STAKING IN ROTTERDAM RUST IN COSTA RICA De blauwe auto Goederentrein ontspoord tussen Maastricht en Bunde Zware communistische luchtaanval op Tatsjen Richtprijs voor baconvarkens verhoogd „Belgisch Sociale Beweging" steunt Degrelle Vragen aan de Minister. Agemsl* Ramadier cpvo'ger van Mornet Oost-Duitsland gaat atoomzuilen bouwen Brits protest tegen vestiging nieuwe Argentijnse basis in Zuidpoolgebied Communique over tesprekingen in Baden-Baden Gevechten in Oost-Algerije Ontploffing in Franse mijn Bij de N.V. MachinefabrieK aangesloten bedrijven ontheffing Hensen te Rotterdam is op bevel gevraagd van het instellen van van de Algemene Nederlandse een ondernemingsraad op grond Metaal Bedrijfsbond Woensdag- van de wet op de ondernemings- morgen om kwart voor acht het raden. Met deze aanvraag om 500 man sterke personeel in sta- ontheffing, die is toegekend en king gegaan, nadat een bemid- die het bedrijf voorlopig van de delingspoging van de voorzitter verplichting ontheft een onder- van 't college van Rijksbemidde- nemingsraad in te stellen, was laars in een bijeenkomst tussen lirectie en vakbondsbestuurders •insdag te Den Haag mislukt is. Het betreft hier geen looncon- llict, maar een verschil van me ning omtrent het instellen van een ondernemingsraad. De kwes tie is n.l. dat de N.V. Hensen geen lid is van de contactgroep van werkgevers in de metaalnij verheid, welke contactgroep op erkenning als representatief or gaan wacht. Hangende deze er kenning hebben de 120 daarbij 1 de A.N.M.B. het oneens, weshal ve aan het einde van het vorige jaar een wilde staking uitbrak. De A.N.M.B. had tegen afgelo pen Maandagmorgen 'n stakings ultimatum gesteld. Op verzoek van de voorzitter van het colle ge van Rijksbem'ddelaars is dit ultimatum opgeschort, waarna Dinsdag te Den Haag partijen onder praesidium van mr. Berger bijeen zijn geweest. De vakbond heeft zich niet kunnen verenigen met het standpunt van de fa- brieksdirectie en heeft tegen 7CCDACT Woensdagmorgen kwart voor ZttrUj I acht de staking afgekondigd, wei- Met de volgende schepen Iran 1 ke staking is geëfectueerd. ■eepost worden verzonden. De j Blijkens mededelingen van het data waarop de correspondentie bondsbestuur van de Algemene •uiterlijk ter post moet zijn be- Ned. Metaal Bedrijfsbond zijn aorgd, staan, tussen haakjes,Dinsdag tijdens de besprekingen achter de naam van het schip onder presidium van de voorzit- vermeld. I ter van het college van Rijksbe- 2e. Het herstellen van de ver broken betrekkingen tussen de onderneming en de organisatie tijdens een bespreking, die in de loop van deze week tussen de di rectie van de N.V. Hensen en de vertegenwoordigers van de A.N. M.B. zou moeten plaats vinden. 3e. De toezegging van de di rectie, dat deze zo spoedig moge lijk zou overgaan tot het instel len van een ondernemingsraad. De bondsbestuurders wilden deze punten wel in de ledenver gadering verdedigen, mits de di rectie van Hensen verzekeren zou, dat in de loop van de vol gende week met de fabriekskern het ontwerpreglement voor de ondernemingsraad zou worden besproken. Bovendien eisten de bondsvertegenwoordigers dat het „zo spoedig mogelijk" van punt 3 zou worden uitgelegd in die zin, dat omstreeks 1 Maart het reglement bij de bedrijfscommis- sie zou zijn ingediend. Volgens de A.N.M.B. wilde de directie van Hensen niet met deze kern onderhandelen en ook geen toezegging tegen 1 Maart doen. Indonesië: m.s. „Willem tuys" (1 Febr.). Ned. Nw.-Guinea: m.s. „Bali" (24 Jan.)m.s. „Willem Ruys" (1 Fdbr.). INed. Antillen: m.s. „Agamem non" (25 Jan.): s.s. „Baam" (1 Fdbr.). Surinamem.s. „Mentor" (26 Jan.); s.s. „Cottica" (9 Febr.). Unje van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" >(22 Jan.)m.s. „Winchester Cas. tie" (29 Jan.). Canada: s.s. „Grote Beer" (26 Jan.)sjs. „American Jurist" (27 Jan.)m.s. „Westerdam" (3 Febr.). Chili: s.s. „American Jurist" (27 Jan.); mn. Westerdam (3 Febr.). Brazilië: sis. „Alwaki" (25 J*mj; s.s. „Eva Peron" (29 Jan.).' Argentinië: m.s. „Brasil Star" (24 Jan.); s.s. „Eva Peron" 29 Jan.). Australië: m.s. „Piibaiak" (26 Jan.)s.s. „Strathnaiver"' (4 Felbr.). NierJ v-Zeelandvia Engeland (22 Jan. en 29 Jan). middelaars mr. J. A. Berger naar aanleiding van de dreigende sta king bij de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam de volgen de punten als bemiddelingsvoor stel aan de orde gekomen: le. Erkenning van de directie van Hensen, dat het vraagstuk van de representativiteit en de instelling van een ondernemings raad los van elkaar gezien moe ten worden. (Zoals reeds eerder werd gemeld is de Fa. Hensen lid van de „contactgroep van werk gevers in de metaalnijverheid" een tot dusver niet als represen tatief erkende groepering). HEDEN: TERNEUZEN: Café „Du Commerce": Openbare verko ping van een huis met erf. Concertgebouw, 7.30 uur: „Harmonie Terneuzen", Mu ziek- en Toneeluitvoering. BRESKENSCafé van de heer Valk, Scheldekade, 4.30 uur: Openbare verkoping bij instel en toewijzing van een woon huis met erf en tuin. De Franse socialistische oud premier Paul Ramadier heeft bekend gemaakt, dat hij bereid is een benoeming tot opvolger van Monnet als vertegenwoordiger van Frankrijk bij de hoge auto riteiten der Europese kolen- en staalgemeeschap te aanvaarden. Naar Ramadier mededeelde, De afgelopen 36 uur is uit Cos ta Rica geen enkele bijzondere militaire bedrijvigheid gemeld. Deze rust zowel op het militai re als op het politieke plan wordt te San José, de hoofdstad van Costa Rica, algemeen toegeschre ven aan de tegenwoordigheid van de commissie van onderzoek van de organisatie van Ameri kaanse staten in Nicaragua en aan het feit, dat de commissie vertegenwoordigers naar het j grensgebied heeft gezonden om te verhinderen, dat de opstande lingen in Costa Rica versterkin gen en voorraden van deze kant ontvangen. De Costaricaanse legerleiding heeft bekend gemaakt, dat bij het treffen bij Santa Rosa op Zater- aan doden hadden verloren, on der wie hun leider, Teodoro Pi- cado, en een twintigtal inwoners van Nicaragua. Voorts waren een zestigtal opstandelingen gewond. In latere berichten werd ge zegd, dat Dinsdag enige kilome ters ten Z. van La Cruz (Noord- Costa Rica) een gevecht is gele- verd tussen opstandelingen en I regeringstroepen, die in noorde lijke richting oprukten. President Somoza van Nicara gua heeft tegenover correspon denten verklaard, dat tien gevan gen genomen Costaricanen heb ben bekend, dat zij gehuurd wa ren om hem te vermoorden. Be wijzen hiervan en van een der gelijk geval dat zich in April van het vorige jaar zou hebben voor heeft premier Mendès-France hem enkele dagen geleden ver- Daardoor, aldus het bondsbestuur zocht de benoeming te aanvaar- had de bemiddelingspoging geen <jen. Ramadier zal over ongeveer resultaat. Men heeft Dinsdagavond met de personeelsleden vergaderd. Volgens de A.N.M.B. stond het personeel achter de kern en wenste geen kernleden uitgescha keld te zien van de besprekingen over het ontwerp-reglement. Ook het feit, dat de directie van Hen sen niet bereid was toezegging te doen over de datum, waarop dit ontwerp zou worden ingediend, viel niet in goede aarde. Beslo ten werd het werk op Woensdag morgen niet te hervatten. Aldus mededelingen van het bondsbe stuur van de A.N.M.B. een maand naar Luxemburg gaan. In Franse politieke kringen lo pen de meningen uiteen over de benoeming van Ramadier. De voorstanders van een verenigd Europa hebben er critiek op, om dat Ramadier een tegenstan der was van het Europese leger en vermoede'ijk slechts een lauw voorstander is van de integratie van Europa. Zij die bezwaren hebben tegen te veel supra-natio- nalisme kunnen zich er mede verenigen, dat de keuze op Ra madier is gevallen. dag j.l. de opstandelingen 35 man gedaan, zou hij overleggen aan de commissie van onderzoek der Amerikaanse staten, zodra zij de huidige kwestie tussen Costa Ri ca en Nicaragua had onderzocht. De Costaricaanse legerleiding heeft op haar beurt verklaard, dat de zoon van de president van Nicaragua, Tacho Somoza, per soonlijk de opstandelingen die Costa Rica zijn binnengevallen leidt. In een uitzending van de Cos taricaanse radio, waarin dit be kend werd gemaakt, werd voorts meegedeeld, dat de vijf vliegtui gen, welke Costa Rica uit de Ver. Staten heeft ontvangen, Dinsdag zijn gezegend. Tevens werd gezegd, dat Miguel Ruiz Herrera, één van de leiders De directeur van het insti tuut voor toegepaste chemie van de universiteit van Oost- Berlijn, dr Robert Haveman, heeft verklaard dat Oost-Duits land experimentele atoomzui len zal ibouwen om' gebruik te «maken van uranium, die in Oost Duitsland iwordt gevonden. Hij verklaarde tegenover het öostidluitse nieuwsagentschap ,AD.N." dat de bouw van atoomzuilen in Oost-Duitsland mogelijk was geworden door het Russische aanbod van Maandag j.l., om vijf communistische landen te helpen tbij hun kern onderzoek. Hij zeide dat de bouw van een atoomcentrum voor vredesdoeleinden „de eer ste wetenschappelijke en poli tieke" stap zou 'betekenen in de richting van het gebruik door de Duitsers zelf van de uranium, die in Duitsland wordt gevon den. Oost Duitsland is één van Kuslands belangrijkste ura- Ejnimleveranciers. Tussen Maastricht en Bunde zijn Dinsdagavond om kwart over tien van een in de richting Sit- tard rijdende goederentrein de laatste negentien wagons door onbekende oorzaak ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Door de ontspo ring zijn de beide hoofdsporen tussen Sittard en Maastricht ver sperd. Reizigers bestemd voor of af komstig uit Maastricht kunnen zonder bijbetaling omreizen via Heerlen. Voor reizigers van of naar Bunde, Beek-Elslo en Ge leenLutterade is een pendel dienst ingelegd. Door het breken van een kop peling in de goederentrein zijn de laatste 19 wagons losgeraakt van de sleep. Zonder besturing is dit treindeel doorgereden en in de bocht van de dubbele spoorlijn naar Sittard onder de gemeente Rothem-Meerssen zijn verschei dene wagons uit de lijn gevlogen. Enkele wagons kantelden van de spoorberm af. Eén ervan stond vrijwel loodrecht met de korte kant op de weg. Verscheidene andere liepen uit de rails, en ten gevolge hiervan zijn de railsta ven over een afstand van tiental len meters verwrongen. De elec- trische bovenleiding bleef geluk kig onbeschadigd. Ook de spoor- Minstens 208 communistische geveer veertien kilometer lang vliegtuigen hebben het eiland en tien kilometer breed. Het Tatsjen, 300 kilometer ten N. ligt een kleine vijftig kilometer van Formosa, zwaar gebombar- j van het vasteland, deerd, aldus werd Woensdag te Nationalistische waarnemers Daipeh medegedeeld. Deze beschouwen het bombardement hichtac(nval ,was de zwaarste van Woensdag als „een voor- üie ooit op de door de Chinese j spel van een communistische nationalistische bejzette eilan- inval". den is ondernomen. j Het nationalistische departe- Volgens de nationalisten duurde de strijd op het eiland Ji Kiang Sjan, waarop de com-1 munisten Dinsdag een landings operatie uitvoerden, Woensdag ochtend nog voort. Dé communisten hebben, ai-, dus werd uit Hongkong gemeld, 200.000 soldaten klaar staan voor een inval op de Tatsjen- eilanden. Volgens een bekendmaking van het nationalistische depar tement van Defensie wierpen de vliegtuigen „verscheidene honderden" bommen op Tats jen. Het bombardement duurde ruim drie kwartier en geschied de in het begin van de middag. Volgens de nationalistische bekendmaking ziin de aanval lende vliegtuigen gestationneerd te Sjanghai, Ningipo en Hang- stjou. Zij waren van de volgen de typen: Mig15, Tu2, II10 en La11. De nationalisten hebben de Tatsj en-eilanden een strate gisch waardevolle waarnemings post genoemd voor operaties van de communistische lucht macht en marine. Ook kunnen de eilanden dienen als een roorui'j'eschoven steunpunt en springplank voor een tegen aanval op het communistische vasteland'. Het eiland Tatsjen zelf is on- lijn naar ValkenburgHeerlen werd niet beschadigd. De machi nist merkte pas verder op dat hij een deel van zijn sleep verloren had. Van het station Maastricht uit is men onmiddellijk met groot materieel aan het opruimings- werk begonnen. De treinen uit het Noorden via Roermond hebben Sittard als eindpunt. De reizigers werden Woensdag naar Maastricht ver voerd met bussen. Het treinver keer ValkenburgHeerlen heeft ongehinderd voortgang. Over deze ontsporing verneemt A.N.P. nog van de Spoorwegen dat de goederenwagens beladen waren met rollen plaatijzer, be stemd voor Beverwijk. Door de ontsporing werd het spoor tus sen Maastricht en Bunde over een afstand van 250 meter ver nield. De bovenleiding bleef in tact, doch werd plaatselijk afge broken om het opruimingswerk mogelijk te maken. Achter de 19 ontspoorde wagons liepen nog 21 wagons, die in het spoor bleven en werden teruggebracht naar Maastricht. Het vermoeden bestaat, dat de lading van één dezer wagons, be staande uit een buitenlandse zen ding brede rollen plaatijzer, is gaan schuiven. Hierdoor zou de wagon zijn gaan hellen en in de bocht uit de rails zijn geraakt, waardoor het laatste treindeel als het ware werd afgescheurd. Door de werking van de automa tische luchtdrukrem is het voor ste treindeel vrij spoedig tot stil stand gekomen. Wonder boven wonder is de electrische boven- leidin gniet geraakt, hoewel twee in elkaar gewrongen wagens ra- leiding niet geraakt, hoewel twee de bovenleiding in de spoorberm is terecht gekomen. De remmer, die in de laatste wagon van de trein zat, heeft geen letsel beko men doordat de laatste wagon niet in de botsing betrokken is geraakt. Van Londens diplomatieke zij de wordt vernomen, dat Groot Brittannië officieel bij Argenti nië zal protesteren togen hst vestigen van een nieuwe Argen tijnse basis nabij de baai van Vahse ongeveer 1300 kilometer van de Zuidpool. Het Argentijn se voornemen hiertoe is te Buenos Aires bekend gemaakt. Volgens Engeland zou de basis in gebied komen te liggen, dat bij ide door Groot Brittannië be stuurde Falklands-eilanden be hoort. De nieuwe basis van Argenti nië zou de negendë in het Zuid poolgebied zijn. Groot Brittannië grondt ziin aansroraken, op de Falkland s- eilanden op het feit, dat het deze eilanden heeft ontdekt en ze thans bezet en bestuurt. Argentinië en Chili doen echter ook aanspraken op het betrokken Zuidpoolgebied gel den. Groot Brittannië heeft, vhor hel eerst in, 1947, voorge steld het geschil voor te leggen aan het internationale gerechts hof te Den Kaag. Argentinië en Chili zijn inpegaan. Groot Brittannië bedt zes br>"<,s in het Zuidpoolgebied rc—lom de Falklands-eilanden, tegen Chili drie. der opstandelingen die vorige week Villa Quesada veroverden, is gearresteerd in een nabij geto gen plaats. Te San José heeft men de ia- druk, dat het gewapende conflict zijn einde nadert en dat het op treden der regeringstroepen lu het gebied van La Cruz slechts een laatste zuiveringsoperatie is ZWEEDSE VLIEGTUIGEN TOOK SOMOZA. In Corinto in Nicaragua zijn de 25 Mustang jachtvliegtuigen aan gekomen, die de regering van president Somoza enige tijd ge leden in Zweden heeft gekocht. VERKLARING VAN SOMOZA. President Somoza van Nicara gua heeft Dinsdagavond op een persconferentie medegedeeld, dat hij aan de commissie van de or ganisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) had aangetoond, dat Ni caragua niets met de gebeurtenis sen in Costa Rica te maken had Voorts zei hij, dat Nicaragua een ontspanning met Costa Rica niet j zal belemmeren, als president 1 Figueres met zijn manoeuvres te gen Nicaragua zou ophouden. De levering van Amerikaanse vlieg tuigen aan Costa Rica achtte hij een gevaar voor zijn land. Mexico heeft besloten twee vliegtuigen ter beschikking van de O.A.S.-commissie te stellen nxi noo ïY> bnnflB r>b Ten gevolge van de hogere voe- rantiee mogelijk maken, is be derprijzen in November en De- sloten de overnameprijs voor ba. cember 1954 is blijkens de jong- convarkens op 2,32 per kg voor ste berekening van het landbouw de 2e kwaliteitsklasse te handha economisch instituut als onder-ven. deel van de twee maandelijkse Hoewel sinds enige tijd alle herziening van de richtprijs voor uitvoer van sl-achtvarkens en var baconvarkens de kostprijs van kensvlees onbelemmerd wordt hier echter niet opslachtvarkens aanzienlijk geste- toegestaan, laat het prijsniveau DE VERHOGING VAN DE SCHOOLMELKPRIJS. Het Tweede Kamerlid me ivrouw Liips|Odinot heeft aan de minister van Lamülbouw, Vis serij en Voedselvoorziening schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend* dat in verschillende gemeenten de prijs van de schoolmelk ver hoogd Is? 2. Is het de minister bekend, dat in vele rapporten inzake de genondheidstoestand vaxj de schoolgaande jeugd door ver schillende doktoren ernstige be zorg neid is uitgesproken over de vele afwijkingen, die bij het schoolgaande kind zijn gecon stateerd, en waarbij vele malen door deze doktoren gewezen werd op de belangrijkheid en de noodmakelij :heid van het drin ken vai. melk op de school? 3. (Is de minister niet van oordeel, dat een verhoging van de prijs van de schoolmelk een ernstige belemmering vormt voor uitbreiding, ja zelfs hand having van het gebruik van melk op scholen? 4. Indien vraag 3 door de minister bevestigend wordb be antwoord, is de minister dan be reid, zo nodig in overleg met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, maatregelen te nemen, opdat de verhoging van de prijs van de schooimelk ongedaan wordt ge maakt? ECHTPAAR GEARRESTEERD. De politie te Amsterdam heeft een echtpaar, de 30-jarige R. G. S. en de 25-jarige C. S. S.K. ge arresteerd, welks zoontje van 15 maanden in October j.l. is gestor ven. Zij worden ervan verdacht het kind door vergiftiging om het leven te hebben gebracht. gen. Op grond hiervan is sedert 17 Januari de richtprijs voor bacon, varkens van de 2e kwaliteitsklas se verhoogd van 2,42 tot 2,56 per kg koud geslacht gewicht, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening A.N.P. mede. Naar aanleiding hiervan heelt het bestuur van het bedrijfschap voor vee en vlees zich beraden over de overnameprijs voor ba convarkens. Gezien, het feit, dat de afspraken met de Engelse re gering geen hogere baconleve- op de andere afzetmarkten een verhoging van ons prijspeil even min toe. Bovendien zou dit het gevaar inhouden, dat andere zeer belangrijke afzetgebieden, die in tussen zijn verworven en die met het oog op de te verwachten ho ge productie dringend nodig zijn verloren zouden gaan. Het weg vallen van andere exportmoge lijkheden zou dan weer een te groot aanbod van baconvarkens met een daling van de markt ver oorzaken. Het verschil tussen de richt prijs van 2,56 en de overname prijs van 2,32 zal worden ge stort in het vleesfonds. Een gewezen Belgische „Oost frontstrijder", Jean R. Deb- baudt, die reeds eerder van zich heeft doen spreken in velband met de „Europese sociale bewe ging",' heeft aan een aantal Belgische persoonlijkheden, on der wie de minister van Buiten landse IZ»aken, een open brief gezonden, waarin hij protes teert tegen de verklaringen, „die de eer aantasten van het Waal se legioen en haar geliefde 'eider Leon Degrelle". Debbaudt, Idle aan het hoofd staat van de „Belgische sociale beweging", s'arijft verder: het Is natuur lijk gemakkelijk iemand te bele digen, die op meer dan 1000 km van België verblijf houdt, maar •weet opdat ge voortaan voorzichtiger zult zijn dat een handivol getrouwen niet zal rusten tot gerechtigheid is ge schied en elke aanval op Degrel le op felle wijze zal worden be antwoord. Weet dat mijn kame raden en ik geen spijt van onze daden hebben en wij het als een eer beschtouiwen ten strijde te zijn geleid door Leon Degrelle om Europa te redden". Verder wordt verklaard dat de Belgi sche sociale 'beweging een „co mité' ter bescherming der be langen van Leon Degrelle" heeft opgericht, dat een herziening van het proces-Degrelle na- streelt volgens de door de ge wezen rexistische leider gestel de normen. Dit comité, zo heet het tenslotte, geeft uitdrukking aan de verwachting dat Degrelle eens op triomfantelijke wijze naar België zal terugke ren, wanneer Europa bevrijd zal zijn van de AngloBaksische en Russische tyrannie. In een communiqué, dat na afloop van de besprekingen tussen preaniei1 Mendès-France en bondskanselier Adenauer te Baden-Baden Is uitgegeven iwordt onder meer gezegd, dat beide staatslieden tezamen met hun bondgenoten de pogingen om ontspanning tussen Oost en West te weeg te brengen Bullen voortzetten. Wat de Saartowestie betreft, zijn zij het er over eens gewor den, dat het wenselijk is het referendum in het Saargebied te laten houden onder toezicht van een intenationaie coenims sie. De ministers besloten zich tot de regeringen der V. S. en Enge land te wenden en deze te vra gen1 het Saarstatuut te garan deren. ment van Defensie maakte be kend, diat door de luchtdoelar tillerie één van de aanvallende vliegtuigen, een bommenwerper van het type Tu—2, werd neer geschoten. In een communiqué van het nationalistische ministerie var Defensie is bekendgemaakt, dat Woensdagochtend de verdedigers van Ji Kjang Sjan nog door vechten. Meer dan duizend communis ten zijn gesneuveld en de „felle gevechten" duren voort, aldus de bekendmaking. De communisten hebben Woens dagochtend nieuwe troepen aan wal gebracht op het eiland, on der dekking van kustbatterijen op het eiland Toemen, 7,5 km ten N. van Ji Kjang Sjan. Volgens de nationalisten zijn de „geruchten" over de val van Ji Kjang Sjan ontstaan doordat Dinsdag de verbindingen met het eiland verbroken waren. Dit con tact is nu weer hersteld. In totaal zijn twee communis tische regimenten op Ji Kjang Sjan geland. Het Pekingse „Volksdagblad" verklaarde Woensdag, dat de „be vrijding van Ji Kjang Sjan bin nen twee uur een overwinning van de moderne militaire tech niek" betekende. door A. H. VAN OMMEN 32) (Nadruk verboden.) Benny had tot nog toe met de rug naar het licht gekeerd ge staan, doch nu hij zidh half omkeerde, had Bijlman gelegen heid hem goed op te nemen. Benny was klein en mager, maar in het ingevallen gezicht flikkerden twee fanatieke don kere oogjes, die iedere seconde op hun qui vive schenen te zijn en Idle de inspecteur dadelijk de indruk van sluwheid gaven. Op dit ogenblik opende hij even de dunne lippen tot een kleine glimlach en een bijzon dere beschaafde stem zei: „In specteur Bijlman, zeer aange naam met U kennis te maken. Ik heb Uw naam dikwijls .ho ren noemen en het doet mij werkelijk genoegen U eens te mogen ontmoeten." „Het genoegen is geheel aan mijn kant," antwoordde Bijl man, met een raadselachtig glimlachje. „Ook ik l.eto Uw naam dik wijls horen noemen en het doet ook mij genoegen eens persoon-1 lijk met U te mogen kennisma-1 inspecteur verklaarde Job de zelf schoten hem de woorden Bokser en hij gaf Benny zo'n van de juwelier te binnen, toen klap, op de schouder, dat deze scheef wegzakte.. „Alleen jam mer, dat Ik 'm de laatste week deze de gewaande professor be schreef: een kleine tengere man, grijs puntbaardje, enigzins niet gezien heb.zéker toch in I bruine gelaatskleur,.omstreeks een dag of acht niet, hè Benny'" 50 jaar oud...". Het puntbaardje kenBernard Voskuil,bij vrienden en bekenden beter be kend als.Benny de Kraker!". „Ik maak de Amsterdamse politie wél mijn compliment." antwoordde de kleine man on verstoorbaar. „Ofschoon wij npoit met elkaar in eh.con tact zijn geweest, kent U mij toch. Wel, wel.miraculeus." Hij schudde gemaakt-bewon- derend het hoofd en Bijlman had zo het gevoel, dat hij vier kant in de maling werd geno men. „Kijk eens Benny, wij verlie zen onze waste klantjes nooit uit het oog, ook al betreden ze de laatste jaren het goede pad," zei Bijlman. „Benny de Kraker is inderdaad een goede klant: geweest, nietwaar?.. Het km-1 ken van een stevige (brandkast betekende niets voor jou." En met een afwerende anmbeVve- ging: „Maar in ieder geval heb ben we de laatste jaren niet over je te klagen, Benny, en daarom.zand er over!" „We zijn de beste vrienden, voegde hij er aan toe. Bijlman's hersens begonnen opeens koortsachtig te werken. Waarom vroeg hij zich af waarom komt Job nu voor de tweede maal terug op het feit, dat Benny de laatste week niet in z'n café is geweest?Is deze inderdaad al die tijd niet bij hem geweest of is het Jobs be doeling Benny de Kraker te waarschuwen, dat hij zich niet verspreekt. Maar in dat geval is het heel goed mogelijk, dat Benny gisteravond in de Krom me Nieuwpcortsteeg was! Gis teravond de avond van het te lefoongesprek, de overval, de moord. Veronderstel dat Ben ny gisteren in het café van Job was: kende hij dan misschien de man, die getelefoneerd had en trachtte Job hem nu als het ware in te pompen dat hij hem in een week niet gezien had?. Een andere vraag drong zich hem op: behoort Benny de Kraker cok tot de bende? Bijl man zag in gedachten de twee donkere gestolten van zijn aan vallers in de Kalfjeslaan. Neen, dat waren twee mannen van middelmatige grootte. Daar was Benny niet bij' geweest. Als van en de gelaatskleur klopten niet met Benny's voorkomen, maar een kleine tengere man, dat kon uldkcmen! De lengte van een persoon kon niet gecamoufleerd worden, doch hoe gemakkelijk was het niet om de gelaats kleur te veranderen en een puntbaardje aan te brengen! In dit onderdeel van een se conde, dat lag tussen Job Bul der's vraag en het antwoord, dat Benny geven zou, drong nóg een vraag naar voren en de mio- pelijkheid daarvan deed Bijl man even de adem inhouden: was Benny misschien de vreem de eend in de bijtwas Benny misschien de onbekende, die hier gisteravond met van Ben- nökom had getelefoneerd?! In een flits was hem dit alles door het hoofd geschoten en toen Benny antwoordde, was hij er op voorbereid, dat deze zou liegrn. „Inderdaad Job, In acht dagen ben ik niet hier geweest," klonk het kalme antwoord. „Zaken?" vroeg Bijlman langs de neus weg. ®Bfesws v;- (Wordt vervolgd.) I SFs. - Bij een gevecht tussen Franse troepen en opstandelingen in de otmgoving van Constantine (Oost-Algerië zijn zes vogelvrij verklaarden gedood, twee zwaar göWond en vier gevangen geno men. Aan de Franse kant vielen één ctode en één lichtgewonde In ide omgeving van Oued Taga In het Aures-gebergte raakte een groep Franse para chutisten slaags met opstande lingen. Twee Fransen werden gedood en verscheidene gewond. Bij een treffen in het gebied ivian Chensjela werd een opstan deling gedood. Franse ordetroepen zijn Woensdag, gesteund door tanks en vliegttuigen, een groot offen sief begonnen tegen verzets lieden in het Aureseebergte in Algerië. Ongeveer 5000 man ne men aan de aicitie deel. In het berggebied opereren naar raming 600 vogelvrijen. In een kolenmijn nabij Sint- Etiënne (Midden-Frankrijk) heeft zich Dinsdagavond een ontplol- fing voorgedaan waardoor acht mijnwerkers om het leven kwa men. Een mijnwerker liep ver wondingen op. t

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2