Uit de Provincie POPENT De blauwe auto Mr. Ir. F. W. Haveman over perspectieven der emigratie KALODERMA GELEE IS Petersen krijgt zeven jaar Kamer van Koophande en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden Deel van diamanten var v^ronge'ukt B. O. A. C.- toeste! geborgen. Doodstraf geëist tegen Zionisten te Caïro IH'.'ÜMJH Irak verbreekt diplomatieke betrekkingen met Rusland Hammarskjoeld te Peking aangekomen Japanse „Stachanof-arbeiders" DOODT R*1 EN tAU'S TERNEUZEN. AXEL. STAVENISSE. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Nederlandse Verbruikscoöperatie over de melkprijsverhoging ■De commissaris voor de emi gratie, mr, ir. B. W. Haveman, heeft Dinsdag in de radiorubriek „Nederland en de wereld" ge sproken over de perspectieven van de emigratie. Hij koos daarbij zijn uitgangspunt bij de vraag over de juistheid van emigratie bij een overspannen binnenland se arbeidsmarkt. .diet is de verdienste van de Protestantse en Katholieke emi gratie-organisaties geweest, dat zij er jarenlang op gehamerd hebben, dat emigratiepolitiek iets heel anders dan een arbeids markt-politiek is en moet zijn. Het is de verdienste van de Ne derlander als emigrant, dat hij niet uit Nederland emigreert en zijn betrekking hier te lande ver laat, om elders op de wereld een zelfde betrekking, wellicht tegen een iets hoger loon op te vatten. Indien een iets of wellicht aan zienlijk hoger loon voor dezelfde betrekking het enige perspectief was, dat de emigratie aan de ge middelde Nederlander bood, dan zou er vrijwel geen sprake van emigratie naar verre overzeese landen zijn. Daarvoor is de emi gratie-inspanning te groot. Het merendeel der emigranten, die Nederland, verlaten, hebben hier een betrekking. Zelfs in de tijd, dat het werkloosheidscijfer ver boven de 100.000 kwam en dat is nog niet zo lang geleden, waren het niet de werklozen die emigratie overwogen. Xn 1954 een economisch voor ons land voorspoedig jaar zijn ongeveer 34.500 Nederlanders ge ëmigreerd. Bijna 11.000 vertrok ken naar Australië, rond 16.000 naar Canada, 3400 naar Zuid- Afrika en Rhodesia, 2700 naar de Verenigde Staten, ruim 765 naar Nieuw-Zeeland (een laagte-re cord) en iets meer dan 600'naar Brazilië en Argentinië. Wat heeft deze Nederlanders bewogen? Wat beweegt hen, die zich thans 1000 per maand in aantal, aanmelden voor emigra tie naar de Verenigde Staten? Hetzelfde geldt ten aanzien van Australië, Canada en de overige landen". De heer Haveman behandelde vervolgens de vraag: „Welk perspectief biedt emigratie dat fiist i?ï het eigen land gevonden wordt, ondanks de welvaart, die wij thans doormaken, ondanks het feit dat onmiddellijke oor logsdreiging afwezig schijnt?". Het antwoord luidt volgens hem dat in eigen land te weinig perspectief is. Een groot aantal Nederlanders heeft daar geen vrede mee. Zij voelen dat zij meer en anders kunnen, doch de arm slag missen om tot ontplooiing te komen. Dan gaan de vingertop pen tintelen, als men hoort, over de mogelijkheden, die elders ter wereld in de zich ontplooiende nieuwe laliden liggen. „Vele Nederlanders is een na tuurlijke ondernemingsdrang aangeboren zo goed als onder nemingen hun vleugels over de gehele wereld trachten uit te slaan en zij gaan hiertoe over omdat zij daar grotere mogelijk heden en nieuwe perspectieven zlen doen dit ook de individu ele Nederlanders, nu de gehele wereld binnen hun bereik is ge komen. Om deze reden is de vraag, of emigratie wel voortgezet moet worden tijdens onze hoogcon junctuur en in verband met de echaarste aan arbeidskrachten, eigenlijk geen vraag. Van de zending diamanten ter waarde van meer dan tien mil- lioen gulden, die zich aan boord bevond van het op 1ste Kerstdag op het vliegveld Prestwick ver ongelukte toestel van de B.O.A.C. zijn er tot dusverre iets meer dan 300 teruggevonden, aldus werd in Londen meegedeeld. De teruggevonden diamanten vertegenwoordigen slechts een klein deel van de totale zending en de meeste hebben zwaar ge leden van de hitte van de brand, die het neergestorte toestel bijna geheel heeft verwoest. Naar verluidt, zullen de ber gingswerkzaamheden nog ver scheidene weken vergen. Immers de beslissing, of hij zal gaan emigreren om elders van een verderreikend perspec tief gebruik te maken, is een persoonlijke beslissing, die slechts één keer in één mensen leven wordt genomen. Alleen het feit dat steeds andere en nieuwe mensen eenzelfde beslissing ne men, maakt dat de emigratie „voortgezet" wordt". Het perspectief van zelfstandi ge vestiging, het „eigen baas" willen worden is door de jonge ren- waartoe spreker in het alge meen degenen van 35 jaar en jonger rekent, het sterkste mo tief. Ouderen emigreren om hun kinderen zorgelozer op te zien groeien. „De perspectieven voor emi granten, die over de juiste eigen schap beschikken, zijn gunstiger dan tevoren, door een samenspel van omstandigheden. In de meeste immigratielan den is het niet alleen gemakke lijk om een goede plaats te vin den, maar bovendien zijn in die landen al zoveel Nederlandse emigranten gevestigd, dat dege nen die thans gaan gemakkelijk aanknopingspunten vinden. Het kerkelijk leven is mede op ont vangst van immigranten gericht en er zijn tal van organisaties en personen die tevens de hand ter verwelkoming aan de nieuwko mer toesteken". Sprekende over de emigratie in breder verband vroeg de heer Haverman zich af, of het niet bij zonder betreurenswaard is, dat zulk een energiek, onderne mingsgezind deel van onze be volking ons land verlaat. Is dit een groot verlies? „Ja en nee. Het is een verlies als een energiek man ons land verlaat, maar anderzijds voor allen, die ons op andere wijze ontvallen, treden nieuwe Neder landers in de plaats en daaren boven hebben wij nog 'n jaarlijk. se aanwas van de bevolking met meer dan 120.000 nieuwkomers. In dit opzicht kan men ons land, ondanks zijn zeer beperkte om vang, met een groot immigratie land vergelijken. Het is niet zo, dat alleen dege nen die tot emigratie besluiten over energie en begaafdheden beschikken. Ware dat het geval dan zou ons land reeds lang ten gronde zijn gegaan. De emigrant is een doorsnee-Nederlander, al leen voor hem slaat de weeg schaal van vóór en tegen, bij de overweging ven emigratie, op maakt handen zacht alt fluweel besliste wijze door in de richting van vóór, zoals bij anderen om standigheden en geaardheid het tégen doen overwegen". „Door onze emigranten schen ken wij iets goeds, misschien wel het beste waarover wij be schikken, aan de ontvangende landen. Laten wij ons over de gevolgen niet ongerust maken. Niet al onze emigranten heb ben perspectief, doch ook ons volk. Maar dit nationale perspec tief wordt niet gewonnen door deuren en ramen te sluiten, doch ■door deze open, wagenwijd open te zetten. Wij zijn als volk krach tig, doch de hoogtepunten van ons volksbestaan liggen in de tij den, dat Nederlanders de wereld bevolkten en hun stempel druk ten op vele landen aan gene zij den van de wereldzeeën", aldus ir Haverman. Iraik heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met de £Dwjet-Unie te verbreken, zo wordt;'van officiële zijde te Bag dad vernomen. Later maakte ook het Britse persbureau Reuter melding van net verüröken der diplomatieke betrekkingen door Irak. Baha Awni, de Iraaikse onder minister van Buitenlandse Za- ren, heeft de Ebwj et-zaakgelas tigde in Bagdad, Jakoetsjin, van het Iraaikse toesluit op de hoogte gebracht. Het toesluit van de Iraaikse re gering heeft in Bagdad geen cp schudding verwekt. In officiële kringen verklaart men, dat het afbreken der diplomatieke toe- trekkingen een logisch gtjrolg is van het Iraakse toesluit van 6 November j.l. olm de Iraaikse le gatie in Moskou te sluiten. De 40-jarige Joseph Petersen, die dertien jaar in dienst is ge weest van de Amerikaanse staatsveiligheidsdienst, waar hij werkzaamheden van strikt ver trouwelijke aard verrichtte, is tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het ter ken nis torengen van bepaalde gege vens, waarover hij beschikte, aan een buitenlandse mogend heid. Hiertoe had hij, volgens de tenlastelegging, geheime docu menten meegenomen en in zijn flat verborgen". De stukken waren volgens rechter Bryan, die het vonnis velde, zeer belangrijk". De daar in vermelde gegevens konden indien in onbevoegde handen geraakt, zeer ernstige gevolgen hebben voor de veiligheid der V. S. en de kans toestaat, dat deze gevolgen zich hebben voor gedaan". Volgens rechter Bryan had Petersen „het door de Ameri kaanse regering in hem gestel de vertrouwen hogelijk be schaamd". Indertijd is gemeld, dat Peter sen ibeoaalde gegevens ter ken nis had gebracht van een amb tenaar der Nederlandss rege ring. Van regeringszijde is hier omtrent medegedeeld dat inder daad bepaalde gegevens van de heer Petersen waren ontvangen, doch dat men meende dat het hier een voortzetting 'betrof van de samenwerking in de afgelo pen oorlog tussen de Ameri kaanse en Nederlandse Inlich tingendiensten. De gegevens betroffen onder meer het ontcijferen van een Nederlandse code door de afde ling, waar Petersen werkzaam was. Nederland werd overigen-» op de rechtzitting van Dinsdag voor het eerst genoemd. Een lid van de procecutie las een passa- Jaarrede van de Voorzitter. 1954 was voor bedrijfsleven op de Zeeuwse eilanden een gunstig jaar. Het afgelopen jaar is voor vrij wel alle sectoren van het be drijfsleven op de Zeeuwse eilan den een gunstig jaar geweest, in sommige gevallen zelfs een top- iaar. Zo blijkt uit de jaarrede, die de voorzitter van de „Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg", de heer C. A. Kam- meraad uit Middelburg, Woens dag heeft uitgesproken op de al gemene vergadering van de Ka- ner, die in hotel „De Koren beurs" te Goes is gehouden. Het herstel van de rampschade heeft in tal van branches een verhoogde activiteit tot gevolg gelhad, eensdeels om wat verlo ren ging te herbouwen, doch an derdeels om met goed verbou wen in de toekomst en dit is zo mogelijk nog belangrijker door uitbreiding en nieuwbouw meer mogelijkheden voor de toe komstige welvaart van het ge west te scheppen. In dit opzicht vestigde spreker de aandacht ook op het verheu gende initiatief dat het vorige ,aar werd genomen om de pro ductiviteit op te voeren en deze volgens modernere methoden, zo wel op sociaal terrein als op technisch gebied, te verbeteren. De oprichting van een Zeeuw se contactgroep voor de opvoe ring van de productiviteit en van de daaruit voortgekomen discussiegroepen en van een af deling Zeeland van het Neder lands instituut voor efficiency, Te Cairo is de doodstraf geëist tegen alle beklaagden in het spionageproces tegen „Zionis ten". De openbare aanklager grondde zijn eis op het feit, dat moeten worden gezien als een ie tien beklaagden een groep onmiddellijk gevolg van de aan wezigheid van een werkelijk be staande behoefte aan verbetering van de bestaande productiemid delen en -methoden. De voorzitter besprak voorts het nijpende woningprobleem in de industriegemeenten en de on middellijke omgeving daarvan. Het bouwvolume berekend op grond van een voor dit gewest uitermate ongunstig uitkomende formule is z.i. volkomen notoe- reikend om voldoende werk krachten aan te trekken. De heer een xadden gevormd om Israël van nlichtingen over Egypte te voor den. Ook bekenden de beklaagden, tldus de aanklager, dat zij brand .lebben gesticht in de gebouwen van de AmenKaanse voorlich tingsdienst te Caïro en Alexan- drië en in een aantal postkanto ren en twee bioscopen. Boven dien maakten zij bommen. De beklaagden staan terecht voor het militaire hooggerechts hof. r Kammeraad liet voorts 'n waar schuwend geluid horen ten aan zien van de in de laatste jaren toegepaste loonronden. Hoe gaar ne het de betrokkenen ook wordt gegund, aldus spr., de toenemen de verhoging van de kostprijs van het eindproduct, zal het in de toekomst steeds moeilijker maken bestaande exportmarkten te behouden of nieuwe afzetge bieden te exploreren. Bovendien worden door verhoogde prijzen in het binnenland de voordelen van de loonsverhog:ngen weer vrij wel teniet gedaan. ge voor, afkomstig van een rap port van federale agenten, waarin gezegd wordt, dat Peter sen in 1946 aan een zekere Gia- como Stuydt, die toen aan de Nederlandse ambassade in Wa shington vertoonden iwas, in lichtingen had verleend betref fende een Chinese telegramco- de. Hoewel de code in ruime ma te gebruikt wordt in verband met handelszaken, onder schreef de regering de opvatting van de veiligheidsdienst, dat een degelijke inlichting als „ge heim" geclassificeerd diende te worden. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham marskjoeld, is Woensdag te Peking aangekomen, waar hij met de communistische regering zal spreken over de elf op be schuldiging van spionnage ver oordeelde Amerikaanse vlie gers, aldus meldde radio- Peking. Volgens „Nieuw China", het communistische persbureau, wer- den Hammarskjoeld en zijn met gezellen op het vliegveld van Peking begroet door de Chinese onderminister van Buitenlandse Zaken, Tsjang Han Foe, en een aantal Europese diplomaten, on der wie de ambassadeur van Zweden, Polen, India, Tsjecho- Slowaktje en de Sowjet-Unie. Zoals gemeld, is Hammars kjoeld vergezeld van zes perso nen, onder wie de ondersecreta ris van de Verenigde Naties, de Pakistani Ahmed Bochari, en de Britse professor Humphrey Wal- dock, een deskundige op het ge bied van het Volkenrecht. Ook waren ter begroeting op het vliegveld Nederlandse, Brit se, Indonesische, Birmaanse, Zwitserse, Deense en Noorse di plomaten aanwezig. Twee uur na aankomst werd Hammarskjoeld door de Chinese eerste-mnister, Tsjoe en Lal ont vangen, aldus radio-Peking. De Japanse premier, Hatoja- ma, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij een cam pagne hoopt te steunen gelijkend op die der Sowjetrussische „Sta. chanof-beweging", zulks tenein de de Japanse arbeiders en boe ren tot grotere productie aan te moedigen. Japanse „Stachanof-arbeiders" zouden bijvoorbeeld op kosten van de regering buitenlandse reizen mogen maken. doos 90 ct 20) Daaribdj liet hij doorscheme ren, dat ik wellicht met de an dere heren nog zaken van par ticuliere aard zou kunnen doen. Wel inspecteur Bijlman, ik twijfelde een ogenblik met mijn antwoord en dat viel de ander op, want ik hoorde hem lachen, toen hij sprak: „Mijnheer van Bennekom, als U de zaak soms niet vertrouwt, doet U mij dan het genoegen even nummer 29006 op te bellen en te vragen of professor Piermont de Lar ger te goeder naam en faam be kend staat. Met vijf minuten bel ik U nog even op," en voordat ik antwoord kon geven, had hij de verbinding verbroken. On middellijk sloeg ik nummer 29006 aan en ik hoorde: „Hallo, met mr. dr. Visser.of Disser, ik kon de naam niet precies verstaan." „Dat kan ik mij levendig voorstellen," glimlachte Drost. „Het onduidelijk uitspreken van die naam was natuurlijk moedwil," verklaarde Bijlman. „Daarmee werd U de gelegen- door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) heid ontnomen te onderzoeken, of Visser of F, ss, ssch, sch, of Disser, enz., werkelijk in het te lefoonboek onder nummer 29006 stond." Hij keek de kamer rond en zag het telefoontoestel ach ter zich op een schrijfbureau staan. Zonder meer nam hij de hoorn van het toestel en sloeg het nummer van het hoofdbu reau aan. „Hallo.met Bijlman hier. Is Bak daar no??Ja, ik wacht evenHallo Bak, Bijl man hier.Wat zeg je? Ben je je diner voor vandaag aan 't klaarmaken?.. Prachtig ke rel! Maar voor je weggaat, moet je direct even bij de informatie van de gemeente-telefoondienst aanvragen, wie telefoonnummer 29006 twee-negen-dutofbel-nul zes heeft. Naam en adres, ja. Bel je me dan dadeliik even op bij juwelier Van Bennekom, Damrak?.Tot kijk!" Hij wendde zich weer tot de iuwelier. „Ziet U mijnheer Van Bennekom, .als U die informatie ocfc genomen had, dan was er vanavond niets gebeurd en had- Tegenwoordigheid van geest. Gistermiddag te ongeveer half twee wilde de heer M. J. van den Brand, wonende te Boxtel, verte genwoordiger van een sigarenfa briek aldaar, op de Kanaalweg even voorbij de Zeven Huisjes met zijn Ford bestelwagen een vóór hem rijdende auto voorbijrij den. Toen hij zijn bestelwagen weer naar rechts wilde trekken om op het rechtergedeelte van de rijweg te komen, weigerden, tengevolge van het gladde wegdek, de acn- terwielen hun dienst. Het gevolg was, dat de bestel wagen naar links uitweek en schuin door de beplanting heen in het kanaal reed. Gelukkig zonk de bestelwagen rechtstandig in de diepte. De bestuurder, die geen poging had gedaan om uit de auto te ko men, wachtte tot het binnendrin gende water bijna de kap had be reikt, greep snel een achter hem liggende tas, waarin een belang rijk bedrag zat, draaide daarop het rechterportierraampje naar beneden en kroop door het raam pje, waarna hij naar de kant zwom. Door de bestuurder van de juist voorbijgereden auto, die het ongeluk had zien gebeuren, werd de heer v. d. Br. uit het water ge trokken. Bij de nabij wonende familie Bakker kreeg de heer v. d. Br. gelegenheid om op zijn verhaal te komen en werd hij van droge kle ren voorzien. De bestelwagen, waarvan de carrosserie flink was beschadigd, werd door een kraanwagen van de garage R. R. Visser uit het water gehaald en naar de Ford garage van de firma Van Putte Vroon gesleept. De inhoud van de bestelwagen, sigaren ter waarde van ongeveer f 3000, was door het water waar deloos geworden. Het duurde tot ongeveer 6 uur eer de politie,-die tijdens het op takelen van de bestelwagen het verkeer regelde, de weg vrij kon geven. Verzekering dekt de schade. Mooi resultaat. Evenals andere jaren werd ook in 1954 door collectantjes onder leiding van de heer B. N. van Dij- ke, gecollecteerd voor de stich ting „Kinderzorg" te Middelburg, met het prachtig resultaat, dat, behalve kleding en zilverpapier, een bedrag van ƒ783,05 aan het bestuur van „Kinderzorg" kon worden overgemaakt. Bevorderd. Onze oud-stadgenoot, de reser ve 2e luitenant-vlieger J. van Mossevelde, is met ingang van 1 Januari LI. bevorderd tot reserve le luitenant bij de Koninkl. Lucht macht. Verkoping woonhuizen. Door notaris Hoving werd in het café „Du Commerce" in het openbaar verkocht: 1. Het huis en erf, groot 1 a. 62 c.a., staande aan de Axelse- straat 8. Koper hiervan werd de heer C. T. Vink, alhier, voor 9100. 2. Het huis en erf, groot 1 a. 17 c.a., staande aan de Koedijk 32. Koper werd de heer C. Koster te Reuzenhoek voor 3400. 3. Het huis en erf, groot 1 a. 20 c.a., staande aan de Koedijk 34. Koper hiervan werd de heer J. W. de Putter te Othene. Uitslag aanbesteding. Gistemamiddag had ten ge meentehuize een openbare aanbe steding plaats voor de verharding van het nieuwe parkeerterrein. De uitslag was als volgt: Fa P. de Regt, Temeuzen 296.000; Fa Van Splunder, Rid derkerk ƒ287.000; Fa P. A van Hoeve, Axel 282.000; Fa EL.K., Geleen ƒ283.000; Fa J. den Oude, Biervliet ƒ279.975. den wij alle drie lekker cp één oor gelegen. Maar gaat U ver der." Van Bennekom bewoog de ogen onrustig heen en weer en ver volgde: „Welnu dan, ik vroeg die mijnheer Visser, of hij mis schien een zekere professor José Piermont de Larger kende. Ja, die kende hij. Waarom ik dat vroegklonk het verwonderd. In verband met een belangrij ke transactie, antwoordde ik, waarop de ander in een luid ge lach uitbarstte en mij de verze kering gaf, dat hij zijn vriend gaarne een crediet van een ton verleende, zonder dekking of on derpand. Veel tijd tot nadenken had ik daarna niet meer, want kort daarop belde de 'professor mij weer op en vroeg mij, wat ik deed, aangezien hij zich an ders tot een andere firma moest wenden. Wat moest ik antwoor den, inspecteur? U weet, dat ik één van de grootste en meest békende zaken van Amsterdam heb en ik breng miin goede naam niet gaarne in discrediet, door een misschien geheel on gerechtvaardigd wantrouwen tegenover een nieuwe cliënt. Ik 7ri hem dus, dat ik mijn toedien de met de gevraagde 'collectie "ou sturen, maar dat hij dan nog even geduld moest hetotoen, aangezien deze niet aanwezig Was en hij waarsch'jnlijk pas om tien uiur zou thuiskomen." „Ah zo(Rentenaer was tijdens Voorts werd aanbesteed de rio lering van vak D. Hiervan was de uitslag: Fa C. van de Klippe, Vlissingen 166.000; Fa Van Splunder, Rid derkerk ƒ155.000; Fa J. P. San ders, Axel 104.220. Wonderen der natuur. Ais uiterst zeldzaam vermelden wij, dat in de tuin van de heer Visser-Koole aan de Prins Hen drikstraat een pruimeboom een dezer dagen in volle bloei stond, hetgeen wel als een zeer wonder lijke speling der natuur mag gel den. Burgemeester ontvangt ge schenk van Noorse koning. Gisteren heeft de Noorse ge zant in Nederland, de heer L. J. Jorstad, vergezeld door zijn echt genote, een bezoek gebracht aan burgemeester L. A. Verburg van davenisse, teneinde deze een ge schenk van koning Haakon VII van Noorwegen aan te bieden, be nevens een fraaie ingelijste foto met originele handtekening var 7. M., zulks als herinnering aan het bezoek, dat de Noorse vorst op 13 Augustus 1954 aan Stave msse bracht. Het echtpaar Jor- stad gebruikte de lunch ten hui ze van burgemeester Verburg. waarna een rondrit door Stave- nisse werd gemaakt. HAVENVERKEER IN VLISSIN GEN NAM IN 1954 TOE. Het scheepvaartverkeer in de haven van Vlissingen is in het jaar 1954 toegenomen: in dat J33r 2i}2 schepen tegen 1773 in 1953 gebruik van de ha ven. De schepen hadden in 4954 een totale tonnage van 4.537112 tegen 3.212.567 in 1953. Behalve deze zeeschepen maakten nog 748 binnenschepen in 1954 (1022 in 1953) van de haven gebruik. Het aantal zeeschepen is het grootste aantal, dat sedert 1934 werd bereikt. Op 1 Juni 1954 heeft het motorschip „Hima laya" van de P. en O-line de ha ven aangedaan om 228 emigran ten op te nemen. Dit schip meet 28.000 ton en is het grootste, dat ooit in de Vlissingse haven is binnengelopen. Dat 't aantal binnenschepen is teruggelopen, wordt gezocht in de omstandigheid, dat een min dere activiteit in het bouwbedrijf was te constateren. Ook het feit, dat de gasfabriek is geliquideerd en de nieuwe centrale van het electriciteitsbedrijf buiten het havengebied werd gevestigd, heeft hiertoe bijgedragen. Het toeristenverkeer tussen België en Vlissingen per schip was in 1954 weer minder dan in 1953. In totaal kwamen 70 sche pen met 11.169 passagiers in 1954 in Vlissingen aan tegen 88 sche pen met 16.104 passagiers in *53. In het jaaroverzicht van de N.V. Haven van Vlisingen, waar aan deze gegevens zijn ontleend, wordt voorts melding gemaakt van de officiële opening op 11 September van de nieuwe slui zen, die de verbinding vormen tussen de buitenhaven en de bin nenhavens en het kanaal door Walcheren. Tevens werd de nieu we Keersluisbrug, de grootste klapbrug van Europa, in werking gesteld. De sluizen bestaan uit een grote schutsluis met een breedte van 22.50 meter, een nut tige schutlengte van 138 meter en een drempeküepte van 7.90 meter, alsmede een kleine schut sluis, die 8 meter breed, 65 meter lang is en een drempeldiepte Tan 5.50 meter heeft. De vroegere aanlegplaatsen van de boten van de maatsehapiftij „Zeeland" bleven evenwel nog onhersteld. In 1954 werd. aan de Oostzijde van de buitenhaven echter een nieuwe marinesteiger van 250 meter lengte in gebruik genomen, waardoor de handete kade zeer werd verlicht. Voorts wordt gemeld, dat een nieuw magazijn in aanbouw is en dat plannen om een terrein, de» vroeger door een asfalt- en olie bedrijf werd gebruikt, gedeelte lijk op te spuiten en gedeeltelik tot jachthaven te bestemmen, in vergevorderde staat van voor be relding zijn. De tankinstallatie werd met drie tanks van 370 m3 uitgebreid en heeft thans een capaciteit van 18.850 m3. Het stuwadoorsbedrijf van de haven heeft in 1954 verwerkt 62.946 ton diverse goederen. 4.807.000 stenen en 10.000 dok pannen tegen 83.751 ton diverse goederen, 7.787.000 stenen e» 4000 dakpannen. Dat de verwerk te hoeveelheid diverse goederen terugliep, wordt verklaard door het uitvallen van de gasfabriek alsmede door het feit, dat in 190B in totaal 32.000 ton weid ver werkt als gevolg van de waters noodramp. De financiële resultaten, zo be sluit het jaaroverzicht, zijn in geen geval minder dan die van 1963. Veiling woonhuMua Door notaris Hoving uit Ter neuzen werd Dinsdag ten verzoe ke van de wed. en erven L. Gufl jam in het café Van de Veke ge veild 1. Het huis en erf, groot 4 9 c.a„ staande Plein 30. Het per ceel werd ingehouden op J3000. 2. Het huis en 1 -«-n 4 -J 24 c.a., staande Margarethapolder D 44. Het perceel werd ingehoa den op 500. 3. Het huis, met erfpachte- recht tot 1 Mei 1963, groot 1 a. 38 c.a„ staande Val 63a. Dit perceel werd ingehouden op 1000. 4. Het huis en erf, groot 8 a. 24 c.a., staande Reuzenhoek C 43. Ingehouden op 600. Badiarichtiag. Gedurende de maand December werden in de gemeentelijke bad inrichting 916 baden genomen. In 1954 werd in totaal door 11.978 personen van de badinrichting bruik gemaakt. OOOP. VRIX JHTENVEILIN» ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 5 Januari Per stok in centen: Bloemkool B 2857, C 13—16. Per kg in centen: Rode kool 34 —35; Savoye kool II 2226; Wit te kool 24; Waspeen 31—32; Prei 3753; Knolselderij 1524; Spruiten II 34; Uien II 15—1(J; Witlof 50-67Br eekpeen H 7 16; Boerekool 1618; Koolrapen 8—9. APPELEN (per ruv «vs L» gul dens) Golden Delicious C 18, H I 1821; H II 10.2012; GoudreF nette I 14—17, H II 12—14, K 13 17, F 1014; Jonathan K 89; Overige soorten 330. 1 Peren: St. Rémy K 12—17, F 'S—13. De Centrale der Nederlandse verbruikscoöperatie (teR'dam) heeft met grote teleurstelling kennis genomen van de door de overheid aangekondigde melkprijsverhoging en in een telegram aan de ministerraad daaraan uitdrukking gegeven. Het eerder door de regering tt.w telefonische gesprekken niet thuis!" „Nee inspecteur. De jongen was 's avonds vrij te gaan en te staan waar hij wilde, ofschoon hij heel weinig van zijn vrijheid gébruik maakte." Rentenaer was nogal een in- zichzelf gekeerde jongeman, die liefst thuis studeerde. Gister avond vertelde hij mij een bood schap te moeten doen, doch dat; hij denkelijk weer tegen tienen terug zou zijn." „Hoe vatte Rentenaer Uw be slissing op, toen hij thuis kwam?" „Daar liet hij zich. niet over uit. Hij uitte nimmer zijn goed- of afkeuringen over mijn be slissingen. Ik was zijn patroon en mijn opdrachten voerde hij zonder meer uit. Plichtsbetrach ting tot in de hoogste graad, inspecteur." „Juist.. We waren gebleven tot het ogenlblik, .dat U de ge waande professor beloofde na tien uur Uw toediende te sturen. Wat deed U daarna?" „Ik belde eerst de garage cp met 't verzoek mijn wagen even voor de deur te rijden, opdat Rentenaer na zijn thuiskomst direct kon wegrijden. Daarna begaf ik mij weer naar de win kel, deed een fraaie sortering ringen met steen in een zeem leren zskie. de losse diamanten in een ander. (Wordt vervolgd.) gedane beroep op het bedreu» leven om haar economische Utlek te steunen door kost verhogingen niet automat....,,, in consumptieprijzen te calcw- leren, doch compensatie in ho gere productiviteit te zoeken e* bovendien in het algemeen te slawen naar laagst mogelijk prijspeil, alsmede prijsversfcar- ring te (bestrijden, had weer klank gelvonden bij de ver bruikscoöperaties. Nederlandse verbruikscoöperaties en aange sloten plaatselijke coöperaties hadden reeds toesloten aanzien lijke geldelijke offers te bren gen om overigens verantwoorde lijke prijsstijgingen vooralsnog achterwege te laten, daarbij vooruitlopend op hopelijk grote re productiviteit. De regeringe maatregel tot een zeer toelang rijke prijsverhoging van de con sumption! elk, die een belangrij ke invloed heeft op de gezin suït garven, nog wel genomen op dft psychologisch uiterst ongunstig ogenblik, wordt door de ver bruikscoöperaties ten zeerste betreurd. Het daarmee gevoerde beleid wordt in regelrechte te genstelling geacht met het toe roep dat de regering op het be drijfsleven heeft gedaan. Voor het gemiddelde Nederlandse ge zin zal de melkprijsverhoging de gezinsuitgaven met ruim 41 cent per week verhogen, waaruit moge blijken, dat tegen de ach tergrond van het gezinsinkomen van het overgrote deel van ons volk hier van een IbeLangrilJw lastenvenawaring moet worden gesproken. Het streven van rit coöperaties zoals bekend om allerlei prijsverhogingen in het levensmldd-elentoe drijf. zoveel mogelijk tegen te gaan wordt door een dergelijke rigoureuat prijsverhoging wel in sterifce mate tegengewerkt, aldus de Centrale.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2