Panamese President vermoord Sowjet-Unie wil twee Amerikanen vrijlaten Puistjes DDE? WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN RHIUMATIEK^IÏZ Kloosterbalsem Communistisch pian voor étafus van Berlijn Belgische persstem over de positie van de gulden Leon Degrelle Het weer in Europa Rus in Wenen verdwenen Tito in Birma Kon. Familie geniet yan wintersport Boodschap van de Paus Deens protest bij Frankrijk J Scheepvaartverkeer in Suez-Kanaal hervat Hammerskjoeld spreekt met Nehroe Britse defensiegeheimen verraden Peking meldt bekentenis van Amerikaanse vlieger De kwestie van schadevergoeding aan de slachtoffers van de jongste storm j Boodschap van President Eisenhower Aantal buitenlandse schepen mag Formosa niet meer aan doen De schendingen van het Koreaanse bestard Grote diefstal n Suriname Steking in kopermijnen in Noord Rhodesia on T^rnfiUfü Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW DINSDAG 4 JANUARI 1955. 10e Jaargang No. 3346. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels V iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adïw Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uw, Kolanel José Antonio Ramon, de populaire president van Pa nama is Zondagavond vermoord toen hij1-de overwinning vierde van één van zijn renpaarden op een renbaan in de stad Panama. Een aantal vermoedelijk drie onbekend gebleven man nen opende het vuur met lichte miatóhinegeorteren vanuit de sdüAdiuiw. De 46-jarige presi dent stierf twee uur later in een ziekenhuis. Zijn vrouw was in Florida. Zes van de gasten van de pre sident waren gewond en een lid van zijn lijfwacht werd dodelijk getroffen. President Rempn is vroeger hoofd van de 'politie geweest. Gedurende de laatste tien jaar was hij de „steike man" van Panama. In Mei 1952 werd hij met grote meerderheid tot pre sident gekozen. ,De politie is dadelijk begon non met de jacht op de moorde naars van haar voormalige chef. In de stad Panama zijn ver scheidene mensen aangehouden. José Reunion Guizado, vice pre sident en minister van Buiten landse Zaken, is als president geïnstalleerd. Kolonel Remion had de steun van vijf politieke partijen. Een Panamese functionaris te New York heeft verklaard dat in Panama een vrouw is gearres teerd, die (bij de aanslag zou zijh toetrokken. Zij toehoorde tot de partij van de vroegere presi dent Arnulfo Arias. Gemeld wtordt dat lijfwachten vian de president, die het vuur beantwoordden, de Olympische bwemmer 'Danila Sousa heb ben gedood. Deze zou een aan hanger van de vroegere presi dent Arias zijn geweest. Volgens onbevestigde berich ten is de politie (begonnen met de opsporing van aanhangers van Arias. De regering van Arias werd in Mei 1951 omverge worpen, ,na een bewind van an derhalf ja'ar. Uit bijna alle delen van Europa wordt koude en sneeuw gemeld. Op veel plaatsen ondervindt het verkeer veel hinder. In Zweden is door een sneeuwstorm, waar door spoor-, weg- en luchtverkeer ernstig werd belemmerd, een ein de gekomen aan enige dagen van helder vriesweer. Bij Grenoble in Frankrijk zijn bijna honderd auto's vastgelopen in de sneeuw, die plaatselijk tot twee meter hoog ligt. Op het sta tion van Innsbruck (Oostenrijk) kwam het verkeer Maandag ge durende twee uur tot staan, door dat als gevolg van de vorst een eiectrische kabel brak. Op 't sta tion-west in Wenen stonden door de kou de klokken stil. Ook in België is het koud. In het zuiden van het land onder vindt het verkeer veel hinder van sneeuw en gladde wegen. Hetzelf de geldt voor West-Duitsland, waar het kwik tot acht graden onder het nulpunt zakte. In Denemarken was het Maan dag droog winterweer, doch er werd sneeuw verwacht. Aan de Italiaanse Rivièra Ls Zondag avond de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Ook in vele de len van Noord-Italië heeft het ge sneeuwd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Oostelijke wind. Zwaai' bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk wat sneeuw. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde ooste lijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. WOENSDAG 5 JANUARI. Breskens Temeuzen Hans weert Walsoorden v.m. 10.30 11.05 11.45 11.55 n.m. 11.11 11.46 12.26 12.36 ZON MAAN op onder op onder Jan 4 8.50 16.44 12.51 4.17 5 9.50 16.45 L3.34 5.39 6 8.50 16.46 14.30 6.53 7 8.49 16.47 15.41 7.53 8 8.49 16.49 17.02 8.39 9 8.48 1650 18.26 9.12 Uit Balboa (havenstad in Panama) meldt A.F J„ dat oud- president Arias is gearresteerd. Oud-president Arias werdi in 1941 verdreiven, maar kwam later met (behulp van kolonel Remon, destijds hoofd van de politie, iweer in het zadel. Arias die een voorsprong- had in de verkiezingdn, was naar de Kanaalzone gevlucht, toen de staat van beleg in Panama iwerd afgekondigd. In zijn plaats kwam Chanis aan de macht, die trachtte kolonel Remon te ver drijven. Laatstgenoemde echter, ,,de sterke man van Panama", keerde de rollen om en verdreef Chanis. Remon, die verklaarde, dat dr Arias van de zege bij de verkie zingen was beroofd, riep laatst genoemde tot president uit. De eerste daad van Arias was een verzoek om ontslag van kolonel Remon, maar hij dreef het ver zoek niet door. Spoedig begonnen overal In Panama ongeregeldheden, toen Arias trachtte de grondwet van 1946 te vervangen door de meer dictatoriale van 1941. Het par lement verzette zich tegen dit besluit en het werd hierin ge steund door het hooggerechts hof. Dr Arias ontbond het parle ment, verklaarde de grondwet voor ingetrokken en deelde me de, dat hij verder bij decreet zou regeren. De politie sloot zich hierop bij de tegenstanders van het regiem aan en de onge regeldheden bereikten haar hoogtepunt in een vuurgevecht voor het arrJbtsgebouw van de president. Tenslotte sloot ook Remon zich bij Arias' tegenstanders aan en de president werd afge zet en gevangengenomen. Vice-president Aroamena werd president. Dr Arias werd beschuldigd van schending van de grondwet, maar bleef van de gevangenis uit zijn partij leiden, totdat het parlement besloot zijn vrijlating te gelasten. Nadat hij op vrije voeten was, eiste (hij zonder succes, dat de twee candidaten voor de presi dentsverkiezingen in Mei 1952, Remon en de zakenman Chiari, zich zouden terugtrekken. Remon werd met grote meer derheid gekozen en verwierf grote populariteit. Waarnemers te Balbao hebben verklaard, dat de arrestatie van Arias misschien deel uitmaakt van een algemene actie tegen verdachte personen. De gearresteerde vrourw, Thel- ma King, heeft aldus cnlbti/es- tigde berichten, de moordenaars tot dichtbij de tribune van Romon geleid en bevel gegeven tot het vuren. In een Panamese regerings verklaring Wordt gezegd, dat de moordenaars, die in een auto wisten te ontkomen, .buiten landse huurlingen" zijn. De politie te Wenen heeft van de Russische autoriteiten het verzoek gekregen te helpen bij de opsporing van luitenant-kolo nel Gregor Rapolof, directeur- generaal voor de vroegere Duit se activa in Oostenrijk, die spoor loos is verdwenen. Hij is Zater dagochtend voor het laatst ge zien. Spoor van Rapolof gevonden. De Weense politie heeft Maan dag gemeld, dat men een man, die gelijkenis vertoonde met de vermiste Russische functionaris kolonel Gregor Rapolof, na een Nieuwjaarsfeestje van een brug in de Donau heeft zien springen. Voorbijgangers die de man van de brug zagen springen, meldden de politie dat alle reddingspogin gen vergeefs waren geweest. De Russische autoriteiten in Wenen hadden de Oostenrijkse politie verzocht te helpen bij de naspeuringen naar Rapolof, die directeur-generaal was van het Russische bureau voor vroegere Duitse bezittingen in Oostenrijk. Volgens de Russische autoritei ten was de kolonel het laatst ge zien toen hij, na een feestje, in de richting liep van de Malinovsky- brug over de Donau. President Tito van Zuid-Slavië is Maandag, na een officieel be zoek aan India, met zijn jacht „Galeb" uit Calcutta vertrokken naar Rangoon, waar hij Donder dag wordt verwacht. Hij zal een officieel bezoek aan Birma bren gen. Tito zal, op de thuisreis van Birma naar Zuid-Slavië, India op nieuw aandoen. Het is in Sankt Anton nog steeds prachtig winterweer. De wind draaide gisteren naar het Oosten, zodat de temperatuur ongeveer 10 graden onder nul blijft. Hoger in de bergen daalde hij zelfs tot 30 graden onder nul. Z. K. H Prins Bernhard is weer op weg' naar Nederland. Hij is met de trein naar Bludenz ge gaan en hoopt, vandaaruit met de auto reizend, in de loop van vandaag op Soestdijk terug te zijn. Op Nieuwjaarsdag is de konink lijke familie al vroeg op pad ge gaan om een skitocht te maken. H. M. en de Prinsessen genieten de gehele dag van 'de buiten lucht. Prinses Margriet heeft op nieuiwjaarsmiddag deelgenomen aan kinder-skiwedstrijden. Zij kwam uitstekend door, doch zag de voorlaatste vlag niet, waar ze omheen moest; Daardoor kreeg Ket Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Sow jet-Unie heeft beloofd twee Amerikanen, die zij gevangen houdt, te izullen vrij later in ruil rvoor elf Russische kinderen, die zich thans in West-Duits land .bevinden. De Russische belofte was vervat in een nota, welke bij de Amerikaanse am bassade te Moskou werd afgege ven. De-twee Amerikanen in kwes tie zijn de 38-jarige Willialm T. Marcbuk en de 31-jarige John H. Noble. Marchuk, een lid van de Amerikaanse 'bezettingstroe pen in Duitsland, was in - Februari 1949 met een collega, Z Z mde 28-jarige William A. Verdine, door Russische militairen te de eerste, maar haar groep werd. Paus Pius XII heeft Maandag gepleit voor vreedzaam naast elkaar bestaan van alle landen op grondslag van „de beginselen van Bethlehem". Het pleidooi is vervat in een Kerstboodschap, die de Paus door zijn ziekte niet vóór Kerst mis heeft kunnen voltooien. De boodschap werd Maandag gepu bliceerd. De officiële tekst was in het Italiaans geschreven. Na een inleiding omvat de boodschap drie hoofdstukken: „Naast elkaar bestaan in angst", „Naast elkaar bestaan in dwaling" en „Naast elkaar bestaan in waarheid". Dresden gearresteerd. Eerder werd gemeld, dat de Russen Verdine ook zouden vrijlaten. Noble bevindt zich sedert 1945 in gevangenschap. Voor de twee de wereldoorlog kwam hij als kind uit Amerika naar Duits land. Uw spit. Uw lendenpijn weg met Akker's Kloosterbalsem, die onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegf_gij: ,GEEN GOUD ZO GOED".- GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Ontsmet uw huid niet de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneert. BALSEM ZELF „La Libre Belgique" wijdde gisteren een beschouwing aan de eventuele herwaardering van de Nederlandse gulden. Na opge merkt te hebben dat deze de waarde van de gulden op fr 14.20 zou brengen tegenover fr 13.16 thans, schrijft het blad, dat hoe wel een dergelijke herwaarde ring naar boven technisch moge lijk is, deze psychologisch gezien moeilijk zal zijn en in economisch opzicht zelfs een onzeker karak ter draagt. Door niet alleen een halt toe te roepen aan dg stijging der prijzen, doch ook een bepaal de momentele verlaging der bin nenlandse prijzen uit te lokken, vormt genoemde maatregel een rem op de economische expansie en een bedreiging van de wel vaart. Terwijl een stijging der prijzen zijn invloed slechts lang zaam doet gevoelen waardoor het land zich kan aanpassen, is een monetaire herwaardering een ru we methode, die zowel de verhou dingen tussen kopers en verko- Het Deense ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Zondag avond voor de tweede maal bij de Franse regering geprotesteerd tegen de golflengte van een nieu we radiozender in het Saarge- bied. De golflengte ligt zo dicht bij die van de Deense zender Ka- lundborg, dat de Deense pro gramma's op de lange golf er door worden gestoord. De zender in het Saargebied begon tegen Nieuwjaar met uit zenden. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar had de Deense rege ring reeds een protest bij de Franse regering ingediend. pers als tussen credietgevers en credietnemers stoort. Overigens is ook „La Libre Belgique" van oordeel, dat de gulden in 1949 met een depreciatie van 30 procent te ingrijpend geamputeerd werd. Er zijn echter dingen in het leven, zo besluit het blad, waarop men niet kan terugkomen en ook in de economie doen zich verschijnse len voor die niet omgedraaid kun nen worden. Enorme convooien schepen, die zich aan beide ingangen van het Suezkanaal hadden verzameld sinds op Oudejaarsavond het Li beriaanse tankschip „World Peace" in aanvaring kwam met een spoorwegbrug en de door gang versperde, zijn thans uit Suez en Port Said het Kanaal binnengevaren. De beschadigde Westelijke overspanning van de spoorweg brug van El Ferdan is door repa. ratieploegen geheel verwijderd en het tankschip is, r.aar verluidt, thans op weg naar Port Said. De hoofdingenieur van de Suez Kanaalmaatschappij, Alphonse Grange, heeft meegedeeld, dat de schepen uit Suez zich zullen ver zamelen op de grote Bittermeren, terwijl de schepen die uit de rich ting Port Said komen, zullen worden gemeerd in het uitwijk- kanaal bij El Kantara in afwach ting van het gereedkomen van de opruimingswerkzaamheden bij de spoorwegbrug. Grange zeide niet te verwach ten, dat de scheepvaart de spoor brug van El Ferdan vóór Maan dagavond. zou kunnen passeren. West-Berlijn heeft Maandag zijn Nieuwjaars verrassing gekre gen in de vorm van een bericht van het anti-communistische voorlichtingsbureau „West", vol- j gens hetwelk het centrale comité |van de socialistische eenheids partij in Oost-Duitsland zich mo menteel bezig houdt met plan nen voor een internationalisering van de vroegere Duitse hoofd stad. Deze plannen zouden inhou den, dat na het in werking tre den van de Parijse verdragen het bestuur van Berlijn zou moeten worden overgenomen door een „internationale gouverneur", die zou worden bijgestaan door een „democratische volksvertegen woordiging". (Tegelijkertijd zou den de communisten, volgens het voorlichtingsbureau, de West- duitse bondsrepubliek en de -Oostduitse republiek klaarblijke lijk willen samenbrengen in één organisatie, want behalve de Westelijke grote drie en de Sow jet-Unie zouden ook Polen, Tsje- cho-Slowakije en de beide Duitse deelstaten deze overgang naar een internationale status moeten goedkeuren. Alle acht landen zouden moe ten zijn vertegenwoordigd in deze organisatie, waaraan de gou. verneur verantwoording ver schuldigd zou zijn. Peter Florin van de afdeling internationale contacten van het centrale co mité van ce socialistische een- De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars- kjoeld, heeft Maandag te Nieuw Delhi twee uur en een kwartier met de Indische eerste-minister, Nehroe, gesproken. Tegen het einde van de be spreking weiden de Indische ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Krisjna Menon, en de secretaris-generaal van 'het de partement van Buitenlandse Za ken, Pillai, binnengeroepen. Naar verluidde, hoopt Nehroe, dat het a.s. onderhoud tussen de Chinese eerste-minister, Tsjoe en Lai, en Hammarskjoeld zal bijdra gen tot toelating van communis tisch China tot de Verenigde Na ties. Hammarskjoeld gebruikte het noenmaal bij Nehroe. Na een of ficieel bezoek aan president Rad- jendra te hebben gebracht en een krans bij de plaats waar Gandhi's stoffelijk overschot werd verbrand, te hebben gelegd, reisde 'Hammarskjoeld door naar Peking. heidspartij zou over deze plan nen verslag hebben uitgebracht aan het ministerie van Buiten landse Zaken van Oost-Duits land, aldus het bericht. Deze plannen zouden uitvoerig zijn be handeld in een memorandum dat op 20 September 1954 zou zijn voorgelegd aan de Oostduitse mi nisterraad. In West-Duitsland wordt deze kwestie beschouwd als een „proefballon". Het Britse socialistische blad „Daily Herald" schrijft in grote opmaak, dat de commandant van een Amerikaanse basis in Enge land geheimen aan de Ameri kaanse tijdschriften „Aviation Week" en „Aviaton Age" heeft onthuld. Het zou gaan om zeer geheime gegevens betreffende opslagplaatsen van atoombom men in Groot-Brittannië. Volgens het blad zijn de staf chefs van de Britse strijdkrach ten „verontwaardigd, maar niet bij machte er iets aan te doen". Een functionaris van het „State Department" zei, dat de Russen beloofd hebben Marotouik en Nctole aan de Amerikaanse autoriteiten te West-Berlijn te zullen uitleveren, doch zij had den geen datum genoemd. De elf kinderen, waarover in de nota wordt gesproken, zijn kinderen van Russen die zich tijdens de tweede wereldoorlog in Duitsland bevonden. Uit diplomatieke kringen te Washington werd vernomen, dat de Sowjet-Unie het terugke ren van elf Russische kinderen, die zich nu in West-Ouitsland en de Verenigde Staten toevin den, niet als voorwaarde heeft gesteld voor de vrijlating van de twee Amerikanen, die in Rus land gevangen gehouden wor den. Functionarissen op het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken zeiden de uit levering der Amerikanen aan Amerikaanse aiutoriteiten in West-Berlijn „vrij spoedig" te verwachten. Naar verwachting zou de Rus sische eis betreffende de terug keer der kinderen, die in de zelfde nota was vervat, verwor pen worden. Diplomatieke func tionarissen zeiden edhter dat Amerika bij het overwegen van dit deel van de nota gaarne nota zou nemen van nieuiwe argumenten ter ondersteuning van de Russische eis. Acht der kinderen zijn in West-'Duitsland. De drie ande ren, de kinderen van een Rus sisch (Armeniër, die in 1947 naar zijn geboorteland terug keerde, bevinden zich thans In Katholieke verzorgingshui zen, te New York. Het hoogge rechtshof van New York toeslis- te, dat zij in Amerika, waar zij geboren werden, mossten blij ven. Volgens Amerikaanse functio narissen hadden bezettinghoven Het communistische persbu reau „Nieuw China" heeft Maan dag gemeld, dat majoor William Hurl Baumer, een Amerikaanse vlieger, die onlangs door een ge rechtshof te Peking op beschuldi ging van spionnage tot acht jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, heeft toegegeven, dat hij voor zijn gevangenneming ver scheidene vluchten langs ae Chi nese en de Russische kust had gemaakt om foto's te nemen. Baumer had hieraan toege voegd, dat hij bij dit werk met 9 andere Amerikanen onder luite nant-kolonel John Knox Arnold had samengewerkt. Deze Arnold was de commandant van de Ame rikaanse 581ste „wing" van be voorrading en verbindingen, een op de Philippijnen gestationneer- de luchtmachteenheid, waarvan Baumer volgens „Nieuw China" had gezegd, dat zij uitsluitend in dienst stond van de centrale ge heime dienst der V.S. in West-Duitsland onlangs de zaak der kinderen opnieuw in behandeling genomen en beslist dat zij niet naar de Sowjet-Unie, die hem op „humanitaire gron den" opeist, moesten worden gezonden. Een ander kind, het negende Russische kind in West-Duits- -ocq joucoz aSuoA Sa ar 3 punt stemming naar de Sowjet-Unie terug te keren, nadat Russische autoriteiten hadden kunnen bewijzen, dat de moeder nog leefde en voor het kind kon zorgen. Naar wij vernemen heeft de vraag, of van overheidswege schadevergoeding zal worden ge geven aan degenen die door de laatste storm waterschade heb ben geleden gisteren in de kabi netsvergadering een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De regering kwam echter nog niet tot een bepaald standpunt. Donderdag a.s. komt de commis sie voor de watersnood, een vaste commissie uit de Tweede Kamer- bestaande uit 15 leden, bijeen. Aan de besprekingen zullen deel nemen de ministers Drees, Van de Kieft en Algera. Naar het persagentschap Bei- ga te Madrid verneemt, adiit anen in diplomatieke (kringen ter plaatse het bericht over het opduiken van de vroegere leider van de Rex. Leon Degrelle, bij een huldiging van oudstrijders der Blauwe divisie op 15 Decem ber f.1. een soort proefballon om na te gaan, hoe de reactie van de Belgische openbare me ning zou zijn. Dat Degrelle wer kelijk in Spanje verblijft, blijkt volgens de correspondent van het persagentschap hieruit, dat de foto, die een door Degrelle toegestaan interview illustreert, cp de achtergrond een venster vertoont, met een typisch Spaprrse slhiting. Degrelle maakte trouwens in dit aan een Spaans blad toegestane inter view ook gewag van zijn her baalde reizen in Andalusië. Vol gens de Madrileense correspon dent wijst alles er dan ook op, dat het interview op Spaanse borium is toegestaan. Zoals be kend, leggen de Spaanse autori teiten thans echter de nadruk op het feit, dat Degrelle niet „officieel" was uitgenodigd bij de huldiging van 15 December. Dit sluit, zo meent men te Brussel, echter geenzins de mo- President Eisenhower zal in een speciale boodschap op 24 Januari het congres aanbevelen 25 millioen dollar te bestemmen ter onderschrijving van een uit breiding van particuliere ge- zondheidsverzekeringamaat - schappijen. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty. deelde mee, dat de president zijn toespraak over de „State of the Union" op zes Januari zal hou den. In de drie daarop volgende weken zal hij het congres een serie speciale boodschappen zenden, n.l. op 10 Januari ever het buitenlandse kapitaal, op 11 Januari een aanbeveling voor verhogingen voor ambtenaren en werknemers bij de posterijen, welke loonsverhogingen bekos tigd zouden moeten worden uit hogere posttarieven, op 13 Januari een aanbeveling voor hogere uitkering aan militairen en voor het instellen van een nieuw reservestelsel voor de strijdkrachten, op 17 Januari een boodschap betreffende de presidentsbegroting, waarin zijn aanbevelingen voor hulp aan het buitenland in grote trekken vervat zijn, en op 20 Januari zijn economisch rapport. gelijkheid uit, dat Degrelle zich toch in de zaal bevond. Graaf de Mayalda, de 'burgemeester van Madrid, die de plechtigheid op 15 December voiorzat, verde digt intussen het standpunt, dat de (Belgische grieven ten aan zien van Degrelle niet houdbaar zijn, daar de stad Brussel ook wel een gedenkteken heeft op-j geridht ter ere van de Spaanse anarchist Francisco Ferrer. Deze week zal de Belgische ambassadeur te Madrid deze aangelegenheid te Brussel met eerste minister Spaak bespre ken. Nationalistisch China heeft 15 buitenlandse schepen „voor al tijd" de toegang tot Formosaanse havens ontzegd, omdat zij op communistische havens van het Chinese vasteland hebben geva ren. De namen van de schepen zijn niet bekendgemaakt, wel de nationaltiteit. Op de lijst komen Nederlandse, Britse, Zweedse en Finse schepen voor. Het V.N.-opperbevel heeft op 'n bijeenkomst van de militaire be standscommissie in Korea ver klaard, dat communistische vliegtuigen in de afgelopen ne gen dagen vier maal de bestands lijn hebben geschonden. De V.N.-vertegenwoordiger waarschuwde, dat dergelijke schendingen zullen worden be schouwd als vijandige handelin gen, waartegen opgetreden zal worden De Surinaamse politie is het nieuwe jaar begonnen met een onderzoek naar wat de grootste diefstal in de geschiedenis van Suriname schijnt te zijn. Uit de kluis van de Surinaamse Bank in Nickerie wordt n.l. een bedrag van 3,5 ton vermist. Ongeveer 40.000 inheemse'ar beiders in de kopermijnen van Noord-Rhodesia hebben Maandag het werk neergelegd om loon eisen kracht bij te zetten. Het aantal stakers is zo groot, dat de electriciteitsvoorziening en pomp werk in de mijnen gevaar lopen. De organisatie van blanke mijn werkers heeft er mee ingestemd, dat haar leden geen werk zullen verrichten, dat normaal dom negers wordt gedaan.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1