Binnenlands Nieuws De Spijker DE SCHEEPSBOUWER PHILIPS Nog gevechten in N.-Costa Rica Mendès-France door Faure opgevolgd als minister RECHTSZAKEN LAMPEN Costa Rica MEISJE DOOR HET US GEZAKT EN VERDRONKEN. Walter Smith vermoord DODELIJK ONGEVAL OP over het ijs van de haven. Zij zak- ON BEWAAKTE OVERWEG. ten door het ijs en toon de oudste zich alleen op de kant gewerkt zei ze tegen de hulp ge- Op de onbewaakte overweg in Weserdijkshorn onder de ge meente Bedum is Donderdagmor gen om vijt over tien een diesel- electrische trein, een zgn. „blauwe engel", die van Gronin gen in de richting Delfzijl reed, in botsing gekomen met een melkauto, bestuurd door de 42- jarige Klaas Westerhof uit Zuid- wolde. De chauffeur was vrijwel op slag dood. had, komen omstanders: „Sn OU ligt mijn zusje er ook nog ln". Na enige tijd werd het lijkje, dat onder een schuit geslaakt was, opgehaald. DEVENTER REEEN NAMEN DE BENEN. Nagenoeg de gehele bevolking van het hertenkamp bij 't nieuwe De auto is totaal in elkaar ge- plantsoen te Deventer is Woens drukt en ongeveer veertig meter uagmiddag ontsnapt. De reeënfa- de trein meegesleurd. De „^lies, die in het plantsoen al- ontspoorde. Het treinver- tijd veel bekijks hebben, hadden kans gezien over het ijs van de vijver te ontkomen. Ze hadden ook de afrasteringen weten te ontwijken. De plantsoenendienst en een groot aantal manschappen van door trein keer tussen Groningen en Delf zijl is gestremd. De reizigers werden met bussen vervoerd. Er was eén dichte mist. Gezegd wordt, dat ter plaatse een zicht was van tien meter, maar de Bedum, de burgemeester van Bedum. de de .gemeentepolitie hebben Woens- heer J. N. Spoelstra, schatte hetdagnacht, met 'behulp van lan taarns, in de wijde omtrek 'n oog- zicht op ongeveer veertig meter. De treinbestuurder zag de melkauto aankomen. Hij remde sterk, maar kon een botsing niet meer verhinderen. De vracht auto was eigendom van de be- rtuurder en reed voor de melk- iriek „De Ommelanden". De v v jen werd in het midden gegre- j e en meegesleurd en kwam on- .veer veertig meter verder in de spoorsloot terecht. „De blauwe engel" was vooral aan de voorzijde zwaar bescha digd. Alleen de achterste wielen stonden nog op de rails. Spoedig na het ongeluk arri veerde een werktrein uit Gronin gen met spoorwegpersoneel. De rails zijn ook enigszins bescha digd, speciaal wat betreft de on derleggers, die uit de grond ge woeld zijn. Op het terrein van het onge luk waren verschillende autori teiten aanwezig, o.a. mr. J. Mun tendam, officier van justitie te Groningen, overste J. B. F. Römelingh, districtscommandant van de rijkspolitie en de burge meester van Bedum, de heer J. NT. Spoelstra. Enkele trëinpassagiers kregen door glassplinters lichte verwon dingen. SUCCESVOLLE JACHT. Vermoedelijk door de honger ge dreven. is een groot everzwijn uit het Reichswald op stroop tocht naar Noord-Limburg ge gaan. Het was voor de eerste maal gesignaleerd bij Geysteren en werd vergeefs achtervolgd door jagers. Het dier liet zich door de brede Maas niet afschrik ken en is na een zwempartij op de andere oever verdwenen. Daar hebben jagers uit Well de jacht voortgezet en na een drijf jacht over een afstand van 12 km wist de jager Th Vink het be slissende schot te lossen. Het wild zwijn bleek een ge wicht van 110 kg te hebben. je in 't zeil gehouden, waardoor de kans op verdere ontsnapping tot een minimum werd beperkt. Donderdagmorgen is men han delend gaan optreden: pogingen werden gedaan alle dieren liefst onbeschadigd, weer binnen de in tussen verbeterde afrasteringen te krijgen. De pogingen werden met suc ces beloond, hoewel van de ach tervolgers veel strategie werd vereist. Geen enkel dier van de vrij omvangrijke kudde heeft bij het vangen letsel opgelopen. De reeën kregen wat extra leKkere hapjes voor de schrik twee gewonden bij ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG TE SOEST. Donderdagmorgen omstreeks elf uur is eere vrachtauto van een fouragehandel te Soest in botsing gekomen met een trein op de on bewaakte overweg in de stads- kom van Soest. De twee inzit tenden, van G. uit Soest en van V. uit Nijkerk, werden hierbij ge wond Beiden werden overge bracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Hun toestand baart geen zorgen. De vrachtauto passeerde de overweg, die voorzien is van knipperlichten, juist op het mo ment, dat de trein, die om 10,28 uur uit Utrecht naar Baarn was vertrokken, voorbij ging. Of de Hij waarschuwde, diat zij di rect naar toeven moesten komen en toen de vrourw met 'haar drie kinderen in het ganglboord lie pen, Ikwam de schok van de aanvaring, de vrouw en haar kinderen sloegen orver boord. De vrouw en haar twee oud sten konden worden gered, maar het jongste kind, ander half jaar, is helaas verdron ken, aldus vernamen wij van de zi-'ide van de politie. "De drenke lingen werden bij de RD.M. van droge kleren voorzien. Zij zullen worden ondergebracht in een zeemanshuis te Rotter dam. De lichter, die lekkage ver toonde. is in een sleeiplbootha- ventje bij de Heyplaatweg aan de grond gezet. DE HOGE WATERSTANDEN OP DE RIJN. De 'Rijn is thans in Duitsland overal vallende, in Nederland echter nog wassend. De hoogste stanid 'komt vandaag te Lotoith iets beneden 16 meter. De over laat is dan in werking met een overatorthoogte van een meter, dit is twee decimeter lager dan bij de grote afvoer van de Rijn in 1948. Verdere verwachtingen zijn: hoogste stand te Nijmegen Vrijdagnamiddag 12.95, te Arn hem Zaterdag 12.70, te Deventer Zondag 6 meter. RIJKSWEG BIJ ELTEN STAAT GEDEELTELIJK ONDER WATER, Van Donderdagmorgen 11.45 uur af is de grensovergang Elten- Emmerik wegens het gedeeltelijk onder water lopen van de rijks weg nabij het Duitse grenskan- toor voor alle internationale ver keer gesloten. Weggebruikers moeten om in Duitsland te komen van de grenspost 's-Heerenberg Emmerik gebruik maken, welke post thans dag en nacht geopend BOEKENWEEK 1955. De twintigste Nederlandse boe kenweek, die zal worden gehou den van 26 Maart tot en met 2 April, zal op Vrijdag 25 Maart in de Stadsschouwburg te Am sterdam worden geopend met de traditionele literaire gala-avond. Het programma zal vóór de pauze bestaan uit een literair Rotterdam, zater dag. De Heer M. trapte gisteravond in zijn schuur ongeluk kigerwijze op een hark. De steel sloeg met kracht tegen zijn voor hoofd en veroorzaakte een gescheurde wenk brauw, die door de huis arts moest worden ge kramd. Oorzaak was de slechte verlichting, een zgn. „gloeiende s p ij k e r waartegen niet genoeg gewaar schuwd kan worden. Dit is de Ijszak, waar mede de Heer M. zfln kloppende hoofdpijn tracht te verlichten. En dit is de les: Op keldertrappen. oïcbUj pen en zolders, in trappenhuizen, schuren e.d goed licht van Philips hup pen. Om de keaten he«#f niemand het te taten. Op deze punten worden luijt pen fmmers maar wetnte fobrutnt. Bovendien ztJn e!C 'bllips lampen uiterst zui nig en laag iD prijs. Hltti LICHT «cm WEINIG GIL0I geweest om enkele bergers aan boord van het verlaten schip te krijgen. Herhaalde pogingen had den evenwel geen succes. De zee was nog te ruw, waardoor de sleepboten niet te dicht bij de „Theta Star" konden komen. Toen <je zee wat rustiger was gewor den, werd de ingespannen arbeid met succes beloond. De bergings leider, de heer Van Doeksen en de matrozen Starrenburg en Let- tinga stapten in de motorsloep Zeehond" van de sleepboot „Holland" en voeren opnieuw naar de „Theta Star". Met deze kleine sloep konden de drie ber gers langszij varen en aan boord van de „Theta Star" klauteren. Men is onmiddellijk begonnen met het treffen van voorbereidin gen om tot berging te kunnen komen. BRAND IN BAKKERIJ TE DEVENTER. Volgens te San José, de hoofdstad van Costa Rica, ont vangen berichten zijn opnieuw gevechten geleverd ten N. van Santa Rosa, in Noord-Costa Rica. Volgens de Costaricaanse re gering verloren de opstande lingen in dat gebied vijftien man aan doden, terwijl aan de zijde der regerlngstiroepen één man sneuvelde en elf gewond raakten. In totaal hebben de regerings troepen tot dusver zes man aan doden on dertig aan gewon den verloren. Twee van de vier Mustang- de Costaricaanse regering en aan de opstandelingen overhan digd'. D oom-missie van onder zoek der Amerikaanse staten zou het plan hebben overgeno- poogd heeft ntij te laten vermoor .den"? En het Nicaraguaanse staats hoofd besloot als volgt: „Indien |de Costaricaanse regering Don men. Ook het Amerikaanse mi- derdag geen verklaring van haar nisterie van Buitenlandse Zaken gedrag geeft en niet de belofte zou er van op de hoogte zijn ge steld. President Somoza heeft be kendgemaakt» dat hij met het wil afleggen ons gebied niet meer te zullen schenden, zullen wij afdoende maatregelen nemen om aanvallen af te slaan en onze Donderdagochtend vroeg Is ln jagers, welke Costa Rica voor via Nicaragua naar het hoofd- Costaricaanse ministerie van j waardigheid en de onschendbaar Buitenlandse Zaken is overeen- hekl van ons gebied te handha gekomen een bezoek van Ulate aan het hoofdkwartier van de Costaricaanse opstandelingen te vergemakkelijken. Ulate zal de Ibafaikei ij van K. aan de Spoorstraat te Deventer de olie- stook-inrichting door het ver stopt reiken van een olie leiding in brand geraakt. Meteen stond een olie voorraad in lichterlaaie De brandweer bestreed het vuur met een mistblusser en kon aldus het vuur bedwingen. De schade viel nogal mee, al was de machinerie ibeschiatdigd. één dollar per stuk van de V.S. kwartier, waar hij zal trachten heeft gekocht, zijn Woensdag in regelingen te treffen voor een de lucht geweest, bestuurd door t bestand, mogen reizen. Gedemilitariseerde zóne voorgesteld. chauffeur de trein te laat heeft cabaret, de Nederlandse opera PSEUDO-VOGELPEST BIJ VENLO. Bij de landbouwer Van Wylick te Kessel-Hout moest de gehele kippenstapel ten getale van 1300 stuks op last van de veeartsenij- kundige dienst worden afge maakt, nadat onder de dieren pseudo-vogelpest was geconsta teerd. OP HET NIPPERTJE. Tussen Veghel en Uden pas seerde Woensdag omstreeks 13.10 uur een auto een onbewaakte overweg, zó vlak voor de trein, dat alleen door zeer krachtig remmen van de machinist een aanrijding kon worden voorko men. CONFLICT TUSSEN ARCHI TECTEN EN AANNEMERS. Donderdagmiddag zou in „Het Tehuis" te Groningen de aanbe steding worden gehouden van de bouw van een Chr. H.B.S. te Groningen door de architecten R. Offringa en D. Broos namens de vereniging Chr. middelbaar nnderwijs. Vijftig aannemers heb ben evenwel geweigerd op het bestek in te schrijven. Dit werd namens allen meegedeeld door de heer H. Kelderman uit En. schedé. De aannemers maken bezwaar tegen het weglaten van stelpos ten uit het bestek. Deze posten lopen via de directie en niet via de aannemers en hebben veelal betrekking op het aanbrengen van deuren, ramen en vloeren. De stelposten zijn zonder meer weggelaten en evenmin is, zoals gebruikelijk, een provisieregeling voorgesteld. Over deze stelposten is al ge ruime tijd verschil van mening tussen de bond van Ned. ai chi- téeten et) de raad van bestuur voor het bouwbedrijf. Na de mededeling volgde een beraad tussen architecten, een deputatie van de aannemers en het bestuur van de vereniging Chr. middelbaar onderwijs. Deze besloten vergadering duurde uren. Besloten werd, de aanbe steding uit te stellen tot aan staande Maandag. Men wenste dch van verder commentaar te uithouden. Vermoedelijk echter al het bestek ongewijzigd blij- ien en zal onder voorwaarde wrden ingeschreven. Woensdagmiddag is de 6-jarige Aaltje Koelewijn, die met haar ,-larige zusje in Spakenburg op vëg naar grootmoedrs verjaar- lag, verdronken. Om de weg 'tekort en gingen de kinderen opgemerkt, of dat de knipper lichten geweigerd hebben is nog niet bekend. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat geen getuigen aanwezig zijn. Van de zijde van de spoorwegen ver nemen wij, dat de knipperlichten normaal gewerkt hebben. Zowel de vrachtwagen als de trein werd beschadigd. NIEUWE BESPREKINGEN OVER DE MELKPRIJS. De reeds aangekondigde nieuwe besprekingen tussen het bestuur van de Stichting van de Arbeid, en een brede vertegenwoordiging van de Ministerraad over het prijsbeleid in verband met de ver hoogde melkprijs zal Dinsdag ochtend 25 dezer plaats hebben. „THETA STAR" VLOTGETROKKEN zal tijdens het tweede gedeelte van de avond de korte opera „Bastien et Bastienne" van Mo zart ten tonele brengen. De mu; zikale leiding hiervan berust bij Alexander Krannhals. Na afloop volgt het gebruikelijke schrijvers bal. DE STAKING BIJ DE MACHINEFABRIEK HENSEN. Naar het A.N.P. verneemt heeft de N.V. Machinefabriek Hensen de Algemene Nederland se Metaalbedrijfsbond gedag vaard om in kort geding te ver schijnen voor de president der rechtbank te Rotterdam ten ein de van de president een bevel aan de Metaalbedrijfsbond te vragen om de aangesloten leden, welke bij Hensen in dienst zijn, te ge Costaricaanse piloten. Vredesplan? Naar te San José wordt ver nomen, is een „vredesplan", op gesteld door de Costaricaanse oud-president Otilio Ulate en be doeld om een einde te maken aan de opstandige beweging, aan De Franse premier Mendès- France, die tevens minister van buitenlandse zaken is, heeft laatstgenoemd ambt overgedra gen aan Edgar Faure, tot nu toe minister van Financiën. De 46-jarige Faure is lid der Radicale Partij. Andere wijzigingen zijn: het M.R.P.-lid Robert Buron wordt minister van Financiën, en Jacques Chevalier (Onafhanke lijk) wordt minister van Lands verdediging i.p.v. de eveneens on afhankelijke politicus Emmanuel Temple. De 41-jarige radicaal Maurice Bourges-Manoury krijgt de por tefeuille van minister voor de niet voldoening aan dit wordt een dwangsom van 50.000 Omstreeks half vier gistermid- pei, dag gevraagd. De vordering dag zijn de sleepboten „Holland" js gebaseerd op de onrechtmatige en „Stortemelk" er in geslaagd daad in verband met de wet op Volgens berichten uit San José heeft de inter-Amerikaanse com missie van onderzoek de instel ling aanbevolen van een gedemi litariseerde zóne langs het Wes telijke gedeelte van de grens tus sen Costa Rica en Nicaragua, om een botsing tussen de strijd krachten der landen te helpen voorkomen. De zóne zou ongeveer 30 km lang zijn en lopen van het Nica- ragua-meer tot de Stille Oceaan. Zij zou een breedte hebben van ongeveer 10 km. Aan iedere kant van de grens vijf km. Vliegtui gen zouden niet boven de zóne mogen vliegen. Krachtige verklaring van president Somoza van Nicaragua. „Ik heb de mobilisatie gelast van mijn strijdkrachten in Zuid- Nicaragau, om te verhinderen den, omdat hij voorstander was van bekrachtiging door Frankrijk van het E.V.G.-verdrag. Het M.R.P.-'lid, Jean Jacgues Juglas, is minister voor Overzee- <jat onze grens aldaar door Cos- se gebiedsdelen geworden. De bezetting der overige mi nisterposten is niet gewijzigd. De vertegenwoordiging der Franse politieke partijen in de nieuwe regering is thans als volgt, waarbij de oude toestand tussen haakjes is aangegeven ta Rica wordt geschonden. De toestand is ernstig en hij bergt de mogelijkheid in zich van een internationaal conflict", al dus luidde onder meer een ver klaring, welke de president van Nicaragua, generaal Anastasio Somoza, in de Nicaraguaanse ven". - 3CX^ j-.-'.vknd nav jriaenri rtfta President Somoza aanvawdt voorstel tot instellen van toufferaöne. Volgens radio-New York heelt president Somoza van Nicaragua ingestemd met het voorstel tot het instellen van een bufferzóme in het grensgebied tussen Nica ragua en Costa Rica. De president had, volgens radio-New York, hiertoe besloten ter vermijding van grensinciden ten gedurende de burgerstrijd ln Costa Rica. Intussen heeft de raad van de organisatie van Amerikaanse sta ten gisteren formeel nota geno men van de beschuldiging van Nicaragua, dat twee gevecht» vliegtuigen van Costa Rica zijm grondgebied Wofensdag hadden geschonden na een aanval op Lb Cruz, dat zich in handen van de opstandelingen bevindt. De raad nam tevens fonmeel nota van een protestbrief die door Nicaragua aan Costa Rica is gezonden en waarin wordt ge zegd dat de luchtverdediging vttn Nicaragua zal worden gemobili seerd om een herhaling te voor komen. In de brief werden de Costaricaanse piloten beschuldigd van en „ernstige schending var de nationale souvereiniteit van Nicaragua". Conservatieve onafhankelijken j hoofdstad Managua tegenover dertien (dertien); radicalen en 1 journalisten heeft afgelegd de „Theta Star" vlot te trekken. Zij brengen het schip naar de rede van Terschelling, waar dui kers een onderzoek zullen instel len naar eventuele lekkages. AANVARING TE ROTTERDAM EISTE EEN SLACHTOFFER. Op de rivier ter hoogte van de Rott. Droogdok Mij heeft zich Donderdagmorgen een aanva ring voorgedaan tussen de „Overijsel" en de Duitse lich ter „Rheinfahrt 137". De lichter kwam uit de rich ting Schiedam en moest naar de (Rotterdamse Droogdok Mij. Er was door de mist weinig zicht en toen de lichter achter een zeeschip vandaan kwam werd ide boot aangevaren. De schippersknecht, die de botsing zag aankomen, rende naar de roef, waarin zich zijn vrouiw en hun drie kinderen (bevonden. de ondernemingsraden. Het kort geding zal Zaterdag ochtend te 10 uur worden gehou den in het gerechtsgebouw te Rotterdam. DE „THETA STAR" BEMAND. IS WEER lasten aan het werk te gaan j strijdkrachten, een nieuwe mi nisteriële functie. Het Franse kabinet bestaat na de wijzigingen uit 37 ministers en staatssecretarissen, tegen 31 vóór de reorganisatie. Het depar- ment voor geleide economie, dat tot nu toe deel heelt uitgemaakt van het ministerie van Finan- cië, ressorteert in het vervolg on der het bureau van de minister president. Raymqnd Schmittlein, een toe gewijd volgeling van generaal De Gaulle en krachtig tegenstander van Europese legerplannen, die ook tegen de overeenkomsten van Parijs heeft gestemd, is tot het kabinet toegetreden als minister voor de Kopvaardij. De regering hoopt met het ministerschap van Schmittlein te bereiken, dat de Gaullistische afgevaardigden in de Franse nationale vergadering haar volledig zullen steunen. De nieuwe ministers zullen Woensdag a.s. in hun ambt wor den bevestigd. De radicaal Bourges-Manoury, radioaal-gezinden twaalf (tien); volgelingen van generaal De Gaulle zeven (vijf); M.R.P.-leden de z.g. „volksrepuhüekeinen" drie (twee) en voormalige Gaul listen twee (een). Maurice Lemaire (aanhanger van generaal De Gaulle) is tot Hij vervolgde: „Een patrouille vliegtuig der O.A.S.-commissie van onderzoek heeft als „uitkijk" gefungeerd voor Costaricaanse bommenwerpers, die de nabij de nant gestoken. Hij deed dat o gelegen meer indruk te maken op ee» „GEZICHT PASTE NIET BIJ STERREN". De Zutphense politierechte* heeft een fabrieksarbeider uit Eefde veroordeeld tot 25 boete subs, vijf dagen hechtenis. De man had zich onbevoegd m de uniform van een tweede luite De „Theta Star", het Britse stoomschip, dat Dinsdagavond op de Terschellinger Noordergron- den aan de grond liep, is sinds Woensdagavond weer bemand. Het is drie leden van de ber- gingsploeg van de firma Doeksen gelukt aan boord van het verla ten schip te komen. De beman ning van de „Theta Star" is Don derdagmorgen uit Terschelling vertrokken en zou aan boord te rugkeren. De bemanningen van de sleep- minister voor de Woningbouw benoemd. Het instellen van een (nieuw) ministerie voor de strijdkrach ten heeft ten doel de betrekkin gen tussen de weermacht en de verschillende burgerlijke en mili- Nicaraguaanse grens kleine stad La Cruz hebben weg gevaagd en het luchtruim van Nicaragua hebben geschonden. Doch de Nicaraguaanse lucht macht is volledig paraat: zij zal verkenningsvluchten boven het grensgebied maken". „Een nieuwe schending van Ni- caraguaans gebied zou voldoende taire autoriteiten, die met haar kunnen zijn om oorlog tussen Ni- te maken hebben, „gemakkelij ker te maken". Er is toe overge gaan in het kader ener grote re organisatie van de Franse lands verdediging, waarover Mendès. France reeds enige tijd met maarschalk Juin heeft beraad slaagd. De reorganisatie van het Fran se kabinet is in de wandelgan gen der Franse nationale verga dering niet geestdriftig ontvan gen. De oppositie blijft vastbe sloten de premier bij elke zich voordoende gelegenheid aan te vallen en hem bij de eerste de caragua en Costa Rica te veroor zaken en wat nog erger is, een dergelijke oorlog zou kunnen uitlopen op een Amerikaans con tinentaal conflict, daar Nicara. gua, indien het zou worden aan gevallen, verschillende Ameri kaanse staten aan zijn zijde zou vinden", verklaarde president So moza. Hij zeide vervolgens nimmer te va?" die thans weer minlsteris, wis I beste gelegenheid ten val te bren- Woensdag de hele dag in touw I in de afgelopen zomer afgetre-1 gen. meisje. Toen hij aldus uitgedost naar liet meisje liep te zoeken, botste hij op een korpoTaal, die vond dat 's mans gezicht niet bij zijn sterren paste. Zo werd de zaak ontdekt. Maar de jongeman heeft het meisje toch gekregen De boete scheen hij er wel voor over te hebben. MARGUERITE MARTI VRIJGESPROKEN Aan het slot van een der meeat opzienbarende rechtzaken bi Frankrijk van de laatste jaren heeft een jury te Perpignan. Marguerite Marty onschuldig bevonden aan de dood van haai nicht Jeannette Candda, met wier echtgenoot zij een verhou ding had. Volgens de tenlaste zu'leiV instemmen met persoon- j legging zou de beklaagde haar lijke besprekingen met president nicht met vergif uit de weg heb Figures van Costa Rica, om te pogen de tussen beide landen be. staande spanning op te heffen, „want hoe zou ik kunnen beraad slagen met de persoon, die ge- 59. Reeds wil Eric de daad bij het woord voegen als de Heruli hem tegenhoudt. „Laat mü gaan", zegt hij gedempt. „Be denk, dat ge gewond z\jt en nog lang niet de oudeal wilt ge dat misschien niet be kennen. Bovendien ben ik een minder op vallende verschijning". De Noorman moet toegeven, dat de man gelijk heeft en stemt toe dat deze zijn werk overneemt. En zo verdwijnt Biar de He ruli geluidloos in het duister om te trach ten de torenwacht onschadelijk te maken. Erg gerust is Eric echter niet en als het enige tijd duurt wordt de spanning hem haast te machtig. De tijd dringt er moet nog zoveel gebeuren en elke mi nuut is kostbaar. De Noorman verstijft als hij een zwaarbewapen de krijger op zich toe ziet komen maar tot zijn opluchting blijkt het Biar te zijn. „Het is gelukt heer", zegt de Heruli en haastig keren zij nu naar de anderen terug om de verdere plannen te bespreken. Wel hebben zij nu ongeveer vier uren speling, maar naarmate het duidelijk wordt wat Eric wil, stijgt de verbazing en beseffen allen dat zij deze tijd hard nodig zullen hebben De Heruli vindt het plan veel te gewaagd en raadt het sterk af en ook Axe kijkt bedenkelijk. Maar Branwen heeft met schitterende ogen toegeluisterd en verklaart dat het een machtige onderneming is en zij nog nooit van zo een kos telijke streek heeft gehoord. Aldus wordt besloten het plan van Eric ten uitvoer te brengenin ieder geval dit te proberen Vlug overtuigen zij zich dat San- no stevig en afdoende opgeborgen is en na een korte aarzeling steekt Eric de grote sleutelbos van de slavendrijver bij zich. „Nu vlug naar de slavenverblij ven," zegt Eric, terwijl hij de bron zen helm weer opzet. Omzichtig begeven zij zich naar het buitenerf. Zij hebben geluk, want niemand kruist het pad. Naar de geluiden te oordelen heb ben de meeste Saksers het trou wens te druk met het drinken van hun geliefkoosde gerstenat. Begunstigd door de duisternis bereiken zij zonder moeite het ge deelte van het erf waar zich de slavenkwartieren bevinden. In de beschutting van Sanno's smidse sluipen zij naderen dan heft Eric eensklaps met een bruusk ge baar de hand op„Geen stap meer", fluistert hijdaar be weegt iets in de schaduw... wacht posten óU. t? i bil O'A - ';i: J •- V-J v ,o» ben geruimd- De vrijspraak van Marguerite Marty werd door het publiek met applaus begroet. De jury had een uur en twintig minuten nodig om tot haar beslissing te komen De openbare aanklager had levenslange gevangenisstraf ge eist. De 30-jarige Marguerite heeft altijd volgehouden, dat zij on schuldig was. Zij beschuldigde de politie er evenwel van, dat zij ge poogd had, haar met geweld to! een bekentenis te brengen. Een arts, die door de verdoek ging als getuige was opgeixx» pen, 'bevestigde, dat hij bij be klaagde sporen van mishaode ling had gevonden. De 45-jarige Walter Sreit-k, vooraanstaand organisator van de internationale vereniging van havenarbeiders, is te New York in „gansterstijl" ver moord. Zijn lijk werd aangetrm fen in een auto in een gedeelte van New York, dat misdadigere plegen te gebruiken om zich van de stoffelijke overschotten van hun slachtoffers te ontdoen. Van de zijde der politie is me degedeeld dat Smith moeilijk heden had met een wedijverende vakbond voor havenarbeiders, namelijk de Amerikaanse bon* van vakverenigingen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2