Uit de Provincie De blauwe auto Goodwill Vragen aan de Minister Amerikaanse beperkingen op reizen van Sowjetburgers De Verenigde Staten en Nationalistisch China Vragen over vervoer van troepen door de K.P.M. Vragen over schade van stormvloed Wijziging prijzen van verscheidene aardolieproducten De Aziatische conferentie TERNEUZEN. VLISSINGEN. Minder aanslagen Malakka Frankrijk zal de Z.O.N.A.V.O. bekrachtigen. SLUISKIL. Het bezoek van admiraal Radford aan Formosa AGENDA SLUIS. Sowjet-nota aan de Verenigde Staten beste bedden gemaakt! - Overnameprijs baconvarkens verlaagd Britse reactie op interview van Malenkof Diamanten in wrak van Britse stratocruiser Deens militair vliegtuig bij proeven in Engeland verongelukt Juin en de Parijse verdragen Nederlandse Roode Kruis helpt overstromings slachtoffers in Egypte Tankschip uit de vaargeul van het Suez-Kanaal gesleept Zoals is gemeld, heeft het lid van de Tweede Kamer de heer •Gerbrandy, onlangs de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het waar, dat de Koninklij ke Paketvaart Maatschappij nog steeds voortgaat met het vervoer van troepen der republiek Indo nesië en van oorlogsmateriaal naar Ambon of de Ambonese eilanden, althans naar het gebied van de republiek der Zuid-Moluk ken? 2. Worden deze troepen en wa pens ingezet tegen de strijdmacht van de republiek der Zuid-Moluk- ken op Ceram? 3 Is het waar, dat van de strijd machten van de republiek Indo nesië, gelegerd op Ambon of el ders, soldaten of onderdelen wor den gebruikt tot penetratie in en infiltratie tegen West-Nieuw-Gui- nea, dat onder het souvereine ge zag van Nederland staat? Indien bovenstaande vragen be vestigend (geheel of ten dele) worden beantwoord, welke zijn dan de houding en de activitei ten der Nederlandse regering hiertegenover, rechtens zowel als de facto? 5. Is de Nederlandse regering bereid om het tegen de republiek der Zuid-Molukken en tegen Ne derland gerichte vervoer van troepen en wapens door een Ne derlandse scheepvaartmaatschap pij feitelijk onmogelijk te maken, hetzij door een strafvervolging te doen instellen tegen de leden der directie van deze te Amsterdam gevestigde maatschappij, als ver dachten van het misdrijf van ar- reeht, voor zover betreft de hulp- tlkel 100 Wetboek van Straf- verlening aan de republiek Indo nesia in de (burger)oorlog tegen Ambon, en als verdachten van 'uitlokking of medeplichtigheid aan de misdrijven van de artike len 93 en 97 Wetboek van Straf recht, voor zover betreft de hulp verlening aan de republiek Indo nesië voor de tegen Nieuw-Gui- nea gerichte infiltraties en vijan delijkheden, hetzij door andere tot dit doel geëigende maatregelen? De minister-president, minister van Algemene Zaken, heeft thans het volgende geantwoord: 1 en 2. De K. P. M. fungeert in Indonesië als openbare vervoer maatschappij van deze mogend heid. De regering heeft geen bemoeiing met de vraag, welke personen en goederen daarbij vervoerd worden. Zij heeft in tussen reden om aan te nemen, dat in de laatste tijd geen mili tair vervoer van bijzondere om vang naar de Zuid-Molukken door middel van de K. P. M. heeft plaats gehad. 3. In 1953 heeft een aantal mili tairen, deel uitmakende van het in de Zuid-Molukken gelegerde 35ste regiment infanterie, ge poogd in Nederlands Nieuw-Gui- ■aea. te infiltreren. Een zelfde po ging werd in de maand October van dit jaar ondernomen door «en 42-tal tot een Indonesisch semi-militaire organisatie beho rende Indonesiërs. Zij kwamen in prauwen. 4. Voor zover het acties betreft, aioals sub 3 vermeld,, welke zijn gericht op de omverwerping van het Nederlandse gezag over West- Nieuw-Guinea, wordt met alle ten dienste staande en geschikt geachte middelen daartegen op getreden, terwijl bij de Indonesi sche regering ter zake protesten Het Tweede-Kamerlid de heer N. van den Heuvel heeft aan de minister-president en de minis ters van Financiën en van Ver keer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers reeds een overzicht geven van de scha delijke gevolgen, welke de jong ste stormvloed aan hoofd- en buitenwaterkeringen, aan leven de have, gronden en gewassen en aan ander roerend en onroerend goed heeft veroorzaakt? 2. In hoeverre kunnen de mi nisters onderschrijven, dat met name het Brabantse Biesbosch- gebied met inbegrip van de Langstraat door de jongste stormvloedramp zeer ernstig is getroffen, de nieuwe dijkdoor braken in de Biesboschpolders een gevolg zijn van het niet vol doende beklonken of gezet zijn der pas herstelde dijken en naast de afsluiting van Donge en Oude Maasje ter voorko ming van nieuwe calamiteiten een stormvloedkerende dam rond de Biesbosch dringend noodzake lijk is? 3. Kunnen de ministers mede delen, in hoeverre de bestaande regelen betreffende noodvoorzie ningen dijkherstel, de wet op de watersnoodschade 1953, de gewij zigde en aangevulde regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers 1940—1945 naast de geldende uit keringen uit het nationaal ram penfonds op de thans getroffen slachtoffers natuurlijke en rechtspersonen van toepassing zijn? 4. Mochten de ministers on verhoopt van oordeel zijn, dat de sub 3 genoemde nationaal gel dende regelingen op de gevolgen van de jongste stormvloed niet van toepassing zijn, welke maat regelen ter vergoeding van de thans ontstane schade ook in de persoonlijke sfeer denken zij dan te nemen? Met ingang van 3 Januari 1.1. worden de prijzen van verschei dene aardolieproducten gewij zigd, zo deelt men ons mede. Deze wijziging is een gevolg van het in werking treden van de wet op de omzetbelasting 1954. De volgende producten worden o.a. in prijs verhoogd.autoben zine (met 0.2 cent per liter), gas- olie (met 10 cent per 100 liter) en tractorenpetroleum (met 10 cent per 100 liter) De prijs van liehtpetroleum wordt daarentegen verlaagd (met V* cent per liter). De Philippijnen zullen niet deel nemen aan de conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen, die in April in Bandung zal wor den gehouden. Dit heeft de vice- president en minister van Buiten landse Zaken der Philippijnen, Carlos Garcia, op een persconfe rentie bekendgemaakt. Teraardebestelling mevr. Tellegen. Gistermiddag vond op de alge mene begraafplaats de teraarde bestelling plaats van het stoffe lijk overschot van mevr. Tellegen- Boersma. De rouwstoet had, vóórdat de begraafplaats werd bereikt, zijn weg genomen door de Leeuwen laan, langs de Landbouwhuis- houdschool, van welke instelling mevrouw Teilegen presidente van de Commissie van Toezicht was fende wijze de rijkdom van haar leven en geloof tot uiting kwam. Zich richtend tot de echtgenoot van de overledene bracht spreker de innige deelneming over van de talrijke vrienden, die destijds met de familie Tellegen in Indië verbleven. Ds Pos besloot met het Onze Vader. Burgemeester Tellegen dankte allen, die op deze begraafplaats de laatste eer aan zijn echtgeno te hadden bewezen. In treffen de woorden haar gedenkend, zei- de hij, wij treuren om onszelf, maar moeten God dankbaar zijn, geweest daarmede tot uiting dat ffij haar heeft opgenomen in brengend hoe dit onderwijs, de vorming van jonge meisjes tot goede huisvrouwen, de volle be langstelling had van de over ledene. Nabij de begraafplaats sloten Zijn heerlijkheid. Na afloop der droeve plechtig heid maakten de overtalrijke aan wezigen gebruik van de gelegen heid om in de ontvangkamer op de begraafplaats de familie Tel de leden van de gemeenteraad, legen£Un deelneming in dit smar- deputaties van de diverse takken ^elljlc verlies te betuigen. Loodsdienst Wlelingeo gestaakt. Om 21 uur gisteravond is de loodsdienst A 1 in de Wielingen tijdelijk gestaakt wegens storm weer. in Het Franse kabinet heeft Vrij dagavond besloten president Coty aan te bevelen de overeenkomst, welke de Franse deelneming aan de Zuid-Oost-Aziatische verdrags organisatie regelt, te bekrachti gen. Daar de overeenkomst van Ma nilla geen formeel verdrag is, dat door de volksvertegenwoordi ging moet worden bekrachtigd, is deze stap voldoende om Frank rijk tot Z. O. A. V.O.-lid te maken. Luitenant-generaal sir Geof frey Bourne, die de leiding heeft Van de strijd tegen >de op het schiereiland Malakka opereren de communistische terroristen, verklaarde in een door het radiostation van Koeala Loem- poer uitgezonden Nieuwjaars boodschap dat het aantal aan slagen in de laatste vier maan den van 1954 met een kwart is gedaald. Hij voegde hieraan toe dat in die periode gemiddeld per maand 71 aanslagen werden ge pleegd, tegen een maandgemid- delde van 97 voor de vooraf gaande acht maanden. van de gemeentedienst, tal van I burgemeesters en secretarissen uit Zeeuws-Vlaanderen, de kan tonrechter, de kapitein der ko- ninkl. marechaussee en der rijks politie, inspecteurs der rijksbe lastingen, directeuren van in de kanaalzone gevestigde industrie- en, deputaties van de Zeeuwsch- Vlaamse Waterleiding Mij, Bouw en Woningtoezicht in Oost Zw.- Vlaanderen, het Nederlandse Ro de Kruis, de Bond van Nederl. Huisvrouwen, vertegenwoordi gers uit scheepvaart- en handels kringen en tal van particulieren, zich bij de rouwstoet aan. Bedekt door overtalrijke kran sen en bloemwerken werd de baar grafwaarts gedragen. Aan de geopende groeve her dacht ds Pos, een vriend van de familie Tellegen, de overledene, die hij reeds kende uit de tijd toen zij in Djokja in Indië ver toefden, in welk land op zo tref- De Ver. Staten hebben Maan dag nieuwe strenge beperkingen gesteld op het reizen van Sowjet burgers in de Ver. Staten, zulks in verband met de beperkende be palingen die voor Amerikanen in de Sowjet-Unie gelden. Minister Foster Dulles heeft in de nota de Sowjet-ambassadeur in Washington, Zaroebin, van dit besluit op de hoogte gebracht. Door de nieuwe beperkingen zal ongeveer 27 procent van de Ver. Staten voor Sowjet-burgers zijn afgesloten tegen ongeveer 30 procent van de Sowjet-Unie dat niet door Amerikaanse staats burgers kan worden bezocht. Admiraal Arthur Radford, voor zitter der Amerikaanse commis sie van stafchefs, die, als gemeld, thans Formosa bezoekt is per vliegtuig uit de For- mosaanse hoofdstad Taipeh naar Korea vertrokken. Hij heeft tweemaal met genera lissimus Tsjiang Kai-Sjek beraad slaagd over militaire aangelegen- sche «Kering ter zane ^oiesum - over waagstukken, welke zijn ingediend Van de infiltran- verband hou>ien met de tenuit- ten zijn nog slechts twee op vrije voeten. 5. Deze vraag wordt ontkennend beantwoord Uit niets is geble ken. dat de K. P. M. deel heeft ge- i. A m am "NTr,d av»1 o r* /I rro verband houden voerlegging van het kortgeleden tussen de Verenigde Staten en Nationalistisch-China gesloten verdrag tot wederzijdse beveilig- Hij verklaarde bij aankomst, dat de Ver. Staten vastbesloten zijn zoveel troepen in Zuid-Korea te handhaven als nodig is om het welslagen van een eventuële nieuwe communistische aanval te verhinderen. In Tokio zal admiraal Radford o.m. besprekingen voeren met de Amerikaanse ambassadeur, Alli son, en generaal John Huil, op perbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea. In zijn nota verklaarde Dulles, dat, als de Sowjet-Unie van me ning zou zijn, dat de internatio nale toestand verlichting van de beperkingen op reizen van Ame rikanen in de Sowjet-Unie moge lijk maakt, ook de Ver. Staten be reid zullen zijn hun beperkende maatregelen in gelijke zin te her zien. De voor Sowjét-burgers verbo den gebieden omvatten in het al gemeen industriegebieden en streken waar grote militaire in stallaties en atoomfabrieken zijn gevestigd. Ook is een zóne van 25 km langs de Mexicaanse en de Canadese grens voor Sowjet-bur gers verboden gebied. In totaal vallen' ongeveer 367 Sowjet-burgers, o.m. verbonden aan de Russische ambassade en de Ver. Naties, onder deze bepa lingen. De beperkende bepalin gen in de Sowjet-Unie gelden voor ongeveer 130 Amerikanen. nomen aan tegen Nederland ge richt vervoer van troepen en wa pens. Wat het vervoer van en naar de Zuid-Molukken betreft moge ondergetekende verwijzen naar het hierboven onder 1 opge merkte. Overigens bestaat voor het doen instellen van een straf vervolging ter zake van in deze vraag genoemde misdrijven geen Radiord de verzekering gegeven, - J— 'dat het Nationalistische- China Vrijdagmiddag heeft de admi raal de nationalistisch-Chinese minister van Landsverdediging, Joe Ta-Wei, bezocht. Wederzijdse verzekeringen? Volgens politieke waarnemers te Taipeh heeft Tsjiang Kai-Sjek aanleiding, omdat in het onder havige geval aan de elementen van deze strafbare feiten nietts te voldaan. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. De Schiedamse politie heeft 'n geheime zender opgespoord, waarvan de seinpost in Hoek van Holland de laatste maanden nog al overlast heeft ondervonden. De zender bevond zich ten huize van de 66-jarige C. van A. aan het Broersveld. De volledige appara tuur is in beslag genomen. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ,Van de wal in de sloot' Café H. C. de Vrieze, 3.30 uur: Verkoping van 2 huizen. ZAAMSLAG: Café R. J. v. d. Veke, 1.30 uur: Verkoping van 4 huizen. MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ,Van de wal in de sloot' AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De charge aan de Rode Ri vier". Gemeentehuis, 2.30 u.: aan besteding maken rioleringen en verharden parkeerterrein. ei^e daad zal vermijden, die zou kunnen bijdragen tot het ontke tenen van een derde wereldoor. log. Aan >de andere kant zou de ge neralissimus deze verzekering slechts heoben gegeven in ruil voor stellige beloften van de ad miraal, dat de Verenigde Staten de Nationalistisch-Chinese auto riteiten op politiek, diplomatiek en militiar gebied een zo groot mogelijke steun zullen blijven geven en dat zij zich zullen ont houden van elke steun aan het streven, om tot een definitieve erkenning van het bestaan van „twee China's" te komen, daar dit een einde zou maken aan het pogen der Chinese nationalisten, om het communistische bewind op het Chinese vasteland te ver drijven. De voorzitter van de commis sie van Amerikaanse stafchefs, admiraal Radford, is Maandag uit Seoel, waar hij besprekingen met Zuidkoreaanse autoriteiten heeft gevoerd, aangekomen in Tokio. ST. MAARTEN DOOR STORM GETROFFEN. Het Antilliaanse eiland St. Maarten (boven de wind) is Zon. dag getroffen door een zware storm. Er kwamen rukwinden voor met 'n snelheid van 120 km per uur. Op het vliegveld hebben de zware slagregens, die de storm vergezelden, schade aan gericht, onder meer aan het radio-station. De berichten spre ken niet over persoonlijke onge lukken. Schiet ing. In café Monopole hield de al daar gevestigde schuttersmaat- schappij „De Batavieren" een ge slaagde schieting. Op deze z.g. Nieuwjaarsschieting ging het er gezellig naar toe. De uitslag was als volgt: Hogevogel: A. de Vilder uit IJzendijke; de le zijvogel bleef in Sluiskil door een schot van A. Meert. De 2e zijvogel was voor M. Hermon uit Zuiddorpe. De; meeste vogels werden geschoten door A. Luycks. Prijskaart ing. De prijskaarting welke in de avonduren in hotel De Kroon ge houden werd, kenmerkte zich eveneens door een gezellige en sportieve sfeer. Er waren vele liefhebbers opgekomen om el kaar te bekampen. De uitslag was als volgt: 1. J. SmolenaersF. Sijs; 2. P. van EsbroekF. Mollet; 3. E. van HemelsoetM. Stockman; 4. A. VerpoorteA. van Damme; 5. F. van Minnen—O. Fermont. De extra prijzen werden ge wonnen door J. HemelsoetA. Smolenaers en A. LuijcksA. Dourieijn. Onderscheiding. Op Nieuwjaarsdag ontving de heer Daansen de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, dit omdat hij ge durende 50 jaar lid was geweest van de rederijkerskamer „De Oranjebloem". Burgemeester Van Hootegem feliciteerde de heer Daansen met deze onderscheiding. De voorzitter van deze popu laire vereniging, de heer W. Blaeke, merkte op, dat deze orga nisatie trots kan zijn op trouwe figuren als Joh. Daansen. In 1904 sloot hij zich bij bovenvermelde kamer aan. Tot aan het uitbreken van de oorlog trad hij elk jaar op, daarna werd hij erelid van de re derijkers. Vergadering gemeenteraad. Vrijdagavond komt de gemeen teraad bijeen. De agenda ver meldt o.m. een voorstel van Ge deputeerde Staten tot verhoging van het salaris van de wethou- I der, 'n bespreking tot reorganisa tie van het gymnastiekonderwijs, een bespreking tot het al of niet bouwen van woningen voor be jaarden en de aanleg van riole ring in Sint Anna ter Muiden. Dit met rijkssubsidie en indien nodig ter bestrijding van de werkloos heid. In Moskou is vernomen, dat' op de Amerikaanse ambassade een Sowjet-nota is overhandigd, j Minister Dulles bevestigde op zijn wekelijkse perscon-| ferentie, dat een Sowjet-nota is ontvangen op de Amerikaanse ambassade in Moskou. Hij had de inhoud van de nota nog niet ge zien en wilde zich verder dan ook niet over deze kwestie uitlaten, j Dulles optimistisch. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn laatste persconferentie van het jaar, verklaard, dat het gevaar voor een algemene oorlog kleiner wordt als gevolg van de groei van de eenheid en kracht van de vrije wereld. Het afgelopen jaar heeft zijn teleurstellingen en tegenslagen gebracht, zo zei hij, doch in 't al gemeen bezien zijn er vorderin gen gemaakt. Het meest b1 ij kt de vordering uit 't door de vrije lan den getoonde vermogen om te zamen hun eenheid en kracht te onwikkelen. Desgevraagd zei hij, dat de mo- van gecombineerde vloot- en andere strijdkrachten voor het Zuidaziatische verdrag op de komende Z.O.A.V.O.-con. fereentie in Bangkok, in Februa ri, zou kunnen worden onder zocht. - r .- - moderne SCHUIMRUBBER BED menlen H A Z E T IEODIN. EN MATRASSEN-FAERIEICEN TE 2EVENEER&EN TELEFOON N# 1 De ontwikkeling van de var- kensmarkt en de beperkte leve ringsmogelijkheden van bacon en bevroren varkens aan Enge land nopen het bedrijfschap voor vee en vlees de overnameprijzen van varkens bestemd voor uit voer naar Engeland te verlagen, zo deelt men van de zijde van het ministerie van Landbouw mede. Met ingang van 3 Januari 1955 zijn de overnameprijzen voor varkens van 63 kg t/m 72 kg koud geslacht gewicht van de tweede kwaliteitsklasse vastgesteld op 2,32 en vóór varkens van 56 kg t/m 62 kg op 2,26. De genoemde prijzen worden voor varkens van de eerste kwaliteitsklasse met 5 cent verhoogd en voor varkens van de derde kwaliteitsklasse met 5 cent verminderd. Het blijkt, dat in de gewichts klasse van 56 t/m 62 kg meer af wijkende varkens dan normaal worden aangevoerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de leveranciers het risico lopen, dat deze varkens voor uitvoer onge schikt worden bevonden. In een officiële verklaring van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken wordt naar aanlei ding van het interview met Ma lenkof verklaard, dat een verdere conferentie over het Verre Oob ten nuttig zou kunnen zijn, „ao dra alle betrokkenen het er over eens zijn, dat een bepaalde kwee tie rfjp is voor verdere bespre king." „Het is onwaarschijnlijk, dat een conferentie om kwesties van hst Verre Oosten in het algemeen te bespreken, in dit stadium vorde ringen zoü maken." Over Malenkofs antwoord aan gaande een mogelijke confere* tie der Grote Vier, zegt de ver klaring, dat de Sowjet-premiar niet had gezegd, dat hij bereid is tot een* viermogendheden-conls rentie op het hoogste of enig an der niveau. In de Britse verkle ring wbrden vervolgens vroegere officiële verklaringen over de Britse houding ten aanzien van deze kwestie aangehaald, waarin duidelijk wordt gemaakt, dat er geen sprake van een conferentie kan zijn vóór ratificatie van de Parijse overeenkomsten. Bij het wrak van de Britse stna tocruiser die op Kerstdag op het Schotse vliegveld Prestwick ver ongelukte, zijn drie diaman ten gevonden. Deskundigen van een Londense verzekeringsmaatschappij zijn be zig de overblijfselen van de 260 postzakken, die het toestel op zijn laatste vlucht vervoerde, te onderzoeken, aangezien het ver moeden bestaat, dat zich hierin een zending diamanten ter waar de van ongeveer tien millioen gu'den bevond. Een New Yorkse diaman thande laar verklaarde in New York dat het verongelukte vlieg tuig de maandelijkse verzending diamanten voor Amerikaanse handelaars vervoerde. Hij wilde geen raming geven van de waar de van de zending. Wel zei hjj, dat de ruwe stenen volledig ver zeaerd waren en door het <fia mantsyndicaat in Londen naar de Verenigde Staten waren gezon den voor bewerking en verkoop. Maarschalk Juin had premier Mendès-France meegedeeld, dat hij als bevelhebber van de Navo- strijdkrachten in de Midden- Europese sector zou aftreden, als de Parijse overeenkomsten niet worden bekrachtigd, aldus meent de politieke correspondent van het blad „Progres de Lyon" te weten. Dit zou de eerste maal zijn, dat Juin zich ten gunste van de nieuwe regeling voor de bewape ning van W.-Duitsland heeft uit. sprak. Zoals bekend, stond de maarschalk in het begin van dit jaar bloot aan heftige critiek van de zijde der Franse regering en de Navo, omdat hij zich openlijk tegen de inmiddels verworpen E.V.G. had uitgesproken. 18) HOOFDSTUK II. Bijlman had maar net even de vinger op het drukbelletje gehou den, of de deur van de juweliers, winkel vloog open en een gejaag. de stem vroeg: „Ben jij daar, Rentenaer?". „Politie", verduidelijkte Bijlman en voordat de ander gelegenheid kreeg zich te verbazen, vervolg de hij: „We willen U juist om trent Rentenaer enige vragen stellen". De man in de winkel richtte plotseling een felle lichtstraal op beide inspecteurs en Bijlman be nutte deze gelegenheid om zijn politiepenning te tonen. „Ach zo ...ja, je kan niet weten. Komt U binnen, heren...U komt mij hope lijk geen slechts nieuws vertel len? Rentenaer is mijn bediende, begrijpt U en ik heb hem om half Op het ten noorden van Sici- elf met 'n belangrijke zichtzen- lië gelegen eiland Salina zijn ding juwelen weggestuurd en nog Maandag opnieuw hevige door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) schokken gevoeld. Er vielen scheuren in muren en plafonds, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. aard-1 steeds is hij niet terug. Er zal de jongen toch niets overkomen zijn..."? Met deze woorden had hij de winkel achter de mannen gesloten en was via een zijdeur een trap opgegaan, die naar bo ven de winkel gelegen woning voerde. „Neemt U plaats, heren. Mijn huishoudster is ook nog op en ik zal haar vragen direct wat sterke koffie te zetten". Hij ver wijderde zich even en ze hoorden hem roepen, bijna schreeuwen: „Anna, zet je dadelijk even kof fie voor drie personen!?". Van Bennekom kwam de kamer weer binnen en verontschuldigde zich met de woorden, dat de huishoud ster behoorlijk doof was en dat hij daarom zo moest schreeu wen. Bijlman nam de juwelier eens goed op. Hij was een grote ma gere man van omstreeks 45-ja rige leeftijd. Het zwarte haar was onberispelijk achterover gekamd en vertoonde beven de slapen twee kale diepe inham men. In het smalle Ibleke gelaat stonden twee bewegelijke ogen en ide dunne lippen met neer hangende mondhoeken onder een scherpe neus gaven de man ietiwat havik-laiehtig voorkomen, dat niet direct innemend ge noemd kon worden. Over zijn donkerblauwe costuium droeg hij een loshangende kamerjas, die alleen met het koord over het middel was vastgeknoopt. „Uw voorgevoel bedriegt zich niet, mijnheer van Bennekom," begon Bijlman, nadat hij zich had voorgesteld. /Arnold Ren tenaer, die volgens Uw zeggen Uw bediende is, is een ernstig ongeluk overkomen. In de Kalf jeslaan is hij namelijk het slachtoffer geworden van een laffe overval." De juwelier richtte zich met een schok uit zijn half liggende houding op. „Overvaleen overval zegt Uen Rentenaer het slachtoffer, zegt U?.Is hij vermoord?!" De dunne lippen hingen enigzins open en de don kere ogen sperden zich vragend. „Inderdaad, mijnheer van Bennekcm. Uiw bediende werd met een kotgel in het hoofd in ehUw wagen aangetroffen en de collecties juwelen, die U hem had meegegeven, waren verdwe nen." ,;En mijn dochter?" vroeg de man gejaagd. „Uw dochter?" Thans wias het de beurt van Bijlman en Drost cm verbaasd te kijken. „Dat meisje in een tijgerjas,.een jaar of twintig schat ik haar?" „Ja, dat is Elly Bijlman zocht even naar woor den. „Tjaaaaa," begon hij aar zelend, niet oo een dereelijke wending bedacht, tjaaaaa, Ik kan U alleen mededelen, dat zij door de moordenaars is mee genomen ontvoerd, als U wilt, doch volgens mijn me ning is ze volkomen ongedeerd." Een kort ogeniblik verborg de man het gelaat in beide handen, doch toen hij zich weer opricht te, leek hij vólkernen kalm. „U moet thans trachten Uw gedachten volkomen te concen treren op de vragen, die ik U ga stellen. Het onderzoek is in vol le gang maar U zult Ibegrijjpen, dat ik ieder, die bij deze moord betrokken is, enige vragen zal moeten stellen, die onomwon- Ken woordvoerder van het Brit se ministerie van Luchtvaart heeft meegedeeld, dat onderzoek wordt ingesteld naar het neerstorten van ee» Deens militair vliegtuig, dat op een oefenvlucht nabij het onder zoekcentrum Famborough is ver ongelukt Het toestel, een verkennings vliegtuig van het type KZ— tl, was naar Engeland overgebracht voor een uitgebreid onderzoek naar aanleiding van de ongeluk ken, welke zich in Denemarken met dit type hebben voorgedaan De Britse invlieger kwam om het leven. De Deense luchtmacht heeft twaalf toestellen van het type KZ10 besteld. Voor deze vlieg tulgen geldt een opstijgverbod, zolang de oorzaak van de onge lukken niet is vastgesteld. Op de laatste dag van het oude jaar heeft de Liga van Roode Kruisverenigingen te c*enève de hulp ingeroepen van het Neder landse Roode Kruis bij 't lenigen van de nood in Boven-Egypta, Door een ongekend sterke regen val op 21 December j.l. Is daar de stad Keneh en omgeving over stroomd, waarbij velen slachtof fer werden. Uit de lijst van eerste behoeften voor het lenigen van de nood heeft het Nederlandse Roode Kruis de levering van lakens en dekens gekozen. Ean partij ter waarde van bijna ƒ17.000 is met spoed klaarge maakt en wordt nu toegezonden aan de Egyptische Roode Halve Maan in Cairo, ter distributie onder de slachtoffers. Arbeiders en ingenieurs van de maatschappij van het Suezka naai zijn er Zondagavond in ga slaagd een deel van de metalen den beantwoord moeten wor- brug bij Ferdane, die op het Li he den." En terwijl Drost papier riaanse tankschip „World peac*" en potlood te voorschijn haalde, begon Bijlman: „Wie is Arnold Rentenaer en in welk verband sljaut hij tot U en Uw zaak?" .Arnold was mijn bediende." „Reeds lang bij U in betrek king?" „Ruim drie jaar, waarvan de laatste twee jaren geheel in tern. Hij is namelijk een wees. Toen een paar jaar geleiden zijn moeder overleed, heb ik hem bij mij in huis genomen." „Hij iwas zeker niet finan cieel in Uw zaak seerd?" was neergestort, af te snijden, waardoor het schip weggesleept kon worden. I Op de brug van het tankschip lligt nog een gewicht van vijftig ton balken afkomstig van de 1 spoorbrug. Het schip Is naar een dok ge sleept waar het niet langer oen belemmering voor de scheep vaart door het kanaal vormt. De stremming door het kanaal is hierdoor nog niet opgeheven maar het moeilijkste en gevaar- ge'mteres- lijkste deel van het werk is ver I richt. „Neen. Hij verdiende een goed salaris, cmdat de jongeman zijn vak verstond, beleefd was tegenover klanten en.volko men eerlijk en betrouwbaar." I (Wordt vervolgd.) De rest van de brug, die dwar» over 't kanaal is gevallen, moet nog in drie stukken worden ge- sneien. Waarschijnlijk zal op I Woensdag 5 Januari de scheep vaart door het kanaal hervat kunnen worden na zes dagen van I algehele stremming.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2