Binnenlands Nieuws De blauwe auto De resultaten van de bijeenkomst van de ministerraad der O.E.E.S. Georganiseerd liften ook Zaterdag succes 9een, Het vliegtuigongeluk met de „Triton" M'JNHARDrS "moil Zenuwrnst. SPIERPUN Kloosterbaisem voor kinderen.meHhijm en Honing Overstromingen in Zwitserland Arrestaties in de Sowjet-Unie leeuwerik en lepelaars OP TEXEL He ministerraad van de orga- masatie voor Europese economi sche samenwerking iheeft in zijn jongste zitting, die Vrijdagavond geëindigd is, zo veel belangrijke besluiten genomen, dat de voor- ritter, de Britse minister van Fi nanciën Butler, dit „de vrucht baarste zitting van de raad in trel<- jaren" heeft kunnen noe men de eerste plaats bereikte de raad overeenstemming omtrent do verdere liberalisatie van de invoer der leden-landen (met 'enkele uitzonderingen) tot 90 ■sran het totaal en in elk geval 'met. 10 */o van het tot nog toe niet geliberaliseerde gedeelte. Voor Nederland, dat zijn in voer reeds voor 92% °/o gelibera liseerd heeft, betekent dit dus slechts een verdere liberalisatie verplichting van 34 °/o. In de drie afzonderlijke secto ren (grondstoffen, industriepro ducten en voedingsmiddelen) zal de liberalisatie voortaan minstens 75 V» per sector moeten bedragen. )e exportpremie „en soortgelij- k practijken" zullen moeten w -den afgeschaft, behalve voor lopig door Frankrijk (dat hier voor een tijdelijke dispensatie krijgt) en enkele andere landen, asoals Griekenland en Turkije, die tn dit opzicht in bijzondere om standigheden verkeren. De Nederlandse minister van ^Buitenlandse Zaken Beyen heeft hij de bespreking van dit onder werp verklaard, dat Nederland niet. zou kunnen gedogen, dat de beschikbaarstelling van de z.g. „transito-dollars" onder het hoofd „soortgelijke practijken" nou vallen en heeft voor Neder land uitdrukkelijk het recht voorbehouden, om deze methode te blijven toepassen. Dit voorbe houd, waartegen door geen der .andere ministers bezwaar werd gemaakt, is in de notulen van de sitting vastgelegd. 3n de tweede plaats aanvaard- idte de ministerraad het voorstel van de regeringen, die aan het werk voor de z.g. „landbouw- jxjoI" hebben deelgenomen (in clusief Spanje), om dat werk in t*©t kader van de O.E.E.S. voort •te .zetten. De raad besloot tot vorming ■ran eèn ministeriële commissie voor landbouw en voedselvoor ziening, bestaande uit de minis ters van Lahdbouw van de leden- tanden en Spanje, die waar schijnlijk tweemaal per jaar bij— een zal komen om de Europese landbouwvraagstukken te bestu- dteren en gezamenlijk maatrege len op dit gebied uit te werken. JBr komt ook een permanente commissie van plaatsvervangers «tei' ministers en subcommissies voor landbouwproductie en han delsproblemen, voor landbouw techniek en voor mesttoffen en «sectenverdelging. Ook komt er een speciale land- fcmrwafdeling bij het secretariaat van de O.E.ES., geleid door een directeur voor de landbouw. Het werk van deze afdeling en van de ministeriële commissie zal worden gekenmerkt door het multilaterale karakter van de O.E.E.S., van een streven naar een supra-nationaal georgani seerde gemeenschappelijke markt zal in dit kader ongetwijfeld geen sprake meer zijn. De aanvaarding van het land bouwvoorstel, met inbegrip van de associatie van Spanje met de O.E.E.S., die daardoor zal ont staan, kon zich zonder moeilijk heden voltrekken, omdat de Bel gische regering nog juist op tijd de door haar geëiste diploma tieke satisfactie van Spanje in zake de zaak-Degrelle heeft ge kregen. Op welke Spaanse toe zeggingen deze satisfactie berust, werd door de Belgische delegatie niet medegedeeld. Voorts besloot de ministerraad, het bestaan van de Europese be talingsunie te verlengen tot 30 Juni 1956. De uitvoerende com missie voor de betalingen zal in tussen de modaliteiten moeten uitweren voor ihet te stichten Europese fonds, dat later een deel van de functies van de E.B.U. zal moeten overnemen om de con vertibiliteit der valuta te helpen verwezenlijken. Ook zal zij rege lingen voor het verschaffen van de geldmiddelen van dit fonds moeten bestuderen. De Ameri kaanse delegatie heeft verklaard, dat de door de Verenigde Sta ten voor de constituëring van de E.B.U. ter beschikking gestelde Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. som van 270 millioen dollar te zijner tijd naar het Europese fonds kan worden overgeheveld. Hoewel dit voorstel in principe werd toegejuicht, kwam bij som mige Europese delegaties een ze kere reserve hieromtrent naar voren, aangezien volgens die de legaties diende te worden ver meden, dat de Ver. Staten een te grote mate van zeggenschap in het Europese fonds krijgen. Inzake ihet „plan Vanoni" tot uitbreiding van de werkgelegen heid in Italië, besloot de minis terraad een werkgroep in te stel len. Deze groep zal zo spoedig mogelijk maatregelen moeten voorstellen, die door de leden- landen van de O.E.E.S. of door deze organisatie zelf zouden kun nen worden genomen tot onder steuning van het Italiaanse plan. Tijdens de zitting van Vrijdag deelde de Franse minister van Financiën, Faure, mede, dat de Franse regering had besloten het niet geconsolideerde gedeelte van de Franse schuld aan de E.B.U. onmiddellijk terug te betalen. Het hiermee gemoeide bedrag is ongeveer tachtig milloen dollar. Faure voegde hierbij, dat de hui dige toestand, waarin Frankrijk tot de grootste en oudste debi teuren van de E.B.U. behoort, noch voor de E.B.U. nooh voor Frankrijk zelf bevredigend is, vooral gezien de verbetering van de Franse betalingsbalans en de toeneming der Franse reserves, en dat de Fanse regering deze situatie daarom zo snel mogelijk wenste te saneren. HEDEN: TERNEUZEN: Geref. Kerk, 7.30 uur: Chr. Winterlezing. Luxor-Theater, 8 u.: „Sla ven der hartstocht". MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Avontuur in Tanger". Concertgebouw, 7.30 uur: Harmonie Terneuzen, muziek- en toneeluitvoering. ELFJARIG MEISJE VERONGELUKT. Vrijdag is het elf-jarige meisje H. L. S. op de Laan van Meer- dervoort in Den Haag ter hoogte van de Klimopstraat door een tramstel van lijn 7 gegrepen. Zij (werd naar het Juliana-kinder- ziekenhuis overgebracht, waar zij om vier uur Vrijdagmiddag is overleden. Vermoedelijk heeft het slacht offertje geweifeld bij het over steken van de rijweg. Zij woonde in de Asterstraat in Den Haag. RIJDEN MET EEN CARAVAN VERGT ERVARING. i Het reizen met z.g.n. caravans als vorm van toerisme neemt zijn achterneef J. P. Tot deae onaangename ontdekking kwam de Leeuwarder politierechter mr H. J. van Maanen, toen J. P. voor hem terecht stond ver dacht van mishandeling. Mr van Maanen voegde de jonge man toe, dat hij te opvliegend van karakter is en dat hij daardoor ook voor mishandeling tot een we eik. is veroordeeld. De iverdachte stemde zulks toe en zeide de straf reeds te j derde slachtoffer was een juf frouw die wel graag een ring van S. voor kostprijs wilde hebben. 2ij gaf hem 50 en een gouden ring voor de maat van haar vinger. Ook zij zag niets terug. Het verhaal van S., dat hij zijn leven wilde verbeteren ging er bij een volgend slachtoffer gril te, evenals het fabeltje, dat hij kapi taal in het buitenland had. 10Ö0 gaf zij hem en bovendien ver kocht de man nog haar radio, die NED. VRACHTBOOT REDT OPVARENDEN VAN AMERIKAANS JACHT. De vierhonderd ton metende Ned. vrachtvaarder „Prins Bern. hard", die deelneemt aan het vleesvervoer tussen Ierse en En gelse havens, heeft de drie Ame rikaanse opvarenden van het 50 de 'politierechter de deur dicht, die de behandeling' onderbrak om het ouide dossier te kunnen inzien. En de bestudering van grote omvang aan, zo consta- de stukken schonk mr Van Maa- teert de A.N.W.B. Om met een caravan te rijden is echter er varing nodig, vooral wanneer men naar berggebieden in het buitenland gaat. Heel wat auto rijders hebben echter die erva ring in het geheel niet en het is daarom wel erg gewenst dat zij vooraf oefenen. Tijdens een Vrijdagmiddag met de A.N.W.B. gehouden be spreking is gesuggereerd om hier, zo mogelijk de omgeving van de postbank bij Arnhem hebben uitgezeten, maar., on-:'0°P f^s,a-lin£ schuldig en dat hem dit door de 750 ^as det Pr«® df plaatselijke politie was foeves-1 ^ere alleenstaande tone moest tigd. Dit laatste vooral deed bij voor haar .^gelovig heid. Ditmaal ging het over een N.V. die S. zou oprichten. De man is aangehouden en voor de officier van Justitie geleid. PAARDEN VAN TROUWKOETS SLOEGEN OP HOL. ton metende jacht „Colleen" aan voor te bezigen. De haarspeld- I V. 'L-. I - va A /l .1 I y-» L 1 rXH X Tl d rtM boord genomen I bochten e.d. die hier te vinden nen de pijnlijke zekerheid, dat er inderdaad bij de vorige be rechting een fout was gemaakt,, - veroorzaakt door het feit, dat in '9> dat jongelui, die het eens zijn dat proces vele personen luis-gewbrden over het samen bewan- tereinde naar de familienaam P. de el? v*an de ,9vens^^: PP! ontreden. En zo is het gebeurd, riituig naar het gemeentehuis te- Hnt T p imbqt'! win 7iin noef geven om zich in de echt te laten MP werA vor^rdeeld Tben verbinden. Natuurlijk worden M. p. werd veroordeeld, ioen daarvoor in de Drentse hoofdstad In Assen heerst nog de gewoon D „Colleen" was op weg naar zijn, zijn weliswaar van beschei- de Verenigde Staten, doch ge-dener formaat dan die in de raakte in moeilijkheden. Zwitserse of Franse Alpen, doch Britse vliegtuigen zijn opge- 'men zal er althans enige erva- stegen om de positie van het ring kunnen opdoen alvorens wrak van het jacht, dat gevaar de landsgrenzen voor een vacan- voor de scheepvaart oplevert, vast te stellen. Men mag na twee dagen geor ganiseerd liften wel vaststellen, dat dit experiment in zijn huidige vorm, geen succes zal worden. Was Vrijdag de animo vrijwel nihil, zowel van automobilisten als van militairen, de Zaterdag middag gaf naar verhouding het zelfde, of misschien relatief nog wel een ongunstiger beeld. Op de Zaterdagen gaan er n.l. aanmer kelijk meer militairen met verlof dan Vrijdags, maar nochtans bleek het aantal gegadigden in de garnizoensplaatsen miniem. „Wat in vrijheid geboren is kan men nu eenmaal in dit land moeilijk plaatsen, zo b.v. rond Venlo wa- Pijnlijke, stijve spieren moet U driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbaisem, die diep in de weefsels doordringt. Ook bij rheumatiek en ischias: III imj.JJ.IH.Bl'l-J- Het onderzoek te Dublin. De slotfase van het onderzoek Tiaar «Set ongeluk met de „Tri ton" van de K. L. M. bij de lucht- haven Shannon, waarbij 28 perso nen om het leven kwamen, is Za terdag te Dublin begonnen met lafste pleidooi van de voor armste dvocaat van de K.L.M. \5- Gonical. Zaterdag was de HOOG WATER VERWACHT. Naar A.N.P. verneemt van de Rijkswaterstaat, heeft het slechte weer het water in het stroomge bied van de Rijn snel doen was sen. De Boveprijm is in 4 dagen vier meter gestegen, de Moezel 5% meter. Deze vergrote afvoeren zullen «binnen enkele dagen ook in ons land flinke was geven. Zomdag- tochtend was die in Lobith reeds !ntim anderhalve meter en Zon- «tegmiddag anderhalve meter. Voor Keulen wordt voor heden- «■ehtend een stand van plus 7.20 wie ter verwacht. Dit houdt in, dat in de loop van Dinsdag in Nederland de uiterwaarden onder 'water komen te staan, een ver schijnsel dat elke winter voor- «toornt ■Volgens de weersverwachtin gen zijn de verdere vooruitzich ten, dat de regens, die wel hevig Mijn. doch die ook thans reeds »et meer over het gehele stroom gebied verspreid zijn, heden zul ten ophouden. In het gebergte «wordt lichte vorst verwacht Ver- ifcre was blijft dan uit. In dit ge. zal de topstand in de loop •van Woensdag Lobith bereiken «n .zullen de watenstanden over eenkomen met die van een flink wïifter-hoogwater. 26ste dag van de rechtzitting. McGonical zeide Zaterdag, dat hij zijn pleidooi in vier delen zou verdelen: het opstijgen, zoals dat beschreven is door toeschouwers, de vlucht, zoals beschreven door de bemanning met uitleg van het technische bewijsmateriaal, de mogelijke oorzaak van de ramp, en de opleidingsmethoden van de K. L. M. Over het opstijgen zeide McGo nical, dat de getuigenissen over een abnormale start van 3 leden van het vliegveldpersoneel, niet in overeenstemming zijn. Indien men dit bewijs ontleedt en toetst aan ander beschikbaar bewijs materiaal, blijkt niet, dat er iets met het vliegtuig mis was. De 3 getuigen, zo betoogde McGonical, legden verklaringen af, „die niet gekleurd waren door wat zij za gen, maar door wat zij nu den ken." De verdediger zei verder, dat het niet doenlijk was om de mo gelijkheid van een structurele fout in het vliegtuig als oorzaak voor het ongeluk uit te sluiten. Er waren sommige „positieve aanwijzingen in die richting." Hij noemde de ervaring van de piloot met de stuurknuppel en het schudden van het vliegtuig, dat voorafging aan de stoot op het water. Het onderzoek van het vliegtuig na hét ongeluk kon niet volledig en afdoende zijn, omdat sommige onderdelen niet te vin den waren en andere weer zó be schadigd waren, dat men niet na kon gaan, hoe hun toestand vóór het ongeluk was geweest. in gereglementeerde dwang om zetten" was de essentie van de commentaren, die van de zijde van de militairen en de automobi listen werden gehoord. De heer A. J. van Balen, direc teur van de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B., zeide: „Als men dit experiment had willen laten mislukken, had men het niet an ders kunnen doen. Zowel voor mi litairen als automobilisten biedt de huidige regeling ook maar de minste aantrekkelijkheid. Slechts uitbreiding van het idee kan nog enige redding brengen, nu men het liftverbod om militaire rede nen noodzakelijk vond". Mr B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, secretaris van de K.N.A.C., was van mening, dat de huidige regeling zeker niet per fect is, doch hij zag er wel een eerste stap in om tot een oplos sing te geraken. Hij zeide oog te hebben voor de verkeersveilig- heidsbezwaren die het liften mee brengt, doch wilde niet treden in het feit of de liftplaatsen niet be ter hadden kunnen worden geko zen. Van de zeer weinige militairen die getracht hebben 'n lift te krij gen, zijn er enkele geslaagd, maar een groot percentage heeft achteraf toch de trein moeten ne men en verspeelde daardoor kost bare uren. Vrijdag heeft men zich in de meeste garnizoenen op kunnen geven voor een liftmogelijkheid op Zaterdagmiddag. Van degenen die dit gedaan hebben, trokken zich diversen Zaterdagmorgen weer terug, doch op enkele plaat sen, zoals b.v. in Leiden, werden deze militairen, tegen hun wil vastgehouden en gedwongen hun oorspronkelijk voornemen ge stand te doen. Op verschillende ren patrouilles op de weg om eventueel „wilde" lifters aan te houden. Een enkele automobilist was zo vindingrijk zelf voor lifter te spe len en zijn militaire passagier, die hij bij een liftplaats had opgepikt aan een collega-automobilist op de grote weg over te dragen. Dit overkwam n.l. de enige lifter in Harderwijk, die onder toezicht van een officier en twee onderof ficieren op de liftplaats aanwezig was. Er meldde zich een automo bilist, die de man meenam naar de grote weg en hem daar over gaf aan een passerende auto, die beloofde op zijn beurt (hij ging tot Utrecht) weer een lift naar Den Haag te verzorgen. Lifters uit het garnizoen Den Bosch die niet weg kwamen en naar de kazene terug keerden, hoorden daar, dat ze die dag niet in de menage vielen. Zij hadden dus een dubbele strop: geen lift, maar ook geen eten in de kazer ne. Overigens blijft het probleem voor de succesvolle lifters om weer van huis naar hun garni zoen te komen, als ze niet toeval lig in een plaats wonen waar een j opneemplaats is. tie-tour over te gaan. „GEITENKERMIS" IN BROEKHUIZEN V ORST. Als sluitstuk van de driedaag se winterkermis zal in Broek- li ujtzenvcxrst Dinsdag ia.s. „Gei- tenkermis" worden gevierd. Leden van de „Geitenclub", waarbij uitsluitend vrijgezellen mogen zijn aangesloten, zullen, nadat zij een stropop hebben ver. brand, aanzitten aan een ge meenschappelijke maaltijd van aardappelen en geitenvlees. de politie Ihem fcwam halen, ga ven natuurlijk alle tegemwer- .pinven hemt niet veel. De officier van justitie bood verdachte direct aan hem be hulpzaam te willen zajn fcij het verkrijgen van eerherstel en schadevergoeding. REDDINGBOOT UIT ZEE OPGEPIKT. Het Nederlandse kustvaartuig „Bierum" heeft Zondagmiddag geseind, dat het ongeveer 45 mijl ten N. van de Oostpunt van Ame land een onbemande witte red dingboot uit zee heeft opgepikt. De boot heeft een gelakte rand en is van -binnen grijs geschil derd. Op de boeg van de boot staat „Z.-504" en achterop het woord „Golfbreker". „NAUTILUS" GAAT PROEFVAREN. De Amerikaanse marine deelt mede dat de „Nautilus", de eer ste atoomduikboot ter wereld, vandaag met proefvaren gaat beginnen. Het schip vertrekt van Groton in Connecticut. De „Nautilus", die 3.000 ton meet en naar schatting 55 mil lioen dollar heeft gekost, is een jaar geleden te water gelaten. TRAGISCH ONGELUK. Het 10-jarig jongetje van de familie C. in de Eschdoomstnaat te Den Haag is Vrijdag op wel zeer tragische wijze om het leven gekomen. Toen de moeder even de deur uit was is het kind met een hon- denriem gaan spelen. Hij heeft de riem met de musketonhaak aan een waslijn vastgemaakt. Daartoe klom -hij op een stoel. Terwijl hij het andere einde van de riem om zijn hals had. Ken nelijk is het jongetje toen geval len, want toen de moeder terug kwam vond zij haar zoontje han gend over de stoel. FEN WEEK VOOR ZIJN NEEF IN HET GEVANG. De 24-jarige landarbeider J. P. uit Molenhoek onder Geldrin- gen, gemeente Steenwijkerwold heeft in 1954 een week in de gevangenis gezeten voor een mishandeling gepleegd door VIJFJARIG MEISJE DRONK VERGIF UIT GEVONDEN FLESJE. Een vijfjarig meisje in Meppel is bijna het slachtoffer geworden van het feit, dat iemand achte loos een flesje met een vergiftig vliegenverdelgingsmiddel had weggegooid. Het kind vond het flesje op een hoopje afval op straat, peuterde het open en proefde van de inhoud. Het meis je vond het zo lekker, dat zij er mee naar ihuis liep om het ook haar broertje te laten proeven. Gelukkig was haar moeder in de buurt, die ingreep, toen zij een doodskop op het etiket zag met de woorden „zwaar vergif'. Het meisje werd dadelijk naar het ziekenhuis gebracht. Na daar be handeld te zijn is de kleine thans weer buiten levensgevaar. Gebleken is, dat het verdel gingsmiddel arsenicum bevatte. Een betrekkelijk kleine dosis van het vocht bad reeds dodelijk kun nen zijn. Onderzocht wordt thans hoe het flesje op straat terecht gekomen is. OPLICHTTER VOND WILLIGE SLACHTOFFERS ONDER EENZAME VROUWEN. De 46-jarige Haagse koopman P. S„ die in Juni j.l. uit de gevan genis werd ontslagen, waar hij wegens oplichting was opgebor gen, zal binnenkort wel weer in de voor hem zo langzamerhand bekende omgevipg terugkeren. In het half jaar dat hij op vrije voe ten is geweest, heeft hij kans ge zien een aantal dames (veelal al leenwonend) voor belangrijke be dragen op te lichten en het geld te verspelen in speelhuizen, o.a. te Baarle Nassau. Een van zijn eerste slachtoffers was een dame bij wie hij was in getrokken en die te zijnen behoe ve haar meubelen en sieraden verkocht. S. had haar n.l. verteld een groot kapitaal te bezitten, maar er door omstandigheden op dit moment niet over te kunnen beschikken. Toen bleek dat hij, zoals hij be loofd had, de huur van de vrouw ook nog niet had betaald, werd het tweetal op straat gezet. Zij verhuisden naar een kamer, waar S. direct de hospita wist te inte resseren in een tapijt, waarvan hij een staaltje bij zich had. De hospita legde 250 op tafel, maar heeft het tapijt nooit gezien. Een ook wel auto's gebruikt, maar het kost het gemotoriseerde ver voer toch veel moeite, paard en rijtuig te verdringen. Een jong aanstaand echtpaar, dat zich Zaterdagmorgen per rij tuig naar het Asser gemeente huis begaf, kreeg de schrik van het lange leven, dat het hoopt nog voor zich te hebben, toen, nog vóór het binnen was in het ge meentehuis, de paarden van de trouwkoets op hol sloegen. Het aanstaande echtpaar was juist uitgestapt, toen de overigens makke paarden wegstapten, ter wijl de koetsier nog naast het rij tuig stond om het portier dicht te klappen. Het tweede rijtuig reed voor, maar het eerste rijtuig kwam met een der wielen in aan raking met een lichtmast waar door de achteras en de beide wie len van het rijtuig werden af ge rukt. De beide paarden schrokken zó, dat ze aan de haal gingen. Een der dieren kwam te vallen en kwam onder het rijtuig te recht, doch met zijn koppelgenoot kon ook dit dier nog de benen ne men, de binnenstad van Assen in waar het gespan overigens vrij spoedig werd gegrepen. Gelukkig deden zich geen persoonlijke on gelukken voor doch de schade aan het rijtuig was vrij aanmer kelijk. FELLE BRAND TE RENKUM. Hotel .Jiijnzicht" in de gelegd. Een vrote uitslaande brand heeft Zaterdagavond het hotel „Rijn zicht" te Renkum, directeur de heer F. C. van Rijswijk, in de as gelegd. Slechts de kale muren staan nog overeind. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, wordt op 2% 6 3 ton ge schat. Om half zes werd de Renkumse brandweer gealarmeerd, en spoe dig daarop de brandweren van Oosterbeek en Heelsum. De brand is vermoedelijk ont staan, doordat een gordijn bij de gashaard -in een hoek van de bar- zaal vlam vatte. De kok was di reet met een brandblusapparaat bij de brand, maar uit de gas haard sloeg een vlam omhoog, die gordijnen en plafond in brand zette. Na een half uur, toen de barzaal was uitgebrand, leek het gevaar geweken. De brand is echter via de keuken naar het oudste gedeelte van het hotel, het woonhuns, doorgedrongen en vandaar naar de hotelruimte. Om 8 uur laaiden de vlammen hoog boven het hotel uit en liepen de 29) door A. H. VAN OMMEN Nadruk verboden. ln Midden- en West-Zwitserland te voor millioenen franken scha de aangericht door overstromin gen, die een gevolg zijn van da genlange aanhoudende regenval. Het spoorwegverkeer ondervindt »xel vertraging. Het Sowjetrussische regerings- blad „Izwestjia" maakt melding van de arrestaties van een „gro te groep misdadigers", die door fraude en diefstal in fabrieken waar zij werkten, 2.500.000 roe bel (bijna 2.250.000 gulden) ont vreemd hadden. Ongeveer tachtig procent van het ontvreemde, waaronder juwelen en auto's, had men kunnen achterhalen. Spoedig zou een proces volgen. Tot dat telefoon nummer 29006 Job Bulder weer op het eerste plan bracht... Bijlman kon zich het smalle doch tamelijk lange cafétje nog wel herineren: geheel rechts een viertal tafeltjes met stoelen en links de tapkaist, waarvoor een aantal hoge krukken stond. Ge heel achterin voerde een trapje naar de achter het café gelegen woning en als Job Bulder de zaak even moest laten, kon hij de be zoekers van de hoger gelegen kamer uit, toch door de gordijn tjes in het oog houden. „Wel wel, inspecteur, wat een verrassing", herhaalde Job en terwijl hij diens hand nog steeds omklemd hield, trok hij hem ver der het lokaal in, om hem daar na vierkant op één der stoelen te deponeren. „Gaat U toch zitten," vervolgde hij buitengewoon vrien delijk met z'n hoge stem, „en doet u alsof u thuis bent! Koppie koffie... prima hoor... mét roem. Specialité la Job Bulder." Hij grinnikte bij deze laatste woor den, maar dit kwam alleen tot uitdrukking in het schudden van z'n buik; het pafferig-bleke ge laat behield dezelfde emotieloze uitdrukking. „Nou Job, een kop koffie sla ik niet af", antwoordde Bijlman en aangezien Bulder thans zijn hand had losgelaten, gespte hij de leren oorkleppen van z'n mo torkap los en stak een sigaret op. Opmerkelijk vlug slofte de man het lokaal door, het trapje op, om een minuut later met een kop écht geurige koffie terug te keren. „U boft inspecteur... de koffie was nét bruin. Nou, smaakt ze? Ha, ha, ha, dacht ik wel. Ja, Ja, bij Job krijg je altijd kwaliteit voor je centen!" „Ik denk, dat je hier heel wei nig koffie zult schenken, Job." „Tuurlijk niet, inspecteur. Bier, da's de hoofdzaak," antwoordde Job en hij zette de dikke lippen in de schuimmanchet van het glas bier, dat hij zich zojuist ge tapt had. ,,'s Morgens heb ik hier geen klap te doen en ik houd de tent meestal tot een uur of elf gesloten. Dan komen m'n eerste1 klantjes opdagen. 's Middags gaat 't ook nog wel, maar zo tus sen vijf en zeven, zie je... dan worden d'r heel wat glasies naar binnen geslagen. Zo 's aves mag ik ook niet mopperen; dan kom- me d'r verschillende dames en heren d'r lui natje halen en dan mag ik niet mopperen, begrijp u? Maar afijn, dat zal u alles wei nig kanne schelen... Ik vin het reuze van u, dat u me nog es komt opzoeken. Ja ja, inspec teur, Job Bulder is op de rechte weg gebleven hoor! Aan mijn lijf geen poleneizie!" Bijlman inhaleerde de rook van z'n sigaret en bleef Job Bulder geheel onopvallend aankijken. Zonder op diens zakelijk verslag in te gaan, vroeg hij hem: „Heb je hier alleen maar vaste klan ten, Job?" ,,Ja... hoe bedoelt u dat?" deed de ander niet-begrijpend. Kom Als je 't zó mis schien beter snapt komt er hier wel eens een vreemde eend in de bijt?" „Oh bedoel je dat! Tuur lijk, die krijg je in iedere zaak." „Gisteren avond ook misschien een vreemd eendje gehad?" Job kneep de ogen toe, ten te ken dat hij nadacht. „Neeeee. antwoordde hij eindelijk lang gerekt, „voor zover ik me kan herinneren, neeeee." „Weet je dat héél zeker, Job?" Bijlman'!» toon werd iets drin gender en het onverschillige in z'n ogen was verdwenen, om plaats te maken voor iets ste- kends, dat Job onwillekeurig even de ogen deed neerslaan. Job Bulder krabde zich eens achter het oor. „Tjonge inspec teur, ik weet warempel niet waar je naar toe wil. M'n kop is geen ijzeren pot en zoals ik al zeivreemde eenden zie je zo vaak, nietwaaren „Ik bedoel hier de vreemde eend, die gisteren-avond hier, on der jouw telefoon-nummer 29006 werd opgebeld!" zei Bijlman snel. Bijna onmerkbaar trokken Jobs ogen zich iets samen en Bijlman wist eigenlijk zelf niet. of hij goed gezien had, of dat hij het zich slechts verbeelde. Bulder dronk zijn glas in één teug leeg, nam zich de tijd met de rug vain z'n hand het schuim van de lippen te vegen en ant woordde toen kalm „Ah,- be doelt U die! Maar wie zegt U, dat hij een vreemde was," liet hij er snel op volgen. „Des te beter, Job. Als 't géén vreemde was, is het dus een be kende en daarom moet je mij eens heel gauw vertellen, wie de man was!" Bijlmans woorden ratelden hard en helder als een mitraileur. „Wie de man was? Wie zegt U dat 't een man was?" ontweek Job het directe ant woord. „Je zegt zelf„Wie zegt U, dat hij een vreemde was," maar daarvan afgezienik wéét dat 't een man was, die hier in jouw café op een telefoontje zat te wachten. Nogmaals Job - en thans geen gezeur en gedraai meer wie was de man!" Bijl man had de ellebogen op het ta feltje geplant en z'n vierkante kin rustte op z'n vuisten, terwijl hij Job Bulder met half toege knepen ogen doordringend aan- keek. Job ging lui in z'n stoel han gen en de stem klonk enigszins brutaal, toen hij antwoordde „As je 't dan persé wil weten ik ken de kerel niet, al breek ik me nek over 'm." „Eerst laat je doorschemeren, dat hij een bekende is, nu zeg je, dat je de man niet kent. Job... ik verlang de waarheid en niets dan de waarheid te ho ren. Begrijpen we elkaar?" (Wordt vervolgd.) belendende gebouwen gevaar. Het naastliggend pand heeft slechts waterschade opgelopen. Met 14 stralen werd het vuur bestreden. De Wageningse brand weer, die om 6.15 uur reeds was gealarmeerd, kwam om eerst te kwart voor 8 assistentie verle nen met een Magyrusladder en een tankwagen. Ook de brand weer van de papierfabriek Vtin Gelder en Zn was gealarmeerd en stond klaar om uit te rukken, maar heeft geen dienst gedaan Toen de Wageningse brandweer gearriveerd was kon de brand ef fectief worden bestreden, maar eerst om 10 uur was het gevaar geweken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De eigenaar, die niet thuis was toen de brand uit brak, hoopt op 1 April zijn hotel weer te kunnen openen. Ia de moerassige streek Dijk manshuizen op Texel hebben de heren W. Rijk en K. du Porto Zaterdagochtend voor het eerst van dit jaar een leeuwerik ho ren zingen. Dit is bijzonder vroeg want gewoonlijk begint deze vo gel zijn zang eerst begin Februa ri Bovendien zijn op Texel twee volwassen lepelaars waargéno men. ,i Zij vlogen in de richting van hun broedgebied, een duinmeer ten N. van De Koog. Het is ecta ter ndet onmogelijk, dat deaele pelaars in Nederland overwrote ren. Deze vogels vertrekken als regel in September naar hun win terkwaiUer in Egypte. GASOLIE EN HUIBRANDOLIE WORDEN DUURDER. Naar het A. N. P. verneemt wor den wegens de stijgingen van de wereldmarktnoteringen de prijzen van gasoliën en huisbrand oliën, ingaande heden met 0,6 et per liter verhoogd. Voor de soort autogasolie, geleverd uit pompf" en in vaten, wordt de verhoging 1 cent per liter.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2