FRANKRIJK EN DUITSLAND Verklaringen van Papare van hel „Sureau-lrian" Stichting „Hulp aan onze mensen" Indonesië Het weer in Europa WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- tn HAANSTANDEN De accoorden van Parijs De begrafenis van president Remon in Handen en Lippen ruw? PUROL ■:a WOENSDAG 5 JANUARI 1955. 10e Jaargang No. 3347. Onderhoud tussen beide staatslieden Weduwe van President Steyn overleden Franse trein van 800 ton rijdt meer dan 220 km per uur Geen Israëlische schepen door het Suezkanaa! De dreigende Britse spoorwegstaking Duitse zaakgelastigde in Londen in moeilijkheden? Ihnies! Voorn! ihi Scherper toezicht op Nederlanders in Indonesië Hogere kostprijs maakt melk voor de consument duurder Antwerpse sleepboot gekapseisd Japan en de V. S. Belgische veerboot kon niet over Het Kanaal •svriiitcrtng tul Abonnement; Temeuzeii Directeur-Hoofdrede eteur I. van de Sasde Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ti iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 ut». Een spoedige samenkomst van dr Adenauer met. premier Men- dès-Rrance wordt rtu ooik in Bonn waarschijnlijk geacht, hoewel officieel wordt verklaard dat over tijd en plaats van zulk een samenkomst nog geen af- spcaialk igemaakt is. In elk geval rekent men op een onderhoud tussen de heide staatslieden nog voordat de hondsdag voor de tweede maal over de Parijse ver dragen zal debatteren. Dat is naar Duitse opvatting niet al leen nodig om de bestaande me ningsverschillen over het Saar- stabuut te .behandelen. Doch de Hjcmdsregering wil zich kennelijk ook wapenen tegen nieuwe so cialistische aanvallen als zou zij door haar verdragsjpolitiek de kansen op een herstel der Duitse eenheid verzwakken. Duitse berichten uit Parijs verdenken Mendès-France er van, dat hij de voor de defini tieve ratificatie der verdragen nog restende tijd zou willen be nutten voor een overeenkomst met de Russen op basis van een Duitse verdeling. Nog veel meer opschudding is in Bonn verwekt door ihet Nieuwjaarsartikel in „The Times", waarvan eveneens in de richting van zulk een overeenkomst werd gewezen. Het is de tweede maal, dat het Londense blad door zijn van het officiële Britse standpunt af wekende mening aanzien' ij ke onrust in de bondsrepubliek te- jn de gevolgd op de lange serie van Nieuwjaarsboodschappen aan het Duitse volk, waarin de hoop op een Duitse hereniging voorop gesteld werd. Sommige dezer boodschappen spraken zelfs de hoop uit, dat reeds dit jaar de eenheid zou brengen. De stem ming uit het buitenland hebben deze hoop intussen weinig voed sel geboden. De voornaamste zorg der bondsregering is, dat deze uitin gen koren op dè molen van de socialistische oppositie vormen, die er aanleiding in zou kunnen vinden haar campagne tegen de verdragspolitiek nog aanzienlijk te verscherpen. Inderdaad heeft de leider der oppositie reeds aangekondigd dat hij met cita ten uit het Franse ratificatie debat hoopt aan te tonen, dat de Fransen in feite met de ver dragen het tegendeel van de De persdienst van de christe lijke partij1 heeft zich nog eens vierkant uitgesproken tegen een vorm van coëxistentie met de 'Russen op kosten der Duit sers. Met bijzondere voldoening heeft men in de bondskansela- riji kennis genomen van de her nieuwde officiële verzekering van Londen, dat de Duitse een heid een uiterst belangrijk pro bleem vormt, dat dient te wor den opgelost wil men tot een vredestoestand geraken. Mevrouw Rachel Isabella Steyn, de weduwe van de laatste presi dent van de Oranje Vrijstaat, Martinus Steyn, is Maandag na een langdurige ziekte in de ouder dom van 89 jaar te Bloemfontein overleden. De locomotief 7113 van het zeilde type al de 7621 c. c. die het snelheidsrecord met 243 km per uur heeft geslagen, heeft in top snelheid proefgereden op de lijn Bordeau-Dax tussen Morceux en Lamothe, ter controle van het spoormaterieel en de spoorba nen. Bestoni bij het record van de 7621 c. c. het treinstel maar uit drie wagons, tussen Morceux en Lamothe liepen er 17 wagens achter de locomotief. Het trein stel dat een gewicht van ong. 800 ton vertegenwoordigde, heeft een snelheid van 200 km per uur kunnen halen. De inge nieurs en technici der Franse spoorwegen waren zeer tevreden met dit resultaat van snelheid en Kracht. Volgens Silas Papare, lid van i het „bureau-Irian", zijn in Dja karta uit Nieuw-G'uinea berich ten ontvangen, dat op 8 Decem ber een granaat is geworpen op een apotheek en een laborato rium, die „de Nederlanders twee jaar geleden in de buurt van Hollandia hebben opgericht". Volgens Papare werd de gra naat geworpen door „leden van een onbekende volksbeweging". Het resultaat was, dat het gebouw in de as werd gelegd, al dus Papare. (Uit Hollandia is over deze brand het volgende gemeld: Haar echtgnoot, met wie zij in Duitsers beogen. Reacties zijn in j 1ö87 trouwde, werd in 1896 pre- Bonn dan'ook niet uitgebleven.sident. Hij stierf in 1916. Dr Adenauer heeft in een boodschap aan zijn partij aan gekondigd, dat de Duitse een heid in de komende periode nog sterker dan tot dusverre op de voorgrond zal worden gesteld. Zes jaar geleden kwam mevr. Steyn per vliegtuig naar Neder land om Zuid-Afrika bij het gou den regeringsjubileum van Ko ningin Wihelmlna te vertegen woordigen. De treinen uit Zuid-Frankrijk hoogte van vier meter. In Lon- Zyjde douches' de Duitse kwamen met vertraging in Parijs den en devallei van dejTheems eetiheicLspolitici wel zeer snel aan» zulks ten gevolge De Egyptische regering zal niet toestaan, dat Israëlische schepen gebruik maken van het Suezkanaal. Dit heeft de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, Dinsdag meege deeld aan de Russische, Perzi sche, Amerikaanse, Turkse en Britse ambasadeurs, die hij had entboden, aldus een mededeling van een officiële Egyptische woordvoerder. De spoorwegstaking, die in Groot-Brittannië op 10 Januari dreigt te beginnen, is Dinsdag het onderwerp van bespreking geweest op een vergadering van het kabinet ten huize van pre mier Sir Winston Churchill. De minister van Arbeid, sir Walter Monskton, die alles in het werk stelt om de staking, die rampzalige gevolgen kan hebben voor de Britse economie, te voor komen, gaf een uiteenzetting over de toestand. Naar verluidt heeft de natio nale kolenraad geheime instruc ties gezonden aan alie kolenhan delaren in Schotland, die aanwij zingen bevatten voor liet geval de staking doorgaat. De instruc ties zouden deel uitmaken van een plan om te voorkomen, dat de Britse industrie, door gebrek aan kolen als gevolg van een staken van de aanvoer zou wor den verlamd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Nog lichte vorst. In het Zuiden van het land. veel bewolking met enige sneeuw of ijzei. In het Noorden van het land overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Over wegend lichte vorst. WOENSDAG 12 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 4.11 4.37 Terneuzen 4.46 5.12 Hansweert 5.26 5.52 Walsoorden 5.36 6.02 ZON MAAN op onder op onder Jan. 5 9.50 16.45 13.34 5.39 6 8.50 16.46 14.30 6.53 7 8.49 16.47 15.41 7.53 8 8.49 16.49 17.02 8.39 9 8.48 1650 18.26 9.12 van sneeuwstormen. In Parijs zijn twee niet in ge bruik zijnde stations van de metro voor daklozen opengesteld. Uit verscheidene delen van Europa is Dinsdag melding ge maakt van sneeuwstormen en gladde wegen als gevolg van ijzei. In bijna geheel Frankrijk woed den sneeuwstormen en vooral het treinverkeer en de posterijen ondervonden last van de sneeuw val. In Parijs verloren als gevolg van ongelukken op gladde wegen twaalf personen het leven. Ook uit Noord-Italië wordt sneeuw en ijs gemeld. In het ge bied van Alto Adige en in de Do lomieten daalde de temperatuur tot 25 graden onder het vries punt, de laagste temperatuur die deze winter tot dusverre is geno teerd. In België ondervindt het weg-, trein- en luchtverkeer veel last van ijzei. De luchthaven van Brussel werd Dinsdagmiddag voor alle luchtverkeer gesloten als gevolg van ijsvorming op de landingsbanen. Oostenrijk meldt verse sneeuw val in vrijwel het gehele land en er wordt nog meer sneeuw voorspeld. In Engeland was gisteren als gevolg van de eerste sneeuw storm van dit jaar op verschei dene plaatsen het weg- en trein verkeer in de war. Kleine sche pen buitengaats hebben beschut, ting gezocht in nabije havens. In Engeland hebben tot dusver re door de sneeuwstormen vier personen het leven verloren. De haven van Great Yarmouth is tij delijk voor alle scheepvaartver keer gesloten, aangezien de ha venhoofden door de zware zee zijn beschadigd en de ingang van de haven hierdoor is geblokkeerd. Bij de kust van Yorkshire be vindt zich in zwaar stormweer het 11.000 ton metende Britse tankschip „Royal Crown" in moei lijkheden. Twee sleepboten zijn ter assistentie uitgevaren. In deze sector zijn windsnelhe den van ongeveer 120 kilometer per uur genoteerd. Uit Devon worden opeenhopin gen van sneeuw gemeld tot een Oskar Scihlitter, de Duilfse zaakgelastigde in Londen, is Zondagavond met zijn echtge note uit Londen naar Bonn ver trokken. Hij zal in Bonn vragen moeten verantwoorden omtrent het bericht in de „Daily Sketch" dat zijn echtgenote op een Kerstviering op de ambassade Engeland „vijandelijk gebied" zou hebben genoemd. Oskar Schlltter zei voor het vertrek, dat zijn reis naar Bonn niets te maken had met de speech van zijn vrouw. Een woordvoerder van de am bassade verklaarde echter, dat een onderzoek was Ingesteld naar berichten over een „indis cretie, begaan door een lid van het gezin van de zaakgelastig de". was de sneeuwval de zwaarste sinds 1947 en bereikte de sneeuw laag een dikte van 15 cm. De Britse luchtvaartmaatschap pij B.E.A. heeft haar diensten naar Amsterdam en Parijs ge staakt. De veerdiensten over het Kanaal en de Ierse Zee ondervin den door stormen ernstige stag natie. In Zwitserland scheen de gehe le dag overal de zon en isteeg het kwik. Zuid-West Duitsland heeft nu al drie dagen met spiegelglad- Volgens schattingen van tune- verontrust over wat men noemt tionarissen te Washington zal het een groeiende neiging in sommi- nog twee jaar kunnen duren, j ge Europese hoofdsteden, om het voordat West-Duitsland kan be- ;op een vier-mogendhedenconfe- ginnan met het leveren van de i entie aan te sturen, zodra de ac- strijdkrachten ten behoeve van coorden van Parijs 1ut de Westerse defensie. Het oorspronkelijke Amerikaan se plan, om West-Duitsland van wapens en uitrustingen te voor zien (gebaseerd op de voorgestel de E.V.G.) wordt thans, nu de Franse assemblee een bewape ning van West-Duitsland heett aanvaard, herzien. Amerika heeft reeds gevechtsuitrustingen behoeve van ongeveer de helft van de voorgestelde 12 Westduit- se divisies in voorraad. De waar de hiervan wordt geraamd op 500.000.000 tot 750 millioen dollar. De snelle Westduitse industriële stel van premier Mendès-France, ontwikkeling zal het waarschijn- j zo vervolgde Reuter, om voort te lijk mogelijk maken, dat Duits- gaan met het uitsteken van di- land meer voor zijn eigen bewa- plomatieke voelhorens, terwijl de van kracht geworden zijn. In genoemde kringen is men van mening, dat er voor de con ferentie betere perspectieven zijn, als zich tekenen beginnen te ver tonen, dat zij inderdaad vruch ten zal afwerpen. Zo zou de Sow- jet-Unie eerst te verstaan moe ten geven, dat zij bereid is in ge- ten i heel Duitsland vrije verkiezin gen toe te laten en een einde te maken aan de bezetting van Oos tenrijk. In het Westen heerst echter geen onenigheid omtrent 't voor- pening kEin doen, dan oorspron kelijk was voorzien. De accoorden van Parijs leggen voor Duitsland beperkingen op waar het de productie van nieuwe en zware wapens betreft. Lichte wapens voor zijn strijd krachten kan het daarentegen de wegen als gevolg van ijzei te vervaardigen. De lengte van de kampen. 1 In Midden-Zweden daalden de periode, nodig om Duitse troepen in het veld te brengen wordt, temperaturen tot onder het j aj^us Reuter's correspondent, toe vriespunt, maar in Lapland re- geschreven aan de noodzaak om gende het en werden temperatu- cen Duitse opleidingsstaf, die ren boven het vriespunt geno- j Weer de troepen zal moeten oefe- teerd. nen, de nodige bekwaamheid te De Oostenrijkse meteorologische geven. Duitsland zal geen militai- dienst voorspelde Dinsdagavond dooi in het Alpengebied. Na de sneeuwval omstreeks Kerstmis en de strenge vorst gedurende de afgelopen dagen zou een plot seling invallende dooi in dit ge bied een ernstig gevaar voor la wines met zich meebrengen. De vorige winter kwamen in Oostenrijk als gevolg van lawi nes 154 personen om het leven. Volgens radio Moskou stelde heldere zonneschijn vacantiegan- gers aan de kust van de Zwarte Zee in staat te zonnebaden. De stranden werden druk bezocht en als gevolg van het aanhoudende mooie weer staan verscheidene planten vroeger in bloei dan nor maal het geval is. Hamea-Gelei voor Uw handen ren kunnen oproepen voor deze opleidingsstaf zelf voldoende ge- ratificatie van de Parijse accoor den in de onderscheidene landen nog gaande is. Eind April is nog steeds de streefdatum van het Westen voor de ratificatie van de Parijse ac coorden. Donderdagmiddag 9 December is te (Hollandia-stad de apot heek van het gouvernements ziekenhuis, alsmede het labora torium van de afdeling malaria bestrijding tot de grond toe af gebrand. De ibrand vbnd zijln oorzaak in een ontploffing in de apotheek, iwaar o.m. een voorraad alcohol en aether stond en waardoor de vlammen met razende snelheid am zich heengrepen. Kort daarop sloeg de brand over op het aangren zende laboratorium, dat onder hetzelfde dak was onderge bracht. In allerijl werden de omringende gebouwen ont ruimd. Het personeel van het ziekenhuis, geholpen door leden van de algemene politie en an dere vrijwilligers, zowel Papoea's Nederlander.: en Indonesiërs, nam ogenblikkelijk het blus- singswerk ter hand. Men stond met de schuimblussers, die van overal in de stad en zelfs van Joka werden aangevoerd, even wel machteloos tegen de vlam menzee. Bovendien kon de brandweer niet onmiddellijk met zijn werkzaamheden begin nen. Men heeft uit de apotheek enige waardevolle instrumenten kunnen redden; ook uit het „lab" wisten dokter Metselaar en zijn medewerkers de meeste microscopen en een nieuwe, grote schrijfmachine in veilig heid te brengen. Maar het weik van de afdeling malaria-be- strijding, moeizaam verzameld en opgebouwd in de afgelopen twee jaren, de gehele admini stratie van bloedonderzoeken etc. is verloren gegaan. Een ge luk was, dat dokter Metselaar de documenten over zijn prac- tisch-wetenschap pelijk experi ment in de kampongs aan het Sentanitmeer bij zich thuis had, waardoor deze behouden zijn gebleven. Men kijlkt thans meer dan ooit met groot verlangen uit naar het in aanbouw zijnde, prefab- Maandagmiddag is president José Remon van Panama ter aar- oefend is. Het zou wel eens tot de besteld, minder dan een et- 1958 kunnen duren, voordat de maal na zijn vermoording. Duitse divisies als zodanig opge leid zijn. Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie zich bereid moet tonen om de voorwaarden van het Westen ter regeling van de Europese vraagstukken te aan vaarden, alvorens Groot-Brittan nië bereid zal zijn om een bijeen roeping van een vier-mogendhe- denconferentie te steunen. De ratificatie van de accoorden van Parijs ter bewapening van West-Duitsland zal op zich zelf niet de weg openen tot 'n viermo- gendhedehconferentie, zo voegde hij hier aan toe. In officiële kringen te Londen, aldus Reuter, is men enigszins De lijkwagen werd gevolgd door een rij met bloemen versierde auto's van functionarissen, die zich door de nauwe straten van Panama wond, van de kathedraal op weg naar het kerkhof. Een dichte menigte had zich langs de weg verzameld, zodat vele func tionarissen hun auto's achter moesten laten om de stoet te volgen. De menigte hield zich zeer rus tig, alsof zij nog verdoofd was door het plotselinge verlies van president Remon, die, sportlie- vend en vrolijk als hij was, grote populariteit bezat. De lijkwagen werd gevolgd door gehelmde en met geweren bewapende leden Het is onjuist te veronderstellen dering is Dinsdagochtend over- dat een paniekstemming over eenstemming bereikt over de in- het lot van de mensen van Ned. j houd. van de statuten en over afkomst in Indonesië heeft ge- j ongeveer twee weken zal de leid tot het oprichten van de stichting officieel het levenslicht stichting hulp aan „onze men-aanschouwen, sen" in Indonesië. Evenmin be- j Dr Kortenhorst legde er de na- texent het een oppositie tegen1 druk op, dat voorkomen zal wor- het beleid van de overheid inden dat acties van andere orga- deze. De stichting zal zich tennisaties zoals de stichting 1940- doel stellen aanvullende steun te 1945zullen worden doorkruist, verlenen in die gevallen, waar De stichting zal zich verre hou- ambtelijke apparaten niet kun nen helpen". Dit heeft Dinsdag dr B. G. Kortenhorst op een persconferentie medegedeeld als voorzitter van het hoofdbestuur van deze stichting, waarvan Dinsdagochtend de oprichtings vergadering is gehouden. In het hoofdbestuur van de stichtng, dat door dr Kortenhorst een „nationaal comité werd ge noemd, hebben 29 leden zitting als vertegenwoordigers van or ganisaties en verenigingen op velerlei gebied. Er is voorts ge vormd een dagelijks bestuur on der voorzitterschap van dr H. A. Colijn. Op de oprichtingsverga- willen repatriëren. Ook komen voor steun in aanmerking zij, die daaraan op sociale gronden be hoefte hebben. Op de persconferentie werd nog medegedeeld, dat het verlenen van hulp aan de „mensen van Nederlandse stam" in Indonesië wordt geremd door het grote te kort aan kundig personeel bij de Nederlandse ambtelijke instan ties daar. Bovendien zo werd voorts gezegd hlijven er altijd gevallen over waarin het parti culier initiatief kan helpen, onge. acht of de maatregelen van de overheid voldoen of niet. Van de organisaties, die zich reeds op het terrein van steun verlening van behoeftigen van met ambtelijke j Nederlandse afkomst in Indone- reeds bestaande sië bezig houden, zullen „Pelita" en „Zorg voor gerepatrieerden" met de stichting fusioneren. De stichting is voorlopig niet van plan een grote actie voor het inzamelen van gelden te houden. Begonnen zal worden met een „sneeuwbalactie", die naar wordt gehoopt een belangrijk bedrag zal opleveren. Het gironummer van de stich ting is 5 0 0 8. den van het bedrijven van poli tiek en hoewel volstrekt onaf hankelijk van de regering in samenwerking instanties en organisaties daar hulp bieden, waar dit noodzakelijk is. Concre te plannen zijn er nog niet en ook heeft men nog geen „streef bedrag" bepaald, dat voor de voorgenomen actie nodig zal zijn. Zeker is het, dat bijvoorbeeld al. leen al de steun bij repatriëring van diegenen, die niet voor over heidssteun in aanmerking ko men, zeer grote bedragen zal ver gen. Maar niet alleen zal hulp worden verleend aan hen, die laboratorium van de malaria bestrijding op het terrein naast het zusterhuis.) Papare zei voorts, dat in de buurts van dé 'Etna-toaal op Nieuw-Guinea vaak: gevechten voorkomen „tussen leden van de Nederlandse marine en Irian - ners, waarbij het dikwijls voor komt, dat Manners worden ge- gewond. Het blad „Berita Indonesia'' heeft in kringen van het minis terie van Justitie vernomen, dat de regering het nodig acht scher per toezicht uit te oefenen op de Nederlanders in Indonesië. Oit zou volgens het blad een gevolg zijn van de „vijandige houding van de Nederlandse regering ten opzichte van Indonesië", alsmede van het feit, dat groepen „restan ten van de R. M. S. op de eilan den in de buurt van Ambon aan land zijn gezet", voorts in ver band met „de aard der ordever storingen op Ambon, die parallel liepen met het debat over Irian in de Verenigde Naties", Blijkens het bericht in „Berita Indonesia" is de bedoeling meer aandacht te schenken aan en scherper toezicht uit te oefenen op het doen en laten van de Nederlanders in Indonesië". Vol gens het blad verklaarde men in kringen van het ministerie vat, Justitie, dat „vergeleken met de maatregelen, die de Nederlandse regering ten aanzien van de In donesiërs in Nederland neemt, de plannen van de Indonesische regering soepel te noemen zijn". van de nationale politie, waar van Remon vóór zijn verkiezing tot president, jarenlang bevel hebber is geweest. De begrafenis plechtigheid droeg 'n oud-Spaans karakter. In de stoet liepen ook in het rood en wit geklede brandweer lieden, en Amerika was onder meer vertegenwoordigd door een eenheid militairen uit de kanaal- zóne, die aan Amerika verpacht is. De „New York Times" en de „Herald Tribune" schrijven, dat Amerika een goede vriend en Panama een waardevolle presi dent verloren heeft. Het eerste blad wijst op de succesvolle strijd tegen corruptie, die Remon heeft gevoerd. Door de moordaanslag doemt weer het gevaar van poli- melkhandel zal besluiten tot een tieke instabiliteit in Panama op. marge-verhoging voor de slijter, De „Washington Post" noemde j die aanleiding kan geven tot een Nu de kostprijs van de meik is gestegen heeft de regering, naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning ons mededeelt, zich beraden over de gevolgen voor de prijs die de consument voor melk heeft te betalen. Het vorige jaar heeft de rege ring de algemene subsidie op de consumptiemelk vastgesteld op 3 cent per liter. Hiervan is afge weken door het verlenen van een extra subsidie van 0,95 cent per liter als gevolg van een loonsver hoging in de landbouw. Hoewel deze maatregel slechts tijdelijk was bedoeld, acht de regering het gewenst, de extra subsidie alsnog voor een deel te hand haven, waardoor de totale subsi die 3,3 cent per liter zal bedra gen. Niettemin maakt de stijging van de kostprijs van de rrielk voor de consument een melk prijsverhoging noodzakelijk' vain 3 cent per liter. Deze verhoging gaat in op 9 Januari 1955. Naast deze verhoging, als gevolg van de kostprijsstijging van de melk. is het niet uitgesloten, dat in en kele gebieden van ons land de de aanslag „zinloos". De arresta tie van de vorige president Arias kwam „nauwelijks onverwacht". Of Arias rechtstreeks bij de moord betrokken was diende nog bewezen te worden doch hij was medeplichtig aan iedere politieke knoeierij sinds de laatste 15 jaar. Hij benadeelde de Amerikaans- Panamese betrekkingen en had een minachting voor democrati sche middelen getoond, aldus het blad. tijdelijke extra verhoging van de prijs voor de consument in die gebieden met één cent per liter. Drie opvarenden van een Ant werpse sleepboot zijn Dinsdag om het leven gekomen, toen de boot omsloeg tijdens het slepen Inmiddels heeft de politie 40 '\et .^r!^se m's' "Adelaide 'Star' m de haven van Antwer pen. Alleen de kapitein van het personen gearresteerd in een po ging om de schuldigen te vinden. In het land is een nationale rouw van 30 dagen afgekondigd. De eerste vice-president, Guiza- do, die als president optreedt, heeft vrijwel geen veranderin gen in de regering aangebracht. Hij heeft de tweede vice-presi dent, een zekere Ricardo Manuël Arias, tot minister van Buiten- schip, die op de brug stond, worden gered. kon Van welingelichte Amerikaan se zijde wordt vernomen, dat Ja- I pan met Amerika een verdrag landse Zaken benoemd, een post i voor wederzijdse verdediging wil die hij tot nu toe bekleed had. De veerboot „Koning Albert" van de lijn Oostende—Dover, die Maandag om 14.45 uur uit Oostende was vertrokken heeft de gehele nacht voor Boulogne voor anker gelegen. Dinsdagoch tend om 10.30 uur twias zij de harven van iDorver nog steeds niet binnengelopen wegens het hevige stormweer. Er zijn 269 passagiers aan boord. sluiten, naar het voorbeeld van de verdragen, die Amerika reeds heeft met Australië, Nieuw Zee land, Zuid-Korea, Formosa en de landen van de Z.O.A.V.O. Eerst zou evenwel 'de Japanse grond wet gewijzigd moeten worden, omdat deze de vorming van een nieuw leger verbiedt. In bevoeg de Amerikaanse kringen ver wacht men dat premier Hatoja- ma, als de komende algemene verkiezingen gunstig voor hem uitvallen, op een grondwetswij ziging zal aansturen, die het land in staat zal stellen opnieuw te bewapenen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1