoordigheid vrijspraak, niet omdat de Officier twijfelde aan diens medeplichtigheid, maar om dat hij het overtuigend bewijs niet geleverd aehtte. Het was een vrij verwarde ge schiedenis, die moest worden ge reconstrueerd. C. hield tot het laatste vol, dat hij met de poging tot diefstal van de doktersauto niets te maken heeft gehad. In alle zaken was T. C. Pieters, een chauffeur uit IJzendijke, een be langrijke getuige. Hij had vier da gen vastgezeten, omdat de politie eerst vermoedde, dat hij de dader was. De politie had die tip n.l. ge kregen van de vader van Pieters meisje. Aan het eind van zijn arrest had Pieters C. met Van G. als daders aangewezen. Het waren goede vrienden van hem..Zonder enige aarzeling had hij de politie ver teld, dat de gevonden schroeven draaier van C. was. Maar C. ver klaarde spontaan, dat hij de schroevendraaier nooit eerder had gezien! Het verhaal, dat Pieters vertel de, was volledig en de moeite waard. Hij zat op de bewuste Za terdagavond in een café te IJzen dijke te kaarten, toen eerst Van G. binnenkwam. Die fluisterde hem in, dat ze aan het prutsen waren geweest aan de dokters auto, maar dat ze het „rot-ding niet op gang konden krijgen". Ze hadden de schroevendraaier ver geten. C. kwam tien minuten la ter binnen en vroeg Pieters of hij met zijn wagen de doktersauto even wilde slepen. „Zet er van mijn part maar een fiets voor", had Pieters gezegd. Mr Van der Dussen achtte het bewijs wat de rol van C. betreft geleverd. Hij meende de verkla ringen van Pieters, die zeer con creet en gedetailleerd waren, te kunnen geloven en kon niet aan nemen, dat het verhaal fantasie was. In ieder geval was C. de hoofddader. Er waren in die tijd meer ernstige dingen gebeurd in Zeeuws-Vlaander en: diefstal van auto's en van geld. Enige uren voor het begin van de conferentie van premiers van de Arabische landen heerste Za terdagmiddag in Cairo 'n koorts achtige diplomatieke activiteit. De premier van Egypte, luite nant-kolonel Gamal Abdel Nas ser, voerde Zaterdagmiddag be sprekingen met zijn ministers van Buitenlandse Zaken en Na tionaal Welzijn. Ook had hij in de loop van de middag een onder houd met de premier van de Liba non, Sami el Solh. Later was hij op het vliegveld aanwezig om emir Feycal van Sa- oedi Arabië af te halen. Vervol gens ontving hij nog de premier van Jordanië, Tewfik Aboel Hoe- da, en de premier van Syrië, Fa res el Khoery. UITEENZETTING VAN NASSER. De Egyptische minister-presi dent luitenant-kolonel Nasser heeft Zaterdag, op de besprekin gen met de premiers van Saoedi Arabië, Libanon, Jordanië en Sy rië verklaard, dat, indien Irak, op grond van het verdrag, dat het met Turkije, wil sluiten, in een oorlog zou worden betrokken, ook de andere Arabische staten, als gevolg van het hen bindende ver drag tot wederzijdse hulpverle ning, hierin verwikeld zouden ge- raken Nasser achtte het verbreken door Irak van de diplomatieke besprekingen met de Sow jet-Unie een aanwijzing, dat deze Arabi sche staat voornemens is zich on voorwaardelijk aan de zijde van het Westen te scharen. De Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salem, ver klaarde na de bijeenkomst dat de Egyptische regering de premier van Irak, generaal Noeri al Said, telegrafisch een spoedig herstel van zijn ziekte had toegewenst. Zij had tevens de hoop uitgespro ken, dat de generaal in de naaste toekomst in staat zal zijn de be sprekingen te Cairo bij te wonen Diplomatieke waarnemers te Cairo menen dat de besprekingen geen beslissend stadium zullen ingaan, vóórdat de premier van Irak zover hersteld is, dat hij ze kan bijwonen. Zij wijzen er in dit verband op dat zowel de Egypti sche leiders, als die der andere Arabische staten er zorgvuldig voor hebben gewaakt alles na te laten, dat zou kunnen leiden tot een dramatische breuk met Irak, vanwege het verdrag dat dit land met Turkije wil sluiten. De Iraakse premier, Noeri es Said, heeft in een telegram aan de conferentie van Arabische pre miers, die in Cairo wordt gehou den, verklaard, het plan te heb ben de conferentie bij te wonen „zodra mijn artsen mij zulks toe laten", zo heeft een woordvoer der van de Iraakse ambassade te Cairo medegedeeld. Direct hierop aansluitend stond C. opnieuw terecht, nu wegens poging tot oplichting en valsheid geschrifte. Dat zat zó in elkaar: C. had een wagen (een oud beestje) van Pie ters gekocht voor 300. Op de kwitantie stond echter 3760. C. beweerde, dat dit was gebeurd op verzoek van Pieters, die zwart geld wilde wegwerken, maar Pie Iers verklaarde, dat het initiatief van C. uitging... Hoe het zij, de wagen ging bijna onmiddellijk naar een sloper in St Niklaas, die er 2000 francs voor gaf. C. vertel de, dat hij kort daarvoor nog een auto had gekocht van een zekere Bonami, „maar het kon ook wel een ander zijn geweest". De rechter commissaris had al le Bonami's, die hij kon vinden, laten komen om met C. te wor den geconfronteerd. Niemand had hem ooit eerder gezien! De laat ste van de in totaal vijf Bonami s kon niet komen, omdat hij zo als de president, mr P. van Em- pel, het uitdrukte op dat mo ment zijn familie in de Gentse ge vangenis vertegenwoordigde. C. beweerde nu, dat hij de mo tor- en chassisnummers van de van Pieters gekochte auto had la ten overbrengen op de andere wa gen. Daarmee was hij op 30 Augustus naar Kortrijk gereden, waar de wagen op de Markt ge stolen was. Toen had hij een schadeformulier ingediend. Zijn vriend Van G., die met een gehuurde wagen naar de sloper in St Niklaas was mee geweest en die mét C. later naar Kortrijk in de gehuurde auto was gereden, verklaarde van de gestolen aufrn nooit te hebben gehoord. Pas veel later had hij trouwens vernomen, dat er een auto van zijn vriend was gestolen! En het merkwaar dige was, dat geen mens, die C. kende, ooit van het bestaan van deze auto had afgeweten. Mr Van der Dussen constateerde dan ook, dat het hele verhaal van die auto onzin was. Die is er nooit ge weest. En die kwitantie heeft C. laten verhogen om bij de verzehe ringsmaatschappij een hogere schadevergoeding te krijgen. Vervolgens werd getuige Van G. zelf verdachte. Hij ontkende aan de doktersauto te hebben ge prutst, ook nadat C. hem had uit gescholden, dat hij het niet durf de. Tégen hem pleitte, dat hij tij dens het politieverhoor door het raam was gesprongen en op een racefiets die zijn vrouw had ge bracht, naar België verdween en ook op een vrijgeleide van de rechter-commissaris niet wilde te rugkeren. Zijn motivering was, dat hij kort daarvoor ook al eens on schuldig in zijn kraag was gegre pen. De Officier meende, dat Van G. heel veel op stap is geweest om mee te doen en dat hij mis schien wel op de uitkijk heeft ge staan, maar aangezien mr Van der Dussen wat de schuldvraag betreft dubieerde, vroeg hij vrij spraak. Mr H. A. R. de Mul, die C. ver dedigde, trok de verklaringen van getuige Pieters ernstig in twijfel. Hij meende, dat daarop geen ver oordeling zou kunnen volgen Wat de oplichting betreft vroeg hij ontslag van rechtsvervolging, omdat de verzekeringsmaatschap pij geen schade heeft geleden. Mr G. Tichelman, raadsman van Van G., zei, dat zijn cliënt zich uit vrees had teruggetrok ken, al was het heus geen lieve jongen. Uitspraak: 4 Februari a.s. OOSTENRIJKER NA SCHUIT PARTIJ GEARRESTEERD. In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een politieagent te Deventer, die in de binnenstad surveilleerde, een 3Tjarige Oos tenrijker na een schietpartij ge arresteerd. De agent zag dat een man met een steen de winkelruit van de juwelier K. wilde verbrij zelen Uit het onderzoek is ge bleken, dat de Oostenrijker een half uur voor zijn arrestatie op soortgelijke wijze de winkel van de firma B. aan de Spijkerboer steeg had geplunderd. De ge arresteerde was in het bezit van een fiets, die hij even tevoren had weggenomen aan de Brink Op de man werden o.m. sieraden benevens 33 gouden horloges ge vonden, die van diefstal afkom stig waren. Zoals bekend, is enkele weken geleden de winkel van een andere juwelier te Deventer geplunderd, nl van de firma R. aan de Zwol se'weg. Vermoedelijk is de aange houdene ook hieraan schuldig. De Oostenrijker verbleef in die tijd eveneens te Deventer. Daar na ging hij naar het buitenland Zijn paspoort gaf aan dat hij o.m. in Duitsland, Denemarken, Zwit seriand en Italië is geweest. DINSDAG 26 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7 50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voordracht; 11.15 Voor de huisvrouw; 11.30 Bas en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Orgel spel' 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.25 Promenade-orkest; 13.55 Koersen; 14.00 Koorzang; 14 40 Schoolradio15.00 Bas en piano; 15.30 Voor de vrouw; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Musette-ork.; 18.00 Nieuws; 18.15 35) door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Hans Christian An dersen". Concertgebouw, 8 uur: Ca baret. Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. MORGEN TERNEUZEN; Luxor-Theater, 8 uur: „Duivels in het zadel". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. Omhoog gevaren, Zaterdagmiddag te 3 uur is de reddingboot „President Wierd- sma" uitgevaren naar de tjalk „Albatros" uit Middelharnis, die op een paalhoofd onder „Num mer Een" was gelopen en in moeilijkheden verkeerde. De tjalk was geladen op weg van Hoedekenskerke naar Rotter dam. De reddingboot heeft het schip vlot getrokken en daarna op de berm gezet. Zaterdagavond is een bergings vaartuig van Van der Tak's Ber- gings Mij langszij van de „Alba tros" gekomen, naar vermoed „Precies! De bende hoopte denkelijk, dat Van Bennekom direct aan het eerste telefoni sche verzoek van de gefingeerde prof. gehoor zou geven. De juwe lier bleek echter wantrouwend te zijn en toen deed de man aan de telefoon een nood sprong; hij gaf zijn nuimmer op voor informaties! Hoeverre Job daarvan op de hoogte was, weet ïk niet. Zeker is echter, dat zo wel Job als de prof. zich niet van tevoren gerealiseerd helbben wat daarrvan de gevolgen kon den zijn. Deze gevolgen zal Job zich thans zeer goed kunnen indenken en ik wed. dat hij moimenteel woedend op zichzelf en z'n kameraden zal zijn, om dat ze in een dergelijk geval hun houding niet van tevoren hebben bepaald." „Waarna er van zijn vaste overtuiging, de politie om de tuin te hebben geleid, niets meer overblijft," bromde Drost. „En waardoor niet alleen Job, maar de hele bende imeer dan ooit op haar hoede zal zijn," voegde Bijlman er aan toe, terwijl hij peinzend door zijn haren streek. „Pér slot van rekening kun nen we toch iets vaststellen," begon Drost na een kort stil zwijgen. „De man aan de tele foon is een bekende van Job en aangezien deze man door zijn telefoongesprek met Van Ben nekom vanzelf onder de mede plichtigen wordt gerangschikt terwijl Job deze man door leu gens bracht te dekken, kunnen wij aannemen, dat ook Job in het kringetje der verdachten moet plaatsnemen." ,,Een goede combinatie," meen de Bak en hij verschool zicih in een rodkiwolk. „Maar hoe die onbekende tele fonist te pakken te krijgen?" vroeg Drost nadenkend. ..Ik moet eerlijk bekennen, dat hij door Job nauwkeurig genoeg is beschreven, maar wat zal er van waar zijn." „Niets," zei Bijlman kort. „Dat meende ik ook," beweer de Bak. „Als hij die kerel wer kelijk wil beschermen, zal hij U ©en beschrijving hebben gege- 'ven, die in geen enkel opzicht klopt met de werkelijke kleding en het juiste voorkomen van die man. De beschrijving van top tot teen is zo belachelijk, nauwkeurig, dat U er gerust op kunt rekenen, dat de onbeken de klant een geheel tegenover gesteld type is, zowel in kleding als in postuur." „Zeker, Bak, daar heb ik ook geen ogenblik aan getwijfeld. Laat ik nu eens een tegenover gesteld type nemen. Benny bij voorbeeld Een kleine magere man, geen lange neus maar een wippertje, geen grijze ogen maar fanatieke bruine kijkers, geen snorretje.wél een goede beik met tanden. Nou ja, iets mag kloppen Verder geen licht grijs pak, maar een don ker blauwmaar laat ik me niet in de kleding verdiepen want hij kan óók een grijs pak hebben. Zie je, niets dan tegen stellingen! Hiermede wil lik niet zeggen, dat Benny onze grote onbekende is, maar de moge lrkheid bestaat in ieder geval. Mijn vermoeden wordt nog- versterkt doo; Jobs herhaalde opmerking, dat hij Benny de laatste week niet in zijn cafe had gezien. Waarom moest hij dat tweemaal zo uitdrukkelijk in mijn bijzijn verklaren? Ik Nieuws; Pianospel; 18.30 Lezing; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 „Paris voos parle"; 19.10 Amateurprogr.; 19.45 Filmpraatje; 20.00 Nieuws; 20,#3 Act.; 20.15 Gevar. progr.; 22.25 De antwoordman; 22.40 Kamer orkest; 22.55 Causerie; 23.00 Nws: 23.15 „New York calling" Filmprogramma. 23.20 JU vraag mij af, pf Benny de Kra ker werkelijk in Rotterdam is geweest, ofdat hij gisterenavond de telefonische gesprekken met Van Bennekom heeft gevoerd." „Telefonische gesprekken? Je praat in meervoud," merkte Drost op, en toen opeens, met een vuistslag op de schrijfta fel „Wel verdraaid, ik begrijp je, Bijlman! De man, die in Jobs actie met de juwelier heeft getelefoneerd of 't dan al of niet Benny is geweest is niet alleen in die kroeg geweest om opgebeld te worden eerst heeft hij Van Bennekom met datzelfde toestel opgebeld om te vragen of deze met zijn col lectie diamanten bij professor Bos op de Amstel wilde komen. Tijdens dit gesprek was hij prof. Piermont de Larger. Als de zaak niet vertrouwd werd, kon hij 29006 opbellen! Dat deed Van Bennekom en.dezelfde man nam de hoorn van de haak en maakte zich met veranderde stem bekend als mr dr Visser. Een paar minuten later belde de kerel wéér op, nu voor de tweede keer in zijn rol van prof. Pienmont de Larger! Aha.nu snap ik ook, waarom Job Bulder niet weet, of de grote onbeken de soms ook een nummer heeft opgebeld, inplaats van alleen maar opgebeld te worden!" (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.20 Idem; 7.45 Mor gengebed en liturg, kal.8.00 Nws 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9 40 Caus.10.00 Voor de kinderen 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio; 11.50 Causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws- 13.20 Metropole ork.; 14.00 Gevar. progr.; 15.00 Schoolradio 15 30 Caus.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor dr jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.4.) Regeringsuitzending; 18.00 Vpm de jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Amus. muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichte muziek; 19.30 Avondgebed en liturg, kal.; 19.45 Gram.; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Uit het Boek der Boeken 21. lo Opera 21.55 Gram.; 22.00 Gitaar- spel; 22.15 Nederlandse les; 22.30 Pianorecital; 23.00 Nieuws; 23.15 Kamerorkest. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 - Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 School radio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen: 5 16.02 Orgelspel; 16.30 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Amus. muz.; 17.35 Gr.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Jeugd en muziek18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Verzoekprogram- ma; 21.00 Orkestconc.; 22.00 Nws; 22.15 Pianorecital; 22.55 Nieuws. Engeland en een groot deel van Schotland waren Zaterdagmor gen in een zware mist gehuld. In Londen, waar de mist het dichtst was, was het zicht op som_ mige plaatsen niet meer dan vijt meter. De luchthaven van Londen was gesloten voor binnenkomen de vliegtuigen en alle uitgaande toestellen vertrokken met grote vertraging.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2