Europese Wapenpool"-besprekingen Parijs te POPENT PORTRET VAN EEN KONINGSKIND Minister Eden over conferentie met Rusland VULPENNEN Rebellen veroveren de stad Zuid-Slavië za! Birmaanse brigade uitrusten De Noordwesterstorm WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- ea IAANSTANDEN ooooi rat en muis COSTA RICA Klooster balsem Amerikaans marinevliegtuig verongelukt Staking van Belgischerivierloodsen Eerste proefvaart van de atoomduikboot „Nautilus" De toestand in Atjeh Stoffelijk overschot van opvarende van de „Ariel" geborgen Prinses Wilhelmina 9! woonde congres bij] De vluchtelingen Oost-Duitsland Treinbotsing West-Duitsland maan lZn»uKer1rw r,n *hnnnf*ment: Tpmsuzw Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrg 8 ct. DE VRIJE ZEEÜW DINSDAG 18 JANUARI 1955. 10e Jaargang No. 3358. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm I' r> rrerCr utn pet advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 'egsta Lf iedere regei meer 2u cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Biad 20 ceru meer Inzending advertenties tol 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De conferentie over de vorming an een „Wjapengemeensohaj»" door de leden van de Westeurope- se Unie, is Maandag begonnen onder vooruitzichten, die volgens de meeste waarnemers niet al te gunstig worden geacht. Het voorstel van de Franse re gering wordt, in de vorm waarin het ttians op tafel ligt, vooral in buitenlandse diplomatieke krin gen weinig kans gegeven. Men is in die kringen van mening, dat er van alle kanten zoveel bezwaren tegen zullen worden ingebracht, dat datgene, wat er in de loop van de conferentie tot stand zal komen, wel sterk zal afwijken van wat premier Mendès-France oorspronkelijk voor ogen heeft gestaan. De meeste steun verwacht de Franse regering van Italië, waar Mendès-France verleden week ge legenheid heeft gehad uitvoerig met premier Scelba en de minis ters van Buitenlandse en van Economische Zaken over zijn plan te spreken. Hij zou er bij die gelegenheid op hebben gewezen, dat dit plan mogelijkheden voor Italië opent om, via een gemeen schappelijke Europese wapenpro ductie in Frans Noord-Afrika, in dat gebied werkgelegenheid te vinden voor Italiaanse arbeids krachten. De Italiaanse regering zou om deze en ook om andere redenen, die vooral van politieke aard zijn, wel iets voor het plan voelen, hoewel men verwacht, dat zij op een aantal détailpunten met bezwaren zal komen. Anderzijds vraagt men zich af, of de Ita liaanse regering wel bereid zal zijn, zich op de conferentie zonder voorbehoud te binden, aangezien het kabinet Scelba dit voorjaar, na de verkiezing van een nieuwe Italiaanse president, zijn ontslag zal moeten aanbieden en het dus verdwenen zal kunnen zijn, alvo rens het de resultaten van de Pa- rijse conferentie aan het parle ment zal kunnen aanbieden. De Duitse delegatie, die wordt aangevoerd door de minister van Economische Zaken, prof. Er- hard, zal wel geneigd zijn Frank rijk een heel eind tegemoet te ko men inzake de voorstellen tot standaardisatie en coördinatie van de wapenproductie en mis schien ook wel ten opzichte van de gemeenschappelijke productie van bepaalde wapens. Maar Er- hard, die een voorvechter is van het principe van de vrije econo mie, zal ernstig beducht zijn voor het „dirigistische" aspect van het Franse plan. Dat Erhard zelf naar Parijs is gekomen, wordt al gemeen beschouwd als een aan wijzing van het grote belang, dat in Bonn aan de economische kant van het Franse project wordt ge hecht. Op de Quay d'Orsay is men er dan ook op voorbereid, dat de Duitsers een hele reeks amendementen ter tafel zullen brengen, die, als zij bij de andere delegaties steun vinden, het ka rakter van het project aanzienlijk zullen veranderen. Ook de Engel sen hebben tot dusver weinig blijk van enthousiasme gegeven. Volgens diplomatieke kringen in Parijs zouden zij tal van aspecten Een viermotorige Constellation van de Amerikaanse marine is ten zuidwesten van Newfound land in de Atlantische Oceaan ge stort. Van de 13 inzittenden heeft men geen spoor gezien. Het onge luk is aan motorstoring te wijten. De Gazet rvan Antwerpen schrijft, dat de staking van de Belgischo rivierloodsen de ha ven van Antwerpen Zaterdag en Zondag veel schade heeft berokkend. Waar gewoonlijk da gelijks de Antwerpse haven 35 zeeschepen binnenlopen,, kwa men op die dagen in totaal slechts zeven door Nederlandse loodsen bestuurde schepen aan. Maandagmorgen hebben de rivierloodsen het wenk henvat in afwachting van het resul taat der onderhandelingen o-ver de door hen geëiste loonsverho ging. van het plan als onpractisch be schouwen en zouden zij zich het liefst bepalen tot het streven naar een overeenkomst voor de standaardisatie van wapens en eventueel voor samenwerking op het gebied van de productie van munitie. De Beneluxlanden staan nog het meest sceptisch van allen tegen over de kansen van welslagen van de conferentie. Vooral de Ne derlandse regering heeft geen blad voor de mond genomen bij het uiten van allerlei bezwaren tegen het Franse voorstel, een houding, die in sommige, ons wel gezinde kringen, wordt betreurd, omdat Nederland daardoor, als de conferentie zou mislukken, terecht of ten onrechte als het zwarte schaap zou kunnen wor den aangewezen. In die kringen had men liever gezien, dat Nederland zijn bezwa ren tijdens de discussies zelf op practisch niveau naar voren had gebracht, zoals ook de andere de legaties (ongetwijfeld met inbe grip van België en Luxemburg) wel zullen doen. De Amerikaanse atoomduik boot „Nautilus" is Maandag uit de haven van Groton in de staat Connecticut gesleept voor haar technische proefvaart. De marine deelde mede, dat het vaartuig op de proefvaart door atoomenergie wordt voortbewogen. „Dit is de eerste maal dat een voer- of vaartuig door atoom kracht wordt voortbewogen", al dus een Amerikaanse marine-of ficier. De proeven zullen worden ge nomen in de Long Island Sound. De marine deelde mede, dat er ruim zestig burgerdeskundigen aan boord van de „Nautilus" zijn. Aan burgers werd niet toege staan het uitvaren gade te slaan. Een sleepboot van de marine met journalisten aan boord bleef op vrij grote afstand van de atoom duikboot. Intussen heeft de Franse rege ring zich blijkbaar reeds ver zoend met de gedachte, dat haar plan voor een Europese wapenge meenschap sterk door de confe rentie zal worden gewijzigd. Woordvoerders van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken hebben de laatste dagen dan ook herhaaldelijk en met nadruk verklaard, dat het Franse voor stel tot nu toe slechts in de vorm van een „werkdocument" is ge goten. Ook wijzen zij telkens weer op de verleden week in Ro- j t l t Oostenriik me door premier Mendès-France ireinDOtsmg m wosiennjK afgelegde verklaring, waarin de Alle verbindingen te land tus sen GrooriAtjeh en West Atjeh zijn sedert het toegin (van deze maand door opstandelingen veilbrdken, aldus meldt de cor respondent van P.I.A. in Kotia Radja. Naar aanleiding van 'de toenemende onveiligheid in Groot.Atjeh is dezer,dagen een groot aantal onderdistrictskan toren naar Kota Radja overge bracht. Vier leden van het bin nenlandse bestuur in West- At jeh zijn naar Meulalboh geëvacueerd,, daar zij door de opstandelingen met de dood werden (bedreigd. Da enige ver binding tussen Groot en West- At jeh is thans over zee, een reis, die ongeveef t/vee weken diuurt. bereidwilligheid van de Franse regering werd uitgesproken om het project zodanig te verande ren, dat het de andere landen geen „reden tot ongerustheid" meer zou geven. Een passagiers- en een goede rentrein zijn Maandagochtend bij Goellersdorf in Neder-Oostenrijk op elkaar gereden. Volgens de politie zijn ten min ste achttien personen gewond. doos 90 ci De Britse minister rail Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft Maandag verklaard dat En geland, na het in werking treden van de Parijse verdragen, zal streven naar een „nuttige bijeen komst" met Rusland. Hij zei in een radio-uitzending te geloven dat er dan mogelijkhe den zouden zijn voor onderhande lingen met de Sowjet-Unie. Eden vervolgde: „De Duitse kwestie ligt Europa na aan het hart. We iniiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE Van officieuse Cbstaricaanse zijde wordt vernomen dat de stad Santa Rosa, in de provin cie Guana Casta, na hevige strijd in handen der opstande lingen is gevallen. Santa Rosa ligt tussen Liberia en de Nica raguaanse grens, op ongeveer veertig kilometer van de grens. In de jongste bekendmaking van de Costaricaanse generale staf wordt niets over Santa Rosia gezegld. Verklaard 'wordt slechts dat de strijd drie uur heeft geduurd en diat de vijan delijke vliegtuigen zich zeer actief toetoonden. Hieraan werd toegevoegd dat de regerings troepen stand hielden. In de strijd in het Noordwes teijlke gebied van Costa Rica Is tot nu toe één dode gevallen, terwijl een dertigtal militairen werd gewond. Vernomen wordt, dat de om het lerverf gakomene geen mili tair is, doch een Costaricaanse oorlogscorrespondent. Boven het'strijdtoneel rondom Santa Rosa werd een vervoers- vliegtuig der opstandelingen omlaag geschoten. De commissie van onderzoek der Amerikaanse-statenorgani- satie is Maandagmiddag 'naar de Nicaraguaanse hoofdstad Managua vertrokken, om daar haar werkzaamheden voort te zetten. In een telegram aan de te Washington zetelende voorzitter van de CJV.S.-raad wordt onder meer verklaard dat de opstan delingen „het luchtruim boven het strijdtoneel nog steeds vol ledig- beheersen". Vier Amerikaanse en twee Outoaanse journalisten zijn in de strijd, voorafgaande aan de val van Santa Rosa, in handen van de opstandelingen gevallen. Zij hebben, via dtf'radio-om roep der retoellen, medegedeeld dat zij goed -behandeld worden en' dat het li lui is toegestaan de strijd te blijven verslaan. Men imeent te'San José, dat de Costaricaanse regering toesloten zou helbtoen de reeds ingestelde censuur oök van kracht te ver klaren voor telegrammen van buitenlandse correspondenten. Nader wordt gemeld dat twee regeringsaanhangers om het leven zijn gekomen (een militair en een journalist) en veertien gewond. De sterkte der regeringstroe pen wordt op ongeveer 1300 man, en die der opstandelingen op een 750 man geschat. In de jongste berichten van de Costaricaanse regering wordt gesproken van een stilstand in de strijd, nadat .zware verlie zen" waren toegebracht aan de opstandelingen' rondom Santa Rosa, nabij Liberia. Een vlieg tuig van de opstandelingen hod Liberia, de regeringstoasis, onge veer zestig kto van Nicaragua, beschoten, maar „zonder resul taat". In het jongste communiqué van het hoofdkwartier van de staf van het Costaricaanse le- zijn altijd van mening geweest dat Duitsland herenigd moet wor den. Maar Duitsland kan alleen worden herenigd door eenheid van de Westelijke wereld omdat alleen nuttige besprekingen met Rusland kunnen worden gevoerd als de eenheid van de Westelijke wereld verzekerd is". Diplomaten in Londen beschou wen deze verklaring van minister Eden als een krachtige afwijzing van de recente Russische voor stellen Duitsland te herenigen indien de verdragen van Parijs worden geannuleerd. Minister Eden sprak zijn vol doening uit over het voorgestelde defensieverdrag tussen Turkije en Irak. Hij zei: „Deze twee lan den hopen, zoals ik heb begrepen, dat ook andere landen zich later zullen aansluiten. Dit zou zeker toenemende stabiliteit hebben en dat zouden wij allen bepaald graag zien". Met betrekking tot de toestand in het Verre Oosten zei hij: „Wat we in de eerste plaats in het Ver re Oosten proberen te bereiken is een beperking van het gevaar voor verdere strijd. Dat kan be reikt worden indien iedereen, ook China, bereid is daarnaar te stre ven en voorzichtigheid te betrach ten". De vertegenwoordigers van de acht Z.O.A.V.O.-landen die vol gende maand in Bangkok bijeen komen, zullen spreken over „ver schillende manieren" om elkaar te helpen, zo zei hij. Hij voegde eraan toe: ,,Dit is niet alleen be perkt tot militair gebied. Want in dat deel van de wereld zijn eco nomische, politieke en sociale problemen net zo belangrijk". i ,1 Een recente opname van H. K. H. Prinses Margriet, die morgen haar twaalfde verjaardag hoopt te vieren. Foto Meyboom. De Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Kooa Papovic, heeft Maandag op een persconferentie te'Rangoon me degedeeld, dat president Tito uit naam van de Zuidslavische regering heeft aangeboden een brigade Wan het Birmaanse le ger uit te rusten, „als bewijs van goede geteindheid en'ach ting jögens (het volk van Dir- ma". Vaii zijn kant heeft de premier van Birma, De Noe, rijst aan Zuid-Slavlë geschonken. President Tito en premier Oe Noe hebben Maandagoch. tend een communiqué uitgege ven.. waarin zij verklaren, dat de vrede onder de huidige Om standigheden alleen getoaseerd kan zijn op het beginsel van vreedzaam naast elkaar toe staan. Het' communiqué ls uitgege- vèn voor Tito's vertrek uit Bir ma, waar !hij elf dagen is 'ge- Tengevolge van de noordwes terstorm zijn in de haven van Rotterdam Zondagnacht 2 sche pen losgeslagen. Door het breken van de achtertrossen is het Fran se s.s. „Penlan" losgeslagen van boei zes in de Waalhaven. Het achterschip is tegen de stuur boordzijde van het aan boei ne gen gemeerde Zweedse m.s. „Sommen" gebotst. De „Penlan" liep geringe schade op, doch van de „Sommen" werd aan stuur- van'onge^fvdjfmo de opstandelingen buitgemaak te materiaal de „medeplich tigheid van buitenlandse rege ringen" blijkt en dat zich onder het materiaal onder meer de kens bevonden met het kente ken van de Nicaraguaanse na tionale garde. President Fugue res van Costa Rica verklaarde, dat de opstan delingen niet alleen worden ge holpen en aangemoedigd door Nicaragua, maar cblk geld ont- vangen van Venezuela. President Somoza van Nica ragua heeft, na het besluit van de organisatie der Amerikaanse staten om de levering van vier Amerikaanse vliegtuigen aan Costa Rica toe te staan, aan de V. S. gevraagd dergelijke toe stellen ook aan zijn land te le veren. ter ingedrukt. De „Penlan" is met behulp van een sleepboot weer aan boei zes gemeerd. Toen Zondagavond het Libe riaanse s.s. „Pelops", dat op weg naar zee was, op de rivier ter Op het strand van La Rochelle (Fr.) is het stoffelijk overschot aangespoeld van de 19-jarige Ru- lof Scheffer, één der opvarenden van de Nederlandse kustvaarder „Ariel", die in December j.l. ter hoogte van de Franse kust is ver gaan. hoogte van de Eemhaven voor an ker wilde gaan, slipte het anker. Het schip dreef de Eemhaven in en liep daar met het voorschip aan de grond. Men heeft met drie sleepboten getracht het schip weer vlot te trekken, doch zonder resultaat. Het schip levert geen gevaar op voor de scheepvaart. De storm is er oorzaak van ge worden, dat het Britse motor tankschip „Regent Jaguar", dat 8439 ton meet en eigendom is van de Bowring Bros Ltd te Londen, op de Nieuwe Maas te Rotterdam van zijn boeien is geslagen en te gen een steiger te Pernis is te recht gekomen. Het schip had 'n anker bijstaan, mede waardoor de schade vermoedelijk zal meeval len. In de Scheveningse haven zijn verscheidene loggers van hun touwen losgeraakt. Er is evenwel weinig of geen schade aange richt. Even vóór de storm losbrak zijn nog enkele loggers de haven binnengelopen. In Schiedam is tijdens de storm een groot gedeelte van het dak van een huis aan de Korte Kerk straat weggewaaid. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, moest in het hoofdbu reau worden ondergebracht. Een gezin, dat eveneens in het pand woonde, trok bij familie in. bleven. Hij zal opnieuw een be zoek aan India brengen, waar hij onlangs achttien "dagen op ;ezoek was. Daarna keert de president' naar Zuid-Slavië terug. In de mededeling der beide staatslieden wordt voorts ge-1 zegd, dat er geer, afrede dot stand kan worden gebracht door passief neutralisme of door aansluiting bij één derj twee grote machtsblokken, „wier toesthan juist de' •voornaamste belemmering vormt voor de re geling' van internationale pro blemen en de versteviging van de wereldvrede". Er zijn maatregelen (bespro ken om de economische 'betrek kingen tussen toeide Landen te vertoeteren en te versterken. Er is in 'beginsel overeenstemming bereikt. Op zijn persconferentie ver klaarde Popovic nog, dat er geen mogelijkheid bestaat, dat zijn lancbzich weer bij de Kom- inform aansluit. Hij was er van; overtuigd, dat Zuid-Slavië thans door geen enkele aanval wordt bedreigd. Prinses Wilhelmina heeft Zon dagavond in het universiteitsge bouw te Utrecht de slotzitting bijgewoond van een congres uit gaande van de oecumenische raad van kerken in Nederland in de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Utrecht. Het congres was gewijd aan een be spreking mn de resultaten van de assemblee van de wereldraad van kerken te Evanston. in CP/FDPUSJ' Pijnlijke, stijve %/fw spjeren moet U driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalscm, die diep in de weefsels doordringt Ook bij rhcumatiek en ischias: Prof. Albert Norden, voorzitter van het Oostduits communisti- tisohe comité voor Duitse eenheid heen Zondag verklaard, dat Westduitse jongelieden, die asyl vragen in Oost-Duitsland, niet zullen worden gerecruteerd in Oostduit.se strijdkrachten. In het blad van de communis tische partij, „Neues Deutsch- land", schrijft prof. Norden, dat in het afgelopen jaar 100.000 per- sonen van West- naar Oost-Duits land zijn gekomen. In de jongste tijd bestond 40 procent der vluchtelingen uit jongelieden tussen 15 en 25 jaar, aldus prof. Norden, die nog verklaart, dat het aantal perso nen, dat uit West- naar Oost- Duitsland vlucht, thans groter is dan dat dergenen, die in omge keerde richting vluchten. in Gp het station van Hanno versch—Münden (Nedersaksen) is Maandagochtend éen passa-- giertrein ingereden op een lége goederenwagon. De locomotief, bagagewagen en slaapwagen van de trein ont spoorden. De conducteur van de slaapwagen kwaftn om het le ven, verscheidene passagiers liepen verwondingen op. De ma chinist) en de stoker toleven on gedeerd. Dat het ongeluk geen ernsti ger ivormen heeft aangenomen is te danken aan het feit, dat de machinist langzaam reed, omdat het uitzicht zeer slecht was. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Onbestendig. Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. In de middag lichte vorst tot tem- 1 peraturen otn tiet vriespunt. WOENSDAG 19 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.21 10.56 11.36 11.46 n.m. 1105 11.40 12.20 12.30 ZON ap ond^r T v.m. n.m. 18 8.42 17.04 4.09 12.14 19 8.41 17.05 5.12 12.51 20 8.40 17.07 6.09 13.37 21 8.39 17.08 6.57 14.34 22 8.38 17.10 7.36 15.40

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1