Na over de Sowjet-verklaring Duitsland Vijfde interumrapport Deltacommissie vastgesteld Binnenlands nieuws RECHTSZAKEN De blauwe auto VULPENNEN 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Wat brengt de Radio? BEURSOVERZICHT TWEEDE BLAD Vrijdag 21 Januari 1955 10e Jaargang No. 3361 weer v lot Maatregelen tegen op Cuba communisme waarschuwen tegen „Queer Elisabeth" zal met dempingsvinnen worden uitgerust Nadat in de eerste instantie de Russische verklaring over het (Duitse vraagstak in Bonn was gekla seerd in de lange reeks van gestes, waarmee de Russische politiek niets anders beoogde dan tweedracht en ver warring in het Westel'jke kamp te zaaien, begint men zich nu in ernst ai te vragen of de Sow jet-Unie onder de druk van de Westelijke plannen toch geen neiging toont water in haar wijn te doen. Als een trommelvuur raast in de lautste weken een socialisti sche campagne over de West duitse staten, die de Duitsers er voor waarschuwt, dat zij met de bewapening in het Atlantiscl verband wellicht hun kansen op het verkrijgen van de zozeer (begeerde nationale eenheid op het spel zouden zetten. De vak bonden hebben zich nu zonder enige reserve achter deze actie geplaatst. De met ethische mo tieven en eenheidsargumenter gewapende anti-milltairistischf actie van oen deel der Protes tantse kerkleiders sluit zich daarbij aan. Men kan spreker van een laatste algemeen offen sief der gecombineerde tegen voeters van dr Adenauers poli tiek. Het zal zijn hoogtepunt beleven, wanneer de elite dezer niet te veronachtzamen opposi t.ie zich aan het einde dezer maand in de historische Paulus- keik van Frankfort zal verenl gen onder de vliag der Duitse eenheid. Het dispuut over be wapening en eenheid, dat se dert vele jaren in West-Duite land wordt gevoerd neemt daar mee dramatische vormen aan. Het maakt indruk tot diep -in de rijen van de regeringscoali tie, waar men met het naderen der beslissing zich meer en meer gaat realiseren, dat men het onder de Duitse jeugd smeu lende verzet tegen een nieuwe sold» tentaak grotelijks heeft onderschat. In deze situatie, waarin op de Duitse bondsrege ring van alle zijden druk wordt uitgeoetend al haar krachten op een politiek van nationale een heid te gaan richten heeft de regering der Sowjet-Unie met een mengsel van dreigingen en beloften olie op het eenheids- vuur geworpen. Politici in het regeringskamp hebben dan ook snel ingezien, dat zij in deze omstandigheden er niet mee kunnen volstaan de verklaring als een Dropagar dastunt -onder reeële inhoud af te d-vn. Zij hebben weliswaar de indruk van de Russische aan biedingen vooreerst kunner verzwakken door te wijzen op' dr volslagen onverbindende von men, waarin deze gegoten zijn dioch zij verwachten dat deze spoedig in een nieuwe nota aan de Westelijke mogendheden zul len worden neergelegd. Men heeft hier dan ook spoedig de officiële afwijzing laten volgen door de mededeling, dat ernstig zal moeten worden gepeild in hoeverre de (Russen inderdaad hebben willen te kennen geven, dat zij bereid zullen zijn een prijs te bebaten voor het sneu velen der Duitse Naivo divisies, nog voor deze op de been ge bracht zijn. Daartoe zullen, o hoort, men nu in de regerings coalitie van Bonn, oök diploma tieke voelhorens dienen te wor den uitgestoken. Het eerste on derzoek der verklaring heeft po litici en kranten in de bondsre publiek inmiddels de, overtui ging gegeven, dat er, tenminste in de tekst rvai\ de Moskouse verklaring, wezenlijke verschil len met de vroegere Russische hjoudinp zijn aan te wijzen. Daar is ten eerste de door Moskou in uitzicht gestelde mo gelijkheid om het eens te wor den over een internationale controle op venkie<zinge<n in ge heel Duitsland. Nog een jaar geleden, op de Berlijnse conferentie, hielden de Russen zich aan de formule, dat zulke verkiezingen geheel en al een zaak der Duitsers wa ren. die de regeling door hun beide regeringen zouden kun nen treffen. Voor de Westelijke landen was dit alleen reeds on aanvaardbaar omdat men de communistische regering der „Duitse democratische repu bliek" het recht van meespreken ontzegt Een Russisch aanbod van internationale controle kamt een eindweegs tegemoet aan het in Berlijn door het Westen ingenomen standpunt. Belangrijk kan het, zo wordt hier opgemerkt, voorts lijken, cNt do Sowjet-regering thans niet meer spreekt over haar oude eis van een terugtrekken van het gros der bezettingstroe pen vooraleer Duitse verkiezin gen zouden worden gehouden. Een jaar geleden was de eis van een militair» ontruiming der beide helften van Duits land één der kempva n ran he': Russische programma. Dit werd opgevat als een slecht ge camoufleerde poging om de Amerikaans- troepen uit West- Europa te vewj ogen en het kon daarom door dè Westelijke landen niet in overweging wor- len genomen. Men acht het mo gelijk dat de Russen thans met een voortbestaan der bezetting accoord zouden kunnen gaan otdat in eên later stadium een vredesverdrag met Duitsland )al zijn gesloten. Een andere oude Russische ;is, die niet is herhaald, is dat le hoofdlijnen van een toekom stig vredesverdrag zouden moe- en uitgewerkt vooraleer Duits and door vrije verkiezingen zou worden verenigd. Veeleer wordt Je Duitsers beloofd, dat zij zelf >ver hun staatsvorm zullen kun nen beslissen, en dat zij ook een slachtigheid terstond de conclu- ugen leger pp de been zullen sie getrokken, dat de in de ver- unnen brengen. klaring vervatte dreigingen niet Tenslotte repnen de P ernstig genomen behoeven te niet meer over hun vroegere worden. Zij menen hier veeteer nlannen voor /vorming van een bevestiging van hun stelling banden met Moskou zal kun nen stellen. Ook de regering' zelf heeft dit standpunt niet van de hand gewezen. Moskou heeft, zo wordt hier opgemerkt, met deze voorstellen in feite aangeknoopt aan de in Bonn vaak geuitte wensen. Wat het oordeel der politici te Bonn over dit deel der verklaring moeilijk maakt is de tweeslach tige indruk die het maakt. Aan een normalisering der betrek kingen kan de fow.jet-Unie toch in ernst pas denken wanneer de bondsrepubliek souverein zal zijn govorden, dus na het van .tracht worden der verdragen. Pat volgens Moskou echter tevens het ogenblik, waarop ee-> Meep onder alle eenheids verlangens kan worden graet. Desondanks willen de Sowjet- :geerders zulke betrekkingen jorstellen als een mogelijkheid o*" htstreeks over de natio- eenheid te gaan spreken. De aanhangers van dr Ade nauer- hebben uit deze twee een bevestiging te zien van hun opvatting, die geloven, dat de Sowjet-Unie e'en bestendiging van de grenslijn aan de Elbe voor onbepaalde tijd de beste grondslag voor een redelijk sa menleving met de Westelijke landen hou achten. Alles bijeen heeft de Russi sche verklaring de Duitse politi ci voor vele rUeurwe raadselen gesteld, die verwarring /kunnen zaaien. Dat verklaart dan ook de door voor- én tegenstanders van da Wesfcduitse bewapening geuite wens ten spoedigste door diplomatieke slappen op te helderen welfce betekenis aan de in Moskou geuite bedreigin gen en beloften kunnen worden gehecht. De Oostduitse staatssecretaris prof Albert Ncrden verklaarde V aensdag on een persconferen tie in OortBeriiin dat Moskou wat de Britse kwestie betreft De Deltacommissie heeft haar viju'de interimrapport voor de minister van Verkeer en Water- slaat Woensdag vastgesteld. Prof ir J. ,T. Thysse deelde dit mede tijdens een bespreking over het Deltaplan in de Neder landse buinbouwraad. Volgens prof Thysse is in dit rapport o.m. de oplossing ver vat om de „zouttong" die door de Nieuwe Waterweg landin waarts dringt, terug te werpen tot voorbij de Rotterdamse tot vergaande ëonc°ssies bereid j Paiksiuizen. Het zoetwaterboot- ""en voorlopige regering 'eheel Duitsland, die naar Wc lelijke smaak ,1 te veel bitte lerinneringen aan de ontwil ingen in Polen en andere la: den opwekte. te zien, dat pas de aanvaarding der verdragen de Russen werke lijk tot toegeven zullen bewegen. Anderzijds wordt evenwel ge wezen op de Russische dreiging In d!t geval ook de Oostduitse Alles bijeen menen politici Van republiek hechter te grondves- alle schakering in Bonn de con clusle te mogen trekken, dat de Russen een eindv aan het Westelijke standpunt zouden tegemoet komen, wanneer zij inderdaad him verklaring door een officiële nota aar de be zettende mogen ".heden zouden bekrachtigen. Op geheel ander niveau ligt volgens het oordeel van politici in Dmn het aanbod van een normalisering van do betrek kingen tussen Moskou en Bonn. Met dit onderdeel van de ten. Daarin menen die Duitsers is. Deze bereidheid geldt niet t°n aanzien (van he'f Durtt|ve militairisme, zo zeide hij naar aantaidina van 'de lou^ste Sow- jet-vergaring over Duitsland. Hii merkte op. dat in de ver- klarine- niet meer ee sproken wordt over de vorming van een voorlopige re^etinp voor geheel Duitsland vóórdat in het erehele land verkiezingen woeden ge houden Pit was o-ebeurd. omdat de Sowiet Unie op geen enkele wüize de door haar gewenste onderhandelingen wil belemme ren, aldus nrof Nbrden. Het bestaan van twee diplo matieke mtaries in Moskou (van 'Oost- en Wesfc Duitsland! 7ou de pogingen om tot Duitsla nds her»rdping te komen kunnen verlichten. DODELIJK MIJNOLGEVAL HEERLERHEIDE. Bij werkzaamheden in een pij- Ier van de mijn Orante ff- - Russische plannen weet men in te Heerlerheide is de 25-jarige feite in Bonn het minste raad. Veelal is het opgevat als de enige passage in de verklaring, die in feite voor Franse con sumptie zou zijn. Hiermede zou den de Russen immers kunnen aanknopen aan de Franse vreeg, dat een eenmaal zelfstandig geworden bondsrepubliek zich omwille der nationale hereni ging naar het Oosten zou ke ren. In Bonn hébben de eerste offi- sleper J. Wetzels dodelijk gewond door vallend gesteente. Hij overleed ter plaatse. W. was ongehuwd en woonde le Schaesberg. TE weg, waarbij een personenauto in Den Bosch tegfen en autobus is gebotst, is de arhbulance van de G.G.D. in botsing gekomen met een vrachtwagen. De vraoht- auto-chauffeur beduidde de ach teropkomende ambulance te pas je van Maassluis zou zelfs wel eens overbodig kunnen worden, behalve bij zeer lage waterstan den, wanneer het zoute water wel eens opnieuw tot voorbij de Farksluizen zou kunnen opdrin gen. Over het al of niet wenselijk zijn van het met sluizen of een stormstuiw afsluiten wenste prof Thysse zich niet uit te laten. Het besluit hiertoe ligt bij de Rotterdammers. Fen verdere verhoging van de hoek tot aan de IJsel is zeker mogelijk en zou groter veiligheid bieden, doch zou 120 millioen gulden kosten. Thans is men veilig bij de bestaande omstandigheden. Er is echter groter veiligheid mo gelijk. We moeten er echter mee rekenen, aldue prof Thysse, dat Nederland nimmer absoluut veilig zal worden tegen over stromingen. evemin.als het vei lig is tegen aardbevingen en windhozen. Pmf Thysso bleek een tegen stander van het plan óm de géfhele Biesbos ineens te bedil-1 ken. Eerstens is een deel van dit rdbied voorshands nog noodza kelijk voor waterberging en vervolpens zou dit (het slachten van de kip met de gouden eieren betekenen, omdat een deel der gronden nog niet rijp is vaar bedijking. Over de kwaliteit van het Rijnwater zeide prof Thysse, dat dit in hoge mate afhankelijk is van de industriële bedrijvigheid in de Elzas en het Ruihrgelbied. Men kon het verloop van de oorlog aan de zuiverheid v.an het .Rijnwater bij1 Rhenen afle zen. De kwaliteit van het Rijnwa ter is een punt van internatio naal overleg. Evenzo zal het gaan met het gebruik van Rijn water voor foevloeiing in West- ruitsl°nd, dat nu reeds lage wa.terstanden veroorzaakt. Uit eindelijk kamt dit water. 70 tot 75 milliard kubieke meter, wel in ons land. maar het, hanpt er va al' wanneer en daarvan 'fï. b»f vuPen van de toekomsti ge Nederlandse zoetwaterreser voirs in het Zeeuwse meer en wellicht in een Waddenmeer, afhankelijk zijn. Ten aanzien van de vaak strijdige waterbeiangen, die samenhangen met de vaststel ling (van het Deltaplan, waar schuwde prof Thysse tegen te Eenzijdige actie. De wereldhaven Rotterdam zial b.v. zijn stand punt moeten bepalen, zonder dat psychologisch onjuiste reacties door het te krachtig ventileren vn andere belangen worden ontketend. Tenslotte zei nrof Thvsse dat het Deltaplan in ongeveer 17 Jaar verwezenlijkt kon worden. Hij ken dit zeggen als vrij man. De De'lp commissie en de minister 'en Waterstaat zullen bij de teh'ndehng van de 'Del tawet de veiliee kant nemen en de termijn op 20 h 25 iaar stellen. Het, 1!ft a^n de belang hebbenden om znveei druk uit te oetanen. dat het oro-iect ver sneld zal worden uitgevoerd. DODELIJK ONGEVAL TE 'S-GRAVENHAGE. Om vijf over half zeven Woens dagavond is op de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's-Graven- hage een verkeersongeval ge beurd, dat aan de 56-jarige Ha feren Op het moment van inha- Tankschip „Gerd Maersk" len werd deze op zijn beurt ciele reacties achter dit aanbod genaar H. G. uit de JuPana van slechts een aanbod gezien om Stolberglaan het leven heeft ge- langs een achterdeur een erken- kost. ning van de Oostduitse regering H. G. wilde op zijn fiets van de te verkrijgen. Vtan de kant der Laan van Nieuw Oost-Indië de oppositie is hetzelfde stand Theresiastraat inrijden en sloeg cunt ingenomen, tegelijk echter daartoe linksaf. Hij lette echter is de verwondering uitgesproken niet op het hem achteropkomen- orver het feit, dat in de rege- de verkeer en werd gegrepen door ingspartijen dit gevaar pas een auto die achter hem reed, hans zou worden ingezien. Hier bestuurd door de 40-jarige H. v. wordt immers sedert lang de H., uit Heemstede. G. werd zwaar nening verkondigd, dat een gewond overgebracht naar het ouvereine hondsrepubliek het ziekenhuis aan de Zuidwal. Daar 1 -oeilijk zonder diplomatieke is hij in de loop van de avond overleden. ïn- gehaa'd door een personenauto. De poging om een aanrijding te voorkomen mislukte op het glad de wegdek met het gevolg, dat de ambu ance op enkele tiental len meters van de plaats van het. ongeluk tegen de vrachtwagen reed en ernstig werd beschadigd. Een tweede ambulance was kort daarna ter plaatse. De personenauto is doorgere den. Het 12.184 ton metende Deen se 'wnksclbip ,,Gerd Maersk", dot sinds Maandag naMi Steie r- de GEZAGVOERDER HAD MOEI LIJKHEDEN MET LEDEN VAN DE BEMANNING. Het is al ongeveer twee jaar geleden, dat zich op het s.s. „Soestdijk" van de Holland- Amerikalijn, toen dit schip op de rede van Semarang lag, moei lijkheden hebben voorgedaan tussen de gezagvoerder, de 42- jarige J. A. J. R. en enkele leden van de bemanning „van wie er twee, de 26-jarige matroos P. B. en de 22-jarige monteur L. A. de W. Woensdagmiddag voor de po litierechter te Rotterdam terecht gestaan hebben. De kapitein, die als getuige op trad, vertelde, dat hij weg°ns diefstal van sigaretten uit de la ding eerst al zeven leden van de bemanning had moeten ontslaan. Naar aanleiding daarvan had hij de bemanning bij de gangway aan, die gezien hun kleding, ken nelijk van plan waren uit te gaan. De kapitein zei er wat van en daarop namen de jongens een dreigende houding aan tegen hem en de eerste stuurman, die zich bij hem gevoegd had. Deze stuur man zou daarbij een stomp van De B. hebben opgelopen. De Officier van Justitie noem de een delict als dit zeer ernstig. Het zou zijn inziens als muiterij gequalificeerd kunnen worden. Het is maar een kleine gemeen schap op een schip. Beide ten laste gelegde feiten aan B. aanranding en aan De W. het be roven van de vrijheid van han delen achtte de officier bewe zen. Zijn eis was een maand ge vangenisstraf voor ieder. De uitspraak van de politie- gemeend strengere maatregelen rechter luidde veertien dagen ge- te moeten nemen, en dit alles had vanSenisstraf. De Cubaanse ministerraad heeft Dinsdagavond twee ontwerp- wetten goedgekeurd, dia voorzien in onderdrukking van communis tische activiteit. De wellen ko men in de practijk neer op ver bod van de communistische partij op Cubaans grondgebied. OP WEG NAAR ONGEVAL KREEG AMBULANCE AANRIJDING. Op weg naar een ongeval ten- gevolge van de gladheid van de (met gouden pen) vanaf ƒ6,25 tot ƒ66,50 i N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE door A. H. VAN OMMEN 33) (Nadruk verboden.) „Zajken in Rotterdam," ver duidelijkte Benny met een dun glimlachje. „Ach ja, inspecteur Bijlman, als je de brandkastjes met rust wilt laten, moet je je brood op een andere manier verdienen. En voor ons oude gevangenisboeven blijft dan alleen nog de handel overza ken voor eigen ïekening en risi co. Wie zou een oud gedetineer de nog in betrekking willen ne men?. Nee, wij staan buiten de maatschappij en moeten voor ons zelf kunnen zorgen." Job de Bokser was merkbaar opgelucht door Benny's ant woord, want hij keerde zich om en tapte een paar glazen bier. Eén daarvan sloeg hij in één teug naar binnen, het andere offreerde hij Bernv. Bijlman was niet van plan nog meer vragen te stellen, om dat hij er zeker van was niets anders dan leugens te horen. Bulder verkeerde in de waan, dat hij hem wél geloofd»,en al strookte het niet met zijn gevoel n eigenwaarde om door te gaan voor de inspecteur, die je van alles wijs kon maken, toch besloot 'hij Job in die waan te laten. Dat hij op het goede spoor was, daara n twijfelde hij geen ogenblik meer, maar Job en Benny vormden waarschijn lijk een klein onderdeel van een georganiseerde bende en het was zijn bedoeling deze in haar geheel in handen te krijgen. Wat zouden Job en wellicht ook Benny bijeen eventraeel kruisverhoor loslaten? Niets!.. En waarvan kon hij hen eigenlijk beschuldigen? Nergens vanHet gevolg zou zijn, dat de rest van de bende gewaar schuwd zou zijn en daardoor het onderzoek waarschijnlijk werd bemoeilijkt. Toch was er iets, diat Bijlman tegenhield om te vertrekken. Hij h"d gezien, hoe Job Bulder op zijn woorden, dat het (hier een moord betrof, gereageerd had. Hoe zou Benny hierop reage ren, vroeg hij zich af. Benny w«s evenmin als Job gisteren- Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. «3 van de 1(10 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen wateren bepaal een vast uur voor "w stoelgang Neem de le week elke avond iwee Carters L,everpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer. wanl Carter s Leverpllletjes stellen uw ingewanden ir. staat weer opeigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neèm dan tijdelijk Carter s L,everpilletjesom u weei op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet In de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter s DeverpiUetjes. f 1.20 per flacon «1 avond in de Kalfjeslaan ge veest althans, Bijlman nam aan, dat er niet meer dan twee mannen in de blauwe auto had den gezeten. Na de moord was Jcb niet meer met dé dader in verbinding geweest en Jobs op vallende ontsteltenis bij het ver nemen van de misdaai wees er op, dat tijdens de bespreking van de overval met geen woord over de mogelijkheid van een moord was gerept. En dat Job bij de voorbespreking was ge weest, was zo helder als glas, want waaraan anders was zijn grote schrik toe te schrijven? Alleen aan de wetenschap, dat hij dicht bij het vuur zat pi thans bang was lelijk z'n vin gers te branden! Maar thans was de vraag: Wat wist Benny? Bijlman wilde hem voorlopig nog geen vragen stellen, want dat z»u er op wijzen, dat hij hem ergens van verdacht en dit wilde hij voorkomen. Zijn alibi in Rotterdam onderzoe ken? Onzin, ook dat zou op een verdachtmaking lijken en bo vendien was Benny sluw genoeg om hem dan een rad voor de ogen te draaien. Diens „zaken" aouden wellicht nèt niet met de wet in bofcring komen, maar eveneens zouden ze oak niet het vohe daglicht kunnen verdra gen. Op onverwachte wiltze kwam Jclb hem hierbij te hulp. •Mot ie weten Bennv", begon hij, „de Inspecteur komp me höm in de Fibe aan de erond he°ft zezeten, is Woensdag avond toii hoog tiivmet behulp van zes sleepboten vlot getrok ken. Het tankshin had Woensdag é°n deel van zün l,arlin<r van 18,non ton nwe ode in zee ee- pomp* Verscheidene pogingen om de „Gerd Maerak" vlot te kritaen hadden reeds gefaald. Het srhip heeft twee lekken in de romp. populariteit van het schip niet verhoogd en de stemming onder de bemanning er niet heter op gemaakt. Toen op de bewuste Zaterdag middag aan de rede van Sema rang een agent aan boord was gekomen, die in verband met douane-voorschriften en veilig heidsmaatregelen afgeraden had de bemanning van boord te laten gaan, deelde de kapitein hun dit mee. Niettemin, vertelde hij, trof ik enige later enkele leden van ZATERDAG 22 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 7.18 Gram.;. 8.35 Or gelspel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.40 Pianorecital; 12.00 Or gelspel; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Gram.; 13.45 Voor de jeugd; 14.20 Sport- praatje; 14.35 Amus. muz.; 15.00 Limburgs progr.; 15.25 Praatje over consumentenbelangen; 15.40 Lichte muz.; 16.00 Boekbespr.; 16.15 Kamerorkest; 17.00 Week- journaal; 17.30 Accordeonorkest 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Cau serie; 19.40 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Gram.; 22.40 Cau serie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.45 Morgen gebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huisvr.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr..; 10.30 Franse volksmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Gram.; 12..50 Rally van Monte Carlo; 13.00 Nieuws; 13.20 Pro- menade-ork.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Gevar. muz.; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Gram.; 16.00 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Samenzang; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Toj„r Gram.; 18.30 Pari. overzicht; 18.45 in J? ga5n Regeringsuitzending; 19.00 Nws; 19.10 Causerie; 19.30 Avondgebed en lit. kal.; 19.45 Radio Philhar- monisch ork.; 20.40 Act..; 20.55 De gewonen man; 21.00 Gevar. pro- pramraa; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gram. vrqjen, of d'r gisteren in mijn caie een man heeft opgebeld, of dat ie hier op een telefoontje heeft gewacht. Dat is op zich zelf nou niet zo veel bijzonders, want dat komt wel meer voor zo as je weet. Maar Benny., d'r zit een moord aan vast!" Benny de Kraker had zijn glas bier van het tafeltje genomen en bracht het naar de lippen. Bij het woord moord scheen de bewegende arm héél even bijna onmerkbaar te verstar ren, doch schijnbaar zonder on- deflbreking bracht hij het glas naar zijn mond en dronk het half leeg. zijn, behalve aan Bijlman, die over een paar bijzonder goede ogen beschikte. -De wijze, waarop Benny rea geerde, deed Bijlman weer nieu we vragen stellen: Behoorde Benny werkelijk tot de bende, die de overval beraamd had en BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 zo ja, wist hij dan reeds van de Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws: moord af, of had hij zich voor ogen gehouden, dat het 'gevolg (van de overval een móórd kón zijn?.En als hij tot de bende behoorde, maar evenals Job niets van de misdaad afwist, dan had hij zijn zenuwen tot in de perfectie in bedwana. in ieder gevtal Ibeter dan Job Bul der! (Wordt vervolgd.) 13.15 Operettemuz.; 13.30 Gram.; 13.50 Vlaamse muz.; 14.10 Koor zang; 14.30 en 15.15 Gram.; 15.45 Accordeonrecital; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeonrecital; 16.30 Gr..; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Orgelconcert; 17.30 Kamermuz.: 17.50 Voordracht; 18.00 Kamer muziek; 18.30 Voor de soldaten: j 19.00 Nieuws; 19.40 Volksdansen; 20.00 Cabaret; 21.00 Gram.; 21.10 Verzoekprogr.; 22.00 Nws; 22.15 Dansmuziek; 22.50 Gram.; 23.00 |Nws; 23.05 Dansmuziek. De Cunard Steamship Com pany heeft Donderdag bekend kfcïmafm, dat de,'83.673 iLn me tende „Queen Elisabeth" met dempingsvinnen zal worden uitgerust. Ingaande Donderdag zal het passagiersschip het grootste ter wereld tien weken uit de vaart blijven voor het jaarlijkse onderhoud en de „tvoorjaars- schoonmaak-"' en voor het aan brengen van de demipingsvin- nen stabilisatoren De „Queen Elisabeth" ging gisteren in dok en zal op 30 Maart weer naar New York vertrekken. De vier dempingsvinnen be- vinden zich aan beide zijden van het schip en zijn ieder on geveer 4% meter lama en meer dan 2 meter breed. Zij worden aangedreven door een electro- hydrolisch mechanisme. ZEER STILLE MARKT OP HOGER NIVEAU. Ook de Amsterdamse effec tenbeurs heeft zich" in navol ging van Nev Yonk verder her steld. Reeds Woensdagavond en Donderdagmorgen werden hog»re koersen vernomen, en ook gistermiddag was de stem ming vrij vast. Er was echter nie| veel te doen. Bij de grote vier had Unilever gisteren de leiding. Het margarinefonds steeg onmiddellijk bij opening 10 punten tot 374, slot 373. Philips circa 2 punten (beter voor de oude en de nieuiwe aan delen. Ook Kbn-olie boekte een winst van ongeveer 2 punten A.K.U. gold gisteren' 4 pro cent interimdividend 29514 te gen woensdag 296. Het interim- dividenld is dus zo goed als ge heel ingehaald. Op de scheepvaart afdeling was de stemming eveneens zeer rustig. De meeste .papieren boekten een winst van circa 1 punt. Olaims Van Onmeren werden vernomen on 155 bij epn theoretische vaarde van f 152,50. lOo de cultnurmarkt viel Amsterdam ruttoer weer op. Dit papier was aanvankelijk weer goed gevraagd en steeg 3 pimten tot 117. Later oo de middag moest deze winst echter geheel worden prijseeveven, slot? 114%. Suikers en tabakken an neil. On de af. deling heerste entae he'^n^tob ling Ivoor Teva'-instTiments, die in open ho°k werden ver- handeld. 0"iilri°n,T)ele'rc,ingen stil en onveranderd. Prolonga tie 2% l%.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5