P.M.F. KON WEER EEN FILM ZIEN! Binnenlands Nieuws De blauwe auto Wat brengt de Radio? De door de jongste storm aangerichte schade. De arrestatie van de 29-jarige G. te Tilburg. Dreigende Britse spoorwegstaking Nieuwe jaar brengt nieuwe strijd voor Franse Premier. HOEST, GRIEP... Admiraa Pearl Radford Harbour. te Helpt de vogels i Militair in Duitsland met typhus besmet. AGENDA Wervelstorm teistert Philippijnen, Westduitse socialisten zullen tegen Parijse verdragen ageren. Engeland en Formosa Bleek tn met de lijnen van overmoeidheid op voorhoofd en pond de ogen stapte premier Mendès-France j.l. Vrijdagnacht in de auto, die hem naar zijn vier- kamerflat, waar hij en zijn char mante vrouw wonen, bracht. De grote strijd was gestreden en ge wonnen op het nippertje wel iswaar, maar dit behoefde voor de premier geen reden te zijn, om niet met genoegen uit te zien naar de komende feestdagen, die hem eindelijk de korte rustpauze zouden brengen, die hij zich reeds vóór de Kerstdagen had be loofd, maar die hem toen door de politieke ontwikkeling waren onthouden. In de Kerstnacht, waarin ge heel Frankrijk zijn grote eet- en dansfeest, de réveillon vierde, werkte Mendès-France als een bezetene aan het project, dat de ongunstige uitspraak van de Na tionale Vergadering over de op neming van West-Duitsland in het West-Europese defensiestel sel alsnog in haar tegendeel moest doen verkeren. De kleine dynamische politicus heeft dan tenslotte loon naar werken gekregen. Als triomfator verliet hij de assemblée en hij is nu in staat een reeds lang ge koesterd lichtzinnig plan in de «laad om te zetten: voor het eerst sinds zeven maanden weer eens een film te zien. Daarna wacht opnieuw de ar beid en de... strijd. Want het ver deelde Franse parlement heeft het een premier nog noo'it ge makkelijk gemaakt en het zal zeker een Mendès-France, boor devol als hij is van bijkans revo httionaire hervormingen, niet ge willig volgen. Maar P.M.F., zoals rijn bewonderaars hem bij voor keur noemen, is er de man niet «aar, zich daardoor te laten af schrikken. Dat behoeft hij ook niet want wie in Frankrijk de Pultse herbewapening er door leeft weten te jagen, moet tot grote dingen in staat worden ge acht. Geen nieuwe party. Naaste medewerkers hebben Mendès-France aangeraden er nu tijdelijk het regeringsbijltje bij neer te leggen, in de oppositie te gaan en de vorming vóór te be reiden van een nieuwe partij, die hem, gezien zijn populariteit on der de bevolking, bij de eerstko mende verkiezingen voor de tweede maal naar het premier schap zou kunnen dragen. Maar P.M.F. heeft dit plan afgewezen Natuurlijk is ook hij van oor deel, dat Frankrijk te veel par tijen heeft en dat dit het regeren tot een soort duivelskunst maakt. Hij gelooft echter niet, dat hij aan deze toestand een einde zal kunnen maken, door een nieuwe beweging om zijn persoon in het leven te roepen. Dat is ook aan De Gaulle niet gelukt; het stelsel van vele partijen is nu eenmaal tP sterk in de Franse traditie ge worteld. Daarom hoopt Mendès- France, dat een vernieuwing zich in de partijen zelve zal voltrek ken en dat deze de leiding zullen toevertrouwen aan bekwame en integere politici. Vernieuwing is de grote leuze van Mendès-France. Hij heeft zich tot dusver, door de omstan digheden gedwongen, in hoofd taak met problemen der buiten- hndse politiek beziggehouden. Maar zijn ambities liggen op bin nenlands terrein en in dit nieuwe jaar wenst hij zich daarop te con centreren. Plannen voor 1955. Nog vóór de eerste maand van 1955 is verstreken, zo mag men aannemen, zal hij zich, geassi steerd door een groot aantal eco nomische experts, met al zijn energie op de taak hebben ge worpen, waaraan hij zijn hart heeft verpand: Frankrijk te ma ken tot een innerlijk sterke, mo derne staat. Het programma, dat Mendès- France voor ogen staat, is gigan tisch. Het is in de eerste plaats een volledige reorganisatie van de landbouw. De verbouw van wijndruif en suikerbiet dient sterk te worden ingekrompen; daarentegen moeten de veeteelt en de winning van plantaardige oliën krachtig worden bevorderd. P.M.F. wil Frankrijk opnieuw maken tot een uitvoerland van agrarische producten. Even omvangrijk is het plan tot industriële vernieuwing. On rendabele bedrijven, beschermd door hoge invoerrechten, die Frankrijk tot één der duurste landen van de wereld maken, moeten verdwijnenarbeiders zullen worden herschoold. Indu strieën, die daarvoor geschikt zijn, dienen door moderniserin gen in staat te worden gesteld op de wereldmarkten te concur reren. Het einddoel is de vrijma king van de handel in West- Europees kader, met de daaraan verbonden prijsverlagingen. Een groot deel van zijn aan dacht zal Mendès-France aan de huizenbouw besteden. De woning nood is een van de grondoorza ken van vele hedendaagse euve len in Frankrijk. Zij vooral is het, die de mensen uit de benauw de éénkamerwoningen naar de kroegen drijft. Nog in dit jaar hoopt Mendès-France 250.000 nieuwe woningen te laten vol tooien. Tenslotte is er dan de strijd tegen het alcoholisme, die als een kanker aan het Franse merg knaagt. De strijd is gevaarlijk, want P.M.F. ziet zich daarbij ge steld tegenover machtige belan gengroepen: de wijnboeren, de particuliere alcoholstokers, de caféhouders. Bovendien laat de Franse arbeider niet graag aan zijn glaasje raken. Maar op dit front heeft Mendès-France toch een machtige bondgenote: de Franse vrouw, die al lang met lede ogen aanziet, hoe haar man een groot deel van zijn inkomen naar het café op de hoek van de straat brengt. De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn tn keel en borst en verjaagt de aanval. De Nederlandse vereniging tot besmerming van vogels schrijft ons: Nol net K.N.M.I. te De Bilt ons op een koude periode voorbe reidt, acht de vereniging de tijd gekomen wter een beroep op ons volk te doen om de in het ■wild levende vogels te helpen in de moeilijke tijd. die hun te (wachten staat. De jongste win ter-* heeft niet alleen bewezen, hoe groot de sterfte onder die dieren kan zijn, doch ook, dat veel leed kam worden voorko men. Het keent er maar op aan, dat alle vogelvrienden, indivi dueel of groepsgewijze, zich be ijveren de helpende hand te bieden, overal waar dat mogelijk is. De vereniging hoopt, dat niet alleen in tuinen en parken win- tervoedering zal worden toege past, maar dat ook de vogels in stromen en wakken, in polders en aan de kust geholpen zullen worden. Juist daar vallen veelal de meeste slachtoffers. Op al zulke plaatsen kan de nood 'be streden worden metv graan, brood of visafval, met onkruid zaden, gekookte aardappelen en groenvoer. (Qo schriftelijke aanvrage zendt de vereniging gaarne kos teloos een handleiding voor vogelwintervoedering toe. Adres: Herengracht 540, Am sterdam-C.) By een gedemobiliseerde mili tair te Delden, die student is aan de rijksuniverstieit te Utrecht, »s dezer dagen typhus geconsta teerd. Desgevraagd verklaarde de ge neeskundige inspecteur van het staatstoezicht op de volksge zondheid voor Overijsel en de Noord-Oost-polder, dat de enige mogelijkheid is, dat de patiënt in Duitsland, toen hij deelnam aan militaire oefeningen is besmet. De ziekte openbaarde zich name- lyk op 15 December en volgens de medische wetenschap moet worden aangenomen, dat de be smetting 14 tot 21 dagen daarvóór is geschied. Tijdens de laatste week van November nam de pa tiënt deel aan de oefeningen in Duitsland. Het bloedonderzoek heeft uit gewezen, dat men hier inderdaad met een geval van typhus heeft te doen, het bacteriologisch on derzoek heeft dit echter niet kun nen vaststellen. De zieke levert geen gevaar op voor besmetting. Admiraal Arthur Radford, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, die een inspectiereis door het Verre Oosten heeft gemaakt, is Woens dag, op zijn terugreis naar de Verenigde Staten, te Pearl Har bour, de grote Amerikaanse vlootbasis in de Hawaii, of Sandwich-eilanden in de Stille Oceaan, aangëkomen. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers dat een blokkade van de kust van communistisch- China waarop van 'bepaalde zijde in de Verenigde Staten nog wel eens wordt aangedron gen „een oorlogsdaad zou zijn, en een geleg nheid, die niet lichtvaardig kan worden behan deld- Admiraal Radford zal Zater dag a.s. naar Washington door reizen. Voor zijn vertrek zal hij een onderhoud hebben met ad miraal Felix Stump, opperbevel hebber der Amerikaanse vloot- eenheden in de Grote Oceaan, die zijn hoofdkwartier te Pearl Harbour heeft. De ministers Drees, Van de Kieft en Algera hebben gister middag met de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer een bespreking gehad over de schade welke door de laatste storm is veroorzaakt. De minis ters hebben in deze vergadering inlichtingen gegeven over de stand van zaken en het standpunt medegedeeld dat de regering ten aanzien van de schaderegeling in neemt. De schade aan de hoofdwater keringen dié •'bij de waterschap pen in beheer zijn, wordt globaal geschat op 2% millioen gulden. Deze schade wordt voor een zeer groot deel aangetroffen in die dijkgedeelten die na de ramp van 1953 zijn hersteld, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat het werk nog vers is, en daardoor meer kwetsbaar voor golfslag. De regering is bereid deze scha, de, toegebracht aan de in 1953 krachtens de noodwet herstelde dijkgedeelten voor rijksrekening te nemen. Dijkdoorbraken zijn in de hoofdwaterkeringen niet op getreden. De andere dijkgedeel ten, waarvan overigens de be schadiging zeer gering is, blijven voor rekening van de waterschap pen. Aan de rijkszeeweringen is tot een bedrag van zes ton aan scha de toegebracht, welke uiteraard voor rijksrekening wordt geno- Het herstel van de schade aan de dijken van de buitenpolders, waaronder de Biesbos een be langrijke plaats inneemt, zal niet voor rijksrekening komen. De buitenpolders dragen, zoals be kend is, uiteraard steeds het risi co bij hoge vloeden onder te lo pen. Daarenboven heeft de Bies bos de functie om bij zeer hoge vloeden als komberging te die nen, en daardoor stormvloedver- lagend te werken. Onder de post ad 30 millioen voor versterking van zwakke plekken die reeds is uitgetrok ken op de rijksbegroting voor 1955 vallen ook bijdragen voor 't herstel van de Eendrachtspolder op Texel en de Molengorspolder bij Stellendam. DODELIJKE VAE VAN INDONESISCHE ZEEMAN. Maandagochtend is aan 'boord van het Nederlandse zeeschip „Polydoris", dat gemeerd ligt aan de Borneokade te Amster dam, een 47-jarige Indonesische zeeman tijdens werkzaamheden aan het dek, van het tussendek in het enkele meters diepe on- derruim gevallen. De man werd overgebracht naar het Wilhel- minag.asth/uis, waar hij bij aan komst ibleek te zijn overleden. NEGEN RUNDEREN DOOD IN DE STAT.. Woensdagmiddag zijn in een st*il van de landbouwer J. II. te Bemelen negen runderen dood in de stal aangetroffen. Ver moed wordt, dat het ongeluk is veroorzaakt door kortsluiting in de electrische leiding in de stal. De rijkspolitie heeft een on derzoek ingesteld. POLITIE DEED EEN GOEDE VANGST. Naar eerst thans bekend wordt, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half twee de politie te Rhenen een onbe kende man aangehouden die later de benen heeft genomen, toen hij, op weg naar het politiebureau kans zag te ontvluchten. Hoewel de politie enkele malen op de vluchteling vuurde, slaag de zij er niet in de man te achter halen. Onmiddellijk werden de politieposten in de omliggende plaatsen gealarmeerd, waarna de Wageningse politie de man op nieuw kon arresteren. Bij een onderzoek bleek zich 'n beschadigd door een schamp schot. Tijdens een langdurig ver. hoor gaf de aangehoudene voors hands slechts valse namen op, o.a, van een familielid die te goeder naam en faam bekend staat. De man is tenslotte geïdentificeerd. Hij is de 30-jarige B. T„ uit Apel doorn, die bovendien nog acht maanden gevangenisstraf te goed had, waaraan hij zich had weten te onttrekicen. Hij heeft tenslotte een volledige bekentenis afgelegd en is overgebracht naar het huis van bewaring te Zutphen. BURGEMEESTER RAAKT SCHOOLKLAS KWIJT. De burgemeester van Zweeloo, mr H. Greebe, raakt aanstaande Maandag een schoolklas kwijt en kan dan weer over zijn hele wo ning beschikken... Toen enige jaren geleden een vijfde leerkracht aan de open bare school kon worden aange steld, bood het vier klassen tel lende schoolgebouw geen ruimte voor huisvesting van de vijfde klas. De burgemeester, die vlak bij de school woont, stelde daar om een kamer van zijn ambts woning beschikbaar, die sinds dien als schoollokaal in gebruik is. Nu is in Zweeloo echter een nieuwe school gebouwd: Adder hogheschool". Maandag wordt die in gebruik genomen, zodat die dag het burgemeesterlijke school lokaal kan worden verwisseld voor een echte klas. KINDEREN DOOR EERSTE IJS IN AMSTERDAM GEZAKT. In het waterrijke Amsterdam zijn de eerste waaghalzen, die ge tracht hebben over éénnaeht schietgaatje in één van zijn schoe- te gaan, met een nat pak naar nen te bevinden. Zijn tenen waren huis gegaan. Een vijf- en een zea- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8. uur; „De blauwe Gardenia". ZAAMSLAG: Café R. J. van de Veke, 7.30 uur: Lezing met film. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur; „De blauwe Gardenia". Concertgebouw, 8 u.: „Lava stroom over Java". Café „Scaldis", 7 uur: Prijs- kdBrtin^. ZAAMSLAG: Café „De Vlas bloem", Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De Wonderdokter". De Britse minister van Arbeid, Monckton, is Donderdag bespre kingen begonnen met leiders van de vakbond van spoorwegperso neel om te trachten een alge mene spoorwegstaking in Groot- Brittannië te voorkomen. De algemene secretaris van de vakbond, Campbell, zeide tot de verslaggevers: „Vandaag kan de beslissende dag zijn. Zonder twij fel is de toestand op het ogen blik zeer delicaat". Campbell is vastbesloten de staking af te kon digen, tenzij de transportcommis sie de verzekering geeft, dat nieuwe onderhandelingen tot aanzienlijke loonsverhogingen zullen leiden. Na de bespreking, die nog geen half uur duurde, begaf minister Monckton zich naar een bijeen komst van het kabinet om ver slag uit te brengen. Minister Monckton deelde mede, dat beide partijen Donderdag nog een ronde-tafelbespreking zouden houden om over een oplossing van het loongeschil te onderhan delen. Aan de bespreking zal worden deelgenomen door de vakbondleiders en de hoofden van de transportcommissie. Campbell verklaarde op een spoedvergadering van het vak bondsbestuur, dat „zolang de be sprekingen voortduren, altijd de mogelijkheid van een regeling be staat". De Schotse voorzitter van de nationale vakbond van mijnwer 25 Personen zijn om het leven gekomen en drie duizend zijn dak loos door de wervelstorm „Vio lette", die Woensdag en Donder dag dertig provincies in het mid den en zuiden van de Philippijnen heeft geteisterd. De schade bedraagt naar schat- jting drie millioen dollar. kers, Abe Moffat, verklaarde gis teren, dat de Schotse mijnwer kers de vakbond van spoorweg arbeiders of elke andere vakver eniging, die strijdt voor verbe tering van lonen en arbeidsvoor waarden van haar leden, volledig zal steunen. De mijnwerkers zul len niet meewerken aan een plan van de nationale kolenraad om kolenhandelaars kolen per auto aan de mijnen te laten afhalen als door een spoorwegstaking het vervoer per rail tot stilstand komt, aldus Moffet. De Westduitse sociaal-demo cratische oppositiepartij heeft Donderdag bekend gemaakt, dat zij in de gehele bondsrepubliek een golf van betogingen zal orga niseren tegen de Parijse verdra gen, op grond waarvan West- Duitsland zich zal mogen bewa penen. Volgens een woordvoerder der partij zullen de demostraties samenvallen met de voorberei dingen te Bonn voor de behan deling der overeenkomsten in laatste lezing door de bondsdag. Tegelijk zal een grootscheepse actie met aanplakbiljetten wor den gevoerd. De socialisten zijn evenwel niet voornemens te Baden-Baden te demonstreren, wanneer bonds kanselier Adenauer en premier Mendès-France daar volgende week een onderhoud hebben. De waarnemende minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch-China, dr Sjen heeft in het parlement ver klaard dat de Britse houding tegenover Formosa kortgeleden „enige verandering" heeft on dergaan, zo wordt van gewoon lijk betrouwbare zijde verno men. Dr Sjen zou gezegd hebebn dat Engeland thans de theorie van „tiwee China's" aanhangt, ter wijl het (voorheen voor één China was, namelijk Peking- China. Deze verandering volgde op de ondertekening, kort ge leden, van Ihet verdrag voor wederzijdse verdediging tussen Amerika en Formosa. De poging tot diefstal van een auto en de daarop aansluitende schietpartij Woensdagavond is de verdachte J. J. G. uit Mierlo- Hout noodlottig geworden. Zoals gemeld is hij gistermorgen in een café te Tilburg gearresteerd. Twee rechercheurs van de Til- burgse gemeentepolitie hebben hem in dat café verrast. G. zal ter beschikking worden gesteld van de officier van Justitie te Breda. De schietpartij in Tilburg was voor de politie, ook al omdat ze kere vermoedens waren gerezen, aanleiding de pers in ruimere ma te dan gewoonlijk in te lichten. Deze gedachte is een gelukkige geweest, want via de dagbladen werd de aandacht gevestigd op de schietpartij en de persoon van de voortvluchtige dader. Een café houder kreeg, na het lezen van een verslag in een blad, argwaan tegen een gast die daar de nacht had doorgebracht en gistermor gen rustig aan een tafeltje in het café zat te praten met een meis je. De politie werd van het ver moeden in kennis gesteld en twee rechercheurs troffen even later in het café een persoon aan die keuvëlde met een meisje, naar later bieek toevallig daar aanwe zig zijnde. Met grote snelheid grepen de politiemannen in; de ene richtte zijn revolver op de volkomen ver raste man, terwijl de andere ter stond tot fouillering overging. De resultaten waren verbijsterend: om zijn lichaam had de man een revolver in foudraal waaruit een met scherp geladen negen mm re volver te voorschijn kwam; één patroon in de kamer, zeven in de houder. Voorts werd een reserve houder gevonden met zes scherpe patronen. De verdachte was bo vendien in het bezit van een „stengun", waarvan twee hou ders geheel met scherpe patro nen waren gevuld. Even later to- jarige jongen zakten Woens«lag middag door het Ijs van d» 'ourge na oester Cramergracht In «Se tuinstad-Slotermeer en geraakten geheel onder water. Twee vont' bijgangers sprongen in het ijs koude water en slaagden er enige moeite in beide jongens Op het droge te brengen. De geno» kundige dienst heeft de knapen naar huis gebracht. De brandweer, de geneeskunéi ge dienst en de politiewagens vnn de radiodienst kwamen Donder dagochtend in actie op het alante dat er drie jongelui door het 9» in één der vijvers van het Vondel park waren gezakt. Twee broei* van 14 en 15 jaar en een vriend je hadden de houdbaarheid van het jjslaagje geprobeerd en hn| ben hun pogingen met een *as pak moeten bekopen. Toen «te hulp kwam opdagen waren Be jongens reeds zeil aan land gek» pen en verdwenen in de richting van hun hulzen. ABNORMAAL LAGE WATMR STAND OP WAJDDEKKEl De waterstand op de Waddan is als gevolg van de aanhoudende oostenwind der laatste dagen ab normaal laag, zó zelfs dat fcü meer dan één meter lager is don bij gewone getijden. Dit beteken de in de voorgaande jaren onver mijdelijke reeds enige dagen iso latie van het eiland Ameland. Nu de pier bij Holwerd aan de Friese kust is verlengd kunnen de veer boot en de barkas die via een vaargeul over het Wad de ver binding met de Nes onderhou den, daar toch voor de wal men. Bij de Nes echter moeten passagiers en post met een am phlbievaartuig over een afstand van ongeveer 300 meter slib ve ren om naar en van de boten te worden gebracht en afgehaald. De veerdienst is onafhankelijk van het getij op de vaste lor®* kunnen worden onderhouden, m het ziet er naar uit, dat Ameland in de toestand alleen nog bij ijk gang geïsoleerd zal worden. ZIJ DOOK HAAR VADERLAND BINNEN. Een angstig mens kan soms vreemde ideeën en gedaehton krijgen. Dat bleek Woensdag avond in Apeldoorn, waar een jongedame tot stomme verbazing van de dienstdoende marechaus see op zeker ogenblik plotseling met een snoeksprong de afsluit bomen van de Koning Willem lïl- kazeme passeerde. De marechaussee greep de io* gedame in de kraag. Zij bleek de 24-jarige mej. HL H S. te zijn, die nog maar kort I" Apeldoorn woont en door onbe kendheid met de wegen buiten deze gemeente verdwaald was. Het meisje was afkomstig wit Brunssum, dicht bij de Duitse grens, en heeft er kennelijk nte* bij stilgestaan, dat zij zich niet meer in dit Limburgse plaatsje doch in Apeldoorn bevond. Toon rij aan de andere zijde van de al sluitbomen Nederlandse unlfer van G. nog 39 scherpe en 20 losse patronen te voorschijn. De arrestant werd naar het hoofdbureau van politie overge bracht, waar bleek dat men in derdaad de gezochte J. J. G. uit j Mierlo-Hout te pakken had. Tij dens het verhoor kwam vrijwel vast te staan dat hij betrokken was bij de poging tot diefstal van de geparkeerde auto Woensdag avond en de daarop aansluitende schietpartij. Verder bleek dat G. zich na zijn acties te Tilburg naar de Belgi sche grens onder Goirle had he geven. In deze gemeente was na melijk het in Tilburg gestolen rij wiel teruggevonden. De Goirlese politie heeft nu ook nog een ap peltje met hem te schillen, om dat uit een slijterij ter plaatse Woensdagavond een fles drank werd ontvreemd. Op G. werd een fles sherry aangetroffen. Of G. inderdaad de hand heeft gehad in de vele misdaden die de laatste tijd in Brabant zijn ge- u pleegd, moet het verder onderzoek men ontwaarde, meende rij^rirti uitwijzen, dat in samenwerking door haar dwaaltocht op T^"É< met de diverse plaatselijke poli- tie-instanties zal worden voortge zet door de officier van Justitie te Breda in overleg met diens collega uit Den Bosch. De justitie geeft thans op de vele vragen voorlopig geen ant woord. Duits grondgebied te bevinden en greep haar de angst te worden ingere kend wegens illegale grensover schrijding. De enige methode, om zonder moeilijkheden weer te haar „vaderland" terug te kerm» scheen haar de koene duik do der de afsluitbomen door. ZATERDAG 8 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 19.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.40 Gram.; 12.00 Accordeonork.; 12.30 Landb.meded.12.33 Gram. 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 verde de politieman uit de zakken Jazzmuz.; 13.45 Voor de jeugd, 21) „Niet in cassetten?" viel Bijl man hem in de rede. „Nee. Een cassette neemt meer plaats in beslag. Voor een dergelijke zichtzending wordt nogal dikwijls het zeemleren zakje gebruikt, omdat je 't ge makkelijk in je zak kan stoppen. Om krassen te voorkomen worden de sieraden eerst in zijdepapier gewikkeld. Maar en fin.. ik keerde daarna weer bo ven in de huiskamer terug, waar mijn dochter op mij wachtte. Ze komt niet zo dik wijls op visite, begrijpt U en „Uiw dochter komt bij U op visite, zegt U? Is ze dan ge. trouwd of woont ze niet bp U thuis?", vroeg Bijlman "enigszins verwonderd. Van Bennekom wachtte even met zijn antiwoord, intussen nadenkend aan z'n sigaar trek kend. „Neen, ze woont niet bij mij thuis," antwoordde hij ein delijk. „Enige jaren geleden is mijn huwelijk misgelopen en ben ik van mijn vrouw geschei- door A. H. VAN OMMEN (Nadruk verboden.) den, en zoals meestal gebeurt, is ook hier de dochter met de moeder meegegaan. Overigens is dit een particuliere aangele genheid, waarop ik niet dieper wens in te gaan," besloot hij kort. „Maar was Uw dochter op de hoogte met Rentenaers belang rijke opdracht?" „M'n dodhter bemoeit zich nooit met mijn zaken en toen Rentenaer even tien uur thuis kwam en ik hem de twee zakjes juwelen overhandigde, zei ze: „Oh, als Arnold toch de Kalf jeslaan rijdt, kan hij mij wel meenemen. Dan behoef ik niet met de tram en die nare bus naar hiuis te rijden." „Stop!" riep Bijlman. „Waar om noemde Uw dochter juist de Kalfjeslaan?" „Toen ik 'hem zijn opdracht gaf, zei ik hem de Kalfjeslaan te nemen." „Waarom juist de Kalfjes laan?" drong Bijlman aan. „Dat stelde die professor mij voor,' toen hij mij voor de twee de keer opbelde. Hij zei: „de kortste weg voor U is door de Kalfjeslaan, dan bij de Aanstel eiven liniks-af en U staat zó voor villa ,Amstelstroom". Dan kunt U nooit missen." Ergo herhaalde ik dit voor Arnold." „Was Uw dochter aanwezig Ibij Uw telefoongesprek met die professor?" „Neen, dit werd beneden in de winkel gevoerd, terwijl zij bo ven zat hier in dit vertrek. Na ons gesprek heb ik het toestel op de huistelefoon over geschakeld, wat ik meestal da delijk doe, als ik de winkel om acht uur sluit." „Dus pas op het mement, dat U aan Rentenaer de zakjes gaf, iwist zij, althans kon zij ver moeden dat hij een belangrij ke zichtzending in zijn bezit had?" „Precies, inspecteur." „Maar waarom kon Arnold Rentenaer Uw dochter eigenlijk zo mooi meenemen, zoals ze volgens Uw eigen woorden zelf uitriep?" vroeg hij snel. „Omdat zij met haar moeder cok aan de Amstel woont, er- ens rechts van de Kaifjeslaan." „Pa's een oomerkei ijk toeval." „Als 't tenminste een toeval is." merkte Drost op. DUjilman haalde even de schou ders op. „Is Uw vrouw her trouwd?" vroeg hij voorzichtig. Van [Bennekom knikte kort. „Dus als ik het goed toegrijp, is het louter toeval, dat Uw dochter |met Rentenaer mee reed." „Precies!" „En heeft zij gezien, .waar Ren tenaer de zakjes juwelen weg stopte, voordat hij met Uw wa gen wegreed?" „Zeker.hii stopte één zakje in de linker- en het andere zak je in de rechter zijzak van Eijn colbert. Mlaiar waarom vraagt U dat?" „Om-dat Uw dochter één van beide zakjes in haar bezit had. toep ze uit de wagen sprong," en hier gaf Bijlman even een korte verklaring, hoe de overval zich had voorgedragen. Van Bennekom bleef even voor zich uit zitten staren. „Inspec teur, we leven nu eenmaal niet een land waar kidnapping aan de orde van de dag is en deze ontvoering jieem ik met een korreltje zout op, vooral om dat Eliy een zeer zelfstandig en bijdehands meisje is. Ik haal me over haar lot dan ook geen muizenissen in het hoofd. tja. wellicht ook, omdat ze een beetje onder het vaderlijk oog verdwenen is.maar dat neemt toch niet tweg, dat het mijn eigen kind is." (Wondt vervolgd. 14.20 Sport; 14.33 Am us. mu^, 15.00 Ultz. in dialect; 15.25 Praat je over consumentsbelange», 15.40 Orgel; 16.00 Boekbespre king; 16.15 Kamerork.; 17.04 Weekjoumaal; 17.35 Gram.; 18.10 Nieuws; 18.20 Gram.; 18.50 Rep.; 19.60 Artistieke staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Bijbelbespreking. 19.45 Deze week; 20.00 Nieuws: 20.03 Gevar. progr.; 22.00 Soe comm.; 22.15 Gram.; 22.45 Hoor spel; 23.15 Nieuws; 23.30 Grain HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde mi».; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws: 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huisvr.: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr., 11.00 Voor de zieken; 11.45 Orgel; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.36 Landb.meded.; 12.33 Gram.; 12.5» Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.26 Orkest; 14.00 Boekbespreking: 14.10 Zang en piano; 14.20 Engel se les; 14.40 Orkest; 15.13 Krn- niek van letteren en kunsten; 15.55 Gram.; 16.00 „De schoonheid van het Gregoriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gitaarspel; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Samenzang:, 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. over*; 18.40 Gram.; 18.45 Causerie; 19.00 Nieuws; 19:10 Lichtbaken; 19.30 Avondgebed; 19.45 Gevar. nu 21.00 Act.; 21.15 De gewone man: 21 20 Orkest; 22.00 Muz. luister wedstrijd; 22.30 Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Grain.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 18.4» Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.20 Liturg, gezangen; 17.30 Or gel; 18.15 Gram.; '18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 20.00 Cabaret; 21.00 Nieuwjaars boodschappen van Vlaamse mis sionarissen; 21.30 Verzoekprogr..; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.0» Gram.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2