En de prijzen stijgen Uit de Provincie KERKDIENSTEN Afdamming Veeregaf en Zandkreek ZONDACDIENST ARTSEN SCHAKEN Voor de Zondag Jaarvergadering Vereniging van Oud-Leerlingen te Oostburg Melkprijs, spoorwegtarief en haringseizoen1 Bele?de ^inkilometers stees ÖEiwes! Vooral nn De heer L. van Dijk neemi afscheid VLISSINGEN. Nieuwe mogelijkheden van verzekering TERNEUZEN. AXEL. ZAAMSLAG. Hamea-Gelei voor Uw handen Nog steeds staat de op 9 Jan. j.1» verhoogde melkprijs in het brandpunt van de belangstelling. Deze enigszins onverwachte ver hoging wordt door de vakorgani saties ten zeerste betreurd, waar van zij in adressen aan de minis terraad kennis hebben gegeven. Zowel het N.V.V., de K.A.B. als de C.N.V. betreuren het, dat deze verhoging plotseling tot stand kwam zonder voorafgaand over leg met de bonden. Bovendien achten zij door deze verhoging het streven van de regering om het prijspeil te handhaven niet reëel en in strijd met het beroep van de regering aan het bedrijfs leven om loonsverhogingen niet direct in de prijzen door te be rekenen. Ook de vier samenwerkende werkgeversorganisaties hebben van hun ontstemming over de melkprijsverhoging blijk gegeven door een adres aan de minister: raad, met het verzoek de redenen tot deze prijsverhoging duidelijk kenbaar te maken. Nog diverse andere organisaties, waaronder de Nederlandse Consumenten bond, hebben hun misnoegen hierover te kennen gegeven, ter- Ik heb zeer wel gezien de verdrukking mijns volks. Ik heb hun smarten bekend. Ex. 3 7. Dat is een woord, dat van geen «aensenlippen kan komen! Hoe menige gevoelige snaar trilt daar toch door de ziel waarover men tot de beste aardse vriend niet kan spreken, eenvoudig omdat men niet onder woorden kan brengen wat de ziel beweegt. Welk een zalige wetenschap •ten, dat de Wachter Israëls slui mert noch slaapt. Ook al schijnt Hij het oog en het oor gesloten te bouden voor onze moeite en ons verdriet, ook al laat Hij het wa ter aan de lippen komen, het is toch nimmermeer mogelijk, dat Hij Zijn genade zou vergeten. Al •nze moeite ziet Hij met ogen vol •ntferming. Al onze smarten kent Hij. En wij gevoelen, dat lezende, de waarachtigheid van een ander Schriftwoord, „dat Hij ons leed, onze lasten toeweegt, met de grootste nauwkeurig heid." Indien dit zo is, waarom ontheft de Here ons dan niet van ao menige last, van zo menige oorzaak tot tranen? Omdat Hij precies weet wat noodzakelijk voor ons is. Indien altijd de zon scheen op ons pad, zouden wij dan wel die behoefte gevoelen aan de Hand onzes Gods? In dien werkelijk alles ons voor de wind ging, zouden wij wel vor deren op de weg der heiligma king? God regeert! Dit zij wijl de Bond van Overheidsperso neel in een telegram door de prijsstijgingen in de levensmid delenbranche een algemene sala risverhoging van 10 procent zeer urgent acht. De Minister antwoordt. Het antwoord van Minister Mansholt op de reacties van de melkprijsverhoging heeft niet lang op zich laten wachten. De regering is van mening, dat tot een belangrijke subsidiever hoging op melk geen sprake kan zijn en daarom is, door de geste gen productiekosten een verho ging van 3 cent per liter nood zakelijk geworden. Aan de voor zitter van het Bedrijfschap voor Zuivel is vervolgens opdracht ge geven ongemotiveerde verdere prijsverhogingen in deze branche ongedaan te maken, verder is er een prijsstop in het vooruitzicht gesteld, indien melkinrichtingen de slijters een grotere verhoging dan 3 cent per liter in rekening van 48 tot 52 millioen, maar toch verminderde het aantal zitplaat sen aanmerkelijk, doordat het houten treinmateriaal, dat buiten dienst wordt gesteld, groter is dan het gereedgekomen diesel- elektrische materiaal. De electrificatie van de binnen landse netten zal met kracht wor den doorgezet, terwijl ook aan de vis. De gronden, waar deze vis gevangen wordt, liggen echter zeer ver weg en de beschikbare trawlers zijn niet zo groot, dat men van een rendabele aanvoer kan spreken. De subsidie-maatregelen van de regering kwamen te laat, daar het haringseizoen reeds een aan vang had genomen. Bovendien is onbekendheid met deze vis gronden één van de voornaam ste oorzaken van de slechte be- modernisering van het trein- driifsresultaten Men kan echter k'1 i tevreden zijn over de nieuwe sub- kost handen vol geld en men be hoeft dus niet te schrikken, als er op een bepaald ogenblik een tariefsverhoging voor het trein reizen zal worden ingevoerd, die voor het bedrijf nodig zal zijn, maar evenals de me'.kprijsverho- ging, onprettig zal aandoen. Nieuwe hoop voor vissers. Het afgelopen haringseizoen is niet gunstig geweest. Dit werd medegedeeld over de bedrijfsre sultaten van de visserij-rederijen. De IJmuider vissersvloot heeft zich speciaal toegelegd op de aan voer van verse haring en ma kreel, terwijl er echter een gro tere behoefte bestond aan gro- brengen. Bovendien zal met de tere aanvoer van goedkope rond- Stichting van de Arbeid worden overlegd, welke gevolgen deze stijging meebrengt voor het ge zinsbudget en zal nader contact worden opgenomen met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten omtrent de verstrekking van schoolmelk. De regering acht de doorbere kening in de prijs niet onrecht vaardig, wanneer men bedenkt, dat in de landbouwbedrijven de jongste 6 percent loonsverhoging niet uit de winst betaald kan wor den. Het is derhalve geen aan tasting van het huidige prijsbe leid, daar ook de subsidie reeds hoger is dan andere jaren en men eigenlijk reeds had gedacht in 19531954 zonder subsidie te kunnen werken. Gezien de ver klaringen van de Minister mag men aannemen, dat er van onge motiveerde prijsverhogüSg" niet kan worden gesproken, maar men vraagt zich alleen af, waar om het aangekondigde overleg niet eerder had kunnen plaats vinden, sidie-regeling, die door de rege ring is toegezegd, waardoor er voor dit jaar de hoop bestaat, dat het vissen naar rondvis in de verre gebieden in grotere mate zal worden beoefend. Bovendien is het belangrijk, dat onlangs de beslissing ten aanzien van de oorlogsschade en de nieuwbouw voor visserssche pen is afgekomen en er een nota is ingediend ter sanering van de zeevisserij, waardoor vervanging van oud materiaal mogelijk ONDERHOUD KANAAL, TERNEUZEN—GENT EN RIJKSWEG AANKESiEr-D. J IN BRAAKMAN- OF QUARLES- POLDER KREGEN 10 LAND- BOUWERS EN FRUITTELERS EEN BEDRIJF TOEGEWEZEN. Tien landbouwers en fruitte- In het gebouw van de directie Iers uit Schouwen en Duiveland Zeeland van de rijkswaterstaat te en Zuid-Beveland hebben van de Middelburg werd aanbesteed het Dienst der Domeinen een bedrijf onderhoud van het Neder- toegewezen gekregen in de lands gedeelte van het kanaal van nonanpolder of de Quarles- Terneuzen naar Gent met bijbe- polder. Deze bedrijven zijn ue- horende werken, alsmede het on- scmkDaar gesteld voor het her- de.houd van rijksweg 61, gedeel te TerneuzenBelgische grens, een en ander gedurende 1955. verkavelingsgebied en Donder dagmorgen was het voor negen van hen een belangrijk moment. De inschrijving geschiedde in toen ze in staat werden gesteld percelen en in massa. De uitslag was als volgt: Perceel I: G. A. v. d. Straaten te Terneuzen ƒ119.600; J. en T. de Oude te Biervliet 120.100. Perceel II en HI: W. J. de B.mijn te Terneuzen ƒ416.000; perceel III: fa gebrs De Bokx te Terneuzen 102.770; J. en K. T. de Oude te Biervliet 98.975. Massa I, II en IIIC. v. d. Klip- wordt. Het mag derhalve verheu- pe te Vlissingen ƒ548.600; Aann. gend worden genoemd, dat er uit eindelijk toch iets voor onze Ne derlandse vissers wordt gedaan, waardoor ook zij kunnen delen in de groeiende welvaart. bedr. T. A. Swets Bzn te Hardinx- veld ƒ552.400; P. J. de Bourgraaf te Wemeldinge ƒ556.900 De den. De vereniging van oud-1eerlin- gen der Rijks Landbouw Winter- school te Sehoondijke hield haar jaarvergadering in hotel Du Commerce te Oostburg. De ver gadering werd gepresideerd door de heer H. van Iwaarden uit Aardenburg. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging thans 127 leden telt. Voorts zijn er 4 adviserende leden. Aan de heer ir Roest zal gevraagd worden als adviserend Op deze manier had men lid toe te willen treden. veel narigheid komen. kunnen voor- Huidige tarieven niet voldoende. Ir. Den Hollander, president directeur van de Nederlandse spoorwegen heeft verklaard, dat indien de thans voorgeschreven tarievenpolitiek doorgang blijft vinden, men zeer grote moeilijk heden verwacht. Als de voor lopige bedrijfsresultaten van het afgelopen jaar worden overzien, dan kan men concluderen, dat de Nederlandse Spoorwegen juist met de hakken over de sloot zijn gekomen, d.w.z. dat er dus net geen verlies is geleden. Het weliswaar toegenomen rei zigers- en goederenvervoer in 1954 ten opzichte van 1953 is door onze afdoende vertroosting Dit de kostenstijging overtroffen, ter- hrenee iéderVaarorUof" Tot wijl een drietal loonsverhogingen orenge leaer „waarom OI „lot j- ovnlnitatie-rolrpnincT aanTion. hoe lang?" tot zwijgen. Ik heb het niet gevreten, Dat Gjj reeds hier op aard Zo werkelijk en zo heerlijk, Zo altoos met ons waart! «Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) de exploitatie-rekening aanzien lijk deed stijgen. Het aantal af- MIJNHARDTJESsterke bestrijders van pijnen. Financieel bleek het jaar 1954 niet ongunstig te zijn geweest. Werd begin 1954 begonnen met een kasgeld van 175,39, thans kon het boekjaar afgesloten wor den met een saldo kasgeld van 363. Hienna hield de heer J. Aart- sen, hoofdopzichter van de Hei de Mij te Goes een inleiding over „Drainage in de practijk", die door de aanwezigen met aan dacht werd gevolgcL Na deze leerzame en practische lezing volgde een korte pauze. Als eerste punt na de pauze kwam de bestuursverkiezingen aan de orde dit wegens het pe riodiek aftreden van de heren J. A. Ie Clercq uit Oostburg en J. A. Mangnus uit Biervliet, die herkozen werden. Hierop hield de heer L. van Dijk, directeur van de Rijks Landbouw Winterschool te Sehoondijke, die dit jaar de pen. sioengerechtigde leeftijd bereikt een bijzonder Interessante lezing ten £ifscheid. De lezing droeg de titel „Vroeger, nu en straks". Spreker begon met te zeggen, dat de landbouw zeer lang een z.g. ervaringsbedrijf is geweest. In zijn lezing onderscheidde spre staat de gelukkige omstandig heid, dat het Rijks Landbouwon derwijs te Sehoondijke door alle richtingen wordt gesteund. Bij spr. is de vraag gerezen of 't ook niet mogelijk is op voorlichtings- gebied, waarvan de diverse standisorganisaties een ruim ge bruik maken, tot een zekere coör dinatie te kunnen komen. Im mers doordat deze organisaties eikaar op verschillend terrein doorkruisen, is het effect van hetgeen werd beoogd tot een mi nimum beperkt. In dit verband sprak de heer Van Dijk de wens uit, dat het tot overleg zal ko men. De heer Van Dijk stipte tenslot te aan, dat hij binnenkort het Rijks Landbouwonderwijs, waar om de contracten te onderteke nen. Eén landbouwer moest we gens ziekte verstek laten gaan. De vier gelukkigen, die naar de Braakmanpolder vertrekken zijn: J. v. d. Sluis te Burgh, M. v. d. Sluis te Bruinisse, A. J. Diele- man te EllewoutsdijkJ A. West- strate te Waarde. De heer A. Punt uit Poortvliet was door ziekte verhinderd het contract voor zijn bedrijf in de Braakmanpolder te komen onder tekenen. In de Quarlespolder zijn een gunning werd aangehou- vijftal fruitteeltbedrijven beschik baar gesteld aan de herenC. J. Bosman, Driewegen; P. J. Dobbe laar, Ouaelande; J. Elenbaas, Baarland; P. Elenbaas, Baarland, en J. C. Steyn, Hoedekenskerke. Namens de herverkavelings commissie werden de nieuwe do meinpachters toegesproken door de heer C. Philipse, die er op wees dat het een gelukkig feit was dat ook de jongste Zeeuwse polders dienstbaar gemaakt kon den worden aan de sanering van de te kleine bedrijven in de her- verkavelingsgebieden. Niet alleen behoeven de beste Zeeuwse boe ren aldus niet de provincie te ver laten, maar ook zijn de aanpas singsmoeilijkheden aan nieuwe omstandigheden minder groot en aan hij sinds 1924 verbonden is geweest gaat verlaten en dat het hem een genoegen heeft gedaam op deze vergadering een lezing te mogen houden. De heer Van Iwaarden dankte de heer Van Dijk voor zijn zeer leerzame lezing en gelooft dat de aanwezigen in dit kort tijds bestek heel veel hebben opgesto ken. Jammer dat er zo weinig gediplomeerden aanwezig waren. van welke de heer Atlr. van Ri»l in keurig verzorgd proaa een verzuchting slaakte, dat st ratos het Braakmanpoldergebied ook voor de sport visserij zou worden ontsloten. „G.O.A." zou gaarne als eerste en grootste hengel sportver. in deze streek het vis recht in deze polder pachten. Deze ontboezeming, die mét klinkend applaus werd onder streept, werd gevolgd door decla matie, waarna een éénacter werd opgevoerd onder de titel „Klaas Konijn". Deze verwierf veel bij val. Een blijspel in twee bedrijven volgde onder de titel ,.De vla wordt duur betaald!" In verband met het a.s. jubi leum van de heer Wijna bij de P.T.T. weiden reeds de nodige voorbereidende stappen gedaan hem bij die gelegenheid te huldi gen. Een gezellig samenzijn met het gebruikelijke dansje volgden tot slot van deze zeer geslaagde fa müie-avond van de hengelsport liefhebbers. G. Ballintijn f Te Leiden, waar hij werd ver pleegd, is na een ernstige ziekte Vrijdagmorgen op 49-jarige leef; tijd overleden de heer G. Ballin tijn, hoofdredacteur van de Pro vinciale Zeeuwse Courant. Belgische rivierioodsen staken. De Belgische rivierloodsen zijn In de afgelopen nacht een protest staking begonnen, die 24 of 48 uur aal duren. Zij willen op deze wqze uiting geven aan hun onte vredenheid over het feit, dat de toegezegde loonsverhoging nog niet is toegekend. Bij de staking zijn ongeveer 100 rivierloodsen betrokken. De loodsen in Antwerpen leg- Bij de rondvraag informeerde de afstand tot de geboorteplaats, i den vannacht om 00.00 uur het de heer Van Iwaarden er naar waar familie en kennissen wonen, hoe het komt, dat het maanzaadj korter. gedurende de laatste jaren zo De rentmeester der domeinen, veel in opbrengst is teruggelopen.de heer ir J. Kluytenaar, verwel- Ifnmers vroeger sprak men van komde zijn nieuwe pachters en opbrengsten van 1000 k 1200 kg.1 zei vertrouwen te hebben in de per gemet. Het is toch vreemd, toekomstige mogelijkheden, die dat in deze tijd van veredeling en »P de nieuwe bedrijven zullen productieopvoering het maanzaad liggen. De eerste maanden zullen werk neer, die in Vlissingen van ochtend om 06.00 uur. Dit bete kent dat van het middernachtelijk uur af uit Antwerpen geen schip meer met Belgische loodsen zon vertrekken en uit Vlissingen va* zes uur af geen schip meer naar Antwerpen. De schepen, die de VVielinge* hierin niet betrokken kan wor- het moeilijkst zijn, vooral nu het binnenvaren, zullen op de rede (jen |nog niet geheel met zekerheid is Tr" De heer Van Dijk zegt ook, wat te. zeggen wanneer de woningen betreft het maanzaad, in 't duis. en schuren afgebouwd zullen zijn. ter te tasten. De toekomst zal de oplossing kunnen brengen. De Delta-commissie heeft in Laar vierde Interimrapport de rege ring geadviseerd zo spoedig mogelijk over te gaan tot de uitvoering van het z.g. drie-eilandenplan, dat voorziet in de afdamming van het Veeregat en de Zand kreek. Dit spoedige begin is volgens de commissie nodig omdat de bouw van de dam in het Veere gat meer ervaring zal kunnen leveren inzake constructiewijzen, materialen en materieel, welke zullen worden toegepast bij de grote afsluitdammen van Brou- wershavense Gat en Oosterschel- OOST ZEEUVVS-VLAANDEREN ZONDAG 16 JANUARI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- iven (Vöorber. H. A.); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Boek. 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. ïlontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. (Bed. H. Avondmaal.) Philippine: 2.30 uur Ds. R. C. Hon- ders. Sas van Gent: 10 uur Ds. P. J. Pennings, van- Axel. Sluiskil: T0 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Bed. H. A.); 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: Geref. Kerk, Noord straat: 9.30 uur Ds. J. Scholten ;i 2.30 uur Vicaris G. J. van Emb- den; 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Jeugddienst). 10 uur: „Bethel" (dienst voor jongeren van 12 t/m 15 jaar) Ds. P. A. v. d. Vlugt. Driewegen7 uur Vicaris G. J. van Embden. Zaamsiag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Hejjboer (Voorber. H. A.) 2.30 uur Ds. G. Jansma. i WEST ZEEUWS-VLAANDEKEN. ZATERDAG 15 JANUARI. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 16 JANUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. Bonge- naar, van Groningen. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskèns: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 9.30 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. firoede: 10 uur Ds. C. Blomaard, van IJzendijke. Hoofdplaat: 2 uur Ds. W. S. Even huis, van Biervliet. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Bed. H. Doop.) Rc-tranchement: 11 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Sehoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. St. Kruis: 9 uur Ds. Bongenaar, van Groningen. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: val. Zuidzande: man. 10 uur Wika Waster- 10 uur Ds. H. Kuijl- GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L. Schalkwijk. Terneuzen: 11 uur en 4 uur Dr. B. A. Knoppers, van Amsterdam. Zaamsiag9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 9.30 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen (Bed. H. Avondm.). flHt. GEREF. KERK. Zaamsiag: 9.30 uur«n 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen (in de Chr. Bewaarschool, Ds. Jan Scharpstraat.) GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees- dienst. OUD.GEREF. GEBEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEELS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLLEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. ker vier tijdperken, nl. van vóór de, zo hiertoe wordt besloten. 1900, na 1900, na de eerste we- 1 Het is van groot belang de pe- reltdoorlog en van na de laatste riode van proefnemingen over wereldoorlog lenige jaren te kunnen uitstrek - Spr. inoemd de vooruitgang en 1 ken om in ruime mate ervaring belangrijke winstpunten, die elke te kunnen opdoen tijdens ongun- periode te zien gegeven heeft. Thans staat de boer op een punt, waarop men in het geheel niet meer van een z.g. ervaringsbe- drijf gesproken kan worden. Het boerenbedrijf is in al!e opzichten een technisch bedrijf geworden. Wil men de grootste opbrengst van de grond behalen is een ge degen kennis van alle facetten vereist. De studie aan de Rijks Landbouw Winterscholen wordt zélfs als de minium opleiding voor landbouwer gezien. In West Zeeuws-Vlaanderen be. Vijf Nederlandse levensverze keringsmaatschappijen en een Engelse schadeverzekeringmaat schappij hebben nieuwe moge lijkheden van verzekering ge schapen voor Nederlandse emi granten, voor in het buitenland vertoevende Nederlanders en voor familieden van die Nederlanders in het vaderland. De vijf maatschappijen hebben een „Holland-retourvlucht polis" ingesteld, waarbij o.a. emigran ten een verzekering kunnen slui ten op het leven van een in het vaderland blijvend familielid. Bij het overlijden van dit familielid kan de emigrant over het verze kerde bedrag beschikken om op de snelste wijze de reis naar Ne derland en terug te maken. De Engelse maatschappij heeft een polis ontworpen, die bij levensgevaarlijke ziekte van een in de polis genoemde bloedver want de overkomst van de ver zekeringnemer mogelijk maakt. Dit is de „S-O.S.-polis". Voor de gevallen waarin de verzekerde de reis naar Neder land door de lucht wenst te ma ken heeft de K.L.M. aan de des betreffende verzekeringmaat schappijen de medewerking van haar organisatie toegezegd met het doel te bevorderen dat de reis van de verzekerde zo snel moge lijk zij. stige omstandigheden van wind, stroom en golven. Evenals vrijwel alle buiten waterkeringen in Zeeland zijn ook de dijken langs het Veeregat en de Zandkreek te laag en te zwak. In plaats van door versterking van deze dijken kan men door de afsluiting van het Veeregat en de Zandkreek voor verscheidene millioenen guldens minder een veel grotere veiligheid verkrij gen, omdat in dat geval de korte afsluitdammen een betrouwbare zeewering zullen vormen, waar achter de andere dijken als een tweede verdedigingslinie zullen blijven liggen. Dat zowel de afsluiting van het Veeregat als die van de Zand kreek een onderdeel vormen van elk plan tot verbetering van de veiligheid door middel van de af sluiting van de zee-armen kan als volgt worden verklaard: 1. In het kader van de afslui ting der zee-armen wordt een en kele dam in de mond van de Oosterschelde, lopende van Wal cheren naar Schouwen, om wa terbouwkundige en financiële redenen niet aanbevelenswaardig geacht, zodat de Oosterschelde en het Veeregat afzonderlijk zullen moeten worden afgesloten. 2. De afsluiting van het Veere gat alleen zou, met open Ooster schelde, ontoelaatbare getijstro men in de Zandkreek veroorza ken. 3. De afdamming van de Zand kreek alleen zou de stormvloed standen in het veeregat en de Zandkreek, zij het in geringe mate, verhogen. In de afsluitdam in de Zand kreek is een schutsluis geprojec teerd ten behoeve van de scheep vaart door het kanaal van Wal cheren. Zoals bekend leeft in Zeeland reeds lang de wens het eiland Noord-Beveland een vaste ver- Het drie-eilandenplan is sinds tal van jaren bij de rijkswater staat in studie. Thans is de voor bereiding zover gevorderd, dat het plan binnen afzienbare tijd in behandeling zou kunnen wor den genomen. De kostenraming bedraagt 40 millioen gulden, ver kavelingen e.d. inbegrepen. De dam in de Zandkreek voor ziet in de vaste verbinding tus sen Noord- en Zuid-Beveiand, de dam in het Veeregat in de ver binding van Walcheren met Noord-Beveland. Voorts zuilen yj het tussenlig gende water ongeveer 2000 ha land gewonnen kunnen worden tegen een redelijke prijs. De afsluiting van Veeregat en Zandkreek zal bijzondere voor zieningen eisen voor de afwate ring der aanliggende polders, voor de doorgaande scheepvaart, voor de vaart naar de havens langs het te vormen boezemmeer en voor de zuivering van het op de boezem te lozen afvalwater. Bovendien zal enige schade voor de visserij en de schelpdierkwe kerijen in Veeregat en Zandkreek optreden, doch door een juiste keuze van de plaats van de af sluitdam in de Zandkreek zal deze schade kunnen worden be perkt. De bovengenoemde bezwaren, die ook zullen gelden wanneer de Deltawerken zijn voltooid, we gen naar het oordeel van de com missie niet op tegen de reeds ge noemde voordelen, met name: Dat men tijdig ervaring kan opdoen vóór de bouw van de zeer kapitale afsluitdammen een aanvang neemt, zo hiertoe wordt besloten; dat men plaatselijk een grote veiligheid verkrijgt en dat de drie eilanden onderling vaste wegverbindingen zullen krijgen. De stromen op de Ootserschel- de zullen door de werken van het drie-eilandenplan nauwelijks worden beïnvloed. Al is spoedige uitvoering van het drie-eilandenplan gewenst, zo is de Delta-commissie zich er van bewust, dat in het kader van de maatregelen, die tot verhoging van de veiligheid in Z.W.-Neder- land kunnen leiden, aan de af sluiting van het Haringvliet een grotere urgentie moet worden toegekend dan aan de uitvoering van het drie-eilandenplan. Ten einde enigszins vergelijk bare omstandigheden te ontmoe- Deze groep pachters zijn de eerste bewoners van de Braak manpolder. De herverkavelings- 'oommissie hoopt, dat van de in 't komende jaar nog uit te geven bedrijven in deze polder er nog een aantal boeren uit de herver- kavelingsgebieden zullen kunnen worden toegewezen. Uitvoering; „Harmonie Ternenzen". Zoals ieder jaar gebruikelijk geeft de Harmonie Terneuzen op 18, 19 en 20 Januari a.s. weer haar jaarlijkse muziek- en toneel- ui tvoeringen. Na een aantrekkelijk muziek programma komt na de pauze het Terneuzens dilettantentoneel op de planken met de bekende klucht van Arnold en Baxh: „De ware Jacob", onder regie van de heer F. Leroux. De uitvoerenden staan er borg voor, dat het mu ziek- en toneelminnend publiek weer een mooie avond wacht. Er zal dan ook als steeds weer grote belangstelling voor deze winter- concerten bestaan en wij verwij zen verder naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Noors stoomschip omhoog. Tijdens plotseling opkomende dikke mist is het Noorse stoom schip „Sirenes", groot 5046 brt., geladen met 8.000 ton erts, op weg van Narvik met bestemming Gent, gisteravond omstreeks kwart over acht tussen de óoste- lijke en westelijke haven aan de grond gelopen. De sleepboten „Adriën Letzer", „President John P. Best", „Wal vis" en „Pierre" van de Union de Remorquage en de „Schelde" en „Holland" van de rederij W. Mul ler hebben tevergeefs getracht de „Sirenes" vlot te trekken. Vermoed wordt, dat het stoom schip hedenmorgen bij 'opkomend water weer in het vaarwater zal kunnen worden getrokken. Hengelsport-feest. binding met Zuid-Beveland en/of j ten in Veeregat, Oosterschelde en Walcheren te geven. Oorspronke- j Brouwershavense Gat is het ge lijk werd aan een brugverbinding wenst de dam in het Veeregat, bij Kortgene gedacht, later aan die bij westelijke winden de be- afdammingen, die tevens storm- schuttende invloed ondervindt van Vlissingen voor anker gaan. Men verwacht daar een opstop Ping. Vergadering voetbalvereniging. De Donderdagavond bij de heer Van de Veke gehouden vergade ring van de v.v. Zaamsiag werd geopend door de vice-voorzitter, de heer Jac. Baveko, die daarbig de wens uitsprak dat 1955 voor de vereniging een gunstig jaar zal mogen zijn. De secretaris, de heer J. de Poo ter, deelde mede, dat van de v.v. Axel, Driewegen en Tern. Boys dankbetuigingen waren ontva* gen voor de door deze verenigt» gen behaalde tropheeën by de ge houden nederlaag-wedstrijden. Van het gemeentebestuur was een klacht ontvangen over vemie lingen op het sportterrein, naai aanleiding waarvan een beroep wordt gedaan op de leden en het publiek om hiertegen op te tre den. Daar reeds 2 jaren achteree* een gezellige avond was gegevee, meende het bestuur thans op 2e Pinksterdag voor haar leden en donateurs een reisje te moeten arrangeren, hetzij naar een be langrijke voetbalwedstrijd hetzjj een ander uitstapje. Het aantal donateurs bedraagr thans 130. Voor de verzorging van het ter rein en theeschenkerij werd een bedrag van ƒ100 uitgetrokken. De penningmeester, de heer Serrarens, deelde mede dat de ontvangsten hadden bedragen 1440 en de uitgaven 960, zodat het bqtig saldo 480 bedroeg. Bij de omvraag werden vragen gesteld betreffende de verstrek king van kleding, de training, het wedstrijdprogramma en de ver bandkist, waarna de vergadering door de voorzitter werd gesloten Geslaagd. Dezer dagen slaagde te Amsfer dam voor het examen „vakbe kwaamheid dfogist" onze dorps genote mej. W. P. Duijvenstein. Gevonden voorwerpen. Een paar kinderwantjes, Plein 13; een armbandje (z.g. klater- In de bovenzaal van hotel f?ou<U, Zaamslag-Veer B 20b; een 's Landswelvaren had de jaarlijk se feestavond plaats van de hen gelsportver. „Geduld Overwint Alles", die weer op een tjokvolle zaal mocht bogen. De voorzitter, de heer Wijna, verwelkomde in zijn openings woord het talrijk auditorium. De verzorging van het pro gramma was weer in handen ge steld van de buurtver. „K.T.C.", In radioberichten te New York werd Vrijdag verklaard, dat de residentie van president José Ra mon Guizado van Panama door de nationale garde is omsingeld en dat de president gevangen zit. ver mogelijk zeewaarts te pro jecteren. Ook met het oog op een zo groot mogelijke verkorting van de kustlijn is dit gewenst. Ten einde nn vertraging in het verkrijgen van de nodige erva ring te vermijden, geeft de com missie de minister van Verkeer Waterstaat in overweging W. Hardeman wollen sjaal, Plein 33; een wollen handschoen, Val C 69. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen worde* waargenomen door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Tel. 2008. Apotheek openKlaassen, Noord- straat 54. TWEEDE KLASSE C. De voor de competitie van de Z.S.B. te Sluiskil gespeelde wed strijd V.S.V.—Breskens eindigde met 55. De gedetailleerde uitslag: ▼.S.V. Breskens W. Dierlkx—H. Scheele 1—0 a WullemsJ. de Smet E. TacqJ. de Puy A. J. Dourletjn~L. de Vlieger 0i G. SchooffA. Punt li J. Hovestadt 04 vloedbeveiliging beoogden. I van het eiland Walcheren, zo thans in beginsel te besluiten tot uitvoering van het drie-eilanden- plan en op zo kort mogelijke ter mijn over te gsan tot de bf»iw van de sluiswerken ia de dam van de Zandkreek. G. ArnoldF. Goethals F. v. d. HooftC. Kotvis 01 M. Schooffn.o. reglement. 10 A. Bielemann.o. reglement. L b Totaal uitslag 5—45

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2