PU ROL De blauwe auto Ongeregeldheden in Ambonezen- woonoord bij Steenwijk BESCHERMING VAN VOGELS roDitici® Uitslaande brand in Amsterdams binnenstad Brümmer's Hoestdrank Biesbosch legt zich niet zonder meer bij Regeringsbesluit neer AGENDA Oppositie achtervolgt Mendes-France zelfs op vacantie TERNEUZEN. BIERVLIET. Ontploffing in bioscoop in Ancona eist slachtoffers Weldadige verlichting verkrijgt U ter stond dank zij AARDENBURG. VLISSINGEN. Burgess en MacLean In het kamp Beenderribben bij de is geworpen met ketels en Steenwijk is grote onrust ont- bnkKen, tevens heooen kampbe- staan doordat men Vrijdag, ge- woners met van spijkers voorzie- steund door een dertigtal leden ne stokken zien tegen de politie van de rijkspolitie, over wilde verzet. Het gevolg van het ge gaan tot evacuatie van een aantal vecht is geweest, dat de evacuatie Ambonese gezinnen. Reeds Vrij- Vrijdag niet kon doorgaan, dagochtend waren politiemannen Zaterdagocntend heelt de bur in het kamp verschenen en hun gemeester van Steenwijkerwold, CONSUMENTENBOND VRAAGT MARGEVERHOGING MELKPRIJS OP TE SCHORTEN. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Consumentenbond is gisteravond te 's Gravenhage bij aantal wertf later op de dag nog de heer F. M. van Panthaleon van een geweest ter bespreking van uitgebreid. Het betrof een over- Eek, met de Ambonezen onder-1 de jongste melkprijsverhoging, plaatsing naar de strafkampen handeid. Hij voerde een bespre-1 Besloten werd een telegram te te Heijthuisen en de Wieringer- 'king met de leider van de Ambo-zenden aan de voorzitter van de meer De betrokken gezinnen nezen in dit kamp, Siwalette, die ministerraad. Hierin wordt opge- verzetten zich daartegen waar-'zich wegens meningsverschillen merkt, dat de aangekondigde heeft afgescheiden van de grote- door op een gegeven ogenblik een deel der kampbewoners en de politie tegenover elkaar kwamen te staan. De politie zag zich daar bij genoodzaakt gebruik te ma ken van politiehonden, waarbij o.a. de bewoner Saimina ernstig aan het been werd gewond. De politie heeft een waarschuwings schot gelost en van de andere zij- Ruwe huid Ruwe handen lippen s' u e De Biesbosch is niet van plan auch zonder meer neer te leggen bij het besluit van de regering, waarbij de schade aan de dijken daar niet zal worden vergoed. Vooral is men verontwaardigd en verbaasd over de argumentatie van de regering, n.l. dat de Bies bosch altijd waterbergingsgebied is geweest en daarvan altijd de consequenties heeft kunnen voor zien. „Dit moge dan zo wezen", al dus redeneert men "in de Bies bosch, „maar de regering vergeet dat deze zaak van de Biesbosch de laatste jaren aanmerkelijk is verzwaard geworden doordat men omliggende gebieden, met name de Dordtse Biesbosch en bet land van Heusden en Altena, met hoge dijken heeft omringd, waardoor het water in de Bies bosch thans veel hoger komt dan vroeger het geval is geweest". Vrijdag is er in Dordrecht een vergadering geweest waar onder meer de burgemeesters van de Biesbosch-gemeenten aanwezig waren en voorts vertegenwoordi gers van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant. Op deze vergadering is ook het reeds vermelde besluit genomen om voor Dinsdag a.s. de leden van de parlementaire watersnoodcom- tnissie en een aantal andere Ka merleden uit te nodigen om de schade in de Biesbosch in ogen schouw te nemen. ie organisatie Crams. De burge meester verklaarde, dat de leider in zijn optreden niet welwillend was. Zijn grootste grief was, dat het hier een overplaatsing naar een strafkamp betrof. Van ande re zijde wordt vernomen, dat me vrouw Siwaletti door haar fana tieke houding veel heeft bijgedra gen tot de gespannen toestand. Wij vernemen nog, dat het con flict is ontstaan door het feit, dat een aantal Ambonezen van het salaris, dat zij hadden verdiend bij de boeren in de omgeving en bij industrieën in Steenwijk, niet een gedeelte wilde afstaan. Als de bewoners werken, wordt 60 pro cent van hun loon ingehouden, doch zij behouden wel het zak geld, dat 3 voor volwassenen en 2 voor ieder kind bedraagt. De betrokkenen hebben hun verdien sten niet opgegeven, waardoor moeilijkheden ontstonden met de twee betaalmeesters die in het kamp door enige bewoners zijn bedreigd. Zaterdagochtend om ruim 10 uur hebben de Ambonezen hun standpunt gewijzigd en zijn zij vrijwillig in autobussen geëvacu eerd naar genoemde kampen. maatregelen van regeringszijde, namelijk a. verlaging van de subsidies op de consumptiemelk met 0,65 cent per liter, b. wijziging van de waardering van bij standaardisatie vrijko mend vet met 0,45 cent per liter, c. een volgens de consumen- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Blauwe Gardenia". Bethel, 7.30 uur: Evange lisatie. MORGEN: TERNEUZEN: Ludor-Theater, 8 uur: „Handlangers der duis ternis". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. u;i j. s VISSERS EN RIJKSWATER STAAT OVER DRIE EILANDEN- en DELTAPLAN. Zeelands visserij en rijkswater middel van een rode vlag of een rode lantaarn. Het is n.l. gebleken, dat de fluit signalen van de machinist vaak niet hoorbaar zijn voor de autOr staat hebben Vrijdagavond in de mobilisten, daar de locomotief ver jeugdherberg van Vlissingen de i van de overweg verwijderd is als degens gekruist tijdens een bij-j de lengte van de trein groot is, eenkomst van de Zeeuwse Volks-1 terwijl de weg dan toch geblok- hogeschool. Ir H. A. M. C. Dib- keerd is bits, hoofdingenieur-directeur van het technisch bureau der do meinen uit Den Haag sprak over het drie-eilandenplan en het del taplan. Na deze causerie werd gediscussieerd over allerlei aspec ten van deze plannen, waarbij de meningen vaak lijnrecht tegen over elkaar kwamen te staan. Aan de zijde van de vissers tenbond te grote verhoging van merkte de Franse premier tegen de verrekenprijs met 1,6 cent, jde hoteleigenaar op: „Zelfs de tezamen resulterend in eën ver- zon ls ;n de oppisitie... maar aan hoging van de consumptie melk-1 oppositie ben ik gewend", prijs met 3 cent per liter, de Ne- j Toen de regen een ogenblik derlandse Consumentenbond zeer ophield, besloot de premier sa- hebben teleurgesteld en veront- men met zijn vrouw door 't steile rust. Een gelijktijdige invoering dorpsstraatje naar het nabije van deze los van elkaar staande strand te wandelen. Maar toen maatregelen op dit moment zy buiten kwamen werden zij on- wordt betreurenswaardig geacht middellijk omringd door 'n groep Bovendien acht de bond de door Italiaanse persfotografen en Ita- de algemene vereniging^ voor de üaanse politie-agenten wierpen melkhandel afgekondigde verho- zjcb meteen op de fotografen en ging van de slijtersmarge met 1 vielen samen met hen tegen de cent voor het Westen onvoldoen- grond. de gemotiveerd. De Consumen-j Nadat de Franse premier had tenbond verzoekt daarom de mi- beloofd dat hij vóór zijn vertrek nisterraad in overweging te wil- zou poseren, werd hij met rust len nemen deze margeverhoging gelaten. op te schorten. In een afzonder- Rond de appartementen van de 1 A m n4511 a ra De Franse minister-president, Pierre Mendès-France, op zoek naar een rustig weekeinde in het vjeien daarbij enige malen woor- idyllische Italiaanse vissersdorp- den als (>strijden" en „vechten je Positano, is Vrijdag bijna de laatste", maar ir Dibbits gehele dag door regen en foto- meende, dat dergelijke uitdruk- grafen in zijn hotel „gevangen kingen n;et juist waren„het gehouden'. 'gaat om het afwegen van belan- Terwijl hij neerslachtig door en dat dient te gebeuren op het venster van zijn appartement nationaal niveau," zo betoogde hij. naar de regen stond te kijken, pjy wees ook het verwijt van de hand, dat o.m. werd geuit door de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, dat rijkswaterstaat op de stoel van de regering zou gaan zitten. „Dat is onjuist", zo verklaarde hij. „Rijkswaterstaat kan en mag slechts over technische zaken adviseren, doch de beslissing ligt bij regering en volksvertegen woordiging. Wel kan ik u verze keren, dat ingenieurs geen robots zijn, maar wel degelijk begrijpen, dat met name voor de visserij Gebroken schip binnenge sleept. Het bergingsbedrijf van de rede rij W. Muller heeft in de nacht de arts een blijvend aandenken aan te bieden, dat door twee pad vinders werd overhandigd, n.1. een filmcamera en een projector. Dokter Kesteloo zeide ondanks dit waardevol geschenk toch met voldoening aan Aardenburg te zullen hebben teruggedacht, want hij heeft hier een zeer pret tige tijd doorgebracht, waardoor het afscheid hem moeilijk viel. Hij moest echter ook aan zijn toe komst denken en daarom had hij zijn benoeming te Breda aan vaard. Van de gelegenheid om van de familie Kesteloo afscheid te ne van Vrijdag op Zaterdag een zeer men werd een druk gebruik ge- uitzonderlijke prestatie geleverd maakt, door het Belgische motor-binnen- j vaartuig „Rijn-Schelde 20," dat ter hoogte van Kruiningen in de Schelde op een zandbank was ge lopen en bij ruim 6 scheurde, in zinkende toestand de haven van Hansweert binnen te slepen. Het 900 ton metende schip, ko mende uit Duitsland met bestem ming Antwerpen, had 600 ton kolen en 200 ton koper als lading. Vergadering „Uit. Voaraotg." Zondag werd in het café van de heer W. Crince de jaarvergade ring gehouden van de Onderlinge Varkensverz. Mij „Uit Voorzorg." Nadat de voorzitter, de heer J. J. de Voogelaar, allen een voorspoe Onmiddellijk na het bekend wor- dig jaar had toegewenst, sprak hij den van het omhoog lopen, ver-1 de hoop uit, dat 1955 ook voor de trokken vier sleepboten van de vereniging gunstig zal mogen zijn rederij ter assistentie. Tegen laag I Het jaar 1953 gaf een tekort van water brak echter het schip, zof 634,04. Door verhoging der cos dat van vlotslepen geen spraketributie en een gunstig sterfte meer was. Toch heeft de beman-1 verloop mag men over het jaar ning van de sleepboten .Schelde," 1954 zeer tevreden zijn. Ontvan „Holland," „En Avant" en „Kees gen werd 1201,42 en uitgegeven M", ondanks het binnenstromen- 9.11,85, zodat het batig saldo de water, de gehavende „Rijn. i 289,57 bedroeg. Schelde 20" met behulp van acht! Bij de periodieke bestuursver- pompen drijvende kunnen maken kiezing deelde de voorzitter mee, grote belangen zijn gemoeid bij en daarna omstreeks 2 uur de zijn functie van voorzitter nesr lijke nota zal de bond een nadere motivering van zijn standpunt geven. ROND DE WERELD IN 97 DAGEN. Vier honderd rijke Noord- en Zuidamerikanen en Canadezen hebben zich Vrijdag ingescheept in het Zweedse passagierschip „Kungsholm" voor „de reis van uw leven" rond de wereld in 97 dagen. De prijzen voor de reis, die za terdag zal aanvangen, variëren van 2900 tot 12.000 dollar de meest luxueuze hut aan boord. De „Kungsholm" die op 15 April in New York wordt terug verwacht zal tweemaal de eve naar en in totaal 21 havens aan doen. De havens zijn Funchal (Ma- rira), Gibraltar, Villefranche, 1 "ris, Port Said, Suez, Aden, j-y. Colombo, Singapore, r. xkok. Bah, Manilla. Hong kong, Kobe, Jocohama, Honoloe. loe, Hilo, San Pedro (Califorme), Acapulco (Mexico), Balboa (Pa- »amakanaal-zone)New York. Naar aanleiding van de door de vereniging voor vogelbescher ming gedane oproep aan het pu bliek om in geval van strenge koude de in het wild levende vo gels te hulp te komen, zijn vijf dierlievende organisaties in Ne derland overeengekomen in deze gevallen gezamenlijk activiteit te ontplooien. Het zijn behalve de vereniging voor vogelbescher ming, de Ned. vereniging voor dierenbescherming, de stichting dierenrampenfonds, de politiedie- renbescherming, het comité Co- vavo en een vertegenwoordiger van Artis. Via de politiedierenbescher- ming is verder de toezegging ver kregen, dat de rijkspolitie te wa ter terstond als zich ergens zulk een noodgeval voordoet, een cen traal punt zal waarschuwen, t.w. het bureau van de Ned. vereni ging voor dierenbescherming te 's-Gravenhage. Te Haarlem houdt de daar bestaande „blauwe-cir- kel-colonne" zich met materieel en personeel gereed om te hulp te komen, terwijl te Hilversum dank zij vooral de leden van de politiedierenbescherming al daar eep colonne gevormd wordt, b.v. voor het Naarder- meer. Te Kampen, waar vorig jaar de plaatselijke afdeling van de Ned. vereniging zeer actief is geweest, zal eveneens een „blau- we-cirkel-colonne" worden ge vormd, met het oog op de natuur reservaten in de omgeving (het Zwarte Water en het IJselmeer). Te Amersfoort bestaat reeds se dert ruim een jaar een „blauwe- cirkel-colonne". De leden zullen binnenkort ook worden voorzien van een duide lijk legitimatiebewijs en insigne en zij volgen een van het dieren rampenfonds uitgaande cursus, voornamelijk in de omgang met dieren in gevallen van nood. Die renartsen geven deze cursus. De stichting dierenrampenfonds stelt zich op het standpunt deze lofwaardige pogingen tot daad werkelijke en practische hulpver lening aan dieren, die in nood verkeren, zowel financieel als moreel krachtig te moeten stimu leren, zonder zich af te vragen van wie of welke vereniging dit uitgaat. Franse premier is een „stille zó ne" ingesteld. De aangrenzende appartementen zijn leeg en de hotelbedienden lopen op hun te nen, als zij de kamers van de premier passeren. In en buiten het hotel bevindt zich een aantal politiemannen, die de wacht hebben betrokken. Men verwacht, dat Mendès- France zich vandaag naar Rome zal begeven voor besprekingen over de Europese „wapenpool" en economische prouiemen. A.s. Woensdag zal hij waarschijnlijk door de Paus in particuliere audiëntie worden ontvangen. de afsluiting". De heer Dibbits deelde voorts mede, dat thans door rijkswaterstaat ernstig re kening wordt gehouden met een afsluitdam in de Zandkreek ten Westen van de steiger te Katse- veer. Zoals bekend was dit punt nog steeds niet beslist, omdat er ook een mogelijkheid voor een dam was zo ver mogelijk naar het Oosten. In 1956 wil men beginnen met de aanleg van een werkhaven ten Noorden van Veere, op de plaats waar in 1944 het dijkgat haven van Hansweert binnen- j te moeten leggen, daar hij weldra gesleept. de pensioengerechtigde leeftijd De kostbare lading wordt aldaarbereikt. Gedurende de 35 jaar van overgeslagen, terwijl de sleepboot zijn voorzitterschap heeft hij met „Schelde" en de motorvlet „Kees bestuur en leden zeer prettig sa M." als pompboten dienst doen. Omhoog gevaren. Vrijdagavond laat liep de zand zuiger „Terneuzen V," van de N. V. Transport Mij „De Hoop," op de berm van het Westelijk ha venhoofd der middenhaven. mengewerkt en hij hoopt, dat het de verenigng in de toekomst Vrèl za] mogen gaan. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Moens en gekozen de heren Adr. Boerdam en -P. Klaeij sen. Op 3 Februari bestaat de ver eniging 60 jaar. Sinds de oprieh is geweest alsmede met de aanleg het schip, dat geladen was met van een poldertie aldaar, dat die- zand, vlot getrokken De sleepboot Walvischheeft j ting is er in alle opzichten veel I...! veranderd, waardoor het aantal DE PSEUDO- VOGELPEST TE HELDEN. Sinds in November j.l. op een landbouwbedrijf te Helden voor de eerste maal pseudo-vogelpest werd geconstateerd, heeft deze ziekte zich op 44 bedrijven in deze plaats voorgedaan, ruim 10.000 kippen moesten worden afgemaakt. De epidemie schijnt thans over haar hoogtepunt heen te zijn ofschoon er ook in de af gelopen week nog enige nieuwe gevallen zijn geconstateerd. Een hevige door de sterke wind aangewakkerde brand in het hartje van Amsterdams binnen stad heeft Zaterdagavond duizen- deiï mensen langs het Damrak en aan de Warmoesstraat op de been gebracht. Tegen half negen ruk te de brandweer met groot mate rieel uit naar een huis in de War moesstraat, waar op de boven verdieping brand was uitgebro ken Op deze verdieping is geves tigd' een koperslagerij, op de ver dieping daaronder een matrassen- fabriek. Een hevige vuurgloed zette de omgeving in een feërieke verlichting. Vooral toen de uit slaande vlammen naar de achter zijde van het gebouw aan het Damrak oversloegen. De Amster damse brandweer rukte met drie autospuiten, twee ladderwagens en twee waterkanonnen uit en gaf met twaalf stralen water. Om ongeveer 10 uur werd het sein „brand meester" gegeven. De schade bleef beperkt tot de derde, de vierde en dé zolderverdieping, waar een hoeveelheid meubelen en dekens een prooi der vlammen werden. In ongeveer anderhalf uur had het vuur de zolderverdieping met de inventaris van het forceer- en metaalwarenbedrijf Bosman en Smit aan de Warmoesstraat, als mede het cartonnagebedrijf van de heer J. L. Tasking op de daar onder gelegen verdieping en een gedeelte van de matrassenfabriek „Bewo" verwoest. De onderste verdiepingen liepen veel schade op door het neerstortende blus water. Naar wij van de zijde van de eigenaars der bedrijven verna men wordt de schade volledig door de verzekering gedekt. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Het personeel van de zaken was nor maal om één uur Zaterdagmid dag vertrokken en zover bekend had men niets brandbaars achter gelaten. BRIT KEERDE UIT OOST DUITSLAND TERUG. Een 20-jarige Brit, Anthony Jackson, die, volgens Oost-Duitse persberichten om politiek asyl in Oost-Duitsland had verzocht, is naar Groot-Brittannië terugge keerd, aldus een Britse woord voerder te Berlijn. De Oost-Duitse radio meldde op 22 December, dat Jackson poli tiek asyl werd verleend. Jackson zeide, dat hij van eind November tot 5 Januari door Rus sische en Oost-Duitse autoritei ten was vastgehouden, nadat hij nabij Halmstedt per ongeluk de grens tussen Oost- en West-Duits- land had overschreden. Hij was met vacantie in West-Duitsland. ADVIES TOT ACTIE VOOR BEPERKT GEBRUIK VAN MELK. Uit protest tegen de prijsverho ging van melk heeft het bestuur van de afdeling Zaandam van de Katholieke Arbeidersbeweging K.A.B. het hoofdbestuur voorge steld de leden te adviseren het gebruik van melk „tot het uiter ste te beperken". In dit schrijven aan het hoofdbestuur staat onder andere: „Het hoofdbestuur geve aan alle K.A.B.-leden het parool, het gebruik van melk in hun ge zinnen, uitgezonderd de kleine kinderen, tot het uiterste te be perken. Door deze ongewone, maar radicale manier van bestrijden, zal het evenwicht tussen vraag en aanbod verstoord worden, waardoor de prijs zich vanzelf zal aanpassen". Het K.A.B.-bestuur afd. Zaandam acht deze actie van belang als waarschuwing tegen eventuele nieuwe plannen van andere consumptieartikelen. Twee vrouwen zijn Zondag om het leven gekomen en tenminste twintig personen werden gewond door ontploffingen in 'n bioscoop in Ancona (Italië) tijdens een ver toning van de Italiaanse film „Brood, liefde en fantasie". Men vreest dat behalve de twee vrou wen nog twee personen zijn ge dood. Door de ontploffingen, vier in totaal, die zich voordeden in de projectieruimte, werd een gedeel te van het druk bezette balcon van de bioscoop vernield. In het beroemde Zoölogische park Skansen in Stockholm zal binnenkort een speciale dieren tuin voor kinderen worden ge opend, waar volwassenen geen toegang zullen hebben. De dieren tuin heeft een volledige stad voor kleine dieren, waarmee de kinde ren zullen mogen spelen. nen kan als „dok" voor de bouw van de sluitcaissons. Zijn deze gevaarten gebouwd, dan kan het dijkje worden doorgestoken on do t-otonnen gevaarten naar de plaats van bestemming worden gevaren. Men verwacht, dat de algehele afsluiting van de Zandkreek en dientengevolge de totstandko ming van het drie-eilandenplan in 1960-61 een feit zal zijn. De heer Dibbits verwachtte afslui ting van de Oosterschelde niet binnen de eerstkomende 20 jaar. DE ONBEWAAKTE OVERWEG IN RIJKSWEG GOES—MIDDELBURG. In de rijksweg GoesMiddel burg bevindt zich nabij 's-Heer Arendskerke een onbewaakte overweg, waar reeds enkele ma len een auto tegen een trein is opgebotst. Op dit punt passeren echter uit sluitend tijdens de suikerbieten campagne treinen, daarbuiten slechts zeer sporadisch. Daar er echter wel degelijk een gevaarlijk element aanwezig is, heeft de A. N. W. B. voorgesteld het treinper soneel opdracht te geven het weg verkeer tijdig te waarschuwen voor een naderende trein, door Gemeentelijke Badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand De cember 1954 door totaal 3281 per sonen bezocht tegen 2966 in de maand daarvoor. Het aantal- bezoekers geduren de het jaar 1954 bedroeg in totaal 36.695. Afscheid dokter Kesteloo. Zaterdagmiddag nam dokter Kesteloo op het gemeentehuis af scheid van onze gemeente, we gens zijn benoeming tot gemeen te-arts te Breda. Burgemeester Van Dongen zei de, dat het voor de gemeente Aardenburg niet mee viel dokter Kesteloo te zien vertrekken, die gedurende de 10 jaren dat hij hier gevestigd was, zich een grote plaats in de harten der bewoners heeft weten te verwerven, en zo doende „een der onzen" is gewor den. Spr. herinnerde aan de moei lijke jaren toen wegens woning tekort dokter Kesteloo iedere morgen van Breskens naar Aar denburg moest komen voor de uitoefening van zijn pratijk. Na mens B. en W. dankte de burge meester voor de wijze waarop de scheidende arts zich voor de be volking zo verdienstelijk maakte en ook, dat deze, ondanks zijn drukke praktijk, zich interesseer de voor het publieke leven, door in tal van verenigingen een be stuursfunctie te vervullen. Spr. leden is teruggelopen. In 1907 tel. de de vereniging 196 leden, thans zijn er 95 leden en 37 donateur* In het rampjaar 1923 werd de vereniging in haar bestaan be dreigd wegens het heersen van de varkenspest en de vlekziekte, waardoor 6600 kg varkensvlees vergoed moest worden. Met veel inzicht is het toenma lige bestuur er in geslaagd het voortbestaan der vereniging te verzekeren. 23) Tenslotte bleek Zonsveld mijn reddende engel te zijn geweest, want sindsdien is mijn zaak gaan groeien en bloeien en hoe wel ik momenteel ruimschoots over de contanten beschik om hem direct zijn aandeel terug te betalen, denk ik daar geen ogenlblik aan, omdat ik te veel aan zijn royaal gebaar te dan ken heb. Om die reden heb ik U niet eerder zijn naam genoemd, omdat ik hem liever buiten deze geheimzinnige zaak wil hou den." „Uw voornemen is zeer priji- eenswaardig, maar het onder zoeik eist nu eenmaal een gron dige navorsing naar de gedra gingen van alle personen, die ook maar even met U, Uw doch ter of Rentenaer in verbinding staan. En zoals U zelf zegt, was ook mijnheer Zonsveld van de zen ding op de hoogte. Wilt U mij even vertellen in hoeverre?" Op dit ogenblik ratelde de te lefoon en Bijlman nam de hoorn van de haak. „Hallo!.. Ja Bijlman hier. Weet je de naam.Wat zeg je, door A H. VAN OMMEN (Nadruk venboden.) dièü! Dan zit d'r een luchie aan, Bak.. Dank jehopren veel succes met je v/achie!" Een ondefinieerbaar lachje speelde om Bijlmans mond, toen hij weer tegenover de ju welier plaatsnam. Hij verzocht hem met een handgebaar ver der te gaan. „Welnu dan, inspecteur, of schoon ik natuurlijk in mijn recht sta, om alleen een beslis sing te nemen, vond ik het toch beter even Zonsvelds opinie te vragen. Tenslotte toch zit ook zijn geld in de zaak," meende Van Bennekom. „Fj belde hem dus op en „Deed U dat voor of na Uw uiteindelijke beslissing?" Van Bennekom zweeg enige ogenlblikken. „Na mijn uiteinde, lijke beslissing," bekende hij met zichtbare tegenzin. „Zeer eigenaardig," vond Bijl man. ./Maar gaat U verder." „Och waarom?.Mocht Zons veld nog tegenwerpingen heb ben gemaakt, dan had ik altijd nog een andere beslissing kun nen nemen en Rentenaer niet met de collectie weg kunnen sturen, ofschoon dit niet erg za kelijk was geweest.Enfin, zo vé? fa wam het niet/. Hoewel Zonsveld mij zei, dat hij die zelfde avond nog naar Haarlem moest, beloofde hij mij nog even langs, te komen en inderdaad kwam hij hier een.kwartier lat' ter in de zaak. De transactie stond hem een beetje tegen en hij raadde mij aan er niet op in te gaan, doch toen ik hem ver telde, dat ik kans had een extra voordelig zaakje te doen, maak te hij verder geen tegenwerpin gen meer. Dadelijk,vertrok hij weer, want zoals ik U reeds ver telde. moest hij nog naar Haar lem." „Wilt U mij even het adres van die man opgeven?" ,,J. Zonsveld, van Breestraat 983." „Heeft hij verstand van juwe len?" Absoluut niet! Ik kan hem een stuik geslepen glas voor een diamant verkopen. Neen, Zons veld heeft alleen verstand van zijn eigen zaak. Hij maakt zoiets als gekleurde inkten, die hij ook zelf aan grossiers verkoopt en volgens zijn zeggen heeft hij daar zijn kapitaaltje mee ver diend." „Is Zonsveld in het bezit van een auto?" „Voor zover ilk weet niet. Hij bezoekt ziin afnemers altijd per spoor en tram." „Nu iets anders: bestond er volgens Uw weten enige verhou ding tussen Utw dochter en Ren tenaer, of misschien tussen Burgemeester van VILssing»» antwoordt directeur v»n „IN Schelde". De burgemeester van VTissin gen mr B. Kolff heeft in zijn Nieuwjaarsrede bij de aanvang van de Vrijdag gehouden raads zitting geantwoord op een aantel opmerkingen van de heer J. W Hupkes, directeur van de N.V. Kon. Mij „De Schelde". De heer Hupkes liet enige geleden, tijdens een bijeenkomst met jubilarissen uit'zijn bedrijf een critisch geluid horen met be trekking tot de Vlissingse over heid. De burgemeester noemde deze uitlatingen van De Schelde directeur niet bevorderlijk voor een sfeer van vertrouwen. Er is geen bezwaar tegen, dat men zijn hart lucht als men meent zich over gebrek aan medewerking van de kant der andere partij te moeten beklagen, aldus de burge meester. Integendeel, het kan de zaak niet anders dan ten goede komen, maar de burgemeester heeft er wel bezwaar tegen, dat hoopte dat dokter Kesteloo met jn ^et openbaar gebeurt, als genoegen op zijn tijd in Aarden ajje normale wegen van overleg burg zal terugzien. 1 volkomen open staan, en dan nog Namens de „Kabouters" werd jn vaagheden, waar niet-ingewtj aan mevr. Kesteloo een bouquet den geneigd zijn wat achter te anjers aangeboden. I zoeken en dat dit gebeurt bij een Ui t de bevolking had zich een gelegenheid, die daarvoor volgens comité gevormd om de scheiden- de burgemeester ongeschikt is. Mr Kolff ging vervolgens in op de zakelijke inhoud van de opmer kingen die door de heer Hupkes haar en Zonsveld." waren gemaakt. Hij betoogde, dat „Zonsiveld. ha ha ha, een de mededeling van De Schelde-di man van mijn leeftijd. Hoe recteur, dat de gemeente niet komt U er bij. En Rentenaer? moet schromen grotere bedragen Neen, Elly is een zeer modern in de ontwikkeling en uitbreiding meisje en ze vond Arnold altijd van Vlissingen te investeren, na ouderwets en stijl." tuurlijk van veel gewicht is, maar „Tenslotte nog dit: hebt U juist haar gewicht doet er naai enig vermoeden, wie de overval verlangen dat zij minder vaag kan hebben gepleegd? Hebt U wordt omschreven en dan op een vijanden?" passende wijze ter kennis van de „Geen idee wie de verrader overheid wordt gebracht, kan zijn. En vijanden?.Neen, die heb ik niet." „Een rare vraag, mijnheer v.an Bennekom: gebruikte Rentenaer wel eens van die kleine dropjes, zo"n soort hoestpastille?" - Burgess en Donald Mac- Van Bennekom keek verbaasd'L'de twee Britse diplomate». „Neen. de jongen -was nooit dje drje jaar geleden op geheim verkouden. I zinnige wijze verdwenen zijn, be- „Nog zo'n gekke vraag: droeg vjnden zich te Moskou, waar zij Uw dochter vanavond een japon optreden als adviseurs bij de Rus of schoentjes, wiaarop goud glanzende lovertjes waren ge hecht?" „Nee, inspecteur." Herkent U dan misschien sische propagandadienst, weet de Britse „Sunday Pictorial" te melden. Volgens het blad zijn het Britse ministerie van Buitenlandse Za dit stak ketting?" vroeg Bijlman jjen en bepaalde leden van het en hij hield de ander plotse- - parlement volledig van de wijze ling het afgerukte stuk voor de waarop de twee mannen vte neus. Praag in Moskou ztfn gekomen, Van Bennekom bekeek het aan,-1 en van hun tegenwoordige bezig da-cihtig. ,,'t Is goud," mompelde hij, „maar ik zou U niet kunnen zeggen, van wie die afkomstig is." Bijlman stond op. „U bent natuurlijk de gehele avond thuisgeiweest?" vroeg hl] ten loops. (Wordt vervolgd.) heden op de hoogte. De „Sunday Pictorial" vindt het onverklaarbaar, waarom het „Fo reign Office" zo zeer het stilzwij gen over deze kwestie bewaart. In dit verband deelt het blad mee, dat de Britse autoriteiten onlangs iemand, die een onderzoek naar de verdwijning van de diplomaten heeft ingesteld verboden hebban zijn bevindingen te publiceren

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2